Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Przekop Mierzei Wiślanej – włoski scenariusz dla Krynicy bez finału

Posted by Marucha w dniu 2021-07-16 (Piątek)

Pomysł na rekompensatę ewentualnych strat, które mogą powstać po przekopaniu Mierzei Wiślanej nie znalazły finału, a władze samorządowe Krynicy Morskiej nawet nie mają żadnej wiedzy na temat zabezpieczenia samej inwestycji w kontekście środowiska i turystyki.

Plaża na terytorium parku narodowego „Mierzeja Kurońska”

Mieszkańcy Krynicy Morskiej od samego początku obawiają się, że po zbudowaniu tego bezpośredniego połączenia Bałtyku z Zalewem Wiślanym, ich domy zostaną w zasadzie odcięte od lądowego terytorium Polski. Tego nikt w jednym z najbogatszym miast w naszym kraju nie chce. Co ważne, to oddzielenie można jednak było mieszkańcom zrekompensować.

Taką propozycję reprezentanci Krynicy Morskiej przedstawili już 7 kwietnia 2016 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu podczas konferencji pt. „Budowa Kanału Żeglugowego Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną” w obecności m.in. Marka Gróbarczyka – ówczesnego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, posłów i senatorów PiS i Kukiz15.

Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej, stan terenu inwestycji w kwietniu 2020 r.

Zaproponowano, by stworzyć w Krynicy Morskiej strefę podobną do strefy w Livigno we Włoszech. To miało pozwolić miastu rozwinąć się i przyciągnąć znaczących inwestorów zagranicznych. Rząd obiecał, że poważnie się nad tym zastanowi. A warto pamiętać, iż w 2016 roku rząd sam z siebie żadnej propozycji rekompensaty wobec mieszkańców nie wysunął.

Jak się okazuje, taka sytuacja pozostała do dziś.

– Niestety rozmowy dotyczące ewentualnego utworzenia turystycznej strefy wolnocłowej nie znalazły finału. Strona rządowa stwierdziła, że nie ma podstawy prawnej, aby taką strefę utworzyć – odpowiada burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat zapytany przez nas właśnie o rzeczoną strefę.

Podsumowując, budowa samego kanału przez Mierzeję Wiślaną i toru wodnego do Elbląga przez Zalew Wiślany z regulacją brzegów i mostami nie wystarczy. Wspomniany tor wodny do Elbląga będzie wymagał ciągłego pogłębiania. A co z zimą? Mowa nawet o czterech miesiącach w roku. Naturalnie lodołamacze sobie poradzą, ale co z zalegającą krą?

Przekop Mierzei Wiślanej.
Rząd robi z przekopu show, którym powinna żyć cała Polska.

Dodatkowo w Zalewie Wiślanym może wzrosnąć zanieczyszczenie węglowodorami ropopochodnymi i zawiesinami organicznymi. Oznacza to gigantyczne koszty utrzymania całej inwestycji.
Jednak mamy tu do czynienia z flagową inwestycją obecnego rządu, a celem nadrzędnym przekopu jest „bezpieczeństwo narodowe”. Argumenty ekonomiczne już dawno zeszły na drugi plan.

A co z Krynicą Morską, Piaskami i przede wszystkimi mieszkańcami tych miejscowości?

– Nie mam wiedzy na temat zabezpieczenia samej inwestycji w kontekście środowiska i turystyki. Mam tylko nadzieję, że czarne scenariusze dotyczące ewentualnego zaniku plaż po stronie wschodniej przekopu się nie sprawdzą, a jeżeli niestety tak, to każdy następny rząd zabezpieczy środki w budżecie Państwa na niwelowanie tych ewentualnych strat w środowisku. Na dzień dzisiejszy chcemy, aby inwestycja jak najszybciej się zakończyła i aby zniknęły wszelkie niedogodności związane z budową, jak korki na przekopie czy zniszczone drogi dojazdowe do i przez Mierzeję Wiślaną – dodaje krynicki burmistrz.

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 10 do “Przekop Mierzei Wiślanej – włoski scenariusz dla Krynicy bez finału”

 1. maasteer said

  To nic, że to nieopłacalne i szkodliwe, ale za to na złość ruskim!

 2. Maverick said

  Gdzie tam na złość Rosjanom, gdy Bóg chce kogoś pokarać to odbiera im zdrowy rozsądek, robią wtedy głupotki na własną szkodę a cieszą się że komuś itarli nosa.

 3. Panie Maverick. A co by było, gdyby Ruscy poprowadzili trzystumetrowy most przez przesmyk Pilawski, przez co w sposób naturalny powiększyłby się zasięg obwodu kaliningradzkiego? Nawet mogliby wtedy rozwijać gospodarkę na Mierzei, choćby w zakresie turystyki. A gdyby postawili sobie tam kilka es czterysta albo nawet trzysta, toby balans zastraszania przesunął się drastycznie, a tak zwany zachód by zbladł.

  Tak sobie tylko myślę w mojej gowie…

 4. revers said

  No to by powstal drugi Krym.

  A na Mierzei wislanej powstja projekty na miare Dubaju, gdzie na piachach priwislanych prubuje za pare zlociszy budowac apartamaety na miare miliardow uopionych w pustyni i w zatoce golfa pieniedzy.

  Tylko inwestor nie ten, a z wykonawcami za marne piniadze trudno.

  Rozmawialem z gosciem ktory pracowal dla Budimexu przy stawianiu takich prestizowych apartemntowcow nad baltykiem, a nawet usczelniali nadwislanaa czajke.

  zarowno nadmorskie apatamentowce jak i wielki warszawski spyw syfu czajka do baltyku daleko odbiega od zalozen projektowych gdzie sie opisuje dubajskie technologie.

  Nie ten klimat i nie te pieniadze, potem okazuje sie ze latexow, odpowiednich betownow, materialow budowlanych nie ma w uzytych materialach budowlanych w realu, za to saa styropiany, ktore apartmentowce niszcza, zamaist wzmacnaic, apartamentowce staja sie ruchome jak nadmorskie piaski.

  Podobnie jest w odpywie sciekow miejskich czajce kierownik budowy Budimexu o 10 godz oglasza fajrant, bo po 10 wielkie szmbowisko warszawskie splywa do wisly awaryjan czescia czajki i ujsc szamba, splywa do wilsy i do znanych kurortow nadmorskich blisko trojmiasta jak Sopot, jastarnia, nie tylko krynica Morska jst tym szmbem warszwskim zarzuciona. A plwa wtym szmabie warszawskim wszsysko co przez rurke kanalizcyjna przejdzie od kondonow pdpasek, po czesci bielizny, zarcia no i oczywiscie wirusowatych, bakeriotworczych odchodow ludzkich i zwierzecych.

  Ze tez min.Zdrowia i Srodowiska nie wezmie sie za swoje szambo domowe, czy apartamentowe lub resortowe a kadzi od rana o covidach z alfabetu greckiego-tez nie wiele do hebrajskiego majace znakow alfabetycznych.

 5. Olo said

  Żydobanderowska skur wySSyneria z reżimu dobrej zmiany wcześniej czy później zamieni cały kraj w perzynę, bo taki jest jej główny cel. Nie chodzi o żadne strefy, porty, turystykę, a tylko zniszczenie Polski i wszystkiego co polskie. Wcześnie frankijsko-chazrskie kur wy wywoływały niepotrzebne powstania narodowe i wojny, żeby oczyścić kraj z Polaków, teraz są inne, nowocześniejsze metody eksterminacji, od ekonomicznej po medyczną. Dopiero wtedy nad Wisłą powstanie Nowy Izrael zwany POLIN. Jak już będzie nas mniej niż 15 milionów, głównie, młodych i robotnych ludzi do służenia żydobanderyzmowi i międzynarodowym korporacjom.

 6. gnago said

  histeria bezsensu mierzeja to geologicznie mgnienie oka. Od cieśniny pilawskiej woda z zanieczyszczeniami nie wpływa, rzeki do zalewu wypływają z wodą zmineralizowaną czy nasycone nawozami?

 7. revers said

  no i z wislano-warszawskim szambem kanalami przez Malbork i Sztutowo.

  Byc moze wiecej jst tych kanaow lub drenow wisla zatoka wislano-pilawska.Chodzi tez o odwodnienie Zolaw Wislanych, terenow ponizej poziomu morza.

  raczej naczynia polaczone wyrownuja swoj poaziom i zawartosc, w tym wypadku szamba warszawskiego z czjaki po 10 godzinie, kolejne km szescienne szmba zrzucic przez czajke do scieku wisly, odplynac do zatoki Gdanskiej, mniej do mierzei wislano-pilawskiej..

 8. Lily said

  TYLKO TRZY(3) KRAJE WYRAZILY ZGODE
  NA „EKSPERYMENTY NA DZIECIACH”,a
  SA TO.
  1) FINLANDIA.
  2) POLSKA, pod rzadami J.K, partii.
  3) PORTUGALIA.

  DZIECI w wieku lat 12-tu, zaczynaj/wchodza
  w OKRES Dojrzewania
  .
  DZIECI SA GWARANTEM PRZETRWANIA
  NARODU !.

 9. Olo said

  Re. 8

  Nie wierzę w Finlandię i Portugalię. To tylko podkładka, mająca uwiarygodnić żydobanderowski reżim dobrej zmiany i zaplanowane przez jego funkcjonariuszy ludobójstwo pseudomedyczne. Przestrzeń do życia ma być uwolniona w Polin, a nie w Portugalii czy w Finlandii, gdzie nie ma takiej potrzeby.

 10. Ten przekop to może być dla Ukraińców said

  jest ciekawy filmik na youtube na kanale Uszi.

Sorry, the comment form is closed at this time.