Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Putin o rozbiorze Czechosłowacji w 1938 r.: „Nikt nie obwinia ówczesnego polskiego kierownictwa”

Posted by Marucha w dniu 2021-10-23 (Sobota)

Polska uczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji razem z nazistowskimi Niemcami, ale nikt nie obwinia polskich przywódców z tamtych lat – powiedział Władimir Putin, przemawiając na spotkaniu Międzynarodowego Klubu „Wałdaj”.


– Rozumiem dziś polskich przywódców odnośnie wydarzeń z 1939 roku. Ale kiedy mówisz: „Zobaczcie, co się działo trochę wcześniej, przed tym. Wzięliście udział, razem z Niemcami, w rozbiorze Czechosłowacji. Zapaliliście lont, usunęliście korek, a potem dżin wyskoczył z butelki i nie możecie go tam włożyć z powrotem (…)”. Przecież nikt nie obwinia ówczesnego polskiego kierownictwa, ale my też nie pozwolimy, żeby Rosja, Związek Radziecki, była obwiniana o to, o co się ją oskarża – powiedział.

Putin dodał, że czytał archiwalne dokumenty, które trafiły do ZSRR po przejściu Armii Czerwonej przez Europę.

– Zarówno niemieckie, jak zresztą polskie i francuskie (dokumenty – red.) – mamy je wszystkie. Bezpośrednio został uzgodniony podział Czechosłowacji, uzgodniono termin wkroczenia wojsk. Spójrzcie, a potem zwalajcie wszystko na Związek Radziecki – powiedział prezydent.

Podkreślił, że jest to po prostu nieprawda.

„Mówmy wprost, kto kogo zaatakował? Kto zaatakował? Czy Związek Radziecki zaatakował Niemcy? Nie!” – powiedział stanowczo. Dodał, że wojska radzieckie wkroczyły do Brześcia, gdy były tam już wojska niemieckie.
– Niemcy się po prostu przesunęli i tyle, a Armia Czerwona weszła. Nie ma potrzeby, aby cokolwiek tutaj upolityczniać – powiedział.

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 11 do “Putin o rozbiorze Czechosłowacji w 1938 r.: „Nikt nie obwinia ówczesnego polskiego kierownictwa””

 1. karlik said

  Oczywiście te dwie sytuacje są podobne, ale trzeba je rozpatrywać oddzielnie.
  Można jedynie napisać, że oba kraje (Polska i Czechosłowacja) nie ogłosiły faktu agresji i nie zgłosiły tegoż do Ligi Narodów.
  Czyli w świetle prawa nie było żadnej wojny czy agresji Polsko – Czechosłowackiej.
  Ale trzeba zaznaczyć, że nie było wojny Polsko – Niemieckiej, bo to Prezydent RP miał obowiązek zgodnie z Konstytucją RP ogłosić stan wojny
  (ogłosił stan wojenny, ale go nie było w konstytucji, był to akt niższej rangi)

  ” Art. 12.

  „Prezydent Rzeczypospolitej:

   d) jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych;

  f) stanowi o wojnie i pokoju;ogłosić stan wojny.”

  Nie było również zgłoszenia do Ligi Narodów.
  To samo dotyczy agresji Sowieckiej, znowu nie było ogłoszenia stanu wojny i nie było zgłoszenia do LN.

  Przypomina mi to sytuację w piłce nożnej i rozważanie kiedy jest spalony, mi najbardziej się podobało wyjaśnienie, że spalony jest wtedy gdy sędzia główny to ogłosi, może boczny pokazać chorągiewkę czy jakiś zewnętrzy głos coś podpowiedzieć, ale tylko decyzja głównego sędziego się liczy..

  z „łykędowym” pozdrowieniem

  PS. ja jest „łykend” po polsku bo zapominałem..

  ————–
  Weekend.
  Admin

 2. Maverick said

  Putin podczas konferencji w Valdaj, powiedział że obecny kapitalizm modelu zachodniego to przeżytek, nie potrający zaspokoić potrzeb ludzkich i że cała nadzieja jest w krajach suwerennych.

  Niestety Polin dał się skolonizować zachodnim korporacjom i suwerennym nie jest.

 3. karlik said

  „Weekend.” – to jest w języku Szekspira (Shakespeare ) , a ja szukam po polsku.. 🙂

  ———
  Tak jest teraz po polsku. Podobnie jak trend, science-fiction, bestseller, selfie, aerobic…
  Takie czasy.
  Admin

 4. Weekend miał być zapiątkiem, tak proponowali Polacy, a że Polacy nie rządzą, to jest to, co jest.

  Zdjęcie do tego artykułu jest z sowieckiego archiwum i przedstawia dzielnych czerwonoarmistów eskortujących jeńców polskich w 1939 roku.

  Sputnik (przekazior) jest szydowski. Putin (nie wiadomo, czy prawdziwy) – lubawiczowski. Ot, kolejna marionetka.
  Putin gada, co mu każą i nic z tego gadania jeszcze konkretnego nie wynikło. A Rosja to jest suwerenna? Przyjrzyjcie się, czym jest Bank Rosji, a spadną wam klapki z oczu. A wyszczepionka Sputnik? Jak tam nazywa się ten szydziak, który tym tam zarządza. I co? Taki mądry ten Putin, nawet dokumenty sobie z archiwum czyta o rozbiorze Czechosłowacji, jakby nic innego nie miał do roboty, a wew kowida uwierzył?

  ——–
  Coś Pan chyba niezdrowego się najadł…
  Admin

 5. Mano Negra said

 6. revers said

  Akurat przebiega z linia Curzona, czy Polski rozbior z 17.09..39, Czy Zaolzia. Wczesniej bylo spotakanie w Monachium gdzie ustalano strefy wplywow.

  Cos nie trafil Putin siegajac tylko 100 lat, do Monochium, , a morze bylo siegnac do czasow carycy Katarzyny.

  A jak teraz wyglada Putin jak z NATO jako obserwator musi wyjsc do 1 Listopada. Niemiecka Min. Wojny Kramp-Karrenbauer grozi atomowa konfrontacja z Rosja.

  https://de.rt.com/international/126053-kramp-karrenbauer-spricht-sich-fur/

  Moze niech wiecej opowie AKK co cwiczy niemiecka Luftwaffe z amerkanskimi atomowymi busterami B62 lub co robia niemieckie fregaty typu stealth na Filipinach , payfiku i morzu Chinskim?

  Rure Nord stream Bearbock zablokowala, ale Rosja rowniez umownie dala czas do 6 stycznia przyszlego roku, czas na certyfikacje nitki gazowej NS2.

  Juz teraz mozna zauwazyc, po orkanowej pogodzie na trenie niemiec wschodnich elektryczne i malolitrazowe wozki i ciaganiki, zbierajace drewno na opal, na zime, zeby nie byc kolejny raz zaskoczony cenami gazu do 2000 usd za sezon grzewczy.

  m3 kWh Ceny
  1000 11000 405 €
  1500 16500 540 €
  2000 22000 680 €
  2500 27500 820 €
  3000 33000 959 € // przecietne zuzycie gazu w sezonie grzewczym domku jednorodzinnego

  Inne kolejne sanitarne kordony, ostanio nagminne w ordnungu niemieckim jest zwracanie uwagi na maski w srodkach lokomocji sluzbom kolejowym, podobnym ordnugsamtom, ale w przerwie na czipsy i zarcie, to sluzby chetnie zra bez maski lub partie robia bezmaskowe PR-ki stadne, a pojedynczych gosci komunikacji miejskiej juz na przestanku czestuje sie 130 euro mandatami, polki wysadza sie z pociagu, zaraz za Tantow Granica.

 7. karlik said

  Ad.6 „Akurat przebiega z linia Curzona, czy Polski rozbiór z 17.09..39, Czy Zaolzia. Wcześniej było spotkanie w Monachium gdzie ustalano strefy wpływów.
  Coś nie trafił Putin sięgając tylko 100 lat, do Monachium, , a morze było sięgnąć do czasów carycy Katarzyny.”

  Nie żebym się czepiał, ale warto sobie przypomnieć umowy międzynarodowe i ich przestrzeganie.
  Odnośnie rozbiorów to sprawa jest jasna, pOsły zadecydowały w Parlamencie , że się zgadzają na rozbiór.
  „30 września 1773 traktaty rozbiorowe ratyfikował Sejm Rozbiorowy zwołany w Warszawie przez zaborców (przy proteście trzech posłów: Tadeusza Reytana, Samuela Korsaka i Stanisława Bohuszewicza).”

  Potem powstawała Polska i był Traktat Wersalski w tym traktacie polscy przedstawiciele się zgodzili, że rezygnują z samodzielnego decydowania o własnych granicach. I te granice zostały wyraźnie określone ze wschodu linią Curzona, co prawda była zmieniana parokrotnie i okrojona za agresję na Sowietów, Zaolzie zostało przyznanie Czechosłowacji na zgodzą polskiego premiera w lipcu 1920. Granica z Sowietami była ustalona w Rydze przez Polskę i Sowietów więc zgodnie Traktatem Wersalskim była nielegalna.

  Oczywiście tereny są często sporne i zajmowane nielegalnie do takich przykładów obecnie należy Krym zajęty przez Rosję, czy Warmia i Mazury przez Polskę, może ktoś się upomni, a może zapomną..

  Nie mniej zajęcie Zaolzia, której gwarantem była Liga Narodów nie może być porównywalne z zajęciem połowy Polski przez Sowietów, bo ta granica nie była gwarantowana przez nikogo.

  „POLSKA.
  ARTYKUŁ 87.[3]
  (…)Granice Polski, nie określone w niniejszym Traktacie, będą oznaczone później przez Główne Mocarstwa sprzymierzone i stowarzyszone.(…)”

  „Prawa, z jakimi Polska mogłaby wystąpić do terytoriów położonych na Wschód od wymienionej linii, są wyraźnie zastrzeżone (Les droits que la Pologne pourrait avoir a faire valoir sur 1es territoires situés a l’Est de ladite ligne sont expressément réservés).”

  „Z Rosją:
  Linię oznaczoną i zasłupioną, za zgodą obu Państw i na ich odpowiedzialność, w dniu 23 listopada 1922 r.”

  więcej :.https://venediortodoks.wordpress.com/2017/08/16/granice-ii-rp/

 8. Boydar said

  W piątek około północy jadę sobie, Racławickie, Krakowskie, 3 Maja … Oprócz „Komornik Sądowy” wszystkie sklepowe witryny po angielskiemu … just krafted

  Czemu qurwa nie w jidysz ?!?!?

 9. Nietytus said

  Tu chyba nikt nie rozumie sensu artykułu.
  Najistotniejsze, na Zaolziu nie zgotowaliśmy Czechom Katynia, ani nie narzucaliśmy im ustrojów. Zajęcie Zaolzia służyło próbie uniknięcia umiędzynarodowienia konfliktu o Zaolzie, aby nie paść ofiarą drugiego Monachium. Swoją drogą, gdyby było drugie Monachium może uniknęlibyśmy takich strat. Ale nie porównujmy 17 września i jego skutków z wkroczeniem na Zaolzie.

 10. karlik said

  Ad.9 „na Zaolziu nie zgotowaliśmy Czechom Katynia, ani nie narzucaliśmy im ustrojów.”

  „Od pierwszych chwil ustanowienia polskiej administracji na Zaolziu
  rozpoczął się terror skierowany przeciw Czechom. Urzędnicy, nauczy-
  ciele, personel techniczny, opuszczał Zaolzie, udając się na ziemie pozo-
  stałe w granicach Republiki Czechosłowackiej. 11 października ukazało
  się obwieszczenie o ułatwieniach dla Czechów emigrujących do Repu-
  bliki, a zarazem policja rozpoczęła akcję, by skłonić ich do wyjazdu 21.
  Rozpoczęto aresztowania. Na porządku dziennym były napady na Cze-
  chów, wybijanie im okien itp. Osoby zatrzymane przez policję niejedno-
  krotnie ulegały maltretowaniu fizycznemu. Miały miejsce zabójstwa”

  „Usuwanie z pracy Czechów, przede wszystkim urzędników, a na-
  stępnie robotników, rozpoczęło się zaraz p o ustanowieniu polskiej admi-
  nistracji. Zdarzały się wypadki wypowiedzenia pracy wszystkim zatrud-
  nionym 29, jednakże zapewne nie było to równoznaczne z natychmiasto-
  w y m ich usunięciem z przedsiębiorstwa. Według sprawozdań nadsyła-

  nych do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego3 0 polonizacja przemysłu p o –
  stępowała stopniowo, choć w dość szybkim tempie.
  Towarzystwo Górnicze Orłowa — Łazy zatrudniało 10 października
  1938 r. 4435 pracowników, w tym 4085 robotników. Wśród tych ostatnich
  znajdowało się 2083 Czechów, 1987 Polaków i 15 Niemców. Do 10 listopada zwolniono z pracy 692 robotników, w tym 679 Czechów, a na ich
  miejsce przyjęto 165 Polaków. W kopalniach Eleonora i Bettina w D ą b r o –
  wie (własność Witkowickiego Gwarectwa dla Górnictwa i Hutnictwa)
  10 października pracowało 1971 robotników, a wśród nich 1333 Czechów
  (486 osób określono jako element, który ulegnie spolszczeniu), 633 P o –
  laków oraz 5 Niemców. Do 12 listopada pozostało 633 Polaków oraz
  849 Czechów i renegatów. W hucie Trzynieckiej w chwili objęcia jej
  przez komisarza, pracowało 4201 Polaków, 851 Czechów i 180 Niemców.
  Do 14 listopada zwolniono 307 Czechów i 11 Niemców, przyjęto zaś
  30 Polaków; komisarz huty przewidywał, że d o końca roku w zakładzie
  pozostaną wyłącznie Polacy. Walcownia drutu w Boguminie zatrudniała
  na początku października 724 Niemców, 341 Polaków i 297 Czechów.
  Do połowy listopada pracę utraciło 234 Czechów i 98 Niemców, p r z y –
  jęto natomiast 18 Polaków. Całkowitą polonizację przewidywano na k o –

  niec 1939 r. ” źródło:.https://www.rcin.org.pl/Content/33798/WA303_32264_A52-KH-75-2_Tomaszewski.pdf

 11. Nietytus said

  Do 10. Jeśli Jerzy Tomaszewski, który napisał pracę, z której pochodzą cytaty, to ten historyk urodzony w Radomsku, to proszę poczytać jego biogram w wiki. Jest tam sporo ważnych treści. A co do powołanych gwałtów, rabunków i zabójstw, to nie podano liczb, a jedynie nakreślono odium hagady. Zwalnianie z pracy to nie to samo co mordy wykonane zalanowane i bestialskie. A opracowanie dotyczy tzw. „klasy robotniczej”, a to nie jest pełen obraz społeczeństwa. Ponadto pamiętać należy postawę Czechosłowaków w 1920 roku, bitwę pod Skoczowem i blokady transportu broni dla naszego wojska. Ciekaw jestem kogo i w jaki sposób rozliczono, spośród osób narodowości „Czechosłowackiej”, po wkroczeniu.

  ——
  Oczywiście, porównywanie wypadków na Zaolziu z Katyniem czy Wołyniem, to kure@stwo.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: