Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Homolka o Soros i Biden kontra Neta…
  Lily o Soros i Biden kontra Neta…
  kot policyjny o Psy policyjne w Kalifornii oka…
  Maverick o Wolne tematy (25 – …
  Gość o W Konfederacji każdy ma r…
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  Dziennik 1925 Andre… o Będziemy drugą Japonią?
  JW o Będziemy drugą Japonią?
  Maverick o Wolne tematy (25 – …
  Krzysztof M o Kłamstwo założycielskie czyli…
  Katon o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Migrant zarobi dwa razy więcej niż Polak. Kontrowersyjny przepis przeszedł przez Sejm.

Posted by Marucha w dniu 2021-11-25 (Czwartek)

Od przyszłego roku cudzoziemcy ubiegający się o pozwolenie na pracę i kartę pobytu w Polsce będą musieli zarabiać nie mniej niż 3010 zł miesięcznie, nawet jeśli będą pracowali tylko na część etatu lub na zleceniu.

Oznacza to, że Polak zatrudniony na pół etatu za minimalną krajową dostanie w 2022 r. 1505 zł brutto, a cudzoziemiec – dwa razy więcej. Niesprawiedliwe? Sąd może uznać inaczej.

Jeśli pracodawca zatrudni od przyszłego roku cudzoziemca, który ubiega się o pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce na część etatu za minimalną krajową, to i tak będzie musiał zapłacić mu 3010 zł miesięcznie

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców. Dokument trafił już do Senatu i Prezydenta RP.

Ustawa przewiduje, że od przyszłego roku cudzoziemcy ubiegający się o pobyt tymczasowy i pracę w Polsce będą musieli udokumentować, że będą zarabiać nie mniej niż wynosi płaca minimalna, czyli od przyszłego roku będzie to 3010 zł brutto miesięcznie. I to bez względu, w jakim wymiarze czasu pracy będą zatrudnieni oraz bez względu na formę umowy. Przepis dotyczy zarówno umów o pracę, jak i zleceń.

Lepsi i gorsi na rynku pracy?

Jak tłumaczy Michał Wysłocki, dyrektor Działu Prawa Imigracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, oznacza to, że jeśli pracodawca zatrudni od przyszłego roku cudzoziemca, który ubiega się o pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce na część etatu za minimalną krajową, to i tak będzie musiał zapłacić mu 3010 zł miesięcznie i od takiej właśnie kwoty odprowadzić też składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

– Wniosków o kartę pobytową – ze względu na zapotrzebowanie na pracę – jest teraz rekordowo dużo – podkreśla mec. Wysłocki i dodaje, że obsługuje wiele spraw, w których pracodawcy deklarują zatrudnienie cudzoziemców tylko na 1/2 lub 1/3 etatu.

Reguła dotycząca wypłacania płacy minimalnej dotyczy również umów zlecenia. I w tym przypadku pracodawca, który nie będzie w stanie zapewnić cudzoziemcowi pracy za równowartość płacy minimalnej, taką płacę będzie musiał cudzoziemcowi i tak wypłacić.

– Zleceniodawca zatrudniający zleceniobiorcę cudzoziemca powinien mu wypłacać swoisty gwarantowany ryczałt odpowiadający minimalnemu wynagrodzeniu za pracę przewidzianemu w stosunku do pracowników – tłumaczy Monika Kolasińska, radca prawny w Dziale Prawa Pracy Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Zobacz także: Cudzoziemcy po otrzymaniu zezwoleń na pracę w Polsce nagle znikają. To prawdziwa plaga

Jak dodaje prawniczka, z nowelizowanej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców wynika wprost, że nawet jeśli pracownik cudzoziemiec będzie zatrudniony na ułamek etatu i przepracuje w miesiącu np. tylko 4 dni, to i tak pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty mu minimalnego wynagrodzenia.

– Jest to regulacja odmienna od wynikającej z art. 8 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zasady wypłacania minimalnego wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowcom w wysokości proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu – podkreśla nasza rozmówczyni.

Jak łatwo policzyć, przy wynagrodzeniu ustalonym przez pracodawcę na poziomie minimalnym i wymiarze pół etatu cudzoziemiec otrzymałby w 2022 wynagrodzenie w wysokości 3010 zł brutto, a Polak tylko 1505 zł brutto.

– Tego rodzaju zróżnicowanie powoduje, że przepis jest dyskryminujący płacowo pracowników niebędących cudzoziemcami – uważa mec. Kolasińska.

Muszą tyle zarabiać, bo nie są u siebie?

Rząd w uzasadnieniu ustawy napisał, że cudzoziemcy nie są u siebie i dlatego muszą mieć zagwarantowane minimum socjalne na przeżycie. Jednak taka argumentacja nie przemawia do mec. Kolasińskiej.

Zauważa ona, że na polskim rynku pracy także dochodzi do lokalnych relokacji pracowników (z miasta do miasta, ze wsi do miast), którzy – po wprowadzeniu nowych przepisów – będą gorzej traktowani w porównaniu do cudzoziemców. I niewiele z tym faktem będą mogli zrobić, bo są mniej chronieni od cudzoziemców.

Jak podkreśla z kolei Adrian Prusik, ekspert prawa pracy z Pracodawców RP, polski pracownik, który zdecyduje się pozwać swojego pracodawcę o nierówne traktowanie do sądu, może sprawę przegrać. Pracodawca taki będzie miał bowiem dobre wytłumaczenie, że nie różnicuje wynagrodzeń z własnej woli, ale zmuszają go do tego przepisy obowiązującej ustawy.

Również mec. Kolasińska jest zdania, że Polacy niepodlegający pod ustawę o cudzoziemcach mogą wystąpić przeciwko pracodawcy z zarzutem dyskryminacji płacowej, ale efekt może być tego różny.

Jej zdaniem, jeśli taka sprawa wpłynie do sądu, ten będzie mógł zawiesić postępowanie i skierować pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego. – W razie stwierdzenia przez Trybunał niekonstytucyjności przepisu ustawy o cudzoziemcach, otworzy to furtkę do zasądzenia odszkodowania na rzecz dyskryminowanego pracownika-Polaka – mówi mec. Kolasińska.

Pracodawcy będą się dzielić cudzoziemcami albo ich odsyłać

Zdaniem Moniki Fedorczuk, ekspertki rynku pracy w Konfederacji Lewiatan, wielu pozwów przeciwko pracodawcy nie będzie. – Cudzoziemcy przyjeżdżają do nas po to, by jak najwięcej zarobić. Nie są zatrudniani na część etatu, ale na cały, i biorą jeszcze nadgodziny – podkreśla ekspertka. – Z rozmów z naszymi firmami członkowskimi wynika, że umowy na część etatu zdarzają się niezwykle rzadko – dodaje.

Również Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service i wiceprezes Pracodawców RP, podkreśla, że cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski na zarobek, pracują do 200 godzin w miesiącu.

Jego zdaniem, jeśli pracodawcy lub agencje pracy zatrudniały do tej pory cudzoziemców w niepełnym wymiarze czasu pracy, to głównie po to, by zaoszczędzić na ZUS-ie, więc dobrze, że proceder ten dzięki nowym przepisom będzie wyhamowany.

Zobacz także: Rząd otwiera się na cudzoziemców szukających pracy. Na szybko pisze nowe przepisy.

Co jednak z branżami produkcyjnymi, gdzie występują tzw. piki produkcyjne, sezonowość, a ostatnio również przestoje wymuszone zakłóceniem dostaw surowców? Sektory te również posiłkują się zagranicznymi pracownikami.

Monika Fedorczuk przyznaje, że pracodawca taki będzie miał od przyszłego roku alternatywę: albo odesłać cudzoziemca do agencji zatrudnienia lub do kraju jego pochodzenia, albo zatrzymać go w Polsce, obniżyć mu wymiar czasu pracy, ale i tak płacić miesięcznie nie mniej, niż wynosi płaca minimalna.

Katarzyna Lorenc, ekspertka rynku pracy z BCC, podpowiada jeszcze jedno rozwiązanie. Zamiast płacić cudzoziemcowi po 3010 zł miesięcznie – nawet za czas, kiedy nie pracują (gdy są zatrudnieni na część etatu), pracodawcy będą mogli współdzielić się zagranicznymi pracownikami z przedsiębiorstwami, które będą potrzebowały rąk do pracy.

Jak podaje ZUS, na koniec października br. łączna liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia wynosiła 871,7 tys. Łączna kwota składek wpłacona w 2020 r. za cudzoziemców to 6,2 mld zł.

https://www.money.pl

Komentarzy 37 do “Migrant zarobi dwa razy więcej niż Polak. Kontrowersyjny przepis przeszedł przez Sejm.”

 1. Dziadzius said

  my jestesmy opanowani pozytecznymi idiotami juz do tego stopnia ze wywiazac sie z ich szpon jest juz niemozliwe bez Boskiej interwencji- Modlmy sie –Boze przyjdz i oczysc ta ziemie od tych wezy.

 2. Mano Negra said

  Państwa tzw zachodnie powstały na eksploatacji i wyzysku innych. Dzisiaj kolonii już „nie ma”, ale struktura tych państwa została i się nie zmieni, bo to oznaczałby drastyczną obniżkę ich poziomu życia.

  Korupcja-kolonizacja-wyzysk. Tym jest tzw zachód i tylko tym. I nigdy nie będzie niczym innym.

 3. xcite1989 said

  Ten przepis powinien zniechęcić pracodawców do zatrudniania obcokrajowców. W szanujących się krajach zachodniej Europy jest podobnie – pewne minima wymuszają preferowanie własnych obywateli a dopiero w drugiej kolejności droższych obcokrajowców.

 4. Znam dwie firmy, które wciąż szukają pracowników. Szukają ich od lat. I za znalezienie pracownika oferują swoim ludziom po 500zł od zatrudnionego. I co? I nic.

 5. revers said

  Musi ze unia doplaca do migrantow rzaadom nadwislanskim , z jakeigo zrownowazonego Funduszu ONZ,EU, innej Agendy 2030, 2050 , minimum polowe.

  Bedzie w nedaekiej przyszlosci ze wymieni sie ludek nadwislanski, na ludek smagly, banderowski lub pro blmowski.

  Na granicy bialoruskiej tloczno, Niemczy pisza ze z 1000 uchodzcow z Bialorusi ktorzy przekroczyli granice zachodnia PL 500 przyjeli u siebie, reszte oddali Polakom na wieczne przechowanie i wyprowiatowanie.

  Soja tez okerty u wybrzezy Wloch z 500 uchodzcami i czekaja na rozladunek.

  By byl oberek bardziej unijny w multi kulti i kolory, seksualne preferencje..

 6. NC said

  Ten przepis oznacza, że migrant będzie musiał znaleźć pracodawcę skłonnego do płacenia mu co najmniej 3100 zł, bo w przeciwnym razie migrant nie dostanie zezwolenia na pracę i pobyt, i zostanie wydalony.

 7. bart_w said

  Załóżmy że jestem Ormianin. Żyd przy Ormianinie to jest głupi goj. (cytata z książki Wańkowicza Królik i Oceany). Przyjeżdżam ci ja do Polski i organizuję sobie pracodawcę za 3010. Pracuję u niego cztery dni na miesiąc. Potem idę do drugiego i znów pracuję 4 dni. Potem znajduję trzeciego i tak dalej. Pracuję 20 dni na miesiąc, a dziesięć albo jedenaście się obijam. W ten sposób zarabiam 20 : 4 = 5 pracodawców razy 3010 równa się 15.050 złotych i natychmiast zamieniam na coś twardszego, bo złotówka ostatnimi czasy nieco się chwieje. i to daje nieco mniej niż 4 tys euro na miesiąc. Można żyć. Która to polityczka utrzymywała że trzeba być niespełna rozumu żeby zarabiać tylko 7 tys złp i to kilka lat temu?

  A najlepiej to sobie znaleźć pracodawców z sektora państwowego.

 8. UZA said

  „Ten przepis powinien zniechęcić pracodawców do zatrudniania obcokrajowców”.

  Ano właśnie. Póki co nie ma przymusu zatrudniania cudzoziemców. Z drugiej jednak strony jest to sposób na zakonserwowanie niskich zarobków i w konsekwencji – biedy Polaków.

 9. Peryskop said

  Toż to jawny antypolonizm w broodnej postaci.

 10. Lily said

  „Za miske ryzu”,niech z……..aja”.
  „Jak sie Polakom NIE PODOBA,to
  moga wyjechac,granice maja otwarte”.
  Oswiadczyla niejaka Hanna K(z.w.r)

 11. Leo said

  @Mano Negra – powtarzasz komusze bajki. To Europa wytworzyła bogactwo. Co za zysk mógł wynikać z „wyzysku” dzikich, półnagich Murzynów? Jaką wielką wartość mogli oni dostarczyć/wypracować? I dlaczego podczas milleniów przed kolonizacją niczego takiego nie wypracowali? Europa stała się bogata dzięki przedsiębiorczości, wynalazczości i zapobiegliwości jej mieszkańców i to mimo łupienia jej przez Plemię Wybrane i dzięki odizolowaniu od owych dzikich, których niszczący wpływ na wschodnią i południową Europę widoczny jest do dzisiaj.

 12. UZA said

  „Musi ze unia doplaca do migrantow rzaadom nadwislanskim , z jakeigo zrownowazonego Funduszu ONZ,EU, innej Agendy 2030, 2050 , minimum polowe.”

  Ośmielę się przypomnieć, że UNIA , o ile w ogóle do czegoś (co Jej pasuje) dopłaca, to z pieniędzy krajów członkowskich, względnie z zaciągniętych na konto tych krajów pożyczek, które to my będziemy spłacać. Krótko mówiąc, tzw. rządy wydzierają obywatelom wdowie grosze w formie podatków , potem wpłacają je do UNII, a następnie część tego, po uważaniu, wraca na dofinansowanie specjalnych przywilejów dla przybłędów lub inne równie użyteczne przedsięwzięcia.

  Oszołomieni Polacy w referendum masowo poparli przystąpienie do UNII, bo propagandyści obiecywali, że to my i inne kraje postkomunistyczne – jako zacofane, zabiedzone dziady – będziemy beneficjentami różnych dopłat, grantów itp. Zostaniemy – dzięki mitycznym unijnym funduszom – wydźwignięci na europejski poziom. A tymczasem okazało się, że unijni macherzy znaleźli sobie lepsze ( z ich punktu widzenia) dziadostwo i teraz każą ciągle biednym Polakom odejmować sobie od ust, żeby dogodzić egzotycznej konkurencji.

 13. Voodoosch said

  Przeciez nikt o zdrowych zmyslach nie zatrudni kogos, komu ma placic pelna wyplate za pol wykonanej pracy.

  ————–
  … chyba że rząd da mu dopłatę.
  Admin

 14. Mano Negra said

  @11 1% populacji posiada 50% światowego bogactwa. Następne 11% posiada 40%. Dla pozostałych 88% populacji świata zostaje ok 20% do podziału.

 15. NC said

  Re 14: Dobrze się czuję wśród tych 11% i nie zamierzam dać się stamtąd wyrzucić przez harcowników pod chorągiewką równości i sprawiedliwości dziejowej.

 16. Carlos said

  Rzad da mu doplate , Adminie

 17. Leo said

  *@Mano Negra* – taki mniej więcej jest podział. Dla czystości wyłączmy na chwilę z rozważań Plemię Pasożytów wykrzywiających obraz. Taki Ford nie spał w tysiącu łóżek i nie zjadał miliona kotletów. Olbrzymi majątek służył głownie …innym! Tysiące pracowały i zarabiały na życie w fabrykach tym majątkiem stworzonych, budowały zamówione przez Forda budynki (i z tego żyły) i tak dalej… muszę kontynuować?

  Bieda nie jest stanem spowodowanym przez Złego Białego Człowieka, tylko stanem naturalnym, przyrodzonym: wystarczy NIC nie robić i już jest się biednym! To takie proste. Murzynkowie czczeni obecnie przez zidiociały zachód nie są biedni dlatego, że jakiś biały gdzieś tam wykopał kobalt, minerał o którym Murzynkowie pojęcia nie mają ani dlań zastosowania, ergo nie jest on dla nich żadnym „bogactwem”. Murzynkowie są biedni, bo niewiele potrafią, niewiele robią, niewiele umieją a dokarmiani przez bniałych rozmnożyli się ponad miarę.

  Dane o biedzie na świecie są wyolbrzymiane przez niezliczone NGO, które żyją bogato z „pomagania” biednym i są żywo zainteresowane tym, by źródło ich dochodów nie wygasło. Tak więc raczej pomnażają zastępy biednych niźli odwrotnie.

  Rządy także są żywo zainteresowane sporą liczbą biedoty służącej jako straszak dla klasy średniej, usprawiedliwienie rabunkowego opodatkowania i do paru jeszcze bardziej parszywych celów.

  Widzisz? Sytuacja jest skomplikowana i daleko inna, niż prostym duchom podaje do wierzenia medialna kabała.

 18. UZA said

  „Dobrze się czuję wśród tych 11% i nie zamierzam dać się stamtąd wyrzucić przez harcowników pod chorągiewką równości i sprawiedliwości dziejowej.”

  To nie żadni „harcownicy spod chorągiewki równości i sprawiedliwości dziejowej” Pana wyrzucą, a raczej wykopią z tego dobrostanu ale raczej ci górnej półki. W ich planach nie ma bowiem miejsca na żadną klasę średnią – tylko oni jako panowie i niewolnicy (cała reszta) . Pańskie dobre samopoczucie niewiele ich obchodzi.

  Póki co, to oni mają za sobą wojska, broń i środki na prowadzenie wojny, a Pan co im może przeciwstawić ? Za mało środków i za mało żołnierzy (zwłaszcza, że każdy myśli tylko o sobie), a te tłumy z dolnej półki nie będą za Pana nadstawiać karku.

 19. NC said

  Re 18, UZA: Zdaję sobie z tego sprawę sprawę, że jestem przeżytkiem historii i zawalidrogą w rozumieniu tych, którym marzy sie władanie nad światem. Ale pokładam nadzieję w tym, że tzw. milcząca większość jest uzbrojona po zęby, zemną właczanie. Sursum corda, a także molon labe.

 20. UZA said

  „Bieda nie jest stanem spowodowanym przez Złego Białego Człowieka, tylko stanem naturalnym, przyrodzonym: wystarczy NIC nie robić i już jest się biednym!’

  Nie, Panie Leo, bieda nie jest stanem naturalnym. To nie jest tak, że Murzyni u siebie w Afryce nic nie robią. Oni tam naprawdę ciężko pracują, a pasożytniczy styl życia i przestępczość stają się ich udziałem w Europie i w Ameryce, które to kontynenty od dawna nie są już Światem Białego Człowieka. Inny człowiek ( a może nieczłowiek) przejął tam władzę i tak rządzi, żeby z ciężkiej, uczciwej pracy ledwo można było wyżyć. Żeby pod byle pretekstem można było stracić wolność, dzieci, dom, cały dorobek życia. Najlepiej żyje się właśnie tym, którzy nic (w każdym razie nic pożytecznego) nie robią. Ford to już przeszłość. Dzisiaj mamy Gatesa i Sorosa.

 21. Carlos said

  Swietne podsumowanie aktualnej Ameryki, pani UZA. W USA mozna stracic dorobek zycia w moment. Tak to jest ustawione tam przez pejsatych. Mozesz sie dorobic ,przy dozie szczescia i samozaparcia, ale przy zlych ukladach ( choroba, kryzysy finasowe tworzone przez unych) mozna to wszystko stracic. Znam przypadki gdzie ludzie potracili po 100 tys. $ do miliona $ ,a wielu odebralo sobie zycie.

 22. Tutaj said

  Leo.Ręce opadają na taki brak horyzontów. Bez obrazy. „Co za zysk mógł wynikać z „wyzysku” dzikich, półnagich Murzynów? „??? Ano zysk całej Ameryki północnej na tym wyrósł….Imperium rzymskie też wyrosło na niewolnikach .Europa w średniowieczu na niewolnikach, zwłaszcza słowiańskich itd.

 23. bryś said

  „To nie jest tak, że Murzyni u siebie w Afryce nic nie robią. Oni tam naprawdę ciężko pracują,” – gdzie? Produkują coś? Jakieś moze roboty publiczne? Drogi? Mosty? Cokolwiek? jedyne inwestycje i oznaki myślenia zdradzają rejony gdzie rządza obecnie chińczycy.

 24. bryś said

  Ja rozumiem że film rządzi się swoimi prawami, ale tutaj to grubo odpłynęli.

 25. Mano Negra said

  @17 To tzw Zachód wyniósł pasożytów na poziom elity. Bieda nie jest stanem naturalnym, bo nicnierobienie takim nie jest. Tzw zachód stworzył system w którym praca jest przywilejem. Zachód stworzył najbardziej nieludzkie, najbardziej chore i bestialskie ideologie. Zachód to rak rodzaju ludzkiego.

 26. Lily said

  Prosze sobie przypomniec, CO oswiadczyl
  francuski general i dyplomata.
  Anne Jean Marie Rene SAVARY,
  w drugiej polowiw XVIII wieku.
  Jeszcze nie tak dawno, bylo w internecie,

 27. UZA said

  „gdzie? Produkują coś? Jakieś moze roboty publiczne? Drogi? Mosty? Cokolwiek?”

  Pracują na polach i plantacjach, w kopalniach. Produkują głównie artykuły rolne – jako jedzenie dla siebie oraz jako uprzyjemnienie naszych posiłków (kakao ale także kawa i herbata), wydobywają np. koltan. Wykonują ciężką pracę, która nie wymaga wysokich kwalifikacji ani maszyn, bo tego przeważnie nie mają.

  Co się zaś tyczy dróg i mostów, to żywność jest dla ludzi ważniejsza niż te wspaniałe wytwory cywilizacji technicznej . U nas sprawy idą w takim kierunku, że wkrótce zostaną nam chyba wyłącznie drogi i mosty oraz „mieszkania” pod mostem. Tyle tylko, że – inaczej niż Murzyni – my mamy zimę.

  Ja nie jestem sympatyczką ruchu BLM, ale trochę mnie dziwi samozadowolenie i poczucie wyższości białych ludzi, którzy po wypracowaniu wspaniałej cywilizacji, pozwolili sobie wszystko odebrać i zgnoić. Ba, sami z entuzjazmem depcą i gnoją swoją kulturę, religię, pamięć swoich przodków. Tak się składa, że kiedy po ogłoszeniu „pandemii” cywilizowane białe społeczeństwa i ich władze wpadły w obłęd, głosy zdrowego rozsądku dochodziły właśnie z Afryki (nieodżałowany Prezydent Tanzanii) . Także nauczanie czarnego kardynała Saraha bardziej do mnie przemawia niż pomysły Papieża Franciszka, niemieckich „reformatorów” czy Prymasa nomen omen Polaka.

 28. bryś said

  UZA – przez tysiące lat maszyn rolniczych się nie dorobili, nie wymyślili, nie wytworzyli? I co? To nasza wina oczywiście? Nie wychwalajmy murzynów. Europa w niesprzyjających warunkach potrafiła wymyslić wybudować, jednoczeńnie tworząc katedry, akwedukty – 2 tysiącelat temu i jescze stoją, podobnie jak drogi. W Groningen w holandi piliśmy w pubie gdzie ściany miały 2000 lat. W Afryce mają wszystko. W części cudowny klimat, od cholery zwierzaków, kopaliny rzeki, ocean – więc co im broniło sie tam urządzić – tworzyć, budować, pracować i żyć jak ludzie? Jak by tam mieszkali biali – klimatyzacjia miała by 1700 lat.

 29. Ad. 26 (Lily)

  No to co powiedział??! Nie każdy ma czas studiować życiorysy!

 30. UZA said

  „W Groningen w holandi piliśmy w pubie gdzie ściany miały 2000 lat.”

  I co z tego ? Co Holendrom przyjdzie z tych zabytkowych ścian ( a także z dróg, mostów, tam, kanałów, linii kolejowych itd.) , skoro albo zostaną wytępieni, albo będą niewolnikami, zamkniętymi w koncentraku i do żadnego pubu ich nie wpuszczą, a wspaniałe osiągnięcia techniki będą służyć innym ? Co Holender ma dziś do powiedzenia w kraju, zbudowanym ciężką pracą i geniuszem jego przodków ? Nie widział Pan filmików w sieci, pokazujących, jak holenderska Policja w holenderskim mieście szczuła psami holenderskich obywateli ?

  Biały człowiek był pracowity i kreatywny, ale – jak teraz widzimy – nie pracował dla siebie. Ktoś inny zawładnął owocami jego pracy, na co biały człowiek – mimo całej swojej mądrości – pozwolił, dał się ograć jak dziecko i teraz nie potrafi obronić siebie i swoich przed eksterminacją, odzyskać swego dorobku. Co Białemu Człowiekowi broni tak się urządzić, żeby tu i teraz nadal żyć jak ludzie, a nie jak szczury w globalnym laboratorium BIG PHARMY ? To wina Murzynów ?

 31. bryś said

  UZA – skala porównawcza. Co można było zrobić i co było zrobione wieki temu. Murzyni przebimbali ten czas, albo po prostu nie sa zdolni do jakieś kreatywności?

  To co się dzieje teraz to inny temat, rozległy bardzo.

 32. UZA said

  „Co można było zrobić i co było zrobione wieki temu.”

  To już nie ma żadnego znaczenia, co było zrobione wieki temu, bo jak trafnie zauważył Poeta: „Przeżytych kształtów żaden cud nie wróci do istnienia”.

  „Murzyni przebimbali ten czas”

  A myśmy nie przebimbali ? To co się dzieje teraz ma korzenie w przeszłości, ale my ich w porę nie dostrzegliśmy i nie wyrwaliśmy. Najkrócej rzecz ujmując, Murzyni bimbali na sposób czarny, a my na sposób biały. Oni, być może, stracili jeden talent, a my dziesięć, lecz czym się tu chełpić, skoro wszyscy teraz nie mamy nic ?

 33. Peryskop said

  Arystoteles – Nie poznamy prawdy, nie znając przyczyny.

  „Murzyni przebimbali ten czas”

  BMW recycling process

  Wystarczy na yt pooglądać przemysłową produkcję żywności, aby zauważyć, że jesteśmy już w epoce posthuman robotico.

  wiki : Soylent Green – Zielona pożywka – film fantastycznonaukowy (sic! Pery) z 1973 roku wyreżyserowany przez Richarda Fleischera. Scenariusz napisał Stanley R. Greenberg na podstawie powieści Harry’ego Harrisona. …

  Gdy go oglądałem w Londynie w 1973 roku nie sądziłem, że jego mroczna fabuła (kanibalo recykling) ziści się jeszcze za mojego życia.

  Doprawdy – cywilizacyjny „sukce$$” białego chazAryjczyka zapiera dech w piersiach !

  Covid nieCovid, ale zapiera ☹️🙁😕😟🥺😧😦

  Nie poznamy prawdy, nie znając przyczyny.

 34. bryś said

  UZA – szanowna Pani. proszę dać rodakom wolną rękę w gospodarce, handlu, uwolnić nas od pasorzytów i zbudujemy wszystko na nowo, sądzę że w 30 lat. Potrzeba by tez jakiegoś prawdziwie polskiego przywódctwa i np., odrobiny wsparcia zewnętrznego ze wschodu na przykład. W murzynów w Afryce może Pani sobie ładować tryliardy, jaki będzie efekt?

  Ja wiem że to czysty rasizm, ale tak to niestety widzę.

 35. Marucha said

  Re 34:
  Panie Bryś… bądźmy realistami… Polacy od 350 lat nie są w stanie samodzielnie się rządzić. Nawet gdy dostali na tacy b. przyzwoite państwo Królestwo Polskie, to je zniszczyli raz na zawsze.
  To samo byłoby i teraz.
  Natychmiast znaleźliby sobie jakiegoś nowego suwerena.

 36. Marucha said

  Re 32:
  Pani Uzo, jest OCZYWISTE, że cały świat do tej pory korzysta w 99% z osiągnięć białego człowieka, chociaż żymiańskie plugastwo już zatruło naszą rasę – i swoją spermą i swoją łajdacką mentalnością.

 37. Mano Negra said

  Tak PRACUJĄ w Polsce Ukraińcy.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: