Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  zagłoba sum o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  walthemar o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Adrian o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Crestone o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Kobieta jak modliszka – charak…
  Crestone o Andreotti, czyli stare Wł…
  rzeczpospolitapolska o Kobieta jak modliszka – charak…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  rzeczpospolitapolska o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Greg o 1984 spóźni się 40 lat (2…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Białoruska elektrownia jądrowa: blok energetyczny przeciwko energetycznej blokadzie

Posted by Marucha w dniu 2021-10-19 (Wtorek)

Jak wiemy w 2007 roku rozpoczęto realizację projektu budowy białoruskiej elektrowni jądrowej (БелАЭС) w pobliżu miasta Ostrowiec. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że uruchomienie takich zasobochłonnych projektów co do zasady jest uzasadnione strategicznie ważnymi celami i zadaniami.

Po pierwsze, budowa elektrowni jądrowej zawsze przyczynia się do dywersyfikacji zasobów energetycznych i zmniejsza istniejącą, a w przypadku Białorusi, krytyczną zależność od dostaw gazu. Po drugie, БелАЭС stwarza perspektywę rozwoju eksportu energii.

Po trzecie, sama budowa białoruskiej elektrowni jądrowej to największy projekt infrastrukturalny, który zapewni łącznie około 2,400 nowych miejsc pracy zarówno w samym zakładzie, jak i w jego bezpośrednim otoczeniu. Wreszcie 7. listopada 2020 r. odbyło się oficjalne uruchomienie pierwszego bloku БелАЭС.

Oczywiście sam proces budowy i uruchamiania instalacji tego typu nie może być ignorowany ani przez społeczność międzynarodową jako całość, ani tym bardziej przez sąsiednie państwa. Nie mniej ważne jest jednak, o jaką uwagę chodzi: zainteresowanie przestrzeganiem norm bezpieczeństwa jądrowego czy kolejne upolitycznienie nieopłacalnego dla niektórych sił i ośrodków projektu.

Rosyjska fachowość

Jednym z kluczowych etapów tworzenia państwowego przedsiębiorstwa było podpisanie międzyrządowego porozumienia o udzieleniu przez stronę rosyjską pożyczki na jego budowę. Rosja udzieliła Białorusi kredytu w wysokości 10 miliardów dolarów na 25 lat. Wykonawcą została rosyjska firma Атомстройэкспорт wchodząca w skład struktury Rosatomu.

Nie ulega wątpliwości, że we współczesnych realiach dla Białorusi znalezienie dewelopera i pożyczkodawcy u wschodniego sąsiada jest jedynie racjonalne, także wobec rosyjskich doświadczeń w tym zakresie, potwierdzających wysokie kwalifikacje, skutkujące z kolei rosnącym zapotrzebowaniem na rosyjskich specjalistów (projekty rosyjskich elektrowni jądrowych zostały już sprzedane w Indiach, Iranie, Turcji, Egipcie, Bangladeszu, Węgrzech, Finlandii, Chinach).

Ponadto należy zauważyć, że dla budowy elektrowni jądrowej strony uzgodniły zatwierdzony przez MAEA (Międzynarodową Agencję Energii Atomowej) projekt АЭС-2006, który odnosi się nie tylko do liczby bloków energetycznych i ich mocy (dla porównania: zgodnie z uzgodnionym projektem, docelowo БелАЭС będzie składać się z dwóch bloków energetycznych o mocy 1200 MW każdy), ale zawiera też zapis o odpadach promieniotwórczych: Białoruska Elektrownia Jądrowa zobowiązała się, że odpady wysokoaktywne pozostaną na jej terenie przez cały okres eksploatacji, natomiast odpady niskoaktywne będą składowane przez 10 lat. Następnie rozwiązania projektowe przewidują budowę składowisk odpadów promieniotwórczych do 2028 roku.

Można by także zakładać, że projekt budowy БелАЭС za pomocą rosyjskich kredytów z możliwością eksportu energii na Zachód – mógłby stać się znaczącym krokiem w kierunku zacieśniania więzi Białorusi z Unią Europejską. Niestety, dzisiejsza rzeczywistość sugeruje inaczej. I to pomimo, że jeszcze w trakcie budowy zakładu w 2012 r. na Białoruś zaczęto wysyłać misje i audyty realizowane za pośrednictwem MAEA, ENSREG (Europejskiej Grupy Regulatorów Bezpieczeństwa Jądrowego) i WANO (Światowego Stowarzyszenia Operatorów Jądrowych).

W 2019 roku Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja i Włochy złożyły wspólne oświadczenie w sprawie białoruskiej elektrowni jądrowej. Kraje te zauważyły, że w 2019 r. państwa, które podpisały Konwencję o Bezpieczeństwie Jądrowym (CNS), zadały 239 pytań, „powodowanych poważnym zaniepokojeniem społeczności międzynarodowej sytuacją bezpieczeństwa jądrowego na Białorusi”. Sprośród wszystkich tych kwestii aż 62 kwestie zostały podniesione przez Litwę, co jest bezpośrednio związane z ostrym stanowiskiem Wilna w sprawie samego funkcjonowania białoruskiej energetyki jądrowej.

Ówczesna prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, podczas jednego ze spotkań z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem wyraźnie podkreśliła, że „geopolityczne projekty energetyczne Kremla mają kluczowe znaczenie także dla bezpieczeństwa USA – zwłaszcza biorąc pod uwagę jak potencjalnie niebezpieczna może być budowa białoruskiej elektrownia atomowej w pobliżu granic NATO, gdzie może być przecież użyta także jako broń niekonwencjonalna”.

Litewskie kłamstwa

O tym, że stanowisko Litwy było i pozostaje wysoce upolitycznione i pozbawione prawdziwych obaw o jej bezpieczeństwo, świadczy jeszcze jeden fakt: do niedawna Litwa planowała budowę elektrowni jądrowej Visaginas w miejsce wyłączonej z eksploatacji elektrowni jądrowej Ignalina, znajdującej się w pobliżu granicy z Białorusią, dla której w okresie swego funkcjonowania w latach 1983-2009 nie stanowiła żadnego problemu (likwidacja elektrowni została uzgodniona w 2001 roku jako warunek przystąpienia Litwy do UE). Ponadto przed zakończeniem eksploatacji Ignalińskiej EJ Białoruś kupowała energię od Litwy, kierując się polityką dobrego sąsiedztwa i… zdrowego rozsądku.

Z kolei obecny minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevićs zaznaczył, że Łotwa jest zainteresowana tym, by białoruska elektrownia spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa. Minister podkreślił m.in. równie ważny niuans – odmowę Łotwy dalszego podążania ścieżką przyjmowania jakichkolwiek projektów ustaw zakazujących zakupu energii elektrycznej na Białorusi.

Stanowisko strony litewskiej nie zostało poparte przez międzynarodowych regulatorów UE, jasno dających do zrozumienia, że presja na Mińsk i próba wpływania na inne państwa regionu są niedopuszczalną linią polityki zagranicznej. Dowodem na to jest jedna z wizyt na Litwie unijnego komisarza ds. energii Maroša Šefčoviča i jego bezpośrednie stwierdzenie, że próby blokowania dostaw energii elektrycznej z białoruskiej elektrowni jądrowej są sprzeczne z zasadami wewnętrznego rynku energii.

Innymi słowy, nasuwa się dość oczywiste pytanie: dlaczego Republika Litewska będąc członkiem UE i wezwana do szerzenia polityki dobrosąsiedzkiej w duchu wartości unijnych, zamiast utrzymywać z Republiką Białorusi poprawne relacje, także ekonomiczne i energetyczne, w tym zwłaszcza promujące zbliżenie z Unią Europejską – akceptuje próby izolowania Mińska?

Białoruska pewność

W odpowiedzi na liczne pytania oraz wspólne oświadczenie sześciu wymienionych państw – 20. listopada 2020 r. szef Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi, Władimir Waszczenko przedstawił raport, w którym przedstawił jasne i szczegółowe odpowiedzi i wyjaśnienia w kwestiach bezpieczeństwa jądrowego. Szef Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi wymieniając wszystkie misje od 2012 r.: MAEA, ENSREG i WANO, a także te dopiero planowane przez IPPAS (International Physical Protection Advisory Service) i IRRS (Integrated Regulatory Review Service) podkreślił, że europejscy i białoruscy eksperci uzgodnili wspólny plan działania oparty na wynikach testów warunków skrajnych elektrowni jądrowej i udzielili wszystkich odpowiedzi na pojawiające się wcześniej pytania, zaś kompleksowy raport zostanie wkrótce opublikowany.

Nie ulega wątpliwości, że taka przejrzystość po raz kolejny potwierdza gotowość Mińska do kontynuowania ścisłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, podczas gdy „kraje szczególnie zaniepokojone” mogłyby w pierwszej kolejności zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi raportami, przede wszystkim zaś kierować rachunkiem gospodarczym, w zgodzie przecież z zasadami UE i Światowej Organizacji Handlu.

Linda Konecka
https://konserwatyzm.pl

Komentarzy 26 do “Białoruska elektrownia jądrowa: blok energetyczny przeciwko energetycznej blokadzie”

 1. konfuzjusz said

  Jednym wolno mieć elektrownie atomowe, innym nie. Jednym wolno eksploatowac węgiel, innym nie, Niektórym nawet nie wolno ratować się paleniem drewna w kominkach, Jedni maja prawo do zycia inni przywilej. Quod licet Iovi, non licet bovi.

 2. wski said

  No wszystko jak należy ale jedno ale. Rosja udzieliła Białorusi kredytu w wysokości 10 miliardów dolarów na 25 lat.To już innych papierków nie mieli,śmierdzi eskimosami.

 3. JanuszT said

  Re 1: Jeżeli robisz wstawki po łacinie wypadałoby to przetłumaczyć na poliński. Hę?

  „Quod licet Iovi, non licet bovi”.

  „To, co jest dozwolone Jowiszowi, nie jest dozwolone wołu”.

  ————
  Polski odpowiednik to:
  „Co wolno księciu, to nie prosięciu”
  albo
  „Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie”
  Admin

 4. konfuzjusz said

  co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie

 5. JanuszT said

  Re 4: Ty bucu jebnięty, parszywy, za kogo się tu masz? Smród to masz w tych swoich parszywych gaciach, mordo!

  ———-
  O CO PANU CHODZI?
  O tłumaczenie przysłowia???
  Bierze je Pan do siebie???????
  Admin

 6. Marucha said

  Re 2:
  Pan wski najwidoczniej wyobraża sobie, że pożyczka w dolarach polega na otwarciu walizki z amerykańskimi banknotami i wręczeniu ich pożyczkobiorcy…

 7. Jacek said

  Ruskie zmajstrowały elektrownię w terminie, bez szemrania wymieniły korpus reaktora który spadł z dźwigu choć nie uległ uszkodzeniu, jedynym problemem były „spalone transformatory”, usterka rozdmuchana do absurdalnych rozmiarów przez naszą propagandę, faktycznie transformatory tylko nie te w domyśle kolosy podnoszące napięcie z generatorów a transformatorki służące do pomiaru napięcia (przekładniki napięciowe). My za to będziemy wybierać wśród Amerykanów którzy od lat nie zbudowali żadnej elektrowni atomowej i Francuzów którzy tak się skompromitowali że już chyba bardziej się nie da (Flamanville, Olkiluoto).

 8. JanuszT said

  Przepraszam Konfuzjusza Adminie, źle to odczytałem…

 9. JanuszT said

  Wybacz Wacławie, za moją głupotę. Q…A, ale wtopa!

 10. JanuszT said

  Jeżeli Panie Marucha można to zrobić to proszę ten mój chamski wpis nr 5 usunąć.

  ———–
  Nie ma już potrzeby.
  Admin

 11. NICK said

  Pan wski sobie nie wyobraża.
  Nic.
  Uważa. że dolar ma wartość.
  Też tak uważam i widzę.
  Dolarem to se można dupę podetrzeć.

  Będzie bolało.

  Wolę podcierać wyborczą.
  Mniej drażni odbyt.

  Mniejsza o Konfuzjusza.
  Inny to temat.

 12. JanuszT said

  Witam szanownego Pana Nicka …

 13. Dinozaur said

  Dinozaur zwraca uwagę na dwa kierunk rozwoju :

  Opatentowany przez uniwersytet w Pilźnie system Teplator – wykorzystywanie zużytych prętów uranowych do ogrzewania ciepłowni.
  W Siewiersku w obwodzie tomskim rozpoczęto budowę eksperymentalnego demonstracyjnego bloku energetycznego z reaktorem na neutrony prędkie BREST-OD-300. Projekt ma kluczowe znaczenie dla energetyki jądrowej przyszłości.
  Jest to tzw. po niemiecku Schneller Brüter– produkujący jako produkt uboczny własne paliwo . W Niemczech zbudowano takowy w mieście Kalkar w 1985 roku ale nigdy nie zapuszczono, ze względu na dziki wrzask i chuligańskie ataki dochodzącej wtedy do władzy partii Zielonych został sprzedany Holendrom i przerobiony na wesołe miasteczko.
  Co do technologii – Dinozaur przypomina : Panowie ( i jedna Pani ) którzy zbudowali bombę w Pakistanie są w prawie 100 % absolwentami 2 uczelni : WAT-u i Politechniki Warszawskiej .

 14. NICK said

  A Ty sobie myślisz?
  Że co?
  Że jestem „szanowny i szanowany”.

  Błąd.

  Z wieloma się… .
  Doporozum = miewam.
  Strzelec jestem.
  Wolny.

  Niewielu zna mnie.
  Znasz mnie?

 15. Jacek said

  „Polski odpowiednik to:
  „Co wolno księciu, to nie prosięciu”
  albo
  „Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie”
  Admin”
  Może i tak ale rozpiętość jakby większa.

 16. Zerohero said

  A jednak waluta w ktorej zaciągana jest pożyczka pokazuje kto tu rządzi. USole drukują sobie dolary nie tylko na pokrycie tego co produkują, ale i na to co produkuje Rosja.

  ————
  Moim zdaniem mógł to być po prostu wynik przeliczenia długu na dolary.
  Admin

 17. JanuszT said

  Jesteś bardzo mądry Nicku i nie rezygnuj z leczenia gawiedzi, bo oni cię potrzebują … 🤔

 18. Jacek said

  Re 16
  Po kim jak po kim ale po szanownym bym się nie spodziewał, ekwiwalent, równoważnik, mówi to coś?

 19. NICK said

  Jeżelim jest.
  To nie jest moja mądrość.

  Zażenowałeś mnie.

  Ja wiem jedno.
  Nie jestem mądry.
  Staram się. Li tylko.

 20. JanuszT said

  Niech i tak jest drogi NICK-u, bydgoszczaninie.

 21. Jack Ravenno said

  „Moim zdaniem mógł to być po prostu wynik przeliczenia długu na dolary.
  Admin”

  Najbardziej eleganckie byłoby określenie wysokości długu w tonach złota.

 22. Boydar said

  „… najbardziej eleganckie byłoby określenie wysokości długu w tonach złota …”

  A czy nie najprościej wyrazić tą pożyczkę w elektrowniach jądrowych ? Sztuk raz, 2400 MW. i szlus.

 23. revers said

  Rychlo w czas bo holenderskie gospodarstwa domowe nie sa w stanie placic rachunki za prad i gaz

  https://wgospodarce.pl/informacje/102558-holendrzy-przestaja-oplacac-rachunki-za-energie?fbclid=IwAR1-8VGnN7nkbfhkRwwzOaCFa0pwWD_VrjKCT4qU_F9Rn8iKsi0Uwncqvmw

  Jak think tanki od gatesa chca wprowadzic cyfrowa walute , tego nie wiem przyjmujac ze 2,7 mld ludzi nie ma nawet konta bankowego, a i
  pradu zero dwutlenkowego wegla, bezkarbonowego coraz mniej, nie starczy dla kazdego w cenie 0 CO2.

 24. Echo z Węgier said

  Łukaszenka to trzeźwo myślący przywódca narodu, dowodem na to, że jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku jest jego osobiste zaangażowanie się w największej inwestycji Białorusi XXI wieku.

  Ponad 10 tysięcy Polaków zbudowało w latach 1976 – 1984 na Węgrzech elektrownię jądrową (bliźniak Żarnowca) w miejscowości Paks nad Dunajem. Nazwa tego 20-tysięcznego miasteczka (wym. poksz) na naddunajskiej skarpie, około 110 km od Budapesztu, kojarzy się każdemu Węgrowi z jedyną na Węgrzech siłownią nuklearną, pokrywającą prawie 50% zapotrzebowania energetycznego kraju. Stabilna produkcja energii 37 letniej elektrowni Paks I. – to ponad 15 tys. GWh rocznie – jeszcze przez 25 lat. Rozpoczynająca się rozbudowa Paks II. to będzie identyczna siłownia nuklearna jak w Ostrowcu na Białorusi ale bez chłodni kominowych.

  Produkująca 2.400 MW energii elektrycznej siłownia nuklearna w Ostrowcu będzie wytwarzać dodatkowo 7.200 MW energii cieplnej. Grodnianie i Wilnianie przez 60 lat mogą mieć bardzo tanią ciepłą wodę i ogrzewanie, podobnie jak korzystający od 36 lat z czystego powietrza mieszkańcy węgierskiego miasta Paks. gdzie realizowany jest Europejski program na XXI wiek. „Miasto bez kominów”. Za rok, dwa dzięki możliwościom uzyskania taniej energii elektrycznej z Ostrowca i niskim kosztom produkcji, region Podlasia może być szansą i mechanizmem napędowym polskiego przemysłu.

  Dzięki biurokratom Komisji Europejskiej w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowano ani jednej elektrowni nuklearnej, w UE. Podobna sytuacja jest w USA gdzie elektrownie jądrowe generują tylko 19 proc zapotrzebowania energetycznego kraju. a średni wiek reaktorów wynosi tam i w UE ok. 40 lat. Nowe projekty są czaso-, i kapitało-chłonne, np. budowa pierwszej od ok. 30 lat elektrowni jądrowej Vogtle USA, która rozpoczęła się w 2013 r., może zostać ukończona w 2022-2024 r. ale w to nikt już nie wierzy, bo zabrakło pieniędzy do ukończenia budowy.

  Umowę o nowej budowie w Ostrowcu podpisano w październiku 2013, natomiast umowę o rozbudowie Paks II podpisano w styczniu 2014. kiedy to Białorusini wbili w ziemię pierwszą łopatę czyli rozpoczęli budowę swojej pierwszej jądrówki o mocy 2.400 MW na szczerym polu.

  Mającym 37 letnie doświadczenie Węgrom do dnia dzisiejszego nie udało się wbicie w ziemię pierwszej łopaty pod budowę identycznej siłowni o mocy 2.400 MW dzięki biurokratom Komisji Europejskiej, którzy zmusili Węgrów do opracowania 283.000-stronicowej !!!! (ponad ćwierć miliarda stron) aplikacji odnośnie rozbudowy 36 letniej elektrowni Paks (bliźniak Żarnowca). Natomiast Białoruś, która po raz pierwszy w swojej historii będzie eksploatować elektrownię jądrową przygotowała tylko 152-stronicowy raport krajowy, tzw. Dokument testu warunków skrajnych, dla KE, Europejskiej Grupy Dozorów Jądrowych ENSREG i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

  Na tej podstawie do władz Białorusi wpłynęło od KE, ENSREG i MAEA 465 pisemnych pytań, na które po kolei udzielono pisemnych odpowiedzi przed weryfikacją na miejscu. Podczas trwającej 6 lat budowy siłowni nuklearnej w Ostrowcu eksperci KE, ENSREG i MAEA po przestudiowaniu raportów krajowych wielokrotnie dokonywali przeglądu na miejscu, podczas którego, oprócz kwestii poruszonych w raporcie krajowym, strona białoruska dostarczyła szczegółowych i wyczerpujących informacji na temat szeregu zagadnień. W elektrowni Ostrowiec na zlecenie ENSREG i MAEA wielokrotnie przeprowadzano ukierunkowane przeglądy bezpieczeństwa (jądrowy test wytrzymałościowy). Eksperci KE, ENSREG i MAEA przedstawili pozytywną opinię na temat zabezpieczenia obiektu.

  Ponieważ koszty inwestycji w Ostrowcu są pod stałą i bardzo ścisłą kontrolą Łukaszenki – umowa kredytowa oceniana przez Rosjan na 10 mld USD w rzeczywistości będzie mniejsza w granicach 6-7 mld USD – jeden blok. ok. 3 mld USD.

  Obecna budowa fińskiego bloku Olkiluoto-3 (1650 MW) rozpoczęła się w sierpniu 2005 r. i pierwotnie miała się zakończyć się w 2009 roku. Koszt inwestycji Areva-Siemens z zakładanych ok. 3,2 mld euro wzrósł do ponad 8,5 mld euro. Podobna dziś sytuacja francuskiego bloku Flamanville-3 (1650 MW), gdzie obecnie koncern EDF oszacował koszt projektu z zakładanych ok. 3,2 mld euro na 12,4 mld euro.

  Aktualny projekt Polityki Energetycznej Polski zakłada wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 roku – kiedy to sowicie opłacani projektanci już nie będą żyli. Docelowo w Polsce ma działać sześć reaktorów jądrowych. Ostatnio ogłoszono, że dużo tutaj do powiedzenia będą mieli Amerykanie, którzy w ciągu ostatnich 30 lat nie potrafili zbudować ani jednego reaktora na świecie ze względu na trzydziestoletnie badania nad koronawirusami oraz globalną produkcję loteryjnych testów oraz szczepionek, przynoszących miliardowe przychody korporacjom farmaceutycznym, które zawładnęły już środkami masowego przekazu w większości krajów.

 25. revers said

  Ceny uranu tez poszybowaly x3 przez ostatnie 2 lata

  https://finance.yahoo.com/quote/URA

  zeby nie bylo ze wszystko free, za darmo lub za kuraka polskiego

  .lub gaz naturalny ceny gieldowe

  https://finance.yahoo.com/quote/NG=F?p=NG=F&.tsrc=fin-srch

 26. NICK said

  Półki sklepowe.
  Pułki wojskowe.
  Półkule mózgowe.
  (a co to jeeest?)
  Półki z książkami… .
  (a co to jest?)

  I.
  Nic.
  Za Nami.
  Tacyśmy.
  To zostawiamy.
  Nic.

  Po samych sobie.

  No, może.
  Posoborowie.
  Nieczyste.
  Zawisłe.

  Posoborowie… .

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: