Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Novy o Nasza demokracja po „operacji…
  wildEast o Nasza demokracja po „operacji…
  Krzysztof o Tragedia Ukrainy
  Yagiel o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  bryś o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  brys o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Wywrotowiec o Ukrainiec odpowie za handel lu…
  Boydar o Tragedia Ukrainy
  Krzysztof M o Tragedia Ukrainy
  Krzysztof M o Andrzej Duda. Mąż stanu, czy z…
  Boydar o Modliłem się w intencji E…
  Wywrotowiec o Modliłem się w intencji E…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jak dbać o wzrok przed komputerem?

Posted by Marucha w dniu 2021-07-02 (Piątek)

Niektórzy uważają, że praca przed komputerem jest lekka i przyjemna. Jednak wiele godzin, które spędza się przed komputerem każdego dnia, może mieć niekorzystny wpływ na nasz wzrok. Najczęściej pojawia się ból głowy oraz suchość oczu, ale są sposoby, które pozwalają chronić wzrok przed szkodliwym działaniem monitora komputera.

Syndrom Widzenia Komputerowego

Ostatnio coraz więcej mówi się na temat Syndromu Widzenia Komputerowego (CVS), a jest to dolegliwość, którą zdefiniowano w 1994 roku.

Terminem tym określa się zmęczenie oka, które wynika z długotrwałej pracy przed komputerem.

Praca przed komputerem wpływa również niekorzystanie na organizm człowieka, ponieważ występuje problem, który dotyczy nawilżenia spojówki oraz rogówki.

W normalnych warunkach człowiek mruga przeciętnie około 12 razy na minutę, a kiedy cały czas patrzy w ekran komputera, to może mrugać nawet pięć razy mniej.

Poza tym oko bardzo szybko męczy się, gdyż musi cały czas skupiać się na jednym obiekcie w czasie pracy przed komputerem. Dochodzi także do osłabienia mięśni gałki ocznej, a także na oczy ma niekorzystny wpływ promieniowanie ekranu komputera.

To wszystko składa się na CVS, któremu najczęściej towarzyszy osłabienie wzroku, ból oczu, swędzenie oczu oraz zespół suchego oka.

Dbanie o wzrok przed komputerem

Są różne sposoby, które pozwalają dbać o wzrok podczas pracy przed komputerem.

Na zdrowie naszych oczu ma wpływ środowisko, w którym się pracuje, a także codzienne nawyki i zwyczaje, o których trudno jest nam zapomnieć.

Robienie przerw w pracy

Zbyt długie koncentrowanie się przed komputerem ma wpływ na napięcie mięśni oczu i twarzy, a także zaburza akomodację. W związku z tym bardzo ważne znaczenie ma robienie sobie przerw w pracy, dzięki czemu odpoczną zarówno oczy, jak i umysł.

Wystarczy pięć minut przerwy, co godzinę.

Ergonomia stanowiska pracy

Monitor komputera należy ustawić bokiem do okna, dzięki czemu zapewni się dostęp do naturalnego światła.

Odległość twarzy od ekranu powinna wynosić od 40 do 75 cm, a środek tego ekranu musi znajdować się od 10 do 22 cm poniżej oczu – można to bardzo łatwo sprawdzić, gdyż wystarczy usiąść w wyprostowanej pozycji, a wtedy pierwszy wiersz na monitorze musi znajdować się trochę poniżej linii wzroku.

Poza tym niekorzystny wpływ na nasze oczy ma również klimatyzacja w biurach, a jest to związane z tym, że bardzo wysusza ona powietrze w pomieszczeniu. W związku z tym warto wietrzyć biuro, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to można zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza.

Warto również pić dużo płynów, gdyż pomagają one w nawodnieniu, a także nawilżają błony śluzowe spojówek.

Oświetlenie

Dla oczu bardzo ważne znaczenie ma oświetlenie pokoju, w którym się pracuje, a jeżeli będzie ono odpowiednio dobrane, to pozwoli nam skoncentrować się na pracy i nie będziemy również przemęczali oczu.

Światło monitora ma bardzo duży wpływ na wzrok, dlatego też podczas pracy przy komputerze warto mieć włączone światło. Dzięki temu efekt kontrastu, który będzie pomiędzy jasnym światłem monitora a ciepłym oświetleniem, będzie mniejszy.

Okulary antyrefleksyjne do pracy przy komputerze

Osoby, które na co dzień noszą okulary i pracują przy komputerze, powinny zdecydować się na zakup szkieł antyrefleksyjnych, ponieważ mają one specjalną powłokę, która zmniejsza odblaski, a do tego zwiększa kontrast oraz ostrość widzenia.

To sprawia, że ciągłe patrzenie się w monitor nie będzie już tak bardzo obciążać naszych oczu.

Odpowiednia dieta dla oczu

Zdrowie oczu związane jest nie tylko z prawidłowym przygotowaniem swojego stanowiska pracy, ale również duże znaczenie ma odpowiednia dieta.

Dla zdrowia oczu istotna jest witamina A, a jest to silnie działający przeciwutleniacz.

Witamina ta przyczynia się do neutralizowania wolnych rodników, które również wpływają na pogarszanie się wzroku.

Kolejną witaminą jest witamina C, która przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych w obrębie narządu wzroku, a do tego przeciwdziała powstawaniu wylewów oraz krwotoków.

Istotna jest również witamina E, która także jest silnym przeciwutleniaczem i do tego ma korzystny wpływ na szczelność błon komórkowych.

Nawilżanie oczu

Mruganie stanowi automatyczną odpowiedź organizmu na potrzebę stałego nawilżania oczu, ale kiedy jednak pracuje się przy komputerze, to bardzo często zapomina się o mruganiu i cały czas patrzy się w ekran i wtedy mruga się rzadziej, niż to jest potrzebne.

Po kilku godzinach wykonywania takiej pracy oczy są zaczerwienione, a także zaczynają piec i swędzieć, ale też do tego może dojść czasami łzawienie.

Dlatego też warto kupić w aptece nawilżające krople do oczu, które odpowiadają za naturalny poziom nawilżenia oczu.

Ćwiczenia dla oczu

Ćwiczenia, które poprawiają wzrok, są bardzo łatwe do wykonania, a regularne ich przeprowadzanie pozwoli skutecznie zadbać o oczy.

Gimnastykę oczu można wykonywać w każdym dowolnym miejscu i trzeba pamiętać o tym, że należy je robić tylko wtedy, gdy jest się odprężonym. W związku z tym wzmacnianie mięśni oka powinien poprzedzić odpowiedni relaks, czyli można zrobić kilka głębszych oddechów, rozluźnić mięśnie karku.

Przykładowe ćwiczenia dla oczu:

Koło
Koło to najzdrowsza dla oka figura geometryczna, dlatego też warto przykleić na ścianie na wysokości oczu dużą kropkę w czarnym kolorze.

Następnie należy stanąć w odległości około metra od niej, a kiedy patrzy się na nią, należy głęboko oddychać.

Kiedy kropka zacznie się w środku rozjaśniać, a wokół niej będzie powstawała biała otoczka, to należy przenieść wzrok na ścianę.

Wtedy na ścianie powinna pojawić się biała kropka, która będzie odpowiednikiem czarnej kropki naklejonej na ścianie.

Ósemka
Oko może się również zrelaksować oraz odprężyć, gdy wyobrazimy sobie przewróconą cyfrę osiem lub znak nieskończoności i potem należy wodzić wzrokiem po jej obwodzie.

Ćwiczenie to należy rozpoczynać od lewej dolnej części brzuska ósemki, a następnie prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go do górnej części prawego brzuszka.

Czytaj także: Okulary ajurwedyjskie i samoleczenie wzroku

https://www.odkrywamyzakryte.com/

Jedna odpowiedź do “Jak dbać o wzrok przed komputerem?”

 1. Piskorz said

  re art….jeśli zapomina się o innych radach…to trzeba pamiętać o…
  Mruganie stanowi automatyczną odpowiedź organizmu na potrzebę stałego nawilżania oczu,””….abstrahując od pracy przy komputerze.!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: