Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
  Halifax o Dlaczego szkoły nie eduku…
  errorous o Sterowanie nacjonalizmami
  errorous o Wolne tematy (83 – …
  Ramirez o Sterowanie nacjonalizmami
  Boydar o List z Moskwy do polskich…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  koza o Jak wymyślono naród żydowski?…
  coco o List z Moskwy do polskich…
  lewarek.pl o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Tresura bizantyńska

Posted by Marucha w dniu 2021-08-26 (Czwartek)

Czym jest Unia Europejska w perspektywie i płaszczyźnie politycznej – to już mniej więcej wiemy: instrumentem polityki niemieckiej w realizacji starego projektu Mitteleuropy, jako komplementarnego zaplecza dla przemysłu niemieckiego.

Projekt ten służy zarazem awansowi Niemiec z kraju okupowanego i izolowanego – via francusko-niemiecka Wspólnota Węgla i Stali z roku 1950 – do dzisiejszego mocarstwa regionalnego, z wyraźnymi ambicjami do roli jednego z imperiów światowych. Ale gdyby tak spojrzeć z perspektywy głębszej i szerszej i zapytać: czym jest, lub raczej czym staje się Unia Europejska oglądana z perspektywy cywilizacyjnej?

Nasz wybitny historyk, Feliks Koneczny, podkreślał jeszcze przed II wojną światową, że cywilizacja bizantyńska „nie uznała etyki katolickiej w całości – nie uznawała, by władza kościelna była niezawisła od świeckiej”. Koneczny już wtedy zauważył przenikliwie, że cywilizacja bizantyńska zakorzeniła się nie tyle w Rosji – która uległa stepowo-miltarnej cywilizacji turańskiej – ale w czasach nowożytnych ukorzeniła się w Niemczech.

Niemcy są dzisiaj niekwestionowanym kierownikiem politycznym Unii Europejskiej, której „ucywilizowanie” bizantyńskie rzuca się w oczy: dominacja biurokracji, etatyzm, rugowanie moralności z przestrzeni publicznej, zastępowanie chrześcijańskiej etyki „etyką sytuacyjną”, praw naturalnych – prawem stanowionym, relatywizacja prawdy w życiu publicznym, poziom konsumpcji jako główny wykładnik pozycji społecznej… G

dy w aspekcie politycznym – po Maastricht i Lizbonie – dokonuje się w UE zasadnicza zmiana formuły politycznej Unii Europejskiej (z początkowego związku państw narodowych, więc federacji państw UE zwolna ale konsekwentnie przeobraża się w państwo związkowe, państwo federalne, którego członkowie są już tylko jego częściami składowymi) – w płaszczyźnie i perspektywie cywilizacyjnej postępuje w UE dominacja cywilizacji bizantyńskiej nad łacińską.

Definiując cywilizację bizantyńską historycy podkreślają charakterystyczne dla niej: podrzędność moralności wobec siły materialnej, wyższość formy nad treścią, silna tendencja do ujednolicania życia, wskutek czego katolicki, łaciński uniwersalizm rozumiany jest ciasno, dogmatycznie, jako „ujednolicenie” zachowań i myśli. A że taka jednolitość da się utrzymać tylko przy użyciu państwowego przymusu – rola państwa i jego władzy rośnie, kosztem wolności obywateli.

[Nie wiem, czy UE nie reprezentuje raczej stanu acywilizacyjnego… – admin]

Właśnie dokonał się – pod szyldem „planu odbudowy po pandemii” – kolejny istotny etap wypłukiwania resztek suwerenności z co słabszych państw unijnych. Współczesne „Bizancjum” zyskało dodatkowe instrumenty władcze: Bruksela (mówimy Bruksela – myślimy Berlin…) będzie odtąd mogła  z a c i ą g a ć  d ł u g i  w imieniu państw członkowskich, a co za tym idzie w sposób nieunikniony – n a k ł a d a ć  bezpośrednio dodatkowe  p o d a t k i  na „obywateli UE”.

Wymagać to będzie, co oczywiste, utworzenia w UE potężnej, nowej biurokratycznej struktury skarbowo-kontrolnej… Powołana ma być też Prokuratura unijna… Przyjęty „plan odbudowy” zakłada zaciągnięcie gigantycznych pożyczek, lecz – u kogo? Na jaki okres czasu? Na jakich warunkach spłaty? Na jaki procent? W tej sprawie „ani mru-mru”, obywatele UE nie byli „konsultowani”, chociaż to oni, ich dzieci i wnuki spłacać będą te zobowiązania.

Czy będą w stanie je spłacać bez istotnego uszczerbku dla swej wolności?… Bez wyzuwania ich z własności?

Wolność osobista, własność, podatki – to zbyt poważne sprawy, by rozstrzygać je tak wysoko, tak daleko ponad głowami obywateli, w wąskim gronie sitwy unijnych polityków. Zwłaszcza, że ani „władze unijne”, ani ich potężna, rozrośnięta monstrualnie biurokracja, nie ponoszą przecież żadnej odpowiedzialności materialnej, podobnie jak unijni politycy, którzy dziś są – jutro odchodzą.

Jest znamienne, że wobec każdego kryzysu gospodarczego UE reaguje raczej zaciąganiem długów lub drukiem inflacyjnego pieniądza, niż ograniczaniem wydatków państwowych i programów socjalnych, redukcją biurokracji, zmniejszaniem opodatkowania, a zwłaszcza – o p o d a t k o w a n i e   p r a c y  (w Unii Europejskiej jest ono ogromne!).

Dla władz politycznych – zwłaszcza w systemach demokratycznych – to pierwsze rozwiązanie jest bardzo kuszące, to drugie – grozi utratą popularności, co w systemach tych oznacza dla wielu polityków koniec karier… Narastający dług publiczny państw demokratycznych, któremu towarzyszy notoryczne uchwalanie budżetów „z deficytem”, przypomina „ucieczkę do przodu” zatroskanych o swe posady, synekury i pozycje polityków przed spiętrzająca się falą: niech uderzy jeszcze nie w nas, a w naszych następców…

Warto zauważyć i to, że o ile Kościół rzymsko-katolicki był uniwersalnym „wychowawcą narodów”, o tyle cywilizacja bizantyńska spychała zawsze „narody” ku „uniwersalizmowi”, rozumianemu jako podporządkowanie się „uniwersalnej” władzy świeckiej.

Na naszych oczach początkowa, katolicka wizja „zjednoczonej Europy suwerennych narodów” uległa degeneracji w bizantyńską wizję tejże Europy. Świecki, unijny, bizantyński „treser” narodów nadaje się na „wychowawcę narodów” jak pięść do nosa: to ich likwidator.

Marian Miszalski
http://marianmiszalski.pl

Komentarzy 11 do “Tresura bizantyńska”

 1. Ale dlaczego? said

  „Na naszych oczach początkowa, katolicka wizja „zjednoczonej Europy suwerennych narodów” uległa degeneracji w bizantyńską wizję tejże Europy. Świecki, unijny, bizantyński „treser” narodów nadaje się na „wychowawcę narodów” jak pięść do nosa: to ich likwidator.”
  To NIEPRAWDA, że początkowa wizja miała coś wspólnego z katolicyzmem. Gajówkowicze to częso zapewne wiedzą lepiej ode mnie.
  Komunistyczny Manifest z Ventotene był i jest dokumentem programowym EU.
  Autor manifestu, Spinelli, jest jednym z „ojców-założycieli” eu. Był jednym z pierwszych KOMISARZY unijnych. Komisarzy… Jego nazwisko widnieje nad wejściem do parlamentu eu.
  Eu to od początku twór masonów i globalistów. Mający ZLIKWIDOWAĆ narody Europy i „ulepić” z nich jewropejczyka. Najlepiej o śniadym kolorze skóry…

  https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Ftse3.mm.bing.net%2Fth%3Fid%3DOIP.XHMR3xLLMZwRpAgAFNimOAHaD6%26pid%3DApi&f=1

  https://www.odkrywamyzakryte.com/komunistyczna-strona-unii-europejskiej/
  I wszystko staje się jasne…

 2. Piskorz said

  re 1 Dwa dni temu widziałem 3 czarne sztuki w ….ZUS na Podskarbińskiej. Sztuki była b. młode i w tym wieku …czego szukają w ZUS ?!

 3. bez nazwy said

  Schuman i de Gasperi mają być beatyfikowani. Ciekawe kiedy Spinelli, Calergii i Retinger. Może Rotschild?

 4. revers said

  Papiez Franek tego nie zrobii bo abdykuje, lub nie dozyje z powodu raka jelit

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27497875,watykan-papiez-franciszek-abdykuje-wiecej-niz-prawdopodobne.html

  ale nastepca papieza w ciemniejszej skorze kto wie? mozesamego belzebuba wyswieci.

 5. AlexSailor said

  @Marucha – korzystając z deszczu refleksja

  Wkurzają mnie takie teksty.
  Odkrywają po tysiąckroć odkryte, jojczą, w tle oburzenie, demaskują zdemaskowane, mielą na jałowo.
  Może w końcu ktoś zastanowi się nie tyle, jak to się stało, że Niemcy podbijają po raz 3 Europę – choć to istotne,
  ale jak to zrobić, żebyśmy MY podbijali, a nie nas by podbijano.
  Dlaczego mocarstwo posiadające przez 120 lat niepokonaną broń w postaci husarii, mające 1.000.000 km2 powierzchni,
  przemysł, rolnictwo, naukę, wiarę, itp. stoczyło się.
  Ba.
  Do tego należy doliczyć jeszcze posiadłości dziedziczne Wazy III Zygmunta – należną mu koronę Szwecji i przyległej Finlandii.

  Jak to się stało i co robić, żebyśmy to MY podbijali (niekoniecznie mieczem), a nie żeby nas podbijano.
  Jak to się stało, że straciliśmy wszystko, i co robić by odzyskać.

  Posługując się makaronizmem – sorry ale jestem zszokowany tym, że w obliczu najazdu gównianego królestwa wówczas szwedzkiego,
  którym władał uzurpator, dwie armie, z których każda wdeptałaby najeźdźców w ziemię niezależnie, nie tylko się poddały,
  ale przeszły na służbę uzurpatora szwedzkiego.
  Jedna pod Ujściem koronna, potężna, wypasiona, druga w Kiejdanach zaprawiona ciągłą wojną.

 6. Marucha said

  Re 5:
  Dla bardzo wielu ludzi będzie to coś nowego. Znajomość historii w polskim narodzie jest bliska zeru.

  A dlaczego polskie państwo-mocarstwo upadło?

  Bo jesteśmy CHUJOWYM narodem. Głupim, naiwnym, nic nie uczącym się na błędach.
  Kochaliśmy Rzydów, pozwalaliśmy im mieszać się z nami, zatruwać nasze geny, bałamucić, okradać – i do tego szkalować przed światem.
  I takie są skutki.

 7. wewewe said

  „początkowa, katolicka wizja „zjednoczonej Europy suwerennych narodów” uległa degeneracji ”

  Czy naprawdę ta początkowa wizja była katolicka? Serio? Jakieś informacje na ten temat?

 8. Ale dlaczego? said

  Panie Alex…

  I Rzeczpospolita nie miała praktycznie przemysłu.

  Jak Polska miała by się stać potęgą???
  To bardzo proste.
  Polacy TYLKO musieli by z całych swych sił wspierać innych Polaków i to co POLSKIE. Biznesy, sprawy, interesy, co tam każdy dopisze.

  Nic więcej nie trzeba.
  Tylko że Polacy tego nie chcą………………

 9. Ad. 5

  jak to zrobić, żebyśmy MY podbijali

  Ma pan ochotę kogoś podbić? Kogo i po co?

 10. Ad. 5

  Pan nie czytał Konecznego. Dlatego pan nie rozumie, jak to się stało, że te armie przeszły… itd. A to jest proste jak budowa cepa. – Była sprzeczność interesów króla (naród) i możnowładców (interesy lokalne). W związku z tym, że magnat miał tak wielką siłę, zrobił, co chciał, co mu pasowało.

  Jak to się stało, że magnaci wyrośli na prawie równych królowi? To już u Konecznego w „Dziejach Polski”. (Też proste)

 11. Maverick said

  Co te chazarskie rzydziany kombinują strzelajać zza cywilnych samolotów.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: