Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AnKa o 12 ciekawostek na dowód, że na…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Zbyszko o Noc Listopadowa czy „burd…
  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (83 – …
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Krzysztof M o Sterowanie nacjonalizmami
  Szczepan Zbigniewski o List z Moskwy do polskich…
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Zatrute owoce KOR-u

Posted by Marucha w dniu 2021-10-27 (Środa)

45 lat temu – w dniu 23 września 1976 roku doszło do podpisania „Apelu do społeczeństwa i władz PRL”, stanowiącego symboliczną datę powstania Komitetu Obrony Robotników (KOR) – najbardziej znaczącej organizacji opozycyjnej drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, która wywarła znaczny wpływ na charakter i oblicze ideowe NSZZ „Solidarność”.

Dość powiedzieć, że podczas tegorocznych obchodów 45 rocznicy powstania KOR premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „Komitet Obrony Robotników był dla rodzącej się w 1980 roku Solidarności duchowym źródłem” [1].

Z kolei senator Jan Rulewski – stwierdził wprost, że: „największym sukcesem Komitetu Obrony Robotników było utworzenie Solidarności” [2]. Wpływy działaczy KOR w kierownictwie NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981 były znaczne, a niekiedy wręcz dominujące, co niestety w dużej mierze zaważyło na przyjętej strategii działania związku.

Powstanie KOR było bezpośrednim następstwem tak zwanych „wydarzeń radomskich” w czerwcu 1976 roku, w czasie których doszło do zmasowanych strajków i protestów społecznych. Oprócz Radomia największe protesty miały miejsce w Ursusie oraz Płocku, zaś iskrą, która do nich doprowadziła była zapowiedziana przez premiera Piotra Jaroszewicza podwyżka cen artykułów żywnościowych.

Strajki dość szybko przekształciły się w zajścia na ulicach Radomia i niektórych innych polskich miast. Zostały one dość szybko stłumione przez siły porządkowe, niestety niekiedy z nadmierną brutalnością. Oprócz prowodyrów represje dotknęły bowiem również przypadkowych uczestników protestów, którzy nie mieli zamiaru angażować się ani w działania polityczne, ani tym bardziej kontestować istniejącego ustroju. Osoby te z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnym położeniu, tracąc pracę, bądź będąc pociągane do odpowiedzialności przed sądami i kolegiami do spraw wykroczeń. Fala niezadowolenia społecznego została jednak dość szybko wykorzystana przez różnej maści działaczy opozycyjnych, kontestujących ówczesną rzeczywistość polityczną.

Polacy

„Apel do społeczeństwa i władz PRL” stanowił co prawda jedynie wyraz protestu przeciw represjom władz wobec strajkujących robotników, a jego sygnatariusze faktycznie zaangażowali się w pomoc materialną i prawną dla represjonowanych, jednak była to tylko uwertura przed polityczną przygrywką.

Życiorysy i korzenie inicjatorów apelu nie pozostawiały wątpliwości co do charakteru ich działalności. Wśród założycieli i współpracowników KOR-u były bowiem osoby od dawna czynnie zaangażowane w działalność opozycyjną, takie jak: Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz, Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński, Zbigniew Romaszewski, czy Ludwik Wujec. [Ech, te wszechobecne korzenie… – admin]

Byli literaci i artyści – aktywnie kontestujący ówczesną rzeczywistość polityczną jak: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Anka Kowalska, Jacek Bierezin, czy Halina Mikołajska. Byli nieprzychylnie nastawieni do władzy przedstawiciele świata nauki i wykładowcy akademiccy jak: Jan Józef Lipski, Edward Lipiński oraz będący przedstawicielem KOR za granicą Leszek Kołakowski. Całość uzupełniali reprezentanci starszego pokolenia, w tym działacze przedwojennej i konspiracyjnej PPS, jak: Antoni Pajdak, Ludwik Cohn, Adam Szczypiorski, czy Aniela Steinsbergowa, którzy jednak pełnili rolę czysto dekoracyjną jako tzw. „autorytety moralne”. Wielu z wyżej wymienionych miało za sobą aktywny udział w wydarzeniach marcowych 1968 roku, a niektórzy nawet wyroki sądowe za działalność opozycyjną.

Niespełna rok później organizację przekształcono w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Inicjatywa ta miała już jednoznacznie opozycyjny charakter. Wśród postulatów KSS KOR pojawiły się hasła: walki o praworządność, obrony praw i wolności obywatelskich, czy też przeciwdziałanie represjom politycznym i światopoglądowym , a także pomoc prześladowanym i więźniom politycznym. Było to jawne wyzwanie rzucone ówczesnej władzy.

Aktywiści KOR powołali do życia Biuro Interwencyjne, Niezależną Oficynę Wydawniczą, jak również liczne czasopisma jak: „Komunikat”, „Biuletyn Informacyjny”, „Robotnik”, czy „Głos”. W tym kontekście interesujące jest oblicze ideowe organizacji, które było nie do końca spójne. Wśród liderów KSS KOR byli zarówno lewicowi dysydenci związani ze środowiskiem „komandosów” (Kuroń, Michnik, Lityński, Blumsztajn), jak i działacze o orientacji prawicowo-niepodległościowej (Macierewicz, Naimski, Dorn, Ziembiński).

Pisał o tym zresztą doc. Józef Kossecki w swojej pracy „Korzenie polityki”:

„Jak wynika z analizy składu osobowego „komandosi” stanowili w KOR niewielki procent (ale faktycznie stali się jego głównymi przywódcami), natomiast udało im się wciągnąć do swej akcji – w charakterze wykonawców lub figurantów – osoby znane w różnych środowiskach i reprezentujące różne kierunki polityczne. Miały one być przekaźnikami wpływów dla wielu środowisk, w których starano się montować grupy działania, mające już charakter wyraźnie mafijny – ich składu (w przeciwieństwie do grupy centralnej) nie podawano do wiadomości opinii publicznej.

KOR dość szybko podzielił się na różne mniejsze nurty wśród których dwa miały największe znaczenie: socjaldemokratyczny, stanowiący główny trzon ugrupowania, którego czołowymi przedstawicielami byli Jacek Kuroń i Adam Michnik oraz demokratyczny, zgrupowany wokół pisma „Głos”, skupiający działaczy, którzy wolą demokrację burżuazyjną bez żadnych „socjalistycznych” dodatków. Jego głównymi przedstawicielami byli Antoni Macierewicz i Piotr Naimski” [3].

Doc. Józef Kossecki

Nie ulega także wątpliwości zasygnalizowany wcześniej bezpośredni wpływ działaczy KSS KOR na oblicze ideowe, program i metody działania NSZZ „Solidarność” w 1980 roku. W kręgach kierowniczych i doradczych „Solidarności” znalazło się bowiem wielu prominentnych działaczy i współpracowników KOR, jak chociażby: Jacek Kuroń, Jan Lityński, Bogdan Borusewicz, Adam Michnik, Mirosław Chojecki, Marek Edelman, Zbigniew Romaszewski, czy Jan Józef Lipski. Choć podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarności” w dniu 23 września 1981 roku nastąpiło formalne rozwiązanie organizacji, to wpływy środowiska KOR-owskiego przetrwały znacznie dłużej.

Oddajmy w tej sprawie jeszcze raz głos Józefowi Kosseckiemu, według którego:

„Infiltracja KOR do „Solidarności” sprawiła, że faktycznym centrum kierowniczym związku stała się mafijna grupa działaczy KOR i sprzymierzonymi z nim grupami wywodzącymi się z Konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość”, Klubu Inteligencji Katolickiej, a nie Krajowa Komisja.

Inspiracja KOR wpływała coraz bardziej na umacnianie się ekstremistycznego skrzydła „Solidarności”, co uwidoczniło się wyraźnie podczas I Krajowego Zjazdu, a następnie podczas słynnych posiedzeń kierowniczych gremiów związku w Radomiu i Gdańsku (…) W rezultacie KOR był strukturą trudno uchwytna dla przeciwników. Szacowano, że spośród 896 delegatów na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność” 150 było działaczami KOR. Ci działacze, mimo oporu ze strony dużej części delegatów, umieli dość skutecznie manipulować Zjazdem. Doprowadzono nawet do uchwalenia słynnego „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”. które wszystkie kraje socjalistyczne uznały za polityczną prowokację na skalę międzynarodową. Następnie do uchwał zjazdu wprowadzono praktycznie wszystkie podstawowe koncepcje programowe KOR” [4].

Pojawia się pytanie, czy spuścizna i tradycja KOR-u jest obecna w rzeczywistości społeczno-politycznej III RP. Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno politykę wewnętrzną, jak i zagraniczną Polski po 1989 roku, opartą o neoliberalne i neokonserwatywne paradygmaty i wzorce.

Do tradycji KOR-owskiej otwarcie nawiązywały kolejne przepoczwarzenia Unii Demokratycznej wraz z ich propagandową tubą „Gazetą Wyborczą”. Jednocześnie tradycja ta jest obecna w środowiskach związanych z niepodległościową, „antykomunistyczną” i rusofobiczną prawicą, o czym świadczą wpływy takich działaczy jak: Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, czy Ludwik Dorn, a w okresie wcześniejszym działalność w mniejszym bądź większym stopniu związanych z KOR-em – Jana Olszewskiego, Lecha Kaczyńskiego, czy Zbigniewa Romaszewskiego.

W związku z powyższym, aby zrozumieć dlaczego czołowi działacze oficjalnie skłóconych ugrupowań post-solidarnościowych w pewnych sprawach są zadziwiająco zgodni (np. polityka zagraniczna, polityka historyczna, reprywatyzacja) – należy przypomnieć sobie ich wspólne KOR-owskie korzenie.

Michał Radzikowski

[1] TVP Info (23.09.2021 r.) „Źródło rodzącej się Solidarności”. Morawiecki w 45 rocznicę powstania KOR.
[2] Polskie Radio 24.pl (25.09.2021 r.) „Rocznica powstania KOR. Rulewski: jego największym sukcesem było powstanie Solidarności”.
[3] Józef Kossecki: „Korzenie polityki”, wyd. MON 1992, str. 86.
[4] Tamże.

Myśl Polska, nr 41-42 (10-17.10.2021)
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 10 do “Zatrute owoce KOR-u”

 1. bardzo said

  Tak mi się widzi.

  W 1976 byłem jeszcze w Kraju i podczas spędu wszystkich mieszkańców Olsztyna na stadion w celu zamanifestowania poparcia dla polityki partii i rządu, ostentacyjnie szedłem w przeciwnym kierunku z wędką na ramieniu, albowiem była to sobota, odprowadzany zazdrosno nieawistnymi spojrzeniami ludu. (W oficjalnej terminologii to sie nazywało zorganizowana spontaniczność).

  W owym czasie było ewidentnym, że ten KOR niekoniecznie stoi po tej samej stronie barykady co deklarowani beneficjenci działalności ruchu, a więc ludzie pracujący. Hasła były jakieś zbyt emocjonalne. Wiekszośc społeczeństwa jednak ochoczo przyklaskiwała idei poluzowania kagańca ciemnego socjalizmu (słowo komunizm wywoływało atak spazmatycznego smiechu i nie dziwota).

  Otóż, gdyby geneza Koru miała rzetelne podłoże i cele, siły porządkowe w dwa dni zrównałyby z ziemią cały ten klub, a władze nakazałyby społeczne zapomnienie. I znów po kilku latach zaczęło by sie na nowo oddolnie.

  Ale ponieważ Kor rósł w piórka, w dodatku z pomocą zagranicy (nie cygańmy sami siebie, jakoby zagranica robiła cos za darmo), należałoby przypuścić z dużym prawdopodobieństwem, że cała akcja była nie tylko przewidziana, ale i zaplanowana na wiele lat naprzód, a opcje alternatywne także były zawarte w planach. Prosze sobie na ten przykład przypomnieć, w obronie kogo cała Warszawa demonstrowała ósmego marca 1968. (wbrew temu, co trąbia aktualne szajsmedia i inne temuż podobne instrumenta ugniatania mentalności).

  Zatem juz wtedy mozna było napisać na drzwiach mane tekel fares.

 2. D-T said

  Aktywiści KOR powołali do życia Biuro Interwencyjne, Niezależną Oficynę Wydawniczą, jak również liczne czasopisma
  Echhhhh, ci aktywiści. Za czyją kasę oni mają taką wydajność? Jak zwykle z mojej strony wypowiedź jest sarkastyczna. 😉

 3. Zbyszko said

  Wydaje się, że Jaroszewicz dał się podpuścić sabotażystom polityczno-gospodarczym na te podwyżki, tak samo jak Prymas Wyszyński na „List pojednania”. A KOR był już na to przygotowany…
  Ludzie! jak można się dać tak podpuścić?!

  Ulec takiej podpusze to mogę ja, cieńki bolek, ale nie premier ani prymas!

 4. Pochodzeni NSZZ

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  zresztą nie tylko w PRL, ale także innych krajach Europy.

  Pochodzenie KOR jest naturalnie podobne, a ileż podobnych organizacji zafundowano Polakom.

  https://pppolsku.wordpress.com/2017/02/22/wykaz/

 5. KOR był pod ochroną. Pożyczkodawcy dali taki warunek. Na gębę.

 6. walerianda said

  Ja niestety też się dałem nabrać na KOR i jeszcze ROBCiO i to aż do czasu Sierpnia 80 kiedy to zwalili się do stoczni jako „doradcy” a po Sierpniu i w czasie I – go zjazdu Solidarności w Olivii – Gdańsk wszyscy już wiedzieli. Niestety poparcia żadnego już nie było. Proletariat zadowolony z wiktorii i profitów. Wałęsacze nawet odważyli się usunąć A. Gwiazdę w cień …Tak samo jak po Grudniu 70..

 7. walerianda said

  Ad. 6 Nie przypuszczałem, że po zbrodniach wojennych i powojennych potomni zbrodniarzy, których otoczyliśmy wspaniałomyślnościa darowania win ojców odważą się na podniesienie ręki na Polskę.

 8. Tak jest od tysiąclecia

  ad. 7. Walerianda

  ” po zbrodniach wojennych i powojennych potomni zbrodniarzy … odważą się na podniesienie ręki na Polskę”

  żyd jest synonimem zbrodniarza od tysiąclecia i nigdy nie uda się go udomowić, w przeciwnym razie przestanie być żydem.

  Należy przeczytać uważnie i ze zrozumieniem Księga rodzaju 17-6 „Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny, tak że staniesz się ojcem narodów i pochodzić będą od ciebie królowie.”

  żydzi uszczęśliwiają nas swą obecnością, aby zostać u nas królami czy innymi przywódcami, i osągnęli to. Przywódcy/królowei nigdy nie stosują się do zasad czy oczekiwań pdległego ludu, im chodzi o panowanie tzn. ekspoloatację ludu, zawsze i niezmiennie. Zawsze są gotowi złożyć ofiary z ludu na ołtarzu swej władzy, jak to pięknie dowiedli w obu wojnach i dziś,

 9. MatkaPolka said

  Żydzi zawsze prowokują lub czekają na właściwy moment, aby dokonać swoich przestępst i uzasadnić je z „potrzebowaniem społecznym” – innymi słowy dostać sie do władzy, po plecach robotników.

  Decyzja zwijania Związku Radzieckiego – nieudanego projektu City, Wall St, Berlina…, powstała już na przełomie lat 1969 – 1970.

  Celem Atlanystow jest zawsze Drang nach Osten – podbój krajów słowiańskich Europy środkowo wschodniej – Polski, Rosji, Ukrainy; a w tym czasie rozbicie „Układu Warszawskiego” i jedności Słowian.
  Żydzi nienawidzą Słowian – Polaków, Rosjan
  W tym czasie w Polsce u władzy byli „narodowcy” – a żydzi zepchnieci na drugi plan – (Judeopolonia – Ciesiołkiewicz).
  Polska szła do przodu – właśnie odbudowaną po zniszczeniach II wś

  Dlaczego Polska i Polacy byli i są cały czas niszczeni.
  http://polacy.eu.org/2140/dlaczego-polska-i-polacy-byli-i-sa-caly-czas-niszczeni-/

  A tutaj trafiłem na spisek przeciw Polsce
  – „My bardzo chętnie poprzemy waszą niepodległość, ale powiedz co zrobić z Waszym przemysłem?”. Szczęka mi opadła, więc mi tłumaczył: „Na Japonię mieliśmy 20 lat czasu, aby się przygotować na ich atak. Okazało się to niewystarczające. Wy z waszym wykształceniem i z waszym przemysłem w ciągu dwóch lat zdestabilizujecie rynki światowe, a my nie będziemy mogli się temu przeciwstawić. Więc, jeśli powiesz, co zrobić z waszym przemysłem, to poprzemy waszą niepodległość.” Warunkiem poparcia niepodległości przez USA było zniszczenie polskiej gospodarki. Warunkiem przyjęcia do UE, jak nam wmawiała wewnętrzna propaganda, była likwidacja hutnictwa, górnictwa, stoczni, cementowni, cukrowni itd.

  (***)
  Tzw. “Opozycja Demokratyczna” finansowana byla przez National Endowment for Democracy (NED) National Democratic Institute and the National Republican Institute, USAid, – KTÓRZY POTEM ZŁUPILI POLSKE – To dzisiejsi „ETOSIACY” – zlikwidowali „Komune” – i rozkradli Poskę
  Dzisiaj mają w Polsce Swoje ulice – Jana Lipińskiego, Jacka Kuronnia, Komitetu Obrony Robotników

  Dowód na finansowanie „Demokratycznej Opozycji” przez CIA, NED, USAid, Congress USA

  http://www.thirdworldtraveler.com/CIA/Reagan_CIA.html

  Komitetu Obrony Robotników stanowiło trzydzieści osiem osób:
  KOR – Komitet Obrony Robotników – poststalinowska młodzież z ze związkami w CKŻwP – Centralny Komitet Żydów w Polsce; założycielami KOR-u byli Macierewicz, Michnik, Kuroń Lipski, Kaczyńscy. ..

  CKŻwP przemieniony w Towarzystwo Społeczne Żydów w Polsce – to taki nieformalny ośrodek dyspozycyjno – decyzyjny, gdzie oczywiście tajnie i kulturalnie „robi się polskiego Goja w rure”.
  Nie jedyny zreszta
  FUNDACJA SOROSA

 10. tylko pytam said

  Tzw. narodowcy i kurwinowcy też są w polityce zagranicznej i historycznej „zadziwiająco” zgodni z PiS i PO – lewicą. Ciekawe czemu…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: