Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Pamiętajmy o losie Serbów
  Sceptyk o Raport ONZ: Ukraina naruszała…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Ale dlaczego? o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Zenon_K o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Ukraina: Czarnobyl 2.0?

Posted by Marucha w dniu 2021-10-19 (Wtorek)

Ukraina stoi na skraju poważnego problemu ekologicznego związanego z niewystarczającym bezpieczeństwem Scentralizowanego Magazynu Wypalonego Paliwa Jądrowego (po ukraińsku: Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива / pol. SMWPJ), który znajduje się w niesławnej strefie czarnobylskiej.

W dniu 24 sierpnia, podczas obchodów 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, na terenie CCNTP odbyła się uroczystość otwarcia magazynu, ale w rzeczywistości magazyn nadal nie działa, ponieważ Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowej (po ukraińsku: Державна інспекція ядерного регулювання України / pol. PIRJ) odmawia wydania zezwolenia na jego działalność.

PIRJ odpowiada przed Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), co oznacza, że przyczyny opóźnienia w wydaniu pozwolenia na eksploatację są znacznie poważniejsze niż „opóźnienia biurokratyczne” deklarowane przez władze ukraińskie.

Według wielu niezależnych ekspertów przeszkodą w rozwiązaniu problemu stała się amerykańska firma Holtec International, odpowiadająca za aspekty techniczne ukraińskiego projektu.

W Stanach Zjednoczonych firma specjalizuje się w opracowywaniu części do reaktorów jądrowych, prowadząc również działalność poboczną w postaci produkcji pojemników do przechowywania wypalonego paliwa jądrowego. Jednak w samej Ameryce Holtec International ma zdecydowanie niejednoznaczną reputację. Przede wszystkim firmie zarzuca się brak doświadczenia w budowie takich konstrukcji.

Przykładowo, w 2019 roku Holtec International zamierzał przetransportować wypalone paliwo jądrowe do obiektu w Nowym Meksyku, ale spotkał się z zaciekłym sprzeciwem opinii publicznej. Mieszkańcy miast Albuquerque i Carlsbad rozpoczęli protesty, zaniepokojeni zagrożeniem dla środowiska, jakie niesie za sobą projekt. Następnie przedstawiciel protestujących Terry Lodge wyjaśnił w wywiadzie dla Industrial Engineering News [1], że Holtec International „niewiele mówi o sprawie i nie podaje żadnych szczegółów”, podczas gdy „miliony ludzi” mieszkają wokół rzeczonego magazynu nieopodal Carlsbad w Nowym Meksyku. „To poważny problem o skali narodowej”, stwierdził dwa lata temu Terry Lodge.

A zatem współpraca amerykańskiej firmy Holtec International z władzami Ukrainy może świadczyć tylko o jednym – USA, zaniepokojone protestami społecznymi w kraju, próbują wykorzystać terytorium Ukrainy do składowania własnych odpadów nuklearnych.

Przedłużający się [raczej: permanentny – admin] kryzys polityczny i gospodarczy na Ukrainie wraz z przekazaniem szeroko rozumianej suwerenności Kijowa na rzecz Waszyngtonu gra na korzyść Ameryki. Zagranica widzi, że przywódcy Ukrainy lekceważą bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jak i zdrowotne konsekwencje dla swojego narodu. Kijów ukrywa nawet tak oczywisty dla specjalistów fakt, że proponowane przez Holtec International technologie przechowywania paliwa jądrowego nie spełniają standardów europejskich.

Dwa miesiące temu został opublikowany w sieci pozew [2] Energoatomu wobec Amerykanów, w którym w szczególności stwierdzono, że 14 z 24 zgłoszeń niezgodności pozostaje otwartych, sporządzonych na podstawie wyników indywidualnych testów urządzeń Holtec International przeprowadzonych na blokach energetycznych. List wytyka również całą masę usterek technicznych, które Holtec International jest zobowiązany wyeliminować. Jednakże Amerykanom się w tej kwestii nie spieszy.

Tak więc europejska opinia publiczna, a zwłaszcza ta mieszkająca na terenach graniczących z Ukrainą, powinna wiedzieć, że „Czarnobyl” jako symbol skrajnego zagrożenia w sytuacji braku dostatecznej kontroli, niestety nadal funkcjonuje na Ukrainie.

[1] https://www.ien.com/regulation/news/21044733/panel-hears-argument-on-nuclear-waste
[2]https://nashigroshi.org/2021/08/11/enerhoatom-doriknuv-kholteku-zatrymkoiu-zi-skhovyshchem-a-toy-yomu-zatrymkoiu-oplat/

https://xportal.pl/

Komentarze 2 do “Ukraina: Czarnobyl 2.0?”

 1. walerianda said

  Wszystko co jest amerykańskiej produkcji jest najlepsze. Jak widać i oto kolejny dowód.

 2. UZA said

  „USA, zaniepokojone protestami społecznymi w kraju, próbują wykorzystać terytorium Ukrainy do składowania własnych odpadów nuklearnych.”

  Muszę przyznać, że nie rozumiem. Jak to „zaniepokojone protestami społecznymi” ? Od kiedy to oni sobie coś robią z protestów?
  Gazu łzawiącego zabrakło ? Pały się połamały ? Czy to już nie ma ekspertów, którzy zapewniliby w telewizjach, że odpady radioaktywne są całkowicie nieszkodliwe ? Ludzie, którzy pod wpływem ekspertów dali sobie wstrzyknąć nie wiadomo co – jako szczepionkę przeciwko przeziębieniu – tym razem też by uwierzyli. A opornych wystarczyłoby przedstawić społeczeństwu jako przeciwników energii elektrycznej.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: