Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Wolne tematy (57 – …
  Piskorz o Wolne tematy (57 – …
  ! o Wolne tematy (57 – …
  Lily o Wolne tematy (57 – …
  Anucha o Cywilizacja (Nie)Prawdy
  Boydar o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Boydar o Wypadek w Chorwacji…czy…
  kontra o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Adrian o Wolne tematy (57 – …
  Adrian o Wolne tematy (57 – …
  I*** o Wypadek w Chorwacji…czy…
  revers o Wolne tematy (57 – …
  Ale dlaczego? o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Peryskop o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Peryskop o Gulgowscy i kaszubski ren…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

W obliczu śmierci zostaje tylko miłość. 7 wskazówek, co mówić umierającemu.

Posted by Marucha w dniu 2021-10-07 (Czwartek)

O czym rozmawiać z osobą, której dni na ziemi są już policzone? Co jej powiedzieć, gdy paraliżuje nas obawa przed byciem niezręcznym? Oto wskazówki, jak w delikatny sposób przejść do rzeczy.

Jak pomóc bliskiej osobie u kresu życia? Jak towarzyszyć jej w tych ostatnich dniach? – O ile niemożliwym jest postawić się na miejscu takiej osoby, o tyle wiemy, że jednym z największych lęków konających jest osamotnienie. Dla osoby, która znajduje się u kresu życia, znika wszystko to, co przynosiło poczucie bezpieczeństwa. Nie może się już oprzeć ani na swoich talentach, ani na swoim doświadczeniu, ani na swoim koncie bankowym. To prawdziwe osamotnienie wzbudza w niej ogromny lęk ‒ wyjaśnia Aletei ksiądz Paul Denizot, rektor sanktuarium Notre-Dame de Montligeon (Orne), światowego centrum modlitw za zmarłych, którego celem jest niesienie otuchy osobom pogrążonym w żałobie i cierpieniu.

Co powiedzieć osobie, której dni na ziemi są już policzone? Siedem wskazówek, jak przeżyć ten czas w prawdzie.

1. NICZEGO NIE UDAWAJ

Jeśli bliska ci osoba jest gotowa rozmawiać o śmierci, nie bój się rozpocząć rozmowy.

Bardzo ważne jest, aby niczego nie udawać i nie mówić osobie, która wkrótce umrze, rzeczy takich jak „wszystko będzie dobrze”, „na pewno szybko z tego wyjdziesz”. Jeśli na horyzoncie naprawdę czai się śmierć, trzymanie się takich pozornie pocieszających słów może być bardzo trudne dla chorego. Przez większość czasu, nawet jeśli zdaje on sobie sprawę z tego, że bliscy unikają tematu, nie czuje się wystarczająco silny, by przełamać tabu. Jeśli odnosisz wrażenie, że bliska ci osoba jest gotowa rozmawiać o swojej śmierci, nie bój się rozpocząć takiej rozmowy w całkowitej szczerości. Póki jest jeszcze czas, by poruszyć ważne tematy.

2. ODŁÓŻ NA BOK SWOJĄ WŁASNĄ ROZPACZ

Zdarza się, że bliskich chorego ogarnia taka rozpacz, że posuwają się nawet do słów: „Nie możesz umrzeć!”, „Potrzebuję cię, żeby żyć!” To dramatyczna sytuacja dla osoby u kresu życia. Gdy zbliża się moment śmierci, uczucia osób, które jej towarzyszą, powinny zejść na dalszy plan. Pomocą dla konającego jest towarzyszenie mu z miłością i czułością, a także z ogromnym spokojem. Na tyle, na ile to możliwe.

3. BĄDŹ PO PROSTU OBECNY. JAK MARYJA

Gdy nie wiemy, co powiedzieć, wystarczy słuchać, po prostu być obecnym.

Choroba wytrąca z równowagi i zdarza się, że nie znajdujemy słów pocieszenia. W takim przypadku rektor sanktuarium w Montligeon radzi, by po prostu być obecnym i dać choremu możliwość rozmowy o jego lękach i nadziejach. – Trzeba nastawić się na słuchanie, po prostu być obecnym. Jak przyjaciele Hioba. Trwali przy nim, ale milczeli. Czasem, gdy doświadcza się wielkiego cierpienia, obecność przyjaciela, który, nic nie mówiąc, trzyma cię po prostu za rękę, może być bardzo kojąca.

Możemy porównać tę milczącą obecność do obecności Maryi u stóp krzyża. Maryja milknie wobec śmierci swojego Syna. Nie dodaje Mu odwagi, mówiąc: „Dasz radę, Kochanie” albo „Pamiętasz o swojej obietnicy?”. Nie, Maryja płacze i milczy. Jest bezbronna, ale trwa u boku Tego, którego kocha ‒ podkreśla ksiądz rektor.

4. DELIKATNIE ZAPYTAJ: „CO CZUJESZ?”

W relacji z osobą u kresu życia kluczowe jest, by być nastawionym na jej wysłuchanie z największą delikatnością. Zdarza się, że chorzy, ku zdumieniu swoich bliskich, otwierają serca. Może się wówczas okazać, że rozmawiamy z nimi tak szczerze, że jest to zaskakujące nawet dla nas samych. W takim przypadku pytanie „co czujesz?”, „czego doświadczasz?” może być uwalniające. Pozwala ono choremu na rozmowę „serce przy sercu” z jego otoczeniem.

Czasem jednak jest to niemożliwe. W takim przypadku w żadnym razie nie należy wywierać na bliskim presji w tym temacie. Nawet jeśli sami odczuwamy taką potrzebę.

5. POROZMAWIAJ O RODZINIE

Gdy chory zaczyna myśleć o rozpaczy swojej rodziny, jego własne lęki schodzą na dalszy plan.

Jeśli udaje się przerwać milczenie, pozostawiając przestrzeń na rozmowę „serce przy sercu”, nie wahaj się rozmawiać z chorym o jego rodzinie, dla której zbliżająca się śmierć będzie bardzo trudnym doświadczeniem. Gdy człowiek u progu śmierci myśli o rozpaczy swojej żony lub dzieci, jego własny lęk przed śmiercią schodzi na dalszy plan. Chory na nowo staje się mężem lub matką, którzy myślą o innych, nie tylko o własnej śmierci.

– Czasem zdarzają się naprawdę wielkie cuda w ostatnich chwilach życia ‒ zauważa ks. Paul Denizot, który jako kapłan nabrał zwyczaju zwracać się do osób u progu śmierci z pytaniem: „Czy jest jeszcze coś, co nie daje ci spokoju?”. Wspomina też pewnego mężczyznę, który wezwał go, by doprowadzić do porządku swoje życie. Rozwodnik, człowiek, który 40 lat wcześniej porzucił Kościół, miał ogromne pragnienie, by przed śmiercią poprosić o przebaczenie swoją żonę i dzieci.

6. MÓDL SIĘ PSALMAMI

Jeśli osoba u kresu życia nie jest gotowa na zwierzenia, możemy delikatnie jej zaproponować wsłuchanie się w słowa psalmu. – Psalmy mają w sobie wielką moc. Wyrażają ludzkie emocje złożone w Bogu. Dotykają też cierpienia, jakiego doświadcza się stojąc twarzą w twarz ze śmiercią ‒ wyjaśnia rektor sanktuarium w Montligeon. – Gdy umierał mój ojciec, chciał, bym czytał mu psalmy takie jak De profundis (Z głębokości wołam do Ciebie, Panie. Panie, wysłuchaj mego głosu!, Ps 130), „Pan jest moim pasterzem” (Ps 23) czy Dies irae (Dzień gniewu) ‒ sekwencję śpiewaną w mszy Requiem. Pośród słów gniewu można tam też usłyszeć to cudowne wołanie: Wspomnij na mnie, słodki Jezu. Dopiero dużo później zrozumiałem, dlaczego właśnie ten ostatni psalm był tak pomocny mojemu ojcu w jego starciu ze śmiercią ‒ przyznaje.

7. POWIEDZ „KOCHAM CIĘ”

W przypadku osób wierzących istnieje wiele modlitw (różaniec, Litania do Najświętszej Maryi Panny, litanie do innych świętych), sakramentów (spowiedź, Komunia Święta, namaszczenie chorych), a także błogosławieństw, które mogą pomóc konającym. Jeśli osoba u kresu życia jest niewierząca, możemy po prostu wyszeptać jej do ucha „kocham cię”. Możemy też powiedzieć to w myślach, głaszcząc ją delikatnie po ręce, policzku lub czole. – W obliczu śmierci nie obowiązują już żadne konwenanse. Zostaje tylko miłość ‒ podsumowuje ks. Paul Denizot.

https://pl.aleteia.org

Komentarzy 9 do “W obliczu śmierci zostaje tylko miłość. 7 wskazówek, co mówić umierającemu.”

 1. NICK said

  Gajowy.
  Bądź radykalny.
  Narodowy.

 2. podczaszy said

  W przypadku osób wierzących istnieje wiele sakramentów (spowiedź, Komunia Święta, namaszczenie chorych), a także błogosławieństw, które mogą pomóc konającym

  To lewacka aleteia.org ale że katolickie sakramenty MOGĄ pomóc ( mogą też nie pomóc?) i to w ostatnim punkcie?
  Sakrament Ostatniego Namaszczenia, Spowiedź, Komunia Święta to podstawa i pkt 1.

  ===
  Wspomina też pewnego mężczyznę, który wezwał go, by doprowadzić do porządku swoje życie. Rozwodnik, człowiek, który 40 lat wcześniej porzucił Kościół, miał ogromne pragnienie, by przed śmiercią poprosić o przebaczenie swoją żonę i dzieci.

  To jest tak beznadziejnie napisane ale czy ten człowiek miał pragnienie Spowiedzi Św?
  Taa i ew. spowiedz po 40 latach to bułka z masłem.

  ===
  Jeśli osoba u kresu życia jest niewierząca, możemy po prostu wyszeptać jej do ucha „kocham cię”. Zostaje tylko miłość ‒ podsumowuje ks. Paul Denizot.

  Miłośc posoborowa. Pozwalamy iść tej osobie do Piekła?

  ——
  Chyba się Pan za bardzo czepia.
  Admin

 3. Szarlotka said

  Ważny, potrzebny temat.

 4. Szarlotka said

  Dla tych, którzy pozostają…:

  https://www.hospicjumpromyczek.pl/zaloba/pomoc-w-zalobie/

 5. Szarlotka said

  Dla tych, którzy pozostają…:

  https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/smierc_zaloba_zycie.html

  https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/fundacja-nagle-sami-pomoc-dla-osob-w-zalobie-aa-xa28-gm6a-CWN2.html

  Pamiętam w modlitwie o tych po jednej i po Drugiej stronie, którzy stoją w obliczu śmierci własnej lub bliskich.

 6. NICK said

  Miej wgląd.
  We Dusze.
  Na-wet tych cyników.

  Ołtarz marzeń?

  Gospodarzu… .

  Trzeba czynić.
  Więcej niż powszechnie.

 7. podczaszy said

  ——
  Chyba się Pan za bardzo czepia.
  Admin

  Może
  Tylko miało być 7 wskazówek, co mówić umierającemu
  a jest też co robić dla umierającego w kwestii jego Zbawienia i jest to słabe.

  Porównajmy to z tym:

  4 Aspekty Śmierci
  Śmierć – wykład biskupa Sanborn`a

  Kolejną rzeczą jest ból i udręka kogoś bliskiego śmierci.

  Pierwszy ból w
  udręce to wspomnienie przeszłości.

  Można by rzec, dokonujesz własnego
  osądu. Twoje przeszłe grzechy zmysłowości, nie-posłuszeństwa, zemsty lub
  ambicji, pychy i próżności, oziębłości w służbie Bogu, niestaranności i
  zaniedbania. Możesz grzeszyć przez zaniedbanie, nie zapominaj o tym.
  Wszystkie te myśli przyjdą razem i zaatakują cię jak dzikie bestie.
  Psalm 17 mówi: (Ps 17, 5-6) Ogarnęły mię boleści śmierci i strumienie
  nieprawości zatrwożyły mię. Boleści piekielne obtoczyły mię, uprzedziły
  mię sidła śmierci. Innymi słowy, przyszły przede mną. Psalm 21 mówi: (Ps
  21, 13-14) Obtoczyli mię cielcy mnodzy, bycy tłuści obiegli mię.
  Otworzyli na mię gębę swą: jako lew porywający i ryczący. Ma to miejsce
  w każdy piątek w Prymie (przyp. tłum. godzina liturgiczna).
  W tym dniu
  się wtedy znajdujesz, jesteś zdobyczą, wołasz pomocy.
  http://sedevacante.eu/teksty.php?li=170

  ============================
  4 skutki powracania do grzechu
  Powracanie do grzechu

  Kazanie wygłoszone przez Bp. D. Sanborna

  Święty Alfons powiedział, że Bóg toleruje tylko pewną liczbę
  naszych grzechów
  śmiertelnych, zanim się całkowicie wycofa.

  Grzech zaślepia i skutkuje zanikiem skruchy.

  Trzecim skutkiem powracania do grzechu jest ostateczny brak skruchy.
  Czym jest ostateczny brak skruchy? Jest to brak pokuty za
  swoje grzechy na łożu śmierci. Możesz powiedzieć: kto nie pokutowałby za
  swoje grzechy na łożu śmierci? Jak musi być szalony? Ale to jest jeden
  ze skutków powracania do grzechu,

  „Idę do nieba bo jestem
  dobrym człowiekiem” – nie idziesz, ponieważ nie idzie się do nieba za
  bycie dobrym człowiekiem. Idziesz do nieba za bycie dobrym w sposób
  nadprzyrodzony, za kochanie Boga ponad wszystkie inne rzeczy, całym
  swoim umysłem, całą duszą i ze wszystkich sił.

  Święty Jan Chryzostom powiedział, że wielka jest tyrania nawyków. W
  rzeczywistości jest tak wielka, że zniewala tak samo, jak natura.

  Święty Bernard z Clairvaux
  powiedział, że częste powtarzanie grzechu rodzi nawyk, nawyk rodzi
  konieczność, konieczność rodzi niemożliwość, niemożliwość rodzi
  rozpacz, a rozpacz rodzi potępienie.
  http://sedevacante.eu/teksty.php?li=171

 8. NyndrO said

  Normalnie. To samo, co powinniśmy mówić na co dzień. Z tym, że lepiej słuchać. * Jeśli kto potrafi i ma Wiedze, powinien sprawić, żeby w chwili Przechodzenia, umierajacy nie był w panice. Zreszta sami powinniśmy w życiu podażać Droga, która sprawi, że w tej panice nie bedziemy. U nas jest to Dharma i jej zgłebianie.

 9. D-T said

  Sztuką jest umieć słuchać. Niestety – przeważają ci, którzy mają coś do dodania.
  Często cisza jest bardziej znacząca.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: