Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Tajemnicze zjawisko ostateczne…
  Liwiusz o BlackRock: 2 biliony dolarów…
  Boydar o Wolne tematy (82 – …
  Emilian58 o Atak serca ze strachu przed… a…
  Yagiel o Wolne tematy (82 – …
  Emilian58 o BlackRock: 2 biliony dolarów…
  Kojak o Atak serca ze strachu przed… a…
  semperparatus o Tajemnicze zjawisko ostateczne…
  Mietek o Aktualność geopolityki!?
  Greg o Tajemnicze zjawisko ostateczne…
  Mietek o BlackRock: 2 biliony dolarów…
  NC o BlackRock: 2 biliony dolarów…
  Greg o Tajemnicze zjawisko ostateczne…
  Mietek o Aktualność geopolityki!?
  kontra o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Waluta Światowa.

Posted by Marucha w dniu 2021-12-17 (Piątek)

Dlaczego frank szwajcarski jest popularny, a rubel rosyjski nie jest? (Pytanie po przeczytaniu wątpliwości p. Oświata)

Co to jest pieniądz? Rolą pieniądza jest bycie pośrednikiem i przelicznikiem towaru w wymianie handlowej. Gdyby nie było pieniądza, to ludzie by wymieniali swoje produkty – towar za towar.
Oprócz tej podstawowej funkcji, pieniądz ma jeszcze jedną ważną funkcję; jest towarem, który też można kupić i sprzedać.

Aby pieniądz mógł być towarem, musi wystąpić na giełdzie międzynarodowej, gdzie ta waluta jest sprzedawana i kupowana – czyli na giełdzie walutowej.

Co właśąciwie oznacza taki pieniądz na giełdzie dla danego państwa?

Pieniądze na giełdach mają rolę akcji, czyli reprezentują dane państwo jako wielkie przediębiorstwo, gdzie nabywca waluty danego państwa ma udział w tym przedsiębiorstwie. Tam właśnie ustala się cena danej waluty w porównaniu do innych walut.

Aby móc uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, państwo musi zarejestrować swoją walutę w banku, który nosi nazwę Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz „rzucić” na rynek swoje banknoty. Ich wartość oczywiście tak jak każdego towaru jest zależna od popytu, a popyt zależy od tego czy za tą walutę można gdzieś coś kupić. W zależność jak duża jest podaż, tak kształtuje się cena; im więcej, tym waluta jest tańsza.

Dolar USA i szwajcarski frank, mają swoją wartość, pierwszy jest wspierany potęgą amerykańskiej produkcji + produkcja ropy naftowej, a drugi jest wspierany stabilnością państwa, które samo jest prawie bankiem.

Podejrzewam, że w Polsce ten frank szwajcarski zaistniał przypadkowo, bo był tani, a Szwajcaria zrobiła reklamę aby zarobić kiedy cena franka pójdzie w górę. Mając więcej ZLP za 1 F tym samym większe możliwości kupienia np. polskich jabłek. 😉

Jest jednak w tym wszystkim wielkie niebezpieczeństwo. Jakieś cwane państwo, może planowo i świadomie rozłożyć inne państwo „na łopatki”.

Państwo bogate, może kupić dużo waluty państwa słabego i doprowadzić to państewko do ruiny. Może np. nagle swoje zapasy „rzucić” na giełdę i obniżyć cenę gwałtownie tak, że waluta może być bezwartościowa. Może być odwrotnie, wykupując walutę z giełdy, może zrujnować państwo, że ceny pójdą w górę i towary staną się niedostępne.

Wielką grę walutową prowadzą Chiny. Do tej pory chińskiej waluty na giełdzie prawie nie ma. Chiny „podczepiły” swojego yuana do amerykańskiego dolara, i tak kręcą, aby był tańszy od dolara, a tym samym chińskie towary są tańsze od amerykańskich. Mają w Chinach swoją giełdę w Szanghaju i tam można wymienić chińską walutę na złoto. A to oznacza, że waluty chińskiej jest mało. Parę lat temu Chiny pozwoliły aby yuan znalazł się w MFW w niewielkiej ilości.

Rosyjski rubel nie ma tradycji giełdowej, bo w czasach komunizmu żadna waluta demoludów nie miała wejścia na giełdy. Transformacja ekonomiczna w Polsce pokazała ile kosztuje wejście z walutą na giełdę i jakie tego są skutki. Ciągłe zagrożenie sankcjami powoduje, że Rosja gromadzi złoto i nie ryzykuje rublem na giełdach, bo w 2014 roku rubel stracił na wartości około 60-70%.

Rubel jest możliwy do kupienia w bankach dla celów turystycznych, chyba jest używany w wymianie towarowej między państwami kiedy handlują ze sobą „we własnych walutach”.

Jak widać waluta też może być bronią w międzynarodowych zmaganiach. Zadłużenie USA do Chin i chińskie zasoby dolarowe są bombą z opóźnionym zapłonem. Chiny mogą użyć tej broni w rozłożeniu amerykańskiej gospodarki poprzez nagłe pozbycie się amerykańskiej waluty, co obniży wartość dolara i tym samym stworzy koszmarną inflację, kiedy też inne państwa będą też pozywać się dolara.

Obecnie to jest Chinom niepotrzene, bo USA jest ich wielkim klientem w handlu i podstawą ich gospodarki.

Anna-PK
https://an40na.neon24.pl/

Komentarzy 6 do “Waluta Światowa.”

 1. Głos Prawdy said

  Co tu można powiedzieć. Jeśli mówimy o Szwajcarii, jest to druga stolica globalistów, której żadna wojna nie zaczepiła, są tam wszystkie pieniądze świata i wiele innych rzeczy, o których nie wiemy.

 2. Cytat:

  Dopiero w grudniu 1913 r. bankierom udało się odnieść ostateczne zwycięstwo i „przeforsować” przez Kongres Ustawę o Rezerwie Federalnej (Federal Reserve Act), która ustanowiła System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (FRS), składający się z 12 Banków Rezerwy Federalnej (FRB).

  Podpisał to prawo (znane również jako ustawa Glassa-Owena) zausznik bankierów Woodrow Wilson. W tym celu był posadzony na fotelu prezydenta kraju w styczniu 1913 r. Gdyby inne prawa mogły leżeć tygodniami na biurku prezydenta, ustawa Glassa-Owena została podpisana przez Wilsona godzinę po zakończeniu głosowania w Kongresie!

  Warto zauważyć, że w tym samym 1913 roku była wniesiona 16. poprawka, która dała rządowi prawo do nakładania podatku dochodowego. Wcześniej budżet był zasilany akcyzą i cłami. Warto zauważyć, że próbę wprowadzenia podatku dochodowego podjęto już wcześniej, ale w 1895 r. Sąd Najwyższy USA uznał ten podatek za niezgodny z konstytucją (odrzucono również próby opodatkowania zysków przedsiębiorstw). Bez nowelizacji podatku dochodowego praktyczna realizacja projektu bank centralnego w interesie lichwiarzy byłaby niemożliwa: podatek dochodowy dał źródło pieniędzy na spłatę odsetek od długu rządu wobec Fed.

  To nie przypadek, że I wojna światowa rozpoczęła się zaledwie kilka miesięcy po utworzeniu banku centralnego w Stanach Zjednoczonych. Wojna była teraz potrzebne bankierom, aby rząd mógł zwiększać swoje wydatki wojskowe i pożyczył niezbędne środki od Fedu, wzbogacając w ten sposób głównych akcjonariuszy banków Rezerwy Federalnej.

  Jest to fragment książki Капитализм. История и идеология «денежной цивилизации»

  Год: 2013
  Автор: Катасонов В.Ю.
  Жанр: Монография
  Издательство: Институт русской цивилизации
  ISBN: 978-5-4261-0054-1
  Язык: Русский
  Формат: PDF
  Качество: Отсканированные страницы + слой распознанного текста
  Количество страниц: 1072
  Описание: В фундаментальном труде русского ученого, доктора экономических наук Валентина Катасонова исследуется история и идеология капитализма – денежной цивилизации, создавшей новую систему рабству, более эффективную, чем традиционный рабовладельческий строй.
  Автор убедительно доказывает, что основой капитализма является идеология иудаизма, разделяющая весь мир на некое избранное меньшинство и остальное человечество, призванное ему служить. Катасонов исследует генезис развития капитализма от Древнего мира до наших дней, показывая становление налогового и долгового рабства.
  Ключевой фигурой капитализма являются финансисты-ростовщики, создатели мировых банков, порабощающих экономики национальных государств. Создается система глобального паразитирования ростовщиков, диктатура банков, несущая миру разрушение и смерть.
  Автор подводит читателя к выводу о необходимости уничтожения системы капитализма, заведшей человечество в тупик, и возвращения народов мира к экономике национального хозяйства.
  ___________________________________________

  Rok 2013
  Autor: Katasonov V.Yu.
  Gatunek: Monografia
  Wydawca: Instytut Cywilizacji Rosyjskiej
  ISBN: 978-5-4261-0054-1
  Język rosyjski
  Format: PDF
  Jakość: zeskanowane strony + warstwa OCR
  Liczba stron: 1072
  Opis: Podstawowa praca rosyjskiego naukowca, doktora nauk ekonomicznych Walentina Katasonowa, bada historię i ideologię kapitalizmu – cywilizacji monetarnej, która stworzyła nowy system niewolnictwa, bardziej efektywny niż tradycyjny system niewolnictwa.
  Autor przekonująco udowadnia, że ​​podstawą kapitalizmu jest ideologia judaizmu, dzieląca cały świat na pewną wybraną mniejszość i resztę ludzkości powołaną, by mu służyć. Katasonov bada genezę rozwoju kapitalizmu od starożytnego świata po współczesność, ukazując powstawanie niewolnictwa podatkowego i zadłużenia.
  Kluczową postacią kapitalizmu są finansiści-lichwiarze, twórcy banków światowych, które zniewalają gospodarki państw narodowych. Powstaje system globalnego pasożytnictwa lichwiarzy, dyktatura banków, niosąca światu zniszczenie i śmierć.
  Autor doprowadza czytelnika do konkluzji o konieczności obalenia systemu kapitalistycznego, który doprowadził ludzkość do ślepego zaułka, i przywrócenia narodów świata do gospodarki narodowej.
  ____________________________________________________

  Do ściągnięcia tu w wersji oryginalnej. Proszę bardzo!

  https://www.mediafire.com/file/h1tuyh140dirigj/%25D0%259A%25D0%25B0%25D1%2582%25D0%25B0%25D1%2581%25D0%25BE%25D0%25BD%25D0%25BE%25D0%25B2_%25D0%2592.%25D0%25AE._-_%25D0%259A%25D0%25B0%25D0%25BF%25D0%25B8%25D1%2582%25D0%25B0%25D0%25BB%25D0%25B8%25D0%25B7%25D0%25BC._%25D0%2598%25D1%2581%25D1%2582%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%258F_%25D0%25B8_%25D0%25B8%25D0%25B4%25D0%25B5%25D0%25BE%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25B8%25D1%258F_%25C2%25AB%25D0%25B4%25D0%25B5%25D0%25BD%25D0%25B5%25D0%25B6%25D0%25BD%25D0%25BE%25D0%25B9_%25D1%2586%25D0%25B8%25D0%25B2%25D0%25B8%25D0%25BB%25D0%25B8%25D0%25B7%25D0%25B0%25D1%2586%25D0%25B8%25D0%25B8%25C2%25BB_-_2013.pdf/file

 3. osoba prywatna said

  stanislav komentarze użytkownika 1 3
  piątek, 17 grudnia 2021, 00:24:25

  A to dobre :)))

  „Dolar USA i szwajcarski frank, mają swoją wartość, pierwszy jest wspierany potęgą amerykańskiej produkcji + produkcja ropy naftowej, a drugi jest wspierany stabilnością państwa, które samo jest prawie bankiem…”

  To taką ekonomię, i takie nauki polityczne wykładają w Kanadzie w dalszym ciągu ???

  Pani Autorko, pani odnośnie USA to spóźniła się o jakieś 50 lat ( 15 sierpnia 1971 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto; a od połowy lat 1970 istnieje tzw. system petrodolarowy oparty o szantaż gospodarczo-military USA wobec niepokornych ( tzw. system jamajski, od konferencji która odbyła się na Jamajce)

  Za kilka dni zbliża się 108 rocznica uchwalenia, w żydowskim trybie, ustawy o Rezerwie Federalnej, czyli zamachu szajki rodzin żydowskich na bankowość USA. Wtedy napiszę szerzej.

  Dzisiaj tylko nieco komentarza do pani wyssanych z palca bzdur.

  ” Zachodni kapitalizm wszedł ostatecznie w fazę późnego rozwoju cztery dekady temu. Granica tego przejścia jest dość dokładnie określona – 15 sierpnia 1971 r. Co się stało tamtego dnia? Amerykański prezydent R. Nixon wystąpił w telewizji krajowej i oświadczył obywatelom Stanów Zjednoczonych i całego świata bardzo ważną wiadomość: Ameryka zaprzestaje wymieniać dolary na złoto. To była eksplozja, która bez naciągania można nazwać kolejną „rewolucją pieniężną”.
  Aby zrozumieć znaczenie tego wydarzenia, zrobimy małą wycieczkę do XIX wieku. Wówczas na świecie powstawał tak zwany „złoty standard”. Jego istotą jest to, że złoto było podstawą krajowych systemów monetarnych. Nie oznacza to, że były tylko złote monety lub sztabki. Oznacza to, że wszelkie pieniądze (papierowe, bezgotówkowe) mogą być w jakiś sposób wymienione przez ich posiadaczy na metal szlachetny i to po określonym kursie (parytet). Pierwszy złoty standard wprowadziła na początku XIX wieku (po wojnach napoleońskich) Anglia. Drugim były Niemcy, które przeszły na złoto po wojnie francusko-pruskiej z 1871 roku. Za Niemcami poszła Francja, i inne kraje europejskie. Rosja dołączyła do bloku krajów „złotego standardu” pod koniec XIX wieku. (w wyniku pieniężnej reformy S. Witte). Mniej więcej w tym samym czasie w Ameryce ustanowiono „standard złota”. I tak w wielu krajach świata umocniły się systemy oparte na żółtym metalu. Były to bardzo drogie systemy: w celu utrzymania obiegu pieniądza w obrębie
  kraju, trzeba było wydobywać złoto z wnętrzności ziemi lub ciągle coś eksportować, aby na to zarobić. Bez zapasu złota nie da się zapewnić obiegu pieniądza w kraju, ponieważ pieniądz papierowy musi być zaopatrzony w zapas żółtego metalu. W takim systemie pieniądze zwykle nie wystarcza, aby utrzymać niezbędną masę pieniądza w gospodarce” pozostaje tylko otrzymanie pożyczek i to pożyczek w złocie. Tak więc dla w krajach ze „złotym standardem” istniała ciągła groźba „wciągnięcia” na igłę kredytów w złocie. Dlaczego kraje wprowadziły taki niewygodny i drogi system obiegu pieniężnego? W skrócie, było to korzystne dla tych, którzy mieli dużo złota, które mogli dawać krajom w potrzebie na procent. A to było w rękach nielicznych lichwiarzy, wśród których pierwszymi byli Rotszyldowie.
  Ważnym wydarzeniem w historii późnego kapitalizmu amerykańskiego było pozwolenie bankom USA na angażowanie się w spekulacje finansowe praktycznie bez ograniczeń. To jeden z najłatwiejszych sposobów uzyskiwania przez lichwiarzy super zysków. W 2002 roku została uchylona ustawa Glass-Steagalla uchwalona w 1933, który zabraniała używania pieniędzy deponentów w grę na giełdzie. Wiele banków przekształciło się z instytucji depozytowych i kredytowych w depozytowo-inwestycyjne: zaczęły bawić się pieniędzmi deponentów na różnych rynkach finansowych. Natychmiast po tym zaczęło się nadmuchiwanie „ bańki inflacyjnej”.
  na rynku nieruchomości i rynku hipotecznych papierów wartościowych (która, jak wiadomo, pękła po kilku latach, powodując poważny kryzys finansowy).
  Znaczenie wszystkich tych „innowacji finansowych” jest dość proste: tworzyć stale rosnące zapotrzebowanie na „produkty papierowe” właścicieli „prasy drukarskiej” (czyli na pieniądze), a także zapewnić „legalne wyciąganie pieniędzy” od osób fizycznych i prawnych w wyniku ich aktywnego zaangażowania w „uczciwe” gry na rynkach finansowych.
  Minęło jedno stulecie od chwili, gdy „standard złota” rozpoczął swój triumfalny marsz przez świat. A jego procesja zakończyła się, jak już powiedzieliśmy, 15 sierpnia 1971 r. Już w drugiej połowie XX wieku złoto zaczęło już przeszkadzać głównym lichwiarzom robić pieniądze: stało się to rodzajem „hamulca” lub „kotwicy”, która nie pozwalała im włączyć się z pełną mocą „maszyny drukarskiej” (w końcu w ramach„ złotego standardu” kwota wyemitowanych pieniędzy była ograniczona rezerwami złota). A gdy tylko „prasa drukarska” lichwiarzy została uruchomiona na pełnych obrotach, „innowacje finansowe” posypały się jak rogu obfitości. Te „innowacje” są różnorodne:
  – różne nowe „instrumenty finansowe”, głównie instrumenty pochodne ( derywaty);
  – nowe „produkty finansowe” (aż do usług ubezpieczeniowych od ryzyka upadku meteorytów na dom);
  – nowe instytucje finansowe (np. fundusze hedgingowe, wzajemne) fundusze, fundusze funduszy itp.);
  – zaangażowanie w sferę stosunków pieniężnych tego, czego wcześniej nie sprzedawano ani nie kupowano (na przykład „własność intelektualna”);
  – przekształcenie firm w obiekt spekulacji rynkowych ( do potrzeb czego zaczęto aktywnie zaszczepiać dążenie do wzrostu „kapitalizacji biznesowej”) itp.
  […]
  Bardzo krótko wyjaśnia istotę tego, co wydarzyło się 15.08.1971 A. Sołomatin:
  „Znaczenie porozumienia (Bretton Woods) sprowadza się do następującego: po co wam złoto
  (pytanie USA do reszty świata. – W.K). Jego u was nie ma. My posiadamy je prawie w całości. Ręczymy za to, że nasze dolary będą przyjmowane w odniesieniu do zagranicznych zobowiązań po kursie 35 dolarów za uncję. Jeśli masz 35 USD, uznaj, że masz paragon na 1 uncję złota. Spokojnie gromadź swoje rezerwy w dolarach. To jest to samo, co prawdziwe złoto. Ogłoś kurs twojego pieniądza w stosunku do dolara lub do złota – to jest to samo. Twoje pieniądze mogą się wahać w stosunku do ogłoszonej przez ciebie stawki w granicach + – 1%. Pozwól swoim spekulantom pracować. Jeśli nie masz rezerw na wsparcie swojej walutę, weź pożyczkę z MFW (w dolarach). Twórzcie rezerwy (w dolarach)… Dolary podlegają bezpośredniej wymianie na złoto, to są prawdziwe pieniądze – jesteśmy za to odpowiedzialni. A w sierpniu 1971 Nixon wystąpił z przemówieniem w amerykańskiej telewizji. Znaczenie jego wypowiedzi sprowadza się do następującego: „Chłopaki, włożyliście walizki do najbezpieczniejszej przechowalni bagażu
  na świecie. Jeśli je zwrócimy, będziecie mieli kłopoty. Trudne je nosić ze sobą, mogą zostać skradzione. Po co wam wasze rzeczy? Przecież macie nasze pokwitowania! A jeśli nadal potrzebujecie swoich rzeczy, kupcie je za nasze pokwitowania po cenie rynkowej ”1.
  Następnie Ameryka, jakby nic się nie stało, zaczęła narzucać światu nowy światowy porządek finansowy. Zastąpiono system Bretton Woods nowym światowym systemem finansowym, tak zwanym Systemem jamajskim. W ramach Systemu jamajskiego dolar całkowicie zajął miejsce złota. Fed zaczął „ obsługiwać” swoją drukarką prawie cały świat, i w każdy możliwy sposób karcił złoto nazywając je „reliktem barbarzyństwa”. Ale jednocześnie z jakiegoś powodu nie chcąc rozstawać się z „ reliktem barbarzyństwa”, którego zapas w Ameryce ( prawie od bez mała czterech dekad) utrzymuje się na poziomie ponad 8 tys. ton.
  Ale w „ komorach” banków centralnych innych krajów, zwłaszcza tych, które są eksporterami zasobów naturalnych, zaczęły się gromadzić duże ilości „zielonego papieru” – produktu Fed. Jeśli Rezerwa Federalna „robi” go, mówiąc w przenośni, „z powietrza”, to w innych krajach produkcja „zielonych papierów” nie jest łatwa: najpierw trzeba wydobyć z ziemi naturalny surowiec (lub wyprodukować inny produkt), a następnie dostarczyć go do portu, przetransportować drogą morską, a na koniec podać Wujkowi Samowi na talerzu z niebieską obwódką. Tylko wtedy możesz otrzymać upragniony produkt Rezerwy Federalnej. W oparciu o „zielony papier” banki centralne innych krajów emitują własne krajowe „pieniądze -fanciki”* . Jednocześnie eksportowany towar można uznać po prostu za „prezent” dla Wuja Sama. Gdyż otrzymany „zielony papier” jest prawie niemożliwy do „ utowarowienia”* : jeśli bank centralny (lub rząd) innego kraju spróbuje w taki czy inny sposób wykorzystać zgromadzone „zielone papiery” na zakup np. sprzętu, leków czy żywności, wtedy krajowe ” pieniądze-fanciki” znikną z krajowego rynku. Oznacza to, że wymiana towarów zatrzyma się i w kraju rozpocznie się kompletna dewastacja. A jeśli jakiś kraj zdecyduje się emitować krajowe „pieniądze – fanciki” w oparciu o coś innego niż „zielone papiery” Fed, to Wujek Sam uzna taki kraj za „niedemokratyczny” i wyśle do jego brzegów okręty swojej szóstej floty.
  Niektórzy eksperci uważają, że złoty standard upadł, ponieważ w Ameryce na przełomie lat 60. i 70-tych ostatniego stulecia było już niewiele złota. Tak nie jest, wciąż posiadała ona dość złota. Dodatkowo możliwe było podniesienie ceny złota (np. dwa razy, jak to proponowali Francuzi), żeby zapasów szlachetnego metalu w sejfach amerykańskiego skarbu wystarczało na zabezpieczenie podaży pieniądza. Powód był inny: złoty standard uniemożliwiał lichwiarzom „robienie dużych pieniędzy”. Wraz z wyeliminowaniem „złotego hamulca” stało się możliwe włączenie na pełną moc „maszyny drukującej pieniądz” (emisja banknotów przez banki Rezerwy Federalnej, członków Rezerwy Federalnej USA), a co za tym idzie wiele małych „automatów do zarabiania pieniędzy” (emisja pieniądza bezgotówkowego przez banki komercyjne).
  Już przez prawie cztery dekady pieniądz przestał w zadowalający sposób spełniać swoją pierwszą i główną funkcję – miarę wartości, odkąd stracił połączenie nie tylko z konkretnymi dobrami „pieniężnymi” (złoto, srebro), ale generalnie z całym fizycznym światem dóbr. „Odłączenie” pieniędzy od złota dało lichwiarzom szerokie możliwości zajęcia się konstruowaniem „wirtualnego” świata. Pod koniec ubiegłego wieku, w wyniku zniesienia złotego standardu, nastąpiła ostateczna „mutacja” tradycyjnego (przemysłowego) kapitalizmu w kapitalizm „finansowy” lub „pieniężny kapitalizm”.
  za: W.J. Katasonow, Kapitalizm. Historia i ideologia ”cywilizacji pieniądza”, [pierwszy tom książki, wkrótce ukaże się nakładem wyd. WEKTORY]
  PZ

  ” 15 sierpnia 1971 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto, co zdaniem niektórych było tożsame z bankructwem USA. Była to też data końca poprzedniego ładu monetarnego.

  „Poleciłem sekretarzowi skarbu podjąć wszystkie niezbędne działania, aby obronić dolara przed spekulantami. Nakazałem sekretarzowi Connally’emu tymczasowo zawiesić wymienialność dolara na złoto” – ogłosił w telewizji prezydent Richard Nixon 15 sierpnia 1971 roku.

  Ta „techniczna” i „tymczasowa” decyzja oznaczała całkowitą zmianę systemu finansowego świata. Po roku 1944 zaczął obowiązywać układ z Bretton Woods, w ramach którego obowiązywał system sztywnych kursów walut krajowych w relacji do dolara. Amerykańska waluta była wymienialna na złoto po stałej i gwarantowanej przez rząd USA cenie 35 dolarów za uncję. Wymienialność USD na złoto była jednak zarezerwowana tylko dla banków centralnych. Posiadanie złota inwestycyjnego zarówno w USA, jak i w krajach komunistycznych było nielegalne
  Decyzja Nixona była jednostronnym zerwaniem układu z Bretton Woods i stanowiła koniec ery obecności złota w systemie monetarnym. Od 45 lat żadna waluta narodowa nie ma oparcia w kruszcu, a banki centralne zostały pozbawione jakichkolwiek ograniczeń w kreacji pieniądza. Świat w ciągu kilku lat przeszedł do systemu płynnych kursów walutowych, w którym relacja ceny jednej waluty względem drugiej jest efektem działań rynkowych i decyzji banków centralnych.

  Usunięcie złota z systemu finansowego miało ogromne konsekwencje dla światowej gospodarki. Od decyzji Nixona baza monetarna Stanów Zjednoczonych zwiększyła się niemal 45-krotnie (!), rosnąc z 84,1 mld USD do 3,77 bln USD. Ekspansja monetarna skutkowała silnym przyspieszeniem inflacji: przez ostatnie 45 lat koszty życia w USA mierzone rządowym indeksem CPI wzrosły sześciokrotnie.
  Rozpoczęła się era finansjalizacji gospodarki. Potężna ekspansja kredytowa prowadziła do zwiększenia nierówności dochodowych. Bogaci stawali się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Rozpoczął się trwający do dziś proces marginalizacji klasy średniej i wzrostu znaczenia jednego promila najbogatszych Amerykanów.
  Bez zdrowego pieniądza załamała się dynamika produktywności amerykańskiej gospodarki. W latach 50. i 60. XX wieku PKB Stanów Zjednoczonych rósł w tempie ok. 4,5%. W następnych trzech dekadach gospodarka USA rosła w tempie 3% rocznie, a w poprzedniej dekadzie tempo wzrostu spadło poniżej 2%.

  autor: Krzysztof Kolany

  August 15, 1971 – Richard Nixon Closes the Gold Window

  .https://www.youtube.com/watch?v=7_Xw5tWsOQo

 4. Anna-PK said

  Pani Autorko, pani odnośnie USA to spóźniła się o jakieś 50 lat ( 15 sierpnia 1971 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto; a od połowy lat 1970 istnieje tzw. system petrodolarowy oparty o szantaż gospodarczo-military USA wobec niepokornych ( tzw. system jamajski, od konferencji która odbyła się na Jamajce)

  Nigdzie o złocie Autorka nie pisze. Proszę się nie wymądrzać i nie ubliżać bez potrzeby.
  Gospodarka kraju jest podstawą wartości waluty danego kraju; im kraj bogatszy, im ma szerszą skalę produkcji, tym waluta jest mocniejsza, bo istnieje większy popyt na towary tego kraju. A towary kupuje się używając jego własnej waluty.
  Do tego nie ma nic historia amerykańskiego dolara w amerykanskiej polityce wewnętrznej.

 5. Marucha said

  Re 3:
  Autor komentarza pojechał po bandzie.
  Jest oczywiste, że dolar jest na świecie dominującą walutą. Stoi za nim potęga gospodarcza, polityczna i militarna Stanów Zjednoczonych.

  Co ma do tego (nie)wymienialność dolara za złoto (i inne poruszane w rozległej wypowiedzi wątki) – nie wiem.
  Nie wiem też, po co tak agresywny ton.

 6. NICK said

  Qrva.
  Jak ja nie lubię się powtarzać.
  Ale powtórzę.
  Teraz jest czas najlepszy.
  Kupujcie kruszce.
  Złoto, srebro zwłaszcza.

  Papierki we skarpecie?
  Mysz przetrawi i to z bólem. Zdychając.
  Nie bądźcie myszą.

  Jak świat światem.
  Kruszcce.

  Bank-knot.
  200 polin.
  Ma wartość?

  tak; marchewki.

  KIJ nadchodzi.
  ostrzegam Was.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: