Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Marucha o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  Marucha o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  Hulajdusznik o Grand Finale, czyli pojedynek…
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Carlos o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  prostopopolsku o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Greg o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Agnieszka o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

Kto by ich dziś ukrył?

Posted by Marucha w dniu 2021-10-25 (Poniedziałek)

„Wiedząc wszystko, co teraz wiesz o tym, kto ratował Żydów podczas Holokaustu, gdybyś musiał wrócić jako Żyd do Polski i mógłbyś zapukać do drzwi tylko jednej osoby w nadziei, że cię uratują, to zapukasz do drzwi polskiego prawnika, polskiego lekarza, polskiego artysty czy polskiego księdza?”

Bez wahania odpowiedział: „polskiego księdza”. A jego żona od razu dodała: „Wolałabym polską zakonnicę”.
W menu na dziś danie nietypowe dla bieżących tematów, ale jednak z nimi związane. Prezentuję ze względu na postawioną kwestię i polskie wątki.
Zapraszam do lektury.

*                        *                         *

Kto ukryłby Żyda, gdyby naziści przejęli Amerykę?

Widzieliśmy niekwestionowane posłuszeństwo wobec władzy. Ludzie, którzy są posłuszni irracjonalnym rozkazom i gardzą tymi, którzy tego nie robią, są dokładnie tymi, którzy nie ukrywali Żydów.

Jest coś co dotyczy większości Żydów, a o czym wie niewielu nie-Żydów: my Żydzi często zadajemy sobie pytanie, czy nie-Żyd w naszym życiu ukryłby nas w przypadku wybuchu podobnych do nazizmu wydarzeń.

Nie wiem, czy myślą o tym młodzi Żydzi, ale prawie wszyscy Żydzi, którzy dorastali w tych dekadach po Holokauście, często zastanawiali się: czy ten nie-Żyd mnie ukryje?

Myślałem o tym przez całe życie, bo pytanie: „Kto ukrywał Żydów?” jest jednym z najważniejszych pytań, nad którymi każdy — Żyd czy nie-Żyd — musi się zastanowić. To pytanie jest o wiele ważniejsze niż „Kto nie ukrywał Żydów?” ponieważ wielkie dobro jest rzadsze niż wielkie zło i jeszcze rzadsze niż zwykłe moralne tchórzostwo. Jednak napisano ogromną liczbę książek usiłujących zrozumieć zło, podczas gdy stosunkowo niewiele tych próbujących wyjaśnić dobro.

Powód tego jest prosty: od czasów Oświecenia, tj. od upadku myśli judeochrześcijańskiej [? – admin], większość ludzi świeckich wierzyła, a prawie cała myśl świecka była oparta na negującej rzeczywistość idei, że natura ludzka jest zasadniczo dobra. W rezultacie uczeni uznają dobro za normę, a zło za aberrację. Tak więc badają zło o wiele bardziej niż dobro.

Dlatego pytanie: „Kto ratował Żydów?” powinno mieć ogromne znaczenie dla całej ludzkości. Jeśli ludzie są zainteresowani pomnażaniem dobra i zmniejszaniem zła, jakie pytanie może być ważniejsze?

Całe życie studiowania tej kwestii doprowadziło mnie do następujących odpowiedzi:

Nr 1: Sam i Pearl Oliner, dwoje profesorów socjologii z California State University w Humboldt, było autorami jednej z najbardziej cenionych prac na temat altruizmu, „Osobowości altruistycznej”. Książka była owocem prowadzonych przez całe życie studiów nad nieżydowskimi wybawcami Żydów podczas Holokaustu. Oni sami byli ukrywani przez nie-Żydów w Polsce i miałem przywilej przeprowadzić z nimi wywiad.

Zapytałem Sama Olinera: „Wiedząc wszystko, co teraz wiesz o tym, kto ratował Żydów podczas Holokaustu, gdybyś musiał wrócić jako Żyd do Polski i mógłbyś zapukać do drzwi tylko jednej osoby w nadziei, że cię uratują, to zapukasz do drzwi polskiego prawnika, polskiego lekarza, polskiego artysty czy polskiego księdza?”

Bez wahania odpowiedział: „polskiego księdza”. A jego żona od razu dodała: „Wolałabym polską zakonnicę”.

Powinienem zauważyć, że żadne z nich nie było zdeterminowane religijnie [religious agenda], ponieważ oboje byli świeckimi Żydami.

Oczywiście większość chrześcijan w Europie nie zdała moralnego testu Holokaustu, ale to samo dotyczyło prawie wszystkich świeckich intelektualistów. I niewielu chrześcijan dzisiaj temu zaprzecza. Ale każdy uczciwy człowiek i tak postawiłby na księdza przed lekarzem, artystą, prawnikiem czy profesorem. Jest to jeden z powodów, dla których wierzę, że upadek religii judeochrześcijańskich jest katastrofą: stworzymy mniej ludzi, którzy uczynią wielkie dobro.

Nr 2: W innym badaniu dotyczącym ratujących Żydów podczas Holokaustu przedstawiono cztery cechy pomagających. Przeczytałem tę książkę około 40 lat temu i nie pamiętam jej nazwy ani trzech z czterech cech. Ale pamiętam jedną z nich, ponieważ wydała mi się oryginalnym spostrzeżeniem i miała ogrom sensu. Według tego badania osoby, które przed wojną uważano za „ekscentryczne”, nieproporcjonalnie częściej spotykano pośród tych, którzy ukrywali Żydów.

Dlaczego tak było? Dlaczego ludzie uważani za ekscentryków mieliby być bardziej skłonni ryzykować torturami i śmiercią, aby ukrywać członka prześladowanej grupy, do której nie należeli?

Odpowiedź jest oczywista: ekscentrycy to z definicji ludzie, którzy maszerują w rytm własnego perkusisty, są nonkonformistami i nie szukają społecznej aprobaty.

Powinno to dać nam pewien wgląd w to, kto uratowałby Żydów – lub jakąkolwiek inną grupę przeznaczoną do zagłady (taką jak właściciele ziemscy w krajach komunistycznych) – gdyby nasze społeczeństwo zostało przejęte przez nazistów lub komunistów.

Jeśli ta teoria o ekscentrykach jest słuszna, to powinno nas to zastanowić.

Kiedy obserwuję Amerykanów, Kanadyjczyków, Australijczyków, Nowozelandczyków i, z tych samych względów, obywateli większości krajów w obecnym czasie, ta obserwacja, kto ryzykowałby swoim życiem, aby ukryć Żyda, napawa mnie pesymizmem co do tego, jak którakolwiek z tych grup działałaby w reżimie nazistowskim lub komunistycznym.

Widzieliśmy stadne zachowanie i niekwestionowane posłuszeństwo wobec władzy, którego niewielu spodziewało się być świadkami w krajach wcześniej wolnych, takich jak kraje anglojęzyczne. Co gorsza, widzieliśmy niekwestionowane posłuszeństwo wobec irracjonalnych posunięć władz.

Noszenie masek na zewnątrz jest irracjonalne. Jednak ogromna liczba Amerykanów, niczym owce, podporządkowała się irracjonalnym żądaniom rządu, aby je jednak nosić. Mówienie ludziom, którzy mieli covid-19, aby wzięli szczepionkę przeciwko covid-19, gdy naturalne przeciwciała są trwalsze i bardziej skuteczne, nie wspominając już, że bezpieczniejsze niż szczepionka, jest nieracjonalne. Mówienie ludziom, którzy zostali zaszczepieni lub mieli covid-19, aby nosili maski, jest nieracjonalne. Przedłużające się lockdowny dla zdrowych ludzi są irracjonalne.

Jednak dziesiątki milionów Amerykanów bezwarunkowo wykonuje irracjonalne rozkazy i gani tych, którzy się im sprzeciwiają, a nawet je kwestionują.

To „ekscentryczni” chrześcijańscy pastorzy utrzymywali otwarte kościoły i „ekscentryczny” ksiądz katolicki, który pozwał stan Kalifornia za odmawianie mu konstytucyjnego prawa do posługiwania swojej owczarni – i który wygrał ten proces. Z wyjątkiem tych duchownych i garstki ekscentrycznych właścicieli restauracji, prawie wszyscy pozostali Amerykanie wykonywali irracjonalne nakazy władz.

To przerażające, ponieważ ludzie, którzy są posłuszni irracjonalnym rozkazom i gardzą tymi, którzy tego nie robią, są dokładnie tymi, którzy nie ukrywali Żydów.

A więc oto dwie kwestie pod rozwagę dla amerykańskich Żydów:

Gdyby doktryna podobna do nazistowskiej przejęła Amerykę i moglibyście zapukać do drzwi kogoś, kto podporządkował się wszystkim rządowym nakazom dotyczącym masek, niezależnie od ich racjonalności, lub do kogoś, kto kwestionował autorytet rządu i nie wykonał kilku lub żadnego z ich nakazów dotyczących masek – do czyich drzwi byście zapukali? Gdybyście mieli wybór między pukaniem do drzwi profesora ateisty, a drzwiami pastora ewangelickiego lub księdza katolickiego – do czyich drzwi byście zapukali?

Who Would Hide a Jew if Nazis Took Over America?, Dennis Prager, September 28, 2021

https://www.ekspedyt.org/

A czy  Żyd ukryłby kogokolwiek przed  żydowskimi bandytami?
Admin

Komentarzy 13 do “Kto by ich dziś ukrył?”

 1. Ale dlaczego? said

  „A czy Żyd ukryłby kogokolwiek przed żydowskimi bandytami?
  Admin”
  To samo nasunęło mi się podczas czytania…
  W Izraelu tylko nieliczni Żydzi protestują przeciwko apartheidowi wobec Palestyńczyków.
  Ilu z nich było by skłonnych ukryć Palestyńczyka? Albo Polaka?
  Ale chyba nadchodzi czas próby dla ludzkości. I dla każdego z osobna…

 2. Bogdan said

  Ja bym nie ukrywal

 3. Kwal said

  Ja na pewno nie ukrył bym na żyd !

 4. Kwal said

  …przepraszam zjadłem literę „a”…

 5. Boydar said

  Talmud uczy, że żyd dla ratowania siebie może dowolnie poświęcać innych żydów. Skoro tak są uczeni to próżne nasze bulwersacje.

  Alle, ja nie na talmudzie się wychowałem i Najuszanowniejszemu Panu Mordce miejsce w piwnicy trzymam na wciąż. Z Panią Salcie ewentualnie też.

 6. A ja się zapytowywuję: Jakiego holocaustu?

 7. eeo said

  „A czy Żyd ukryłby kogokolwiek przed żydowskimi bandytami?”
  Przecież już wiele lat temu dostaliśmy odpowiedź na na to pytanie – Julian Tuwim, czyli polski Żyd (więc trudno kwestionować), powiedział, że gdyby była odwrotna sytuacja, że to Żydzi musieliby ratować Polaków, to nie przetrwałby żaden Polak.

 8. Logiczny bełkot. Jak to u anglojęzycznych.

  Poza tym: jedź siusku jeden do Izraela – tam ci pokażą miejsce gdzie uhonorowano sprawiedliwych. Policz sobie.

 9. D-T said

  Ktoś (wiadomo kto) napisał kiedyś że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
  Biorąc pod uwagę fakt że jedynie une uważają się za ludzi – całą historię można sobie skompresować do rozmiarów czopka.

 10. D-T said

  Ukryłbym żyda. Dajcie szpadel. 😉
  Jestem najwyraźniej judeosceptykiem.

 11. Maverick said

  Z rzydzianami jest tak jak z tym ślepcem co szedł brzegiem rzeki z tobołkami.
  W pewnym momecie potknął i wpadł do rzeki wraz ze swomi tobołkami.
  Pracujący w polu chłopi usłuszeli desperackie krzyki i polecieli go uratować.

  Po chwili gdy doszedł do siebie, oskarżył ich że ukradli mu tobołki.

 12. walerianda said

  Ad. 11 Rzeczywisty obraz ich mentalności, W czasie II W Ś zapewne tak ale z dzisiejszą
  świadomością nie zaryzykowałbym a strachliwy nie jestem.

 13. UZA said

  „Gdyby doktryna podobna do nazistowskiej przejęła Amerykę…”

  Amerykę przejęła jeszcze gorsza doktryna.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: