Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  bryś o Znaczenie wojny w XXI wie…
  axel o Premier wzywa do wojny z …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Isreal o Drażnienie Ruskiego
  Anucha o Wolne tematy (38 – …
  wnikliwym okiem o Drażnienie Ruskiego
  Anucha o Drażnienie Ruskiego
  maxi o Drażnienie Ruskiego
  szary4aequitas o Co właściwie napisał Mora…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Mietek o Drażnienie Ruskiego
  brys o Drażnienie Ruskiego
  Mietek o Drażnienie Ruskiego
  prezent o Drażnienie Ruskiego
  Cep o Norman Finkelstein: Rosja ma h…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Dlaczego ceny gazu rosną? Komisja Europejska wskazała przyczynę.

Posted by Marucha w dniu 2022-01-23 (Niedziela)

Napięcia geopolityczne są jedną z przyczyn wysokich cen gazu – powiedziała komisarz europejska Kadri Simson na konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu ministrów energii państw UE.

Jej zdaniem obecny okres jest ważny dla sektora energetycznego wspólnoty.

[Naszym zdaniem wysokie ceny gazu są spowodowane żydowską gospodarką i polityką – admin]

W krótkoterminowej perspektywie mierzymy się z niezwykle wysokimi cenami nośników energetycznych, to tendencja, którą pogłębiają napięcia geopolityczne – powiedziała Simson, odpowiedzialna za energię w Komisji Europejskiej.

Jak zauważyła komisarz, w ostatnich latach ceny gazu na świecie osiągały historyczne maksima, co pośrednio wpłynęło na stawki w Unii Europejskiej, w wyniku czego konsumenci i przemysł mieli problemy z opłacaniem rachunków.

Dodała, że Unia Europejska podjęła kroki w ramach wsparcia dla konsumentów w wysokości 21 mld euro [łatanie dziur, jakie sami zrobili – admin]

Przed zamknięciem sesji w piątek ceny kontraktów terminowych na gaz w Europie przekroczyły próg 900 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Wartość najbliższych kontraktów terminowych według holenderskiego indeksu TTF przekroczyła nieznacznie 880 USD.

Najwyższe w historii na rynku kontraktów terminowych ceny – prawie 2,2 tys. dolarów za tysiąc metrów sześciennych – odnotowano 21 grudnia. Tak wysokich notowań w Europie nie było od czasów funkcjonowania hubów gazowych – od 1996 roku.

Eksperci przypisują wzrost cen gazu w Europie kilku czynnikom: niskiemu poziomowi wypełnienia europejskich podziemnych magazynów gazu, ograniczonej podaży ze strony głównych dostawców oraz wysokiemu popytowi na skroplony gaz ziemny w Azji.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 14 do “Dlaczego ceny gazu rosną? Komisja Europejska wskazała przyczynę.”

 1. bryś said

  Szkoda, że nie mamy jednych z największych na świecie zasobów węgla.

 2. bryś said

  Szkoda, że nie w ciągu ostatniego roku nie nadrukowali tyle kasy co w ostatnich 12 latach. (usa)

 3. bryś said

  Wrzucałem parę razy, ale może ktoś jeszcze nie widział:

  Marek Zadrożniak – Cała prawda o prosumentach. Kto płaci za elektryczne szaleństwo? (10. 02. 2021) – bardzo merytoryczny wykład, prawdziwy inżynier, pracował nad tym zestawieniem 9 miesięcy. Miał być cały cykl wykładów, ale niestety pan Marek zmarł. Jeden z wielu przypadków?

  https://www.cda.pl/video/697101430

 4. bryś said

  Oczywiście nie ma jednej przyczyny, ale mamy w tym swój udział także:

  Jak Polska sprokurowała wyższe ceny gazu dla całej Europy
  https://dwagrosze.com/2021/10/ceny-gazu/

  Pod dyktando hegemona wasal polski bezskutecznie próbuje wszystkich tricków w unii aby projekt wykoleić. Porywa się w końcu na Gazprom, skarżąc rosyjski koncern za to że pobiera zbyt wysokie opłaty za gaz z rury jamalskiej. Polskę wspiera w tym EU która utworzyła hub gazowy w Rotterdamie i udaje championa wolnego rynku. Unia wraz z Polską nalegają aby w kontraktach na gaz do unii odejść od „anachronicznego” podobno wiązania cen gazu z cenami ropy, co praktykował Gazprom, i powiązać je z ceną gazu spot. Widać na tym linie papilarne hegemona który liczył że pozwoli mu to wyprzeć Gazprom wchodząc do Europy ze swoim gazem łupkowym.

  W końcu dobra nowina! Po kilku latach zmagań w ’20 Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie przyznaje rację PGNiG i EU. Wylicza retro aktywnie do 2014 „sprawiedliwą” cenę gazu wg nowej formuły i poleca Gazpromowi wypłacić PGNiG $1.5 miliarda (wg innych źródeł nawet $3 mld) w „nadpłacie”. Wasal polski dumny jak paw z tego sukcesu, hegemon zaciera ręce, szampan leje się w Brukseli.

  itd, itp

 5. bryś said

  Sztuczny deficyt gazu w EU – też ze strony dwagrosze

  Posted on 10 października 2021 by cynik9

  W Europie mamy sztuczny, spowodowany wyłącznie nieudolnością EU, deficyt gazu. To dlatego jego ceny szaleją. Benchmark TTF w Rotterdamie wzrósł w tym roku już o ponad 4X. Odpowiada to ekwiwalentnym cenom ropy rzędu $200/bb. Jaka tego jest przyczyna? Cóż – ujmując krótko, EU-durnie i ich „zielona rewolucja”, równoważna kolektywnemu samobójstwu kontynentu.

  Do tego sprowadza się zamykanie węgla i atomu jednocześnie w Niemczech. A jak Niemcy to tak samo, jak wiadomo, reszta euro wasali. Zamiast zsynchronizować przynajmniej zamykanie kopalń z otwieraniem nowych mocy w elektrowniach atomowych Angela w pijanym widzie Energiewende zaczęła zamykać oba filary dotychczasowej energetyki naraz. Przy jednoczesnym odcinaniu węgla i atomu, jedyną realną opcją jest gaz. Mnóstwo gazu i mnóstwo chętnych na gaz. A ponieważ gaz to prąd, braki prądu i selektywne blackouty jeszcze do EU wprawdzie nie dotarły ale mogą być łatwo w drodze. Hurtowe ceny elektryczności przekroczyły już psychologiczną granicę €200 za megawat w wielu krajach.

  https://dwagrosze.com/2021/10/deficyt-gazu/

 6. bryś said

  Polecam komentarze pod artykułami. Lektura z linkami na parę wieczorów.

 7. minka said

 8. rafalz said

  ceny gazu wzrosły ponieważ chcieli żeby wzrosły… i tyle. Koincydencja z pandemią/drukiem pieniądza/instrumentalnym niszczeniem łańcuchów dostaw raczej nie jest przypadkowa

  – nie wiem czy zdajecie sobie sprawę ale nasza bidna polska kolonia wybudowała gazoport w Świnoujściu. Obecnie stoją tam dwa potężne zbiorniki. Trzeci jest na ukończeniu. Mimo że Rosjanie prowadzą swoją grę o dostęp do europejskiego rynku to należy postawić pytanie dlaczego cena astronomicznie poszła w górę mimo funkcjonującej infratruktury i możliwości od ręki zakupu gazu skroplonego z innych rynków?

  – No cóż jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Amerykański gaz sprowadza „amerykańska” spółka. Aczkolwiek nie jest to jakaś państwowa firma… ale prywatne przedsięwzięcie w której udziały ma Goldman Sachs i JP Morgan. Skoro cena nie została na niskim poziomie to to oznacza że kupujemy od nich gaz nie po realnych cenach uzgodnionych w kontrakcie… ale po cenie spekulacyjnej prosto z giełdy.

 9. Lily said

  „Money and Control,is The Name of The GAME”.

  „Nowy Porzadek Swiata,BEZ Kasy Sredniej”.
  Porzadek, Lad, znaczy TO Samo.

 10. bardzo said

  Rozumię z artykułu, że gaz drogi bo go nie ma wystarczającej ilości. A nie ma gazu bo podziemne magazyny gazy są puste.

  Wszystko logiczne.

  Pozdrawiam Gremium.

  P.S. Czy w dalszym ciągu prawo zabrania ogrzewać się drewnem i kartonem?

 11. bardzo said

  Gaz podrożał? Nie zmartwienie
  Wnet zrobimy ulepszenie
  Każdy korek w dupę wsadzi,
  Potem w butlę pierdnie raz,
  I masz bracie własny gaz.

  (urywek wiersza autorstwa tancerki Mazowsza Bianki Filipowskiej)

 12. gnago said

  Gaz zdrożał bo miał zdrożeć przez grę spekulantów na giełdzie

 13. Mietek said

  Jedynie gdzie ceny gazu rosną, to w pisowskiej Polsce, oraz upadłej gospodarczo Ukrainie, reszta Europy ma długoletnie kontrakty z Gazpromem, i stałe ceny, powiązane z kursem ropy, dlatego cena gazu np, dla Niemiec, Austrii, wynosi ok 300 dol za tys m3, pis który kupuje po cenie spot, płaci na chwilę obecną ok 1000 dol za tys m3, za gaz z USA jeszcze drożej, dlatego w zeszłym roku dostawy gazu z USA były na poziomie minimalnym.
  USA nie stanowi dla Rosji w Europie żadnej konkurencji, Europa zużywa rocznie prawie 400 mld m3 gazu, z tego z USA przychodzi max ok 8 do 9 mld m3 gazu, z Rosji ok 200 mld m3 gazu, tak więc nie ma o czym nawet dyskutować.
  Europa bez rosyjskiego gazu upadnie.

 14. Mietek said

  Rosja już zarabia na wszystko, jak się okazuje, ropa Urals jest w tej chwili najwyżej notowana na świecie..
  24.01.2022

  Europa kupuje rosyjską ropę, aby zastąpić drogi gaz..

  Rosyjska ropa Ural bije wieloletnie rekordy cenowe, wyprzedzając referencyjny gatunek ropy Brent, który jest zwykle sprzedawany z dyskontem 1-3 dolarów. Świadczą o tym dane agencji cenowej Argus.

  Po raz pierwszy od 2014 r. cena Uralu przekroczyła 90 dolarów za baryłkę, a Brent od tego czasu nie jest w stanie pokonać tej granicy. Dla firm krajowych, jak i dla budżetu państwa, w takiej sytuacji są same plusy. Firmy osiągają duże zyski, budżet jest uzupełniany w oparciu o cenę Uralu – 44,2 USD za baryłkę, a reszta wpływów z eksportu ropy trafia do Narodowego Funduszu Opieki Społecznej (NWF).

  Większość czynników wzrostu cen rosyjskiej ropy w Europie ma związek z polityką, ale główny powód ma nadal charakter czysto ekonomiczny. Leży w europejskim kryzysie energetycznym. Jak wyjaśnił analityk Finamu Alexander Potavin, tej zimy w Europie wzrosło zapotrzebowanie na olej opałowy, co z kolei rozproszyły wysokie ceny gazu. Rzecz w tym, że przy silnym wzroście cen gazu część konsumentów przeszła na stosowanie czarnego oleju jako paliwa do spalania. I jest produkowany w europejskich rafineriach (rafineriach) z ciężkiej rosyjskiej ropy marki Urals.
  Jak widać na zachodzie bez rosyjskich surowców, ani rusz !

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: