Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  martino2008 o Wolne tematy (09 – …
  errorous o Pustynia i mnisi. Zagrożenia p…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o Liczba urodzeń w Polsce najmni…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o Zniewoleni przemocą
  Maverick o Wolne tematy (09 – …
  I*** o Nacjonalizm ukraiński „j…
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  Szczepan Zbigniewski o Oblicza totalniactwa
  Liwiusz o Materializm polityczny
  revers o Wolne tematy (09 – …
  Kojak o W Polsce urodziło się o połowi…
  Listwa o Tajna geoinżynieria – projekt…
  Szczepan Zbigniewski o Parlament Europejski jako post…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

List przełożonego generalnego Bractwa św. Piusa X po opublikowaniu motu proprio Traditionis custodes

Posted by Marucha w dniu 2021-07-28 (Środa)

Drodzy Członkowie i Przyjaciele Bractwa św. Piusa X!

Motu proprio Traditionis custodes i towarzyszący mu list wywołały głębokie poruszenie w tzw. świecie tradycjonalistycznym. Logicznie rzecz ujmując można stwierdzić, że era hermeneutyki ciągłości z jej dwuznacznościami, iluzjami i próżnymi wysiłkami zakończyła się w sposób dramatyczny, przekreślona jednym pociągnięciem pióra.

Te zdecydowane posunięcia nie dotyczą bezpośrednio Bractwa św. Piusa X, jednak powinny stać się dla nas okazją do głębokiej refleksji. Nabrawszy dystansu, powinniśmy zadać sobie pytanie, które jest jednocześnie i nowe, i stare: dlaczego po pięćdziesięciu latach Msza trydencka wciąż stanowi przysłowiową kość niezgody?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że Msza św. jest kontynuacją najzacieklejszej walki, jaka kiedykolwiek miała miejsce: wojny między królestwem Bożym a królestwem szatana, zakończonej na Kalwarii triumfem naszego Pana. Pan Jezus stał się człowiekiem, aby stoczyć tę walkę i odnieść zwycięstwo. Skoro to zwycięstwo dokonało się przez krzyż i krew, to jest zrozumiałe, że jego utrwalenie również odbywa się poprzez zmagania i konflikty.

Każdy chrześcijanin jest powołany do tej walki: nasz Pan przypomina nam o tym, kiedy mówi, że nie przyszedł „zsyłać pokoju, ale miecz” (Mt 10, 34). Nie dziwi zatem, że Msza św. wszech czasów, w doskonały sposób wyrażająca ostateczne zwycięstwo naszego Pana nad grzechem poprzez Jego odkupieńczą ofiarę, sama jest znakiem niezgody.

Ale dlaczego ta Msza stała się znakiem niezgody w samym Kościele? Odpowiedź jest prosta i coraz bardziej wyraźna. Po pięćdziesięciu latach różne elementy, które ją potwierdzają, stały się oczywiste dla wszystkich chrześcijan dobrej woli: Msza trydencka przekazuje i definiuje życie chrześcijańskie, a co za tym idzie, wizję Kościoła absolutnie niezgodną z eklezjologią, jaka narodziła się na II Soborze Watykańskim. Problem ten dotyczy nie tylko liturgii, estetyki czy kwestii czysto formalnych, ale odnosi się do doktryny, moralności, duchowości, eklezjologii i liturgii. Jednym słowem, jest to zagadnienie dotyczące wszystkich bez wyjątku aspektów życia Kościoła – stanowi kwestię wiary.

Po jednej stronie mamy Mszę wszech czasów, sztandar Kościoła, który przeciwstawia się światu i jest pewny zwycięstwa, ponieważ jego zmagania są po prostu kontynuacją walki, którą nasz Pan prowadził, aby zniszczyć grzech i królestwo szatana. To właśnie przez Mszę św. i w ramach Mszy św. Jezus Chrystus włącza chrześcijańskie dusze do swojej walki, sprawiając, że uczestniczą one zarówno w męce Jego krzyża, jak i w Jego tryumfie. Z tego wszystkiego wynika zasadniczo koncepcja życia chrześcijańskiego pełnego walki, nacechowanego duchem poświęcenia i nadprzyrodzoną nadzieją.

Po drugiej stronie mamy Mszę Pawła VI, będącą wytworem tego Kościoła, który chce żyć w harmonii ze światem i nadstawia ucha na jego zachcianki; Kościoła, który w ostatecznym rozrachunku nie musi już z tym światem walczyć, ponieważ nie ma mu nic do zarzucenia; Kościoła, który już nie naucza, ponieważ słucha potęg tego świata; Kościoła, który nie potrzebuje już ofiary naszego Zbawiciela, ponieważ zatraciwszy pojęcie grzechu, nie ma już za co pokutować; Kościoła, który odrzucił misję przywrócenia powszechnego królestwa naszego Pana, ponieważ chce wnieść swój wkład w stworzenie lepszego świata, bardziej wolnego, egalitarnego, ekologicznie odpowiedzialnego, używając wyłącznie ludzkich środków.

Tej humanistycznej misji, której podjęli się ludzie Kościoła, musi koniecznie odpowiadać równie humanistyczna liturgia, pozbawiona odniesień do sacrum.

Batalia toczona wokół dwóch rytów przez ostatnie pięćdziesiąt lat, której doniosłym momentem był właśnie dzień 16 lipca, nie jest zwykłym sporem. Jest to wojna pomiędzy dwiema różnymi i przeciwstawnymi wizjami Kościoła i życia chrześcijańskiego, nieredukowalnymi i nie dającymi się ze sobą pogodzić. Parafrazując św. Augustyna, można powiedzieć, że dwie Msze budują dwa miasta: Msza wszech czasów zbudowała miasto chrześcijańskie, zaś nowa Msza pragnie zbudować miasto humanistyczne i zlaicyzowane.

Jeśli dobry Bóg pozwala na to wszystko, to z pewnością robi to dla jakiegoś większego dobra. Przede wszystkim dla nas samych, którzy mamy niezasłużone szczęście znać Mszę trydencką i korzystać z jej owoców. Posiadamy skarb, którego wartość nie zawsze doceniamy i do którego jesteśmy być może za bardzo przyzwyczajeni. Kiedy coś cennego staje się obiektem ataku lub pogardy, bardziej docenia się jego wagę.

Niech ten „wstrząs” wywołany surowością oficjalnych dokumentów z 16 lipca posłuży do odnowienia, pogłębienia i ponownego odkrycia naszego przywiązania do Mszy trydenckiej; tej Mszy, naszej Mszy, będącej dla nas niczym perła z Ewangelii, dla której wyrzekamy się wszystkiego i jesteśmy gotowi poświęcić wszystko. Kto nie jest gotów przelać swojej krwi za tę Mszę, ten nie jest godny jej odprawiać. Kto nie jest gotów oddać wszystkiego, aby ją chronić, ten nie jest wart, żeby w niej uczestniczyć.

Taka właśnie powinna być nasza pierwsza odpowiedź na wydarzenia, które właśnie wstrząsnęły Kościołem. Nasza reakcja, jako katolickich kapłanów i wiernych, powinna być o wiele głębsza i bardziej dalekosiężna niż pełne niepokoju, a czasem pozbawione nadziei komentarze.

Dobry Bóg z pewnością przewidział inny cel, przyzwalając na ten nowy atak na Mszę trydencką. Nikt nie może wątpić, że w ostatnich latach wielu księży i wiernych odkryło tę Mszę i że dzięki niej odnalazło nowy duchowy i moralny horyzont, który otworzył drogę do uświęcenia ich dusz. Najnowsze decyzje podjęte przeciwko tej Mszy zmuszą te dusze do wyciągnięcia wszystkich konsekwencji z tego, co odkryły: powinny teraz wybrać, korzystając z dostępnych im środków rozeznania, to, czego można oczekiwać od każdego dobrze uformowanego katolickiego sumienia.

Wiele dusz znajdzie się w obliczu ważnego wyboru, który wpłynie na ich wiarę, ponieważ – powtórzmy – Msza jest najwyższym wyrazem doktrynalnego i moralnego uniwersum. Chodzi więc o to, aby przyjąć wiarę katolicką w całości, a przez nią naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Jego krzyż, Jego ofiarę, Jego królewskość. Jest to kwestia wybrania Jego Krwi, naśladowania Ukrzyżowanego i podążania za Nim do końca poprzez całkowitą, radykalną i konsekwentną wierność.

Bractwo św. Piusa X ma obowiązek pomóc wszystkim tym duszom, które obecnie są zniechęcone i zdezorientowane. Po pierwsze, mamy obowiązek zapewnić je, że Msza trydencka nigdy nie zniknie z powierzchni ziemi – jest to absolutnie konieczny znak nadziei. Co więcej, każdy z nas – czy to ksiądz, czy wierny – musi wyciągnąć do nich pomocną dłoń, ponieważ ten, kto nie chce dzielić się dobrami, z których korzysta, jest – mówiąc wprost – niegodny tych dóbr. Tylko w ten sposób będziemy mogli prawdziwie ukochać dusze i Kościół. Każda dusza, którą zdobędziemy dla krzyża naszego Pana i ogromnej miłości, jaką objawił przez swoją ofiarę, będzie duszą prawdziwie pozyskaną dla Jego Kościoła i dla tej miłości, która go ożywia, a która musi być naszą, szczególnie w tym czasie.

To właśnie Matce Bolesnej powierzamy te intencje, ponieważ nikt nie zgłębił bardziej tajemnicy ofiary naszego Pana i Jego zwycięstwa na krzyżu niż Ona; nikt nie był tak blisko związany z cierpieniem i tryumfem naszego Pana jak Ona. To w Jej ręce Chrystus powierzył cały Kościół, a co za tym idzie, to również Jej została powierzona najcenniejsza własność tego Kościoła – testament naszego Pana, święta ofiara Mszy.

Menzingen, 22 lipca 2021 r.,
w święto św. Marii Magdaleny,
ks. Dawid Pagliarani FSSPX, przełożony generalny

Źródło

 • Letter from Father Pagliarani about the motu proprio “Traditionis custodes”

Dokumentacja

 • Lettera apostolica in forma di motu «proprio» del Sommo Pontefice Francesco «Tradi-tionis custodes» sull’uso della liturgia romana anteriore alla riforma del 1970
 • Lettera del Santo Padre Francesco ai vescovi di tutto il mondo per presentare il motu proprio «Traditionis custodes» sull’uso della liturgia romana anteriore alla riforma del 1970
 • List apostolski motu proprio ws. stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.
 • List Ojca Świętego do biskupów świata ws. motu proprio „Traditionis custodes”

Do motu proprio odniósł się na kazaniu wygłoszonym 18 lipca br. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.Panny ks. Konstantyn Najmowicz FSSPX (transkrypcja):
[Film został usunięty z Youtube – admin]

https://www.bibula.com

Komentarzy 110 do “List przełożonego generalnego Bractwa św. Piusa X po opublikowaniu motu proprio Traditionis custodes”

 1. Kubuś Fatalista said

  Mane-Tekel Fares- 16.07.1054-16-072021 Papa Francesco działał świadomie, mimo że Benedykt XVI nadal żyje…

 2. Listwa said

  „Nie dziwi zatem, że Msza św. wszech czasów, w doskonały sposób wyrażająca ostateczne zwycięstwo naszego Pana nad grzechem poprzez Jego odkupieńczą ofiarę, sama jest znakiem niezgody”

  – każdy będzie musiał stanąć po jednej ze stron. I biedny będzie jeśli popełni błąd.

 3. OBUDZONY z letargu said

  Deo gratias! Linie podzialu zawsze te same! Precz ze ściekami posoborowia i biskupami (od jp2 ) kowidowymi –
  http://callmejorgebergoglio.blogspot.com

 4. adsenior said

  Moje zdanie jest następujące: msza trydencka, to ofiara składana w hołdzie naszemu Zbawicielowi, msza posoborowa, to widowisko, spektakl, dla gawiedzi.

 5. Zenon_K said

  Kilka uwag o Bractwie Piusa X

  Pierre Hillard czesto o tym mowi w konferencjach organizowanych przez Bractwo Piusa X :
  – Brak nauczania noachizmu w seminariach Bractwa,
  – Nierozumienie wagi talmudyzmu.

  A to juz b. duzo

  Dorzucic tu tez trzeba :
  – zamkniecie sie Bractwa – katolicyzm dla elit (tak jest na Zachodzie ) – od kiedy to jest cecha katolicyzmu?
  – od dziesiecioleci zachowanie Mszy Sw. w Rycie Rzymskim dla siebie.
  Przecierz sa swiadomi od poczatku, ze nowa msza jest cyrkiem dla gawiedzi. Gdzie ich reakcje na ten stan rzeczy? Przypomniec tu trzeba Ewangielie Sw. o talentach albo tez o odnalezionej monecie przez wdowe czy ziarnku gorczycy. Powinni przeciez grzmic z ambon by uswiadomic Katolikow, by pomuc w ich zbawieniu. Gdzie wiec ich ten boj o Prawde. To nam mautkim zuczkom pozostaje odnalesc sie samemu w tym labiryncie! Dostali skarb i zachowali go dla siebie. No i co wiec o takim zachowaniu mowie Ewangelia?

  Dlatego wiec owoce Bractwa sa marne. Majac taki Skarb niewiele zdzialali. Gdyby tak zachowywali sie uczniowie po Wniebowstapiniu Pana Jezusa, zewangielizowali by po 40 latach tylko przedmiescia Jerozolimy!

 6. jok said

  Ktoś w dawnych czasach, przy wczesnej technice, łączenia nagrań w warunkach amatorskich, skompilował przemówienie/a Jaruzelskiego, że słychać było następujące zdanie:
  „będziemy kierować się tylko jednym drogowskazem – (a może jednymi wskazówkami )- od radzieckich towarzyszy”, Oczywiście nie wyszło to superpoprawnie gramatycznie. W oryginale chyba było „dobrem Polski”.

  Nie wiem czy FI-emu trzeba kompilować, czy może już wprost powiedział, że
  będziemy kierować się tylko jednym drogowskazem – od żydowskich towarzyszy”.
  No może „panów”, nie „towarzyszy”?

 7. Listwa said

  @ 5 Zenon_K said

  Pan Hillard niech raczej skupi uwagę, aby nie stracić szansy ratować Francję, bo ginie w oczach. A co ma być wykładane w Seminaruim zostawi Bractwu.

  Poza tym, jeśli Bractwo ma zajmować się księgami i uczyć z ksiąg, to z Pisma św. a nie Talmudu. Czas nauki jest ograniczony czasowo i nie wszystko uda się włożyć w program. Co nie znaczy, że nie można uczyć się potem i że nie znają tych zagadnień. Niekoniecznie musi to być w programie seminarium.

  Co do reszty, to jakieś dziwne rzeczy Pan podaje z nie pasującym do Bractwa przypomnieniem „Przypomniec tu trzeba Ewangielie Sw. o talentach albo tez o odnalezionej monecie przez wdowe czy ziarnku gorczycy.”
  Skąd Pan to wytrzasnął „Bractwo wzięło i zachowuje dla siebie”?

  Z badań prof Rodney Stark z Uniwersytetu Princeton wynika, że po 40 latach od momentu, gdy Chrystus zaczął nauczać, populacja chreścijan wynosiła ok 1000 osób.

  Tu są adresy, proszę sobie wybrać, a w żadnym nie będzie pan sam.

 8. Listwa said

  ad 7

  adresy są tu: https://www.piusx.org.pl/kaplice

 9. Listwa said

  @ 5 Zenon_K said

  Chodzi o to jak jak wygrać, a nie co wróg mówi

 10. Ziarno od plew…

 11. Marucha said

  Re 5:
  Ależ Pan głupstw nawypisywał…

  Bractwo elitarne, zamknięte na świat???
  Zachowanie Mszy Świętej dla siebie???
  Owoce Bractwa są marne???

  Nie chcę kląć przy religijnym temacie. Więc tylko napiszę, spokojnie:
  – Bractwo prowadzi bardzo szeroką działalność, choć ma stosunkowo niewielkie środki: zakłada kaplice i buduje kościoły, wydaje książki i czasopisma, prowadzi szkoły i uczelnie, ma własne księgarnie… że nie wspomnę o działalności na Internecie.
  – Bractwo ocaliło dla ludzi Mszę Świętą – i nie tylko. Ocaliło cala eklezjologię Kościoła Katolickiego.

  Mało tego? Ktoś zrobił coś więcej?

  Po cholerę nauczanie takiego Talmudu?

 12. Listwa said

  Zenon_K

 13. Zenon_K said

  Ad. 5 Listwa
  Napisał Pan :

  „Pan Hillard niech raczej skupi uwagę, aby nie stracić szansy ratować Francję, bo ginie w oczach. A co ma być wykładane w Seminarium zostawi Bractwu.”

  Bractwo we Francji jest prężne i stanowi większość w porównaniu z całą Europa.
  W kościołach diecezjalnych też jest wiele parafii, gdzie celebruje się msze sw. w rycie rzymskim. W sumie we Francji jest o wiele, wiele więcej miejsc, gdzie odprawia się Odwieczna, Jedyna Msze Święta niż w Polsce. Polskę już tak przeorano, tak wyjałowiono mieszanką Watykan II + JP II (Lolek) z domieszka Wałęsy (Bolka), że b. trudno ludziom się odnaleźć w sprawach wiary.
  Pan Hillard nie ma żadnego problemu z Bractwem. Wręcz przeciwnie, jest ciągle zapraszany przez nie na konferencje i wykłady. Jego krytyki są pozytywne, uzasadnione i wolą dojścia do Prawdy. Nigdy go nie widziałem z nowousami. Jest on człowiekiem wierzącym, erudytą, byłym profesorem geopolityki na najbardziej znanej szkole oficerskiej we Francji.
  Niestety w Polsce na naszym bezrybiu nie ma kogoś podobnego. Mamy np. S. Krajskiego co to gada (stęka) 3 po 3 u Roli o wolnych murarzach, a może sam o nim jest, lub tez o Sw. Tradycji nie mając o niej zielonego pojęcia.

  Dorobek Pierre Hillard jest imponujący. Jego książki, mam je wszystkie, powinien być przetłumaczony na Polski.
  Jego wykłady i konferencje cieszą się dużym powodzeniem w środowisku Tradycji

 14. Zenon_K said

  Ad. 5 Listwa
  Napisał Pan :
  „Poza tym, jeśli Bractwo ma zajmować się księgami i uczyć z ksiąg, to z Pisma św. a nie Talmudu. Czas nauki jest ograniczony czasowo i nie wszystko uda się włożyć w program. Co nie znaczy, że nie można uczyć się potem i że nie znają tych zagadnień. Niekoniecznie musi to być w programie seminarium.”

  Trzeba znać Złego co nad tym światem panuje, szczególnie od powstania Kościoła Świętego.
  Nie znając przeciwnika mamy kiepską szansę na wygranie wojny.
  Zaś udając, że on nie istnieje przegrywamy z kretesem w każdym przypadku.

  Znam wielu bliskich, z rodziny mojej zony, uczęszczających na mszę sw. w rycie rzymskim i niewiele wiedząch o Przeciwniku.

  Znają np. sw. Maksymilina Kolbe i może nawet do Niego się modlą, ale nie wiedza czym on się kierował od samego początku jego misji, kogo uważał za przeciwników.

 15. Listwa said

  @ 13 Zenon_K

  Nie kwestionuje w żaden sposób p Hilarda. Nie mogę tylko zgodzić się z takim podejściem, gdy Pan pisze że Bractwo powinno oczyścić sie z pewnych rzeczy, a potem sprowadza sprawę do braku np nauczania talmudu

  A co byłoby gdyby w Seminarium Bractwa nauczali oficjalnie Talmudu? no gadanie w cały swiat że Bractwo idzie w kierunku judaistycznym, bo naucza Talmudu i dodawaliby jeszcze, ze zamek przejęli od zacnej pani Gutman.

  We Francji było też sporo indultu, a tu nie chodzi o samą Msze św trydencką z oparami nauczania posoborowego, chodzi o prawdziwą Msze św i czystą doktrynę, co Bractwo stara się przekazywać, nawet jeśli pojawi sie jakaś ułomność.

  „Niestety w Polsce na naszym bezrybiu nie ma kogoś podobnego”
  – jest, Pierre Hillard, tylko nie ma tłumaczeń jego dorobku.

  Dr Wojciech Golonka dokonał już jednego tłumaczenia z francuskiego, jest on związany z Bractwem, być może obaj Panowie bylibyście w stanie przetłumaczyć coś, co zdaniem Pana byłoby najwartościowsze jako pierwsza pozycja. Wydawnictwo Te Deum byc moze wydałoby to.

  Zapewne jego dorobek jest interesujący i mógłby wiele wnieść w słowiańską mentalność + info.
  W Polsce niestety nie ma analogicznej postaci jak p. Hillard.

  .

 16. Zenon_K said

  Ad. 5 Listwa
  Napisał Pan :
  „Co do reszty, to jakieś dziwne rzeczy Pan podaje z nie pasującym do Bractwa przypomnieniem „Przypomniec tu trzeba Ewangielie Sw. o talentach albo tez o odnalezionej monecie przez wdowę czy ziarnku gorczycy.”
  Skąd Pan to wytrzasnął „Bractwo wzięło i zachowuje dla siebie”?

  Bractwo zachowuje, to co jest najcenniejsze, liturgie (za wyjątkiem Wielkiego Tygodnia) i sakramenty święte wg Tradycji. Jakoś nie byli zbyt misyjni względem novusow (nas – zaledwie do kilku lat chodzę na Msze Odwieczną od, ~3lat).
  To tak jakby zakopać otrzymanego talara, z obawy ze ktoś nam go ukradnie. Winno zaś było krzyczeć i grzmieć na 4 strony świata, że novus ordo to niebezpieczeństwo dla naszych dusz zaś sakramenty święte mają wątpliwą moc.
  Przecież cały Kościół został w tym pogrążony przez 50 lat! Ile milionów, setek milionów dusz na tym ucierpiało i cierpi, ginie na wieki.

 17. Listwa said

  @ 14 Zenon_K

  Generalnie i z tym zgoda. Jednak nie wszystko musi znajdować się w programie Seminarium, są też inne zagrożenia , które też trzeba znać nie tylko sam Talmud. Co wcale nie oznacza że temat jest zgubiony.

  Jednak trzon i podstawa to co uczyć i co przekazywać i jak to zrobić. Zagrożenia i znajomośc wroga to sprawa wtórna i drugorzędna , ale oczywiście zgoda, ze wroga trzeba znać i oceniac trzeźwo.

  Co do znajomości, nie tylko wroga, ale i katolicyzmu równiez zgoda. Wielu jest zmaglowanych. Ale są też obeznani.

 18. Zenon_K said

  Ad. 7 Listwa
  Napisał Pan

  „Dr Wojciech Golonka dokonał już jednego tłumaczenia z francuskiego, jest on związany z Bractwem, być może obaj Panowie bylibyście w stanie przetłumaczyć coś, co zdaniem Pana byłoby najwartościowsze jako pierwsza pozycja. Wydawnictwo Te Deum byc moze wydałoby to.”

  Niestety jestem jeszcze b. zajęty wielorakimi pracami z różnych branż.
  Ostanie wideo do którego link podałem jest godne uwagi, tłumaczące nasza sytuację wychodząc o Starego Testament by dojść do wielkiego resetu. Nie wiem czy istnieje jakiś tłumacz automatyczny francusko-polski dla wideo na Ytube.

 19. Listwa said

  @ 16 Zenon_K

  Problem jest taki, że Bractwo na biskupów, ale tylko pomocniczych, w innym wypadu byłoby oskarżone legalnie o budowanie własnych struktur ( o co i tak jest oskarżane od lat ale bezpodstawnie) oraz działa na zasadzie stanu wyższej konieczności zgodnie z Prawem kanonicznym, co oznacza że legalnie może tylko zajmować sie tymi osobami, które same zgłaszają się do Bractwa i tym samym zwracają się o pomoc i opiekę. Zatem są pewne ograniczenia.

  Nizaleznie od tego Bractwo po pierwsz zachowuje to co katolickie i przekazuje to wszystko co dodatkowo robi czyli wyadawnictwa, internet , wykłady itd.

  A tak w ogóle to Trafić do Tradycji to bezpośrednia łaska Boża, czyli z jedenej strony dar, ale też bez łaski się nie da. Wiele osób słyszało ,ale lekceważy. Samo krzyczenie niekoniecznie jest owocne. To proces dość wolny. Novusowcy sa obstawieni sloganami posoborowymi i maja ogromne przekonanie o swoim prawidłowym kierunku.

 20. Listwa said

  @ 18 Zenon_K

  To może kiedyś przyjdzie na to czas. Trzeba bez pośpiechu nawiązać kontakt, przedstawić sprawę, dac jej czas na dojrzenie i podjęcie decyzji. Co się wydaje teraz nierealne, moze okazac sę w przyszłości trafione w 10 i w czas.

  Konsultacje w sprawie z dr Golonką nie wymaga nakładów.

  O wspomnianym jego tłumaczeniu „Niewygodne korzenie Unii Europejskiej”, Philippe de Villiers.
  Sądzę ze publikacje p Hilarda byłoby bardzo korzystne. Pan pomyśli.

 21. Listwa said

  ad 19

  Miało być:
  Niezaleznie od tego Bractwo po pierwsze zachowuje to, co katolickie i przekazuje to wszystko, dodatkowo robi wydawnictwa, internet , wykłady itd.

 22. Listwa said

  @ 18 Zenon_k

  „Ostanie wideo do którego link podałem jest godne uwagi”
  – o którym linku Pan mówi?

 23. Zenon_K said

  Ad 11 Marucha said
  Panie Gospodarzu odpowiadam z opóźnieniem – pracowałem jak wól cały dzień

  Pan napisał :

  „ Bractwo elitarne, zamknięte na świat???
  Zachowanie Mszy Świętej dla siebie???
  Owoce Bractwa są marne???
  Nie chcę kląć przy religijnym temacie. Więc tylko napiszę, spokojnie:
  – Bractwo prowadzi bardzo szeroką działalność, choć ma stosunkowo niewielkie środki: zakłada kaplice i buduje kościoły, wydaje książki i czasopisma, prowadzi szkoły i uczelnie, ma własne księgarnie… że nie wspomnę o działalności na Internecie.
  – Bractwo ocaliło dla ludzi Mszę Świętą – i nie tylko. Ocaliło cala eklezjologię Kościoła Katolickiego. „

  Bractwo jest trzymane na krótkich postronkach od wielu lat.

  Od wielu lat zadawałem sobie pytanie jak to możliwe, że Bractwo jest tak nieliczne, tak słabe w tak katolickiej Polsce. Pomógł mi w odpowiedzi na to pytanie ksiądz Michał Woźnicki, co to sprawy te zna od środka Kościoła o wiele, wiele lepiej niż ja laik mieszkający od 40 lat na obczyźnie.

  Gdyby w Polsce Bractwo było liczniejsze, prężniejsze, np. z polskim seminarium, to jak można by było utrzymać mit Lolka od kremówek, jak można by mu było stawiać po 2 pomniki (jak sfinksy w starożytnym Egipcie) przy wejściu go każdego kościoła.

  Na czele Bractwa w Polsce wstawiono Niemca by mieć sytuacje pod kontrola. Wiadomo my Polacy do Niemców nie mamy dużego zaufania. Jak może on mieć wielki pogłos u polskich nowusowych katolików, w dodatku mówiąc łamaną polszczyzną.

  A przecież w Niemczech jest tak mało katolików i Bractwo też niezbyt liczne.

  Język zaś w nauczaniu Wiary jest bardzo ważny. Nie na darmo wielu Wielkich Świętych w 2 pierwszych wiekach chrześcijaństwa otrzymywali dar jeżyków.

  Dla pocieszania Polaków, we Francji mamy Włocha, tez niezbyt perfekcyjnie mówiącego po francusku.

  A przecież we Włoszech Bractwo jest niezbyt liczne.

 24. Stan Piasta said

  Biskup J Pfeiffer nie pozostawia suchej nitki na tym ostatnim liscie przełożonego Bractwa Piusa x
  W tytule wypowiedzi określa ten list jako typowo masońska odpowiedź na zakazanie Mszy Trydenckich.

 25. Zenon_K said

  ad 22. Listwa

  .https://www.youtube.com/watch?v=yHNX3Zg-noU&t=2s

  -Le Grand RESET, origines et conséquences (Pierre HILLARD)

 26. Zenon_K said

  Ad. 20
  Dziękuję Panu za link i za propozycję.

 27. Listwa said

  @ 24 Zenon_K said

  Dzięki. Jak Pan zdecyduje się na skonsultowanie tematu, to proszę dać znać

 28. Listwa said

  @ 23 Zenon_K

  Ks. Woźnicki na temat Bractwa wypowiada się naogół wręcz głupio i wcale nie zna sprawy, powtarza co zasłyszął.

  Słyszałem też jego wypowiedź o seminarium w Polsce.
  Jak jest taki mądry to niech zacznie robić, to może uświadomi sobie jaka jest skala problemu, bo mówiąc w jego stylu, to majaczy . Po pierwsze problemem jest kadra, po drugie liczba powołań. Od środka to on zna sprawy w posoborowych salezjanach.

  Na początku był ks Stehlin i brat Klaus i długo nikt. Dopiero po sporym upływie czasu zaczeli dołączać ludzie, poznawac, rozumieć, przychodzić. Kiedyś w Warszawie była jedna Msza, dziś jest 5 oraz jedna w drugim miejscu. Powiększ sie ilość miejsc w Polsce. Wcale niemieckości ks. Stehlina nie przeszkadza tym którzy uczeszczaja, przeszkadza ks. Woźnickiemu. Jest juz duzo Polakow

  Najważejszje co mówi i co przekazuje. Ks Woźniki najpierw niech wygra Msze w Poznaniu o co walczy.
  A nie przy tym strofuje Bractwo beznadziejnie .

 29. Listwa said

  @ 15 Zenon_K

  Ok. Moze to owocnie zaowocowac.

 30. Listwa said

  Tak przy okazji, to ks Stehlin zna bardzo dobrze j. polski. Rozmawia w nim bez klopotu i spowiada.
  Ma problemy z wymowa.

 31. Marucha said

  Re 23:
  Pyta Pan:
  „Od wielu lat zadawałem sobie pytanie jak to możliwe, że Bractwo jest tak nieliczne, tak słabe w tak katolickiej Polsce”

  Polska NIE JEST KATOLICKA. Jest wojtyliańska. Polacy są poza tym wyjątkowo głupim narodem, czego dowodzi również ich reakcja na „wyszczepionki”. Nie potrafią rozpoznać prawdy, za to nietrudno im wmówić kłamstwa.

  „Pomógł mi w odpowiedzi na to pytanie ksiądz Michał Woźnicki, co to sprawy te zna od środka Kościoła o wiele, wiele lepiej niż ja laik mieszkający od 40 lat na obczyźnie.”

  Ks. Woźnicki to żaden autorytet w kwestiach Bractwa

  Dlaczego przełożonym Bractwa był ks. Stehlin? Bo nie było nikogo z Polski. Zajęci byli jedzeniem kremówek.
  A ks. Stehlin b. dobrze się sprawdził.

 32. revers said

  Z „wyszczepionkami” doszlo do tego ze niejakie radio „Monachium”, czy podobne radio wolna europa z Monachium, lub na streamerze online podaje do widomosci „psycholozka” ze zaszczepienie to jest przyjecie sakramentu komunii.

  Zaszczepic sie sakralnie to jest akt zblizenia do boga i podobne naracje psycho operacyjne, z rozleglymi przykladami i malo trafionymi analogiami dla pieska darwina i wlascicielki pieska utytulowanej naukowo „psycholozki” z domu Spurek lub Sroda.

 33. Listwa said

  @ 24 Stan Piasta .

  Franciszek nie zakazał Mszy św ani mszału. Franciszek stara się, aby w posoborowiu był tylko Novus oraz ograniczył miejsca celebracji Mszy sw oraz dopuszcza samą Mszę św w posoborowiu pod warunkiem jednoczesnej indoktrynacji posoborowymi zwichnięciami.

  Jego ostatnie decyzja dotyczy w zasadzie tzw środowsik indultowych które wyją i stękają.
  Indultowe Bractwo św Piotra w Polsce , powstałe jako zdrada Tradycji, udowadnia teraz ze oni akceptują nauczanie soborowe, novusa, całe te wykrzywienie i narzekają że Franciszek odbiera im Msze św. Ale Franciszek powiedziął ze jeśli środowisko uznaje nauczanie soborowe, novusa, całe te wykrzywienie to moze nadal kontynuować, a sama decyzja zalezy od biskupa miejsca. Płaczą tak zawzięcie bo piękny Kosciół w Krakowie którym dysponują jest chyba parafialny i będą musieli go opuscić.

  List ks. Pagliarani jest poprawny i właściwy.
  Niech Biskup J Pfeiffer ogłosi światu swój list i pokaże jaki on powinien być

 34. Tralala said

  ad Zenon
  ad Listwa
  Mila ta Panow dyskusja i w pewien sposób, obaj macie , Panowie, racje.

  FSSPX elitarne??? Bzdura !

  FSSPX nie krzyczy na głównym rondzie, ze ma skarb? Nie krzyczy, tak jakby pan Zenon chciał, ale….

  CZY PAN ZENON krzyczy, ze skarb odnalazł????

  Francja, niby taka ateistyczna, jakby chciały liczne komentarze polskie, jest oplatana siecią kaplic Bractwa i ma się dobrze. Nawet procesje Bożego Ciała nam wolno robić dzięki walce naszych księży z prefekturami.
  To jest b.ważne, bo,to jest WIDOCZNE !!!

  Dr Golonka wyniósł swój „tradycjonalizm” z Francji !!! gdzie żył i pracował z Bractwem, nawet był w seminarium w Econe kilka lat.

  Porównywanie naszych czasów do epoki sw Pawła to anachronizm !!!

  Zbyt mocne nawoływania do czegos mogą miec odwrotny skutek i odpychać.
  Moze to pan Zenon przećwiczyć na młodzieży.

  Do nawrocen i „przewrocen” pawlowych potrzeba jest nie tylko tuba na skwerku, ale i , przede wszystkim, ŁASKA od Pana Boga, to On nawraca.

  Fakt, ze wiedza o Noachizmie jest potrzebna (w Polsce, wreszcie, ksiazki Pierre Hillarda sa znane i to dzieki pani Ewie Pameli, o ile pamietam), i fakt, ze P. Hillard mial o tym wyklad w Bractwie w Paryzu …
  Jego ksiazki, tez mam wszystkie, to jest encyklopedia, zbior dokumentow !!! co jest najistotniejsze w tym swiecie klamstw i obludy.

  Dziekuje panu Listwie za pozdrowienia.

  Pozdrawiam obu Panow
  Tralala

 35. Tralala said

  Dodam, ze co do Bractwa sw Piotra ….

  Zawsze powtarzam, ze siedzenia na dwoch stolkach konczy sie siniakiem na 4ech literach.
  Odczuja to wszystkie te Bractwa i Instytuty z ex-Eclesia Dei i to bylo do przewidzenia!

  I cale szczescie, ze kaplice FSSPX nie sa kosciolami parafialnymi , z wyjatkiem st Nicolas de Chardonnet w Paryzu i tych, o ktorych nic nie wiem.

  A moja kaplica nie jest ani wlasnoscia miasta, ani parafii, ani nawet FSSPX, ale jest zabytkiem, wiec narazie jestesmy bezpieczni.

 36. Zenon_K said

  34 Tralala

  Witam Pana

  Pan napisał :
  „FSSPX elitarne??? Bzdura !”

  Trudno doszukać się „plebsu” w Bractwie.
  A przecież Pan Jezus i NMP prostaczków tak hojnie w łaski obdarzają.

  Ten aspekt jest mi bliski, bo jestem z pochodzenia wieśniakiem. Pracowałem poważnie pomagając rodzicom od b. młodych lat, kontynuując „nauki” w pobliskim mieście.

  Tak nawiasem polaczenie ciężkiej pracy z nauką pozwala na wyksztalcenie umiejętności w jednej i drugiej dziedzinie. W nauce na ten przykład jest się wydajnym – z braku czasu na „odrabianie lekcji”. Zaś pracując fizycznie ma się czas na rozważania i refleksje. Życie zakonne w „dawnych czasach” właśnie na tej zasadzie było zorganizowane. Moje dłonie są do tej pory kwadratowe, bo od roboty fizycznej i od sportu nigdy później nie stroniłem, Za Stalina to właśnie po kształcie dłoni oceniano czy intelektualista, czy chłop/robotnik. Tego nie da się oszukać.
  Od długich dziesiątek lat jestem w kręgu dyplomowanych w renomowanych szkołach i jako taki „intelektualista”. Poznałem bardzo dużo ludzi z przeróżnych sfer i zawodów.

  Moja obserwacja środowiska Bractwa we Francji niestety daje obraz bardzo jednolity – większość to „bon chic bon gendre”.

  Pan napisał :
  „FSSPX nie krzyczy na głównym rondzie, ze ma skarb? Nie krzyczy, tak jakby pan Zenon chciał, ale….
  CZY PAN ZENON krzyczy, ze skarb odnalazł????”

  Tak, tak krzyczę od paru lat.
  W rodzinie i to najbliższej.

  W mojej parafii w miejscu zamieszkania. W czasie (ok . 3 lata) mojego ostatniego „walnego” zebrania (40-50 laików + 4 księży). Byłem sam przeciw milczącej większości i ok 20% będącej przeciw. Chciano mnie nawet wyrzucić, nie ze mną takie numery – kwadratowe dłonie i kolarskie uda dodają w takich momentach skrzydeł duchowi. Zebranie nie osiągnęło jakiegokolwiek konsensusu. Nie zdobyli się naw na opublikowanie raportu z zebrania. Ogólnie chodziło o liturgie bez kapłana, pedofile i inne kajania.
  Parafią opuściłem.

  Tak też dyskutowano z arianami w czasie wielkiej schizmy, w tym Wielcy Święci.
  Oni pokazali nam drogę i dlatego nie wspomina się o nich. Zaś epoki sa bardzo podobne.
  Bo co mamy ciągle o szydełkowaniu prawic – nie te czasy!

 37. Tralala said

  ad 36 Zenon
  Panie Zenonie, ja jestem juz stara babcia, mam ponad 70 lat i dzieki moim dzieciom i wnukom znam dobrze parafie st Nicolas w Paryzu, oraz moja wlasna w sredniej wielkosci miescie.

  Moze mi Pan powie co to jest, wg Pana, dzisiejszy „plebs” . Sprzataczki???
  Nie, bo sama, chociaz jestem magistrem i pochodze z rodziny, ktora byla „wrogiem ludu”, pracowalam tez i jako sprzataczka. Tak, zdarzalo sie.

  Kierowcy takksowek? Znam ksiecia „na taksowce”. Zebracy? Ci, albo sa zatruci alkoholem, albo sa czescia jakiejs albanskiej mafii. Zebrakow francuskich prawie nie ma, (teraz sa to studenci) co nie oznacza, ze nie ma bardzo biednych ludzi, a tych jest wielu w paryskim kosciele.

  Chociaz, opowiem Panu historie, ktora swietnie znam z zycia: kiedy ks Patric de la Rocques (jego katecheza filmowana z przeoratu sw Jozefa w Nicei jest genialan, radze posluchac) byl przeorem/proboszczem paryskiej „parafii” FSSPX, Uparl sie, ze bedzie ewangelizowal clochardow przesiadujacych na trawce pod kosciolem sw Mikolaja di Chardonnet.

  To byli Polacy pijacy alkohol od rana do wieczora. Liczyli na datki od wychodzacych z kosciola. Ksiedzu temu nawet udalo sie jednego z nich namowic na spowiedz, co bylo okropnie skomplikowane, bo wymagalo tlumacza.
  Coz, kiedy zrobilo sie chlodniej, zaden z nich sie wiecej nie pojawil, pewnie wrocili do Polski.

  To, ze do sw Mokolaja przychodzi francuska arystokracja, to nie znaczy, ze nie ma tam kolorowych, nawroconych i ochrzczonych na Wielkanoc muzulmanow, zydow…Ilez to ja takich chrztow widzialam…

  W mojej kaplicy mamy wszystkich: czarnych, zoltych, (zielonych jeszcze nie:)) )
  Musialby Pan pojezdzis po kaplicach w srednich i malych miastach i zobaczylby Pan jaki jest przekroj wiernych. Np w Montauban na pn od Tuluzy. Kiedys centrum reformacji.
  Poza tym polska biedota wyglada znacznie gorzej niz biedota francuska i niech sie Pan nie pyta czemu, bo nie wiem.

  Czemu we Francji jest tyle parafii tradsow, a w Pl nie??? Pewien ksiadz FSSPX pochodzenia hiszpanskiego odpowiedzial mi: bo „klerykalizm” taki sam jak w Hiszpanii.
  Pozdrawiam.
  Tralala

 38. Stan Piasta said

  Ręce opadają. Pan Admin nie dopuścił mojej odpowiedzi dla Listwy #33.
  Dlaczego? ano dlatego że Biskup Joseph Pfeifer wierzy i naucza geocentryzmu biblijnego
  Pan Admin jest bardzo wrażliwy na geocentryzm więc jest gotowy cenzurować biskupa J Pfeiffer

  ——
  Nie dlatego.
  Admin

 39. Zenon_K said

  Ad. 37 Tralala

  Szanowna Pani,

  Plebs to nie kolor skory, nie rzebrzacy, pijacy ani studenci co to ucza sie (czesto nie wiadomo po co) nie majac pieniedzy albo jeszcze skrajna biedota.

  Nie mozna tez powiedziec, ze Bractwo we Francji to glownie arystokracja. Zreszta arystokracja sprzedala sie od dawna, w wiekszosci republice i ich wiara czesto to taka tam fasada – by wyjsc ladnie na zdjeciu np. weslnym.

  W Bractwie przewazaja kadrowcy, pracujacy w administracji, wojsku, zandarmerii (oficerowie), troche naukowcow i artysto-intelekualistow, dzieci nauczyciele i profesorzy szkol „katolickich”.

  Gdzie sa wiec ludzie prosci : kasjerki, sprzataczki (etatowe – nie dorywcze), pielegniarki, kierowcy (nie hobbysci), szeregowi zolnierze, zandarmi i policjanci, farmerzy, robotnicy rolni, nauczyciele – ze szkol panstwowych, dzieci ze szkol panstwowych, przedszkolanki, sekretarki, podstawowi urzednicy…

  Powyzsza lista jest oczywicie niepelna. W sumie wychodzi to na b. grube miliny ludzi.

 40. Tralala said

  ad 39 Zenon

  Panie Zenonie, co to jest „plebs” wg slownika, to ja wiem. Pytam co Pan nazywa plebsem. Potem Pan pisze „ludzie prosci”, to juz mozna zastosowac do naszych czasow.
  Pan, sie wydaje, przepytal wszystkich. Robil Pan ankiete? Byloby nawet ciekawie.

  Moj wnuk : zandarm jeszcze nie podoficer, zreszta brat ks Billequoca z Paryza tez jest zandarmem..
  Corka: nauczycielka w panstwowej szkole podstawowej; druga: pielegniarka (ale to nie jest „plebs”, mimo wszystko).
  Sprzataczki etatowe -znam
  Sklepowa z bizuterii – znam
  Prowadzacy kawiarnie, – znam
  Pielegniark i salowe – tak, duzo
  Kelnerzy – tak
  Dzieci ze szkol panstwowych – pelno, maja katechizm w sobote rano w kaplicy.
  Chlopi ze wsi???? to juz nie istnieje, ale ludzie pracujacy na roli, hodowcy etc – tak
  Krawcowe, owszem
  Duzo emerytow wszelkich zawodow, ale nie wiecej niz mlodych.
  Rodziny bardzo wielodzietne, ale nie tylko, jasne.
  Robotnicy z fabryk – tak, znam kilku z mojej malej kaplicy
  Pracownicy biurowi, z poczty i sekretarki.
  Ogrodnicy i ich robotnicy.
  No i wiecej nie pomne, ale owszem, kadry tez !!!

  Niech Pan rzuci okiem na Afryke i FSSPX tam wlasnie. Przeciz tam sa prawie i tylko „ludzie prosci” w tych kaplicach.

  Zreszta, obecnie zabija sie cala klase srednia, wiec problem zniknie:))

  Wszystkie zawody, ktore Pan wymienil, wymienilam i ja.
  Nie rozumiem Pana. Ma Pan jakies kompleksy???

  Przychodzi kto chce, zostaje kto chce, nikogo sie nie wyrzuca. To co Pan mowi, zwykle mowia ludzie zakompleksieni i trzeba im tlumaczyc, ze powodu nie ma.

  Latwo rzucac zarzuty, ale ciekawa jestem po co?

  Ksieza co roku i caly rok wykladaja katechizm dla doroslych ,ale nie tylko. W malych kaplicach ksieza daja prywatne lekcje katechizmu, przygotowujace do chrztu. Co roku do chrztu przystepuje wiecej mezczyzn niz kobiet. Dlaczego?
  Kaplani pracuja bardzo, bardzo i dzieki im za to.

  Za czasow dziecinstwa moich dziadkow, chlopcy byli u jezuitow, dziewczynki u ss Sacre Cœur no i co z tego?
  Udp
  Tralala

 41. Zenon_K said

  Ad.40 Tralala

  No coz Pani zna, ja nie. Niech tak pozostanie.

  Wikipedia :
  „Plebs – w średniowieczu i czasach nowożytnych najniższa warstwa ludności miejskiej (najbiedniejsi), pozbawiona obywatelstwa miejskiego, złożona między innymi z robotników najemnych, służby, „marginesu społecznego” (żebracy, przestępcy, prostytutki), a także czeladników i terminatorów.

  Plebsem nazywano mieszkańców miast, którzy nie należeli ani do patrycjatu (warstwy najwyższej), ani do pospólstwa (warstwy pośredniej). Jako pozbawieni praw obywatelskich nie mieli oni praw politycznych i możliwości udziału we władzy[1]. ”

  Prosze niech Pani nie wyciaga armat z kompleksami bo to kiepski argument nie logogiczny. Jak taki wniosek mozna wyciagnac z tego co napiasalem?

  Prosze niech Pani przanalizuje swe 3 komentarze, gdzie w nich jakas logiczna ciaglasc. Nie wiem z czego Pani zrobila magistra. Prawdopodobnie nie byly to nauki scisle czy inzynierskie.

 42. Listwa said

  Pan Zenon moze ma na myśli ten chłód , dystansowanie się i pewną niedostępności Francuzów głównie z północnej częsci. Ale to nie cecha tylko tych z Bractwa.

  @ 34 Tralala
  Ukłony raz jeszcze.
  =======================
  Polacy z jednej strony podpatrują z ukrycia trendy i mody z zachodu i kształtują sie pod tym kątem. Często odzrzucają tacy katolicyzm z pogardą oraz myślą o swej wyjątkowości.
  Sa tez tacy ukształtowani posoborowo i myślą że już wszystko wiedzą i co oni będą słuchać, co ma jakieś Bractwo do powiedzenia, z tyłu głowy mają wpojone mgliste przekonania o schiźmie. Oni mają fajny katolicyzm i im dobrze, tacy są mocni w duch z przyśpiewkami.

  Do jednych i drugich trudno trafić, bo katolicyzm jest dość rozległy, choć przystępny. Ale wymaga poznania i zrozumienia, czyli nie jest to kwestia dwu czy kilku zdań, do tego trzeba kilka sfer jednocześnie wyjaśniać. Dla wielu jest to uciążliwy zbytek.

  Byłem niedawni na pogrzebie, osoba zaszczepiła się i zmarła. Dziecko tej kobiety stwierdziło , że widocznie jedna dawka to było za mało i niestety nastąpiłą śmierć „na to paskudztwo”

  Dziecko było pocieszane przez katolików posoborowych żeby się nie martwiło bo rodzic jest już w niebie i mu dobrze a wszyscy tam niedługo i tak wszyscy trafimy. Oczywiście powiedziłem wyrażnie, że to nie jest takie oczywiste i z automatu pewne, że trzeba się o zbawienie mocno starać i nie podchodzic tak infantylnie .

  W odpowiedzi usłyszałem kilka wypowiedzi intelektualnie butnych i zwykłego chciejstwa bez podstaw i z małym rozsądkiem. Na moje obstawanie przy wypowiedzianych wcześniej opiniach usłyszałem, że za mało sie modlę i powinienem poszukać sobie jakiejś współnoty. Chętnie bym ich wyśmiał, żeby nie pogrzeb. I to były osoby mi znane, co do nie znanych, to mógłbym wypowiedzieć może dwa zdania.

  O, taki lud i takie jego podejście.

 43. Marucha said

  Nie wiem, dlaczego p. Zenon_K uwziął się, by na Bractwo zrzucać winę za to, że – jego zdaniem – do Bractwa ciągnie za mało prostych ludzi.
  Podobnie mógłby mieć pretensję do uniwersytetów, że ciągną do nich tylko osoby obdarzone pewną inteligencją…

 44. Tralala said

  ad 42 Listwa

  Wie Pan co? Najsmutniejsze sa te wymagania. Za malo robia, za malo sie angazuja, za malo…
  Co robia dla swojej parafii parafianie? Ile daja ze swojego czasu, zeby kaplani mieli czas tylko na to, co jest ich glownym zadaniem?
  Nie wszystkie kaplice maja zakrystianina „z urzedu”, albo zakonnika/zakonnice. Trzeba prac, prasowac, zamawiac towar potrzebny, ukladac hostie w cyborium, sprzatac, mys i czyscic, szyc i naprawiac, prowadzic ksiegarenke,

  Fakt, ze Francuzi bardzo sie roznia od Polakow. Sa z dystansem chyba bardziej na poludniu niz na polnocy. Funkcjonuja wg klanow rodzinnych, albo zawodowych.
  Nigdy nikogo innego nie zapraszaja do siebie.
  Mysle, ze w Polsce tez sie wiele zmienilo od 50 lat, bo ludzie wiele jezdza, mieszkaja poza Polska, nabywaja innych zwyczajow.

  Pozdrawiam.
  Tralala

 45. Tralala said

  ad 41 Zenon

  i znowu ta Wikipedia, a napisalam, ze znam to slowo:)
  Coz, kompleksy to bardzo polska cecha, nie ma co sie oburzac.

  to co pisalam, to byla zwykla rozmowa, nie jakas praca naukowa, w ktorej trzeba zachowac pewne formy. (trzeba bylo, bo dzis to wogule form juz niet ).

  A co do sfery „prostych ludzi”, (Francuzi nazywaja ja „Francuzi sredni = Français moyens) to wg moich półwiecznych obserwacji i ogolnie, bardzo ogolnie mowiac, sa to osobniki o wybujalym przeswiadczeniu, ze „oni wiedza lepiej”i nie maja zwyczaju „se mettre en question”.
  Ale ta sfera tez juz ginie.

  Nie mialam zamiaru ani Pana atakowac, ani wogole nic.
  Zycze milego weekendu.
  Tralala

 46. beznazwy said

  Nie byłem we Francji. Nie znam Francuzów. Ale mogę powiedzieć co nieco o ludziach (świeckich wiernych, nie księżach) przychodzących do FSSPX w Polsce. Za dużo łykają korwinizmu. Nie wszyscy ale większość. Gdzieś fani ozjasza naczytali się o Tradycji i stąd ich tylu. Można od nich usłyszeć różne teorie jakoby w Polsce nadal był socjalizm, PRL był najgorszym dla Polaków okresem w historii, biedni ludzi są biedni bo są ich zdaniem zawsze chamami, leniami i głupcami albo, że wierni bractwa to super elita która z takimi nawet nie będzie rozmawiać. Czuć to w rozmowach z nimi i z ich komentarzy na forach czy you tube. Chwalą się to tym czy tamtym profesorem, którego widują na Mszy. Jak się dowiedzą kim jesteś to patrzą z góry i mówią, że z takim nie warto rozmawiać bo co taki wsiok może wiedzieć o Bogu. A jest to przykre bo przecież wielu świętych było prostymi, niewykształconymi i ubogimi ludźmi, a mieli wielką wiarę i w głowie poukładane jak trzeba. Katolicyzm znaczy powszechny. I dla murzynów i dla białych i dla psora i dla robola. Pan Jezus kazał głosić Ewangelię całemu światu. Mnie się zdaje, że do kaplic Bractwa trafiają przez internet różni korwiniarze, pisiory i narodowcy co gdzieś tam według swoich zainteresowań dowiedzieli się o Tradycji i stąd takie, a nie inne poglądy u nich. Mówię tu o świeckich bo póki co z księży FSSPX mogę wymienić tylko jednego, który zachowuje się w ten sposób.

  Rozumiem też pana Zenona w innej kwestii. Jeśli nowi, młodzi duchowni FSSPX zaczynają celebrytować w internecie reklamując tego czy innego dziennikarza lub polityka typu Ziemkiewicz czy Konfederacja albo mówią, że nie ma tajnego rządu światowego, a masoneria nie jest taka groźna i nic szczególnego się teraz na świecie się nie dzieje to nie jest dobrze.
  Jak się nie znają to niech w tych sprawach chociaż milczą, a czas i energię skierują na szerzenie wiary, zwalczanie modernizmu, spowiedź, modlitwę, a nie nagrywanie głupawych filmików reklamujących opozycyjną wobec wiary psychologię albo prorządowego publicystę udającego opozycję (R.Z).
  Biskup Pelczar, św. ojciec Maksymilian Kolbe dobrze wiedzieli kto to masoneria. Co Matka Boża powiedziała w Quito i Lourdes też wiadomo. A teraz nagle wszystko odwrotnie?
  Niech przestaną wypowiadać się na tematy o których nie mają pojęcia, a wezmą się za to do czego są powołani.

 47. Listwa said

  @ 44 Tralala

  Sprawa tych wymagań widoczna jest także u byłych księży Bractwa.
  Jedni opuścili Bractwo z powodu zbyt mocnych kontaktów Bractwa z Rzymem, jak sedewakantyści, inni Opuścili Bractwo z powodu zbyt słabych konktaktów Bractwa z Rzymem, jak Bractwo św Piotra.

  Niekiedy nie sposób dogodzić wszystkim. O umiar niekiedy trudno.

 48. Boydar said

  Tak tak, krowa to piękny ptak. FSSPX sobie ufnie powstawało a żyd patrzył i nie widział.

  To chyba pierwszy raz w historii świata.

  „Kto spotyka Chrystusa, spotyka judaizm” – ob. Lolek, Moguncja, 17.11.1980
  Nic się w tej kwestii nie zmieniło i nie zmieni.

 49. Listwa said

  @ 46 beznazwy

  Nie twoja rzecz, sam przestań sie wypowiadać bo masz z pojęciem kłopoty.

 50. Listwa said

  @ 48 Boydar

  Od judaistów mocniejszy jest Pan Bóg. Teza niepodważalna.

 51. novick said

  bżydasy to głupki jak by za nimi nie stał Szatan to dalej gwałcili by kozy na pustyni
  Nazywanie ich geniuszami zła to jak nakładanie korony pyszałkowi

 52. Boydar said

  „… od judaistów mocniejszy jest Pan Bóg …”

  To truizm, Panie Listwo. Tak jak każdy kto się urodził (no, prawie każdy) także kapłani FSSPX muszą zdać w życiu egzamin z wiary i rozumu.

 53. Listwa said

  @ 52 Boydar

  Jak ich truizmy załatwią to też piknie.
  Będą musieli prędzej czy później uznać wyższość z niechęcią i skowytem.
  O ile odmówią wcześniej dobrowolnie.

 54. Boydar said

  … aż taki mściwy to ja nie jestem … 🙂

 55. Marucha said

  Re 51:
  Szatan dobrał sobie lud, który doskonale nadawał się do jego celów.
  Miał talent do czynienia zła.

 56. novick said

  re 55 Nie zgadzam się panie Gajowy. Ten naród był wyjątkowo głupi i pyszny i dlatego otworzył się na diabelską rzeczywistość. To nie ludzkie IQ wymyśla scenariusze dla tej psychosomatycznej gry w którą zostaliśmy uwikłani. Ktoś nawet matematycznie udowodnił że globalny spisek ludzką ręką uczyniony mógłby przetrwać zaledwie kilka lat – za dużo zmiennych w tym równaniu aby intelekt , nawet geniusza, był wstanie nad tym zapanować
  Żydostwo to tylko posłuszne ciało , narzędzie którym kieruje umysł – szatan.
  Jak wiemy z relacji egzorcystów, osoby opętane np mimo braku wykształcenia potrafiły mówić kilkoma językami oraz formować zdania jakby miały za sobą kilka fakultetów . Ksiądz kiedyś opowiadał że opętaniec często nie zdaje sobie sprawy z faktu iż jest kierowany przez szatana. Dopiero kiedy diabeł zaczyna źle się czuć w ciele to zaczyna się to całe szalone paranormalium

 57. Marucha said

  Re 56:
  Nie wiem z czym i po co Pan się nie zgadza.
  Plemię żydowskie świetnie nadawało się do wykorzystania przez diabła. I to wszytko.

 58. novick said

  nie no spoko, Myślałem że Pan kierowniku posądza ich o jakiś wrodzony geniusz intelektualny nadczłowieczy o którym sami bredzą

 59. Tralala said

  ad 47 Listwa
  Tak, tak.
  Pamietam dobrze rok 2012, (ha, ha, ha Mickiewicz sie mi przypomnia z „o! roku ow) grupe Grec, list brata Jana – kapucyna, sprawe bp Williamsona, List 3 biskupow ,(czy moze jeszcze 4rech, nie pomne bez sciagi) itd.

  Znam to wszystko, az za dobrze. Resistance kolo Châteauroux pieknie sie rozwija, (podobno) wlasnie wyswiecilo pierwszego seminarzyste i ma przeciez 4 biskupow.
  Nie wypowiadam sie co do racji, obserwuje.

  Dopiero po latach widac co takie rozne ruchy daly i czy byly sluszne, czy nie.

  Niech kazdy robi dobrze co do niego nalezy. (to tez oklepane)

  Polecam katecheze x Patrika de la Rocque znajacym francuski. Sama lubilam dawniej sluchac ks Karola za jego charyzmatatyczny glos i „zabawny” akcent. Swoja droga, tak swietnie opanowac jezyk polski, to jest cos.

  Cyvitas nawoluje do oporu w stosunku do NWO/Pass/Vacc. Ostatnie ‚la troisième université d’été du Pays Réel’.

 60. Boydar said

  Panie Nowick, być może miałby Pan rację („… naród był wyjątkowo głupi i pyszny …”) gdyby nie … szmoncesy. Otóż lektura powyższych, a jest tego w ch. niezbicie wskazuje, że te pasożydy doskonale wszystko kumały, najmniejszy drobiazg, zależność i kontekst. A jednak zawsze wybierali zło. Więc to Pan Gajowy ma słuszność. A Pan podchodzi emocjonalnie i po najmniejszej linii oporu.

 61. Zenon_K said

  ad 47 Tralalala
  No więc w końcu jako to jest z tą definicją plebsu (pogubiłem się w pani komentarzach)?

  „Coz, kompleksy to bardzo polska cecha, nie ma co sie oburzac.”

  Nigdy o kompleksach Polaków mieszkających za granica nie słyszałem. Czy to jeszcze jedna narodowa przywara przylepiona przez nie wiadomo kogo? To jest wspaniały, a w tym przypadku niczym uzasadniony, argument by kogoś zdołować. Idąc tą drogą można tez każdemu Polakowi przypisać, w tym mnie samemu bo przecież Polak i wieśniak : pijaństwo, warcholstwo, złodziejstwo no i na końcu antytalmudism (taki tam temat tabu na ten przykład w Bractwie).

  Na Internecie nie podaje się wiele osobistych spraw. Zresztą Pani pseudo tralala na nic nie wskazuje, nawet na płeć.
  Podam jednak kilka szczegółów by panią zdołować?): zrobiłem moje studia wyższe (prawdziwe – nauki ścisłe, nie socjologia, historia czy polityko-znawstwo, w 3 krajach : Polska, Francja i USA. Moja zona Francuska ma doktorat d’etat – może sobie Pani wyszukać sobie w Wiki co to znaczy. W rodzinie, b. licznej mojej zony jest od pokoleń wielu: lekarzy, profesorów na wyższych szkołach inżynierskich, prawników, wysokich urzędników, inżynierów a dziadek mojej zony był wielokrotnie ministrem.

  Jaki z tego w wniosek. Ano, że w takich rodzinach francuskich znajduje się miejsce dla polskiego wieśniaka (skompleksowanego?), zaś we łbach zaściankowych Polaków z duzych miast żyją ciągle jakieś demony o kompleksach a szczególnie o brudnych, obleśnych, głupich, bez żadnego wykształcenia chłopów.
  Pani właśnie w tej ramce się mieści.

  I jeszcze jedno, na koniec. Święty Paweł, jedna z 2 kolumn na których trzyma się Kościół zabronił babom nauczać (można sparafrazować – prawic) publicznie.

 62. Zenon_K said

  Ad.46 Beznazwy

  Liczby, statystyki są raczej bezlitosne. Liczba views na YouTubie jest żałośnie niska pod konferencjami i kazaniami Bractwa. Ks. Śniadoch miał ich o wiele więcej zanim go uciszono przenosząc go z Białegostoku do Częstochowy. Wypuszcza się na wybieg średniaków, by czasem nagle ktoś wybitny, co z wiara, natchniony duchem świętym tłumów nie poderwał, nie obudził. Wszyscy, oni i my, wiemy, ze wystarczy tylko jeden by domek z kart w pył się zamienił.

  Z takimi Stechlinami, Klausami czy innymi Helmutami wystawionymi na pierwszej linii to mogą spać spokojnie.
  W sprawie , św. ojciec Maksymilian Kolbe no to trzeba zrobić wypytki w środowisku Bractwa. Co oni o Nim mówią, co o nim wiedzą. By w końcu wytłumaczyli, dlaczego on jest tak Wielkim Świętym, chyba bardziej „obowiązkowym” w naszych czasach niż Padre Pio?

 63. Listwa said

  @ 59 Tralala

  „Niech kazdy robi dobrze co do niego nalezy”
  – oczywiście.

  Uważam, że w 2012 bp Faley popełnił błąd i nastąpiły straty, jednak niektórzy przeginają z krytyką Bractwa jako całości. Skrobią swoją marną polityke.

 64. Listwa said

  @ 61 Zenon_K said

  Przegina pan, Panie Zenon_K. Niestety jak polityk z kompleksami.

  Statystyki nie są tak do końca miarodajne. Są skargi z różnych stron, że jedni mają, innym się przycina. Przycinane sa też zasiegi. Jednych nie widac i trzeba szukać, drudzy sa proponowani bez proszenia.
  Nie pamietam teraz kto, ale ktoś skarzył sie niedawno (chodziło wprawdzie chyba o facebuk) że jest przycięty i swoje wpisy widzi tylko on sam.

  A kto przeniósł ks. Śniadocha do Białegostoku? Stehliny i Klausy? I cos nie tak jeśli tak łatwo dał sie uciszyć. Poza tym „uciszenie i przeniesienie” odbyło sie przed ostatnim Traditionis custodes i to nie Stehliny i Klausy blokują mu rozwój a w jego miejsce puszczaja średniaków. Pojechał Pan jak slimak po szorstkim betonie. Niech ks Śniadoch podrywa, Bractwo mu nie broni sławy.
  .
  „Z takimi Stechlinami, Klausami czy innymi Helmutami wystawionymi na pierwszej linii to mogą spać spokojnie.”
  – odkrywcze ani genialne toto nie jest.

  „W sprawie , św. ojciec Maksymilian Kolbe no to trzeba zrobić wypytki w środowisku Bractwa.”
  – tandetna inicjatywa. U kogo wypytki? U indultowców naiwnych, co brną w marzenia i wizje ?

  Ks Stehlim otrzymał misje wyjazdu na wschód. Zastanawiał sie nad krajem osiedlenia, odradzano mu Polskę z racji np Jana Pawła II, myśłał o Węgrzech. Ale ktoś z Polski zawiózł go do Niepokalanowa i dzieki temu ks. Stehlin zdecydował o Polsce. Ks Stehlin znał o, Kolbe już wcześniej, Fatimę, Rycerstwo Niepokalanej. Stąd, tak w skrócie, niejako na Sztandarze jest Niepokalana i o . Kolbe .

  Co nie znaczy że o. Pio jest zakazany lub nieszanowany, czy nie podziwiany. Podobnie jak Ludwik Maria Grignion de Montfort, czy sw Tereska. Niekombinuj panie Zenonie.

  Poza tym ks Sniadoch jest w dobrych układach z Bractwem, a bułe ma Pan.
  Pan idzie i przemyśli , bo wypadł pan powiatowo.

 65. Listwa said

  ad 63
  Tu tekst z ok 2000 roku odnośnie Rycerstwa Niepokalanej
  https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/406

  Sprawa jest sukcesywnie rozwijana. W Polsce, w Warszawie ks. Stehlin i Bractwo założyło Centralę na cały swiat, mają dobry kontakt z Niepolanowem pod Warszawą, ktróry załozył o. Kolbe i skąd został aresztowany i wywieziony na Pawiak, potem do Oświęcimia, gdzi ejak wiadomo został zamordowany zastrzykiem w serce.
  .
  https://m-i.info/pl/osrodki/

  Zatem pan tak nie zgrzyta,j bo to nie Bractwo kasuje wam indult, a macie Indult dzięki Bractwu.

 66. Listwa said

  ad 64

  https://militia-immaculatae.org/polski/

 67. novick said

  #60 @Boydar

  Głupiego poznać po dziełach jego.
  Co niby żyd stworzył/zbudował na Ziemi prócz szmoncesa i namiastki piekła ? pytam jedynie z próżnej ciekawości

  zawartość umysłu prędzej czy później uzewnętrznia się nadając konkretne formy materii [otoczeniu]

  „A Pan podchodzi emocjonalnie i po najmniejszej linii oporu.”

  eMOCje dają moc gdybym miał niski poziom emocji to nie chciałoby mi się nawet wstawać rano z łóżka a co dopiero pracować jeszcze :D.

  Nie ma sensu darmo trwonić życiowej energii i trzeba jechać po najmniejszej lini oporu – rąbałem ostatnio wyjątkowo sękate pniakii, także ten tego, wiem coś o tym 😛

 68. Listwa said

  ad @ 61
  Wygląda jakby Pan nie wiedział to wyjasniam, . Ks. Sniadoch to indult nie Bractwo, dokładnie Instytut Dobrego Pasterza, a przeniesienie ks, Sniadocha z Białegostoku do Częstochowy nie powinno wpłynać na
  YT. Ks. Sniadocha juz ukrócono, przenosząc go z Wrocławia do Białegostoku.

 69. Listwa said

  Wygląda na to że jest nadal w Białymstoku:
  https://bialystok.tradycjakatolicka.pl/duszpasterze/

 70. Zenon_K said

  Szanowny Panie Listwa

  Moje zdanie w. ojciecu Maksymilianie Kolbe zostalo moze zle zrozumiane.
  Chcialem podkreslic Jego wielkosc, Jego waga, w naszych czasach, przerasta on nawet Ojca Pio.

  Nie napisalem tez o jakimkolwiek antagonizmie miedzy ks Śniadochem i Bractwem. Mieszkam zbyt daleko by znac tego typu problemy.Moze Pan cos wie na ten temat? Ks Śniadoch wyglasza kazania bardzo dobrze przygotowane, sluchalem ich wszystkich wiele razy. Kazan Bractwa po posku prawie wcale – nie podchodza mi. Slucham kazan Bractwa z Paryza no i z mojej francuskiej parafi. Nie wiem skad pochodzi ta roznica pomiedzy kazaniami z Polski i z Paryza.

  No i niech nie wychodzi tu w naszej dyskusji problem „elitystycznego” bractwa bo ja z powiatami nie mam problemu.Jestem z pochodzenia wiesniakiem – wiele razy o tym pisalem.

  Pan moze z Warszawy no to ja odpowiem, ze ja z Wersalu nadaje. Czy naprawde o to w dyskusji, nie mowiac o Religii, chodzi?

 71. Listwa said

  @ 69 Zenon_K

  „Chcialem podkreslic Jego wielkosc, Jego waga, w naszych czasach, przerasta on nawet Ojca Pio.”

  – to jest niewłaściwe ujęcie sprawy. Są to różne postacie, różnej duchowości, z odmiennych obszarów. Obaj są potrzebni i obaj się uzupełniają, czyli czerpać róznież nalęzy od obu a nie przeciwstawiac sobie ich nawzajem. Zapewne obaj teraz istnieją w szcześliwej komitywie i nie mają takich sztucznych problemów.

  Co do reszty. Nie napisał pan , ale przeciwstawia pan. Ks. Sniadoch pozytywnie wypowiada się o Bractwie, a pan słuchając jego ma jakieś „ale” . Pasują panu kazania ks Sniadocha, to nie ma problemu prosze czerpać, to co głosi robi to na poziomie. Jeśł Panu nie podchodzą nagrania Bractwa to prosze nie słuchać, moze przyjdzie czas.

  Może pan powinien zastanowić sie, bo może problem pochodzi z kazań z pana francuskiej parafii. .

  „No i niech nie wychodzi tu w naszej dyskusji problem „elitystycznego” bractwa bo ja z powiatami nie mam problemu.”
  – to tylko pana problem i uczulenie.

  Podając przykład Warszawy, czy historię związaną z Warsząwą nie zamierzam konkuować z pana Wersalem, gdzeżbym śmiał. Chodzi o to że pan nieuczciwie i absurdalnie zgrzytasz z jakiegoś powodu. .

 72. Zenon_K said

  70. Listwa

  No no, ktos juz tu mi zarzucal kompleksy malego Polaka (ze wsi) no a teraz Pan przypisuje mi ni z gruszkii ni z pietruszki jakies problemy z powiatowoscia. Nadaje sobie Pan prawo przypisania komus powiatowosc (obraza) a ja nie mam nawet prawa na to reagowac? Moja zas reakcje staje sie moim problemem! Czyzby jeszcze raz elita (polski zascianek) przemowila?

  „Może pan powinien zastanowić sie, bo może problem pochodzi z kazań z pana francuskiej parafii.”

  Do czego to zdanie sie odnosi?
  Skad taki wniosek?

  „Chodzi o to że pan nieuczciwie i absurdalnie zgrzytasz z jakiegoś powodu.”

  Bez komentarza

  Dalsza dyskusja nie ma sensu.

  Nie ma ona ani ladu ani skladu. Nie wiem kim pan jest, jekigo wyksztacenia, czy uczyl sie Pan logikki, matematyki, zdrowego rozumowania.
  W Pana wypowiedziach go nie widac

 73. hipokryta zniesmaczony said

  Łał , łał łłłłłłłłłłłłłłłłłaaaaaaaaaaaaaaaaaa łłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłł !

  Mnie zjechali jak dziką świnię, za dużoooo mniejsze słówko, ciekawe jak Pana polubią ?
  Każda sadzawka bez świeżego dopływu przemienia się w . . . KLOAKĘ!

  no oczywiście, to dotyczy Pana Zenona oczywiście – jako wsparcie!

 74. hipokryta zniesmaczony said

  dokończę – nawet żul spod kiwania, może na pożyczonym PCecie spłodzić
  niewiarygodne wprost,ale realne,
  dywagacje na temat,
  nie mając o temacie ni krztyny pojęcia, a nawet liźnięcia,
  Tak można niejedną gajówkę – STYMULOWAĆ!
  Bay i bez odzewu, bo od 2007 roku, już się z tą ściana zderzyłem, więc daję
  ŚWIADECTWO!

  ———–
  O co szanownemu panu się rozchodzi?
  Admin

 75. Listwa said

  @ 71 Zenon_K

  Niestety puszcza Pan takie treści. Proszę sie nie obrazać tylko spokojnie i z dystansem poczytać, co kto napisał i jak.

  A kto Panu zabrania reagować? Nie ja. Reaguj Pan.

  Odnosi się do pana zdania „Kazan Bractwa po posku prawie wcale – nie podchodza mi. Slucham kazan Bractwa z Paryza no i z mojej francuskiej parafi.”
  – na co odpowiadam powtórnie : Może pan powinien zastanowić sie, bo może problem pochodzi z kazań z pana francuskiej parafii. Bo jedno do drugiego pasować nie chce.

  „Dalsza dyskusja nie ma sensu. Nie ma ona ani ladu ani skladu. Nie wiem kim pan jest, jekigo wyksztacenia, czy uczyl sie Pan logikki, matematyki, zdrowego rozumowania.
  W Pana wypowiedziach go nie widac”

  – Może tylko pan nie widzi, życze zobaczenia . Ale jak pan sobie życzy,. Zzawsze istnieje mozliwość kontynuacji, zajrze tu potem, jak pan spojrzy chłodnym okiem.

 76. Listwa said

  @ 72 hipokryta zniesmaczony

  Aż dziw bierze jak łatwo tobie poczuć się świnią i jak szybko masz myśli o kloace. Ogarnij sie.
  To spod @ 73 musisz jakoś na polski przetłumaczyć bo jedziesz jakimś łamanym.

 77. beznazwy said

  Panie Zenonie mnie tu chodziło szczególnie o jednego księdza z FSSPX i jego internetową „działalność”.

  Tak w skrócie (bo można i o nim więcej) :

  1.Ks. Bańka przyczepił się księdza Olewińskiego o tekst kolędy „i wyniszczasz bóstwo”. W filmiku zaatakował ad personam (jego ulubiona metoda tak samo jak czepiał się Mysiora).
  Odpowiedział Pismem Świętym oczywiście nie na temat i namruczał, że tylko on ma rację. A ks. Olewiśkiemu chodziło o to, że wymiszczenie czyli destrukcja boskości przez 33 lata Pana Jezusa na Ziemi nie mogła mieć miejsca. Bóg nie przestał być bogiem. Ale księdzu Bańce to nie przeszkadza.

  2.Tak samo na pytania odnośnie s. Faustyny Kowalskiej też odpowiedział na opak. Stwierdził tylko,że jak inny ksiądz z FSSPX napisał na ten temat kilkaset stron to wszystko jest ok. A nie jest. Za bardzo to wszystko cuchnie mariawitami. Do tego jeszcze Faustyna z Hostią w rękach, ofiarowanie Bóstwa, Polska jakaś iskrą i narodem lepszym ponad inne – to wszystko niekatolickie. Ale księdzu bańce to nie przeszkadza.

  3. Zapodam jeszcze jego tekst z „Zawsze Wiernych”:

  „Podam kilka konkretnych przykładów takich nierozsądnych reakcji. Ten świat udaje, że cała polityka odbywa się jawnie i pogardza tymi, którzy mówią o tajnych organizacjach – więc ja ciągle będę mówił o masonach i przypisywał ich bezpośredniemu działaniu wszelkie zło.

  Na pierwszy rzut oka te postawy mogą się wydać śmieszne, jednak mają one zaiste tragiczne skutki. Sprawiają, że człowiek walczy zaciekle z wyimaginowanym wrogiem, nierzadko zaniedbując walkę z wadami własnej duszy. Taka postawa przekłada ciężar naszej walki duchowej z nas samych na zewnątrz sprawiając, że czujemy się w obowiązku podejmować jakieś zewnętrzne działania mające zaradzić któremuś z „palących problemów” jednocześnie nie pamiętając o tym, że najniebezpieczniejszy wróg czyha w nas samych – a są to rany naszej duszy.”

  Bardzo uważajmy na różnorakich komentatorów i kaznodziejów, którzy sami, nie mając zdrowej formacji, zdobywają popularność na agresywnym atakowaniu „modernistów i masonów” – nierzadko są to osoby, które doskonale pasują do opisu problemów zawartych w punkcie pierwszym i drugim tego artykułu, a chcą przy tym uchodzić za nauczycieli i nierzadko jedynych obrońców prawdy i świętości. Krótko mówiąc: zamiast wysłuchiwania wątpliwej jakości internetowych „krzykaczy”.”

  https://www.bibula.com/?p=116455

  Ludzie mówiący o NWO i masonach to jego zdaniem internetowi krzykacze, których nie powinno się słuchać. Nie mają wiedzy, a chcą pouczać (sic!) Nie można obwiniać masonerii za zło na świecie. W ogóle zajmowanie się knowaniem masonerii to dla katolika przeszkoda w drodze do świętości czyli zbawienia. Trzeba uważać na tych co przed NWO ostrzegają (czyli to oni są źli, a nie to NWO?). Szok!

  Ksiądz Bańka mówi, żeby się nie interesować życiem Kościoła, masonerią, polityką. Czyli, żeby być naiwnym głupkiem wierzącym tv? Tak? A ja myślałem, że katolik musi znać prawdę o tym co sie się dzieje na świecie, żeby go nikt nie sprowadził do zła pod pretekstem dobra!

  .https://youtu.be/Q-uiyPHeIGg

  .https://www.bibula.com/?p=116455

  Tutaj jego filmiki w podobnym kłamliwym tonie:

  .https://youtu.be/FGjNCqMBTos

  .https://youtu.be/Rr_2dAX3K1I

  4.Kontrowersyjne wypowiedzi księdza Bańki na temat aborcji:

  https://salwowski.net/2019/11/07/bledy-i-dwuznacznosci-ks-szymona-banki-fsspx-odnosnie-aborcji-cz-i/

  https://salwowski.net/2019/11/10/bledy-i-dwuznacznosci-ks-szymona-banki-fsspx-odnosnie-aborcji-cz-ii/

  I nie promuje twórców ani stron do których podaję linki. Tylko zwracam uwagę na kontrowersyjne tezy księdza Bańki nań opisane!

  5. I tu kolejny kwiatek księdza Bańki. Powiedział, że dokumenty Vaticanum II nie były heretyckie! Ciekawe co na to powiedziałby Abp Levebrvre gdyby żył?

  http://tenetetraditiones.blogspot.com/2019/08/kolejna-zdrada-neo-fsspx-ktore-po-raz.html?m=1

  6. Ksiądz Bańka zapytany kiedyś o to czy powstanie Nowa Ziemia powiedział „być może”. Zapomniał co napisane jest w ostatnich rozdziałach Objawienia św. Jana? Też jest gdzieś na jego kanale ta wypowiedź.

  7. W jednym filmie jeszcze o tym jak ksiądz mówi, że jak ktoś chodzi na NOM to jest zwolennikiem modernizmu!
  Niech przyjedzie do mnie to mu pokażę jak daleko mam do kaplic FSSPX i że nie da się tam w niedzielę dojechać bez auta. A obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej trzeba spełnić!
  I jeszcze mówi, że jak idziesz spełnić obowiązek niedzielny na NOM bo masz daleko na starą Mszę to masz grzech ciężki, ale jednocześnie zachęca do chodzenia do grekokatolickich, ukraińskich cerkwii.

  .https://youtu.be/jckLVMGlh00

  8. Księdzu Bańce się też abp Lenga oraz ojciec Pelanowski nie podobają. Bo za dużo mówią o tym co się dzieje obecnie??? Bo dostrzegają znaki końca? Są „zbyt apokaliptyczni”.Jemu się nie podoba,że ci dwaj kapłani mówią otwarcie o NWO.

  9. Albo jak ksiądz Bańka kłamał, że ksiądz Woźnicki nigdy nie wspomniał o Bractwie. A jest to nieprawdą bo ks.Woźnicki chciał, żeby ks. Stehlin z FSSPX bronił go w sądzie w sprawie Mszy Trydenckiej. I te wypowiedzi też gdzieś były nakręcone kamerą i były kiedyś na you tube.

  10. Książki Malachiego Martina to zdaniem x. Bańki tylko literatura! Też jest gdzieś nagranie w q&a. Pamietam.

  11. Jeśli chodzi o świętych kanonizowanych po soborze to x Bańka zestawiał ojca Pio razem z s. Faustyną Kowalską. Zapomniał chyba, że Kościół przedsoborowy (dokładnie dwóch papieży) wypowiedziało się negatywnie na temat jej objawień.Dzienniczek był na indeksie a teraz FSSPX mówi, że jest ok.

  12. S. Łucja powiedziała, że czasy w jakich żyjemy są czasami Apokalipsy… kiedy żyła czytała rozdz. 12. Na temat Apokalipsy powiedziała: „To jest w Ewangelii i w Apokalipsie, czytajcie”.
  Zdaniem księdza Bańki każdy ksiądz i świecki katolik, który mówi, że żyjemy w tych czasach lub też zbliżają się one jest niebezpieczny, zły i szkodliwy.

  13. Ksiądz Bańka na zwrócenie mu błędu przez Dariusza Mysiora zareagował wobec niego szykanami.Zrobił filmik w którym siedziało dwóch Szymonów Bańków naprzeciw siebie i jeden miał symbolizować Mysiora, którego drugi(ks. Bańka) wyśmiewał. To zachowanie niegodne kapłana, żeby tworzyć takie nagrania!

  14. Ksiądz Bańka w jednym filmie wiosną na swoim kanale youtubowym powiedział, że papież Franciszek sprzyja Tradycji i Bractwu. Teraz pewnie już się dziwi?

  15. No i oczywiście jak ks. Bańka powiedział, że „jeśli chodzi o jakieś teorie, że istnieje jakiś tajny rząd światowy co tu i tam jak na szachownicy wszystkim steruje to oczywistością jest, że tak nie jest”. Brak słów na takie coś!

  .https://youtu.be/LOrQ-rmfbYY

  No ale wielu nie rozumie. Nie myślą, nie analizują. Są zaczadzeni i jak widzą kogoś z bractwa to od razu w ich głowie pojawia się taka myśl, że wszystko musi być ok. A nie jest. Próba wytłumaczenia rodzi dysonans poznawczy. „Jak to? Przecież tam nie może być złego księdza.”

  17.A i jeszcze dodam promowanie przez księdza jakichś książek o wątpliwej treści promujących psychologię, której wiadomo gdzie są korzenie i teorii darwina lub innych książek dotyczących niezbyt katolickiego podejścia do nauki. Powklejałbym więcej ale można się w tym pogubić a ten post miałby 10 kilometrów. Czasami teze czytam gdzieś komentarze, że ksiądz Bańka jest niemiły dla ludzi, którzy przychodzą zamawiać Mszę. W ogóle jakiś taki nerwowy i przekonany o swojej jedynie słusznej racji. O czym to wszystko świadczy?

 78. Tralala said

  ad 61 Zenon
  Prosze Pana, nie uda sie Panu mnie „zdolowac”! Szkoda wysilkow !
  Natomiast, Pana doluje, i to mocno, panski spowob oceniania ludzi, wyrazania sie i maniakalnego krytykanctwa. Zycze Panu wyjscia z tego impasu.

 79. Tralala said

  ad 63 Listwa

  co do 2012 jestem w pelnej zgodzie z Panem. Szkoda, ze tak sie stalo.

 80. beznazwy said

  Widać po logo, które jest przyporządkowane do każdego ip i stylu pisania, że hipokryta zniesmaczony to jakby seler ale poglądy chyba nie jego. On się koło bractwa nie kręcił.

  ——
  Po logo nic nie widać.
  Admin

 81. Listwa said

  @ 77 beznazwy

  Nie za bardzo chce mi się analizować twoje wywody i do nich się odnosić. Nie bądź taki pewny sego , bo ktos coś napisał i mocno uważa.
  Przykład;:
  Ad 11 Jeden z ks. Bractwa od dłuższego czasu bada sprawę Faustyny, tych objawie, Dzienniczak itd.
  Bractwo nie twierdzi, że jest ok, tylko trzeba poczekać na publikacje w tej sprawie i ja poznać.

  Ks. Olewiński nie jest taki „piękny”.
  Jeśli pisze takie rzeczy jak poniżej zacytowane i blokuje na coś takiego odpowiedź, to jest manipulant w tradycyjnych piórkach , bo napisał bzdury

  sacdrdjo1 sierpnia 2021 04:00

  Argumenty nie są do degustacji, lecz do przyjęcia bądź obalenia.

  1. Jeśli Paweł VI był papieżem, to wprowadził Novus Ordo prawomocnie, choć oczywiście nie miał prawa zakazać liturgii tradycyjnej.

  2. X. Woźnicki nie został ukarany za sprawowanie liturgii tradycyjnej, lecz za atakowanie Novus Ordo w kazaniach, gdzie z całą pewnością nie jest to czas i miejsce odpowiednie, oraz ostatecznie za niepoddanie się legalnej decyzji przełożonych co do miejsca przebywania. Proszę nie kłamać.

  3. Zerwaniem łączności z biskupem jest odrzucenie sprawowania Novus Ordo, gdy biskup tego wymaga. A może tego wymagać, skoro Novus Ordo zostało legalnie wprowadzone. Nie może natomiast zakazać sprawowania liturgii tradycyjnej.

  4. Jeśli Pan widzi powody do zasadniczego zanegowania sakramentalnej ważności Novus Ordo, to należy je wykazać. Ja ich nie widzę i dlatego nie uważam, że hostie konsekrowane w Novus Ordo nie są konsekrowane.

  5. Zerwaniem łączności oraz wejściem w schizmę jest odrzucenie prawowitych decyzyj władz kościelnych. Prawowitą decyzją jest np. wprowadzenie Novus Ordo. Co oczywiście nie musi oznaczać, że jest to decyzja słuszna i dobra. Nieprawowitą decyzją byłby natomiast zakaz liturgii tradycyjnej i właśnie dlatego takiego zakazu nie ma, choć są próby ograniczenia oraz szykany.

  https://teologkatolicki.blogspot.com/2021/07/kto-ma-cos-z-gowa.html#comment-form_634746699553272890

 82. Boydar said

  „… zajmowanie się knowaniem masonerii to dla katolika przeszkoda w drodze do świętości czyli zbawienia …” – Bańka (77)

  I to akurat prawda. Masońskiego gów’na jest tyle i tak chorobotwórcze, że „zajmowanie się” przez osoby nieprzygotowane/niekompetentne prowadzić może do poważnych komplikacji, zarówno w obszarze psyche jak i physis. Zanurzając się w to szambo można zapomnieć o sprawach najważniejszych, w tym także o Zbawieniu, o którym decyduje nasza postawa a nie znajomość żydowskich machloi. Oczywiście znajomość taka wielce przydatna jest, ale dla jej zdobycia nie warto poświęcać wszystkich sił i energii życiowej jak jest nam dana. Zawsze w pierwszej kolejności należy temperować własny umysł.

  Parafrazując WC – „do masonów trzeba strzelać” (to prawie za Kaczysławem), a nie nad nimi się zastanawiać. Bo oni z własnej woli stanęli tam gdzie stało ZOMO, i stosowne Gremium wyrok dawno wydało.

 83. lewarek.pl said

  81. Listwa

  Zadziwił mnie pan. Pozytywnie!

 84. Listwa said

  @ 83 lewarek.pl

  Oj nie wiadomo, proszę raz jeszcze spojrzeć, gdyż cytuje tekst określając go jako bzdury.

 85. Listwa said

  @ 83 lewarek.pl

  Jednak na ślepia też ci padło.
  https://marucha.wordpress.com/2021/07/30/traditionis-custodes/#comment-964673

 86. lewarek.pl said

  Bardzo dobrze, Listwa, że zamieściłeś tę listę ks. Olewińskiego w p.81. Dlatego mile mnie zaskoczyłeś.
  Bo to wszystko prawda.

 87. Listwa said

  @ 86 lewarek.pl

  Pewnie że dobrze. Ale nie dlatego żeby ci było miło, lecz abyś dowiedział się że to bzdury.
  Szkoda że ks. Olewiński nie puszcza komentarzy abnażających jego manipulacje. Mógłbyś być jeszcze bardziej zadowolony. Na przyszłośc, to czytaj uwazniej dla swego dobra, bo snieznie wypadasz.
  Tak sie wycofywać bokiem i do tyłu musisz biedaku.

 88. beznazwy said

  Listwa @
  Ksiądz Olewiński może się mylić co do Mszy.
  Ale była mowa o kolędzie i tutaj to akurat on, a nie ks. Bańka miał rację. To takie odwracanie kota ogonem. Mówimy o problemie, a nie o osobach, które są związane z dyskusją o nim.

  Boydar @

  Druga skrajność też jest zła. Katolik nie szukający informacji o świecie na własną rękę w końcu wpadnie w sidła kłamstwa i złapie się na masońskie pułapki z mediów.

 89. Listwa said

  @ 88 Beznazwy

  Sam ks. Olewiński zaczął pisać o osobach. Na pozostałe punkty ( bez 2) komentarz blokuje. Choć juz po opublikowanych coś widać.
  Nie znam sprawy kolędy i nie za bardzo chce mi sie wnikać.

 90. Stan Piasta said

  Podaj mi pan powód dlaczego pan nie wpuszcza tego mojego wpisu? Panie Admin, niech pan da spokój.
  Ja po pierwsze nie głoszę żadnych kłamstw ani żadnych herezji.
  [… wycięte…]

  ——
  Nie wpuszczam, bo już mi się Pańskie głupoty uszami wylewają.
  Do Pana osobiście nic nie mam i napiłbym się z Panem wódki.
  Admin

 91. Stan Piasta said

  Panie kochany, Adminie, przy wódce też panu bym polecał zapoznac się z geocentryzmem biblijnym a proponował odrzucić heliocentryzm kopernikański. Czy dla pana nie jest to czerwone światełko, że 50 lat temu latano na Księżyc kilka razy w roku a ostatnie 50 lat ani razu? Nawet nikt nie prónuje posadzić tam Łunochoda! To powinno być łatwo, bo nie potrzeba powrotu ludzi z Księżyca w jakiś pojazdach rakietowych dużych rozmiarów. Gdzie są te kamery co powinny nadawać transmisje z Księżyca?
  A dokładniej pytanie z Biblii. Co Pan Bóg robił cały boży dzień w drugim dniu stwarzania, bo wg heliocentryków to nic nie robił, żadnych Firmamentów nie zbudował, żadnych dachów jak namiot na ziemią nie został stworzony.
  Robi pan dokładnie to co Youtube. Kasuje pan opinie geocentryków. Ja miałem szczęście wejść w ten temat 5 lat temu gdy była swoboda dyskusji na Youtube. A dwa lata temu za sprawą ks Michała Woźnickiego znalazłem biskupa płaskoziemcę. Pozdrawiam

 92. Boydar said

  @ Stan Piasta

  Patrząc z „tamtego świata” bezapelacyjnie obowiązuje geocentryzm, inaczej wszystko nie miałoby sensu. Zastosowane zaś rozwiązania techniczne, i owszem, mogą w ograniczonym zakresie sprawiać wrażenie heliocentryzmu 🙂

 93. Stan Piasta said

  Panie Boydar, ludziom trudno zrozumieć, że wierząc w prawdziwość heliocentryzmu muszą też uznać Wielki Wybuch jako prapoczątek … a z tego również wynika, że Adam nie był stworzony ale pochodził od małpy. Właśnie te poglądy głosi papa Franciszek
  Należy pokornie wrócic do geocentryzmu, do tego co głosili naukowcy geocentryzmu, do ich książek i ich map.
  Jaki jest problem z mapami w heliocentryźmie? Żadna nie jest dokładna.

 94. Stan Piasta said

  Proszę pozwólcie abym wrócil do Biskupa Joseph Pfeiffer-a na tym forum.
  Podczas jego wizyty w Polsce redaktor Mossakowski miał z nim wywiady i kilka filmików było na Youtube.
  Przyjechał on do Polski z polskim seminarzytą Michałem Adamowskim. Niesamowity osobnik, po wyższych studiach w Polsce a seminarzysta u biskupa Pfeiffera, w seminarium Boston Kentucky. W tym seminarium naucza się biblijnego modelu Ziemi, nie naucza się teorii kopernikańskich.. Michał Adamowski do tej pory może już jest wyświęcony na księdza. Kim jest sam biskup Pfeiffer? Był w Bractwie PiusaX do roku 2012, do czasu gdy bp Fellay zamierzał podpisać porozumienie z Watykanem, a więc też uznanie Mszy Novus Ordo za prawidłową. Po tym ruchu oporu w Bractwie, buntu około 100 księży, bp Fellay nie śmiał podpisać tych kompromisów z Watykanem. Jednym słowem Ruch Oporu uratował Mszę Trydencką od zepchnięcia jej do podziemi na długo wcześniej niż to zrobił papa Franciszek ostatnio.

  ——
  Przecież Pan w ogóle nie rozumie, co to jest system geocentryczny, heliocentryczny czy lunacentryczny. I w jakich okolicznościach ich się używa.
  Admin

 95. Stan Piasta said

  Panie Admin, może pan być pewny, że ja rozumię podstawowe fakty jak ten, że nikt nigdy nie był na Księżycu aby zrobić zdjęcie z odległości 300 tys km…dodam, że ta odległość do Księżyca jest wyciągnięta z fusów od kawy.
  Na Księżycu nie ma kamieni a ponoć Amerykanie przywieźli ich setki kilo i rozdawali nawet papieżowi…
  Już w 2012 nagrałem dziwną gwiazdę obok Księżyca i była ona tam całą noc na tzw orbicie Księżyca. Zwiedziony fałszywą nauką astronomii obliczyłem, że ta gwiazda musiałaby mieć jakieś 70 km średnicy. a więc nonsens za nonsensem. Dopiero odrzucając fałszywy model heliocentryczny i wracając do Biblii ma sens, że gwiazdy spadać będą na Ziemię.
  Nikt nie posadził małego robota na Księżycu aby kamery nadawały transmisję. Dlaczego? Bo nikt do Księżyca się nie dostanie. Drugiego dnia stwarzania, Pan Bóg zbudował mocny Firmament, czyli dach nad Ziemią. Zajęło Mu to cały boży dzień!
  Mapy płaskiej Ziemi jakie używano od setek (tysięcy) lat są jedynymi, dokładnymi mapami. Pozdrawiam

  ——
  Panie Stanisławie,
  Ja się poddaję.
  Nie mogę na serio dyskutować z człowiekiem, który „zna” fakty, jakich znać nie może.
  Admin

 96. bardzo said

  Panie Boydarze, z tych wszystkich systemów centrycznych najbardziej misie podoba system egocentryczny. Najbezpieczniejszy.

  Wyjaśnienie: Gdyby każdy dbał tylko o swoja dupę, to na świecie byłoby o wiele lepiej niż jest. Bo aktualnie większość dba nie tyle o siebie, ile o to żeby w ten czy inny sposób zaszkodzić innym. Albo przynajmniej zbluzgać, jeśli nie można inaczej.

  Tyle w materii wklęsłoziemców.

 97. Stan Piasta said

  W dzisiejszym kazaniu bp Joseph Pfeiffer wspomniał w 16 minucie o tym jak Joshua zatrzymał Słońce
  z Biblii

  On the day the LORD gave the Amorites over to Israel, Joshua said to the LORD in the presence of Israel: „O sun, stand still over Gibeon, O moon, over the Valley of Aijalon.” So the sun stood still, and the moon stopped, till the nation avenged itself on its enemies, as it is written in the Book of Jashar.

  z polskiej Biblii
  Jozuego 10
  12 W dniu, w którym Pan podał Amorytów w moc Izraelitów, rzekł Jozue w obecności Izraelitów:
  «Stań słońce, nad Gibeonem!
  I ty, księżycu, nad doliną Ajjalonu!»
  13 I zatrzymało się słońce,
  i stanął księżyc,
  aż pomścił się lud nad wrogami swymi.
  Czyż nie jest to napisane w Księdze Sprawiedliwego: «Zatrzymało się słońce na środku nieba i prawie cały dzień nie spieszyło do zachodu?»1

  ————–
  W podobny sposób drzewo wyskoczyło na środek jezdni pewnemu kierowcy będącemu pod wpływem.
  Kto łebski, ten analogię pojmie.
  Admin

 98. Stan Piasta said

  Proszę bardzo
  Czy macie jakieś dowody na wirująca kulę to tutaj ten pan, znany jako Flat Earth Dave oferuje dwie BitCoins dla takiego naukowca.

  Mieliśmy już wcześniej podobne zakłady
  np niedawno płaskoziemiec Zen Garcia wygrał sprawę w sądzie przeciw oskarżeniom glob heliocentryka.

 99. Stan Piasta said

  Czy Ziemia jest płaska? a raczej czy poziom oceanów i mórz połączonych ze sobą jest ten sam, czyli tzw poziom morza?
  ponad 70 % powierzchni na mapie to oceany. Wszystkie one są na tym samym poziomie, poziom morza… od tego poziomu liczą się wysokości gór i nizin..co ciekawsze, poziom morza jest zawsze ten sam od zarania dziejów, żadne topnienie lodowców nie podnosi poziomu oceanów…widać to po brzegach…
  Gdy planowano połączyć Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym kanałem sueskim obawiano się, że wody kanału nie będą poziome. Po ukończeniu tego kanału o długości 160 km okazało się, że nigdzie nie potrzeba śluz. O dziwo!
  a może przyjrzyjmy się wodospadom… w różnych krajach, czyli niby w różnych położeniach na globusie, a więc te wodospay, czyli spadające wody w niektórych miejscach musiałyby spadać poziomo z tą swoją wielką siłą!
  Nic takiego się nie dzieje…
  a ostatnie powodzie w Europie; gdzież ta woda tak rwała do przodu, gdzie ten przód jest na kuli?
  odpowiedź… woda spływa do najniższego poziomu, czyli poziom morza
  Jak można traktować ludzi co wierzą że oceany są kuliste na kuli, a nie płaskie!
  Dawniej twierdzono, że wody oceanów się zakrzywiają dlatego statek znika od dołu za zakrzywieniem wody po 8 kilometrach…
  Gdy jednak dziś używamy zoomu kamery ten zniknięty statek znowu jest na ekranie
  Przełomem w badaniach było pojawienie się kamer Nikkon P900 z dobrym zoomem
  tymi kamerami bada się też Księżyc i inne gwiazdy jak Mars, Venus…tanie kamery!

 100. Stan Piasta said

  Dla bardziej wnikliwych badaczy Pisma, zwróćcie uwagę na tłumaczenie angielskie gdzie jest napisane w tłumaczeniu że Book of Jashar (powyżej) a w Biblii Tysiąclecia że w Księdze Sprawiedliwego, więc z Biblii tej nie dowiecie się o takich księgach, że istnieją
  Księga Jaszera czy też Księga Henocha..
  Dziś obie te księgi są łatwodostępne, nazywają się księgami pozakanonicznymi, albo apokryfami
  acha
  sprawdziłem wartość dwu Bitcoins tj około sto tys doll canadyjskich czyli jakieś 80 tys USD
  czemu naukowcy się nie spieszą aby wygrać te sumy od Dava?
  Dawniej pamiętam Robert Sungenis oferował sto tys USD gdyby ktoś udowodnił mu że geocentryzm jest fałszywy, choć jeden prawdziwy dowód, jeden, mówi Flat Earth Dave, że Ziemia się porusza, albo że jest kulą… jeden dowód, namacalny! Nie obrazki NASA jak Richard Simon przyznał się, że je maluje ze swojej wyobraźni dla NASA bo przecież on nie był w kosmosie.

 101. Stan Piasta said

  Hej hej glob worshipers, wake up
  Kopernikanie! Podajcie Flat Earth Dave jeden dowód na ruchomą ZiemiE albo na glob=kulę.. czeka na was 80 k USD
  No chyba że się boicie że was Dave rozjedzie w sądzie jak to zrobił Zen Garcia=płaskoziemiec w sądach w Gorgia z globusem Williamem Tomphsonem
  Nie ma co ironizować sam byłem globusem do 2012 roku
  Najgorsze jest to że Watykan jest heliocentryczny.
  To było za JPII który powołał kolegium do zbadania sprawy Galileusza. Potem ta kremówka przepraszała rodzinę Galileo za wyrok na nim
  Czego się można spodziewać dziś? Że Polacy ogłoszą Mikołaja Kopernika Święttym KRK
  Biskupi co roku chodzą pod pomniki Kopernika i składaja mu cześć. Temu heretykowi! I wiem co mówię.
  Ja jestem jak lodołamacz, kruszę lody a po mnie przyjdą inni Polacy aby to wszystko udrożnić.

 102. Marucha said

  Re 101:
  Pan tu robi za błazna. Nikt nie chce z Panem dyskutować

 103. Stan Piasta said

  Panie Marucha. Ja nie przychodzę na dyskusje. Ja przychodzę obudzić w Polakach świadomość Prawdy. Mój dzień nadejdzie i będę się śmiał jako ten ostatni. No proszę posłać tego mądralę profesora, znawcę astronomii, co pana przekonał o heliocentryźmie aby zgłosił się do Zen Garci (15 tys usd) czy do Roberta Sungenis (100 tys usd) czy nawet do Dava (2 Bitcoins= 80 tys USD) i niech weźmie te sumy udawadniając ruchomość Ziemi albo jej globusowe kształty. To nie są żarty panie Marucha. Co tutaj jest trudnego do zrozumienia?
  Własnie otrzymałem książkę pastora Robbie Davidson -Scientism Exposed z podtytułem, Hiding the Trur Creator of Creation
  Znam z Youtuba tuzin znanych pastorów, którzy wykładają o płaskiej biblijnej Ziemi stworzonej przez Pana Boga.
  Pokazuję panu biskupa od Lefebvrystów z Bractwa Piusax który w seminarium naucza biblijnej kosmologii. Tam w Boston Kentucky mamy polskiego seminarzystę, który skończył studia wyższe w Polsce, Michał Adamowski. Niesamowicie inteligentny osobnik. Polska będzie z niego dumna a wstyd z przyczyny Mikołaja Kopernika będzie trzeba przełknąć jak zdechłą żabę.
  Najbardziej sobię cenię pastora Vincent Rhodes, który też napisał książkę Graven Image: Why The Earth Is Not A Globe?
  Warto się zainteresować.

 104. Boydar said

  @ Pan Bardzo

  Witam.

  Bieżące wydarzenia zmusiły mnie do znacznego rozciągnięcia mojej ramki pojęciowej pojmowania świata. Operacja potworna, ale niby wszystko się już mieści.

  Pozdrawiam najuprzejmiej.

 105. Stan Piasta said

  Te same zakłady, które dziś sie zdarzają, były też dawniej. Przykładem był ten Bedford canal experiment na 10 km
  Woda się nie zakrzywia. ani na 10 km ani na 100 km jak Kanał Sueski ani na 1000 km jak oceany.
  Oczywiście heliocentrycy wierzą, że wody oceanów tj 70% powierzchni ziemi (mapy) zakrzywia się po globusie. Oni, heliocentrycy, nazywają siebie racjonalistami.. haha
  Jeszcze w roku 1886 William Carpenter wydał książkę One Hundred Proofs the Earth is Not a Globe,
  aż miło posłuchać kogoś rozsądnego jak Carpenter.
  audio book

  W dzisiejszych czasach mamy takich jak Eric Dubay który napisał swoja książkę 200 dowodów że ziemia nie jest wirującą kulą. Dziś mamy tysiące tych dowodów bo technika poszła do przodu.

  gdy pytać heliocentryków pokażcie jeden dowód na wirująca ziemię lub jej kulisty kształt to nie ma takich mocnych. Zakłady są aktualne, szczególnie ten ostatni od Flat Earth Dave-a 2 bitcoins! tj 80 tys usd

 106. Stan Piasta said

  znalazłem Eric Dubay na CDA z polskim tłumaczeniem
  200 dowodów ziemia nie jest wirującą kulą.
  Ja myślałem że ten 160 km kanał sueski sam wydedukowałem , ale widzę że Eric umieścił go w swojej książce dużo wcześniej
  https://www.cda.pl/video/16505867e

 107. Stan Piasta said

  wrócę do Kanału Sueskiego bo to było dawno jak go wykopano. Jedni naukowcy twierdzili że tam jest różnica poziomów morza pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Czerwonym dlatego będą potrzebne zapory wodne, śluzy. Inni naukowcy twierdzili że pomiędzy dwoma morzami nie może być różnicy poziomów, bo morza pokazują właśnie ten sam poziom wody na całym świecie. Okazało się, że ci co twierdzą o uniwersalnym poziomie mórz i oceanów mieli rację, ci płaskoziemcy! Gdyby była różnica poziomów to całe Morze śródziemne już by spłynęło tym kanałem do Morza Czerwonego a tak się nie stało.

  ——
  Bua ha ha ha!
  Admin

 108. Stan Piasta said

  A teraz o żywiołach w które mało kto wierzy, że istnieją i łatwo zaobserwować że są inteligentne i żywe, dlatego nazwano je żywiołami.
  Właśnie żywioły strawiły następne, kolejne całe miasto w Kalifornii kilka dni temu. Nazywało się Dixie, i uznano to za największy dziki pożar, a więc nawet większy pożar niż słynne Paradise gdzie według moich badań spłonęło żywcem i bez pozostawienia wielu śladów 50 tys ludzi. w roku 2018
  Magalia and Butte Creek Canyon, Paradise and Concow, Santa Rosa i wiele innych
  Strażacy twierdzą, że takich pożarów nigdy nie widzieli, tak strasznych i niemożliwych do opanowania, do usidlenia tych żywiołów, Jedyne co mogli zrobić to uciekać aby ratować swoje życie..

 109. Stan Piasta said

  Nie ma za co. Cieszę się, że cię to rozśmieszyło Adminie (@107)
  Wyobraź sobie, że w naczyniach połączonych poziom wody wyrównuje się. A więc gdy połączono dwa morza i gdyby była różnica poziomów tych naczyń, nastąpiłby proces przepływu i wyrównania.
  Nie do śmiechu dziś mieszkańcom wokół Morza Aralskiego. Ludzie potrafili go zlikwidować, czwarte co do wielkości tzw dużych jezior=mórz.
  Nieszczęściem tego słonego jeziora było właśnie to, że nie miało połączenia do innych zbiorników wodnych tj mórz i oceanów. Dało się wydoić z wody przez te kanały w Uzbekistanie.
  Wczoraj tam właśnie chodził po suchym porcie gdzie pozostały wraki wielkich statków rybołowniczych nasz podróżnik, Piotr Pająk.
  Podróże wojownika link

  ————
  Nich Pan jeszcze napisze o czarnołapych kotkach afrykańskich w związku z płaską ziemią.
  Admin

 110. Stan Piasta said

  Do Admina
  Jezioro Aralskie jest przykładem jak człowiek kopiąc kanał-kanały spuścił całą wodę (prawie całą) z jeziora o długości 400 km i szerokości do 200 km
  Możliwe to było bo jezioro jednak leżało nad poziomem morza (mórz i oceanów) Admin, czy znasz pojęcie poziom morza od którego liczy się wysokości gór i terenu?
  A więc, wszystkie plaże, wybrzeża np Afryki są na tym samym poziomie, tak przy Morzu Śródziemnym jak i Czerwonym jak i przy Atlantyku…Dlatego przekopanie kanału sueskiego nie spowodowało wymieszania się wód a cały kanał sueski 160 km ma ten sam poziom i w jego obu końcach.Na tym polega poziom morza i na tym polega płaskość ziemi. Polega na tym że wszystkie wybrzeża wszystkich oceanów są na tym samym poziomie czyli w tej samej płaszczyźnie.
  Nie mam zamiaru robić wykładów czy prowadzić dyskusji. Wybierzcie sobie swoich profesorów heliocentrycznych i sięgnijcie po te pieniądze od Dava czy innych znawców tematu płaskiej ziemi. 80 tys usd to jest ładna suma w Ameryce. Nie udaj ignoranta. Już Zen Garcia rozłożył jednego z wierzących w wirującą kulę. Trzy razy podawał Zena do sądu. Ten szaleniec nazywa się William Thompson jak pamiętam. Smród się za nim ciągnie do dzisiaj.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: