Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mykola_Mychalkewycz o Przejściowe trudności z ostate…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  revers o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Naftowy podbój rosyjskiej Arktyki

Posted by Marucha w dniu 2021-08-28 (Sobota)

Gdy państwa zachodu odwracają się od węgla, ropy i gazu, na wschodzie dzieje się wręcz coś przeciwnego. Rosja właśnie ruszyła na kolejny podbój Arktyki, pokonując wieczną zmarzlinę i oswajając zasoby białych, lodowatych przestworzy.

Rosja to bowiem największy powierzchniowo kraj na świecie, ale tak naprawdę tę powierzchnię należałoby podzielić przez trzy, gdyż 2/3 tego kraju to zimne regiony, nie nadające się do zamieszkania, a 40% kraju to wieczna zmarzlina. W rosyjskiej Arktyce mieszka zaledwie 2,5 miliona ludzi (na 144 miliony mieszkańców Rosji), ale wywarza się 12-15% PKB, w tym aż 80% gazu ziemnego, a do tego ropa naftowa, nikiel, diamenty, złoto… i wiele innych cennych surowców.

Ropa niedługo będzie jeszcze ważniejsza. Rosyjski flagowiec naftowy – spółka Rosnieft, rozpoczęła projekt „Ropa ze Wschodu” (Vostok Oil), który określa jako “największy projekt naftowy w historii”. Nowy teren ekspansji to region położony w Kraju Krasnojarskim, obejmujący prowincje surowcowe Vankor i Tajmyr, już za kręgiem polarnym, nad Morzem Karskim.

Tamtejsze zasoby ropy naftowej są przeogromne – 6,2 miliarda ton (wystarczyłoby na 200 lat zaopatrzenia Polski), a Rosnieft planuje wydobywać rocznie 115 milionów ton (4-krotnie więcej niż polskie potrzeby). To zasoby o skali zbliżonej do bliskowschodnich złóż, ale porównując je z amerykańską ropą łupkową, której jest w basenie Permian 6,3 mld ton, główna różnica polega na tym, że w USA na kilometr kwadratowy terenu przypada zaledwie 0,1 miliona baryłek ropy, gdy a Tajmyrze jest to 17 mln baryłek – 170 razy więcej. Stąd i niskie koszty wydobycia rosyjskich złóż, a więc i atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych.

Ilości są ogromne, ale jeszcze bardziej imponuje jakość tych złóż. Tajmyrska ropa nie zawiera praktycznie siarki (zaledwie 0,01 – 0,04%, czyli 24-krotnie mniej niż przeciętnie w światowej ropie naftowej). To niezwykle upraszcza (i czyni tańszym) przerób w rafineriach, gdzie dużo nakładów idzie na pozbycie się siarki. A doskonała jakościowo ropa nie będzie się mieszać z gorszymi gatunkami w rurociągach.

Eksport ropy pójdzie Północną Drogą Morską. O ile w 2019 r. przewieziono nią 31,5 mln ton towarów, to Rosnieft może przyczynić się do osiągnięcia 80 mln ton w 2024 roku. Logistycznie bowiem projekt Vostok Oil jest świetnie położony – w środkowej części wybrzeża Oceanu Arktycznego, w równej odległości między rynkami Europy i Azji. Może więc czerpać korzyści z takiego położenia, sprzedając na ten rynek, który bardziej potrzebuje ropy, a więc więcej za nią płaci.

Nie tylko arktyczne wody będą intensywniej wykorzystywane. Rosja stara się zagospodarowywać jak największą część łańcucha wartości, który powstaje przy projektach surowcowych. Dlatego wywozić ropę z Vostok Oil będą rosyjskie tankowce klasy arktycznej, zbudowane w dalekowschodniej stoczni „Gwiazda”. Już 10 tankowców wysokiej klasy arktycznej o ładowności 120 tys. ton zostało zamówionych przez Rosnieft, docelowo ma ich być ponad 50.

Vostok Oil to potężny inwestycyjny program, który da zamówienia i pracę na wiele lat. W fazie budowy ma pracować przy tym 100 tysięcy osób, a dla nich zbuduje się 15 ośrodków miejskich. W nowej prowincji naftowej trzeba wywiercić aż 20 tysięcy odwiertów. Dla zasilenia tej inwestycji potrzebna jest tam 2,5 tysiąca megawatów mocy i 3,5 tysiąca kilometrów linii energetycznych. Także rurociągów, których potrzeba będzie 7 tys. kilometrów (10-krotnie więcej niż rurociąg Przyjaźń w Polsce). Potrzeby transportowe (2,5 tys. środków transportu) zaspokoi Kamaz. Planowany początek wydobycia to 2024 rok.

Igor Sieczin (na zdjęciu), szef Rosniefti, zgromadził w projekcie kilku zagranicznych inwestorów. Nie tylko wielkie firmy, handlujące ropą, jak Trafigura (10%) czy Vitol (5%), ale także złożono ofertę indyjskim inwestorom, obecnym już w Rosji. Rosnieft wiążą z Indiami mocne więzy, jako poważnego inwestora i znaczącego dostawcę ropy dla tamtejszych rafinerii.

Trzeba też pamiętać, że prawie 20-procentowym właścicielem Rosniefti jest brytyjski BP. Tej samej Wielkiej Brytanii, które okręty wojenny testują, czy Rosja wpuści je na wody terytorialne Krymu, czy będzie strzelać. Do HMS Defender postrzelano trochę, zmuszając do wycofania się, natomiast w biznesie dominuje kooperacja. Wiadomo, po pierwsze biznes.

Andrzej Szczęśniak
Myśl Polska, nr 35-36 (29.08-5.09.2021)
https://myslpolska.info

Komentarze 4 do “Naftowy podbój rosyjskiej Arktyki”

 1. Adrem said

  Na zachodzie już im ta zielona energia poprzedniej zimy bokiem wyszła.
  A tej zimy ( co przytomniejsi meteorolodzy twierdzą,że będzie mroźna) , to na tych panelach i wiatrakach nieźle im du..ska wymarzną.

  Tyle, że wymarzną zwykłym ludziom, bo decydenci-bogacze zawsze będą mieli czym się ogrzać.
  Zresztą może i dobrze, bo jak ekologistom ( nie mylić z prawdziwymi ekologami), gile pod nosem zamarzną, to może się chociaż część z nich ocknie.

  Dobre j wydajności panele w ciepłych porach roku nie są takie złe.
  Ale trzeba wiedzieć, że zimą to trzeba jednak mieć prąd z bardziej niezawodnego źródła.

  I trzeba mieć alternatywne źródło ciepła, kozę na drewno choćby.

 2. JADAM said

  No cóż – Rosjanie mają te surowce . I SZEFA Państwa t e ż .
  A co ma polactwo , czyli tłumek gawiedzi (zindoktrynowanej) siedzącej nad ściekiem pt. „Wisła” ?
  To Rosjanie oferowali , aby wersja nr 1 NS-1 i NS-2 przebiegała przez Białoruś i Polskę . Polskie ukry mieli jedną gadkę ,
  albo przez ukropski (ultrazłodziejski, jak i bandycki wybryk) , albo v e t o.
  Kto za to zapłaci ? – G A W I E DŻ znad tzw. Wisły .
  Niemcy są pragmatyczni , a czym są pozostałości po Polakach ?
  ps
  Tylko w Polsce świadomie wykonano ultrasabotaż – zatapiając kopalnie węgla ( gawiedż milczy )
  Szlaban na tranzyt koleją wyrobów z Azji ( Złoty Szlak ) .
  Gdzie WSIĄKŁO 6 MLD zł odszkodowania , które zapłacił Gazprom , za zawyżoną cenę gazu ziemnego ???

 3. Olo said

  Re. 2.

  Polactwo ma Kurdupla i jego żydobanderowską watahę, których karmi swoją krwią.

 4. Olo said

  Polactwo do niedawna jeszcze miało na Suwalszczyźnie złoża tytanu i metali rzadkich. Ale przyszła żydobanderowska dobra zmiana, położyła na tym łapę i wszystko oddała syjonistom.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: