Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jak przygotować się na długotrwały brak prądu?

Posted by Marucha w dniu 2021-11-19 (Piątek)

W ostatnim czasie napływa coraz więcej informacji z krajów europejskich, opinii ekspertów o możliwym scenariuszu stanowiącym realne zagrożenie z poważnymi następstwami długotrwałej przerwy w dostawie prądu. Może mieć to związek z narastającym kryzysem energetycznym.

Długotrwały brak prądu może nie tylko sparaliżować większość gospodarstw domowych ale i funkcjonowanie szpitali, instytucji, sklepów, stacji paliw, banków, aptek, produkcji: żywości, ubrań, leków, przemysłu, transportu, komunikacji np. pociągi, autobusy, tramwaje, komunikacji telewizyjnej, radiowej, internetowej. Brak dostępu do świeżego pokarmu ze względu na np. ewentualny brak działania chłodni. W skrócie co wymaga zasilania, raczej nie może funkcjonować bez niego.

Zastanawiamy się nie tylko nad brakiem prądu ale też gazu. Dużo osób zastanawia się czy jest możliwy konflikt zbrojny, wojna o różnym podłożu, wybuch jądrowy, użycie niebezpiecznej broni. Do jakich może dojść kataklizmów. Ograniczeń dostępu do różnego rodzaju usług. Co jeśli wystąpi brak dostaw i dostępu do: art. spożywczych, przemysłowych, pitnej wody, leków, opieki medycznej itp.

Ostatnie wydarzenia pokazały nam jak w krótką chwilę możemy stanąć w obliczu zagrożenia. Z pozoru nieprzewidywalne i mało prawdopodobne scenariusze mogą mieć jednak miejsce. Teorie spiskowe stają się praktykami i zaczynają mieć miejsce. Różnego rodzaju wcześniej przedstawiane plany wydarzeń, scenariusze są coraz bardziej prawdopodobne, odnosimy wrażenie, że spełniają się punkt po punkcie.

Wyznając zasadę lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć oraz kierując się zapotrzebowaniem na taką wiedzę powstał ten artykuł, w którym skupimy się najbardziej na przygotowaniach do długotrwałego braku prądu.

Ludzie, zwłaszcza świadomi powinni być przygotowani na każdą sytuację dla samego życia w poczuciu bezpieczeństwa ich rodziny i spokoju. Przygotowanych ludzi nic nie jest w stanie ograniczyć, sparaliżować w działaniu ponieważ ich styl życia, domostwa są samowystarczalne, zdające się na naturę.

Pomijając możliwe czy nie zagrożenie jakim może być np. długotrwały brak prądu i tak warto stworzyć sobie warunki niezależne od systemowych rozwiązań i dogodności.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie nieruchomości, która ma niezależne źródło prądu, wody, ogrzewania itp., posiada np. schron, ziemiankę i wiele innych udogodnień.

Jak się przygotować na długotrwały brak prądu?

Jeżeli nie masz niezależnego dostępu do wody zrób zapasy. Brak prądu może wiązać się również z brakiem wody. Pamiętaj aby zgromadzona woda była zdatna do picia. Zastanów się czy zapasy mają być wystarczające na tydzień, miesiąc czy rok. Są zależne od ilości członków rodziny, zwierząt w gospodarstwie domowym. Wodę przechowuj w zacienionym, chłodnym miejscu. Zapasy zużywaj na bieżąco i uzupełniaj. Jeżeli zakupisz gotową wodę źródlaną kieruj się terminem przydatności, jeżeli napełniasz ją do czystych zbiorników przechowuj do roku czasu. Możesz zaopatrzyć się dodatkowo w tabletki do uzdatniania wody, czy urządzenie do filtracji wody.

Aby mieć siłę i energię do mierzenia się z przeciwnościami warto mieć przygotowany zapas jedzenia. Robiąc zakupy na czarną godzinę warto bazować na kaloryczności posiłków, długich terminach przydatności do spożycia. Warto wybrać produkty, które można przechowywać poza lodówką, ewentualnie w “naturalnych lodówkach”. Żywność powinna dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki do życia i zdrowia. Kolejnym plusem jest żywność gotowa do spożycia bez obróbki. Kierujmy się składem, ilością zawartości np. mięsa czy ryb w konserwach i brakiem dużej ilości szkodliwych konserwantów. Weki, żywność przechowywana w szkle będzie lepsza niż w puszkach. Kompoty, gotowe dania, owoce, warzywa, dżemy, konfitury, oleje, soki, syropy, smalec, sadła, spirytus, ocet. Warto zgromadzić produkty suche, sypkie takie jak ryż, kasze, płatki owsiane, makarony, cukier, mąki, przyprawy, kakao, fasolę, groch, suszone owoce, orzechy, suche pieczywo, suchary. Warto zgromadzić miód, czekoladę, masło orzechowe, herbaty, kawę, zioła. Co do mleka łatwiej jest zrobić zapas zwykłego mleka UHT, które nie wymaga przechowywania w lodówce, dopóki nie otworzy się opakowania. Również można zakupić mleka roślinne z długim terminem ważności.

Pamiętajmy, że ze względu na termin ważności należy zużywać zapasy na bieżąco i uzupełniać.

Aby przygotować żywność bez prądu nie posiadając kuchni opalanej drewnem można skorzystać z różnego rodzaju kuchenek turystycznych nie wymagających prądu. Można w ogrodzie zrobić ognisko czy przyrządzić potrawę w kociołku. W przypadku gotowania bez prądu też mamy spory wybór.

Właściwym zakupem na wypadek braku prądu będzie agregat prądotwórczy oraz zapas naładowanych pojemnych power-banków.

Zapasy paliwa przydadzą się np. do samochodu, innych pojazdów, agregatu, sprzętów ogrodowych. Najlepsze do przechowywania są kanistry 20 l., ponieważ są małe i wygodne w obsłudze. Należy pamiętać o zachowaniu wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa. Wybrać szczelne, zamykane zbiorniki z bezpiecznego tworzywa. Składuj je z dala od ognia, w miejscach suchych i zabezpieczonych przez dużymi skokami temperatury. Najlepiej na bieżąco zużywać paliwo i uzupełniać zapasy. Paliwo można przechowywać przez rok czasu.

Oświetlenie można wybrać na baterie standardowe i te słoneczne, lampy naftowe. Warto mieć kilka latarek, zapas baterii, specjalny bezdymny olej do lamp naftowych, knoty, świeczki, zapałki, zapalniczki.

Latem brak prądu nie spowoduje niskich temperatur w domu. Jednak zimą potrzebne będzie źródło ciepła. Jeżeli nie posiadasz kuchni opalanej drewnem, pieca kaflowego, piecyka, kominka zakup ciepłe koce, ubrania, śpiwory. W przypadku dłuższej przerwy w dostawie ciepła można przeznaczyć jedno pomieszczenie w domu do przebywania w nim i jak najlepiej je zaizolować od wewnątrz. Same wydychanie powietrza i przebywanie osób o temperaturze ciała 36,6 generuje trochę ciepła. Nie uszczelniajmy jednak kratek wentylacyjnych. Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla jest gorsze niż wychłodzenie.
Źródłem ciepła może być biokominek. Jet to rodzaj kominka, w którym zamiast tradycyjnego paliwa (drewna) stosuje się bezwonne i bezdymne paliwo w postaci płynnej lub żelowej. Dzięki temu pomieszczenie, w którym się znajduje nie musi spełniać określanych norm, nie potrzebny jest również przewód dymowy, którym odprowadzane są spaliny z tradycyjnych kominków. Wystarczy, by pomieszczenie było odpowiednio wentylowane, a biokominek usytuowany był w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych.
Jest duży wybór piecyków niewymagających energii, jednak pamiętaj przy zakupie o swoim bezpieczeństwie. Jest również wiele sposobów na stworzenie prostym sposobem domowych “grzejników, piecyków” np. za pomocą ceramicznych doniczek.

Jednak zimową porą łatwiej będzie nam przechowywać żywność tzw. “lodówkową” na zewnątrz domu, w piwnicy, ziemiance.

Jeżeli chorujesz, wymagasz stosowania leków regularnie zaopatrz się w nie. Podstawowe leki mogą być przydatne gdy wiesz, że naturalne sposoby nie wystarczą bo np. ciężko jest Ci zbić temperaturę ciała.

Jeżeli chcesz korzystać z radia i jego przekaz nie będzie zakłócony możesz wybrać te na baterię. [Są też takie na korbkę i na baterie słoneczne – admin]

Jeżeli chcesz mieć możliwość kontaktu możesz zakupić radio krótkofalowe. Jest możliwość ustawienia na takich radiach swojego kanału do kontaktu. Często jest wymagane zezwolenie na korzystanie, które nie jest trudno oficjalnie zdobyć. Takie radia są zazwyczaj wyposażone w latarkę i radio. Często używane podczas wędrówek górskich. Dobra antena ma zasięg nawet do 30 km. Niektórzy korzystają z odpowiednich kodów aby wiedzieć co się dzieje w okolicy. Można korzystać ze stacji ogólnopolskiej, europejskiej. Z takich urządzeń korzysta również policja, straż pożarna, pogotowie, taksówkarze, ochrona, urzędnicy i pewnie jeszcze sporo osób. Są to rzadko psujące się urządzenia. Można zrobić zapas akumulatorów.

Zamiast liczyć na elektroniczne płatności, miej gotówkę.

Warto również pomyśleć o asortymencie do samoobrony [kredki! – admin]. Tam gdzie chaos, tam może nasilić się przestępczość np. na tle rabunkowym.

Warto mieć grube zasłony w oknach, które nie zdradzą, że mamy wszystko co jest potrzebne do przeżycia.

Author: JKS
http://www.czujny.pl

Komentarze 24 do “Jak przygotować się na długotrwały brak prądu?”

 1. Jack Ravenno said

  Brak prądu spowoduje kolaps cywilizacyjny. Uważam, że nie będzie takich wyłączeń z powodu strachu przed utratą kontroli. Nie ma prądu – nie ma propagandy, a informacja zasuwa jak za króla Ćwieczka – na nogach 😛 Czy satanistyczne gno.je mogą sobie na to pozwolić?

  Wątpię…

 2. Maverick said

  Poliniacy post solidarnościowi szybko wpadną w nową rzeczywistość jaką im szykują kabalarze, z NWO a przymusz szczepionkowy ma podnieść poziom agresywności w ludziach bo nie są już wystarczająco judzeni jedni na drugich poprzez psychopatycznych ekspertów od wszystkiego.

  Zamiast ich sluchać włącz myślenie. Ci pseudo eksperci i naukowcy nie mogą się np. połapać dlaczego Afryka tak bardzo dobrze sobie radzi ze świruskiem, gdzie brakuje szczepionek i nawet często wody dla utrzymania odpowiedniej higieny, a stopień zakażeń i śmiertelności prawie minimalny. Najniższy ze wszystkich kontynentów.

  Odpowiedź jest dość prosta nie ma tam rzydziańskich mediów jak CNN, które najbardziej przyczyniają się do pandemii strachu, gdzie potem zaszczepieni roznoszą tego świruska.

 3. Kura domowa said

  .https://www.youtube.com/watch?v=2koJeBWh2sc
  Jak ogrzać dom za darmo…
  Ciekawy temat dla znawców.
  Być może było już w Gajówce.

 4. AlexSailor said

  Mieliśmy już w Polsce 20 stopień zasilania i jeśli coś ma być, to będzie podobnie.
  Kilku, kilkunastogodzinne przerwy w dostawach.
  Tyle, że obecnie ludzie mają własne i rozproszone zasilenie, a kiedyś wcale tego nie było.
  Tym bardziej może to rozhuśtać system energetyczny, co powodować będzie góra kilkugodzinne wyłączenia.

 5. Anucha said

  Zgadzam się z ad1
  Nie zrobią sobie zbiorowego samobójstwa.
  W pierwszym momencie motłoch wlezie z babami pod pierzynę, żeby ogrzać się. 😀
  Jak już pod pierzyną zrobi się chłodno. To wtedy wylezą na ulicę z hasłami – „chcemy chleba i gorącej doopy”

 6. revers said

  Najlepiej wybudowac elektrownie nuklearna jak Billy Gates za 4 mld usd.

  Lub inne mobilne reaktorki ktore sa teraz uzywane przez ussmananow na ukrainie., lub w technice wojskowej jka lodzie podwodne.

  Ci co na poludniu mieszkaja maja troche latwiej w otrzymaniu energii z ogniw fotovoltanicznych. Ostanio bardzo wydajnych otrzymywanych nawet z uzyciem grafenow.

  Wiatrowa energia, a to tez dotyczy kontynentalnych korytarzy powietrznych, przewarznie powstalych na granicy aktywnych frontach pogody.

 7. PK said

  do ‚kredek’ dodałbym także własny kawałek asfaltu przed domem 🤣

 8. baca said

  nie napisano najważniejszego… co już wiadomo od czasu ostatnich awarii elektryczności…
  należy mieć zapas gotówki, bo tylko ona będzie szanowana jak zdechną bankomaty i kasy fiskalne 🙂

  ——
  Napisano.
  „Zamiast liczyć na elektroniczne płatności, miej gotówkę.”
  Admin

 9. bryś said

  Piszecie, że się nie da – bo to, bo tamto. Oczywiście że się da, tak samo jak dało sie ludzi na 3 miesiące zamknąć w domach. Jeszcze rok temu. Zapomnieliście? Będziemy siedzieć teraz tak samo, tylko bez prądu. Ilu już ludzi zmarło „nadprogramowo” w stosunku do poprzednich lat poprzez zaniechania w słuzbie zdrowia? Dodatkowe paredziesiąt tylęcy kogoś wzruszy? Putin i tyle. Lepiej nie dyskutować i faktycznie nakupować tej kaszy. Jak ktoś ma kawałek ogrodu niektóre warzywa można przechowywać w kopcach, można też zakopać sobie zamrażarkę (zepsutą) do przechowywania żywności.

  Tak się tresuje psy. Najpierw trzeba złamać, potem układasz jak chcesz. I jeszcze będzie ręke lizać.

 10. Leo said

  Aktywnie przygotowuję się do tego scenariusza. Zaopatrzyłem się w tzw. rocket stove, zapas puszek, ryżu, fasoli, makaronu. Ciągle uzupełniam ekwipunek. I mam wielką nadzieję, że zostanie nieużywany jako pamiątka złych czasów.

 11. UZA said

  „Uważam, że nie będzie takich wyłączeń z powodu strachu przed utratą kontroli.”

  Teoretycznie ma Pan rację. Satanistyczna klika przez dziesięciolecia zaganiała ludzi do wielkich miast. Miasto jest dla satanistów idealnym laboratorium i żerowiskiem. Tymczasem bez prądu w mieście żyć się nie da – ludzie myślący wiedzą to z góry, bezmyślni konsumenci propagandy muszą się dopiero przekonać, poczuć na własnej skórze. A jak poczują, to przestaną wierzyć w te wszystkie bzdury, których im nakładziono do głów. Wrócą do korzeni – na prowincję. Każdy się okopie w swojej chałupie, narąbie drewna, rozpali w piecu. My, biali ludzie mamy wielowiekowe doświadczenie w radzeniu sobie z zimnem, a System nie ma tylu siepaczy, żeby wszystko ogarnąć. Siepacze zresztą też mają rodziny, też muszą się ogrzać i zjeść. Jak tyłki zmarzną, to nawet wielkomiejskie pięknoduchy, wyrwane z cyfrowej nirwany, zapomną o ociepleniu klimatu, dekarbonizacji a nawet o „pandemii”. „Maseczki” pójdą na podpałkę, a z grypą będziemy po staremu walczyć lipą (tzn. lipową herbatką).

  Krótko mówiąc – blackout byłby niewątpliwie trudną i dokuczliwą ale jednak szansą na powrót normalności. Jego wprowadzenie nie leży w interesie satanistów, lecz oni ostatnio przestali działać racjonalnie. Najwyraźniej się spieszą i idą na eskalację – bez względu na koszty. W Bogu nadzieja, że ludzkość ocaleje.

 12. bryś said

  UZA – nie wzięła Pani pod uwagę gównodemi i np. zakazu przemieszczania się, a nawet całkowitego wychodzenia z domu. Tak było w Australii? Co do siepaczy – było w wolnych tematach o rzydowskich pomagierach niemców. a to co było nie do pomyślenia dla Polaków 70 lat temu aby brać w tym udział, teraz nie było by problemów sądze. W imę nowej religii covidianizmu oczywiście.

 13. NICK said

  Na wieś resztkową.
  Z pokłonem i poddaństwem.
  I pracą rąk i umysłów.
  A zawsze z Panem Bogiem.

  Tam jest agregat, woda i żywność.
  (zwykle nieskażona; kura wiejska nie będzie wam smakowała; biedronkowcy)

 14. wanderer said

  Rocket stove to dobra rzecz, prosta a jest na czym gotowac czy podgrzac wode do mycia.

 15. bardzo said

  Po to będzie kataster żeby ludzie nie mogli sobie pozwolić na wiejski dom.
  Dobranoc Państwu.

 16. Jack Ravenno said

  Ja tylko tak uważam. Nie wiem co się rzeczywiście wydarzy, czy będą nas dalej nękać, czy też się wyłożą na kupie… Być może takie wyłączenia okazałyby się zbawienne dla świadomości kolejnych grup ludzi. Szatan chodzi jak lew ryczący i szuka kogo by jeszcze pożreć. Jest wściekły bo wie, że czasu ma mało. Stąd ten pospiech.

 17. NICK said

  Jack – optymista.
  Bardzo – daj Boże, jeszcze pogadamy.
  Lecz.
  Polecam jak we 13.
  Zawsze to i tu pisałem.

 18. UZA said

  „UZA – nie wzięła Pani pod uwagę gównodemi i np. zakazu przemieszczania się, a nawet całkowitego wychodzenia z domu.”

  Jak zabraknie prądu, to i telewizji nie będzie, i gównodemia się skończy. Bez medialnego wzmocnienia wirus nie działa. Nawet najbardziej zaczadzeni propagandą, z konieczności rozejrzą się wokół siebie i zobaczą, że nic się nie dzieje. A jak d… porządnie zmarznie, to żaden zakaz niestraszny. W Australii jednak nie ma mrozów i tamtejsi ludzie są przez to wydelikaceni.

 19. Boydar said

  @ Pan Bardzo

  >>Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi! 9 I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». 10 Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. 11 Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. 13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 16 A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. 17 I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. 18 Ale włos z głowy wam nie zginie. 19 Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie. 20 Skoro ujrzycie Jerozolimę otoczoną przez wojska, wtedy wiedzcie, że jej spustoszenie jest bliskie. 21 Wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry; ci, którzy są w mieście, niech z niego uchodzą, a ci po wsiach, niech do niego nie wchodzą 22 Będzie to bowiem czas pomsty, aby się spełniło wszystko, co jest napisane<< Łk 21

 20. Piskorz said

  re 10 Na port. http://www.kopp-Verlag.de było kiedyś ogłoszenie o….suchym prowiancie b. skondesowanym…zawierającym najpotrzebniejsze składniki odżywcze…na wypadek niedoboru żywności. Ceny nie pamiętam..Może i jest nadal.

 21. Greg said

  Takie tam – dla nowych w Gajówce.
  Przygotuj się na blackout w 5 krokach.

  .https://www.youtube.com/watch?v=3LUa0mX_Yrc&t=94s

 22. JW said

  W częściach Sztokholmu już drugi dzień nie ma prądu. Nie chodzi metro, nie działają sygnalizacje świetlne, a co działa? Ano system pobierania opłat drogowych, bo zasilają go agregatami. Na tym przykładzie doskonale widać, co dla naszych nadzorców jest priorytetem.
  https://www.friatider.se/dieselaggregat-holl-vagtullarna-vid-liv-under-stromavbrott

 23. bardzo said

  Boydar: Wiem.

 24. osoba prywatna said

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: