Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Amerykański dyplomata grozi Rosji konsekwencjami za Nord Stream 2

Posted by Marucha w dniu 2021-09-13 (Poniedziałek)

Stany Zjednoczone i Niemcy podejmą działania przeciwko Nord Stream 2, jeśli Rosja spróbuje wykorzystać gazociąg jako broń – powiedział amerykański dyplomata, były specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kurt Volker. Pisze o tym „Glavred”.

Volker zaznaczył, że USA próbują przeciwdziałać realizacji projektu, ale na razie jest to tylko walka na słowa.
Dodał też, że umowa między Waszyngtonem a Berlinem umożliwiająca dokończenie gazociągu bez dodatkowych sankcji wynika z korzyści finansowych.

– Trzeba podchodzić do tego z punktu widzenia gazu, czyli z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ Rosja próbuje wpływać na Europę i to zagraża Ukrainie – stwierdził Volker. – Jeśli Moskwa zacznie używać gazu jako broni, grożą jej poważne konsekwencje – podsumował.

[Jakie konsekwencje? Czy ten dupek może podać bodaj jeden przypadek, gdy Rosja dała się zastraszyć? – admin]

W piątek 10 września koncern Gazprom poinformował o zakończeniu budowy Nord Stream 2. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podkreśliła, że gazociągu nie da się zatrzymać i wezwała do zaprzestania blokowania projektu. Oświadczyła również, że Moskwa spodziewa się, iż europejscy konsumenci wkrótce będą mogli odbierać rosyjski gaz najkrótszą i najbardziej przyjazną dla środowiska drogą.

Z kolei rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że zakończenie projektu to „kolejny krok – ważny, decydujący krok – na drodze do rozwiązania wielu problemów”.

Gazociąg Nord Stream 2 składa się z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie biegnących z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiały się Stany Zjednoczone, które promują własny skroplony gaz ziemny w UE, a także Ukraina i szereg krajów europejskich.

W grudniu 2019 roku państwa nałożyły sankcje na gazociąg, w wyniku których szwajcarska Allseas została zmuszona do przerwania prac budowlanych. W grudniu 2020 roku budowa gazociągu została wznowiona.

https://pl.sputniknews.com

Komentarze 3 do “Amerykański dyplomata grozi Rosji konsekwencjami za Nord Stream 2”

 1. Jabo said

  Wypowiedź amerykańskiego dyplomaty przypomniała mi sytuację, którą kiedyś zaobserwowałem na szkolnym boisku. Doszło tam do sprzeczki dwóch chłopaków. Jeden drugiego powalił na ziemię i usiadł na nim okrakiem, całkowicie go obezwładniając. Ten pod spodem , nie mogąc wykonać żadnego ruchu, zaczął krzyczeć do swoich kolegów, żeby ci ściągnęli jego rywala z niego, bo jak tego nie zrobią , to on jego rozerwie na strzępy. Oczywiście, cała ta groźba skwitowana została salwą śmiechu.
  USA nie są wstanie zrobić czegokolwiek w sprawie gazociągu, więc chociaż próbują pokrzyczeć poprzez swoich dyplomatów. Tylko salwy śmiechu nie będzie. Światowa dyplomacja, to nie podwórko, chociaż czasem wygląda to gorzej, niż na podwórku.

 2. Olo said

  Nord Stream 2 najbardziej uderzy (po kieszeni) w żydobanderowski twór poliniacki, a być może nawet doprowadzi do upadku reżim dobrej zmiany, który obecnie jest najbliższym sojusznikiem anglosyjonu w Europie. Oby tylko w sklepach sznuru i linek nie zabrakło. Wyczekuję tego dnia jak kania dżdżu.

 3. gnago said

  Na razie to polskie magazyny gazu ziemnego wypełnione są w 91% . A kraje które ślinią się do Nord Stream mają ok 50% i niżej

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: