Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Znaczenie wojny w XXI wie…
  bryś o Co właściwie napisał Mora…
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  Maverick o Co właściwie napisał Mora…
  Maverick o Kreml nigdy się nie naucz…
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  Mietek o Co właściwie napisał Mora…
  UZA o Kreml nigdy się nie naucz…
  revers o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  zorard o Kreml nigdy się nie naucz…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (38 – …
  Kapsel o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  Marucha o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  Leo o Wolne tematy (38 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (38 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Najstarsza osada w tej części Europy jest w Polsce. Wioska powstała 1750 p.n.e.

Posted by Marucha w dniu 2021-11-30 (Wtorek)

Czy wiesz, że najstarsza osada w środkowej części Europy znajduje się w Polsce – a konkretnie w Maszkowicach na Górze Zyndrama nieopodal Krakowa? Bardzo możliwe, że wciąż byłaby zapomnianym miejscem, gdyby nie pewna praca doktorska.

Kultura mekyńska z epoki brązu

Starodawna osada z Maszkowic powstała w epoce brązu – około 1750 lat przed naszą erą, a jej mieszkańcy tworzyli tzw. kulturę mekyńską. W ciągu dekady od rozpoczęcia prac archeologicznych (rozpoczęły się w 2010 r.) badaczom udało się znaleźć cenne przedmioty np. figurki świnek, które liczą prawdopodobnie nawet 3,5 tys. lat. Do tej pory podobne miejsca odkryto tylko we Francji, Włoszech i Chorwacji – w Polsce jest to pierwsze tego typu miejsce.

Za znalezisko odpowiada dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kilka lat temu przygotowując pracę doktorską natknął się na zalegające w magazynach Uniwersytetu Jagiellońskiego zabytki z Maszkowic. Odkrycie zafascynowało go na tyle, że po kilku latach zebrał grupę studentów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę badania.

– Legendy mówią, że stał tu zamek. My już wiemy, że było w tym ziarenko prawdy, tyle że budowla była stworzona z kamieni i nie przypominała tych, znanych ze średniowiecza. Udało nam się wykonać nowy wykop i odkryć dwa masywne mury, które prawdopodobnie stanowiły podstawę rampy prowadzącej pod górę, w kierunku wejścia na teren grodziska – wyjaśnił dr hab. Marcin Przybyła.

Plany na zagospodarowanie

Dziś te ważne historycznie miejsce oficjalnie należy do gminy Łącko, która kupiła działkę. Zakup udało się sfinalizować dzięki środkom z Tarczy Górskiej i środków na projekt zagospodarowania z otwartą ścieżką dokumentacji technicznej.

W najbliższym czasie ogłosimy konkurs na pewną wizję, na spojrzenie okiem znawcy, co tam dałoby się zrobić – wyznał, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Góra Zyndrama

Zdaniem wójta gminie zależy, aby miejsce zachowało swój historyczny urok. Choć osada posiada wielki potencjał turystyczny, najważniejsze jest, aby zachować ją w możliwie dobrym stanie bez wspierania masowej kultury odwiedzin. Z pewnością cel będzie wymagał pewnych udogodnień – bardzo możliwe, że wkrótce rozpocznie się remont drogi dojazdowej. Wójt gminy prowadzi aktualnie rozmowy z właścicielami gruntów, na których miałby powstać parking. Na ten cel chce pozyskać pieniądze z funduszy zewnętrznych.

– Nie chcemy absolutnie, żeby samochody wjeżdżały na samą górę. Tuż u stóp chcemy przygotować parking wraz z mini strefą gastronomiczną, a w odpowiedni sposób przygotujemy wejście na Górę Zyndram, dostosujemy ją także do osób z niepełnosprawnością – dodał dr hab. Marcin Przybyła.

Badacze sądzą, że osada mogła zostać zbudowana na szlaku bursztynowym. Świadczy o tym kilka ze znalezisk – w tym fragment dużego paciorka z bursztynu bałtyckiego. Zdaniem archeologów możliwe, że 500 lat po tym, jak przebiegał tędy ważny szlak handlowy na Górę Zyndrama przybyła kolejna grupa ludzi, która założyła osadę.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Gazeta Krakowska
https://dobrewiadomosci.net.pl

Komentarzy 6 do “Najstarsza osada w tej części Europy jest w Polsce. Wioska powstała 1750 p.n.e.”

 1. walerianda said

  A wcale nieprawda bo Słowianie na tereny Polin zwalili się tam dopiero po niedochrzczeniu Mieszka I w 966 roku z pochodzenia wnuka
  wojowniczego wikinga, który przekupiony przez rdzennych Żymian wszedł z nimi w alianse.
  Tak na poważnie to włodarze tego miejsca są bez wyobraźni i koncepcji. Na dole u podnóża wybudować Centrum Turystyczne
  i autokarami zwozić masowo organizowane wycieczki. Centrum wyposażyć w makietę i elektroniczne wyświetlacze wraz z otwarciem
  sklepu z gadżetami z prehistorycznej osady. Rozesłać foldery do biur turystycznych na całym świecie wraz z Japonią.Jeżeli daleko,
  to i hotel turystyczny wybudować z możliwością rozbudowy do standardu ***** / 5 gwiazdek / i nikt nie będzie wjeżdżał samochodami
  w rejon unikalnej osady..

 2. Stanisław Potocki said

  Bardzo ciekawe miejsce,chyba jedyne odkryte póki co w Polsce z tak dawnych lat gdzie mamy do czynienia z budowlą zbudowaną z kamienia. Oczywiście,że włodarze tego miejsca mogliby je dobrze zagospodarować,zadbać o teren,a jednocześnie zarabiać na masowej turystyce. Chociaż na początek wygląda na to,że to miejsce trzeba jeszcze dokładnie przebadać bo chyba nie wszystko zostało odkryte.

 3. NyndrO said

  Jo tej. Jeszcze by sie okazało, że to miejsce w Polsce najwiecej zyskuje na pogaństwie. Dla mnie ważne, że Kieras kuma moje żarty. 😉

 4. irtur said

  Wazę z Bronocic sprzed 3635-3370 r p.n.e. zagubiła pewnie nacja, która przemierzała nieprzebyte puszcze słowiańskie – a na łby spadła im kartka z ksero z nadrukiem po-lin

 5. Zamiast wypisywać BZDURY wystarczyło zbadać DENDROLOGICZNIE np. PALE palisady pod którą odkryto Skarb Wiślan czy 8-metrowe słupy na których stały nad lustrem SPIĘTRZONEJ Odry II Chlewy Biskupie, czego domagałem się jako komisarz WOAK wykopalisk Franza Josefa Straussa, ale bali się tego jak Diabeł Święconej Wody.
  Miast tego dano mi Do Powąchania frankońskie STRZEMIĘ znalezione jakoby w PIERWSZYCH Chlewach Biskupich, może żebym OTRĄBIŁ je jako Strzemię Karola Wielkiego ??? 20 lat później, gdy Szwedzi wymieniali pale fundamentowe ZANTYRA nad Nogatem też domagałem się badań dendrologicznych.

 6. lesnick said

  Wandaluzja napisz coś o Biskupinie
  Pozdrawiam

  ——
  Pan Wandaluzja.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: