Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Jak długo „Zachód” będzie mógł…
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Emilian58 o Jak długo „Zachód” będzie mógł…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Emilian58 o Powstanie nowa formacja, po to…
  lewarek.pl o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Chesterton o… bezwstydzie

Posted by Marucha w dniu 2021-08-22 (Niedziela)

Ostatecznie bowiem wiemy, że człowiek jest człowiekiem właśnie dlatego, że posiada ten dziwaczny wymysł – moralność i maniery, od których wolnomyślicielski śledź jest całkowicie wyzwolony i które nigdy nie trapią tolerancyjnego buraka.

Kiedy zanika jakiś kolejny element dawnego poczucia przyzwoitości, uznaje się za normalne, że ludzie są odtąd nieprzyzwoici w tak samo nudny sposób, jak kiedyś byli przyzwoici. Twierdzenie, że wnuki „szybko przyzwyczajają się” do czegoś, o co ich dziadowie toczyli śmiertelne pojedynki, sugeruje, że wnuki znalazły nowy, lepszy sposób na życie, zamiast ginąć na wzór swoich dziadów.

Od strony psychologicznej fakty są jednak zupełnie inne. Ludzie, którzy toczyli pojedynki, mogli być przewrażliwieni czy wręcz ekscentryczni, ale byli żywi, naprawdę żywi. Dlatego właśnie ginęli. Ich wrażliwość była autentyczna i intensywna, gdyż umieli czuć coś, czego ich wnuki już nie odczuwają – różnicę między jedną rzeczą a drugą. To bystrzejsze, nie zaś zmęczone oczy dostrzegą, że kolor niebieski nie jest bynajmniej taki sam, jak zielony.

Daltonista zobaczy te kolory jako jedną i tę samą szarość. To ostrzejszy, nie zaś przytępiony słuch, odbierze w mowie subtelną różnicę między niewinnością a ironią lub między ironią a zniewagą. (…) Mało kto pojmuje, że taki zanik różnicowania dokładnie odpowiada obecnej stępionej i zobojętniałej anarchii w dziedzinie moralności i manier.

A zatem niech nowoczesna dziewczyna nie szczyci się, że jej prababka byłaby zaszokowana tym, co ona uważa za normalne. Może to oznaczać, że jej prababka była istotą pełną życia i wrażliwości, podczas gdy ona jest moralną paralityczką.

Kwestia leży w tym, czy stępienie wrażliwości naprawdę stanowi zwycięstwo ludzkiej kultury, czy też raczej klęskę. (…) Ostatecznie bowiem wiemy, że człowiek jest człowiekiem właśnie dlatego, że posiada ten dziwaczny wymysł – moralność i maniery, od których wolnomyślicielski śledź jest całkowicie wyzwolony i które nigdy nie trapią tolerancyjnego buraka.

Zatrata uczucia odrazy do jednej rzeczy, a szacunku dla innej, oznacza upadek do stanu wegetacji lub obrócenie się w proch. A jednak już od kilkudziesięciu lat kierunek ten jest propagowany, przy założeniu, że kiedy już przyzwyczaimy się do chamstwa, będziemy zupełnie zadowoleni stając się chamami.

Nie twierdzę, że wszystkie rezultaty tego trendu były złe, twierdzę jednak, że założenie jest złe od początku do końca. Człowiek może się bowiem przyzwyczaić być dzikusem lub niewolnikiem, ale nie oznacza to jeszcze, że nie lepiej jest być obywatelem.

Tekst przedrukowany z „Naszego Dziennika” za wiedzą i zgodą redakcji.
„Nasz Dziennik”, piątek, 17 lipca 1998 r.

G. K. Chesterton
Fragment eseju About Shamelesness ze zbioru As I was saying, 1936
https://prawy.pl

Komentarze 4 do “Chesterton o… bezwstydzie”

 1. Krzysiek1956 said

  I pomyśleć, że ten esej został napisany w roku 1936!
  Kiedy nie było jeszcze ogłupiaczy w rodzajów smartfonów, Facebooków i Twitterów. Co G.K. Chesterton napisałby dzisiaj?

 2. Igor Niefiedow said

  Re 1 – Krzysiek

  Jestem pewien, że Chesterton napisałby dzisiaj to samo. Przecież natura ludzka nie zmieniła się od upadku naszego praojca Adama. Dlatego niezależnie od roku w kalendarzu my, ludzie, jesteśmy tacy sami. Prawdopodobnie w Polsce współcześni teologowie prawosławni są mało znani. Ale jeden z nich miał kiedyś wspaniały artykuł z wyborem cytatów z Ojców Świętych. Przytoczono głosy Ojców Świętych ze wszystkich wieków naszej chrześcijańskiej historii. I w każdym wieku Ojcowie Kościoła mówili to samo: wszędzie moralny rozkład, ludzka degradacja, kapłani są zepsuci, rozwiązani świeccy, dzieci nie słuchają starszych, bojaźń Boża jest zapomniana itp. Autor doszedł do wniosku, że Ojcowie tym samym wskazali jedynie na oczywistą prawdę i że nie należy zakładać, że był kiedyś „złoty czas”.

 3. Isreal said

  1936 ….
  diagnoza – początki buraczenia ….

  podobnie MAKSYMILIAN MARIA KOLBE ostrzegał prze buraczeniem ….

  no i jesteśmy pełnoprawnymi burakami, a młódź …. no cóż , są dziećmi buraków
  czyli burakami spotęgowanymi ….

 4. revers said

  A czytali to brytolskie gazetki online dla pelikanow?

  Trzydziestu dwóch Afgańczyków utknęło na mieliźnie przez 14 dni w pobliżu polskiej wsi Usnarz Górny
  Białoruskie siły bezpieczeństwa przewiozły ich do odległego miejsca w środku nocy
  Rekordowa liczba uchodźców przechodzi przez 420-milową granicę UE-Białoruś
  Aleksander Łukaszenko jest oskarżony o prowadzenie „wojny hybrydowej” przeciwko Brukseli

  https://www.dailymail.co.uk/news/article-9918335/Belarus-forcing-Afghan-migrants-Polish-border-gunpoint.html?ito=social-twitter_mailonline

  Tego to nie ma w zadnych bibulach w tresci. S80 bibuly rowniez znalem tresci o swietlanej przyszlosci rp, i czy partyjny boss ukradl kurczaka, lub dostal bonus na lizaka.

  Tylko kto wysadzil tam Afganczykow na lakach? a bli to arkijczycy, po wyzwoleniu przez zachod,

  Afganczycy Lotami dolatuja sobie vip klasa do Warszawy bez szwanku. Lub podobne lotniska w Kosowie, Albanii, pln. Macedonii.

  No juz wojna hybrydowa na granicy z Bialorusia? Gdy litwiaki jak wory sieczki rzucaja ciezarne kobiety z iraku na przygraniczny pas zieleni bialorus-litwa ktory jest strefa niczyja.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: