Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Znaleziono sposób aby „wymazywać” i „zastępować” wspomnienia

Posted by Marucha w dniu 2021-12-17 (Piątek)

Naukowcy odkryli białko, które może zostać wykorzystane jako marker, do modyfikowania negatywnych wspomnień. Teoretycznie, można byłoby je zmienić lub całkowicie usunąć. Technologia może okazać się przełomem w leczeniu zespołu stresu pourazowego i różnych psychotraum.

Pamięć długotrwałą można podzielić na dwa typy: rzeczywistą i instynktowną. W pierwszym przypadku zapamiętujemy konkretne fakty, nazwiska osób, miejsca i tak dalej. W drugim – emocje związane z pewnymi ludźmi i wydarzeniami. Ludzkie umiejętności i zdolności należą do tego samego typu pamięci. Uważa się, że pamięć instynktowna może zostać zmieniona.

W 2004 roku, badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych wykazało, że za pomocą leczenia propranololem – nieselektywnym beta-blokerem – można „wymazać” traumatyczne wydarzenie z pamięci. Mechanizm kryjący się za tym procesem pozostawał niejasny, a wyniki były trudne do odtworzenia.

Dopiero niedawno, dzięki pracy ekspertów z University of Cambridge (Wielka Brytania) wykazano, że tak zwane białko trzonu, które działa jak rusztowanie dla receptorów określających siłę połączeń między neuronami, odgrywa ważną rolę w zmianie pamięci u zwierząt, które otrzymały propranolol. Eksperyment weryfikujący te funkcję przeprowadzono na szczurach laboratoryjnych.

Trenowaliśmy szczury, aby skojarzyły kliker z łagodnym elektrycznym wstrząsem stóp, aby stworzyć pamięć strachu, podobną do sposobu, w jaki Pawłow ćwiczył psy ponad sto lat temu. Następnie przypomnieliśmy szczurom o tym wspomnieniu („reaktywowaliśmy pamięć”), wprowadzając sam kliker, a zaraz po tym przypomnieniu wstrzyknęliśmy beta-bloker propranolol. Jednak nie widzieliśmy amnezji, która była wcześniej opisywana w literaturze po tej interwencji. Następnie wykorzystaliśmy obecność białka trzonu, aby ustalić, czy wspomnienia stały się niestabilne i stwierdziliśmy, że tak się nie stało. Oznacza to, że białko trzonu może być biomarkerem dla plastycznej pamięci. Nie wiemy jeszcze, czy jest bezpośrednio zaangażowane w degradację pamięci, czy też jest produktem ubocznym głębszej reakcji. Daje nam ono dostęp, klucz do jednych z pierwszych drzwi w zrozumieniu biochemii pamięci.
~Główny badacz, dr Amy Milton

Jeśli białko jest rozbite, wspomnienia mogą ulec zmianie, jeśli nie, to proplanolol nie zareaguje. Ta cecha wyjaśnia niejednoznaczny wpływ leku na pacjentów. Naukowcy przedstawili wyniki badania na konferencji ECNP w Lizbonie. Mają nadzieję, że ich odkrycia można zastosować również do leczenia ciężko chorych ludzi.

[Do leczenia, chłe chłe chłe… – admin]

https://innemedium.pl/

Komentarzy 7 do “Znaleziono sposób aby „wymazywać” i „zastępować” wspomnienia”

 1. kontra said

  czy to białko nazywa się kolczaste?

 2. Naukowiec said

  Nie ma potrzeby. Ludzie na świecie (a zwłaszcza Polacy) nie pamiętają co było rok temu. Można im sprzedać każde kłamstwo przez tv. TV jest ich bogiem!

 3. Zerohero said

  Poleciłem Gajówkę mojej mamie. Zaczęła czytać. Chwali komentarze Gajowego. 🙂

  ——
  Muszę bardziej uważać na słownictwo 🙂
  Admin

 4. NC said

  Te 3: … i na słownictwo niektórych gości…

 5. Robert Smialowski said

  A to d..bile kwadratowe !!! To nie ma NIC WSPÓLNEGO z żadnym leczeniem, to arcyszkodliwa (społecznie) ingerencja nie tylko w osobowość, nie tylko w konkretnego (jako spójną całość) człowieka, ale wręcz w człowieczeństwo jako takie. No, nic dziwnego – satanizm i neokomunizm największe postępy uczyniły właśnie w Stanach Zniewolonych i na Wyspach Antybrytyjskich.

 6. Zerohero said

  @Marucha

  Moja mama jest na codzień kulturalna, ale wiązankę też potrafi rzucić. Normalny człowiek. Tak więc bez obaw. 🙂

  ps. córka mi się udała. 2,5 roku i już sobie normalnie gadamy. Poza tym ona jest wyjatkowo piękna i obcy ludzie to komentują. Oddałbym za nią życie.

  Niestety przez okoliczności pandemiczno-totalitarne zrezygnowaliśmy z żoną z drugiego dziecka. Bardzo nad tym boleję.

 7. Zerohero said

  Komentarze Gajowego są zwięzłe i celne. Mojej mamie to się właśnie podoba.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: