Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (82 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (82 – …
  Maciejasz o Wolne tematy (82 – …
  guma o Wolne tematy (82 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  Piotr B. o Dugin: geopolityka wyjaśnia…
  UZA o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Boydar o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  NyndrO o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  Greg o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  D-T o Pseudopolicjanci skazani za po…
  Boydar o List otwarty do Prezydenta RP…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

Mowa trawa do chińskiego ludu przez zamknięty lufcik

Posted by Marucha w dniu 2021-09-02 (Czwartek)

7 lipca 2021 roku Derby na Służewcu wygrała Joanna Wyrzyk na koniu Guitar Man. Wszyscy nazywają go Gitarzystą czyli poprawnie tłumaczą jego imię, a nie przychodzi im do głowy nazywać go „gitarowy człowiek” albo co gorsza: „człowiek gitara”.

A jednak tytuł australijskiego filmu z 1986 roku w reżyserii Petera Faimana czyli „Crocodile Dundee” został przetłumaczony i funkcjonuje jako „Krokodyl Dundee” a nie krokodylowy Dundee czyli Dundee od krokodyli czyli prawidłowo: „Dundee, łowca krokodyli”.

To typowe zjawisko utrwalania się błędów językowych w języku potocznym. Tak jak utrwaliło się nazywanie lasów tropikalnych „lasami deszczowymi” będące przecież kalką z języka angielskiego. Wszystko przebiło jednak tłumaczenie angielskiego tytułu filmu z 1941 roku „It Started with Eve” jako „Wieczna Ewa”.

Utrwalają się nie tylko błędne tłumaczenia lecz zwykłe błędy językowe. Na przykład powiedzenie: „w tych pięknych okolicznościach przyrody” użyte pierwszy raz żartobliwie w filmie „Rejs”, długo potem używane potocznie, również żartobliwie czyli w cudzysłowie, tak się utrwaliło, że stało się normą językową i obecnie używane jest bez cudzysłowu, bynajmniej nie żartobliwie, szczególnie przez dziennikarzy.

Dziennikarze i politycy nagminnie mówią poza tym „ w cudzysłowiu” zamiast „w cudzysłowie” i używają słowa „bynajmniej” w zupełnie przeciwnym znaczeniu, to znaczy w sensie „ dokładnie”, „z całą pewnością”. Można oskarżać kabaret „60minut na godzinę” gdzie jak pamiętam pewien pan przedstawiał koledze narzeczoną słowami: „moja narzeczona bynajmniej niestety” o wprowadzenie do języka potocznego błędnego rozumienia słowa „bynajmniej”. Kabaret ten miał na celowniku ćwierćinteligenta z jego skojarzeniami i błędami językowymi i walczył o czystość języka wyśmiewając te błędy. Obawiam się jednak, że w ten sposób te błędy utrwalał. To trochę tak jak w znanym dowcipie. Babcia mówi do wnuczka: „a teraz wnusiu powtórzymy wszystkie brzydkie wyrazy których nigdy nie będziesz używał”.

To nie jest z mojej strony troska o czystość języka. To walka o podstawy naszej cywilizacji, która opiera się na zasadzie distinguo. Porozumieć się można przecież bez słów, na migi, można wyrazić wszelkie emocje używając jednego powszechnie znanego przerywnika, można nawet napisać książkę i otrzymać jak Dorota Masłowska nagrodę Nike za użycie kilku słów, w tym samych brzydkich.

A jednak w każdej społeczności wytwarza się język różnicujący wtajemniczonych i niewtajemniczonych lepszych i gorszych. Tworzy się spontanicznie bez jakiejkolwiek inspiracji zewnętrznej. To prawo socjologiczne będące w zasadzie prawem przyrody. Doskonałym przykładem tego zjawiska jest więzienna grypsera powstająca spontanicznie, ewoluująca, a co najważniejsze będąca podstawą różnicowania ludzi, a nawet ich wykluczania. Wykluczanie jest przykre, wykluczanie jest brzydkie, jest niepoprawne politycznie. Z wykluczaniem się walczy, zupełnie zresztą bezskutecznie, bo każda ludzka grupa, każda ludzka społeczność spontanicznie się stratyfikuje, dzieli na lepszych i gorszych. Tak działa zasada distinguo.

Bez różnic nie ma życia, bez różnicy temperatur nie można zamienić energii cieplnej na pracę, bez różnicy potencjałów nie płynie prąd. Podobnie jest w kulturze i w życiu społecznym. Na przeciwnym biegunie zasady „rozróżniaj” jest upiorne rosyjskie „bcē pabнo”. (wszystko jedno).

Ludowe porzekadło mówiło: „gdyby było wszystko jedno to by się chłop z chłopem żenił”. Było reakcją na przypisywany rosyjskiej duszy nihilizm. Doczekaliśmy się czasów gdy chłop się z chłopem żeni, czyli czasów złamania podstawowej zasady kultury i cywilizacji jaką jest – rozróżniaj!. Odróżniaj tak od nie, dobro od zła, piękno od brzydoty, szlachetność od podłości.

Nie bez przyczyny postmodernizm rozmywa wszelkie podziały, zaprzecza ich istnieniu. Postmodernizm jest praktyczną realizacją marksizmu i jego antycywilizacyjnego, charakteru. Doskonale rozumiał to Sołżenicyn i dlatego bolał nad śmiercią języka rosyjskiego. Chodziło mu przede wszystkim o to że rosyjskie słowa umierają, giną, nikt ich nie używa, nikt ich nie zna, nikt ich nie rozumie, są przekręcane i kaleczone. A z językiem umiera kultura i ginie duch narodu.

Stwierdzenie że po języku rozpoznaje się środowisko z którego człowiek się wywodzi to banał. Język determinuje jednak myślenie a więc poznanie. Język jest narzędziem walki politycznej oraz narzędziem manipulowania społeczeństwem. Dlatego socjologowie taką uwagę poświęcali komunistycznej nowomowie i dlatego językiem zniewalania społeczeństw zajmował się Orwell.

W Polsce językiem polityki, w tym językiem propagandy czyli komunistyczną nowomową zajmował się wybitny polski socjolog Jakub Karpiński w książce „Mowa do ludu. Szkice o języku polityki”, wydanej przez wydawnictwo Puls, Londyn 1984. Zarówno Orwell jaki Karpiński zwracają uwagę na charakterystyczne cechy komunistycznej nowomowy – choćby na unieważnianie sensu słowa przez dodanie do niego przymiotnika. Na przykład „moralność socjalistyczna” nie miała jak wiadomo nic wspólnego z moralnością, a „demokracja ludowa” była totalitarną tyranią. Zwracali też uwagę na charakterystyczne odwracanie sensu słów. „Walka o pokój” oznaczała militarną agresję.

Renesansowy filozof angielski Franciszek Bacon, autor Novum organum, wiele miejsca poświęcił destrukcyjnej roli słów oraz mechanizmowi przyczyniania się ich do stwarzania złudzeń i błędów umysłu. Pisał: „Ludzie bowiem wierzą, że ich własny rozum rządzi słowami, lecz zdarza się tak, że słowa swoją siłę odwracają i oddziałują na rozum. (..) Słowa całkowicie zadają gwałt rozumowi, wszystko mącą i przywodzą ludzi do niezliczonych jałowych kontrowersji i wymysłów”

Komunistyczna nowomowa była groźna gdyż neutralne na pozór słowa mogły oznaczać więzienie, tortury i śmierć. Postmodernistyczna nowomowa jest groźna przez swe niechlujstwo i głupotę. Słowa używane niezgodnie z ich sensem, źle tłumaczone zamieniają wypowiedź w zwykły bełkot.

Izabela Brodacka-Falzmann
https://naszeblogi.pl

Jedna odpowiedź do “Mowa trawa do chińskiego ludu przez zamknięty lufcik”

 1. lewarek.pl said

  Z najnowszego zasobu słów, które zmieniły znaczenie: pandemia, szczepionka, służba zdrowia, opieka lekarska…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: