Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Olo o Wolne tematy (71 – …
  revers o Wolne tematy (71 – …
  lewarek.pl o Wolne tematy (71 – …
  revers o Czy chcą nas zabić?
  Boydar o Półpolacy
  Carlos o Półpolacy
  Lily o Półpolacy
  Lily o Półpolacy
  walerianda o Wolne tematy (71 – …
  Sowa o Opary kłamstwa i absurdu w Par…
  Marucha o Półpolacy
  bryś o Wolne tematy (71 – …
  Boydar o Wolne tematy (71 – …
  plausi o Czy chcą nas zabić?
  Boydar o Półpolacy
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 557 obserwujących.

Wiadomo, dlaczego niektórym trudniej się oprzeć na widok smakołyków

Posted by Marucha w dniu 2021-09-18 (Sobota)

Istnieje związek między działaniem układu opioidowego w naszym mózgu a uczuciem głodu wyzwalanego przez bodźce zewnętrzne – dowiedli naukowcy z Turku PET Centre w Finlandii. To dlatego niektórzy z nas są bardziej podatki na widok apetycznego jedzenia, a w efekcie – na rozwój otyłości.

O wynikach swojego badania autorzy poinformowali za pośrednictwem pisma „Translational Psychiatry” (http://dx.doi.org/10.1038/s41398-021-01559-5).

Przeprowadzony przez nich na zwierzętach eksperyment wykazał, że zarówno system opioidowy, jak i endokannabinoidowy są ważnymi elementami mechanizmu regulacji zachowań żywieniowych i pośredniczą w zdobywaniu pokarmu, a zmiany w ich sygnalizacji są związane np. z otyłością.

„Ogólnie rzecz biorąc, zarówno wewnętrzne sygnały organizmu, takie jak wahania poziomu cukru we krwi, jak i bodźce zewnętrzne, takie jak reklamy żywności, mogą wywołać u ludzi apetyt” – tłumaczą autorzy publikacji.

Jak dodają, zachowania żywieniowe różnią się znacznie między poszczególnymi osobami, ale neurobiologiczne podstawy tych różnic pozostają słabo poznane. Wiadomo, że obecne w mózgu receptory opioidowe i kannabinoidowe regulują równowagę energetyczną poprzez wiele ścieżek neuronalnych, wpływając na przyjmowanie pokarmu i aktywując mózgowy system nagrody.

Wiadomo też, że otyłość i zaburzenia odżywiania są związane ze zmianami w sygnalizacji opioidowej i endokannabinoidowej. Dlatego fińscy badacze uznali, że zmiany funkcji obu tych systemów mogą potencjalnie leżeć u podstaw różnych zachowań żywieniowych.

Po przeprowadzeniu serii eksperymentów naukowcy odkryli, że szczególnie funkcjonowanie układu opioidowego jest mocno związane z przyjmowaniem pokarmu, indukowanym przez bodźce zewnętrzne.

„Im mniej było w mózgu miejsc wiązania dla opioidów, tym większa była tendencja do jedzenia w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, takie jak np. widok apetycznego posiłku – mówi Tatu Kantonen, główna autorka badania. – Co więcej, liczba miejsc wiążących endokannabinoidy okazała się być powiązana z kilkoma różnymi typami zachowań żywieniowych”.

Według autorów otrzymane wyniki sugerują, że układ opioidowy może być potencjalnym celem leków przeciwko otyłości u ludzi.

Katarzyna Czechowicz
Nauka w Polsce – PAP
https://www.magnapolonia.org/

Komentarze 3 do “Wiadomo, dlaczego niektórym trudniej się oprzeć na widok smakołyków”

 1. Bendzwal said

  politycy swiata calego sa do :
  Odstrzalu.I mozni tego swiata ;;;;;Rothildowie Sorrosssy Blajwindry Cimerrmany Rockefelerowie Gatesy itp Holota robiaca zament na tym swiecie i balagan.KONIEC DIALOGU Z WYSLANNIKAMI ;;;;;;;;;;;szatana;;;;;

 2. bardzo said

  Pozdrawiam współtłuściochów.

  Łakomstwo jest cnotą.
  Obżarstwo grzechem.
  Pijaństwo przestępstwem.

 3. Kar said

  ..czlowiek jest slaby, kiedy mlody topnieje w kolanach na widok cyckow. A kiedy stary doswiadcza nadpobudliwy slinotok .. na widok malin.. ..paranoja

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: