Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Olo o Generał Surowikin radykalnie z…
  Olo o Wygląda na to, że Rosja nie bę…
  bryś o Marokańczycy uczcili zwycięstw…
  bryś o Generał Surowikin radykalnie z…
  revers o Wolne tematy (83 – …
  NC o Polska dla Polaków
  Szczepan Zbigniewski o «Batalion Monako»
  niepostepowyoszolom o Generał Surowikin radykalnie z…
  minka o Wolne tematy (83 – …
  Szczepan Zbigniewski o «Batalion Monako»
  ats42 o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (83 – …
  Zorard o Najbogatszy człowiek na ś…
  Nie przycichlim o Generał Surowikin radykalnie z…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Znikające rzeki, czyli jak zlikwidować kopalnię?

Posted by Marucha w dniu 2021-12-09 (Czwartek)

Skutki likwidacji kopalni Pomorzany.

Dziś [6.12.2021] rano przeczytałam w portalu RMF24.pl : „Z mapy Polski znikną cenne rzeki. Wrócą skażone i zanieczyszczą ujęcia wody pitnej?”. Z artykułu pióra Przemka Błaszczyka dowiedziałam się, że:

„Do 15 grudnia Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” wstrzymają wypompowywanie wód z kopalni Olkusz-Pomorzany. Z tego też powodu około 95 proc. wody w Sztole i Białej przestanie płynąć. Ekolodzy przekonują, że region olkuski czeka katastrofa ekologiczna.

„To nie byłaby tylko klęska ekologiczna, ekonomiczna i społeczna, ale również wizerunkowa Polski. To gorsza sprawa niż z likwidacją kopalni w Turowie” – alarmuje ekolog Stefan Piętka. (…) Kopalnię „Olkusz-Pomorzany” odwadniają trzy potężne pompownie – tłumaczy prezes Ochab. To one zrzucają wodę z kopalni do rzek podtrzymując ich istnienie wraz z całym bogatym ekosystem wzdłuż nich. (…) System odpompowywania wody z kopalni funkcjonował od 60 lat. Po zakończeniu wydobycia, a tym samym likwidacji zakładu, to się zmieni.

Do końca tego roku chcemy zakończyć likwidację wyrobisk podziemnych i około 15 grudnia przestaniemy pompować wody z kopalni – mówi prezes Ochab. Z tego też powodu około 95 proc. wody w Sztole i Białej niestety przestanie płynąć – dodaje. Przez lata rzeki niejako uzależniły się od wód z kopalni. (…) Jak podkreśla Stefan Piętka, ekosystem, który powstał przez lata wzdłuż rzek zasilanych wodami z kopalni, jest zagrożony.

W okolicy rzek żyją sarny, jelenie, bobry. W samych wodach Sztoły m.in. pstrągi. Ma się stać coś nieprawdopodobnego w skali światowej. Mają zostać zlikwidowane trzy rzeki zasilane z kopalni, i to wkrótce, bo na przełomie grudnia i stycznia. Rzeka Baba, Biała i Sztoła i około 15 km Białej Przemszy od Dąbrowy Górniczej do Jaworzna. To około 35-40 km wspaniałych rzek – mówi.

To rzeki o ogromnej wartości przyrodniczej, rekreacyjnej, społecznej i ekonomicznej – podkreśla i dodaje, że rzeka „Sztoła zaopatruje w wodę pośrednio, co najmniej pół miliona mieszkańców”.

Na rzece Białej Przemszy są trzy małe elektrownie wodne, a Elektrownia Jaworzno pobiera z niej wodę do celów chłodniczych. (…) W obliczu bezprecedensowej katastrofy prof. Czop zaapelował do posłów, urzędników i prezesa ZGH „Bolesław” S.A. o zmianę sposobu likwidacji kopalni z uwzględnieniem odpowiednich działań ochronnych i kompensacyjnych, tak aby ocalić te rzeki i związane z nimi bogate ekosystemy oraz ochronić zagrożone ujęcia wód pitnych dla Jaworzna i Dąbrowy Górniczej.

Obecny plan likwidacji kopalń bez należytych działań zabezpieczających, tak jak w przypadku kopalni Turów – co zresztą rząd polski bardzo słusznie podnosi – może naprawdę spowodować katastrofę ekologiczną o ogromnym rozmiarze i kosztach – ucina profesor.

Naukowiec szacuje szkody w środowisku po planowanej likwidacji kopalni na 10 mld zł.”.

Przyczyną likwidacji kopalni jest wyczerpanie się złóż rud cynku. Ich wydobycie wstrzymano w końcu 2020 roku. Problem rzek nie jest jedynym związanym z wodą. Lej depresyjny wywołany przez odwadnianie kopalni to około 700 km2. Gdy pompy staną – poziom wód gruntowych na tym obszarze zacznie się podnosić. To spowoduje podtopienia. W portalu Olkusz nasze miasto czytamy:

„Gmina Olkusz negatywnie zaopiniowała przedstawiony Plan Ruchu Likwidacji Kopalni „Olkusz – Pomorzany”, obawiając się konsekwencji, jakie mogą wystąpić w przyszłości – po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach od wyłączenia pomp – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Z kolei wójt Klucz Norbert Bień mówi, że ta gmina zaakceptowała wspomniany plan, ale pod pewnymi warunkami, bo także tutaj liczą się ze skutkami wyłączenia kopalnianych pomp. W tej gminie, jak wynika z naukowych opracowań, m.in. prof. Jacka Motyki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, możliwość wystąpienia podtopień obejmuje miejsca na terenie Chechła, Kwaśniowa Dolnego, Ryczówka, Rodak i część Klucz.”.

Jak więc widać, likwidacja kopalni nie jest prostą sprawą i może się okazać trudniejsza od jej zbudowania i uruchomienia.

Dzisiejszą notkę dedykuję Czechom, TSUE oraz totalnej opozycji wzywającym do natychmiastowej likwidacji kopalni Turów. Ci ludzie po prostu nie wiedzą – o czym mówią.

[Chyba wiedzą, ale g… ich to obchodzi. – admin]

elig – Jestem na emeryturze i lubię to
https://emerytka.neon24.pl

Komentarze 4 do “Znikające rzeki, czyli jak zlikwidować kopalnię?”

 1. gnago said

  ee a pseudo ekolodzy jak zwykle grabią do siebie! zero ofert że zasilanie eksploatację i serwis pomp weźmie Greenpeace Polska na siebie czy tuziny innych fundacji od wyciągania forsy pod ekologicznymi bzdurami?

 2. Niedoinformowany said

  A co jak wyłączą prąd na 14-ie dni? Zamontujemy 10 milionów chińskich ,,rowerkoprądnic”? I kto będzie przez 24/24 godziny pedałował z wiAtrem we włosach i gwiaździstym niebem nad nami? Ps.A co było 70,80,90 lat temu na tych terenach (tzn. jak nie wypompowywali wody)?

 3. walerianda said

  Ile razy mam powtarzać, że ta władza jest nie tylko opresyjna ale i obca a więc okupacyjna.
  Nie ma innego wyjścia jak tylko pozbawić ją mandatu powierzonego w wyborach oraz wybrać
  spośród siebie, złożoną z Polaków od czasu tzw Zamachu Majowego gdzie Mandatariusz
  na każdym stanowisku opłacany przez Naród ma służyć Narodowi i Polsce a nie szantażować
  Elektorat od Sołtysa po Prezydenta pod RYGOREM prawa utraty stanowiska wraz z odpowiedzial –
  nością karną. No i dożywotnim zakazem pracy w AdministracjiPaństwowej,

 4. gnago said

  Ad 2 zwyczajnie włącza się generator awaryjny . One tak są dopasowane do zapotrzebowania że wystarczają z naddatkiem

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: