Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (57 – …
  Voodoosch o MSZ Chin: USA kreują kryzys, a…
  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Amerykańscy naukowcy opracowal…
  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  misieku o Wolne tematy (57 – …
  Enya o Amerykański liberalny komik kr…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Peryskop o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Maverick o Wolne tematy (57 – …
  Piskorz o Wolne tematy (57 – …
  bryś o Amerykańscy naukowcy opracowal…
  Greg o Wolne tematy (57 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Nuklearny kamień filozoficzny

Posted by Marucha w dniu 2021-07-29 (Czwartek)

Energia nuklearna to ogromna szansa dla ludzkości na źródło energii, które wyzwoli nas od ograniczeń zasobów węgla, ropy czy gazu. Jednak jak każda technologia, także energetyka jądrowa walczy ze swymi niedoskonałościami i niepożądanymi skutkami działalności.

Najtrudniejsze z nich to odpady nuklearne – dużo ich i długi jest okres ich intensywnej radioaktywności. Zatem fundamentalnym wyzwaniem, które stoi przed energią atomu, jest zamknięcie cyklu paliwowego, uczynienie go bezodpadowym, żeby nie pozostawiała po sobie żadnych “brudnych śladów”.

Rosja dzięki naukowcom i przemysłowi atomowemu (holding Rosatom) zaczyna rozwiązywać ten problem. Na czym polega nowość?

Otóż klasyczny reaktor wodny, ciśnieniowy (ogromna większość dzisiaj pracujących na świecie), zostaje uzupełniony – reaktorami na szybkich neutronach (BN). Te pierwsze produkują tanią energię, potrafią dostosować się do zmienności zapotrzebowania od odbiorców, jednak w niewielkim stopniu wykorzystują paliwo nuklearne. Te drugie produkując energię, niszczą najbardziej promieniotwórcze resztki wypalonego paliwa, jednocześnie produkując z niego nowe paliwo dla tych pierwszych. Dwa elementy cyklu paliwowego (termiczny i na szybkie neutrony) pracują w powiązaniu, zaopatrując się nawzajem w paliwo jądrowe.

W reaktorach jądrowych dzisiejszej energetyki zużywa się mikroskopijną część uranu. Izotop 235, powszechnie stosowany w kontrolowanej reakcji łańcuchowej, to tylko 0,7 procenta globalnych zasobów tego pierwiastka, pozostałe 99,3% to niewykorzystywany uran 238.

Cały świat próbował poradzić sobie z tym wyzwaniem, jednak nikt nie przełamał problemów technicznych… oprócz Rosjan. Francuzi byli blisko, mieli nawet szczytne plany, by zamienić połowę swych mocy na reaktory na szybkich neutronach, jednak zachodnia energetyka jądrowa raczej umiera niż się rozwija. Podobnie w Ameryce, gdzie również rozpoczęto próby z nowym rodzajem paliwa, jednak nie przełamano technicznych wyzwań i porzucono badania.

A nagroda jest wielka. Zasoby uranu 238 (a także toru) są praktycznie nieograniczone. Wystarczają na dziesiątki tysięcy lat. Tysięcy! Już nie mówiąc o ilościach, które pozostały z procesu wzbogacania uranu, gdzie zwiększa się ilość U235, a pozostaje cały zapas 238. Mamy rezerwy paliwa nuklearnego na tysiąclecia! Więc nikt nie będzie już wierzył w straszenie publiczności czymś w rodzaju atomowego Peak Oil.

Autorem koncepcji jest Rosatom – potentat nuklearny na skalę światową, taki Gazprom energetyki jądrowej. To potężny koncern energetyczny, zatrudniający ćwierć miliona pracowników, obecny w 50 państwach świata i wdrażający tam 36 bloków jądrowych (pierwsze miejsce w świecie pod względem budowy za granicą – 133 miliardy dolarów zamówień w portfelu). Zresztą także pierwszy w świecie pod względem wzbogacania uranu. Mający w Rosji oddać do użytku w tym dziesięcioleciu 14 nowych bloków jądrowych o mocy 21 gigawatów. Potęga.

Rosatom w czerwcu rozpoczął budowę przełomowego reaktora Brest-300, który ma przetestować wypracowane technologii już w znaczącej skali. Brest-300 jest chłodzony płynnym ołowiem i ma rewelacyjne parametry. Stąd został nazwany „kamieniem filozoficznym” energii nuklearnej. To na razie instalacja eksperymentalna, jednak o znaczącej mocy 300 megawat. Gotowy jest już projekt przemysłowej instalacji o dużej mocy, BR-1200.

A to już druga linia technologiczna szybkich reaktorów. W Rosji reaktory na szybkich neutronach to nie jakaś nowość i rewelacja, pierwsze powstały ponad 60 lat temu, a reaktor przemysłowej skali BN-800 (800 megawatów mocy) pracuje już od grudnia 2015 r. Razem rosyjskie reaktory na szybkie neutrony mają moc 1400 megawatów. To tylko cząstka 30 tysięcy MW mocy rosyjskiej energetyki jądrowej i 28 GW w blokach Rosatomu za granicą.

Rosja jest bliska osiągnięcia takiego poziomu doskonałości technologicznej w energii nuklearnej, że określenie „supermocarstwo energetyczne” może się odnosić właśnie do tego źródła energii, które może na długie tysiąclecia zaspokoić potrzeby ludzkości.

Andrzej Szczęśniak

Myśl Polska, nr 31-32 (1-8.08.2021)
https://myslpolska.info/

Komentarzy 8 do “Nuklearny kamień filozoficzny”

 1. bryś said

  A polak na to -jasne. przeciez tam białe niedźwiedzie w walonkach tańczą. Ha ha

  „Rosja dzięki naukowcom ” – prawdopodobnie dzięki swoim naukowcom. Rosjanom.

  Też kiedyś mieliśmy przemysł. Nawet eksportowy.

 2. bryś said

  Polska: https://om.mimuw.edu.pl/post/46

  Nagrody finansowe 71 OM

  Komitet Główmy OM zdecydował przyznać nagrody finansowe za osiągnięcia na zawodach II stopnia 71 OM finalistom, którzy uzyskali najlepsze wyniki – wyróżnienia I, II i III stopnia:

  wyróżnionym I stopnia w wysokości 1000 zł,
  wyróżnionym II stopnia w wysokości 600 zł,
  wyróżnionym III stopnia w wysokości 300 zł

  oraz dwie nagrody specjalne im. Andrzeja Mąkowskiego w wysokości po 300 zł.

  Rosja – nie mogę znaleźć, ale laureaci olimpiad przedmiotowych dostawali na polskie po kilkadziesiąt tysięcy PLN.

 3. bryś said

  Kpina i plucie prosto w ryj:

  Przekazywanie darowizn na organizację Olimpiady Matematycznej
  Szanowni Państwo,

  coroczna organizacja Olimpiady Matematycznej oraz różnych imprez z nią związanych wymaga nie tylko ogromu pracy, ale również środków finansowych. Jak informowaliśmy Państwa niedawno, dotacja otrzymywana z Ministerstwa Edukacji Narodowej nie wystarcza nawet na bieżące potrzeby Olimpiady, nie mówiąc o rozwoju jej działalności czy potrzebnych reformach. Poszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania nie jest łatwym zadaniem, dlatego z życzliwością przyjmujemy każdą oferowaną pomoc.

   W odpowiedzi na pytania informujemy, że istnieje możliwość przekazywania darowizn na wsparcie organizacji Olimpiady Matematycznej. Takie darowizny powinny być przekazywane Stowarzyszeniu na rzecz Edukacji Matematycznej (organizatorowi Olimpiady) na konto podane poniżej i zostaną w całości udostępnione Komitetowi Głównemu OM.

  Prosimy również o zaznaczenie celu darowizny w jej tytule, przykładowo umieszczając określenie: na organizację Olimpiady Matematycznej.

   Jednocześnie informujemy, że Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej może zawierać umowy darowizny, ale nie prowadzi działalności gospodarczej, więc nie może wystawiać faktur. Ponadto, choć SEM nie posiada statusu Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), to realizuje zadania publiczne w zakresie edukacji i oświaty, a więc przekazaną darowiznę można odliczyć od dochodu przy obliczaniu podatku dochodowego.

   Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć o możliwości wspierania organizacji OM poprzez przekazywanie 1% podatku dochodowego. Dotyczy to zarówno zeznań PIT-36/37, jak i innych zeznań, np. PIT-28. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej SEM: http://sem.edu.pl/materialy/pomoc17.pdf

  Komitet Główny Olimpiady Matematycznej

 4. Wandaluzja.pl said

  Minireaktor URSZULA SIPIŃSKA został wyeliminowany Indyjskim Reaktorem TOROWYM. To jest kapitał północnokoreański pod firmą południowokoreańskiego. Gdy Amerykanie skaperowali minireaktor USi to północnokoreańczycy kupili go od Polaków, którzy opracowali im wersję TOROWĄ.
  W TVP był film Science Fiction o Premierze Norwegii, który zapowiedział energetykę tanią i BEZEMISYJNĄ na Indyjskim Reaktorze Torowym. Premier został jednak porwany przez Terrorystów a po uwolnieniu stracił zainteresowanie sprawą i zaczął zachowywać się jak Playboy.
  To przypomina sprawę Samochodowego Silnika Paroweo MADMASEL MERCEDES, która Nie Pierdziała, Nie Dymiła, Nie Hałasowała i była Tania, wobec czego zainteresował się nią PIERDZIEL Pokefeler i wykupił za Horendalne Pieniądze.
  Kurwy Kalifornijskie chciały rządzić światem moim VDTW więc zawarły Deal ze Skurwysynkiem Bushem, że dadzą mu zwycięstwo nad Gorem jeśli ZNIESIE Przywileje Ekologiczne Kalifornii. Sprawa była JASNA: po zniesieniu Restrykcji i Dotacji stan ten MUSIAŁ przejść na VDTW więc one brały Świat do TOREBEK: https://marucha.wordpress.com/2020/01/11/eko-hipokryzja-norwegia-chce-byc-zero-emisyjna-ta-norwegia-ktora-wszystko-zawdziecza-gazowi-i-ropie/?unapproved=875987&moderation-hash=e28485586fa1800c01b769bf36a0d511#comment-875987//
  Skurwysynek faktycznie zniósł Przywileje Ekologiczne Kalifornii, ale wprowadził ZERO EMISYJNOŚCI, co wyeliminowało VDTW, gdyż pali 25-20% OTTA.
  Dzięki temu w konkurencję wszedł Volkswagen-SZALBIERZ z KATALIZATOREM, który został ZAKAZANY w Niemczech jako TRUCICIEL. Jako Katalik NIE ŚMIERDZIAŁ i NIE DYMIŁ, ale – jak to zauważono w Niemczech – Truł Roślinność RAKOWO. Drogo to VW kosztowało, ale KONTRYBUCJĘ za Wykantowanie Kurew Kalifornijskich i TRUCICIELSTWO zapłacił tylko Amerykanom.
  Przy okazji dodam, że Rakieta, która strąciła w Teheranie UKRAIŃCA jako Rosyjska mogła być sterowana przez Izraelczyków.

 5. Boydar said

  Fundamentem perspektywy Rosji jest „przeżyć i żyć dalej”. A tzw. świata zachodniego – „rabować, a jeśli trzeba to mordować”. Zresztą, mordowanie sprawia im ogromną przyjemność, co jest „wartością dodaną” do filozofii zachodniej.

  Rosjaninowi jest względnie obojętne, czy ogrzewa się świeczką czy atomem. Nie ma to bowiem większego wpływu na realizację celu istnienia. Kochać i pracować spokojnie da się przy świeczce. Jak będzie okazja to podłubie się przy reaktorze. Jak nie to nie.

  mój komentarz wynika z wtórnej refleksji wywołanej treścią artykułu

 6. Ad. 1

  „Rosja dzięki naukowcom ” – prawdopodobnie dzięki swoim naukowcom. Rosjanom.

  A nie jest przypadkiem tak, że te wielkie osiągnięcia Rosjan były możliwe dzięki wysokiemu poziomowi edukacji i wysokiemu poziomowi nauki nieskrępowanej biznesem?

 7. Ad. 1

  Też kiedyś mieliśmy przemysł. Nawet eksportowy.

  A jak diaspora wyśmiewała ten eksport? Przypomnę słowa z przedstawienia Karawana – chyba Teatr na Targówku;

  Psy szczekają karawana jedzie dalej
  A wielbłądy podrygują w takt muzyki
  Dla nikogo nie jest tajemnicą
  Że Polacy wyjeżdżają do Afryki

  Teraz CEKOP, BUDOPOL, POLIMEX
  Polish vodka i polish sardynki
  Na jarmarki i na dożynki
  Pomarańcze i mandarynki

 8. Ale dlaczego? said

  Wszystko fajnie.
  Jest np. też artykuł nieco szerszy w treści:
  https://wysokienapiecie.pl/1871-atom-przyszlosci-to-energia-z-odpadow/
  Jest to na pewno postęp. Ale nadal odpady zostają i nadal jest ryzyko skażenia. Choć mniejsze.

  Patrząc na Wszechświat.
  Energia rozpadu ciężkich poerwiastków jest wtórną. Ogrzewa np. wnętrza planet (Ziemi).
  Ale tym co naprawdę „napędza” Wszechświat i daje życie jest energia gwiazd. Czyli fuzja jądrowa.
  To jest czyste i NIEWYCZRPALNE źródło energii.
  Na szczęście na całym świecie powstają reaktory fuzyjne, na razie badawczd. To jest przyszłość. I, powtórzę, niewyczerpalne źródło energii. Docelowo też może rozwinąć się w technologię produkcji dowolnych poerwiastków. Choć to na razie SF.
  Nadal ZA MAŁO środków na fuzję jest przeznaczanych. DLACZEGO???

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: