Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  Krzysztof o Będziemy drugą Japonią?
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  Krzysztof M o Będziemy drugą Japonią?
  Mietek o Będziemy drugą Japonią?
  Siekiera_Motyka o Ukraińskie zboże ma nie pozost…
  Gnostyk o Jałta 1945 – polskie zwyc…
  Mury polskiej wrogoś… o Mury polskiej wrogości
  lewarek.pl o Pożegnanie z Europą?
  lewarek.pl o Jałta 1945 – polskie zwyc…
  Greg o Ukraińskie zboże ma nie pozost…
  Mietek o Soros i Biden kontra Neta…
  Boydar o Mury polskiej wrogości
  Isreal o Ukraińskie zboże ma nie pozost…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jak legalnie bronić się przed przymusem?

Posted by Marucha w dniu 2022-02-04 (Piątek)

Ostatnio stała się głośna sprawa kapłana, który został aresztowany za płatne pośredniczenie w uzyskiwaniu fałszywego poświadczenia o wiadomym zabiegu. Nie znam szczegółów, ale sprawa jest oczywiście bulwersująca.

[Mniej chyba bulwersująca, niż dawanie świadectw chrztu żydowskim dzieciom podczas okupacji – admin]

Z drugiej strony niestety mamy ze strony przedstawicieli hierarchii nachalne zachęcanie czy wręcz naleganie na poddawanie się wiadomemu zabiegowi. To jest nie mniej skandaliczne pod każdym względem, zarówno zdroworozsądkowym, jak też moralnym i teologicznym. Przygotowuję właśnie swoją teologiczną wypowiedź w tej kwestii.

Tymczasem na szybko pragnę przedstawić rozwiązanie, o którym się właśnie dowiedziałem, a które w Polsce jest chyba jeszcze nie znane. Prezentuje je austriacka telewizja internetowa AUF1.

Pokrótce zasady:

1. Przede wszystkim bardzo zachęcam każdego do zapoznania się z ulotką przypisaną do danego preparatu, wydaną przez producenta. Bez jej uważnego przeczytania i zrozumienia, nie należy przyjmować preparatu. Lekarz czy osoba podająca preparat ma obowiązek wyjaśnić wszelkie niejasności i wątpliwości. Tym bardziej nie należy przyjmować preparatu, jeśli osoba podająca go nie okazuje ulotki czy jej nie potrafi wystarczająco wyjaśnić.

2. W każdej ulotce medycznej przypisanej do danego preparatu jest podane, że nie należy go stosować u pacjentów z alergią na któryś ze składników preparatu. Te składniki oczywiście muszą być również podane. Jest ich zwykle spora ilość. Jeśli nie wiemy, czy nie mamy alergii na którykolwiek składnik – a tego nie wiemy bez specjalistycznego badania, wówczas powinniśmy i mamy prawo odmówić przyjęcia preparatu.

Lekarz wydaje wtedy skierowanie na specjalistyczne badanie alergologiczne, za które powinno płacić NFZ. Dopiero gdy zostanie ono wykonane, wówczas może zostać wydana opinia lekarska orzekająca, że dana osoba nie ma alergii na dane składniki i jest tym samym zdolna do przyjęcia danego preparatu. Taka opinia oznacza, że dany lekarz bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne niepożądane skutki przyjęcia preparatu. Raczej trudno będzie znaleźć lekarza, który wyda taką pozytywną opinię popierającą przyjęcie preparatu.

3. Dopóki nie ma pozytywnej opinii, wystarczy wydane przez lekarza zaświadczenie, że pacjent jest w toku badania zdolności do przyjęcia preparatu. To zaświadczenie chroni prawnie przed przymusem przyjęcia preparatu. W razie groźby utraty pracy czy jej wypowiedzenia mamy w ręce mocne narzędzie dochodzenia swoich praw w sądzie. [… ale uny mają pały – admin]

Rozwiązanie to jest oferowane w kilku językach na stronie internetowej Liberation Express. Niestety nie ma jej jeszcze w języku polskim. Wzywam polskich lekarzy i prawników do stworzenia tego typu pomocy dla tych, którzy nie chcą się poddać przymusowi przyjmowania wiadomego preparatu.

Wersja do posłuchania:

https://teologkatolicki.blogspot.com

Komentarze 23 do “Jak legalnie bronić się przed przymusem?”

 1. kontra said

  prawnik kowid prostooprawie.eu
  https://prostooprawie.eu/

 2. bryś said

  Zięba teoretyzował o tym jakieś 2 lata temu. Dokładnie o tym samym. Jak znajdę to wstawie.

 3. bryś said

  „sprawa jest oczywiście bulwersująca” – dokładnie. Za okupacji za fałszowanie kenkarty była kara śmierci.

 4. bryś said

  https://stopnop.com.pl/ – to stowarzyszenie działa w sprawie przymusu szczepień dzieci od lat. Są tam różne zakładki, wzory pism, wartościowe linki. Polecam też.

 5. Listwa said

  Ten blog https://teologkatolicki.blogspot.com prowadzi ks. Olewiński jest to porządnie wykształcony Indultowiec, ale ze skrzywieniem.. Jest niby całym sobą za Tradycją, ale jakoś go Bractwo uwiera. Chyba doktorat robił w Niemczech pod opieką kard. Mullera i tam chyba obecnie przebywa.
  Jednak gdy mu się wskaże błąd to komentarza nie puszcza.

  Jak deklaruje, sprawy kapłana nie zna, ale za komentowanie się bierze i to z oceną negatywną. Cały Indult, niby ciepły i słodki, a szpile wbije.

  Odnośnie „głośna sprawa kapłana” to nie znamy zarzutów. Pan Piskorski był już w areszcie, a długo nie potrafili mu konkretnych zarzutów postawić. Zaczynali od szpiegostwa na rzecz Rosji, a skończyli na kształtowaniu opinii publicznej, co karalne nie jest. W efekcie sprawa została zawieszona, zabezpieczenie 200 000 zł wzięte i cisza w temacie. No i oczywiscie przewalały się medialne oskarzenia oraz oburzenie patriotów z papieru.

  Ów kapłan do winy się nie przyznał, odmawia składania zarzutów jest pod opieką braci i prawnika.
  Więc ks. Olewiński, wielki doktor i etyk, moralista i duszpasterz nie powinien tak sobie napluć jednym zdaniem i uciec do krytyki hierarchii. (nawiasem mówiąc sporo jest spóźniony).

  Ale czekamy na jego teologiczną wypowiedź. Mógłby przy tym poczekac na ostateczną i oficjalną wersję zarzutów. Przy czym i wtedy jego negatywne oceny są przedwczesne, oskarzycielem posiłkowym nie jest.

  Natomiast ta jego propozycja, którą światu objawił, te niby rozwiązanie z Austrii Jak legalnie bronić się przed przymusem, to naiwne, blade i żałosne – gdy prawo tyran tworzy.

  I tyle jest z jego komentarza,

 6. Listwa said

  ad 5

  ‚Nazywam się Dariusz Józef Olewiński. Jestem kapłanem Archidiecezji Wiedeńskiej. Tytuł doktora teologii przyznano mi na Uniwersytecie w Monachium na podstawie pracy doktorskiej przyjętej przez późniejszego Prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, kard. Gerharda L. Müllera oraz examen rigorosum z oceną „summa cum laude”. Od 2005 r. prowadziłem seminaria na uniwersytecie w Monachium oraz wykłady w seminarium duchownym.

 7. WakeUp said

  Dużo również pomocy prawnej można znaleźć na stronie Pana Grzegorza Płaczka
  Dane CDC pokazują 40% wzrost liczby zgonów wśród osób w wieku od 18 do 49 lat w USA-2021 r
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/01/dane-cdc-pokazuja-40-wzrost-liczby.html

 8. Voodoosch said

  Po prostu tego nie wzialem. Jakby mi ktos kazal, np. z pracy, to bym skontaktowal sie z prawnikiem i by pracodawca zmiekl w ciagu pierwszego telefonu od kancelarii. Moi znajomi tak zrobili i nawet testow nie musza robic. Prawie kazda sprawa przeciwko srowidowym wymyslom w sadzie jest wygrana.

 9. Robert Smialowski said

  Ksiądz wspomniany na pocz. artykułu właśnie został zwolniony z aresztu przez sąd. I chwała Bogu, księdzu i sądowi ! Jak najwięcej takich księży w Polsce !

 10. Józef Bizoń said

  „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19″

  Na końcu tego kwestionariusza mamy:

  „Oświadczenie
  Oświadczam, że dobrowolnie wyrażam zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.
  Potwierdzam, że zostały mi przekazane informacje dotyczące tego szczepienia i je zrozumiałam/zrozumiałem.
  Zostały mi udzielone również odpowiedzi na wszystkie zadane przeze mnie pytania i zrozumiałam/zrozumiałem udzielone mi odpowiedzi.
  Data i podpis”

  Jak ktoś podpisze to oświadczenie, to wszystkie tego skutki bierze tylko na siebie.
  Inny kwestionariusz nie istnieje.

  .https://www.klinika-rzeszow.pl/wp-content/uploads/2020/12/kwestio_doc-1.pdf

  Teraz jest głośno o tzw. inicjatywie sanockiej broniącej niby medyków przed przymusowymi szczepieniami, która w istocie jest przybudówką Zakonu Maltańskiego.

  „Stosunki Polski z Zakonem Maltańskim

  Zakon Maltański jest podmiotem prawa międzynarodowego wykonującym suwerenne funkcje. Zakon posiada własną konstytucję, własne, niezależne źródła prawa oraz własną organizację. Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Polską a Suwerennym Wojskowym Zakonem Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, zwanym Rodyjskim i Maltańskim, na szczeblu ambasadorów zostały nawiązane na mocy dwustronnego porozumienia z 9 lipca 1990 r.

  Pierwszym przedstawicielem Zakonu Maltańskiego w Polsce (od 26.06.1991 r.) został ambasador François hrabia de Waresquiel (rezydujący w Paryżu). Pierwszym przedstawicielem RP przy Zakonie Maltańskim (od 21.06.1991 r.) został ambasador Henryk Kupiszewski, jednocześnie ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

  Najdłużej, jak do tej pory, urzędującym ambasadorem Zakonu w Polsce był J.E Vincenzo Manno (2004 – 2020 r.) który jednocześnie był pierwszym przedstawicielem Zakonu posiadającym siedzibę w Warszawie.
  Obecnie, funkcję ambasadora pełni J.E. Niels Carl Alexander Lorijn.
  Polskę reprezentuje przy Zakonie Maltańskim ambasador przy Stolicy Apostolskiej pan Janusz Kotański.

  Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z innymi podmiotami międzynarodowymi niebędącymi państwami za wyjątkiem Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich, Stolicy Apostolskiej oraz Palestyny.

  Stosunki między Polską a Zakonem Maltańskim są bardzo dobre. Od nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1990 r. do 2007 r. wizytę w Zakonie, przy okazji wizyty w Watykanie, złożył prezydent RP (Aleksander Kwaśniewski w 2000 r.) oraz dwukrotnie premierzy RP (w 1992 r. Jan Olszewski i w 2006 r. Kazimierz Marcinkiewicz).

  W dniach 12-15.05.2007 r. odbyła się pierwsza po II wojnie światowej wizyta oficjalna Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Fra’ Andrew Bertiego (Kraków, Częstochowa, Warszawa), który spotkał się z prezydentem RP i premierem RP oraz z marszałkami Sejmu i Senatu. Podpisano przy tej okazji dwa porozumienia: umowę o współpracy między rządem RP z dnia 14 maja 2007 r. (ze strony polskiej Ministerstwo Zdrowia) oraz dalszym funkcjonowaniu Maltańskiego Punktu Medycznego przy Sanktuarium na Jasnej Górze (władze samorządowe Częstochowy).

  Zakon działa bardzo aktywnie w Polsce poprzez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, który prowadzi m.in. ośrodki pomocy medycznej. Zakres aktywności Zakonu Maltańskiego obejmuje działalność na polu opieki medycznej, pomocy społecznej i humanitarnej. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 105 państwami i posiada swoje przedstawicielstwa przy organizacjach multilateralnych.

  Dzięki swojej neutralności i apolityczności Zakon podejmuje się działalności mediacyjnej. Angażuje się także w takie programy jak np. wprowadzenie zakazu używania min przeciwpiechotnych.”

  http://ambasada.zakonmaltanski.pl/o-ambasadzie/

 11. Antychazar said

  Kancelaria premiera dostała 5 milionów dolarów łapówki od Googla za promowanie szczepień ujawnił Pospieszalski: https://wprawo.pl/sympozjum-oblicza-pandemii-referat-jana-pospieszalskiego-kancelaria-premiera-otrzymala-5-mln-dolarow-od-google-na-promocje-szczepien-wideo/
  Takie mamy mendy, wiadomego pochodzenia, w polskim swądzie nie rządzie

 12. Józef Bizoń said

  Inicjatywa sanocka (chcąca iść z Podkarpacia na całą Polskę) i jej związek z Zakonem Kawalerów Maltańskich.

  To z Zakonu Kawalerów Maltańskich wspieranych przez Fundację Zakon Maltański w Polsce wywodzi się pierwszy polski minister pandemista prof. Łukasz Szumowski. Zresztą nie tylko on, ale bardzo wielu ministrów zdrowia (pandemistów) po całym świecie. Zakon Maltański działa w 120 krajach.
  https://jozefbizon.wordpress.com/2020/04/19/filister-zakonu-maltanskiego-lukasz-szumowski-objal-ministerstwo-zdrowia-rp/

  Zaś woluntariuszem Fundacji Zakon Maltański w Polsce jest Ryszard Skotniczny – główny aktor Inicjatywy Sanockiej, który w swoim dworku w Komborni (Podkarpacie) organizuje Opłatek Maltański.
  Jedną z przybudówek Zakonu Maltańskiego jest Wolontariat.
  Ryszard Skotniczny pełni w nim rolę koordynatora, a teraz to obudowuje inicjatywą sanocką.
  Prawą jego ręką jest gardłujący Jacek Kotula. Pełni on rolę naganiacza.

  Zakon Maltański ma też swój patronat honorowy (17 hierarchów kk), a pośród nich .
  JEm. Ks. Kazimierz Kardynał Nycz (Warszawa).
  http://oplatekmaltanski.org/patronat/

  Zanim powierzysz inicjatywie sanockiej obronę przed przymuszaniem do zaszczepienia się i sprawy związane z zatrudnieniem w placówce służby zdrowia – to wpierw dowiedz się z kim i z czym masz do czynienia. Obrona przed przymusem szczepień to punkt startu do utworzenia dużego ruchu społecznego pod parasolem i kierownictwem działającego w Polsce Zakonu Kawalerów Maltańskich.

 13. Jacek said

  Nie ulotka tylko charakterystyka produktu leczniczego, ulotka dla pacjenta jest tylko zmanipulowaną i zakłamaną częścią tej charakterystyki.

 14. Maha said

  Bulwersujące to jest to, że go złapano. To, że ludzie próbują się bronić przed tym kurewstwem na wszelkie sposoby to powinno cieszyć nie bulwersować!!!
  Może nie trzeba by uciekać się do takich rozwiązań gdyby hierarchia chociaż raz stanęła na wysokości zadania i powiedziała co to wszystko jest warte i co ma na celu ta cała plandemonija!! Tchórze przyklepali szczepionki, niemożliwe do wyprodukowania bez aborcji a potem bronili życia poczętego….bez mrugnięcia okiem…cięzka hipokryzja……wymiotować sie chce, jak się na to patrzy….

 15. Józef Bizoń said

  Inicjatywa sanocka – idąca z Podkarpacia na całą Polskę – i jej związek z Zakonem Kawalerów Maltańskich.

  To z Zakonu Kawalerów Maltańskich wspieranych przez Fundację Zakon Maltański w Polsce wywodzi się pierwszy polski minister pandemista prof. Łukasz Szumowski. Zresztą nie tylko on, ale bardzo wielu ministrów zdrowia (pandemistów) po całym świecie. Zakon Maltański działa w 120 krajach.
  https://jozefbizon.wordpress.com/2020/04/19/filister-zakonu-maltanskiego-lukasz-szumowski-objal-ministerstwo-zdrowia-rp/

  Zaś woluntariuszem Fundacji Zakon Maltański w Polsce jest Ryszard Skotniczny – główny aktor Inicjatywy Sanockiej, który w swoim dworku w Komborni (Podkarpacie) organizuje Opłatek Maltański.
  Jedną z przybudówek Zakonu Maltańskiego jest Wolontariat.
  Ryszard Skotniczny pełni w nim rolę koordynatora, a teraz to obudowuje inicjatywą sanocką.
  Prawą jego ręką jest gardłujący Jacek Kotula. Pełni on rolę naganiacza.

  Zakon Maltański ma też swój patronat honorowy (17 hierarchów kk), a pośród nich .
  JEm. Ks. Kazimierz Kardynał Nycz (Warszawa).
  http://oplatekmaltanski.org/patronat/

  Zanim powierzysz inicjatywie sanockiej obronę przed przymuszaniem do zaszczepienia się i sprawy związane z zatrudnieniem w placówce służby zdrowia – to wpierw dowiedz się z kim i z czym masz do czynienia. Obrona przed przymusem szczepień to punkt startu do utworzenia dużego ruchu społecznego pod parasolem i kierownictwem działającego w Polsce Zakonu Kawalerów Maltańskich.

 16. ! said

  „Ten blog https://teologkatolicki.blogspot.com prowadzi ks. Olewiński jest to porządnie wykształcony Indultowiec, ale ze skrzywieniem.. Jest niby całym sobą za Tradycją, ale jakoś go Bractwo uwiera. Chyba doktorat robił w Niemczech pod opieką kard. Mullera i tam chyba obecnie przebywa.
  Jednak gdy mu się wskaże błąd to komentarza nie puszcza.”

  W 100% skopiowane słowa księdza Bańki z FSSPX z jego filmików.
  Co ciekawe ks. Bańka sam kasuje wpisy gdy ktoś mu wykaże błąd. Nawet za sam pseudonim potrafi kogoś zbanować tłumacząc się, że doszukał się w nim czegoś szkodliwego.

  Ale do meritum: poszło między ks. Olewińskim i ks. Bańką o tekst kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, a dokładnie o „i wyniszczasz Swoje Bóstwo”. Ksiądz Olewiński stwierdził, że to jest fragment heretycki. Ksiądz Bańka przeciwnie. I tak się żerli.
  Szkoda, że Listwa nie napisze nic od siebie tylko kopiuje słowa i myśli duchownego z Bractwa. Tak jak skopiował paszkwil wyborczej o aresztowaniu Olszańskiego.

 17. 1. Czy w ulotce dołączonej do tej substancji pisze coś o szczepionce?

  2. Czy wiadomo, jak powinna być przechowywana ta substancja? Na początku tej zbiorowej histerii były doniesienia o konieczności przechowywania w ekstremalnie niskich temperaturach… To już nie obowiązuje?

  3. Do czego służy ta substancja? Jakie jest jej działanie?

  4. Czy skład tej substancji jest jawny?

  5. Co zawiera ta substancja?

 18. JerzyS said

  Antychazar said
  2022-02-04 (Piątek) @ 19:51:17

  Kancelaria premiera dostała 5 milionów dolarów łapówki od Googla za promowanie szczepień ujawnił Pospieszalski:

  https://wprawo.pl/sympozjum-oblicza-pandemii-referat-jana-pospieszalskiego-kancelaria-premiera-otrzymala-5-mln-dolarow-od-google-na-promocje-szczepien-wideo/

  Takie mamy mendy, wiadomego pochodzenia, w polskim swądzie nie rządzie
  ======================================================

  Ciekawe ile dostała Policja?

 19. Olo said

  Na całym świecie dawno już zapomną o „pandemii”, obostrzeniach i paszportach kowidowych, a w Polin kaczyści wprowadzą przymus szczepień i jeszcze przez co najmniej trzy lata dłużej będą depopulować Polaków. Zakład?

 20. Listwa said

  @ !
  Błądzisz. Zabacz wpis @6.
  Jak mu ktoś wpisuje komentarze pod nickami szatanistycznymi ro dobrze robi,
  gdy ktoś promuje głupie teksty to też dobrze robi. Dba o to, aby jego komentarz i komentarze widzów reprezentowały pewną wartość a nie śmietnisko. .

 21. Listwa said

  @ 16 !

  „Tak jak skopiował paszkwil wyborczej o aresztowaniu Olszańskiego.”
  – o co ci chodzi, narwany? Zacytowałem, jako informację o fakcie. Wynikało z tego też jak oni do tego podchodzą, co nie znaczy ze z nimi się zgadzam.

 22. revers said

  No jezscze kilka pan od badania afery Amber Gold i wszystkich wezma za morde za poslanka Wasserman …

  M.W „A z samą ustawą covidową i obostrzeniami sytuacja jest kłopotliwa – stwierdziła poseł PiS Małgorzata Wassermann. I zauważyła, że ona sama jest „zwolenniczką ostrzejszych rozwiązań”. ”

  odleciala panienka prawicy? czy walnelo jej w dekiel od @zlortych strzalow, zlotych spryce i zlotych smiecionek mRNA.

  https://dorzeczy.pl/opinie/260053/wassermann-mam-nadzieje-ze-dymisja-niedzielskiego-nie-nastapi.html

  a odwracajac lustrzanie napis PIS firmowy, otzymuje sie SLD.

  To kto w tym kraju jest lewica, kto prawica, jak wszycy czza divoka?

 23. Józef Bizoń said

  Mamy do czynienia z przymusem wyrażenia dobrowolnej zgody na przyjęcie preparatu genetycznego (czyli z szantażem), a nie z przymusem podania tego preparatu.
  To jest zasadnicza różnica.

  Czytanie ulotki czy składu preparatu sugeruje istnienie przymusu przyjęcia preparatu bez wyrażenia na to dobrowolnej zgody, podczas gdy nic takiego nie zachodzi.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: