Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  NyndrO o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  Organista o Wolne tematy (25 – …
  Gość o Ruska baba, czyli co dale…
  Gość o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  UZA o Dookoła płaskiej Ziemi. Ile je…
  matirani o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Chichot historii: Abramsy miały atakować Polskę. Dziś będą jej bronić?

Posted by Marucha w dniu 2021-08-05 (Czwartek)

Przed kim niby te Abramsy mają Polski bronić?
Przecież nie obronią jej przed prawdziwymi wrogami: USA, Izraelem, Ukrainą, Unią Europejską z Niemcami na czele, Anglosyjonem…
Admin

Amerykańscy czołgi Abrams przy stacji kolejowej Gaižiūnai niedaleko Wilna, Litwa.

250 Abramsów, które Polska ma otrzymać z USA, nie tylko kosztuje ponad 23 mld zł, ale czołgi te są też bardzo drogie w eksploatacji. Waldemar Skrzypczak, generał broni, były dowódca wojsk lądowych stwierdził, że „Polska i Polacy muszą się przygotować na to, że wydatki, które będą kierowane na eksploatację i utrzymanie tych czołgów, będą kosmiczne”.

Decyzja o zakupie tych maszyn zaniepokoiła nie tylko ekspertów wojskowych, ale także parlamentarzystów. Nie ma jasności, co do warunków umowy: czy zamówienia będą składane w polskich zakładach, w których Abramsy będą remontowane, jaki los czeka krajowy przemysł w produkcji tych czołgów, czy możliwa jest też „polonizacja” zestawu.

Te kwestie omawiamy z profesorem Andrzejem Zapałowskim, politykiem i historykiem, ekspertem do spraw bezpieczeństwa.

Panie Profesorze, jaka jest, Pana zdaniem, celowość i zasadność wydatkowania środków finansowych na zakup Abramsów?

– Przede wszystkim, to było zaskoczenie dla wielu osób, które zajmują się bezpieczeństwem. Z tego względu, że w ogóle nie było dyskusji o zakupie amerykańskich czołgów. Rozmawiano o czołgach południowokoreańskich K2. Jest to bardzo duży wydatek finansowy. I, moim zdaniem, ta dyskusja dopiero tak naprawdę się zaczyna.

Zresztą, sam zakup czołgów jest jakby jakimś elementem gry czy też współpracy politycznej, militarnej ze Stanami Zjednoczonymi. Myślę, że jeszcze wielu obszarów tej domniemanej umowy na zakup czołgów w tej chwili po prostu nie znamy. Oceniamy tylko i wyłącznie koszty i sam zakup. Nie ma co ukrywać, że te czołgi są bardzo dobrymi czołgami, tylko tutaj jakby nie kończy się sama kwestia związana z zakupem czołgów, ale chodzi, przede wszystkim, o perspektywę na przyszłość. Każde państwo dba o własny przemysł, własne zaplecze, każde poważne państwo. I tutaj myślę, że czeka na nas bardzo poważna dyskusja.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz wyraził niezadowolenie z braku możliwości leasingu sprzętu wojskowego w Polsce. Jego zdaniem, gdyby istniało takie rozwiązanie, moglibyśmy „sporo zaoszczędzić” i przyspieszyć modernizację uzbrojenia, szczególnie w kwestii odchodzenia od sprzętu posowieckiego. Niektóre kraje, nawet w ramach NATO, leasingują sprzęt wojskowy. Czy polskie prawo nie daje takiej możliwości?

– Przede wszystkim, samo stwierdzenie wiceministra koalicji, która rządzi, że coś nie jest możliwe, ponieważ prawo zabrania, jest dla mnie zaskakujące. Przecież każda koalicja rządowa ma większość i może to prawo stworzyć. To jest jakby po pierwsze. Po drugie, obawiam się, że gdyby takie prawo istniało, to mogłoby rodzić u niektórych polityków jakby taki pęd, żeby naprawdę wyleasingować bardzo duże zasoby i obszary sprzętu u partnerów, z którymi się już na lata, można powiedzieć, zwiąże. I tutaj byłyby bardzo duże koszty, straty dla własnego przemysłu zbrojeniowego, możliwości modernizacyjnej i jego rozwoju. Więc, myślę, że to, co powiedział pan minister, jest jednak – jeszcze raz powtórzę – dla mnie zaskakujące, ponieważ to jest jakby takie tłumaczenie się z czegoś, czego co można zrobić mając taki potencjał polityczny, jaki obecnie rząd posiada.

Ciężkie czołgi Abrams ograniczą także możliwości transportowe oraz uniemożliwią wykorzystanie dotychczasowego sprzętu transportowego, znaczącej ilości mostów drogowych. Będzie to wymuszać zakup specjalnie przeznaczanych dla tych czołgów transporterów i mostów towarzyszących. A więc, dodatkowe koszty…

– Tu akurat to jest jakby najmniejszy problem, ponieważ po Polsce Amerykanie przerzucają swoje czołgi Abrams, i platformy, które zwiększą wyporność do przewozu czołgów o 20 ton, są w zasięgu polskiego przemysłu, tak samo, jak i mosty. Przede wszystkim czołgi Abrams będą po wschodniej części Wisły. Więc, tutaj same kwestie mostów na Wiśle nie będą w jakiś istotny sposób warunkować tego. Oczywiście, pytanie jest takie, czy czołg Abrams będzie docelowym i głównym czołgiem polskim, czy też, tak, jak rząd zapowiada, ale utrzymuje to w tajemnicy, Polska będzie kontynuowała program czołgowy „Wilk” w zakresie czołgu średniego. Tego tak naprawdę nie wiemy, bo do opinii publicznej na razie takie przecieki się nie dostają.

Będzie to już czwarty rodzaj czołgów, mam na myśli T-72, PT-91 i Leopardów, który jest o odrębnej konstrukcji, ma inne uzbrojenie, ma inną amunicję itd. Czy Polska uzyska prawa do napraw i remontów, a także modyfikacji i modernizacji wszystkich zespołów, podzespołów oraz elementów czołgu Abrams?

– Myślę, że w pierwszym okresie poza bazą amerykańską w Powidzu, gdzie ma stacjonować sto amerykańskich czołgów, takiego zaplecza w pierwszym etapie nie będzie. Tutaj faktycznie rodzi się problem o strategiczny wybór platform pancernych dla Wojska Polskiego, ponieważ Francuzi i Niemcy prowadzą bardzo zaawansowane prace nad nowym czołgiem, który ma zastąpić czołgi francuskie i niemieckie. Także zapraszają do tej współpracy, między innymi, Włochów i, ewentualnie, Brytyjczyków. Tutaj jakby Polski nie ma.

Więc, czołgi, które w tej chwili posiadamy – Leopard – z tego wynika, nie są czołgami przyszłościowymi. Także czołgi na platformie T-72 nie są przyszłościowe, i tutaj pytanie jest takie: czy, poza Abramsami, jeśli decyzja już zapadła, ale na razie nic nie słychać o umowie podpisanej w tym obszarze, czy Polska będzie produkowała jakiś inny czołg średni?

Oczywiście, w dłuższym wymiarze czasowym bazy do podstawowych remontów czołgów Abrams są niezbędne. Ale czy on będzie w jakiś sposób polonizowany poza jakimiś tam tylko elementami, powiedzmy, systemu łączności, trudno powiedzieć, ponieważ nic rząd nie przekazuje w tym względzie, prasa też podaje bardzo duże ogólniki. Myślę, że tak naprawdę nie są jeszcze sprecyzowane te kwestie w porozumieniu z Amerykanami. Ja nawet nie wiem, czy Stany Zjednoczone już podjęły decyzję w tej sprawie, że Polsce dostarczą te czołgi, ponieważ administracja amerykańska w tej kwestii milczy.

Wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w ZM BUMAR-Łabędach Krzysztof Klupś w rozmowie ze Sputnikiem mówił, że wiadomość o zakupie Abramsów oznacza zagrożenie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Czy zgadza się Pan z tym stwierdzeniem?

– Oczywiście, jeżeli nie będzie programu „Wilk”, i program „Wilk” nie będzie kontynuowany, to jest to bardzo duże zagrożenie, ponieważ, jeżeli w tej chwili tylko remontujemy czołgi Leopard w wersji A-4 do wersji 2PL, to jest to tylko i wyłącznie remont. Na razie o Abramsach nie ma właśnie mowy o tym, żeby je remontować w BUMARACH-Łabędy, i to jest bardzo duże zagrożenie, i z punktu widzenia interesów związku zawodowego każdego poważnego przedsiębiorstwa w produkcji zbrojeniowej, jest to bardzo duży niepokój, właśnie związany z miejscami pracy i, tak naprawdę, z upadkiem tego przemysłu. I tutaj ja się w ogóle nie dziwię związkowcom, że coraz głośniej podejmują ten temat.

Panie Profesorze, dziękuję za rozmowę.

P.S. Jak podaje amerykańskie pismo Popular Mechanics, czterdzieści lat temu USA zaprojektowały M1 Abrams do walki z polskimi siłami zbrojnymi. „Zakup przez Polskę amerykańskich czołgów Abrams, które weszły na uzbrojenie armii amerykańskiej w 1981 r., to „dość niezwykły obrót wydarzeń” – podkreśla magazyn. Te pojazdy bojowe w czasach zimnej wojny zostały stworzone do walki z wojskami radzieckimi i polskimi w składzie Układu Warszawskiego podczas ewentualnych działań wojennych w Europie Zachodniej- stwierdza magazyn i konkluduje – „That’s Ironic”.

https://pl.sputniknews.com/

A w ogóle to na …uj wojsko, na …uj, gdy na ziemi pokój.
Admin

Komentarzy 9 do “Chichot historii: Abramsy miały atakować Polskę. Dziś będą jej bronić?”

 1. UZA said

  „A w ogóle to na …uj wojsko, na …uj, gdy na ziemi pokój.”

  Ja bym to ujęła inaczej:

  Na uj Ci Polsko wojsko, na uj
  Czy zadba o interes Twój ?
  Na uj Wam wojsko Polacy
  Za kim się ujmą żołdacy ?
  Waszą tuczeni krwawicą
  Będą Was gonić ze szprycą

 2. Olo said

  Świniopasy jankeskie zamiast je zezłomować, wcisnęli swoim frankijskim podnóżkom z Polin, których doprowadzili do koryta za pomocą Smoleńska i baru Sowa i Przyjaciele. A ci okradli Polaków, bo sami przecież nie mają forsy, tylko tak pasożytują od czasów Augusta II Sasa na Polakach. Stare, frankijskie metody…

 3. Kojak said

  Zapalowski? Ten idiota mieni sie profesrem ! Nie ma problemu bo polski przemysl pobuduje specjalne wagony do przewozu Abramsow ! ! ! ! Mosty a jakze, tam gdzie trzeba tez pobuduje ! Czy ten facet jest wariat ? Remonty ? Ten czolg bedzie polonizowany ? Ten czolg juz nie jest produkowany ale ten debil Zapalowski chyba o tym nie wie albo udaje glupka ! Caly serwis z USA ! Zuzycie paliwa przez te czolgi to kosmos ! Chyba znajac rozumownie tego idioty nalezy uruchomic produkcje cystern dostarczajcych paliwo ! W czasie wojny skad brac takie kosmiczne ilosci paliwa ?! Sama turbina to rzecz sama w sobie, zupelnie nie spotykana w POlsce ten czolg na :podlozu blotnistym to zupelny szmelc ,na gruncie niestabilnym to samo ! On do zludzenia przypomina niemieckie Tygrysy ! One byly technicznie calkiem dobre tylko w ruskim blocie okazywaly sie kupa zlomu i szmelcu

 4. Maverick said

  NATO to armia Lucyfera i jak zakon krzyżacki już nie roznosi wiary mieczem i plądrowaniem, ale demokrację z pląndrowaniem podpitych krajów, poprzez niszczenie ich ekonomii, przejmowanie wszystkiego poprzez ponad narodowe korporacje, z mediami włącznie aby kadzić nową wolność swoim nowym niewolnikom.

  Po czynach ich poznacie mawiał Jezus, ale nie wielu potrafi swoje patrzałki otworzyć, ale wtdy będzie zapóźno.

 5. Maverick said

  Janie z Toronto. zmienić system monetarny, w czasach gdy rzydziany kontrolują wszystko będzie trudno jak prawie niemożliwym. Twój wywiad już zniknął, ale zamieściłem go na Glorii:

  https://gloria.tv/post/2eNuxYCwDZVh1A2nMGE9wCRg7

  Czy zdajesz sobie sprawę że tak radykalne odebranie im kontroli na drukowaniem pięniądza mogłoby iść na sucho, przecież oni za flachę znajdą rzeżimieszka aby kosę komuś przyłożyl, albo spowodują wypadek, podtrują, lub odwiedzi ciebie serialny samobójca.

  Dlatego aby coś takiego stworzyć najpierw trzeba stworzyć Unię państw Słowiańskich, opartą o broń nuklearną, bo kabalarze boją się tylko siły. Boją się faktu że będzie można ich sądzić za wszystkie zbrodnie.

  Robisz jednak dobrą robotę podnosząc świadomość co niektórych ludzi.

  Czyli musi być praca od podstaw. Bo rzydziany zarządzające w ich imieniu Polinem zrobią wszystko aby nas coraz bardziej zadłużyć, zabić incjatywy, a na dodatek podszczuć na inne narody bo tego od nich wymagają loże masońskie.

 6. bardzo said

  Platformy o wyporności… itd. Wszyscy są mądrzy.

 7. Przecież ten kolejny amerykański szmelc „Abrams” to nie żaden zakup tylko oddanie trybutu przez podbite państwo.

 8. Maverick said

  Wywiad z wspólpracownikiem Leppera. I kto tutaj mówi z Polski wyjdzie iskra? W Polin rozrabiają mafie.

 9. https://marucha.wordpress.com/2021/07/15/wolne-tematy-50-2021/
  Ad. 131:

  ABRAMS to nie tylko Atrapa, ale i Głupol. Współczesny czołg musi mieć silniki SPWP, który jest POD KAŻDYM WZGLĘDEM lepszy od współczesnych i bardziej Bezpieczniejszy. Poza tym musi mieć pancerz KOWALSKIEGO, którego patent ukradli amerykanie, ale ponieważ Kowalski został zamordowany przez jaruzelistów czyli Rokefelera to właścicielem patentu Kowalskiego JESTEM JA.
  Wydaje mi się, że wyjątkowa odporność ABRAMSA na ogień pp pochodzi z Pancerza Kowalskiego ??? Pancerz Kowalskiego jest poza tym PÓŁNOKOTWIZYJNY, co teraz jest Najważniejsze, więc przy pomocy farby Czeskiej byłby A-NOKTOWIZYJNY. Poza tym współczesny czołg musi być chroniony i broniony LASEROWO Srebrną Kulą.
  ***********************************************************
  Jest pytanie, DLACZEGO Sherman był Najgorszym Czołgiem II.WŚ ??? Otóż dlatego, że był z Polskiej Doktryny Wojennej. Wg PDW to czołgi niemieckie miały być niszczone z helikopterów SIKORSKI produkowanych w ŚWIDNIKU a Niemcy mieli być atakowani SZERMANAMI z Pancerzem POLSKIM. Te Polskie Szermany miały być produkowane w fabrykach SAMOCHODOWYCH.
  Po ANSCHLUSSIE i MONACHIUM mój dziadek kupił WICHRA-Dakotę jako PODSTAWĘ Amerykańskiej Doktryny Lotniczej. Po bitwie sycylijskiej Polacy nie uznali kapitulacji USA przed Juden-SS i skłonili do tego Murzynów, którzy mieli wiele tysięcy lotników Przysposobionych na DAKOTACH, którzy poszli Na Front. NADMIAR lotników mieli bowiem tylko Amerykanie z racji Amerykańskiej Doktryny Lotniczej. USA wyprodukowały 80 czy 90 tysięcy Wichrów-DAKOT a ZSRS 20 tysięcy, co było nie tyle Podstawą Transportu, co Szkołą Lotników. Chłopak, który miał prawo jazdy na ciężarówkę szedł na II Pilota Dakoty, gdzie zarabiał, i po pół roku mógł iść na front, gdy w Niemczech szkolenie lotnika trwało 2 lata i było bardzo DROGIE.
  Podczas WŁAMYWANIA do skarbca Łowczego Siedmiogrodu, który obrabował bogate Czechy, profesorowie Politechniki Lwowskiej orzekli, że narzędzia Diamentowe nie działają, gdyż Skarbiec jest z pancerza POLSKIEGO – z jakiego miały być robione SHERMANY. – Wiadomo mi, że Pancerz Polski nie ma nic wspólnego z Pancerzem Kowalskiego.
  48 godzin po ujawnieniu przez mnie Antoniemu Macierewiczowi adresu skarbca Łowczego Siedmiogrodu było Incognito polskiego rządu w Izraelu. W Tel Awiwie Pani Premier wsiadła nieregulaminowo do pierwszej nieoznaczonej limuzyny a obok MON Macierewicz i poprowadziła kawalkadę do Jerozolimy, jakby trasę znała. Na autostradzie Jojne Daniels strzelił rosyjską rakieta pp do pierwszej limuzyny MIAŻDŻĄC przód samochodu, ale Szydło i Macierewicz wyszli cało, bo CIA podstawiło pozorantów.
  Gdy domagano się śledztwa to Rząd Mossadu odpowiedział, że IZRAEL MA LEPSZYCH ANTYTERRORYSTÓW NIŻ POLSKA – co było zwaleniem winy na Palestyńczyków. Teraz rząd Kaczyńskich chce wywieść skarbiec Hitlera w Wałbrzychu do Izraela.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: