Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Będziemy mieli dokumenty, jak…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Wanderer o Jeszcze o Gierku…
  revers o Wolne tematy (54 – …
  bryś o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Jeszcze o Gierku…
  revers o Wolne tematy (54 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Obywatele w obronie radcy praw…
  Listwa o Obywatele w obronie radcy praw…
  Antychazar o Syjonizm prawnie chroniony?
  Listwa o Traditionis Custodes
  plausi o Obywatele w obronie radcy praw…
  Listwa o Traditionis Custodes
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

W Rzeszowie wygrał Rzeszów

Posted by Marucha w dniu 2021-06-17 (Czwartek)

Od poniedziałku zbierałem się do napisania kilku uwag o wyborach prezydenta Rzeszowa. Zrobiło się z tego ważne wydarzenie w skali ogólnopolskiej. W moim odczuciu nadanie tym wyborom takiego charakteru wypaczało ich sens i zepchnęło na margines rzeczywiście ważny problem, który się z nimi łączy. Skądinąd życzliwi mi ludzie próbowali mnie jakoś wciągnąć w te wybory, ale się nie dałem. Dobrze zrobiłem.

Gdybym miał podsumować te wybory jednym zdaniem, to brzmiałoby ono tak; kandydat z Rzeszowa wygrał z kandydatami spoza Rzeszowa. Wynik wyborów trochę przywrócił sens tych wyborów, czyli były to wybory na prezydenta Rzeszowa, a nie plebiscyt na popularność poszczególnych partii w skali kraju, co partie parlamentarne chciały zrobić.

Wygląda na to, że dobrze rozumiał to zwycięzca tych wyborów. Potwierdza to krążąca po Rzeszowie informacja, że w wieczór wyborczy prezydent – elekt nie dopuścił do wystąpienia lidera Platformy Obywatelskiej, który pewnie chciał partyjnie wykorzystać wynik wyborów. Nie zrozumieli tego przegrani, którzy postawili na przebijanie się partyjnymi szyldami, a nie lokalnymi politykami. Mam na myśli PiS i Konfederację. Przy tym wyszła różnica w rozumieniu lub braku rozumienia czym różni się samorząd od polityki ogólnopolskiej na szczeblu partii politycznych i parlamentu.

PiS rozegrał tę sprawę skrajnie nieudolnie. Po raz kolejny okazało się, że liderzy tej partii z Jarosławem Kaczyńskim na czele nie rozumieją samorządu i są jego wrogami. Wydawało się im, że wystarczy partyjno – rządowe wsparcie w tym obietnice przypływu wielkich pieniędzy, ale i aluzje, że jak nie wygra kandydat PiS-u, to Rzeszów nie dostanie grosza. To miała być siła wręcz miażdżąca konkurencję. Nie pomogło. Rzeszowianie nie dali się uwieść, a z drugiej strony nie wystraszyli się.

PiS przegrał w rozmiarach kompromitujących, bo za takie należy uznać przegraną już w pierwszej turze. Z resztą PiS popełnił błąd już na początku. Otóż komisarzem na miejsce ustępującego prezydenta powinien zostać przyszły kandydat – kandydatka na prezydenta tym bardziej, jeśli miała to być osoba nie z Rzeszowa. Niechby komisarz – kandydat pobył na tym stanowisku z pół roku. Niechby przy pomocy dużych pieniędzy od rządu pokazał, że potrafi dobrze rządzić. Niechby rzeszowianie uznali go choć trochę za swojego. To mogło dać realną szansę nawet na wygraną.

Niczego takiego nie zrobiono. Ktoś słabo nadstawiał ucha, jak źle w Rzeszowie przyjęto fakt, iż kosztem kandydatów z tego miasta do parlamentu weszło kilku “spadochroniarzy”. Przyjęto to jako upokorzenie dla Rzeszowa i regionu. Część partii politycznych powtórzyła ten sam zabieg w przyśpieszonych wyborach prezydenta Rzeszowa. W odróżnieniu od liderów partyjnych większość rzeszowian drugi raz takiego rozwiązania nie zaakceptowała. I w tym również widać brak zrozumienia specyfiki samorządu.

W inny sposób tych wyborów nie zrozumieli liderzy Konfederacji. Było oczywiste, że póki co nie mają kandydata z szansami choćby na wejście do drugiej tury. W tej sytuacji były dwa wyjścia. Pierwsze, gorsze, czyli wykorzystanie wyborów do promowania partyjnego szyldu i co najmniej potwierdzenia swoich notowań wśród mieszkańców Rzeszowa. Wydawało się, że do tego wystarczy dynamiczna osobowość posła Grzegorza Brauna. Kampania jakby potwierdzała, że to słuszna koncepcja. Notowania kandydata Konfederacji sięgały czternastu procent.

Drugie, lepsze wyjście, to wystawienie kandydata z Rzeszowa, który przez te wybory zbuduje sobie pozycję polityczną i społeczną, a tym samym stanie się punktem oparcia dla budowy sprawnych struktur w Rzeszowie i jednocześnie kampania będzie okazją do zaprezentowania się choć kilku kandydatom na przyszłych radnych samorządów różnych szczebli.

Spotkania z wyborcami na osiedlach było do tego świetną okazją. Sam podpowiadałem takie działanie politykom Konfederacji z lokalnego i centralnego szczebla. Już wiadomo, które wyjście wybrano i wiadomo jaki efekt przyniosło. Jeśli Konfederacja nie straciła, jak PiS, to na pewno niczego nie zyskała. Brak zrozumienia specyfiki samorządu sprawił, ze stracono rzadką okazję do zbudowania czegoś trwałego, co przynosiłoby polityczne korzyści w wymiarze lokalnym. Wybrano doraźne, efektowne działanie, które okazało się robieniem wrażenia, a nie tworzeniem faktów.

Te wybory były również straconą okazją do poruszenia fundamentalnego problemu. PiS zmierza w zasadzie do likwidacji samorządów. Po kolei upaństwawia co od zawsze było samodzielne i samorządowe. W zasadzie upaństwowiono Koła Gospodyń Wiejskich. Podobny los czeka Ochotnicze Straże Pożarne. Kolejne zmiany w podatkach i strukturze finansów państwa odbierają samorządom pieniądze, robiąc z nich petentów wiszących u rządowej klamki. Dochodzi do tego upartyjnienie samorządów, co jaskrawo widać w podziale tych pieniędzy przez rząd. Dostają przede wszystkim ci z PiS-u.

Te wynaturzenia widać również w sytuacji Rzeszowa. Niestety, o tym w kampanii w Rzeszowie prawie wcale nie mówili kandydaci ani partyjni liderzy czy parlamentarzyści, którzy przyjeżdżali wspierać tych kandydatów. Miało to swój karykaturalny wyraz, gdy ci polityczni liderzy mylili Rzeszów a to z Wrocławiem, a to ze Szczecinem. I jak tu się ma chcieć o tej nędzy pisać. Kto to rozumie? Kogo to obchodzi?

Andrzej Szlęzak
https://myslpolska.info/

Komentarzy 14 do “W Rzeszowie wygrał Rzeszów”

 1. Kojak said

  Zupelnie nie rozumiem promowanie tych zydowskich gnoi z Konfederacji ! Promotorzy szczepien i elektrowni atomowych ! Zydowski pajac Braun zaszczepil sie w swietle jupiterow i juz wystarczy zeby tego smiecia wykopac poza linie boiska !

 2. Arek said

  Panie Kojak, proszę nie wprowadzać w błąd. G. Braun nie szczepił się.

 3. Stan Piasta said

  Kojak said
  Czemu dupku szerzysz ohydne fejki? Czemu mam cię sprawdzać i tracić czas. U mnie masz przerypane
  Kojak
  Pewnie nie rozumiesz co to jest ta tzw szcepionka srovidova 219… to jest diabelska trucizna i każdy kto ją przyjmuje jednoczy się duchowo z szatanem.

 4. Krzysiek1956 said

  Pan Kojak powinien wpierw sprawdzić prawdziwość swoich informacji, a następnie przyjąć do wiadomości, że jemu nie grozi „wykopanie poza linię boiska”, gdyż nikt go na żadne boisko nie zapraszał.
  Być może, wskazana jest również wizyta u dobrego psychiatry.

 5. bryś said

  Kiedyś wstawiałem wykres zadłużenia Rzeszowa, od lat 90. Ciekawy, ciekawy. Wszystko jedno kto rządzi, z długów i tak nie wyjdzie, ani zadłużenia nie zmieni. A odsetki rosną. Wszędzie.

 6. Boydar said

  „… dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN nie ma wątpliwości, iż w obecnych czasach nie ma miejsca na pomniki takie jak ten …”

  https://natemat.pl/221645,komu-przeszkadza-ksiedzu-bo-mu-sie-brudne-mysli-kolacza-pomnik-wizytowka-rzeszowa-moze-zniknac-w-2018-r#

  Panie dyrektorze IPN w Rzeszowie, też uważam że taki jest dużo ładniejszy –

  widzimy myśl artysty i głęboki przekaz. No może schody powinny być w drugą stronę, ale to przecież kwestia gustu

 7. Olo said

  Rzeszów miał być stolicą regionu, który miał być przyłączony do UPAdliny, ale bez prezydenta z dobrej zmiany trudniej będzie to przeprowadzić. Ciekawe w jaki sposób reżim zneutralizuje nowego prezydenta?

 8. Dante said

  Panie Kojak, tak jak pisze Arek informacja o zaszczepieniu się przez G. Brauna była z pierwszego kwietnia.
  Była tam też informacja, że nie chcąc czekać na drugą dawkę od razu się zaszczepił dwiema dawkami 🙂

 9. JerzyS said

  Rzeszów zadłużał się nawet w Spółdzielniach Mieszkaniowych!

 10. Lolek said

  Kojak wierzy w informacje zamieszczane w Prima Aprilis w NCz. Pogratulować przenikliwości Clouseau…

 11. bryś said

  Przepraszam że z gw, ale jest też film. Widać że posłowie konferacji to ludzie z charakterem.

  Posłowie Konfederacji nie chcą powiedzieć, czy się zaszczepili: „To intymny zabieg”

  https://wyborcza.pl/7,82983,27156094,poslowie-konfederacji-nie-chca-powiedziec-czy-sie-zaszczepili.html

 12. Panie Boydarze, przeciez te schody właśnie sa w druga stronę, a zakończone śliską równią pochyłą, żeby nie było odwrotu. Lasciate ogni speranza, o voi ch’entrate.

 13. Lily said

  Re 6;Boydar
  CZY OWE SCHODY MAJA 18 STOPNI ?.
  Jesli MAJA to wszystko wiadomo.
  Symbole M A S O N S K I E,bija po
  oczach w III.R.P.

 14. jok said

  Może i wygrał Rzeszów, ale nie wykluczałbym, że taki opisany dalej: „W połowie XIX w. przeważającą grupą narodowościową w Rzeszowie byli Żydzi: w 1869 stanowili 54,5% ogółu mieszkańców, w 1880 – 52,2%. Stąd wzięła się żartobliwa nazwa „Mojżeszów”.”
  Chyba lepiej byłoby ująć: przegrał ewidentny nieRzeszów.

  ” nie rozumieją samorządu i są jego wrogami”
  Ja chyba też, może w innym wymiarze, i zapewne częściowo inaczej widzę aspekty, niż „rządzący”.
  Nad urzędnikiem rządowym w terenie, jest jakiś złudny nadzór (nie twierdzę, że kogoś „lepszego”, ale jest), prócz uzależnień miejscowych i etnicznych, trochę „politycznych”, a na pewno niekonstytucyjnych.
  „Samorządowiec” ma właściwie tylko uzależnienia „etniczno-miejscowo-polityczne”, bez nawet ułudy, że ktoś wyżej zareaguje, na jakąśgrubą przesadę.

Sorry, the comment form is closed at this time.