Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Maverick o Gotowana na twardo globalistyc…
  Carlos o Wolne tematy (59 – …
  jasiek z toronto o O żydowskiej nienawiści do…
  piwowar o Między prawdą, mitem, ideologi…
  Spootnick o Wolne tematy (59 – …
  revers o Putin morduje ryby
  Czaruś o Prezydent Andrzej Duda, chrześ…
  Jack Ravenno o Gotowana na twardo globalistyc…
  corintians o Gotowana na twardo globalistyc…
  Yagiel o Wolne tematy (59 – …
  Marek o Gotowana na twardo globalistyc…
  corintians o Gotowana na twardo globalistyc…
  kontra o Wolne tematy (59 – …
  Emilian58 o Kaczyński – fałszywy kate…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Samochody elektryczne – wielki PRZEKRĘT w walce ze zmianami klimatu!

Posted by Marucha w dniu 2021-09-21 (Wtorek)

Niektórzy naukowcy twierdzą, że samochody odpowiadają za 72% emisji CO2 w sektorze transportowym. Następne są samoloty – 10%. Jako rozwiązanie wskazuje się samochody elektryczne.

Czy są jednak naprawdę bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska? Dla wielu wydają się być świetnym rozwiązaniem w walce ze zmianami klimatycznymi, a nawet podobno mają zerową emisję CO2. Ale czy to prawda, że są nieszkodliwe dla planety?

Podstawowa różnica między samochodami konwencjonalnymi, termicznymi i elektrycznymi dotyczy procesu przekształcania energii potencjalnej (magazynowanej) w energię kinetyczną (ruchu). W samochodach cieplnych energia ta jest magazynowana w postaci chemicznej i uwalniana w wyniku reakcji chemicznej w silniku.

Z drugiej strony samochody elektryczne, mimo że posiadają również chemicznie zmagazynowaną energię, uwalniają ją elektrochemicznie bez jakiegokolwiek spalania, dzięki akumulatorom litowo-jonowym. Oznacza to, że podczas jazdy nie dochodzi do spalania paliwa, a zatem nie dochodzi do zanieczyszczenia powietrza przez CO2. Są również bardziej wydajne niż samochody kopalne. Czy to wyraźna wygrana ruchu elektrycznego? Czy samochody i pojazdy elektryczne są bardziej ekologiczne?

Niekoniecznie. Albo lepiej powiedzieć, nie zawsze. Jeśli źródłem energii do zasilania tych samochodów nie będą panele słoneczne, turbiny wiatrowe, a nawet elektrownie jądrowe lub wodne, ich emisje CO2 będą znacznie wyższe. Na przykład, jeśli energia elektryczna używana do ładowania samochodów pochodzi ze spalania paliw kopalnych, nie ma znaczenia, czy samochód elektryczny nie powoduje zanieczyszczeń podczas jazdy, ponieważ zanieczyszczenie to zostało już uwolnione w jakiejś odległej elektrowni.

Oznacza to, że jeśli prowadzisz samochód elektryczny w Stanach Zjednoczonych, gdzie paliwa kopalne stanowiły 62,7% produkcji energii w kraju w 2017 r., prawdopodobnie wyemitujesz do atmosfery więcej CO2 niż w przypadku jazdy na Islandii, który prawie w całości wykorzystuje energię wodną, geotermalną i słoneczną.

Trzeba pamiętać, że cykl tworzenia samochodu zaczyna się od wydobycia i wyprodukowania kilku komponentów, które zostaną zmontowane w celu wyprodukowania samego samochodu. Proces ten przebiega bardzo podobnie zarówno w samochodach konwencjonalnych, jak i elektrycznych. Niemniej jednak pod koniec procesu produkcyjnego samochody elektryczne generują więcej emisji dwutlenku węgla.

Dlaczego? Ponieważ samochody elektryczne przechowują energię w dużych akumulatorach (im są większe, tym większy jest ich zasięg), które wiążą się z wysokimi kosztami środowiskowymi. Dzieje się tak, ponieważ baterie te są wykonane z pierwiastków ziem rzadkich, takich jak lit, nikiel, kobalt lub grafit, które występują tylko pod powierzchnią Ziemi i dlatego są uzależnione od działalności wydobywczej powiązanej z bardzo zanieczyszczającymi procesami. Dlatego na pytanie, czy samochody elektryczne są bardziej ekologiczne, czy nie, nietrudno odpowiedzieć.

Na przykład, według Chińskiego Towarzystwa Ziem Rzadkich, aby wyprodukować 1 tonę pierwiastków ziem rzadkich, wytwarza się 75 ton odpadów kwasowych (z którymi nie zawsze postępuje się we właściwy sposób) i 1 tonę pozostałości radioaktywnych. Pomimo tych problemów z zanieczyszczeniem, badania mówią nam, abyśmy nie martwili się dostępnością tych pierwiastków ziem rzadkich, a jeśli chodzi o lit, istnieją dane szacujące wystarczające rezerwy światowe na następne 185 lat, nawet jeśli rynek się potroi.

Również energia wykorzystywana do produkcji samych baterii jest wysoce zanieczyszczająca środowisko, ponieważ większość jej nie pochodzi ze źródeł niskoemisyjnych. Nawet jeśli założymy rozwój systemów energii odnawialnej to i tak pozostaje negatywny wpływ na środowisko. Wpływ akumulatorów litowo-jonowych, w porównaniu z konwencjonalnymi samochodami, jest kompensowany w ciągu 6 do 16 miesięcy przeciętnej jazdy (przy użyciu czystej energii) w USA lub 2 lat w UE. Od tego momentu samochód elektryczny pozostaje lepszą ekologiczną alternatywą dla konwencjonalnych samochodów, dopóki ich akumulator nie osiągnie końca swojego cyklu życia.

Ale co dalej? Jak obchodzić się z akumulatorami litowo-jonowymi, gdy nie są już przydatne w samochodach elektrycznych?

Według badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Radę ds. Czystego Transportu (ICCT) w przemyśle samochodów konwencjonalnych 99% akumulatorów ołowiowo-kwasowych (takich jak te używane w samochodach napędzanych paliwami kopalnymi) jest poddawanych recyklingowi w USA. Nie dotyczy to akumulatorów litowo-jonowych, które mają bardzo specyficzną mieszankę składników chemicznych i niewielkie ilości litu, co nie czyni z nich atrakcyjnej okazji rynkowej. Na przykład na rynku UE w 2011 r. zbierano tylko 5% litu, a reszta była spalana lub wyrzucana na wysypiska śmieci (co nie jest ekologiczne).

Nie, samochody elektryczne to nie są pojazdy o zerowej emisji. Widzieliśmy, że chociaż nie emitują CO2 podczas jazdy, mogą to robić na 3 innych etapach: podczas produkcji, wytwarzania energii i pod koniec cyklu życia. W pierwszym przypadku konieczność prowadzenia działalności wydobywczej w celu wydobycia metali ziem rzadkich stosowanych w akumulatorach jest bardzo energochłonna i zanieczyszcza.

Jeśli chodzi o produkcję energii, jeśli samochód jest zasilany energią ze spalania paliw kopalnych, nadal emituje do atmosfery CO2 nie z rury wydechowej, ale z jakiejś odległej elektrowni. Jeśli chodzi o recykling baterii, nadal jest to kosztowny proces, a większość baterii nie jest poddawana recyklingowi.

Gdyby naprawdę chodziło o klimat, należałoby sięgnąć po zupełnie inne środki, to znaczy rozwijać transport zbiorowy i zachęcać ludzi do korzystania z niewielkich używanych samochodów miejskich. Dlaczego? Bo zostały one już wyprodukowane i mają niewielkie spalanie.

Tymczasem zmiany idą w zupełnie innym kierunku, a producenci aut, m.in. pod wpływem przepisów UE, wycofują się zupełnie z produkcji takich samochodów. Jeśli ekologiści z UE się nie zatrzymają, to miliony aut trafi na śmietnik i trzeba będzie wybudować całkowicie nową infrastrukturę i pojazdy, co będzie wiązać się z gigantycznym wpływem dla środowiska.

Autor: Chris Klinsky
Źródło: redakcja
https://prawy.pl/

Komentarze 2 do “Samochody elektryczne – wielki PRZEKRĘT w walce ze zmianami klimatu!”

 1. Mietek said

  W tym wszystkim jedno jest pewne! Zachód już od wielu lat traci wydobycie węglowodorów, a żeby przeżyć i jeszcze przy tym zarobić, wymyślili ocieplenie klimatu, ale wystarczy spojrzeć setki lub tysiące lat wstecz, a każdy, zauważy że większość cywilizacji które wygineły, zawdzięczają to zmianom klimatu, dla zachodniej Europy pozostały dwa wyjścia, albo podporządkować się Rosji, i jej zasobami, drugie wyjście, kombinować z nowymi technologiami, a nuż się uda, wtedy będzie można narzucić je innym, za określone pieniądze, oczywiście przy tym narzucić swoje prawa, tak jak to było do tej pory, tyle tylko, jak wiadomo same chciejstwo jeszcze nie oznacza że tak będzie, na dzisiaj autobus elektryczny jest ok 4 razy droższy od spalinowego, autobus na wodór jest też wielokrotnie droższy, ale od autobusu elektrycznego, i póki co żadnego przełomu w tych technologiach nie ma, żadna gospodarka nie wytrzyma tych cen, skończy się to wszystko wielkim triumfem Rosji, i jej bogactw naturalnych, to Rosja będzie wyznaczać trendy, oraz dalszy rozwój ludzkości.

 2. maasteer said

  Może i będzie jak kitajce im nie zabiorą, bo juz ich dużo na sybirze. A technologie wojenne też już pozyskali.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: