Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  zagłoba sum o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  UZA o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  walthemar o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Adrian o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Быдлошевский Л.З. o Polski prawnik komentuje karę…
  prostopopolsku o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Gość o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Yagiel o Wolne tematy (24 – …
  Crestone o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Odradza się 1 Dywizja Piechoty im. Kościuszki

Posted by Marucha w dniu 2022-02-13 (Niedziela)

Środowisko skupione wokół Stowarzyszenia „KURSK” prowadzonego od lat przez Jerzego Tyca powołało do życia Fundację „1 dywizja piechoty im. Tadeusza Kościuszki – Odrodzenie”. To ciekawa i godna uwagi inicjatywa.

Działanie „KURSKA” są w Polsce znane od lat. Wspiera on samorządy w zakresie opieki nad miejscami pamięci różnych formacji wojskowych. Zajmuje się wolontariatem na cmentarzach wojennych na terenie całej Polski. Remontuje pomniki, groby, cmentarze. Często te, o których prawie wszyscy zapomnieli. Wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK) zajmuje się również poszukiwaniem miejsc pochówku żołnierzy polskich i radzieckich poległych w czasie wojny.

Jerzy Tyc wręcza pamiątkową książeczkę wojskową.

Tym razem „KURSK” poszedł znacznie dalej. Postanowił ocalić historycznie a dla nas Polaków ważne miejsce – sztab dowództwa 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki znajdujący się w Sielcach na terenie Federacji Rosyjskiej. W tym celu właśnie założono Fundację. Głównym jej celem jest stworzenie „SZTABU PAMIĘCI POLSKIEJ”.

To inicjatywa imponująca swoim rozmachem. Prace obejmują wyremontowanie i dalsze użytkowanie budynku w Sielcach. Ten potężny plan inicjuje mniejsze projekty dotyczące historii polskich wojsk sformowanych na terenie Związku Radzieckiego. Jerzemu Tycowi udało się uzyskać zezwolenia od Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej. Dzięki temu mógł rozpocząć tworzenie w ośrodka historyczno-kulturalnego na bazie wyremontowanego w przyszłości sztabu. Sam budynek otrzymał statut pomnika „Polsko- Radzieckiego Braterstwa Broni”.

W materiałach „KURSKA” czytamy między innymi:

„W 1943 roku władze Związku Radzieckiego umożliwiły sformowanie 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, będącej zalążkiem Wojska Polskiego, które pod koniec wojny osiągnęło liczebność dwóch armii i miało znaczący wpływ na wyzwolenie Polski i zdobycie Berlina. Po 78 latach rosyjskie władze ponownie podały rękę polskim patriotom! Ministerstwo Obrony FR wydało zgodę na zrealizowanie przez stowarzyszenie KURSK projektu zakładającego ocalenie sztabu „kościuszkowców” w Sielcach nad Oką! Szacunek jaki okazują Rosjanie polskim działaczom został wywalczony przez Żołnierza Polskiego ramię w ramię z Żołnierzem Radzieckim bijącego niemieckiego okupanta.”

W celu usprawnienia działań i propagowania tej idei powołano właśnie Fundację „1 dywizja piechoty im. Tadeusza Kościuszki – Odrodzenie”. Najważniejszym jej zdaniem jest skupianie w „rodzinie kościuszkowskiej” krewnych żołnierzy służących podczas II wojny światowej w Wojsku Polskim oraz osób walczących o Ich pamięć. Symbolicznie potomkowie „kościuszkowców” odbudowują 1 Dywizję im. Tadeusza Kościuszki.

To ważna inicjatywa i warto wszystkich zachęcać by ją wspierali. Inicjatywa jest skierowana dla potomków „kościuszkowców” nie tylko z Polski ale również z innych krajów. W projekcie uczestniczą między innymi osoby z Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Kazachstanu. Fundacja, której przyświeca hasło „nie dzielić krwi żołnierskiej” nie zamyka się na nikogo – zaprasza w swoje szeregi również osoby zaangażowane w krzewienie wiedzy o tych Polakach, co szli wyzwalać nasz kraj od Wschodu.

Uczestnikiem projektu Odrodzenie jest między innymi pułkownik Wojska Polskiego Sławomir Majszak. Sam tak opisuje miejsce w sztabie:

„Dziadek, oficer Legionów Piłsudskiego. Wywieziony z całą rodzinę na Sybir. Mój ojciec Albin Majszak z Syberii doszedł do Sielc. Po szkoleniu i przysiędze objął stanowisko d- ca drużyny moździerzy. Uczestnik szlaku bojowego Lenino, Warszawa, Wał pomorski, Kołobrzeg i uczestnik Szturmu Berlina /ranny przez snajpera/. Po wojnie pozostał w 1WDZ do końca służby, 37 lat wysługi, podpułkownik.

Moja wojskowa historia przebiegała zgodnie z poleceniem ojca! Po szkole oficerskiej, jako jedyny na promocji w żółtym otoku, dostałem przydział do 1 Pułk Zmech, tak samo jak mój ociec w Wesołej. Kolejny przydział służbowy to sztab 1WDZ do Legionowa a później do Instytucji Centralnych MON. Jestem absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyłem z wyróżnieniem, podobnie jak WOSS. Z WP ze względy na stan zdrowia przeszedłem na rentę wojskową. W cywilu: pracownik UdsK i OR, członek Sejmowej Komisji ds bezpieczeństwa, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Mazowieckich /326 gmin/, które nadało w imieniu Mazowsza Tytuł Honorowego Obywatela Mazowsza papieżowi Janowi Pawłowi II. Osobiście przekazałem tę informacje papieżowi podczas audiencji generalnej w Watykanie. Potem obejmowałem różne stanowiska kierownicze w samorządzie. Napisałem także kilka książek o samorządzie. Od 2004 Prezes Stowarzyszenia Pamięci Gen. Z Berlinga i jego Żołnierzy”

Z kolei Przemysław Bierna jest przykładem uczestnika, który nie jest potomkiem żołnierza walczącego w tej dywizji ale udział w projekcie daje mu wielkie możliwości w rozwijaniu pasji jaka jest badanie naszej historii.

Osoby zgłaszające się do projektu będą odbudowywać tę dywizję na zasadach rekonstrukcji historycznej. Każdy otrzymuje swój przydział oraz historyczną książeczkę wojskową. Tak właśnie powstaje „rodzina kościuszkowska”, która będzie miała duże możliwości kultywowania pamięci o swoich przodkach poprzez opiekę nad ich cmentarzami i pomnikami, badanie losów poszczególnych żołnierzy, wydawanie książek, broszur oraz organizowanie konferencji, wystaw, zjazdów czy prezentacji. Każdy uczestnik projektu ma prawo zgłaszać inicjatywy ukierunkowane na ocalenie pamięci o polskim żołnierzu – wyzwolicielu Polski.

Generał Zygmunt Berling i pułkownik Zdzisław Ciesiołkiewicz.

Pamięć jest ważna. Szczególnie dzisiaj gdy pewne środowiska chcą przemilczeć ofiarę krwi tych co szli od Wschodu.

Na przełomie lat 40 i 50-tych, haniebnie przemilczano walkę wielu żołnierzy walczących z niemieckim okupantem. To było stopniowo naprawiane w okresie Polski Ludowej.

Dzisiaj mamy recydywę tych działań ze strony hunwejbinów styropianu i propagandowych historyków. Stoją za tym często ludzie wywodzący się z tego samego kręgu politycznego.

Obowiązkiem Polaka jest pamięć o przodkach, który przelewali krew za naszą wolność. Projekt Fundacji „1 dywizja piechoty im. Tadeusza Kościuszki – Odrodzenie” jest ważną i godną popierania inicjatywą.

ŁMJ.
https://myslpolska.info

Komentarzy 14 do “Odradza się 1 Dywizja Piechoty im. Kościuszki”

 1. Anteas said

  Kto by się tam przejmował tymi co wyzwalali Polskę?
  Ważni są ci, co walczyli za Wielką Brytanie, a którym to wmawiano że niby za Polskę walczą.
  No i oczywiście ważni są też ci, co walczyli po wojnie o Polskę która będzie kolonią zachodnich mocarstw. Po tylu latach ich marzenie się spełniło. Jesteśmy kolonią zachodnich mocarstw, a naszym jedynym towarem eksportowym jest tania siła robocza.

  Cieszmy się i radujmy

 2. ! said

  „Pamięć jest ważna. Szczególnie dzisiaj gdy pewne środowiska chcą przemilczeć ofiarę krwi tych co szli od Wschodu.”

  Pewne środowisko pod wpływem pewnego łysego powiedziało, że I i II AWP to byli komuchy i za Rosją czyli ZSRRem. (W sensie, że na Polsce im miało nie zależeć). Co osobiście słyszałem jako objawiony dogmat niepodważalny z ust pewnego działacza, dziś już nawet posła.

  I pewne drugie środowisko, znacznie większe od pierwszego usuwa całą pamięć nie tyle po żołnierzach Berlinga ale i po partyzantach Batalionów Chłopskich oczerniając ich od komuchów i temu podobnych.

  Można mówić obecnie tylko o ZWZ – AK i siłach na zachodzie. Reszta knebel.

  Zastanawiam się kiedy będziemy wspólnie czcić wszystkich co walczyli ze szwabem?
  Czy samo usunięcie rządzących kanalii coś da skoro naród tak głeboko podzielony?

 3. Olo said

  Tu nie trzeba fundacji a prawdziwej armii, która ukręci łeb żydobanderowskiemu reżimowi dobrej zmiany, zanim ten wykończy wszystkich Polaków.

 4. RAFAŁ said

  WIĘZIEŃ POLITYCZNY ŻYDOPISU …………

  Wojciech Olszański syn Ryszarda Zakład Karny Potulice Al.Parkowa 1 89-120 POTULICE
  TU wysyłać kartki pocztowe dla Wojtka!
  Wojciech Olszański syn Ryszarda.
  POTRZEBNE WSPARCIE NA DZIAŁANIA PRAWNE I POMOC WOJTKOWI

  90 1240 2119 1111 0011 0676 2313

  Bank Pekao SA – wpłaty z zagranicy:
  SWIFT/BIC PKOPPLPW
  IBAN: PL

  Marcin Osadowski
  Skr. Poczt. nr 76
  05-420 Józefów

  Koniecznie tytułem: DAROWIZNA

  POTRZEBNE WSPARCIE NA DZIAŁANIA PRAWNE I POMOC WOJTKOW!
  UWAGA! Wpłaty bez tytułu „DAROWIZNA” zostaną odesłane na konto wpłacającego!
  90 1240 2119 1111 0011 0676 2313
  Marcin Osadowski
  Skr.Poczt. nr. 76 05-420 Józefów

  Bank Pekao SA-wpłaty z zagranicy
  SWIFT/BC PKOPPLPW
  IBAN;PL

  Info Żywiec Pt. 11.2.2022 Aleksander Jabłonowski, Marcin Osadowski NPTV.PL
  https://video.braciakamraci.pl/w/vmfvcxjJan76yrAkEwnhfA
  „DIVIDE ET IMPERA” Nd. 6.2.2022 Marcin Osadowski et Consortes – NPTV.PL

 5. Piskorz said

  re 2..jako objawiony dogmat niepodważalny z ust pewnego działacza, dziś już nawet posła. ….to niech poseł-osioł zamknie japę…i przeczyta Wspomnienia gen Berlinga /3 tomy.. Drugi tom ma tytuł „Przeciw 17 republice”.!! ps Ci z tego Stowarzyszenia…też niech czytają.!!

 6. Piskorz said

  re 5…jak pod Lenino Niemcy zorientowali się, że za tymi atakami stoją Polacy…nie mogli uwierzyć! ps Jak WP było tworzone w ZSRR..trzeba podkreślić, że Rosjanie b. pomagali str. polskiej, aby zabezpieczyć byt rodzin
  żołnierzy na rosyjskiej ziemi. /praca, zdrowie, nauka dzieci itp itp/. Szczegółowo pisze. o tym gen. Berling.

 7. walthemar said

  Panie Piskorz

  Gdzie Ta ksiazka jest??[jakies namiary]

 8. Maverick said

  Kabalarze z NWO tworzą Polakom nową fake historię, niszczą wartości a przedewszystkim odruchy chrześcijańskie.

 9. Odradza się 1 Dywizja Piechoty im. Kościuszki..czyzby powstawalo zbrojne ramie Podziemnego Panstwa Narodu Polskiego..??? Najwyzszy czas bo wyglada ze spelni sie przepowiednia ze Zbysia Brzezinskiego..ze I zrael zakonczy zywot w tym roku a starsi braci powroca do Polin w ramach uzgodnionych juz 1918 granic Judeopolonii
  ( tereny Zachodniej Ukrainy i Priwislanskovo Kraja). Min Rau juz pedzi do Moskwy by sprawe wylozyc jak trzeba. By nie nudzic ostani etap to gdy Banderopiteki po malej „prowokacji” skorzystaja z okazji i dadza dyla z Ukrainy (ponoc 1 milion juz jest chetnych jak pisze Onet) by ubogacic etnicznie Ziemie Odzyskane i w ramach „referendum” poprosic o wlaczenie do Reichu. Wszystko zgodnie z planem..czy cos pominąłem????

 10. Piskorz said

  re 7 P. Walthemar, już odpowiadam. Biblioteka ul Meksykańska, Warszawa. Wyd.Polski Dom Wydawniczy rok 1991. Napisana dobrym językiem…ale zbyt dużo szczegółów. Wiele b. ciekawych i . mało znanych faktów. Gen Berling trzeźwo patrzył na ówczesną rzeczywistość; żaden tam z niego komuch, Polecam. „Żalił się” do Stalina, że w ZPP ..70% to żydzi. I rozmowy ze Stalinem b, ciekawe…o Berlingu miał dobre zdanie.

 11. GZN said

  13 lutego 1945 roku na Wale Pomorskim zginął mój stryj. Miał 18 lat. Nie wiem gdzie jest pochowany. Jego imię widnieje na grobie rodzinnym z dopiskiem „żołnierz” oraz „symbol”. Byłem wczoraj na cmentarzu ….

 12. ! said

  14 lutego 1945 roku Armia Czerwona wygnała Niemców z mojego miasta. Nazwa ulicy 14 Lutego została niedawno zmieniona w ramach tzw. dekomunizacji. Czyli wychodzi na to, że okupacja niemiecka miała trwać dalej? Tego chciałby PiS?

 13. JADAM said

  200 metrów od grobu moich Rodziców spoczywa plk. Wilhelm Franciszek KUBSZ OMI
  ur. 29.11 .1911 – + 24 .07 . 1976(?)
  Ten KAPŁAN odbierał przysięgę POLSKICH ŻOŁNIERZY (przed bitwą pod Lenino?) ,- którzy na P I E CH O T Ę szli do Polski
  a potem POMOGLI ZDOBYĆ III Rzeszę /Berlin .
  ( a gdzie błąkały / I GINĘŁY tysiące kadry żołnierzy II RP ?)
  ………..
  i Ad 1)
  Masz Pan rację , ale co z tego.
  Bohaterowie 2 m. pod ziemią
  …..
  a nad nimi..
  ………………………………………………….. bydło (bo ludzi Homo SAPIENS nie widzę)

 14. Piskorz said

  re 13 Dzięki za przypomnienie. Nie x gen Berling o nim wspominał /zapomniałem o tym napisać/. Nie pamiętam gdzie odbierał przysięgę w Sielcach czy w Lenino. Żołnierze byli b. wzruszeni w czasie tej uroczystości. ps Tylko coś za dużo naszych tam zginęło /pod Lenino/…?!? Szkoda, że nie ma info gdzie jest grób tego księdza /można było by znicz zapalić/.!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: