Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Chasyd o Ukraina na skraju przepaści! M…
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Izolacja Zełenskiego
  ats42 o Są sądy w Waszyngtonie
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Izolacja Zełenskiego
  Jebiemy polskość? o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Izolacja Zełenskiego
  misio o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

40 fascynujących faktów o Biblii, przez które przeczytasz ją ponownie

Posted by Marucha w dniu 2021-09-13 (Poniedziałek)

Biblia jest fascynująca pod każdym względem (czego dowodem są tysiące krytyków próbujących przez całe życie ją obalić) i myślę, że trzeba dzielić się dowodami na tą wyjątkowość. Na tym blogu tematykę stricte biblijną poruszyłem kilka razy, ale mam świadomość, że tego nigdy dość.

Teraz postanowiłem napisać coś, co w luźny sposób zainteresuje Czytelnika i być może skłoni go do sięgnięcia po tę wyjątkową Księgę. Takich faktów są setki, jeśli nie tysiące, ale nie o to chodzi, by zasypywać Was historią.

Jeśli interesują Cię moje poprzednie teksty na tematy biblijne, możesz je przeczytać klikając w tytuły:
Czy katolicy wyrzucili II przykazanie? Mit obalony
22 zasady (zamiast) rozwoju osobistego, które Biblia przedstawia od +2000 lat
5 cytatów z Nowego Testamentu, które zmieniły świat na zawsze

Mam nadzieję, że sięgniecie po Biblię dzięki tej nowej wiedzy.

Powstanie i pochodzenie Biblii

1. Co oznacza słowo Testament w kontekście Biblii

„Testament” był innym określeniem „przymierza” i oznaczał umowę, kontrakt, pakt. Stary Testament oznacza starodawne Przymierze między Bogiem a Jego ludem. Nowy Testament to nowe przymierze, które nie obejmuje już wyłącznie Żydów (biblijnych), ale wszystkich ludzi.

2. Skąd pochodzi określenie Testament

Określenia „Stary Testament” i „Nowy Testament” odnoszą się do proroctwa z Księgi Jeremiasza (31,31-34). Kiedy Jeremiasz, podobnie jak wielu proroków, zapowiadał chwalebną przyszłość dla Izraela, powiedział, że Bóg zawrze Nowe Przymierze z Domem Izraela. Tekst ten został w całości zacytowany w Nowym Testamencie (Hbr 8,8-12), co niewątpliwie wpłynęło na decyzję Kościoła o nazwaniu pism, które dodał do swego kanonu Nowym Przymierzem”, czyli „Nowym Testamentem”. Określenie to pozwoliło Kościołowi dostrzec także istotną relację tych pism do wcześniejszych świętych pism żydowskich, które można było nazwać księgami „Pierwszego Przymierza”, czyli „Starego Testamentu”. Sam Jezus również związał swoją mękę zjeremiaszowym Nowym Przymierzem (por. l Kor 11,23-27), a księgi Nowego Testamentu opisują, jak w Jezusie Chrystusie wypełniają się obietnice zawarte na kartach Starego Testamentu.

3. Dlaczego niektóre apokryfy należało odrzucić

Część ksiąg apokryficznych była tworzona przez gnostyków w celu zmanipulowania chrześcijan i przeciągnięcia ich na własną wiarę. Co ciekawe, powstanie gnozy przypisuje się Szymonowi Magowi, który w Dziejach Apostolskich opisany jest jako człowiek próbujący za pieniądze “kupić dar Ducha Świętego”. Od jego imienia pochodzi też słowo “symonia” oznaczające przestępstwo kupna/sprzedaży urzędów kościelnych.

4. Jak długo, gdzie i za czyją sprawą powstawała Biblia

Biblia pisana była przez 1500 lat na trzech kontynentach (Azja, Afryka i Europa), ma 40 autorów różniących się pod wieloma względami (praca, stanowisko, pochodzenie, itp), a jednak wszystkie księgi łączą się odniesieniami, historią i wzajemnie uzupełniają.

5. Co oznacza słowo Biblia

Słowo “Biblia” pochodzi z języka greckiego, która oznacza “zwoje” lub “księgi”. Greckie słowo z kolei pochodzi od nazwy starożytnego miasta Byblos, którego mieszkańcy specjalizowali się w wytwarzaniu materiałów piśmienniczych i od których grecy te materiały pozyskiwali. Inne źródła podają, że grecy zapożyczyli to słowo z języka egipskiego, gdzie miało oznaczać papirus lub “czcigodną i świętą księgę”.

6. Skąd niektóre niejasności w przekładach

Niektóre niejasności i problemy z przekładem biorą się z tego, że Żydzi przepisując księgi Starego Testamentu w języku hebrajskim posługiwali się pismem nieuwzględniającym samogłosek.

7. Ogromne poświęcenie kopistów starożytnych

Pismo Święte było przepisywane nie tylko często i dokładnie, ale też za ogromną cenę i pod ogromnym ryzykiem. W roku 303 cesarz Dioklecjan wydał edykt zakazujący chrześcijanom sprawowania kultu i nakazujący niszczyć Pismo Święte. Nakazywał też starcie kościołów z powierzchni ziemi, a ludziom uparcie trwającym przy wierze odbierał status osoby wolnej.

8. Najstarszy zachowany zbiór Nowego Testamentu

Najstarszym katalogiem ksiąg Nowego Testamentu jest tzw. Kanon Muratoriego spisanym po grecku w Rzymie ok 180 roku. Niektóre księgi, jak List do Hebrajczyków, List Jakuba, dwa Listy Pawła i Trzeci List Jana zostały pominięte. Zawiera on natomiast apokryficzną Apokalipsę św. Piotra. Dokument ten został odkryty w 1740 roku przez bibliotekarza nazwiskiem Muratori (stąd nazwa).

9. Podział na rozdziały

Podział na rozdziały i wersety nie był planowany przez natchnionych autorów Biblii. Został on wprowadzony dużo później. Podzielenie ksiąg biblijnych na rozdziały przypisuje się angielskiemu duchownemu Stephenowi Langtonowi, późniejszemu arcybiskupowi Canterbury. Dokonał on tego w połowie XIII wieku, gdy wykładał na Uniwersytecie Paryskim.

10. Wszystko dzięki mnichom

Podobnie jak wiele innych ksiąg starożytnych, przetrwanie Biblii do czasów współczesnych zawdzięczamy średniowiecznym kopistom (głównie mnichom), którzy przepisywali księgi i niestety niejednokrotnie wprowadzali w nich pewne zmiany. Zamierzone czy nie, sprawiają one, że konieczne jest jeszcze dokładniejsze poszukiwanie i badanie jak najstarszych tekstów celem uniknięcia uznania tych zmian za treść oryginału.

11. Dwa główne tłumaczenia Biblii i znaczenie nazw

Najsłynniejsze dawne tłumaczenia Biblii to Septuaginta (Stary Testament tłumaczony aż przez 70 specjalistów żydowskich) oraz Wulgata, czyli tłumaczenie łacińskie dokonane przez św. Hieronima, które było podstawą liturgii aż do XX wieku. Słowo wulgata pochodzi od łacińskiego słowa vulgus i ma oznaczać Biblię dla ludu.

12. Od kiedy w Polsce?

Pierwszym zachowanym śladem polskich przekładów Pisma Świętego są cytaty biblijne zawarte w Kazaniach świętokrzyskich z początku XIV wieku.

Wpływ reformacji Lutra na Biblię

13. Dlaczego Biblia była na Indeksie?

Z powodu mnogości fałszywych, przerobionych i “obciętych” tłumaczeń oraz przekładów Biblii tworzonych przez protestantów, Kościół katolicki mieścił Biblię na Indeksie Ksiąg Zakazanych i pozwolił na jej studiowanie wyłącznie pod opieką wykształconego duchownego (słuchanie w kościele). Wcześniej, niektóre synody zabroniły świeckim czytania Pisma Świętego. Uczyniły to synody w Tuluzie (1225 r.), w Taragonie (1233 r.) i w Oksfordzie (1108 r.), zakazy te miały jednak charakter miejscowy, gdyż dotyczyły tylko pewnych prowincji kościelnych z uwagi na obecne tam konkretne herezje głoszone przez zwolenników np. J. Wiklifa czy albigensów i waldensów.

14. Samodzielna analiza a błędy i herezje

Pismo Święte nie nadaje się do analizy, interpretacji i nauczania w formie dosłownej, bez przygotowania teologicznego. Wyjąwszy odpowiednie cytaty z kontekstu można “udowodnić”, że

 • Boga nie ma
 • Bóg ma pióra
 • Ludzie żyli z dinozaurami
 • Ludzie osiągali wiek niemal 1000 lat
 • Słońce krąży po nieboskłonie (wokół Ziemi), a nie odwrotnie
 • i wiele innych, które nabierają sensu dopiero w kontekście i w zestawieniu z faktami archeologicznymi, wiedzą nt ówczesnych mitów, praktyk religijnych i przekonań

15. Niewygodne księgi? Do kosza!

Marcin Luter usunął z kanonu Biblii księgi, które przeczyły jego teoriom “teologicznym”. Księga Mahabejska obalała jego teorie o nieistnieniu Czyśćca, a Jakub w swoim liście nazywał wiarę bez uczynków martwą i bezwartościową. W celu odrzucenia autorytetu Kościoła chciał także usunąć listy św. Pawła nakazujące wiarę zarówno w Pismo jak i ustnie przekazaną Tradycję (obalało to więc zasadę Sola Scriptura), jednak opór wiernych miał ponoć na to nie pozwolić.

16. Mit założycielski reformacji

Kłamstwem jest, jakoby przed Lutrem, z powodu “zatwardziałości” Kościoła nie istniały tłumaczenia Biblii na język niemiecki. Przypisuje się mu pierwsze takie tłumaczenie, co jest zwykłym oszustwem.

Przed ML istniały już następujące tłumaczenia:

 • gotyckie tłumaczenie Ulfilasa z IV wieku
 • tłumaczenia z IX wieku inicjowane przez Charlemagne’a
 • Nowy Testament z Biblii Augsburgskiej z 1350r
 • tzw. Wenzelsbibel z ok. 1390 roku
 • zanim Luter w ogóle się urodził, w 1466 roku Johannes Mentelin drukował już niemieckojęzyczną Biblię w Strasburgu, którą stworzył na podstawie kolejnej na tej liście, czyli…
 • czternastowieczny przekład Wulgaty na niemiecki z okolic Norymbergi
 • w latach 1478-1479 dwie wersje Biblii w “niższym niemieckim” wydawane były w Kolonii
 • w 1494 roku wydano kolejną niemieckojęzyczną Biblię w dialekcie Lubeck
 • w 1522 opublikowano ostatnią przedluterańską Biblię w języku niemieckim (dialekt “niższy saksoński”)

W sumie szacuje się, że przed Lutrem istniało 18 różnych, kompletnych przekładów na język niemiecki. Przekładów fragmentarycznych (np. poszczególnych ksiąg, psalmów itp) istniało wielokrotnie więcej.

17. Sola Heretica

Zasada “Sola scriptura” jest niebiblijna. Jej uzasadnienie biblijne jest niemożliwe nawet po usunięciu przez Lutra “niewygodnych” ksiąg. Wspomniane wyżej listy Św Pawła nakazują bowiem wiarę w słowo upoważnionego autorytetu kościelnego, zamiast wyłącznie w Pismo (które zresztą wtedy nie było oczywiście spisane, złożone, a kanon ustalony) [2 Tes 2,15 / 2 Tes 3,6].

Zasada ta zakładałaby też, że chrześcijanie pierwszych wieków całkowicie się mylili, bowiem część z nich nie miała dostępu do świętego tekstu w ogóle, a później aż do Gutenberga książki były tak drogie, że wyłącznie elita europejska mogła sobie na nie pozwolić. Koniecznie trzeba też przytoczyć 2 List św. Piotra 1,19-21, gdzie dosłownie i bez metafor czytamy, iż Pismo nie jest do samodzielnego i prywatnego wyjaśniania, ponieważ nie z woli ludzkiej, a pod kierunkiem Ducha Świętego powstało.

18. Nie sama wiara

Zasada “Sola Fide” zakładająca zbawienie przez samą wiarę niezależnie od uczynków jest niebiblijna. Jej dosłowne i niepozostawiające wątpliwości odrzucenie zawiera usunięty (z oczywistych teraz powodów) list Jakuba, w których nazywa on wiarę bez uczynków martwą [Jk 2, 14-19]. Na ogromną wagę czynów zwraca uwagę także [2 Tm 3,16-17] oraz [Mt 25,31-40] gdzie bezpośrednio widać, iż czyny wobec bliźniego są czynami wobec Jezusa.

Wyjątkowość i weryfikowalność Pisma Świętego

19. Od Stworzenia do Zmartwychwstania

Ciągłość i spójność Biblii jest zaskakująca w kontekście jej punktu kulminacyjnego i ostatecznego przeznaczenia, jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa. Prawo (Pięcioksiąg Mojżesza) stanowi fundament Chrystusa, księgi historyczne ukazują przygotowanie na Jego przyjście, dzieła poetyckie wskazują na Niego, Ewangelie podają zapis historycznego pojawienia się Chrystusa oraz oczywiście samo Zmartwychwstanie. Następnie Dzieje Apostolskie opowiadają o głoszeniu Dobrej Nowiny, Listy zawierają interpretację Jego osoby i słów, a Apokalipsa (dosł. objawienie) pokazuje wypełnienie się wszystkich rzeczy w Chrystusie.

20. Zbyt historyczny, by weń wątpić

Badacze twierdzą, że nieuznawanie rzetelności Nowego Testamentu wobec oryginału wymagałoby odrzucenia także całości dorobku klasycznej literatury starożytnej, bowiem żadne dzieło tamtych czasów nie może się równać z Nowym Testamentem pod kątem bazy biograficznej.

21. Niespotyka ilość rękopisów

Zdaniem F.E. Petersa, Nowy Testament był najczęściej kopiowanymi i najszerzej rozpowszechnianymi pismami starożytnymi. Ilość samych kopii greckojęzycznych to ponad 5600 kompletnych lub częściowych rękopisów, które kopiowano od II do XV wieku. Do tego należy dodać ok 10 000 kopii łacińskiej Wulgaty i ok. 9300 kopii wcześniejszych. Łącznie daje to ok. 25 000 rękopisów Nowego Testamentu, co w porównaniu z zachowanymi 643 rękopisami Iliady Homera (druga pozycja na liście największej ilości kopii) jest wręcz niewyobrażalną ilością. Co więcej, z wyjątkiem kilkunastu wersetów, cały Nowy Testament można byłoby odtworzyć z cytatów w innych dziełach.

22. Szekspir vs Jezus

John Lea w książce “The Greatest Book in the World” na stronie 15 zwraca uwagę, że teksty Szekspira, mimo że nie mają nawet 300 lat, są o wiele bardziej zniekształcone i niepewne, niż ponad 1800 letni Nowy Testament dzięki wielotysięcznej ilości zachowanych kopii.

23. Proroctwa o Zbawicielu tylko w jednej Księdze

Żadna inna religia, czy sekta poza chrześcijaństwem nie może “pochwalić się” świętym pismem, które zawierałoby faktyczne i spełnione proroctwo co do nadejścia ich proroka/zbawcy pochodzącego z ludu, a spisane byłoby na wiele lat, czy wieków przed jego pojawieniem się. Muzułmanie nie są w stanie wskazać żadnego proroctwa o nadejściu Mahometa, Budda pojawił się bez zapowiedzi, o fanatycznych sektach “chrześcijańskich” popularnych w USA nie wspominając.

24. Zapowiedzi setki lat przed Chrystusem

Chrystus już w Starym Testamencie został zapowiedziany bardzo dokładnie. Między innymi przepowiedziane zostały:

Czytamy tam też o czasie [Dn 9], mieście [Mi 5,1] i okolicznościach narodzin Jezusa [Iz 7,14], a także wiele szczegółów dotyczących Jego zmartwychwstania [Iz 53]

25. Proroctwa spełnione w historii świata

Żadna inna “święta księga” nie zawiera spełnionych proroctw, które potwierdziłaby historia. Biblia natomiast przepowiada (nie licząc przyjścia Jezusa):

 • zniszczenie Edonu [Abd 1]
 • upadek Babilonu [Iz 13]
 • zniszczenie Tyru [Ez 26]
 • zniszczenie Niniwy [Na 1-3]

26. Dzieje bez wybielania źródłem nieporozumień

Biblia opisuje zarówno nakazane jak i potępiane przez Boga praktyki, zachowania i zwyczaje. Nie ukrywa grzechów i wad nawet najważniejszych postaci. Przykładowo:

 • wymienia grzechy patriarchów [Rdz 12,11-13] [Rdz 49,5-7]
 • potępia grzechy ludu [Pwt 9,24]
 • demaskuje cudzołóstwo króla Dawida z Batszebą i usiłowanie ukrycia tego [2 Sm 11-12]
 • autorzy Ewangelii opisują przywary własne i Apostołów [Mt 8,10-26] [Mt 26, 31-56] [Mk 6,52] [Łk 8,24-25] [J 10,6]
 • ujawnia niezgodę w Kościele [1 Kor 1,11; 15,12; 2 Kor 2,4]

Wiąże się z tym wiele nieporozumień, jak choćby wyciągane z kontekstu stwierdzenia mające świadczyć o “ciemnocie” przekazu biblijnego, np. “choroba jest karą za grzech”.

27. Nie pisał, nie podróżował, a zdobył świat

Jezus Chrystus nigdy nie spisał żadnej ze swoich nauk i szacuje się, że nie oddalił się od miejsca urodzenia o więcej, niż 300 km. Nie żył nawet 40 lat, a jednak Jego imię znane i powtarzane jest na całym świecie od 2000 lat. Bez znajomości Jego imienia i życiorysu nie byłoby możliwe zrozumienie ogromnej części literatury europejskiej.

28. Mit „braku dowodów”

Kłamstwem jest, jakoby nie było dowodów na istnienie Jezusa Chrystusa. Poza Ewangelistami i chrześcijanami o Jezusie piszą dość dokładnie (zważywszy na ich czasy) także ludzie niezwiązani lub wrodzy chrześcijaństwu.

Należą do nich m.in.:

 • Korneliusz Tacyt
 • Lukian z Samosaty
 • Swetoniusz
 • Pliniusz Młodszy
 • Tallus
 • Juliusz Afrykańczyk
 • Flegon
 • Mara Bar-Serapion
 • Autorzy Talmudu Babilońskiego
 • Józef Flawiusz

Przeczytaj więcej o historyczności Jezusa w poniższym artykule:
Historyczność Jezusa? Zobacz dowody, które rozwiewają wątpliwości (źródła pozachrześcijańskie)

29. NT spisany za wcześnie, by weń wątpić

Ocenia się, że nie ma już podstaw, by datować księgi Nowego Testamentu na okres późniejszy, niż 40-80 lat po Chrystusie. Rozpoczęcie ich spisywania (poza Listami oczywiście) było wymuszone przez szybkie rozrastanie się Kościoła i konieczność stworzenia zapisu pozwalającego spójnie przedstawiać Dobrą Nowinę. Okres 40-80 lat jest na tyle krótki, że trudno doszukiwać się znaczących błędów, zapomnienia, czy przeinaczeń, które mogłyby mieć miejsce, gdyby Nowy Testament spisywano po setkach lat (jak krytycy zakładali pierwotnie).

Ciekawostki i pozostałe informacje

30. Woltera przegrana z Biblią

Wolter, jeden z najbardziej znanych przeciwników Kościoła i katolicyzmu w historii prorokował, że za 100 lat Biblii już nie będzie. Proroctwo okazało się dość słabe, bowiem już 50 lat po jego śmierci Genewskie Towarzystwo Biblijne wykorzystywało podczas druku Biblii jego dom.

31. Urodziny to zło

Świadkowie Jehowy nie obchodzą urodzin, ponieważ jedyne dwa przypadki ich obchodzenia w Biblii zakończyły się morderstwami

32. Dobroczynne rolnictwo

Księga Powtórzonego Prawa zawiera przepis, zgodnie z którym podczas żniw należy pozostawić część plonów, tak by potrzebujący mogli je wziąć. Prawo to przez długi czas obowiązywało w chrześcijańskich państwach i w niektórych rejonach świata nadal funkcjonuje

33. Powiedzenia wzięte z Biblii
Wiele znanych powiedzeń, metafor i porównań pochodzi właśnie z Pisma Świętego. Na przykład:

 • być Alfą i Omegą;
 • kto sieje wiatr, zbiera burzę;
 • salomonowa mądrość
 • jak owca prowadzona na rzeź
 • kozioł ofiarny
 • manna z nieba
 • kraina mlekiem i miodem płynąca
 • egipskie ciemności
 • zakazany owoc
 • kolos na glinianych nogach
 • wilk w owczej skórze

I wiele innych.

34. Pocieszenie na każdy dzień

W Biblii różne wersje zwrotu “Nie lękajcie się!” padają 365 razy, a więc wystarcza po jednym na każdy dzień roku nieprzestępnego.

35. Naukowe ciekawostki

Księga Hioba 26,7 mówi nam, iż Ziemia zawieszona jest w próżni. Zawiera też fragmenty mówiące o stale rozszerzającym się Wszechświecie, natomiast w całej Biblii znajdujemy wiele zaleceń medycznych, i “ciekawostek naukowych” rozumianych dopiero po tym, jak odkryli je badacze.

36. Prawie jedna Biblia co sekundę

Ocenia się, że średnio 50 egzemplarzy Biblii sprzedawane jest na świecie każdej minuty.

37. Wielki biznes przy okazji ewangelizacji

W samych Stanach Zjednoczonych aż 168 000 egzemplarzy Biblii jest kupowanych, sprzedawanych lub oddawanych innym. Rocznie w USA sprzedawanych jest ok 20 milionów sztuk i przynosi ok. 425 milionów dolarów przychodu.

38. Największy bestseller najczęściej kradziony

Biblia jest największym bestsellerem świata. Jest też najczęściej kradziona, co sugeruje, że ciągle zbyt mało się jej czyta.

39. Dobra Nowina prosto z nieba

Istnieje organizacja, która nielegalnie zrzuca egzemplarze Biblii na spadochronach na terenie Korei Północnej.

40. Izajasz jak celebryta

Iz 53,5 to najczęściej udostępniany cytat z Biblii w Internecie.

Czy katolicy wyrzucili II przykazanie? Mit obalony
22 zasady (zamiast) rozwoju osobistego, które Biblia przedstawia od +2000 lat
5 cytatów z Nowego Testamentu, które zmieniły świat na zawsze

Przypisy, odnośniki i źródła

Bibliografia:
“W obronie Świętej Inkwizycji” dr Roman Konik
Josh McDowell “Przewodnik apologetyczny”
N. L. Geisler i W. E. Nix “A General Introduction to the Bible”
Montgomery John W. “History and Christianity”
Greenslade S. L. “Cambridge History of the Bible”
Smith Wilbur M. “The Incomparable Book”

Internet:
Zwyczaj pozostawiania części plonów potrzebującym
Gnostyckie Ewangelie
Kradzieże Biblii
Biblia w Korei Północnej
Strach i niepewności w Biblii
Księga Hioba, rozdział 26
Fakty nt Biblii
Statystyki nt Biblii
Geneza nazwy Biblia
Byblos
Tłumaczenia Biblii na różne języki
Dlaczego Sola Scriptura jest niebiblijna
Dlaczego Sola Scriptura jest niebiblijna c.d.
List Jakuba
Niemieckojęzyczne przekłady Biblii
1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Biblii

http://sredniowieczny.pl

Komentarzy 29 do “40 fascynujących faktów o Biblii, przez które przeczytasz ją ponownie”

 1. Autor komentarza: MatkaPolka
  ___________________

  Chrześcijanie nie rozumieją chrześcijaństwa, nie rozumieją swojej religii, nie znają ani początków chrześcijaństwa ani czasów współczesnych – nie wiedzą w co wierzą.

  Doktryna Watykanu – w znacznej mierze odbiega od Biblii – świętej księgi Chrześcijaństa.
  W Biblii jest wszystko – cała historia Euroazji.

  Św. Biblia to św. Prawda. Jezus istniał i jest to postać historyczna. W Ewangeliach obrzezany 8 dnia Jezus, to rabin nauczający głupot po synagogach

  Chrześcijaństwo to w całej rozciągłości religia żydowska– najdosadniej przedstawił to Eli Ravage – sekretarz Rotszylda

  Jezus był żydem – obrzezany dnia ósmego

  W ewangeliach Jezus nigdy nie występuje, jako Bóg. Ewangelie kilkadziesiąt razy podaj, że był żydowskim rabinem nauczającym po synagogach i mama go obrzezała 8 dnia i jako Żyda pierworodnego oddała na służbę, żeby służył Panu.
  Sam więc Jezus Panem być nie mógł.

  Łukasz 2.21
  Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu na imię Jesus.

  Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby je przedstawić Panu.
  Tak jest bowiem napisane w Prawie Pańskim : Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu.

  Marek 11.21
  Wtedy Piotr przypomniał sobie i rzekł do Niego : „Rabbi, patrz, drzewo figowe , któreś przeklął, uschło
  1.21 Przyszli do Kafarnaum. Zaraz w szabat wszedł do synagogi i nauczał

  Jezus nie przyszedł, aby tworzyć nowe prawo – przyszedł, aby wypełniać stare

  (***)
  Jezus nie umarł na krzyżu, aby odkupić nasze grzechy w celu naszego zbawienia

  Jezusa skazał na krzyż Sanhedryn – sąd żydowski – bo nie przestrzegał sabatu i nameistnik Cesarski – Piłat ( na wniosek Sanhedrynu) – bo występował przeciw majestatowi władzy cesarskiej – ogłosił się Królem Żydowskim;
  na każdym krzyżu jest inskrypcja –INRI – Jezus Nazarejczyk Król Żydowski.

  Matka Boska nie była zawsze dziewicą – była wieloródką – Jezus miał braci i siostry – wszystko jest w Biblii.

  WATYKAN i Kler – był zawsze Anty-Polski i Pro- Niemiecki
  Religia Watykanu służyła wyłącznie do podboju – „Dragn nach Osten”

  Watykan – popierał rozbiory Polski; rozbiorowi Polski przeciwsawiali się Turcja i Persja – dwa muzułmańskie Kraje. Cała chrześcijańska Europa poparła rozbiory – chrześcijańskiej Polski.
  Watykan zawierał konkordaty z zaborcami. Jako ostatni uznał odrodzenie się Polski.
  Kler był zainteresowany wyłącznie swoimi przywilejami, zdobyczami i majątkiem – zdobytym na Polakach.

  W II wojnie papież Pius XII poparł napaść Hitlera na Polskę – a kler Polski kazał Polakom podporządkować się władzą niemieckim.

  Uzasadnienie w kolejnych postach i obszernych opracowaniach. – tu: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2021/09/11/jak-osiagnac-swiatowy-pokoj/#comments

 2. Antares said

  „Przed ML istniały już następujące tłumaczenia:
  -gotyckie tłumaczenie Ulfilasa z IV wieku,
  -tłumaczenia z IX wieku inicjowane przez Charlemagne’a….”

  A to ciekawe, niemcy istniały już przed X w. ?
  A od kiedy Goci to niemcy?

 3. Jarek said

  Witam,
  co punktu 14. „Samodzielna analiza a błędy i herezje” powyższego artykułu polecam wysłuchania – też krytycznego 8 wykładów Kenta Hovinda. Można znaleść na youtybie z porządnym lektorem. Pierwsza część Wiek ziemi.

 4. NC said

  Powinno być: „W samych Stanach Zjednoczonych aż 168 000 egzemplarzy Biblii jest kupowanych, sprzedawanych lub oddawanych innym dziennie.

 5. wanderer said

  W Ewangeliach obrzezany 8 dnia Jezus, to rabin nauczający głupot po synagogach

  Kurwa, nie moge tego czytac…

  Wiem ze to nie Pana komentarz, ale po zapodajesz pan takie gowno? Kocho chcesz pan zdyskredytowac, siebie czy Matke Polke? Oboje pisujecie rozsadnie na inne tematy, ale po co sie wpierdalacie do religii Chrzescijanskiej z butami jak nie macie o niej pojecia i mieszacie fakty z fantasmagoria i ublizacie jej wyznawcom? Kogo chcecie nawrocic? Nas? Chrzescijan? My doskonale widzimy co jest prawda a co rzydoska wrzutka i nikt nam oczu nie musi otwierac. My wiemy, bo to nam podpowiada sumienie i Duch Swiety. Ale to co wy robicie to kurwa przesada!
  Zycze wam, zeby wam wystarczylo czasu w waszym zyciu, zeby zrozumiec wasz blad i zdazyc szczerze zalowac.

 6. Marucha said

  Re 2:
  Język niemiecki (a właściwie języki niemieckie) są starsze, niż państwo Niemcy (nb. zjednoczenie Niemiec nastąpiło dopiero w 1871 roku, ale nie bądźmy drobiazgowi).

  Język pragermański powstał c:a 1000-500 lat AC.
  Język gocki (jeden z grupy germańskich) stał się pierwszym germańskim językiem pisanym
  Początki języka niemieckiego w formie, jaką znamy dziś, przypadają na okres germańskiej wędrówki ludów i rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa (około roku 600 n.e.).

 7. lusi said

  trudno dziś rozstrzygnąć jak to przebiegało we wczesnym średniowieczu – szerzenie chrześcijaństwa plus ekspansja niemczyzny, a wcześniej Franków, kto kogo wykorzystywał i jak to było planowane, może Frankowie byli tylko wkręcani sprytnie w plany tworzone gdzie indziej

  bo źródeł zostało mało – pewnie i o to się ktoś postarał, jednak jest coś na rzeczy – ten Henryk Ptasznik jednak był niezłym psychopatą, włócznia św. Maurycego też dziwna sprawa, do tego los Prusów nawet po ich ochrzczeniu był ciężki, a stali niemczyźnie na drodze,

  św. Wojciech też mnóstwo jest tam fake news’ów a już św. Stanisław ten od poćwiartowania poplątanie z pomieszaniem co do dzisiejszego czczenia go jako świętego w Polsce

  prawdopodobnie mało rozwijane tematy historyczne z powodu niewygody dla krytykowania kk,

  ale za to z nowszych dziejów – nieciekawa rola jest jezuitów w naszej historii i im oraz uleganiu naszych władców ich kalkulacjom czy niezbyt mądrym decyzjom zawdzięczamy „początkiem końca” i postępujący rozkład I RP

  z powodu błędów politycznych popełnionych za dynastii Wazów – władców sprowadzonych do nas z zagranicy przez jezuitów tylko dlatego, że byli bardzo katoliccy w czasach reformacji, jednak nie znających naszych miejscowych realiów przez co knocących większość rzeczy dotąd idących dobrym torem

  można się spodziewać, że i ten temat nie spotka się ze sprawiedliwą ocena historyków podobnie jak wczesne średniowiecze, ostatnim historykiem, który „tykał” te kwestię był Bobrzyński w XIX wieku

 8. Antares said

  #Admin
  Jeśli mamy posługiwać się terminologią rzymską to owszem, Goci to rzeczywiście Germanie, gdyż Rzymianie tak nazywali wszystkich za linią Renu. Jednakże badania grobowców tzw kultury wielbarskiej często potwierdzały gen R1A czyli wiadomo jaki. Niemcy to mieszanka Celtów, Wenedów (Słowian), i franków. Do czasów IIIRzeszy mnóstwo miejscowości- szczególnie od Łaby na wschód, miało typowo Słowianskie nazwy.

 9. UZA said

  Ad. 1) „Chrześcijaństwo to w całej rozciągłości religia żydowska– najdosadniej przedstawił to Eli Ravage – sekretarz Rotszylda”

  Gdyby tak rzeczywiście było, to Ż… nie zwalczaliby tej religii tak zaciekle i to praktycznie od samego początku. Moim zdaniem, chrześcijaństwo stanowi wręcz zaprzeczenie żydowskości.

  Ż… czekali na Mesjasza – wodza, który zawojuje cały świat i odda ten świat , wraz z jego bogactwami, swojemu plemieniu. Wyobrażenia na ten temat można znaleźć w tzw. Starym Testamencie : „Wtedy zobaczysz i promienieć będziesz, a serce twe zadrży i rozszerzy się, bo do ciebie napłyną bogactwa zamorskie, zasoby narodów przyjdą ku tobie. Zaleje cię mnogość wielbłądów – dromadery z Madianu i z Efy…” itd.

  Jezus przyszedł właśnie do Ż , żeby sprowadzić Ich ze złej drogi i wytłumaczyć Im, jaki naprawdę jest Bóg. Musiał się urodzić z żydowskiej matki, być obrzezany i ofiarowany w Świątyni, bo obcoplemieńca, niewyznającego Ich religii i niestosującego Ich zwyczajów, w ogóle by nie słuchali. Inne narody były gotowe na przyjęcie Dobrej Nowiny i wystarczyło posłać do nich Apostołów, ale Ż wymagali szczególnego podejścia.

  Z uwagi na to , że Pan Bóg jest ojcem wszystkich ludzi i wszystkich kocha, chce też wszystkich uratować, nie wyłączając Ż. Postąpił więc jak ten właściciel winnicy z przypowieści – kiedy niegodziwi dzierżawcy pozabijali albo powyganiali jego innych wysłanników, na koniec wysłał do nich własnego syna w nadziei, że jego uszanują. Nie uszanowali, powiedzieli prawdziwemu Bogu: NIE, bo im nie pasował. Oni chcieli plemiennego bożka, który swoim pomaga, a obcym szkodzi. Nie przekonały Ich znaki i cuda, bo to nie tak – Ich zdaniem – miało być. Nie żaden tam krzyż ale bogactwa zamorskie i dromadery z Madianu i Efy.

  „Jezus, to rabin nauczający głupot po synagogach”

  Bardzo możliwe, że – z punktu widzenia wielu żydowskich słuchaczy- tak to mogło wyglądać. Tradycyjna starotestamentalna religijność była bowiem raczej nastawiona na doczesność : rób tak i tak, a będzie ci dobrze i długo żył będziesz, „małżonka twoja jak płodny szczep winny we wnętrzu twojego domu, synowie twoi jak sadzonki oliwki dokoła twojego stołu”. Wszelkie nieszczęścia na tym świecie, zwłaszcza choroby i kalectwo, tłumaczono sobie jako następstwa nieprzestrzegania Prawa przez chorego bądź jego przodka. A Jezus nauczał o Królestwie, które nie jest z tego świata i jeszcze na dodatek kazał kochać nieprzyjaciół, stawiał za wzór Samarytanina. Ż… mieli swoje obyczaje pogrzebowe, ale życie po śmierci niespecjalnie Ich interesowało. Był jakiś tam , nieokreślony bliżej, Szeol, lecz nikt sobie Nim specjalnie głowy nie zawracał, bo najważniejsze było tu i teraz.

 10. revers said

  No ale ten babilonski tekst bibli, sodomy i gomory, , zle przeklada sie na wspolczesne milenium …

  https://medianarodowe.com/2021/07/25/szkocja-pierwsza-szkola-drag-queen-dla-nastolatkow-w-wieku-11-18-lat/?fbclid=IwAR3-kjg–nuioqH35CJhks54_c5GlI3l7mqxyCmZ1BxKwVnln5lbVRSzpxE

  Kolejne drag quenn przebijaja sie do szkol jako edukatorzy-nki na 11-18 latkach. Jakos dziwnie koresponduje do akcji wieku szczepien.

  Ale w Polsce tego nie bedzie nawet jak kilku Biedroni, i Trzaskowkich wejdzie na wyzsze urzedy niby panstwa katoickiego z biblia tysiaclecia w reku.

 11. Andzia said

  re:5
  Bo to są chamy bez żadnej przyzwoitości i hamulców. Ta ichnia ateistyczna moralność zezwala na włażenie w buciorach ze słomą (i we łbie) szczególnie do religii katolickiej, o której nie mają bladego pojęcia, mają za to potężne hamulce wewnętrzne, aby ją poznać.

 12. Zenon_K said

  Drukuje sie duzo egzemplarzy Biblii np. USA. Pytanie tylko jakie to tlumaczenia – ano b. kiepskie, protestanckie (ich baibel)- prosto do kosza. W „kosciele” posoborowym mamy tez „tlumaczenie ekumeniackie” a jakze. Kazdemu wg. gustow i potrzeb. Dorzucic tez tu mozna takie po-twory jak „biblia” Jechowych czy Mormonow. Jaki procent wydrukowanych egzemplarzy na calym swiecie (np w 2020 roku) stanowia te wszystkie potworki : 99.5 %?

  ——
  Słuszna uwaga. Te liczne „biblie” są nic nie warte.
  Admin

 13. Maverick said

  Biblię w całości przeczytałem tylko raz od dechy do dechy i to dopiero po angielsku. Niekóre części są trudne do zrozumienia że względu na prostotę języka tamtych czasów i wielkiej ilości porównań, aby umożliwić prostym ludziom jej zrozumienie. Jednak wiele z nich jest żle interpretowana, np. zapytany Jezus kiedy wróci odpowiedział im że wróci „quickly” co znaczy szybko, a zostało zinterpretowane jak „soon” czyli niedługo. Już wtedy wierzący przestali myśleć o życiu i oczekiwali jego powrotu. Minęło ponad 2000 lat i nie wraca, i być może jeszcze to potrwa, bo wyraźnie powiedział „nikt nie zna czasu jego powrotu”. Być może większość musi zostać zaszczepiona, eksperymenty z DNA mogą osiągnąć poziom z przed potopu, bo własnie wtedy Bóg zesłał potop za eksperymenty i mieszanie genów ludzi i zwietrząt. Już teraz legislatura USA dopuszcza takie eksperymenty, także robią to Chiny i Korea. Ta ostatnia ma największe osiągnięcia klonowania. Dodajmy do tego tak powszechną aborcję, popychanie genderu i zboczeń, co może wskazywać bliskości czasów ostatecznych. Dopiero gdy znak bestii zdominuje i chrześcijanie i to tylko ci najwierniejsi przejdą do podziemia, będziemy blisko jego powrotu. Wróci nie aby nas nawracać, ale z cała armią Aniołów aby odzielić chwasty od żboża.

  Teraz czytam tylko wyrywkowo, dobrym jest porównanie o pannach młodych które zaprosił na swoje wesele. 5 z nich bierze tylko lampy oliwne w drogę na jego spotkanie, ale 5 bierze nie tylko lampy oliwne ale i dzbanki z zapasem oleju. Jak to interpretować?
  Chyba tak że świat podzieli się pół na pół, na tych co wytrwają do końca i na tych którym olej wiary się wypali.

 14. Marucha said

  Re 9:
  Pani Uzo, nie ma sensu dyskutować z prowokatorami czy antychrześcijanami.
  Oni na chwilę zamilkną, po czym – jakby nigdy nic – powtórzą swoje brednie po raz kolejny.
  Przecież to sami żymianie je puszczają w obieg.

 15. Antares said

  #Maverick
  „….eksperymenty z DNA mogą osiągnąć poziom z przed potopu, bo własnie wtedy Bóg zesłał potop za eksperymenty i mieszanie genów ludzi i zwietrząt”
  Panie Maverick, skąd to Pan wywnioskował?

 16. Marucha said

  Re 8:
  Panie Antares,

  Proszę czytać ze zrozumieniem.

  Nigdzie nie wdawałem się w dyskusje o narodowości.

  Stwierdziłem jedynie, że język niemiecki jest starszy, niż Państwo Niemcy. A które ludy używały dialektów germańskich, i czy miały R1A, to nie należy do tematu.

 17. ZerwipejsMyckojad said

  Ad.1. Pierdolenie o Szopenie satanistycznego zjeba

 18. seler said

  Biblia – jedna z Metod porozumiewania szie Stwórcy z rodzajem ludzkim,
  Słowo Pismo, które m.in. przedstawia i wzloty, i upadki człowieka,
  można Go przyjąć, można też odrzucić, są tacy co szydzą,
  robiąc krzywdę samemu sobie, bo czyżby Bogu ?

  Biblia jest moim Drogowskazem, bym nie pobłądził i nie upadł totalnie,
  nawet czytając Księgę po raz kolejny odkrywam coraz więcej Prawdy,
  pomaga mi w tym Charakter Ojca – Duch Święty, pod warunkiem,
  że pragnę Wody Żywej, która uchroni mnie od pustyni

  Żywe Słowo – Syn Człowieczy, który zstąpił z Nieba, a po Zmartwychwstaniu wstąpił
  a przyszedł Uwiarygodnić Pismo, które szie dokonało, dokonuje i będzie dokonywać,
  dlatego Stwórca wybrał Marię, godną by porodzić Syna Słowo, tak jak
  obiecał przez proroków, że Zbawiciela nam ofiaruje

  Zbawiciel przyszedł – i przychodzi – do każdego Człowieka, który Jemu zaufał,
  bez wględu na rasę, płeć, religię i szerokości geograficzne,
  bo komuż w końcu mamy zaufać na tym łez padole ?
  kłamliwym propozycjom pachołków szatana ?

  część I – c.d.n.

 19. Radoro said

  „Pismo Święte nie nadaje się do analizy, interpretacji i nauczania w formie dosłownej, bez przygotowania teologicznego.”
  I to chyba wystarczy za cały komentarx.
  Ja również chciałbym aby wszyscy przeczytali biblię. Właśnie bez przygotowania teologicznego.
  Wielu otworzyłaby oczy.
  Dobrej nocy.

  ———-
  Idź stąd, kiepski prowokatorze.
  Admin

 20. seler said

  dopisek do części I – z innego bloga

  Jezus jest Bogiem – lista argumentów.
  https://detektywprawdy.pl/2016/02/02/jezus-jest-bogiem-lista-argumentow/

  polecam

 21. Maverick said

  Antares w Biblii jest tylko jedna referencja do ludzi przedpotopowych „nafarious people” czyli nikczenni ludzie. Jak widzisz na wielu egipskich papirusach i wykutych w skałach są często prezentowane osoby z głowami zwierząt, Czy to jest referencja do bezdusznych ludzi, czyli gadów czy faktycznie to miało miejsce? Tego nie wiem. Wiadomo że istnieli też ludzie z przedłużonymi czaszkami z znacznie większymi mózgami jak obecnie. byli to zbuntowani aniołowie co mieszali się z ziemskimi kobietami, być może są to było powodem potopu. W Biblii jest referencja do opowiadań Noego, które podsłyszał jego wnuczek o tym jak było przed potopem, wtedy ten wnuczek ma powiedzieć że jemu podobało się to jak było przedtem. Oczywiście cały lucyferianizm znowu ostrzy sobie apetyt na ludzie dusze aby zabrać nam nasze światło i zrównać z robakami w sferze duchowej. Ci co się szczepią poddając się temu eksperymentowi sprzedają swoją dusze lub się jej pozbywają.

 22. Piskorz said

  re 8 Do czasów IIIRzeszy mnóstwo miejscowości- szczególnie od Łaby na wschód, miało typowo Słowianskie nazwy.”…Pisał o tym Kisielewski w swojej książce „Ziemia gromadzi prochy” super ciekawej. Za trzymanie jej w domu w
  Warthegau /w czasie II światowej/ groziła śmierć. A np Koepenick w Berlinie to- dawna Kopanica.

 23. Piskorz said

  re 19 Uzupełn. Na początku XIX w. w okolicach Frankfurt/ Main /sic!!/ były osady/wsie o typowych nazwach słowiańskich.!! ps A kiedyś w sieci otworzyłem książkę tel. Duesseldorfu i wpisałem typowo polskie nazwisko..z końcówką -ski. I pełno było tam tych nazwisk, naturalnie żeńskie miały formę np Kozłowski.

 24. Zenon_K said

  Biblia święta to nie czytanka dla uczniów szkoły podstawowej. Kościół zawsze przestrzegał przed osobistą interpretacją Biblii. Sw. Tomasz z Akwinu, wielki święty, doktor Koscioła, intelekt niedoscigniony i, żyjacy w łasce świętej i mający więc natchnienie Ducha Sw. zawsze przed lektóra Bibili modlil sie a przed lekturą trudniejszych jej tekstow poscił. Ktoś bez wiary i natchnienia Ducha swietego niewiele z jej lektury wydobędzie.

  ———
  Ten wypierdek próbował prowokować…
  Admin

 25. zen said

  Jezus Chrystus był Hebrajczykiem, a ponieważ był Synem Bożym, nie maiał narodowości jako takiej – według Wyatta z poniższego filmu miał jeden chromosom męski – jeśli dobrze pamiętam. Żydzi to Edomici (dzisiaj Edom to rejon pustynny Jordanii, przeklęty wcześniej przez Boga) z wylęgarni zła, potomstwo upadłych, np. król Herod, ten od mordowania dzieci nim był, oni „przejęli” władzę podstepęm od prawdziwych Hebrajczyków, spiskując z Rzymianami – robią to na świecie cały czas dla swojego fałszywego mesjasza, a to co obecnie dzieje się na swiecie, to etap ku powszechnemu gułagowi i ich władzy nad gojami, z szatanem jako bogiem. Zło nie może być wielbione przez większość ludzi, dlatego podszywa się zawsze pod dobro.

  Żydzi nie są żadnym ekspertami biblijnymi, jest wręcz odwrotnie, prawdy biblijne są dostepne dla tych, którym Bóg chce się ujawnić – Biblię można czytać wiele razy, a jeśli Bóg nie zachce się ujawnić danej osobie, to pozostanie głucha na jej słowa – to nazywa się nowonarodzenie z Ducha i wody – tak działa Bóg w tych, którzy dostapili zaszczytu bycia wśród dzieci Bozych.

  https://gloria.tv/post/LBZJDwZJchf24LCHq9Sw6GMH1

  https://www.fuw.edu.pl/~pniez/Droga/Artykul_Proba/PL-HR-FulfilledProphecy.htm

 26. gnago said

  ech siew na ugór . Był Galilejczykiem religii żydowskiej. Porównaj Galicja w Małopolsce i Hiszpanii rozkmiń pochodzenie tych nazw

  Historykom umyka dzieciobójstwo na terenach zdobytych w Azji mniejszej przez islam. Wszystko co rodziło sie z jasnym włosem i jasnymi oczami szło pod nóż. Nawet Słowianom sojusznikom w czasie podboju Bizancjum odpuszczono i pamiętano zasługi przez parę pokoleń jedynie

 27. Marucha said

  Re 26
  Byłbym ciekaw związków iberyjskiej Galicji i Galicji w Europie Środkowej, bo nie mogę sam tego rozkminić.

  Interesuje mnie też pochodzenie nazwy stacji kolejowej i wsi Kurwa w Indiach oraz kilku miejscowości w Rumunii o nazwie După Deal,

 28. gnago said

  Już to wyjaśniałem! na tym portalu parę lat temu. Przez ludność która tam mieszkała ot po drodze zostawali maruderzy/osadnicy.
  I nie będę wyjaśniał drugi raz. Wiedza samodzielnie zdobyta , zwyczajnie, zostaje w pamięci

 29. Marucha said

  Re 28:
  Pan tę wiedzę zdobył samodzielnie? Prowadził jakieś badania?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: