Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Dwa wektory hipokryzji
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  revers o Aktualność geopolityki!?
  revers o Aktualność geopolityki!?
  bbebebe o Wolne tematy (82 – …
  kfskenve o Wolne tematy (82 – …
  Lily o „Papież Franciszek”jest naszą…
  revers o Nie strasz, nie strasz, b…
  AlexSailor o Kupiłeś „elektryka”? No to cię…
  Andy o Nie strasz, nie strasz, b…
  CBA o Wolne tematy (82 – …
  Yagiel o Wolne tematy (82 – …
  Lily o Wolne tematy (82 – …
  CBA o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Z tego triku korzystają wróżki, jasnowidze i marketingowcy. Oto efekt Forera.

Posted by Marucha w dniu 2021-08-27 (Piątek)

W 1948 roku profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornii w Los Angeles, Bertram M. Forer, postanowił wykonać swoim studentom test osobowości. Gdy studenci pracowicie wypełnili formularze, zebrał je i po jakimś czasie przedstawił każdemu z nich opis jego osobowości. Następnie poprosił studentów o ocenę trafności opisów jakie otrzymali.

Oceny były bardzo wysokie. W skali zera do pięciu, opis Forera uzyskał aż 4,26 – profesor Forer najwyraźniej opracował doskonały test.

Jednak Forer nawet nie spojrzał na ankiety wypełnione przez studentów. W rzeczywistości każdy z nich otrzymał ten sam tekst, opisujący swoją osobowość. I każdy z nich uznał go za wyjątkowo trafiony! Jak to możliwe?

Poznajcie efekt Forera

Efekt Forera, został nazwany jest od jego odkrywcy. Czasami nazywanym jest też „efektem horoskopowym” lub „efektem Barnuma”.

Efekt polega na tym, że ogólnie sformułowane opisy i charakterystyki dotyczących ludzkiego charakteru, uważamy za szczególnie dobrze dopasowane. Charakterystyka taka uważana jest za bardzo trafną – mimo że jest bardzo ogólna i praktycznie pasuje do każdego. Tak właśnie brzmią zazwyczaj horoskopy.

I to właśnie dlatego ludzie, którzy udali się do wróżki, wychodzą z poczuciem, że wszystko o nich wiedziała. Wróżki i jasnowidze stosowanie efektu Forera mają w małym palcu. Powszechnie też jest używany w marketingu, gdzie ważne jest uzyskanie efektu mówienia konkretnie do odbiorcy o jego potrzebach.

Jak brzmiał tekst rozdany studentów przez profesora Forera jako ocenę ich osobowości. Brzmiał on jak następuje:

Masz potrzebę, by ludzie cię lubili i podziwiali, jednak jesteś osobą krytyczną wobec siebie. Masz pewne wady osobowości, ale potrafisz je kompensować tym, co jest w tobie dobre. Masz duże możliwości, które wciąż pozostają niewykorzystane. O ile na zewnątrz możesz wyglądać na osobę zdyscyplinowaną i opanowaną, wewnątrz często trapi cię niepewność i martwisz się o wiele spraw. Niekiedy masz poważne wątpliwości, czy twoja decyzja była dobra albo czy twoje czyny były właściwe.

Lubisz pewną ilość zmian i różnorodności, a kiedy osaczają cię ograniczenia, odczuwasz niezadowolenie. Cenisz sobie własną niezależność myślenia i nie przyjmujesz cudzych twierdzeń bez przekonujących dowodów. Życie nauczyło cię, aby nie przesadzać ze szczerością, kiedy się przed kimś otwierasz. Czasem bywasz osobą otwartą na ludzi, przystępną i towarzyską, ale innym razem zamkniętą, ostrożną i zdystansowaną. Niektóre z twoich marzeń wydają się być nierealistyczne.

Prawda, że przekonujące? Tekst jest napisany w taki sposób, że nie mamy praktycznie możliwości się z nim nie zgodzić. Późniejsze badania (podobne badanie powtarzano jeszcze tysiące razy), pokazały, że na odbiór tekstu maja ogromny wpływ trzy główne czynniki.

Po pierwsze: chętniej wierzymy w oceny dotyczące nas, które opisują głównie lub wyłącznie cechy pozytywne. Gdy wskazują jakieś wady, stają się w naszych oczach mniej wiarygodne.

Po drugie: efekt wzmacnia sytuacja, w której wierzymy, że opis został przygotowany specjalnie dla nas, na podstawie naszej ankiety. Zwróćmy uwagę, jak powszechnie jest to wykorzystywane w internetowych usługach!

Po trzecie zaś, efekt jest wzmocniony, jeśli badany wierzy w autorytet osoby, która firmuje swoim nazwiskiem opis.

Efekt odkryty przez Betrama M. Forera jest dziś powszechny nie tylko w horoskopach, ale i w reklamie i w tekstach pisanych w celach marketingowych. Jego elementy spotkamy też w prezentacjach różnych guru, próbujących sprzedać nam np. dostęp do internetowego kursu szybkiego wzbogacenia się. Znajomość tego efektu i zrozumienie jak on działa pomoże nam się przed nim uchronić.

https://spidersweb.pl/

Komentarzy 6 do “Z tego triku korzystają wróżki, jasnowidze i marketingowcy. Oto efekt Forera.”

 1. Yagiel said

  No jasne !

 2. Zbigniew Kozioł said

  Dawno temu, gdy bawiłem się na wpół poważnie internetem, a internet to było wtedy może 1/1000 lub nawet 1/10000 tego co teraz, na Yandex były zamieszczane horoskopy. Uruchomiłem skrypt, który ściagał mi te horoskopy automatycznie, co dzień, przez kilka miesięcy.
  Po czym zrobiłem coś takiego:
  1. Zamiast znaku zodiaku wstawiałem _ZODIAK_
  2. Każde zdanie zrobiłem oddzielnie.
  3. Wpisałem zdania do bazy SQL

  Po tym generowałem strony z horoskopami. Przypadkowo wybierałem zdania i przypadkowo zastępowałem _ZODIAK_ odpowiednim znakiem zodiaku.

  Strony cieszyły się odwiedzaniem… 😉

  To tak, gdyby ktoś miał wątpliwości, iż nie jestem w życiu eksperymentatorem…

 3. UZA said

  „Następnie poprosił studentów o ocenę trafności opisów jakie otrzymali.”

  Czy studenci odważyliby się nie docenić pracy Pana Profesora ? Może studenci w ogóle nie przeczytali opisów swoich osobowości, a aprobatę wyrazili z tchórzostwa albo z lizusostwa ? A może przeczytali i porównali , a potem zrobili sobie „jaja” z uczonego męża albo przeciwnie – postanowili mu zrobić przyjemność ? Uważam, że badania psychologiczne, w których występują różne dodatkowe relacje pomiędzy badaczem a uczestnikami nie są miarodajne.

 4. bryś said

  Za szczeniaka robiliśmy inny test: Każdej dziewczynie mówiło sie : Kocham Cię. Niektóre wierzyły. 🙂 Taki żart oczywiście.

 5. NICK said

  Wyroki Norymberskie.

 6. Boydar said

  Tak nie wolno żartować, nigdy

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: