Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Ruska baba, czyli co dale…
  Marek o USA nastawiają przeciwko sobie…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  re1truth2 o Wolne tematy (24 – …
  Liwiusz o Jak rosyjska ropa umknęła…
  zbigi o Ruska baba, czyli co dale…
  Liwiusz o Zielone ludziki
  Liwiusz o USA nastawiają przeciwko sobie…
  revers o Wolne tematy (24 – …
  Liwiusz o Chiny, Rosja, świat. Rok …
  B o USA nastawiają przeciwko sobie…
  mironik o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Zielone ludziki
  revers o Hillary Clinton: Konflikt na U…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Na górze i na dole

Posted by Marucha w dniu 2022-01-16 (Niedziela)

10 stycznia zakończyły się rozpoczęte tego samego dnia w Genewie rozmowy między Rosją i USA. Prowadzone były na stosunkowo niskim poziomie, bo wiceministrów spraw zagranicznych obydwu państw, co pokazuje, że w założeniu nie miały nabrać charakteru decyzyjnego, tylko raczej – sondażowy. To z kolei oznacza, że negocjacje będą kontynuowane.

Rosjanie licytowali wysoko; nie tylko żądali gwarancji, że Ukraina i Gruzja nie będą przyjęte do NATO, ale również prawa do współdecydowania o tym, co NATO może robić na terenie państw Europy Środkowej, przyjętych do Sojuszu w roku 1999.

Te rosyjskie żądania w sposób oczywisty wykraczają poza „środki budowy zaufania” ustanowione w porozumieniu paryskim z roku 1997, które obejmowały m.in. powstrzymanie się Zachodu przez przesuwaniem swojej broni jądrowej na wschód od dawnej granicy niemiecko-niemieckiej oraz zakaz urządzania na terytoriach tych państw stałych baz NATO.

Dlaczego Rosja licytuje tak wysoko? Żeby mieć z czego ustępować, to znaczy – żeby mimo ustępstw osiągnąć cele, na których zależy jej naprawdę. A co to za cele? Jest publiczną tajemnicą, że marzeniem prezydenta Putina jest odtworzenie Związku Radzieckiego nie tyle w postaci ustrojowej, co terytorialnej.

I na to liczy Rosja, tworząc zresztą fakty dokonane. Mam na myśli zagadkowe, nagłe, krwawe rozruchy w Kazachstanie, podobne do ostatniego „majdanu” na Ukrainie, który, zgodnie z intencją prezydenta Obamy, co to zresetował swój poprzedni „reset” w stosunkach amerykańsko-rosyjskich z roku 2009, miał doprowadzić do wyłuskania tego państwa z rosyjskiej strefy wpływów. Skończyło się – jak wiemy – na częściowym rozbiorze Ukrainy i otwarciem w ciele tego państwa jątrzącej rany w obwodach donieckim i ługańskim, przez którą wyciekają jego siły żywotne.

Toteż prezydent Żełeński właśnie oświadczył, że gotów jest zakończyć wojnę w Donbasie, zgodnie z ustaleniami dokonanymi w „formule normandzkiej”, to jest – z udziałem Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji. Stany Zjednoczone zostaną o tych ustaleniach powiadomione, co pokazuje, że mocarstwa europejskie nie chcą pozwolić na wymiksowanie ich z decydowania o sprawach europejskich, a oświadczenie prezydenta Zełeńskiego pokazuje, że on też to zrozumiał.

Wracając do Kazachstanu, to rozruchy skończyły się nie tylko pacyfikacją ich uczestników, ale – co wydaje się ważniejsze – zaproszeniem do Kazachstanu rosyjskiego wojska, które prawdopodobnie już tam zostanie, by „pilnować porządku”. Prezydent Putin oświadczył bowiem, że Rosja nie pozwoli na żadne „kolorowe rewolucje”, a więc ani na „pomarańczową”, ani na „jaśminową”, a poza tym, po wzięciu Kazachstanu pod swoją ochronę, Rosja przedłużyła swoją granicę z Chinami o dalsze 1533 kilometry.

Czy przypadkiem nie to właśnie było prawdziwą przyczyną rozruchów w Kazachstanie – bo taki skutek jest korzystny nie tylko z punktu widzenia Rosji, ale również – Stanów Zjednoczonych. Jeśli zgoda na odtworzenie ZSRR jest rodzajem prezentu prezydenta Bidena dla prezydenta Putina w zamian za obietnicę przynajmniej neutralności w obliczu konfliktu USA z Chinami, to trzeba przyznać, że nie ma on żadnych nawet pozorów prezentu, co może oznaczać, że operacja, z rozruchami włącznie, została przygotowana przez pierwszorzędnych fachowców.

Ale były polski minister spraw zagranicznych, Książę-Małżonek Radosław Sikorski grozi Rosji „kopniakiem w jaja”. Gdyby to zależało od niego, to kto wie, czy taka próba by się nie odbyła, ale niestety od niego nic nie zależy, co ma też plusy dodatnie, bo kto wie, czy w przeciwnym razie Księciu-Małżonkowi nie uschłaby noga?

Cóż zatem uradzono w Genewie? Zgodnie z oczekiwaniami – nic. USA oświadczyły, że każdy kraj ma suwerenne prawo decydowania o swojej przyszłości, co wprawdzie brzmi bardzo ładnie, ale każdy rozumie, że o to właśnie chodzi, żeby ładnie brzmiało. Bo tak naprawdę to przecież wielkie mocarstwa dyktują mniejszym krajom, co im wolno, a czego nie.

Jeśli chodzi o ewentualne przystąpienie Ukrainy do NATO, to owszem – może ona tego chcieć, ile dusza zapragnie, ale art. 10 traktatu waszyngtońskiego stanowi, że przyjęcie nowego członka do Paktu wymaga jednomyślności wszystkich dotychczasowych uczestników. Wystarczy tedy, by np. Niemcy się temu sprzeciwiły i sprawa nie wyszłaby poza projekty. A trzeba pamiętać, że strategiczne partnerstwo niemiecko-rosyjskie nadal istnieje i że nawet w Genewie Stany Zjednoczone nie zagroziły żadnymi nowymi sankcjami w sprawie NordStream 2.

Zatem – wszystko dopiero przed nami, bo jeśli ustanowienie politycznego porządku „lizbońskiego”, którego najtwardszym jądrem było ustanowione 20 listopada 2010 roku strategiczne partnerstwo NATO-Rosja, trwało 25 lat, to odtworzenie go, po wysadzeniu go w powietrze przez prezydenta Obamę w roku 2013, też musi trochę potrwać – a wydaje się, iż coś takiego jest właśnie celem zabiegów prezydenta Bidena, które oczywiście trzeba przysłaniać ultrademokratyczną retoryką.

Tymczasem nasz nieszczęśliwy kraj jest wstrząsany dwiema dużymi i kilkoma mniejszymi aferami. Pierwsza, to oczywiście wprowadzany właśnie przez rząd „dobrej zmiany” „Polski Ład”. Miał być on wehikułem, na którym Zjednoczona Prawica w roku 2023 wjedzie do Sejmu i Senatu żeby obydwie izby zdominować, ale już teraz widać, że łatwo nie będzie. Wprawdzie rządowa telewizja zachwala go jak tylko może, ale co i rusz wychodzą na jaw rozmaite kiksy, na które różne grupy zawodowe – ostatnio księgowi i doradcy podatkowi – reagują irytacją.

Strasznie bowiem ten „Polski Ład” jest skomplikowany, a więc nie obejdzie się bez tworzenia coraz to nowych urzędów, które na przykład ustalałyby, jaki przedsiębiorca jest „innowacyjny”, a jaki nie – bo od tego zależą rozmaite ulgi. Oczywiście nie ma wątpliwości, że pani Zosia, albo pan Józio, którzy w tych urzędach zostaną zatrudnieni, takie sprawy rozstrzygną z właściwą sobie bystrością w mgnieniu oka, ale nie jest wykluczone, że uznany za „innowacyjnego” przedsiębiorca w odruchu wdzięczności zechce się z nimi podzielić korzyścią.

Takie rzeczy trzeba kontrolować, więc widzimy, że konieczne będzie powołanie nowych urzędów, a także – korzystanie z rozmaitych technik inwigilacji, wśród których na plan pierwszy wysunął się ostatnio złowrogi „Pegasus”.

Bo właśnie on został negatywnym bohaterem życia publicznego, chociaż, jak dotąd, ujawniły się dopiero trzy jego ofiary. Pozostałe – jak się domyślam – siedzą cicho, w nadziei, że się dowiedzą, co takiego ten cały Pegasus o nich się dowiedział. Jak powiadają Rosjanie, nikt nie jest bez grzechu wobec Boga, ani bez winy wobec cara, więc powściągliwość jest jak najbardziej wskazana.

Ale skoro już mleko się rozlało i okazało się, że podsłuchiwany przez Pegasusa był Wielce Czcigodny poseł Brejza, w swoim czasie kierujący kampanią wyborczą Platformy Obywatelskiej, to przyczyniło się to do pojawienia się rozpaczliwych odruchów desperacji. Przybrały one postać oczekiwania, że ostatnie wybory zostaną uznane za „nieważne” z powodu naruszenia zasady „równości” i w ten sposób znienawidzony reżym Jarosława Kaczyńskiego może zostanie obalony.

Widać, że nieprzejednana opozycja traci nadzieję, że kiedykolwiek uda jej się przejąć władzę w sposób normalny i chwyta się każdej okazji, niczym tonący brzytwy.

Inna sprawa, że myśl, iż do głosu ponownie dojdzie posągowa pani Małgorzata Kidawa-Błońska, Wielce Czcigodny poseł Pupka, czy zwłaszcza niemniej Wielce Czcigodna Ewa Kopacz, w każdym obywatelu musi budzić dreszcz zgrozy – i to jest chyba w tej chwili największy atut reżymu „dobrej zmiany”.

Stanisław Michalkiewicz
http://michalkiewicz.pl

Komentarzy 8 do “Na górze i na dole”

 1. FranekSter said

  Przecież Breżniew zachodu (józio bajden) I putin dawno się dogadali co do Ukrainy. Już została oddana ruskom, poza tym józio będzie redukował wojsko w Europie wschodniej
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/01/ogromny-wzrost-zgonow-osob-w-wieku.html

 2. Grace said

  Obylo sie bez „zimnego ruskiego czekisty” w tym artykule. Michalkiewicza coraz gorzej sie czyta. Chyba przez to ze ma taka obsesje na punkcie Pana Putina i Federacji Rosysjkiej

  ——
  Pani naprawdę nie zna się na ironii,,,
  Admin

 3. Michał Stanisławkiewicz said

  „Czcigodna Ewa Kopacz, w każdym obywatelu musi budzić dreszcz zgrozy – i to jest chyba w tej chwili największy atut reżymu „dobrej zmiany”

  Serio❓

 4. Peryskop said

  Pani Gracjo,

  przecież redAktor Michalkiewicz jest o niebo konkretniejszy niż WandalAluzja-Tell.

  Ale i tak obu trzeba mocno przesiewać.

 5. Grace said

  Panie Gajowy, Michalkiewicz pisze takze dla Glosu Polskiego w Toronto i naprawde rzygac sie chce od jego atakow na Pana Putina i Federacje Rosyjska. Dlatego tez nie przedluze subskrypcji Glosu, ktory czytam od wielu lat. Takich atakow na prezydenta Putina nie widze w artykulach publikowanych w Polsce. I zapewniam pana ze znam sie na ironi. Sa jednak granice ktorych przekraczas nie wolno.

 6. Grace said

  Ma Pan racje z tym przesiewaniem Panie Peryskop

 7. Mietek said

  Inna sprawa, że myśl, iż do głosu ponownie dojdzie posągowa pani Małgorzata Kidawa-Błońska, Wielce Czcigodny poseł Pupka, czy zwłaszcza niemniej Wielce Czcigodna Ewa Kopacz, w każdym obywatelu musi budzić dreszcz zgrozy – i to jest chyba w tej chwili największy atut reżymu „dobrej zmiany”.

  I tu ma rację, tu jest pies pogrzebany, większość ludzi nie cierpi pisu, ale jaki mają wybór?
  Wybór między dżumą, a cholerą, wybór między głupim, a cwaniakiem.
  Tak naprawdę nie ma żadnego wyboru.

 8. ! said

  No nie mamy wyboru ale Tusk jak powie, że „polskość to nienormalność” albo „dzieci to udręka” to wiemy czego się po nim spodziewać.

  A Jarek?
  Katolik od channuki i chabad L.
  Patriota od slava ukajini.
  Przeciwnik kolorowych imigrantów, a na migracje.gov sam podaje ilu ahmedów wpuścił.

  Żeby było kawa na ławę. Ale nie. Oni będą udawać kogoś kim nie są. I to wkurza.

  Kopacz? Ci w Grudziądzu, a ofiary szczypawek „na kowid” jest różnica w liczbach. Ale ja nie Dżugaszwili. Dla mnie każda niepotrzebna śmierć to tragedia. Jednak filmik powyższy warto obejrzeć i pomyśleć jak wtedy, a jak dziś. Dziś gorzej.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: