Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Naukowcy planują wypuścić mamuty do arktycznej tundry już za 6 lat

Posted by Marucha w dniu 2021-09-14 (Wtorek)

Dziesięć tysięcy lat po zniknięciu mamutów włochatych z powierzchni Ziemi, naukowcy postanowili rozpocząć ambitny projekt powrotu tych zwierząt do arktycznej tundry. Zgodnie z przedstawionym planem, może do tego dojść już za 6 lat.

Perspektywa ożywienia mamutów jest przedmiotem dyskusji od przynajmniej dekady. Niedawno, firma Colossal zebrała na ten projekt 15 milionów dolarów. Naukowcy planują stworzyć hybrydę słonia i mamuta. Porównując genomy mamutów i żyjących współcześnie słoni, będą poszukiwać specyficznych genów, odpowiedzialnych za istnienie futra, izolacyjnych warstw tłuszczu i innych przystosowań do zimnych klimatów.

Następnie planuje się przeniesienie embrionów do matki zastępczej lub ewentualnie sztucznej macicy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy planują zdobyć pierwsze nowonarodzone mamuty w ciągu najbliższych sześciu lat. Zgodnie ze słowami jednego z uczestników projektu:

„Naszym ostatecznym celem jest stworzenie odpornego na mróz słonia, ale będzie on wyglądał i zachowywał się zupełnie jak mamut.”

Warto nadmienić, że nadrzędnym celem tego projektu, nie jest wyłącznie wskrzeszenie wymarłych już zwierząt. W zamyśle badaczy, stanowi on próbę pomocy w ochronie słoni azjatyckich, poprzez zapewnienie im uwarunkowań genetycznych, które pozwolą im rozwijać się na rozległych obszarach Arktyki, znanych jako mamutowe stepy.

Naukowcy są przekonani, że wprowadzenie stad hybryd słonio-mamutów do arktycznej tundry może pomóc w odbudowie zdegradowanych siedlisk i zwalczaniu niektórych skutków kryzysu klimatycznego. Na przykład, jedząc drzewa, zwierzęta mogą pomóc przywrócić dawne arktyczne łąki. Według naukowców pracujących nad projektem, stworzenie w laboratorium zwierząt podobnych do mamutów, jest najskuteczniejszym sposobem na odtworzenie ekosystemu tundry.

https://zmianynaziemi.pl/

Komentarzy 10 do “Naukowcy planują wypuścić mamuty do arktycznej tundry już za 6 lat”

 1. walthemar said

  ”Naukowcy są przekonani, że wprowadzenie stad hybryd słonio-mamutów do arktycznej tundry może pomóc w odbudowie zdegradowanych siedlisk i zwalczaniu niektórych skutków kryzysu klimatycznego. Na przykład, jedząc drzewa,”itd

  Chyba ich poje….tych ”naukofcuf”

  A inni krzycza,ze wycinanie drzew zmienia klimat

 2. Zbigniew Kozioł said

  Chyba ich poje….tych ”naukofcuf”

  Tych akurat tak. Ale zwracam uwagę, że to żurnaliści nazwali ich naukowcami. Co jest u nich w zwyczaju. Mnie często chce się normalnie rzygać, gdy czytam o nauce na onet, interia, i podobnych miejscach.

  Przez 6 lat mają ekstra kasę na „badania”. Tyle z tego będzie.

  Kto zaś przyznał forsę na owe „badania”? Na jakiej podstawie?

  Ciekawe też, czy kwestie etyczne brane były pod uwagę? Zwierzę to wprawdzie nie człowiek, ale znęcać się nad dowolnym stworzeniem ne wypada…

 3. Tadeusz said

  Kilkanaście lat temu Rosjanie znaleźli w tundrze zamrożonego mamuta. Nie wierzę ,ze nie zachowali sobie próbek DNA. No i czego tu szukać? Wystarczy zapytać Rosjan albo poszukać w muzeach zachowanych szczątków i fragmentów mamutów. Chyba ,ze chodzi o wydymanie jak największej ilości kasy, jak zawsze zresztą.

 4. https://wideo.wp.pl/powrot-mamuta-wlochatego-badacze-chca-stworzyc-nowa-hybryde-6683037019702913v

  WYRZUCANIE PIENIĘDZY W BŁOTO.
  Na Syberii żyje tysiące mamutów włochatych jako Potwory Wodne, które zimą idą w tajgę, gdzie Nikt Nie Zagląda.
  Mamuty jako rude słonie syryjskie uciekły też ze zwierzyńców faraonów do Nilu i przetrwały w Afryce Zachodniej jako Słonie Wodne.
  35 lat temu pisałem o tym do amerykańskiego Towarzystwa PRZYJACIÓŁ SŁONIA, które po moim liście dało sobie spokój z introdukowaniem Słonia Afrykańskiego.
  Podobna sprawa jest z nosorożcem syberyjskim, który przetrwał jako SUMATRZAŃSKI z darów Prawdziców.

 5. Prowokator said

  Niegłupi pomysł. Jak cywilizacja cofnie się do etapu człowieka pierwotnego, będzie na co polować.

 6. Maverick said

  Drzewa pochłaniają najwięcej CO2, jacy to naukowcy gdy tworzą efekt cieplarniany poprzez spryskiwanie atmosfery metalami ciężkimi.

  Najbliżej zklonowania mamuta są koreańczycy i Japończycy.

 7. Sylwester said

  To już było… Nazistowskie superkrowy jako tury (bydło Hecka) itp.

  Grzebanie w naturze to igranie z ogniem.

 8. zen said

 9. gnago said

  Bzdura po katastrofie syberyjskiej zostały nam zwłoki mamutów z żołądkami pełnymi niestrawionego żarcia. TO NIE BYŁY ROŚLINY TUNDRY

 10. zen said

  Jest również o mamutach, których futro nie chroniło przed zimnem!…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: