Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ignorowanie – cicha taktyka kontroli w związku

Posted by Marucha w dniu 2021-07-09 (Piątek)

Ignorowanie jest formą nadużycia, chociaż nie wszyscy do tego się przyznają. Kiedy ludzie używają tego przeciwko tobie, robią to z zamiarem zmuszenia cię do poddania się temu, czego chcą i dobrze wiedzą, że to NIE jest w porządku. To cicha taktyka psychologicznej kontroli, często stosowana w relacjach damsko-męskich…

Czym jest ignorowanie?

Dla tych, którzy mogą nie być świadomi, ignorowanie jest czymś, co ludzie robią, gdy odmawiasz zrobienia czegoś, czego chcą lub być może nie mówisz im tego, co chcą usłyszeć.

Chociaż czasami można to zrobić z właściwych powodów, nadal jest to bardzo manipulacyjna taktyka, która powoduje wiele szkód.

Zasadniczo, gdy ktoś cię ignoruje, nie chce cię słuchać i pozornie zachowuje się tak, jakbyś nie istniał. Niektórzy posuwają się nawet tak daleko, że unikają kontaktu z tobą przez wiele dni.

Cicha taktyka kontroli

Doświadczenie ignorowania zaprzecza podstawowym ludzkim potrzebom społecznym i związanym z relacjami. Wiadomo, że taka taktyka kończy romantyczne relacje, zraża przyjaciół i negatywnie wpływa na rozwój dziecka.

Kiedy dzieci doświadczają ignorowania ze strony rodziców lub opiekunów, skutki mogą być katastrofalne.

Niektóre dowody sugerują, że kobiety mogą inaczej reagować na takie traktowanie niż mężczyźni, którzy są bardziej skłonni do odpuszczenia i rezygnacji z takiej taktyki.

Kiedy dziecko lub partner czuje, że ktoś im bliski postanawia ignorować ich człowieczeństwo, może to poważnie zagrozić wielu aspektom zdrowia psychicznego, takim jak poczucie własnej wartości, przynależność i sens egzystencji.

Wiele osób myśli, że stosowanie ignorowania, aby skłonić partnera do poddania się czemuś, jest w porządku. Jednak cisza i milczenie nie jest sposobem na zdobycie tego, czego chcesz, a jeśli robisz coś w ten sposób, powinieneś się wstydzić. Wówczas nie tylko niszczysz swoje relacje, ale też naprawdę krzywdzisz swojego partnera i sprawiasz, że zaczyna kwestionować swoją wartość.

Takie rzeczy są obrzydliwe i łatwo stają się jedną z bardziej frustrujących taktyk kontroli, jakie istnieją.

To jest toksyczne i ogólnie bardzo niezdrowe.

Potęga ignorantów

Kiedy osoba korzystająca z ignorowania odbiera możliwość komunikowania się i współpracy ze sobą, osoba będąca odbiorcą często robi wszystko, aby przywrócić werbalny aspekt relacji. Dzięki temu ignorant czuje się usprawiedliwiony, potężny, jest panem sytuacji, podczas gdy osoba, która podlega takiej taktyce, czuje się zdezorientowana, a może nawet boi się utraty związku. Co więcej, ignorant z powodzeniem szybko odwraca sytuację i podejmuje próbę wyciszenia, a nie rozwiązania aktualnego problemu.

Prawdziwy problem często ginie w walce o odzyskanie równowagi i komunikacji w związku, pozostaje nierozwiązany.

A kiedy ten wzorzec zachowań zdarza się regularnie, jest to zarówno toksyczne, jak i obraźliwe.

Badacze odkryli, że taktyka ignorowania jest używana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, aby „ukarać” partnera.

Cisza jest używana jako broń do przerwania ważnych rozmów, zatrzymania przepływu informacji i ostatecznie zranienia drugiej osoby. W rzeczywistości badania pokazują, że ignorowanie kogoś aktywuje ten sam obszar mózgu, który jest aktywowany fizycznym bólem.

Tego rodzaju zachowania nie są w porządku i nie powinieneś tego robić. Nie ignoruj ​​ludzi, którym na tobie zależy, po prostu pracuj nad swoimi problemami, rozwiązuj je i rozmawiaj.

Czytaj także: Czterej Jeźdźcy Apokalipsy, czyli zachowania zwiastujące rozpad związku

https://www.odkrywamyzakryte.com

Komentarzy 6 do “Ignorowanie – cicha taktyka kontroli w związku”

 1. bryś said

  Panie Gajowy – większość artykułów które Pan wrzuca o takiej tematyce dotyczą tzw. toksycznych związków. W części przypadków przydał by sie psycholog. Polecam kanał OcalSiebie na jutubie. Prowadzony przez psychologa z praktyką, z podbudową teoretyczną i sporą dawką humoru. Jak wiemy z kim mamy do czynienia jest o wiele łatwiej.

  ————-
  To prawda. Wokół nas pełno trucizn.
  Admin

 2. Ignorowanie to przekaz: „Jesteś powietrzem”….

 3. bryś said

  A wiedza to lekarstwo. Mi uratowała prawie życie. Dopuki nie wiedziałem że mam bliskie relacje (rodzina) z psychopatami – czułem sie jak chomik w kółku.

 4. bryś said

  Taka ciekawostka. Z autopsji większość mi się zgadza.

 5. Zbyszko said

  Zachęcam wszystkich do przestudiowania książki pt „Sakrament małżeństwa” wydanej na podstawie „Orędzi na Czasy Ostateczne…” dotyczących właśnie tej tematyki.
  Tą książkę, powinno dostać w prezencie każde młode małżeństwo, bo będzie to dla nich prezent najcenniejszy.
  Powiem tylko tyle, że młodzi ludzie zawierając Sakrament małżeństwa przed Panem Jezusem, zawierają go nie tylko ze sobą, ale przede wszystkim z Panem Jezusem, który od tej pory jest trzecią, a raczej pierwszą Osobą w tym małżeństwie. Pan Jezus w tym momencie „uzupełnia naturę”, czyli np z fajtyłapy który nie potrafi zrobić na rodzinę, Pan Jezus robi potężnego rycerza broniącego rodziny pod pd każdym względem… Oczywiście, jeżeli On jest na pierwszym miejscu w tej rodzinie, a nie np… telewizor (więc warto a nawet koniecznie trzeba, razem w książkę „Sakrament małżeństwo” podarować w komplecie książkę „10 Przykazań Bożych” napisaną w oparciu o Orędzia Boga Ojca (też do nabycia w Grzechyni).
  Resztę trzeba sobie doczytać:-)
  Książkę można kupić u ks. Natanka w Grzechyni najlepiej dzwoniąc do p. Tereni pod numer : 508 632 548
  Będzie to najlepszy prezent dla nowożeńców

 6. Sebastian said

  Wystarczy, że przeczyta ten artykuł jedna osoba, która uświadomiona zrozumie wreszcie, że tworzy związek z toksycznym partnerem, i pomimo prób wyjaśnienia delikwent nie skorzysta z ostatniej szansy poprawy,a ta w efekcie z nią zrywa, to uważam umieszczanie takich artykułów za zasadne. Nie jesteśmy zamkniętym kręgiem czytelników, jak ktoś ma problem to w obecnych czasach szuka rozwiązania na własną rękę często w internecie, istnieje szansa trafienia do Gajówki, i znalezienia przynajmniej części tego czego się szuka. A Gajówka zapewniam może odmienić niejedno życie.

  Reasumując, wszystko zależy od sytuacji, ignorowanie może być również uzasadnione, przykładowo w odniesieniu do małych dzieci, kiedy próbują wymusić na rodzicu coś czego rodzic nie akceptuje, gdy inne sposoby zawiodą można dziecko zignorować kontrolując sytuację.

  Zdarzają się osoby , które próbują innych podpuścić, takich również ignorujemy ( chociaż wolałbym przyperd…ć )………….. 😉

  W pejoratywnym zabarwieniu odbieram ignorowanie, za którym skrywany jest szantaż, mający na celu wymuszenie uległości, osiągnięcie niecnego celu itp.

  Pozdrawiam

Sorry, the comment form is closed at this time.