Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Nasze miejsce w szeregu

Posted by Marucha w dniu 2021-07-25 (Niedziela)

Obserwujemy istną huśtawkę nastrojów po stronie koalicji rządzącej w Polsce. Najpierw, zupełnie niespodziewanie, przykrywając propagandowo wyrok TSUE uderzający w Izbę Dyscyplinarną SN, czyli w element pseudoreformy wymiaru sprawiedliwości PiS, kłopoty z tzw. ustawą Anty-TVN, czy z żydowskim mieniem bezspadkowym, naczelnik Jarosław Kaczyński ogłosił w jedyny w swoim rodzaju sposób zakup 250 czołgów amerykańskich Abrams w najnowszej specyfikacji M1A2 SEPv3.

Warto przytoczyć słowa JK: „To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień, z ogromną precyzją, ogromną skutecznością”.

Cóż, pomnijmy, że sąd laika, gdy mówi o dziele – o dziele mówi mało, zaś o laiku wiele. To samo można powiedzieć o ministrze obrony Mariuszu Błaszczaku, który pochwalił się pomysłem wykorzystania owych czołgów.

Okazało się, że ustawi je na skraju Bramy Smoleńskiej, gdzie nie ma rzek do forsowania. Jeżeli spojrzymy na mapę, to okaże się, że Błaszczak musiałby ustawiać Abramsy na terenie co najmniej Białorusi. No, to chyba dopiero po zaimportowaniu demokracji na Białoruś. Nie należy sądzić, że na podobną ekstrawagancję zgodzi się Aleksander Łukaszenka.

Błaszczak może ma wszakże tajną obietnicę od Ciechanowskiej, jednakże chciałbym zauważyć, że tuż za Bramą Smoleńska w naszym kierunku jest niesławnej pamięci (dla tych, co szli na Moskwę) rzeka Berezyna, przy przeprawianiu się przez którą utonęła znaczna część Wielkiej Armii Napoleona a przy tym jego nadzieje na hegemonię w Europie. No i jeszcze Niemen po drodze.

Ale, ale, może Błaszczak będzie flankować Berezynę konnicą a nad Niemnem czekać już będą oddziały kosynierów (z tym będzie ciężko – gdzie ci chłopi w dzisiejszych czasach!) lub nawet drągalierów, wzorem chlubnych tradycji walki bez broni.

W każdym razie, jak się czyta obu wybitnych znawców sztuki wojennej, to człowiek od razu czuje się bezpieczniejszy.

Proza życia mówi niestety co innego. Abramsy nie są bynajmniej nowe. Amerykanie przestali je produkować w latach 90 XX wieku i wszystkie kolejne wersje i specyfikacje wprowadzane są na istniejących egzemplarzach, na których dokonuje się wymiany osprzętu. A nawet stanowiąca, wydawać by się mogło, bezwarunkowe wsparcie dla rządu Solidarność zakładów zbrojeniowych w Polsce jest głęboko zaniepokojona ich sytuacją po zakupie Abramsów i spodziewa się ostatecznego upadku branży.

Faktem jest, że taki Bumar wciąż obraca się wokół T-72/PT-91, ale w końcu czy nie należy wszędzie skończyć z tym okropnym sowieckim dziedzictwem, panie naczelniku? Ciekawe jest również to, że amerykańska agencja DSCA zajmująca się obsługą tego typu kontraktów jak ten na Abramsy, do dzisiaj nic nie wspomina o tym na swojej stronie internetowej.

Niestety, efekt propagandowy z Abramsami okazał się krótkotrwałym sukcesem PiS. Chwilę później okazało się, że Amerykanie wciąż nie żartują w sprawie żydowskiego mienia bezspadkowego. Oto senatorowie napisali kolejny list otwarty do Prezydenta RP. Inicjatorem listu jest sen. Marc Rubio (Republikanie), a podpisali się pod nim także: Tammy Baldwin (Demokraci), James Lankford (R), Jacky Rosen (D), Cindy Hyde-Smith (R), Dianne Feinstein (D), Cory Booker (D), Catherine Cortez Masto (D), Bob Casey (D), Ron Wyden (D), Sherrod Brown (D), Chris Coons (D).

Całego listu nie ma potrzeby przytaczać. Senatorowie żądają wycofania projektu zmiany KPA z Senatu, a jeśli tam przejdzie, oczekują zawetowania go przez Andrzeja Dudę. Powołują się na rzekome zobowiązania wynikające dla Polski z podpisania Deklaracji Terezińskiej z 2009 r.), chociaż deklaracja ta wg zgodnej oceny prawników nie rodzi obowiązków i nie określa sankcji wobec nie stosujących się do jej stwierdzeń państw-sygnatariuszy.

Odmienna interpretacja USA wspierającego roszczenia żydowskie pokazuje, jak wielce nierozważnym był podpis pod tym dokumentem, za który to podpis odpowiada ówczesny rząd PO. Co gorsza list sen. Rubio et consortes aż siedmiokrotnie odwołuje się do „zbrodni popełnionych przez nazistów i komunistów”, stawiając za każdym razem znak równości pomiędzy III Rzeszą a rządem komunistycznym w Polsce po 1945 (powstałym m.in. z namaszczenia USA i uznawanym po 1989 r. pomimo oszustwa wyborczego w 1947).

Cokolwiek złego moglibyśmy powiedzieć o rządach komunistycznych w Polsce, porównywanie ich, stawianie na tym samym poziomie zła w sprawie żydowskiej, co hitlerowskie Niemcy, jest historycznym absurdem.

Wybieg ten służy senatorom amerykańskim do uzyskania efektu demonizacji władz Polski po 1945 i zrównania ich absolutnie koniecznych działań w postaci np. tzw. dekretów Bieruta, czy zgodnego z całą tradycją prawa europejskiego przechodzenia mienia bezspadkowego na skarb państwa, z polityką III Rzeszy zmierzającą do wymordowania Żydów europejskich. Jest to wielkie przekłamanie, jednakże zapewne mogące znaleźć uzasadnienie – mniej w ignorancji senatorów, a może więcej w ich zrozumieniu polityki historycznej obecnej ekipy przekreślającej istnienie Polski w latach 1944-89 i dyskredytującej jej wszelkie działania w tym czasie. Obserwują to nawet amerykańscy senatorowie (w istocie zapewne ich doradcy) i konstruują treść listu w ściśle określony sposób. I Polska wpada w pułapkę własnej polityki historycznej.

Wreszcie przychodzi wiadomość o umowie pomiędzy USA a Niemcami w sprawie Nord Stream 2. Postanowienia tego porozumienia, niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie zostaną zrealizowane, to istna katastrofa dla fundamentów polskiej polityki zagranicznej. Oto dostajemy lekcję nie tylko historii, ale i nasz jedyny, bezalternatywny sojusznik amerykański pokazuje nam miejsce w szeregu, i umówmy się – nie jest to miejsce, z którego dobrze widać scenę polityczną świata. To raczej daleki rząd przeznaczony dla klakierów i pariasów, a nie dla kogoś, kto ma cokolwiek do powiedzenia. Wszelkie próby straszenia wszystkich zagrożeniem rosyjskim, nieustająca polityka rzucania kłód pod nogi jakimkolwiek próbom znalezienia status quo z Rosją – to wszystko bierze w łeb.

Katastrofa jest tym większa, że USA pokazały nie tylko miejsce Polsce, ale jednocześnie, że to Niemcy są dla nich prawdziwym partnerem w polityce światowej. Dla nas przeznaczona jest rola szczekaczki i odbiorcy sprzętu USA, bez względu na jego koszty bezpośrednie i pośrednie. Co gorsza, porozumieniem tym USA wprowadzają oficjalnie Niemcy na Ukrainę, jako gracza decydującego o kierunkach rozwoju infrastruktury tego kraju i adwokata wobec Rosji. Trudno sobie wyobrazić chyba większą klęskę polityki polskiej w dzisiejszych czasach.

Czy polscy nieudolni koryfeusze polityki zagranicznej dojdą do jakichś racjonalnych refleksji, które nakażą im zrewidować i własną pozycję, i kierunki dotychczasowej żałosnej namiastki „spraw zagranicznych”? Nie należy się tego spodziewać.

„Na to zgody Polski nie ma” – woła rzecznik rządu Piotr Muller. Czytając podobne buńczuczne wypowiedzi, już nawet nie chce mi się śmiać. No i co z tego, że nie ma zgody? Kogo to w ogóle obchodzi? Wszystko, co imć Muller i jego zwierzchnicy mogą, to skoczyć do Bałtyku i kombinerkami rozkręcać NS2.

Swoją bezrozumną polityką jednostronnego wspierania antyrosyjskiej Ukrainy postsolidarnościowcy (wszak PiS i PO przekrzykują się, kto jest większym agentem Putina) doprowadzili Polskę do poziomu – z całym szacunkiem dla tych państw i terytoriów – Sudanu Płd., Erytrei lub Sahary Zachodniej. Żałosny upadek plus megalomania, jak to my i w ogóle pokażemy całemu światu. Świat nie pójdzie w kierunku wojny globalnej, bo nikt jej nie wygra, czyli nikomu się ona nie opłaca.

Polscy fanatycy „zagrożenia inwazją rosyjską” powtarzają swoją śpiewkę od dekad i jakoś ta inwazja nie następuje ku ich zapewne ogromnemu rozczarowaniu. To nie poprawia lecz pogarsza naszą sytuację jako partnera do znudzenia przewidywalnego i kompletnie nieelastycznego. Efekt – takie porozumienia jak to.

Nie należy się mu dziwić, należy uczyć się, bo pomimo tysiąca lat historii wciąż zachowujemy się w polityce jak dzieci – niestety, dzieci dorosłe… Mocarstwa i kraje poważne nie chcą i nie mogą posługiwać się polskim “wszystko albo nic”. Dopóki tego nie zrozumiemy, dopóty będziemy pariasem Europy, o świecie już nawet nie mówiąc. Tymczasem polską odpowiedzią są wspólne puste manifesty ministra Raua z ministrem SZ Ukrainy Kulebą, czyli z nikim, bo Ukraina nie jest podmiotem, i jak najlepiej pokazuje porozumienie USA-RFN, jest polem rozgrywki międzynarodowej dziejącej się ponad jej społeczeństwem i fasadowymi władzami. A Polska z tą fasadą ogłasza oświadczenia.

Od prowadzących politykę zagraniczną państwa, takiego jak Polska, średniej wielkości, które nie będzie mocarstwem światowym, ale może zająć całkiem silne stanowisko na miarę swoich możliwości, wymagana jest przede wszystkim wiedza, której, co dziwi w przypadku naszych ludzi z tytułami, całkowicie brakuje w MSZ i w ośrodkach niby-naukowo się sprawami zagranicznymi zajmujących. Gdyby takową posiadali, znaliby chociażby wypowiedź Johna F. Kennedy’ego siedem miesięcy po kryzysie kubańskim na American University:

„Jeśli USA i ZSRR nie mogą zniwelować różnic je dzielących, to mogą przynajmniej uczynić świat bezpiecznym dla różnorodności. (…) Musimy zrozumieć, że nie możemy po prostu przebudować świata, tak jak my tego chcemy. Różne kraje mają swoje własne tradycje, wartości, aspiracje. Nie możemy ich przebudowywać na nasz obraz. (…) Nie chcemy narzucać naszego systemu nikomu, kto tego nie chce. Ale chcemy i jesteśmy zdolni zaangażować się w pokojowe współzawodnictwo z każdym na tym świecie. (…) [Najwyższym celem USA] jest utrzymywanie i obrona różnorodności świata, w którym żadne pojedyncze mocarstwo albo sojusz mocarstw nie będzie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa USA. (…) [O stosunkach USA-Rosja] Niemal niespotykane pomiędzy światowymi potęgami, jest to, że nigdy nie byliśmy ze sobą w stanie wojny”.

Adam Śmiech
https://myslpolska.info

Powtórzymy po raz n-ty: nie „nieudolność” ale świadomy sabotaż.
Admin

Komentarzy 11 do “Nasze miejsce w szeregu”

 1. bryś said

  O! Pan smiech. Już po drugiej daweczce?

  https://marucha.wordpress.com/2021/01/06/kanalizacja-i-szczepienia/

 2. Uwaga co do passusu: „Powołują się na rzekome zobowiązania wynikające dla Polski z podpisania Deklaracji Terezińskiej z 2009 r.), chociaż deklaracja ta wg zgodnej oceny prawników nie rodzi obowiązków i nie określa sankcji wobec nie stosujących się do jej stwierdzeń państw-sygnatariuszy. Odmienna interpretacja USA wspierającego roszczenia żydowskie pokazuje, jak wielce nierozważnym był podpis pod tym dokumentem, za który to podpis odpowiada ówczesny rząd PO”.
  Otóż przypisuje się p. Bartoszewskiemu podpisanie tzw. ‚Deklaracji Terezińskiej”. Gwoli wyjaśnienia tej sprawy podaję to, co mi udało się wyjaśnić. Akt wymuszania przez Żydów gigantycznych haraczy, zwany dla niepoznaki JUST, który zatwierdził senat i kongres USA, przy haniebnej akceptacji Prezydenta RP i Rządu PIS, wskazuje grupę państw do obrabowania – „covered countries”. Ta grupa została zdefiniowana jako uczestnicy konferencji w Terezinie w 2009 roku. Na zakończenie konferencji w dniu 30.06.2009 r. uczestniczy podpisali podobno tzw. Deklarację Terezińską, w której zobowiązywali się do restytucji mienia żydowskiego, ochrony żydowskiego dziedzictwa, wsparcia dla ofiar holocaustu, działalności edukacyjnej i naukowej w tym zakresie. Czy Polska podpisała tę deklarację?
  Bardzo ciekawe, że ustalenie tak prostej rzeczy napotyka na niemałe przeszkody. Podstawową przeszkodą jest dezinformacja polegająca na podawaniu w różnych miejscach sprzecznych informacji. Są źródła, które podają, że Polska podpisała deklarację, niektóre dopowiadają, że podpis złożył Władysław Bartoszewski, oraz takie, które podają coś przeciwnego, że Polska nie podpisała tej deklaracji. Można znaleźć wiele wypowiedzi różnych poważnych osób na ten temat, ale one nie podają, skąd posiadły wiedzę o tym, co twierdzą na ten temat i nie przedstawiają żadnych dokumentów.
  Chlubny wyjątek stanowi tutaj dr Zbigniew Kękuś, który przedstawia dokument w tej sprawie. Wystosował już kilka lat temu kilka pytań do ministra Władysława Bartoszewskiego i w 2011 r. otrzymał oficjalną odpowiedź z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Biura Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, podpisaną przez ówczesnego dyrektora Krzysztofa Miszczaka. Dyrektor Miszczak w swojej odpowiedzi zaprzecza informacjom, jakoby min. Władysław Bartoszewski w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej podpisał Deklarację Terezinską, a nawet dodaje, że żaden z uczestników konferencji tej deklaracji nie podpisał.
  Mamy zatem do czynienia z piętrową dezinformacją. Cóż to za deklaracja, której nikt nie podpisuje? Cóż to za podpis min. Bartoszewskiego, którego nie ma na dokumencie? Cóż to za zobowiązanie Polski, którego nie można wykazać? Cóż to za polskie media, w tym rządowe, które okłamują Polaków, że Polska coś podpisała? A może kłamał na piśmie dyrektor Krzysztof Miszczak z Biura Prezesa Rady Ministrów oraz fałszywie informują źródła, które twierdzą, że Polska nie podpisała? Nie wiem.
  Dwa pytania: Czy Polska podpisała, czy nie? Czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Czy brak podpisu pod Deklaracją Terezińską cokolwiek zmienia w sprawie gangsterskiej polityki USA i wymuszania na Polsce zgody na ograbienie nas przez organizacje żydowskie? Moim zdaniem to nie ma znaczenia.
  Od kilkudziesięciu lat USA wywołują wojny, dokonują przewrotów i grabieży w krajach na całym globie, tam gdzie rządzący tym imperium dobra widzą swój strategiczny interes. Czynią to bez pisemnej zgody napadanych państw. Mamy jeszcze na świeżo w pamięci haniebny akt agresji i bombardowania przez USA, Wielką Brytanię i Francję suwerennego państwa Syrii, co było również wielokrotnym aktem gwałtu na prawie międzynarodowym. Żaden podpis Assada nie był potrzebny. USA oficjalnie popiera zbrodnicze działania Izraela, które są niczym innym jak państwowym terroryzmem, również łamiącym wielokrotnie międzynarodowe prawo. Ofiary tego żydowskiego terroryzmu nic nie podpisywały. Łamiąc zasady cywilizowanego prawa USA uchwaliły teraz haniebną ustawę 447. Podpis Władysława Bartoszewskiego lub jego brak nie ma najmniejszego wpływu na fakt, że poruszamy się w obszarze międzynarodowego bandytyzmu i bezprawia. Dlaczego USA miałyby nagle przejmować się takim mikro formalizmem, jak podpis jakiegoś polskiego pseudo profesora?
  Jeśli popatrzymy na ducha uchwalonej ustawy 447 (roszczenia ‚holocaust industry’ względem Polski: 300 mld $ plus odsetki), jest nim żydowski duch pazerności i międzynarodowej gangsterki. Jeśli przyjrzymy się literze prawa, JUST Act of 2017 o numerze 447 nie wspomina słowem o Deklaracji Terezińskiej, bo „covered countries” do łupienia są zdefiniowane jako uczestnicy konferencji w 2009 r. W tym literalnym ujęciu właściwym pytaniem jest zatem, czy Polska brała udział w 2009 Holocaust Era Assets Conference, a nie czy Polska podpisała jakąś deklarację.
  Rozwiązaniem tej pozornej łamigłówki są słowa ks. prof. Tadeusza Guza, który wyjaśnia, że zachodnie prawo bazuje obecnie na gruncie ideologicznym opracowanym przez urodzonego w Pradze żydowskiego prawnika Hansa Kelsena (od 1940 r. mieszkał w USA). Dokonał on oderwania prawa od rzeczywistości i jego całkowitej relatywizacji, dzięki czemu obiektywna prawda i obiektywna sprawiedliwość zostały zastąpione aktami prawnymi legitymizującymi bezprawne działania państw lub określonych grup interesu. Ustawa 447 jest właśnie takim aktem prawnym. Jako ciekawostkę tylko dodam, o czym wspomina ks. prof. Tadeusz Guz w swoim wykładzie, że Hans Kelsen z konieczności zachowania wewnętrznej spójności swojej ideologii prawa pozytywistycznego zdjął winę z Niemców za mordowanie Żydów w czasie II wojny światowej, ponieważ nie dopatrzył się w tym złamania prawa (sic!).

 3. Wanderer said

  Okupanci mieniacy sie polskim rzadem, zawsze beda sklocac Polske z sasiadami by przypadkiem nie wyniklo jakies porozumienie albo wspolpraca miedzy normanymi panstwami. Polska jest celowo i permanentnie oslabiana od niepamietnych czasow a sposob oglupiania Polakow siega zenitu.

 4. jok said

  „żydowskim mieniem bezspadkowym”

  Chyba raczej, co najwyżej: (nieokreślone) mienie bezspadkowe, co do którego Żydzi wysuwają roszczenia.
  W skrócie:” mienie bezspadkowe”. No, ale nie – żydwoskie mienie bezspadkowe…

 5. Ale dlaczego? said

  Ważny film pana Maciaka:

  I ciekawostka. Pan Nikt poznał się na panu Braunie:

  Dlaczego konfa była za sprzedażą złóż miedzi???

 6. Ale dlaczego? said

  Nie dopisałem, że w pierwszym filmie jest o tym, jak Duda pitoli o wojnie.
  Oraz o tym, że kurwy pisowskie chcą obrabować Polaków ze złóż surowców przekazując je na własność firmom je eksploatującym…
  Generalnie grabież Polski i zadłużanie postępuje w zastraszającym tempie.

  Nie na darmo Daniels załatwił Pinokiowi posadę…

 7. NC said

  Czy ktoś widział podpis Bartoszewskiego pod deklaracją z Terezina?

 8. W poprzednim poście użyłem wobec p. Bartoszewskiego określenia ‚profesor’, którym go (głównie: filosemickie) otoczenie komplementowało.
  Zasadnicze pytanie brzmi: kim naprawdę był ten Pan? Gdy zna się historię – to zna się również podstawowe fakty o takiej osobie!
  Bartoszewski Władysław – pochodzenie: chłopskie oraz (coraz więcej faktów na to wskazuje, że) żydowskie. Był wrogiem polskości. Kolaborował z Niemcami, którzy wypuścili go z obozu Auschwitz (sic!). Był członkiem masonerii, senatorem, piewcą tematyki żydowskiej. Był też ministrem spraw zagranicznych w postkomunistycznym rządzie Oleksego Józefa. Od bardzo długiego czasu związany z redakcją kato-lewackiego „Tygodnika Powszechnego” [ksywka: ‚7ydownik powszechny’], jak i filosemicką elitką PEN-Clubu (od 1972), gdy został sekretarzem generalnym tejże organizacji. Był członkiem ‚Klubu Krzywego Koła’ [założonego głównie przez żydów; byli w nim m.in.: Lipski Jan Józef (którego ostatnio $pec-$łużby ‚utopiły’), Ossowski Stanisław, Jasienica Paweł, Słonimski Antoni, Olszewski Jan, Steinsbergowa Aniela, Małachowski Aleksander, Michnik Adam). „Wsławił się” oszczerczym i niechlubnym „donosem na Polskę” w Knesecie – mówił wtedy m.in. o antysemickich „ciemniakach” na polskiej prowincji „zapominając” o antypolskich i polakożerczych wypowiedziach „jaśnie oświeconych” premierów Begina i Szamira. M.in. za to został Honorowym Obywatelem Izraela (bowiem nie za zasługi dla Polski!). Był członkiem rady programowej „Otwarta Rzeczpospolita”, stowarzyszenia przeciwników tzw. antysemityzmu i ksenofobii (czyli budowania POLIN, gdzie tubylcy mają niewolniczy status), które zrzesza ok. 300 członków głównie pochodzenia żydowskiego, finansowo wspieranej przez antypolską Fundację Batorego. Był odznaczony za żydokomuny Orderem Orła Białego.
  WAŻNE: nigdy NIE był profesorem, nie miał nawet matury!
  Jego ojciec zmienił nazwisko z „Bartosiak” na „Bartoszewski”, przenosząc się ze wsi Żaby do Warszawy, zaś dziadek „profesora” był lokajem – stąd być może brało się usilne zacieranie śladów przeszłości.

 9. Mietek said

  O stosunkach USA-Rosja] Niemal niespotykane pomiędzy światowymi potęgami, jest to, że nigdy nie byliśmy ze sobą w stanie wojny”.
  Ja napiszę więcej! Rosja i USA są skazane na siebie, i to się wkrótce stanie! współpraca tych dwóch mocarstw wcale nie oznacza frontu przeciw Chinom, to zwykły rozsądek i pragmatyzm podpowiada że tak się stanie, pamiętajcie że ja pierwszy o tym pisałem, o naszych prymitywach nie ma nawet co wspominać, to zwykli oszuści i gminni cwaniacy, których wielcy tego świata mogą wykorzystać, i to robią, na wiele sposobów, jak to mówią dureń zawsze będzie durniem, kto się urodził głupkiem, głupim umrze.

  ——
  Obawiam się, że USA i Rosja dlatego są „skazane na współpracę”, że żydoamerykańskie skurwysyny nie są stanie zniszczyć Rosji i dobrze o tym wiedzą.
  Gdyby mogli, to by żadnej zasranej współpracy nie było.
  Admin

 10. Mietek said

  Obawiam się, że USA i Rosja dlatego są „skazane na współpracę”, że żydoamerykańskie skurwysyny nie są stanie zniszczyć Rosji i dobrze o tym wiedzą.
  Gdyby mogli, to by żadnej zasranej współpracy nie było.

  Kiedy spotyka się trzech mocarzy, mają dwa wyjścia, albo się pozabijają, lub jako ludzie myślący dogadają się, jak w życiu, silni będą się szanować, słabszych wykorzystają wszyscy, Rosja realizuje ogromne inwestycje, do końca dekady będzie rządzić i rozdawać, organizując przy tym większość handlu światowego.

 11. Lily said

  Re 6;Ale Dlaczego?.
  Zainstalowany po BIESIADZIE,
  namaszczony przez tzw,naczelnika.
  Morawieckiemu synowi”Legendy,”
  bardzo do twarzy w nakryciu glowy.

Sorry, the comment form is closed at this time.