Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szwecja: odbiorców „dezinformacji” otoczą „opieką psychologiczną”

Posted by Marucha w dniu 2022-02-08 (Wtorek)

Szwedzki rząd uruchomił Agencję Obrony Psychologicznej (szw. Myndigheten för psykologiskt försvar), działającą w ramach podporządkowanej premierowi Agencji Sytuacji Nadzwyczajnych (MSB).

We wrześniu tego roku w kraju odbędą się wybory parlamentarne. Już teraz pojawiają się głosy, że nowa instytucja zawężać będzie pole debaty publicznej.

Powrót zimnej wojny

Oczywiście, uruchomienie agencji związane jest z militaryzacją dyskursu publicznego władz szwedzkich, przypominającego tą z okresu zimnej wojny. Dodatkowo, coraz częściej pojawiają się głosy atlantystów postulujących członkostwo neutralnego skandynawskiego królestwa w NATO.

[Szwecja była w gronie Państw Osi, nie przynależąc do nich formalnie. Teraz jest faktycznie członkiem NATO, choć też nie jest członkiem tej organizacji – admin]

Formalnie Agencja Obrony Psychologicznej ma zajmować się zwalczaniem „dezinformacji”, a co najmniej odnotowywaniem jej przypadków.

Wiceszef tej nowej struktury, Magnus Hjort stwierdził, że „Państwa autorytarne od kilku lat próbują wpływać na wybory. Różnica polega na tym, że obecnie za pośrednictwem mediów społecznościowych możliwości wpływania na ludzi są większe. Dlatego musimy mieć możliwość monitorowania ingerencji w naszą demokrację”.

Nowa cenzura?

Agencja ma nie tylko monitorować, ale i przeciwdziałać „dezinformacjom” mogącym wpłynąć na zachowania polityczne. Ma jednak również otaczać niesprecyzowaną „opieką psychologiczną” ofiary „dezinformacji”. „Musimy mieć instytucję zdolną to identyfikowania i przeciwdziałania tym zagrożeniom i dlatego zakładamy agencję obrony psychologicznej w Szwecji” – zapewnia Hjort.

Powstanie tej struktury budzi jednak poważne wątpliwości również wśród politologów i ekspertów głównego nurtu, bliskich opcji euroatlantyckiej. Współpracownik Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych Mats Engström zauważa, że agencja będzie musiała „postępować bardzo ostrożnie w kontrowersyjnych kwestiach, by nie powstało wrażenie, że stara się zagłuszać głosy krytyki. Nawet jeśli w swoich wytycznych pisze, że promować będzie wolność słowa, określenie granic jest to niełatwe”.

Przygotowania do NATO

W rzeczywistości, w kontekście retoryki szwedzkiego establishmentu, można założyć, że nowo powołana agencja zajmować będzie się w pierwszej kolejności działaniami na rzecz ograniczenia wolności słowa, przede wszystkim w sferze dyskusji nad kierunkami polityki zagranicznej i obronnej. Może to stanowić element przygotowań do porzucenia przez ten skandynawski kraj wieloletniej tradycji neutralności ma rzecz instytucjonalnego zbliżenia z NATO. Aby krok ten zyskał legitymizację, niezbędne jest usunięcie głosów potencjalnej krytyki.

[Stosowanie lobotomii leżałoby w tradycjach Królestwa Szwecji – admin]

MP
https://myslpolska.info

Komentarzy 8 do “Szwecja: odbiorców „dezinformacji” otoczą „opieką psychologiczną””

 1. Ma jednak również otaczać niesprecyzowaną „opieką psychologiczną” ofiary „dezinformacji”.

  Nazwijmy rzecz po imieniu: nadciągają psychuszki. … Czyli jak jesteś anty (na FB, czy inaczej), to wylądujesz w domu bez klamek. ZGODNIE Z PRAWEM. Jeśli jesteś anty, to znaczy, że uległeś dezinformacji, więc należy cię „otoczyć opieką”. Przecież wszyscy dobrze wiemy, że tylko rząd mówi prawdę.

 2. SB said

  He he
  Niedługo nie będzie można stwierdzić że czarne jest czarne a białe białe 🙂

 3. bart said

  https://www.dhs.gov/ntas/advisory/national-terrorism-advisory-system-bulletin-february-07-2022

  Tłumaczenie istotnego fragmentu.

  Ktokolwiek promuje albo rozpowszechnia narrację siejąca nieufność wobec instytucji rządowych, stanowi teraz zagrożenie terrorystyczne.

  Proszę zwrócić uwagę następny paragraf, zaliczający pośrednio kościoły do zgromadzeń o takim charakterze.

 4. RazDwaTrzy said

  Szwecja od dawien dawna jest zakochana w komunizmie. Kiedyś był taki film „życie po szwedzku” czy jakoś podobnie . Bardzo ciekawy dokument pokazujący jak przedmiotowo tam traktuje się ludzi
  Analiza zakażeń, hospitalizacji i zgonów w Kanadzie
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/02/analiza-zakazen-hospitalizacji-i-zgonow.html

 5. adam_54 said

  ” Już teraz pojawiają się głosy, że nowa instytucja zawężać będzie pole debaty publicznej.”

  No przecie, na tym cała rzecz polega, by… działać, zgodnie z tezą Chomskiego….

  „Najsprytniejszy sposób aby trzymać ludność w pasywności i posłuszeństwie,
  jest dokładnie ograniczyć spektrum akceptowanych poglądów,
  ale zezwolić na żywą debatę w ramach tego spektrum.”

  I nikt się chyba nie dziwi że wszelaka władzuchna tezę Chomskiego wykorzystuje 🙂

 6. Olo said

  Wszystko do czasu. Nie ma takiego reżimu, takiego zamordyzmu, którego nie udałoby się rozpuścić w jego własnej krwi lub po prostu spalić w ogniu.

 7. Piotr B. said

  OOczywiscie panie Olo…ale pozwole sobie zauwazyc ze do kazdej spolecznosci przychodza NOWI ktorzy–wiadomo POczatkowo wysuwaja nowe sugestie, ale jest ich coraz wiecej….KK jest przykladem na przestrzeni dziejow….az nastapi co?Najczesciej sekso-burdel…
  albo rozpierducha wojenna.Ale zawsze za tym stoja zymianie….Prawda stara ,nawet wiedomo ile ma lat…

 8. Emilian58 said

  Dlatego trzeba koniecznie oddzielić żydów od państwa. Każdego państwa!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: