Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  kontra o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Carlos o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  prostopopolsku o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Greg o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Agnieszka o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  I*** o Wolne tematy (82 – …
  Greg o Dlaczego Chrześcijanie muszą p…
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  JanuszT o Wolne tematy (82 – …
  Lily o Wolne tematy (82 – …
  Andrzej Solecki o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

Kontrola umysłu stosowana w psychologii! Nie daj się zmanipulować!

Posted by Marucha w dniu 2021-10-16 (Sobota)

W ciągu ponad trzydziestu lat badań Iwan Pawłow, rosyjski fizjolog, którego kariera przypadła na czasy upadku caratu i nadejścia komunistów, zgromadził masę obserwacji dotyczących różnych metod budowania wzorców zachowań u psów, a następnie ich ponownego niszczenia.

Swoje ustalenia zinterpretował w terminach mechanistycznych, które od tamtej pory były często kwestionowane przez psychologów i psychiatrów. Jednak same podstawowe obserwacje były wielokrotnie potwierdzane.

Pawłow w pełni zdawał sobie sprawę z wielkiego znaczenia środowiska, a także konstytucji zwierząt w decydowaniu o ostatecznych wzorcach zachowania swoich psów. Odkrył, że pewne podstawowe instynkty, takie jak seks czy potrzeba jedzenia, były stale dostosowywane do zmian środowiska poprzez kształtowanie odpowiednich wzorców zachowań. Były one też związane z czterema temperamentami, które, według Pawłowa, psy mają podobnie jak ludzie.

Pawłow stwierdził, że chociaż podstawowy wzorzec temperamentu jest dziedziczony, każdy pies był od urodzenia uwarunkowany różnymi wpływami środowiskowymi, które mogą powodować długotrwałe hamujące wzorce zachowań pod wpływem pewnych stresów środowiskowych.

Badania Pawłowa udowodniły, że psie mózgi tworzą pewne pozytywne i negatywne przewidywania, które wyznaczają ich działania. Potwierdził to słynny eksperyment z podawaniem jedzenia psom zawsze po puszczeniu odpowiednego sygnału. W pewnym momencie zwierzęta zaczynały się ślinić już w momencie jego nadawania.

Badanie to wygląda dość niewinnie, ale Pawłow, o czym się już tak często nie mówi, szedł dalej. Wydłużał np. sygnał, nie dając psom jedzenia i czekając, czy się załamią. Temu służyło też zmuszanie ich do wytężonego wysiłku, wysyłanie sprzecznych komunikatów, przyzwyczajanie do czegoś, by następnie zmieniać utarte zwyczaje itd. Trudno nie zauważyć, że to wszystko służyło temu, aby móc kontrolować w pełni zwierzęta poprzez doprowadzanie ich do skrajności. Płynął z tego także wniosek ogólny: aby doprowadzić do zmiany ich zachowania, najprościej je najpierw osłabić.

Obserwacje psów poddanych przeróżnym oddziaływaniom ujawniły wiele paradoksalnych odkryć, jak te, że czasami słabszy bodziec wywołuje żywszą reakcję niż bodziec mocniejszy, albo bardzo silny bodziec nie wywołuje żadnej. Wiele zależy od charakteru, sytuacji nerwowej i ogólnej badanego zwierzęcia. Wiedząc jednak jak, można doprowadzić do sytuacji, że pies będzie okazywał miłość pracownikowi laboratorium, którego nienawidził i wrogość swemu panu, którego wcześniej kochał.

Sam Pawłow rozumiał oczywiście, że jego wnioski można zastosować także do ludzi, wymuszając na nich zmianę zachowań, myśli, poglądów. Miały one więc olbrzymią siłę i pokusa, aby je w ten sposób wykorzystać była trudna do powstrzymania.

Pawłow był jednym z rosyjskich naukowców starego reżimu, którego dzieło Lenin uważał za wystarczająco cenne dla rewolucji, aby je zachować. Komuniści uznali jego mechanistyczne podejście do fizjologicznego badania zachowań psów i ludzi za najbardziej pomocne w realizacji ich polityki indoktrynacji.

W lipcu 1950 r. wydano w Rosji dyrektywę medyczną dotyczącą reorientacji wszystkich dziedzin medycyny, aby były zgodne z osiągnięciami Pawłowa. Stało się tak prawdopodobnie częściowo z powodu imponujących wyników uzyskanych przez zastosowanie badań Pawłowa do celów politycznych.

Gdy tylko Pawłow wyraził chęć zastosowania swoich eksperymentalnych odkryć dotyczących zachowania zwierząt do problemów związanych z chorobami psychicznymi u ludzi, rząd radziecki oddał do jego dyspozycji pobliską klinikę psychiatryczną. Jego pierwszy wykład na ten temat powstał w 1930 roku i nazywał się „Próbną wycieczką fizjologa w dziedzinie psychiatrii”.

Praca Pawłowa wpłynęła na techniki stosowane w Rosji i Chinach do prania mózgu, wywoływania wyznań i nagłych nawróceń politycznych. Pawłow wykazał, że jeden zestaw wzorców zachowań u człowieka może być tymczasowo zastąpiony innym – przez perswazyjną indoktrynację, ale także przez narzucanie niedopuszczalnych obciążeń normalnie funkcjonującemu mózgowi.

Kiedy doprowadzi się człowieka do stanu histerii, łatwiej narzucić mu pewne sugestie. W celu jego kontroli warto więc doprowadzać do ostrego obciążania układu nerwowego w celu jego załamania. Co więcej, wywoływanie „stanu permanentnej patologicznej bezwładności” u ludzi jest na rękę manipulatorom.

Choć Pawłow uważał, że ludzie niestabilni emocjonalnie i o słabszych charakterach są bardziej podatni na wpływy, wierzył, że można złamać każdego. Kwestia tkwi w sile nacisku. Choć złamanie ludzi o twardych charakterach jest dużo trudniejsze, zmiany w nich są też bardziej radykalni – po metamorfozie mają oni naturalną skłonność do bezrefleksyjnego podążania za nowymi wzorami zachowań.

Badania Pawłowa służyły także walce z religią. „Wyjaśniały” one np. jak męczennicy chrześcijańscy mogli umierać z radością. W ich ramach tłumaczono, że koncentracja na ekstatycznej wizji nieba hamuje inne bodźce, w tym ból. Dodawano też, że nagłe nawrócenia są wywołane przez przeciążanie psychiki i stąd w obliczu śmierci, w długiej choroby czy w traumatycznym doświadczeniu tak wiele osób zyskało wiarę. Tutaj już kłania się ideologia, a nie nauka, ale przyznać trzeba, że wiele spostrzeżeń Pawłowa było trafnych.

Ktoś powie, że człowiek to nie pies. Ktoś inny doda, że ludzie mają niematerialną duszę, a przynajmniej intelekt. To wszystko prawda, ale nie można zaprzeczyć, że mamy także ciało – ciało, które funkcjonuje tak samo jak ciała zwierząt i podlega również warunkowaniu. Nasz organizm zapamiętuje pewne bodźce pozytywne i negatywne, ucząc się na nie odpowiednio reagować. Czasami prowadzi to do chorób. Jeśli ktoś np. miał wypadek samochodowy, może pojawić się w nim lęk, który będzie się nasilał zawsze, gdy będzie chciał wejść do samochodu. Takie uwarunkowanie można zmienić jedynie przez warunkowanie przeciwne – wielokrotne wchodzenie do samochodu i korzystanie z niego, aby wyrobić w organizmie odczucie, że jazda wiąże się z czymś pozytywnym.

Nauka o warunkowaniu, jak każda nauka, nie jest więc sama w sobie zła. Może prowadzić nas do lepszego poznania samych siebie, świadomości naszych ograniczeń, pokonywania ich. W pracy psychologów i psychiatrów jest wykorzystywana do leczenia traum, lęków i fobii. Problem w tym, że może być też wykorzystywana do zniewalania ludzi i od samego początku była.

Najnowsza książka autora pt. „Wyprane mózgi. Jak przez kontrolę umysłów niszczy się naszą cywilizację i zniewala ludzi” do nabycia na stronie https://capitalbook.com.pl/

Autor: Chris Klinsky
Źródło: redakcja
https://prawy.pl

Komentarzy 14 do “Kontrola umysłu stosowana w psychologii! Nie daj się zmanipulować!”

 1. plausi said

  Hetzjagd

  „Kiedy doprowadzi się człowieka do stanu histerii, łatwiej narzucić mu pewne sugestie ”

  W gruncie rzeczy chodzi o to, co po niemiecku nazywane jest Hetzjagd, nie znaleźliśmy polskiego określenia, choć chodzi o jeden z najstarszych sposobów polowania, przez stałe ściganie zwierzęcia, aż do jego zamęczenia i zastraszenia. W takim stanie dobicie zwierzyny nie sprawia większej trudności.

  Ta technika polowania była stosowana już przez człowieka pierwotnego, jak widać jej zasady funkcjonują także w społeczeństwie.

  Operacja „Plandemia” jest oparta na technice Hetzjagd, tym razem chodzi o polowanie na ludzi. Ludzie zmęczenie czy wystraszeni tym polowaniem bezwolnie idą na odstrzał strzykawką.

  Ale polowanie na ludzi, to od wieków ulubione zajęcie dla organizatorów.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#Rotsz

 2. walerianda said

  Ciężko będzie obudzić zmanipulowanych ponieważ zatracili nawet zdolność arytmetyki.

 3. bardzo said

  Można też chemicznie. Dla chemii nie ma rzeczy niemozliwych.

  (albo dla biochemii, co aktualnie widać na obrazku eksponowanym dookoła.)

  Najpierw z czlowieka robi sie nieczłowieka a potem z powstałego zlepka komórek i tkanek mozna uformowac, co tylko sie chce.

 4. Boydar said

  I co, że nie ma ratunku ? To herezja ! Stanowczo jestem za paleniem heretyków na stosie.

 5. bardzo said

  Ratunek był juz kilka razy. Ile mozna.

 6. Boydar said

  Można. Do Nieba każdy idzie sam i gdzie indziej też. A ja właśnie mówię o Środkach Ochrony Indywidualnej.

  https://www.bhp-center.com.pl/czym-sa-srodki-ochrony-indywidualnej-i-kiedy-sie-ich-uzywa/

 7. Boydar said

  podstawowa – izolacja podstawowa części
  czynnych, przegrody lub obudowy, przeszkody, umieszczenie poza
  zasięgiem ręki
  Ochrona przy uszkodzeniu (dodatkowa) – samoczynne wyłączenie
  zasilania

  Click to access ochrona_pporaz_2.pdf

  Nie nazywam się Józef Zając ale pralki naprawiam od czterdziestu lat i jestem zawodowym elektrykiem

 8. revers said

  ta, powloka z argonu?

  Tylko jak ktos ma manko w magazynie, lub w budzecie to nawet ochrona ppoz pantagonu nie pomozem wala sie wize wtc i pala plazma.

  Plazme ugasili w wtc? lub na sloncu?

  Swietnie na zachodzie likwiduje sie dlugi lub manka w magazynach lub zwalcza konkurencje.
  O czym bylo w spalonej fabryce Moritza i p.Olbryskiego w Ziemii Obiecanej

  Nawet w 100% wilgotne amazonskie lasy mozna wypalic kak sie chce wywolac globalny kryzys klimatyczny i pahhontas, czy pathamama nie pomoze.

 9. WI42 said

  @Artykuł i wpisy 1-3
  Akualny temat. Tylko dlaczego: ” Praca Pawłowa wpłynęła na techniki stosowane w Rosji i Chinach do prania mózgu, wywoływania wyznań i nagłych nawróceń politycznych.”
  Powołanie się na Rosję, Chiny lub Lenina dodaje ostrości do tematu, ale faktycznie kształtowanie zachowań ludzkich było przedmiotem badań przede wszystkim psychologów anglosaskich:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Behaviorism

  Pawłow – laureat Nobla z fizjologii trawienia, wykonał doświadczenia nie tylko obrazujące jak odruch warunkowy powstający po usłyszeniu sygnału przekształcić w odruch bezwarunkowy – wydzielanie się śliny – ale również potrafił zmierzyć ilość wydzielin.
  Ilustracja:
  https://www.google.com/search?q=iwan+paw%C5%82ow+behawioryzm&rlz=1C1CHBF_enPL866PL866&sxsrf=AOaemvKgy6pXRzwvBT6_yrimjXzJZPW3nQ:1634479962313&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=c8P38kuC8qs8GM%252CboPqCUQ_yU8I-M%252C_&vet=1&usg=AI4_-kR7Xem9dqJJerxtFdtU-egu7bUTrg&sa=X&ved=2ahUKEwjj566s0NHzAhUCvYsKHQ_rDvgQ9QF6BAgKEAE&biw=1455&bih=717&dpr=1.1#imgrc=c8P38kuC8qs8GM

  Każdy system i rząd był, jest i będzie zainteresowany panowaniem nad populacją – pożądane aby robić to bez użycia siły, wręcz sprawiając wrażenie przyjemności.
  Cały marketing i reklama mają cel: „Jak zrobić aby ktoś pokochał i kupił to czego nie potrzebuje”. W tym zachód stał się doskonały – i nie tylko – wytwarzanie wrogości lub nienawiści do państw i narodów, kolorowe rewolucje i wszystkie inne działania, które są pozornie dobrowolne, a faktycznie ukierunkowane i sterowane, weszły do arsenału wojen hybrydowych.

 10. revers said

  Co nato papiez Franek?

  po misce ryzu dla lazdego, czyli globalne wyrownanie dochodow

  cli czy sie stoi lub lezy pod palma w afryce lub stoi, lezy pod brzoza w Rosji 2 patole sie nalezy.

 11. jad said

  https://www.sadistic.pl/radziecki-eksperyment-psia-glowa-zyjaca-bez-ciala-vt179653.htm
  lub
  https://www.cda.pl/video/503251c

 12. Boydar said

  „… pożądane aby robić to bez użycia siły, wręcz sprawiając wrażenie przyjemności …”

  tylko że une żadnymi dyplomatami nie są, prędzej psem poszczują

 13. Greg said

  Wklejam to już powtórnie – 4 cz.

  .https://www.youtube.com/watch?v=zv9Rd_Pqfqo

 14. osoba prywatna said

  Plan wykładu
  1. Śliniące się psy, czy podróżujące gołębie? Krótka historia
  psychologii uczenia się.
  2. „Folwark zwierzęcy” czy „O psie, który jeździł koleją”?
  Społeczne zachowania zwierząt
  3. Wyspa doktora Moreau? Smutna konkluzja: nie ma
  postępu w zoopsychologii?

  Click to access uczenie-si%C4%99-2016-pdf.pdf

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: