Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o O reformowaniu Kościoła
  Mietek o Austria: bojkot przemówienia…
  Olo o Kłamstwo założycielskie czyli…
  Yagiel o Wolne tematy (25 – …
  prostopopolsku o O reformowaniu Kościoła
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  Marek o W Konfederacji każdy ma r…
  minka o Austria: bojkot przemówienia…
  minka o Austria: bojkot przemówienia…
  Anteas o Będziemy drugą Japonią?
  Zbigniew Kozioł o Prawybory niedemokratyczne
  Mietek o Kłamstwo założycielskie czyli…
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  Krzysztof o Będziemy drugą Japonią?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Polska i Czechy porozumiały się w sprawie Turowa

Posted by Marucha w dniu 2022-02-03 (Czwartek)

Szefowie rządów Polski i Czech podpisali porozumienie w sprawie dalszego funkcjonowania kompleksu Elektrowni Turów. Nasi południowi sąsiedzi w ramach umowy wycofają skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polska będzie musiała jednak zapłacić Czechom odszkodowanie w wysokości 45 milionów euro i spełnić szereg innych wymogów.

Do podpisania umowy doszło w Pradze, gdzie spotkali się premierzy obu państw. Strona czeska podkreśliła, że zawarcie porozumienia w sprawie kontynuacji wydobycia przez kopalnię Turów ułatwiło embargo informacyjne na prowadzone negocjacje. Czeski rząd przyjął zaś jego treść w trybie tajnym, dlatego nie ujawniono jeszcze jego dokładnych zapisów.

Premier Czech Petr Fiala poinformował, że „rozmowy były ostre i długie, ale ich finał jest szczęśliwy”. Tym samym Polska wypłaci 45 mln euro odszkodowań, dokończy barierę powstrzymującą odpływanie wód podziemnych z Czech do Polski, a także wybuduje wał ziemny zabezpieczający mieszkańców kraju libereckiego przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Stworzony zostanie też polsko-czeski fundusz na rzecz ochrony środowiska.

Fiala dodał, że do końca wydobycia w kopalni Turów monitorowane będą wskaźniki dotyczące głównie poziomu wód gruntowych, zanieczyszczenia powietrza, poziomu hałasu czy osuwania się gruntów. Sama umowa ma natomiast obowiązywać przez następnych pięć lat. Po wpłaceniu pieniędzy przez polski rząd Czesi mają więc wycofać skargę złożoną kilka miesięcy temu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu również nie ukrywał, że negocjacje z nowymi czeskimi władzami nie były łatwe. Mateusz Morawiecki uważa jednak, iż umowa przywraca stan polsko-czeskich stosunków do poziomu sprzed sporu o funkcjonowanie Elektrowni Turów. Liczy on ponadto na wycofanie skargi przez Czechów jeszcze dziś albo jutro.

Konflikt wokół Elektrowni Turów trwał od czerwca ubiegłego roku. Ówczesne czeskie władze wniosły wówczas skargę do TSUE, sprzeciwiając się rozbudowie polskiego kompleksu. We wrześniu Trybunał nałożył na nasz kraj karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za kontynuowanie działalności przez kopalnię, jednak polskie władze odmówiły jej płacenia.

Na podstawie: polsatnews.pl, businessinsider.com.pl, aktualne.cz
http://autonom.pl/

Komentarze 22 do “Polska i Czechy porozumiały się w sprawie Turowa”

 1. fernando said

  pieniadze wezną, skargi nie cafną. Znam życie. I Słowacy mi mówili co to za towarzystwo te pepiczki.

 2. revers said

  45 mln dla czchow, 80 mln dla Mecedesa lub Goldmann Sachs na Start, a Poliniakom 26 groszy z zdjetego 5% VAT na niektore wyroby artykuly spozywcze najczesciej kupowane, co i tak nie wplynelo na ceny np. masla lub chleba.

  Te 26 groszy Morawieckiego to akurat wychodzi w 5 procentowym upuscie za ruskie pierogii w stokrotce z VAT.

  To sie Putin ucieszy ze z nie 300% w cenie gazu z CBOE Chicago.

  Ceny za prad tez juz w hurcie ustalono, staad taki rabat dla Morawian Czeskich i Icka Morawieckiego.

 3. Kabatek22 said

  Porozumiały się. Mateuszek wyda nasze pieniądze dla knedlików 45 mln euro . Zgadnijcie ile to jest? No właśnie 200 mln złotych. A tak się zastrzegali
  Analiza hospitalizacji i zgonów na przełomie ostatnich miesięcy w Australii
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/01/analiza-hospitalizacji-i-zgonow-na.html

 4. Mietek said

  Do revers, dzisiaj byłem w markecie zwabiony obniżką na VAT, i co się okazało? Szok, wiele produktów w górę o prawie 100% jak kasza, groch, chleb,sery, itp, dobrze że jeszcze mięso można kupić po starej cenie, zobaczymy co będzie dalej, jedno jest pewne, nic nie ma taniej, a oszczędności beż procentu maleją, tak nas pisowcy okradają.

 5. Jabo said

  Panie Kabatek, co Pan tak się irytuje 45 milionami dla Czechów. Przyjaźń z Upadliną, to dopiero nas kosztuje! Cztery miliardy euro, które w pokłonach zawiózł PAD, to wiemy , a ile poszło, o czym nie wiemy.

 6. minka said

  DR. B. ROGALSKI O POLSKO-CZESKIM POROZUMIENIU WS. TUROWA: BĘDZIE TO ZAPŁACENIE SWOISTEGO HARACZU CZECHOM W WYSOKOŚCI PRAWDOPODOBNIE OK. 50 MLN EURO ZA WYCOFANIE SKARGI

  Mogliśmy żądać od Czech zasady wzajemności i wycofania skargi przeciwko Polsce, sugerując im, że my wystąpimy w takim wypadku z podobną skargą przeciwko Czechom (…). Porozumieliśmy się z Czechami, ale obawiam się, że będzie to zapłacenie swoistego haraczu Czechom w wysokości prawdopodobnie ok. 50 mln euro za wycofanie skargi. To nie kończy sprawy przed TSUE, bo gdzieś za dwa miesiące będziemy mieli wyrok w tej sprawie i wówczas Trybunał orzeknie, czy my przypadkiem rzekomo nie naruszamy prawa unijnego wydobywając węgiel w Turowie – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych i prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

  Porozumienie z Czechami nie może przybrać formy dyktatu wobec Polski – podkreślił dr Bogusław Rogalski.

  – Pamiętajmy o tym, że Polska – na podstawie czeskiego donosu, bardzo niesprawiedliwego i brutalnego – została zaatakowana przez Komisję Europejską, przez Trybunał Sprawiedliwości UE, który narzucił nam odsetki karne w wysokości 500 tys. euro dziennie, domagając się zamknięcia wydobywania węgla w naszej kopalni w Turowie na podstawie tylko i wyłącznie czeskich żądań, nie badając zupełnie kwestii od strony formalno-prawnej czy faktycznej, jak wygląda wydobycie węgla, jak istotne jest ono dla polskiej gospodarki i polskiej energetyki – przypomniał gość „Aktualności dnia”.

  Donos ze strony Czech złożony na nasz kraj wpisuje się w działania gospodarczo-polityczne Niemiec wymierzone przeciwko Polsce – wskazał ekspert ds. międzynarodowych.

  – Czesi po prostu wykonali pewne zalecenia czy sugestie niemieckie, które pozwoliły na ingerencję TSUE i KE w kwestię polskiej energetyki, w kwestię polskiego górnictwa. Nie jest żadną tajemnicą, że Niemcom bardzo zależy na tym, aby polskie elektrownie, polskie kopalnie, które są napędzane metodą tradycyjną, czyli węglową, najtańszą z możliwych, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii, aby one były systematycznie zamykane, co spowodowałoby potężny kryzys energetyczny i gospodarczy w Polsce i zmusiłoby nasz kraj do kupowania energii przede wszystkim z Niemiec. Takie było podłoże tego konfliktu i pamiętajmy o tym, że to z inicjatywy Niemiec Czechy sprawiły nam potężny kłopot, z którym dzisiaj musimy się borykać – akcentował poseł do PE VI kadencji.

  Tymczasem rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii stwierdził, że Polska naruszyła unijne prawo, przedłużając koncesję na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów.

  Nie można zgodzić się z takim twierdzeniem – zaznaczył prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

  – Nie może być wybiórczego traktowania kopalni, wybiórczego traktowania państw, a przede wszystkim nie możemy zgodzić się na bycie wiecznym chłopcem do bicia w relacjach wewnętrznych Unii Europejskiej i w relacjach pomiędzy instytucjami unijnymi a Polską. A tak się niestety dzisiaj dzieje – zauważył.

  Polska na samym początku konfliktu z Czechami ws. Turowa miała bardzo wiele argumentów, aby ten konflikt zatrzymać, aby zastopować działania Czech wobec naszego państwa – podkreślił dr Bogusław Rogalski.

  – W dyplomacji jest taka podstawowa zasada – zasada wzajemności – a tej zasady zabrakło w kontekście żądań czeskich wypłacania odszkodowań państwu czeskiemu za rzekomą utratę wód gruntowych przez gminy czeskie po drugiej stronie granicy. Tej wzajemności zabrakło, a mogliśmy skorzystać z trzech rzeczy. Pierwsza – Czesi od lat 50-tych mają wobec Polski dług graniczny. Podczas wytyczania granicy po II wojnie światowej Czesi do dzisiaj nie przekazali Polsce ok. 400 hektarów terytorium, które są nam dłużne ze względu na umowę międzynarodową, regulującą kwestię przebiegu granicy. Ten argument mogliśmy wówczas zastosować – wyjaśnił gość Radia Maryja.

  Kolejny instrument, z którego mogła skorzystać Polska, wiąże się z czeską kopalnią ČSM – wskazał ekspert ds. międzynarodowych.

  – Zaraz za granicą polską, a wręcz na granicy polsko-czeskiej, działa kopalnia ČSM, która ma 22 km2, więc jest prawie takiej samej wielkości jak kopalnia w Turowie i ona rzeczywiście działa negatywnie na środowisko, co stwierdzały polskie samorządy. Mogliśmy również żądać od Czech zasady wzajemności i wycofania skargi przeciwko Polsce, sugerując im, że my wystąpimy w takim wypadku z podobną skargą przeciwko Czechom. Myślę, że to by ich skutecznie zatrzymało – ocenił.

  Kolejną kwestią, którą powinno się poruszyć w kontrze do działań strony czeskiej, jest działanie kopalni leżącej na terenie Niemiec, trzykrotnie większej od Turowa, wykupionej przez koncern z Czech.

  – Jest to kopalnia w miejscowości Jänschwalde, też przy granicy z Polską, która generuje bardzo duże problemy dla środowiska naturalnego, realne problemy – w przeciwieństwie do tych, które generuje Turów. Należało tych argumentów użyć w dyskusjach ze stroną czeską po to, aby ta skarga i aby działania przeciwko Polsce nie uzyskały poparcia przede wszystkim i Komisji Europejskiej i TSUE. Stało się odwrotnie. Porozumieliśmy się z Czechami, ale obawiam się, że będzie to zapłacenie swoistego haraczu Czechom w wysokości prawdopodobnie ok. 50 mln euro za wycofanie skargi. To nie kończy sprawy przed TSUE, bo gdzieś za dwa miesiące będziemy mieli wyrok w tej sprawie i wówczas Trybunał orzeknie, czy my przypadkiem rzekomo nie naruszamy prawa unijnego wydobywając węgiel w Turowie – mówił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

  Całą rozmowę z dr. Bogusławem Rogalskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

  https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-dr-b-rogalski-o-polsko-czeskim-porozumieniu-ws-turowa-bedzie-to-zaplacenie-swoistego-haraczu-czechom-w-wysokosci-prawdopodobnie-ok-50-mln-euro-za-wycofanie-skargi/

 7. plausi said

  Za „inne wymogi” ekstra

  „Polska będzie musiała jednak zapłacić Czechom odszkodowanie w wysokości 45 milionów euro i spełnić szereg innych wymogów. ”

  Za 45 milionów euro to mógł rząd w Warszawie zadbać wcześniej o „spełnienie szeregu innych wymogów”, i tak to będą Polacy musieli za to „spełnienie” zapłacić jeszcze raz. Ciekawe, czy transfer ekstra kasy do Czech był w Warszawie od początku tak pomyślany, to byłoby pytanie, kto miał z tego skorzystać.

  Przy odrobinie odwagi a może i tupetu może ktoś postawić pytanie:
  Kto jest za tę szkodę odpowiedzialny, bo kto zgarnie tę forsą, to pewnie nie uda się ustalić? Koledzy w Czechach są chyba szczęśliwi, że dostali taką dodatkową kasę do rozdysponowanie aby „wypi}ć i zakąsiś”, pewnie bez większej kontroli.

  Nazwijmy to rabunkiem w wykonaniu administracji warszawskiej.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#PPZ

 8. Homolka said

  DDopoki smrodziuchy zydowskie Beda rzadzic nasza POLSKA TO nic dobrego dla nas nie bedzie.

 9. Turow dostal kopniaka prawidlowo za kompletny brak kompetencji przy prowadzeniu kopalni odkrywkowej.Kazdy projekt operacyjny musi byc bezwzglednie prowadzony zgodnie ERA (Evironment Risk / Impact Assessment) i aktualizowany dla kazdej fazy dzialanosci gorniczej. Dochodzi do tego prezentacja aktualizacja map piezomertrycznych dt poziomu wod, ich zmian, zaznieczyszczczen (pelnych badan hydrogeologicznych, projektu technicznego planow i aktualnego wydobycia..). Raporty winny okresow byc publikwane i dyskutowane ze wszystkimi zainteresowanymi stronami….Pieprzenie ze mozemy skarzyc Czechow czy Szkopow ….to obowiazek ten miala kierownictwo Turowa gdy obserwowala problemy i zadac wzajemna wymiane powyzszych dokumentow celem ocen niezgodnosci EIA po drugiej stronie….. No coz
  Rzad moze skladac sie z debili ale specjalisci i dyrekcja i operacyjni managerowie to winni byc najwyzszej klasy specjalisci a nie band szieci bawiacych sie w piaskonicy. Jezli takki sam poziom kompetencji mamy ponizej poziomu generalow w armi to dziekuje…i krzyczymy o obronie przed Ruskimi . Wstyd taka armie czy takie rzad wogole atakowac…niepelnosprawnych sie nie bije …

 10. Zaniepokojony said

  ,,…porozumienia w sprawie kontynuacji wydobycia przez kopalnię Turów ułatwiło embargo informacyjne na prowadzone negocjacje. Czeski rząd przyjął zaś jego treść w trybie tajnym, dlatego nie ujawniono jeszcze jego dokładnych zapisów.”.
  Quź*a. Tajne z Czechami, tajne z Ukrainą. To z kim jeszcze tajne porozumienie/a Ten Rząd podpisał?
  Ps. Może ,,…my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej…” ( za Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej) jesteśmy w stanie wojny np. z mieszkańcami Wenus, Marsa? O niczym nic nie wiemy, ,,słodko śpimy”, a teraz w każdej chwili ,,…Marsjanie atakują!” ( i nie od 13 grudnia 1996 roku (!), kiedy to Polska stała nad przepaścią, tylko po 2015 roku, kiedy dzięki wytężonym działaniom Rządu ,,dobrej zmiany”).

 11. Lily. said

  Obaj na zdieciu, w Bialych koszulach i Niebieskich krawatach.

 12. bardzo said

  Bo, pani Lily, kruk krukowi kruka nie wykruka…

 13. JerzyS said

  Lily. said
  2022-02-04 (Piątek) @ 05:34:57

  Obaj na zdieciu, w Bialych koszulach i Niebieskich krawatach.
  ————————————–
  A skąd wiadomo , że te krawaty są niemieckie?
  Może tylko metka, a w Chinach szyte.

 14. Lily said

  Kto przejal WLADZE po 04.06.1989 r,w Polsce?..
  „Po Owocach i Symbolach Ich rozpoznacie”.

 15. AlexSailor said

  @Mietek

  Pan nie rozumie? Taki jest właśnie plan gospodarczy PISu.
  W bankach ludzie mieli 800 miliardów, teraz mają 1000 miliardów, a ile mają w gotówce? Połowę? Ćwierć z tego?
  W 2016r. potraktowali to inflacją i przy skromnych 5% zarąbali ludziom 50 miliardów złotych. To jest mniej więcej drugi podatek dochodowy.
  To stąd (i z szalonego zadłużania się – 500 miliardów od 2015r.) te pieniądze, którymi tak rzucają i, które tak bezczelnie kradną.
  W kolejnych latach inflacja tylko rosła, żeby osiągnąć 10% co najmniej w 2019r.
  Teraz to co najmniej 20%, a w 2022 pewnie osiągniemy 30%.
  Ze względu na walkę konkurencyjną część firm nie ponosiło cen, i jest obecnie w sytuacji bez wyjścia – musi bo padnie.
  Do tego rabunek zwany Polskim Wałem, który uderzy przede wszystkim w pracujących i utrzymujących kraj.

  Wracając do inflacji – w ciągu 6 lat zrabowano ludziom 900 miliardów złotych i zadłużono kraj na następne 500 miliardów.
  Za takie pieniądze można się bawić.
  Żadne tam uszczelnienie VAT i podobne.

  A były to pieniądze odłożone przez ludzi na starość, na mieszkanie, na ślub, na dziecko i jego wykształcenie,
  np. studia, na leczenie, na marzenia, na założenie firmy, na rozwój gospodarstwa lub firmy,
  itp.

  Morawiecki powiedział, co zostało nagrane, że Polacy „mają zapierdalać za miskę ryżu, jedni mają kopać rowy, a inni je zakopywać”.
  I POLACY wybrali na drugą kadencję partię, która zrobiła z niego premiera.
  Wiedząc o jego wypowiedzi.

  Chleb podrożał ponad 100%, masło kupiłem z średnim sklepie po 10 zł kostka, za chwile cała żywność zdrożeje 100%.
  Oby staniały jachty, ale nie sądzę.

  Polacy dalej popierają PIS, Lewicę, PO i PSL.
  Wenezuela nas czeka.
  20 jaj za miesiąc pracy – mniej więcej miska ryżu.
  Tyle, że u nas zakazują trzymania kur.

 16. Lily said

  Minister Finansow w Kaczynskiego partii
  z Importu, nie tylko On jeden.
  „Polacy chca, obrotu Bezgotowkowego”.T.K.
  Czyli Calkowitej Inwigilacji.
  Komu To Najbardziej potrzebne.?.
  „Obrot Bezgotowkowy”. Sa To wytyczne
  architektow OD „Nowego Porzadk Swiata”.

 17. Isreal said

  porozumiały się …. pepiczek tupnął, kundel zapłacił ………

  ale jazda ………

 18. Boydar said

  Rozumiem, że jak ta czeska woda zobaczyła potwierdzenie przelewu to uznała że nie ma już sensu dalej przeciekać na polską stronę.

 19. Kar said

  ..uczcie sie polskie rzydy od rezolutnych zwierzat. Arogancja pomieszana z nonszalancja byla silnie rekomendowana zalecana dla polin kliki w przypadku schadzek Polska Czechy

 20. Boydar said

  Głodne, a noża do konserw nie zabrały

 21. Olo said

  Re. 4 Mietek

  Celem jest holokaust Polaków. Na początek, w wyniku obostrzeń i ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, wykończono ludzi w wieku 60-70 lat. Teraz pod ekonomiczny nóż idą 40-50-latkowie. Reszta będzie zapierda***ć za miskę ryżu.

  Hitler i Stalin mieli więcej litości dla Polaków niż bandyci z reżimu dobrej zmiany. Za kilkadziesiąt lat ma nie być ani jednego Polaka.

 22. minka said

  Kompromitacja polskiego rządu w sprawie Turowa

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: