Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  błękitnyocean o Najbogatszy człowiek na ś…
  Olo o Marokańczycy uczcili zwycięstw…
  Olo o Generał Surowikin radykalnie z…
  Olo o Wygląda na to, że Rosja nie bę…
  bryś o Marokańczycy uczcili zwycięstw…
  bryś o Generał Surowikin radykalnie z…
  revers o Wolne tematy (83 – …
  NC o Polska dla Polaków
  Szczepan Zbigniewski o «Batalion Monako»
  niepostepowyoszolom o Generał Surowikin radykalnie z…
  minka o Wolne tematy (83 – …
  Szczepan Zbigniewski o «Batalion Monako»
  ats42 o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (83 – …
  Zorard o Najbogatszy człowiek na ś…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Józef Kossecki – in memoriam (ur. 18 stycznia 1936, zm. 18 listopada 2015)

Posted by Marucha w dniu 2021-11-24 (Środa)

Dzisiaj [18.11.2021] obchodzimy szóstą rocznicę śmierci jednego z najoryginalniejszych współczesnych polskich myślicieli i dydaktyków – Józefa Kosseckiego.

[Nie będę złośliwy i nie będę przypominał wrogich ataków na doc. Kosseckiego (i jego zwolennika) w gajówce. Nie będę też cytował nazwisk… – admin]

Jego rodzina wywodziła się ze starej szlachty z Podola herbu Rawicz. Ojciec Stefan – wojskowy – związany był z obozem piłsudczykowskim, we wrześniu 1939, jako pułkownik dowodził 18 Dywizją Piechoty i został ciężko ranny w bitwie z korpusem Hansa Guderiana pod Łomżą. Aresztowany w 1940 roku przez NKWD zginął utopiony jako jeniec na Morzu Białym. Awansowany pośmiertnie na stopień generała brygady. Matka, Jadwiga z Zarembów, była wdową po ordynacie machnowieckim Włodzimierzu Twardowskim.

W czasie wojny Józef Kossecki mieszkał wraz z matką w Łańcucie. W latach 50 – tych studiował w Politechnice Śląskiej w Gliwicach na wydziale budownictwa. Po ukończeniu tych studiów w 1958 roku został zatrudniony w macierzystej jednostce jako asystent, a następnie jako starszy asystent. Był tam zatrudniony do 1960 roku.

Jako współzałożyciel i działacz opozycyjnej Ligi Narodowo-Demokratycznej został aresztowany przez SB 7 maja 1960 roku w Warszawie wraz z kilkoma współpracownikami. 29 maja 1961 roku w tajnym procesie został skazany na 2 lata pozbawienia wolności. Wziął na siebie całą winę za kierowanie organizacją. W więzieniu przebywał do 19 grudnia 1961 roku.

Po uwolnieniu i krótkim okresie pracy w biurze projektowym kontynuował karierę w IPPT PAN. Tam pracował jako adiunkt do 1973 roku. Opublikował w tym czasie kilkanaście artykułów naukowych z zakresu mechaniki teoretycznej. Przygotowując się do egzaminu doktoranckiego z filozofii zainteresował się dorobkiem cybernetycznym Mariana Mazura, zwłaszcza teorią systemów autonomicznych, co miało najważniejszy wpływ na jego dalszą działalność naukową. Pod wpływem Mazura zmienił dyscyplinę naukową z nauk technicznych na nauki społeczne.

Jeszcze w latach 50 –tych zainteresował się również pracami Feliksa Konecznego, zwłaszcza jego teorią cywilizacji. W 1969 r. wykorzystał teorię cywilizacji Konecznego oraz teorię systemów autonomicznych Mazura do opracowania maszynopisu własnej teorii cywilizacji, wydanej oficjalnie prawie 30 lat później jako „Podstawy nauki porównawczej o cywilizacjach”. Ważny wpływ na myśl twórczą Kosseckiego miały też prace Leona Petrażyckiego dotyczące teorii prawa i moralności, a w szczególności norm społecznych.

Józef Kossecki jest niewątpliwym twórcą wyjątkowo oryginalnego nurtu polskiego nurtu cybernetyki społecznej, której to pierwszy zarys ogłosił w roku 1973.

Cybernetyka społeczna – inaczej teoria sterowania społecznego – nawiązuje do idei łączenia nauk społecznych i humanistycznych z naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Na zachodzie rozwijano cybernetykę w ujęciu technicznym, co powodowało trudności do stosowania jej wyników w zmieniającym się społeczeństwie.

Marian Mazur opracował podstawy teoretyczne umożliwiające przedstawianie zjawisk społecznych w sposób ścisły, w którym określonemu bodźcowi może odpowiadać wiele różnych reakcji zależnych od aktualnych stanów oddziałujących ze sobą systemów, bądź systemu i jego otoczenia (traktowanego jako system). Tym samym umożliwiają one opisywanie procesów rzeczywiście obserwowanych w społeczeństwie.

W tym kierunku poszedł Kossecki, który rozwinął analizę zachowań społecznych i przełożył je na modele cybernetyczne. Wyjaśnił też w jaki sposób zbudowane modele cybernetyczne mogą służyć sterowaniu życia społeczeństwa i poszczególnych jego dziedzin, m. innymi w walce politycznej, skutecznej propagandzie, a nawet w polityce międzynarodowej. Ważnym aspektem poznania zasad cybernetyki była umiejętność unikania manipulacji informacją i wykluczania fałszywych narracji. Sam Kossecki uważał, że jego prace dotyczące cybernetyki społecznej są pionierskie i szalenie ważne dla elit państwa. Umożliwiają bowiem wypracowanie podstaw przewagi informacyjnej nad konkurencyjnymi, zagranicznymi ośrodkami władzy.

Zrozumiawszy dogłębnie tajniki sterowania, dawny buntownik wydedukował, że to PRL jest dla Polaków w owym okresie najlepszym systemem do rozwoju cywilizacyjnego i kulturowego. Zrozumiał też, że najdoskonalszym wówczas homeostatem, czyli elementem sterującym polskim społeczeństwem, były struktury PZPR. Włączył się zatem z pełnym zaangażowaniem w życie społeczno-polityczne. W 1974 wstąpił do PZPR, całym sercem popierając nakreślony wówczas przez ekipę Gierka program rozwoju społeczno-gospodarczego. Reprezentując skrzydło narodowe popierał to wszystko, co służyło wzmocnieniu zasobów narodowych, np. uważając wzrost demograficzny za jeden z najważniejszych czynników warunkujących istnienie narodu – walczył z przerywaniem ciąży jako prezes Towarzystwa Kultury Moralnej.

W latach 70-tych udzielał się dużo w prasie publikując szereg artykułów w Trybunie Ludu, Walce Młodych, Prawu i Życie, Żołnierzu Wolności, Wojsku Ludowym. Propagował w całym kraju cybernetykę społeczną w wielu ośrodkach akademickim, najdłużej w latach 1972-1987 na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kossecki widząc rozwój ruchów opozycyjnych w Polsce, a przede wszystkim KOR-u i Solidarności rozumiał, że są one elementami destrukcyjnymi, inspirowanymi z zewnątrz i śmiertelnie zagrażają utrwalonym w PRL zdobyczom narodowym – rozwojowi demograficznemu, gospodarczemu, armii, edukacji. Widział, że działalność tzw. „doradców z Warszawy” działających przy „Solidarności” ma jedynie na celu wykorzystanie robotników oraz przejęcie władzy przez to gremium. Z niepokojem obserwował także w PZPR powrót do stanowisk środowiska odsuniętego w roku 1968.

Zaangażował się wobec tego w kontrakcję do niekorzystnych jego zdaniem zmian. Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald powstałe wiosną 1981 było próba zintegrowania środowisk narodowych w łonie partii . Józef Kossecki był jednym z jego głównych inspiratorów i koryfeuszy. Na łonie wydawnictw Grunwaldu zaczęto publikować prace Dmowskiego i Giertycha, promować postać Pileckiego oraz naświetlać zbrodnie Stefana Michnika etc.

Od 1985 roku Kossecki szkolił struktury ORMO prawie we wszystkich ministerstwach, widząc w tym ruchu pewna kontrolę społeczną nad organami milicji obywatelskiej.

Będąc zdeklarowanym przeciwnikiem zmian okrągłostołowych po 1989 Kossecki w dalszym ciągu tworzył struktury opozycyjne wobec środowiska Solidarności, które uważał za zdradę idei narodowej. Wraz ze Stanisławem Tymińskim szefował Partii X, aż do 1999.

W latach 80-tych i 90 tych wraz dojściem do władzy ludzi o zapatrywaniach kosmopolitycznych i atlantystycznych dla Kosseckigo – narodowca – zabrakło miejsca i na uczelniach i w prasie . Dorobek polskich naukowców stawał się zbędny. Zlikwidowano także jego katedrę. Usuwano także stopniowo jego cybernetykę ze szkoleń struktur mundurowych.

Karierę naukową docent zakończył w roku 2001 w Kielcach.

I właśnie wtedy poświęcił się całym sercem, nieodpłatnie działalności społecznej prowadząc kursy cybernetyki dla wszystkich, jeżdżąc po Polsce, nagrywając kolejne materiały. Naukowiec – idealista właśnie wtedy odniósł swój największy sukces. Dzięki rewolucji informacyjnej, dzięki internetowi, jego przesłanie zainspirowało dziesiątki młodych ludzi. Wielu właśnie z wykładów Kosseckiego zrozumiało, co to jest dbanie o zasoby narodowe, zdobywanie informacji, unikanie manipulacji.

Józef Kossecki zmarł 18 listopada 2015. Wychował razem z małżonką – profesor Elżbietą z domu Sulimierską pięcioro dzieci.

Piotr Panasiuk
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 10 do “Józef Kossecki – in memoriam (ur. 18 stycznia 1936, zm. 18 listopada 2015)”

 1. JerzyS said

  Ile razy przejeżdżaliśmy przez Łańcut , to św. p. Pan Józef: a proszę skręcić jeszcze , tu, tu mieszkałem, a tu moja mama pracowała w cukierni , a ..,
  A jak Niemcy kazali oddać wszystką broń, to mój wój pracujący u potockiego swoją zakopał, a Potocki myślał , że wszystko mu wolno.
  Zamknęli obu. Wuja po dwu dniach wypuścili,

  a Potockiego dopiero po interwencji rodziny w Berlinie.

  Dostał prawo do posiadania m dwu sztuk!

  Dziś takiego prawa nie dostanie od obecnych władz okupacyjnych , żaden Polak narodowości polskiej!

  Do Polaki przylatują eskimoski ochroniarze z bronią, bo nie można zaufać polskim służbom!

  To obraża polskie służby, ale kto się tym przejmuje

 2. JerzyS said

  J. Kossecki był,oburzony , że na konferencję o LND zaproszono wszystkich poza nim , mógłby im powiedzieć prawdę!

 3. Wanderer said

  Jak ten czas minal..

 4. I*** said

  (1) Jeśli Polak, to tylko narodowość polska… po co to masło maślane? :)))

 5. karlik said

  Ad.4 „Jeśli Polak, to tylko narodowość polska” – Ja nie mogę się doszukać definicji kto to jest Polak.
  Konstytucja nie podaje.
  Patrząc w telewizję na te „zdradliwe mordy” i jeżeli oni są Polakami, to ja nim nie jestem.

  z pozdrowieniem

 6. Błysk said

  Józef Stefan Kossecki /bodajże miał jeszcze dwa lub trzy imiona/ był szefem konspiracyjnej,antykomunistycznej i narodowej Ligii Narodowo-Demokratycznej .MIał słaby charakted.Po wyjściu z więzienia w 1963r. zostałó zwerbowany przez katowicka Służbę Bezpieczeństwa jako Tajny Wsłpracownik i posłusznie wykonywał zlecone zadania .śledził między innymi Andrzeja Ochalskiego ,redaktora „Ekranu ” , aktora Filipskiego ,MIchnika ,Mariana Barańskiego z POlskiego Komitetu Obrony Życia ,Rodziny i Narodu ,Andrzeja Nowaka . Kopie jego meldunków do SB odręcznie pisane zostały dostarczone zainteresowanym przez IPN .Współprsacował z bezpieką przez lat 30 ści.

 7. callmevader said

  Zainicjowana przez Kosseckiego Narodowa Agencja Informacyjna ma w dalszym ciągu aktywny kanał na YouTube. WARTO tam zajrzeć.

 8. Cypisek said

  Re 2: Co to jest LND?

  ———–
  Liga Narodowo-Demokratyczna.
  Admin

 9. I*** said

  (5) Geny, Panie Karlik, tylko i wyłącznie polskie (słowiańskie) geny decydują o przynależności do Narodu Polskiego! „Zdradliwe mordy” o wiadomej proweniencji nie są Polakami, co najwyżej obywatelami polskimi.

 10. JanuszT said

  W lecie wysłuchałem wszystkich wykładów śp Józefa Kosseckiego na YouTube i nie tylko. Każdy z gajówkowiczów powinien obowiązkowo zapoznać się z tym materiałem! To na pewno był autorytet cybernetyki społecznej. Z jednym tylko nie mogę się z nim zgodzić, że był przeciwnikiem szerokiej LUSTRACJI i DEKOMUNIZACJI POLITYCZNEJ i EKONOMICZNEJ. Z czym ja się nie zgadzam! Te dwa niesamowicie ważne procesy nigdy w Polin się niedokonały, bo i nie mogły i nie mogą się dokonać, bo nadal po 1989r rządzi żydokomuna i obowiązuje system partiokracji. Rdzenni Polacy nie mogą dojść do władzy, bo żydokomunistyczny reżim ich marginalizuje i nie dopuścić do rządzenia. Przykładem tego jest sprawa kaliska, gdzie zatrzymano i aresztowano: Olszańskiego (choć ponoć on jest krypto żydem), ale akurat mnie to nie przeszkadza, bo on walczy za wolną Polskę oraz Osadowskiego i Rybaka. Byli tam jeszcze: Rafał Mossakowski (prawdopodobnie także żyd), który jego CEP-ie (Centrum Edukacji Powiśle) rozprowadza-sprzedaje unikatowe książki historyczne, które są bardzo trudno dostępne oficjalnie na polińskim rynku księgarskim oraz znany także opozycjonista, mniemam że tu na gajówce także: Maciej Poręba,także blisko współpracujący z Wojtkiem Olszańskim-Jabłonowskim i rdzenną (nie malowaną) opozycją narodową. Słuchajcie i kopiujcie na dyski materiały ze śp docentem Józefem Kosseckim, warto!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: