Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  bardzo o Globalny przekręt zadłużeniowy
  bardzo o Zbrojenia – tak! Ale dla Polsk…
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  Emilian58 o Do widzenia Roe. Dzień dobry o…
  errorous o Wolne tematy (58 – …
  NC o Zbrojenia – tak! Ale dla Polsk…
  Emilian58 o Globalny przekręt zadłużeniowy
  Anzelm o Los generała Antona Denik…
  minka o Wolne tematy (58 – …
  Carlos o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  lewarek.pl o Położyć kres patologii
  Piskorz9 o Wolne tematy (58 – …
  Echo z Węgier o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Piskorz o Los generała Antona Denik…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Odrzucana przyjaźń. Dlaczego Polacy wolą Ormian?

Posted by Marucha w dniu 2021-06-02 (Środa)

“Cezary nie wiedział, kim właściwie jest i gdzie jest jego miejsce w tych zatargach.

Nie mógł stać po stronie Ormian ani Tatarów, ani Turków, ani Anglików, ani Rosjan, którzy tu niegdyś władali, a później obalili swą władzę przynosząc hasła rewolucji. Rewolucja jednak upadła i nie było o niej mowy w ogniu dwu frontów rozjuszonych. Natura, Ogień, Religia, Ziemia, Interes.

Jedyną rzeczywistością realną i niezmienną został znowu, jak przed nieprzeliczonymi wiekami, gaz, pałający węglowodór, którego pochwycenie odpokutował ongi Prometeusz przybiciem rąk do skał Kaukazu”.

Szlakiem Baryki

Ciekawe, że jeden z najmądrzejszych pisarzy polskich nie tylko ostrzegł nas przed (zbyt łatwym) zajmowaniem stanowiska w konfliktach zakaukaskich, ale i dostrzegł ogromny potencjał 100 lat temu dopiero drzemiący w tym jednym z najważniejszych regionów świata.

A mimo przestróg Żeromskiego Polacy mają tendencję, by w bardzo trudnych i delikatnych realiach polityki Zakaukazia zachowywać się z właściwym nam brakiem gracji geopolitycznej, czyli czymś między świnią w błocie, a słoniem w porcelanie.

A mieliśmy takie dobre początki! Wszak gdy 100 lat temu w ogniu walk z sąsiadami i bolszewikami wykuwał się nowożytny niepodległy Azerbejdżan – w szeregach jego armii nie zabrakło Polaków, na czele z nieodżałowanym Maciejem Sulkiewiczem, Polakiem – bo Tatarem, łącznikiem tradycji Rzeczypospolitej z mongolskim stepem i panturkizmem. Nie było więc nigdy tak, ani nie jest, że Polacy są jakoś historycznie, genetycznie uwiązani narodowymi sympatiami i odwiecznymi sojuszami, które uniemożliwiłyby elementarną choćby elastyczność geopolityczną.

A jednak, gdy na Zakaukaziu znowu się gotuje – polska percepcja nie jest w stanie wyjść poza Ormian lwowskich, Gruzina z „Czterech pancernych…” i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi…

Uczmy się jak być niezależnym mocarstwem regionalnym

Paradoksalnie też, oficjalna namiastka geopolityki III RP – tej służalczo uzależnionej od Zachodu – początkowo niechcący potrafiła odnaleźć się w tym rejonie świata znacznie bardziej zgodnie z polskimi obiektywnymi interesami geopolitycznymi i geoekonomicznymi. A niezależnie od tego jak dzielnie Ormianie w XVII wieku pomagali bronić Kamieńca Podolskiego – to znacznie naturalniejszym naszym sojusznikiem i partnerem na Zakaukaziu pozostaje Azerbejdżan. Jako wielki producent surowców energetycznych, ale przede wszystkim jako państwo geopolitycznie niezależne, blisko współpracujące ze Stanami Zjednoczonymi czy Wielką Brytanią – ale z pewnością w pełni niepodległe. Czyli takie, jaką Polska nie jest, a być powinna.

Nasza wymiana handlowa z Azerbejdżanem w najlepszym okresie sięgnęła 150 mln dolarów, średnia dla ostatnich lat – wynosi najwyżej 100 mln dolarów. Niedużo, biorąc pod uwagę, że skoro już tyle lat mówimy o uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu – to wciąż dziwnie mało czynimy dla partnerstwa z jedyną poważną i osiągalną dla tego kierunku alternatywą.

Co więcej, długi okres bardziej nawet niż nieufnej postawy Azerbejdżanu wobec Rosji otwierał wszak drzwi dla szerszego otwarcia azerskich drzwi dla najbardziej antyrosyjskiego państwa makroregionu, którą to opinią Polska cieszy się jak najbardziej zasłużenie. A mimo to, mimo wielu propagandowych gestów, mimo wizyt na najwyższym szczeblu, mimo naturalnej życzliwości, jaką Polacy mogą napotkać nawet na ciemnej bakijskiej ulicy – w trudnym, niemającym łatwych rozwiązań konflikcie karabachskim polska sympatia jednoznacznie została ulokowana po stronie Armenii.

Zamknięte rachunki z Ormianami

Teoretycznie III RP stoi na gruncie integralności terytorialnej Azerbejdżanu, a zatem nie uznaje ani separatystycznego Arcach, ani zaboru innych azerskich terytoriów dokonanych w latach 90-tych przez Ormian. A jednak polski Sejm w 2005 r. podjął uchwałę uznającej tzw. ludobójstwo Ormian – zaś w świadomości polskiej nie istnieją ormiańskie rzezie dokonane na ludności tureckiej Baku, choć zostały one wspomniane w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, jednej z najważniejszych polskich powieści XX wieku.

Nawet w ekranizacji tej znakomitej książki, zrealizowanej w 2001 r. tylko dzięki wydatnej pomocy władz Azerbejdżanu i Baku tak rozłożono akcenty, by wzmocnić fałszywą propagandę prezentowania Ormian wyłącznie jako ofiar, a nie równorzędnej, a często bardziej niż okrutnej i brutalnej strony konfliktu. Nie trzeba chyba dodawać, że niemal nikt w Polsce nie słyszał o masakrze w Xocalı i nawet składanie tam kwiatów przez polskich oficjeli odbywa się jakby potajemnie i po cichu, byle nikt się w kraju nie dowiedział.

Przyczyn takiego zjawiska jest wiele. Oczywiście, silnie wrośnięta w polskość jest diaspora ormiańska, przez wieki traktowana w szczególnym ustroju i systemie gospodarczym jako alternatywna dla żydowskiego handlu i usług. Polscy Ormianie i tureccy Żydzi – tak wyglądało zwłaszcza w XVII wieku. Jakiekolwiek ruchy graniczne między oboma państwami – zawsze skutkowały uprzywilejowaniem jednej z tych grup kosztem drugiej. Był to więc oczywisty i zrozumiały, wszechstronnie korzystny interes. Który jednak skończył się najpóźniej wraz upadkiem pierwszej Rzeczypospolitej, po którym także polscy Ormianie stali się lojalnymi poddanymi czy to Austro-Węgier, czy Imperium Rosyjskiego.

To właśnie z Rosją interesy ormiańskie wiązały się przez cały wiek XIX, by ostatecznie w okresie Wielkiej Wojny powiązać się z geopolityczną aktywnością Republiki Francuskiej. Słowem, mimo zasług wielu wspaniałych polskich patriotów ormiańskiego pochodzenia – nasze interesy zostały zakończone i rozliczone, a Armenia i Polska niekoniecznie mają już zbieżne cele czy tych samych sprzymierzeńców. Inaczej niż Polska i Azerbejdżan…

III RP – partner niewiarygodny

Niestety jednak, polityka w Polsce jest z gruntu płytka, naiwna i infantylna. Ostatnie walki Azerów z Ormianami o odzyskanie kontroli nad tak zwaną zoną buforową w Nagornym Karabachu – wywołały wśród Polaków wybuch spontanicznego poparcia dla Ormian. Zaś rząd III RP nie uczynił nic, by tę pro-ormiańską propagandę zniwelować czy choćby zrównoważyć, przedstawiając prawdziwe informacje o przebiegu i genezie konfliktu karabachskiego. Przeciwnie, polska państwowa telewizja z miejsca zaczęła powtarzać okropny i zakłamany film „The Promise”, a portale i media społecznościowe wybuchły falą nienawiści do „strasznych Turków mordujących chrześcijan”.

Bajeczka, że Azerowie idą palić kościoły, a nie odzyskać własną, ukradzioną ziemię – zyskała w Polsce nadspodziewanie dużo odbiorców.

Czemu? Wbrew pozorom zagadka nie jest tak trudna. Zarówno polska pro-amerykańska władza, jak i pro-europejska (pro-francuska) opozycja zostały ukierunkowane na umacnianie władzy Nikoli Paszyniana i pro-zachodniego kursu Armenii, nawet kosztem relacji z coraz silniejszym i bardziej niezależnym Azerbejdżanem.

To dlatego właśnie Warszawa nie jest wiarygodnym partnerem w układach z prawdziwymi państwami. I nie stanie się nim, dopóki nie odnajdzie własnego rozumu, także we wcale nie tak odległych sprawach zakaukaskich. Tak, jak ostrzegał nas i uczył sam Stefan Żeromski.

Konrad Rękas
Xportal.pl
Tłumaczenie tekstu opublikowanego na portalu Axar.az.
https://chart.neon24.pl

Komentarzy 15 do “Odrzucana przyjaźń. Dlaczego Polacy wolą Ormian?”

 1. Daro said

  podobnie jest z Donbasem.Bezmózgowe twarzoczaszki oplecione kilometrami kabli telewizyjnych łykają jak małpy kit brednie o agresji Rosji.Znajomi z bombardowanych terenów nie raz zadawali pytanie jak to jest ,że popieramy nazistów banderowskich a w nich,ludziach z którymi nigdy nie mieliśmy konfliktów robimy sobie wroga.I ta jest juz dużo lepiej niż w 2014.Pisałem gdzieś informację o ludobójstwie we Odessie 2 maja.Odzew Polaków był naiwny i rusofobiczny.Ruskie onuce i ruski troll to najdelikatniejsze obelgi jakimi mnie oblano.Ale prawda o tej wojnie zaczyna wychodzić.

 2. UZA said

  „A jednak, gdy na Zakaukaziu znowu się gotuje – polska percepcja nie jest w stanie wyjść poza Ormian lwowskich, Gruzina z „Czterech pancernych…” i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi…”

  Tymczasem Pan Rękas pisze tak, jakby nie potrafił wyjść poza niewyszukaną rusofobię. Co bowiem Szanowny Autor uważa za zalety Azerbejdżanu, czyniące zeń atrakcyjnego partnera dla Polski? Bliską współpracę ze Stanami Zjednoczonymi czy Wielką Brytanią i „bardziej nawet niż nieufną” postawę wobec Rosji.

  Tak się , niestety, składa, że straszni Turcy naprawdę okrutnie mordowali chrześcijan – nie tylko Ormian – i nadal im się (przynajmniej niektórym) marzy wskrzeszenie Imperium Otomańskiego. Jeśli rządowa telewizja oraz portale społecznościowe o tym mówią, to , wyjątkowo, udało im się powiedzieć prawdę.

  „Uczmy się jak być niezależnym mocarstwem regionalnym”. Niby jak i od kogo mamy się tego uczyć ? Zwłaszcza w sytuacji, gdy nawet całkiem duże mocarstwa stały się marionetkami w pandemicznym teatrzyku cieni. Póki co pozostaje nam tylko cieszyć się „zasłużoną sławą najbardziej antyrosyjskiego państwa makroregionu”.

 3. Niech Rękas powie dlaczego said

  popiera Szkocję i Katalonię?
  Rotschildy też popierają dzielenie państw narodowych na Katalonie, Padanie, Śląski…

 4. lewarek.pl said

  Skąd nasza sympatia do Ormian? Odpowiedź jest bardzo łatwa: bo to naród chrześcijański, tak jak i my, Polacy. Dodatkowo okrutnie doświadczony przez swoich sąsiadów. Tak jak i my.
  Pan Rękas (chyba muzułmanin?) ma zapewne inne preferencje.

 5. Boydar said

  … na jednego Ormianina trzeba dwóch szlachciców …

 6. Boydar said

  z kropką !

  .https://www.youtube.com/watch?v=KV4Rg2UFN0o

 7. Mano Negra said

  > zaś w świadomości polskiej nie istnieją ormiańskie rzezie dokonane na ludności tureckiej Baku, choć zostały one wspomniane w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego

  Nie tureckiej, a tatarskiej.

 8. Boydar said

  Zatem nasuwa się wniosek, że może nie traktujmy Ormian jako monolitu. Różnie to być z nimi mogło a i historyczna narracja zapewne nie wszystko wykazuje. Z odwiecznych zresztą powodów.

  „Największym wrogiem żyda jest tylko drugi żyd”. To nie ja, to ichnie rabiny skonstatowały, bardzo dawno temu i na piśmie.

 9. Milan said

  Kretyński artykuł popierający ludobójców.

 10. ... said

  wystarczy że Ormian popiera Soros
  i sprawa jest jasna!!!

 11. Marucha said

  Re 9:
  Nie ma to, jak ugruntowane poglądy.

 12. NICK said

  Bo, ten.
  Tam.
  Nie zna.
  MINIMUM.
  Historii.

 13. NICK said

  Mam obowiązek.
  Przypomnieć.
  Współ-cześni.
  Tzw. lekarze.
  To,hm.

  LUDOBÓJCY.

 14. współcześni lekarze zajmują się said

  zarabianiem i propagandą, a leczeniem coraz mniej. Jak im dać kasę za wstrzykiwanie pacjentom pawulonu to go wstrzykną.

  Dziś nie było u mnie procesji bo ksiądz „się boi kowida”. Ale w ośrodku zdrowia szczepienia były. Dziś w Boże Ciało!

 15. UZA said

  „Dziś nie było u mnie procesji bo ksiądz „się boi kowida”.”

  Bardzo współczuję (przede wszystkim księdzu). U nas procesja się odbyła – z orkiestrą, sztandarami i dziewczynkami sypiącymi kwiatki. Ludzi też sporo przyszło. A po procesji ustawiła się kolejka do straganu z „uchami” (to takie ciastka – tradycyjny wypiek z okazji Bożego Ciała). Jak za dawnych dobrych czasów…
  Co do szczepień, to nic nie wiem, bo ja się od takich rzeczy trzymam jak najdalej.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: