Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
  Halifax o Dlaczego szkoły nie eduku…
  errorous o Sterowanie nacjonalizmami
  errorous o Wolne tematy (83 – …
  Ramirez o Sterowanie nacjonalizmami
  Boydar o List z Moskwy do polskich…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  koza o Jak wymyślono naród żydowski?…
  coco o List z Moskwy do polskich…
  lewarek.pl o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Międzynarodowy Dzień Kota 2022

Posted by Marucha w dniu 2022-02-17 (Czwartek)

W Japonii obchodzi się go 22 lutego, w Rosji – 1 marca, w USA – 29 października, w Wielkiej Brytanii – 8 sierpnia, we Włoszech – 17 lutego (ale mają tam też Dzień Czarnego Kota – 17 listopada. W Polsce, podobnie jak we Włoszech, obchodzimy go 17 lutego.

Miesiąc luty nie jest przypadkowy – święto ma na celu pomóc kotom bezdomnym, które w zimowych warunkach mają małe szanse na przetrwanie.

Koty czczono już w starożytnym Egipcie i chyba się do tego przyzwyczaiły. Dodatkowo, koty są na pierwszym miejscu w rankingach najpopularniejszych zwierząt domowych. W Polsce najchętniej wybierane są koty perskie, syberyjskie, Main Coon, Ragdoll i kot norweski leśny.

W Dzień Kota najlepiej przygotować smakołyki, nową zabawkę lub nowy karton. To również okazja, aby szczególnie zadbać o swojego pupila – np. porządnie wygłaskać, wyczesać albo przyciąć pazurki.

Warto też pomóc kotom, które żyją w schroniskach. Najlepiej zadzwonić do schroniska w naszym mieście, aby dowiedzieć się, jakie są najpilniejsze potrzeby – ciepłe koce, karmy, zabawki, wizyty u weterynarza, a może wpłaty pieniędzy na konto. Można zajrzeć np. na Facebooka do kocich grup.

 • Koty potrafią spać od 15 do 20 godzin dziennie! Krótko mówiąc, koty przesypiają 2/3 całego swojego życia!
 • Koty w przeciwieństwie do ludzi, nie pocą się. Regulację ciepła przeprowadzają przez poduszki w łapkach.
 • Koci język jest w stanie wydawać aż 100 różnych dźwięków.
 • Koty nie rozpoznają słodkiego smaku.
 • Każdy kot posiada inny nos – można to porównać do wzoru linii papilarnych u człowieka.
 • Kocie serce bije dwukrotnie szybciej niż serce człowieka.
 • Koty dają właścicielom długowieczność!

Gorący apel do wszystkich, którzy to czytają: zaadoptuj kota ze schroniska. Albo zaopiekuj się bezdomniakiem, o ile nie jest całkiem zdziczały i nie daje do siebie podejść (jedzenie i tak możesz mu podrzucić). Nawet dorosły kot szybko przyzwyczaja się do nowego człowieka…

Powiem najkrócej,
w czym rzeczy istota,
bo może ktoś na to czeka:
Nie chodzi o to,
by człowiek miał kota,
tylko,
by kot miał człowieka.
***
Bo koty, to czułość i bliskość
na zimę, na lato, na jesień,
bo koty są dobre na wszystko:
na wszystko, co życie ci niesie…
***
W lodówce bryndza, w szafie mole,
w barku – to już mnie nie dotyczy,
lecz za to w kuchni – KOT na stole!
I to jest ważne! To się liczy!

Skompilował gajowy Marucha

Komentarzy 5 do “Międzynarodowy Dzień Kota 2022”

 1. Leo said

  Wlazł za kanapę i drugi dzień nie wychodzi. Obraził się bo mopowałem podłogę. Czasami trzeba ale i tak czuję się winny. Zanoszę mu tam smakołyki a że pod kanapę, to robię to jak należy: na kolanach.

  ———-
  No cóż, przyjaźń człowieka z kotem bywa szorstka… ale warto.
  Admin

 2. Boydar said

  „Miesiąc luty nie jest przypadkowy – święto ma na celu pomóc kotom bezdomnym, które w zimowych warunkach mają małe szanse na przetrwanie”

  A kiedy pada deszcz,
  Bezdomne koty mokną –
  co zrobić masz, sam wiesz:
  w piwnicy otwórz okno.
  A kiedy szron się szkli,
  spod nóg i kół śnieg pryska –
  zamknięte uchyl drzwi,
  zmarznięte wpuść kociska.
  Bo może być i tak:
  w twych grzechach zaczną grzebać,
  a kot – da łapką znak,
  uchylą furtkę Nieba.

  (Ryszard Marek Groński)

 3. bart_w said

  Ustęp z Książki, Której Nikt Nie Przeczyta, a w której jest o wszystkim. Apropo kotów, które pomogły Persom podbić Egipt:

  – Chcecie posłuchać dziwnej historii, jaka wydarzyła się Asyryjczykom idącym na podbój Egiptu? – zagadnął Mirko swych towarzyszy, aby obyczajną pogawędką zabić dłużący się czas podróży – opowiadał mi w Pelusium koniarz, od którego kupiłem ten zaprzęg.
  Ponieważ wszyscy spojrzeli na niego z zaciekawieniem, chłopak ciągnął:
  – Lat temu może sześćset, albo i siedemset, król Asyryjczyków Sennacherib, przeszedłszy ze swymi wojskami przez Judeę, a pragnąc zawładnąć Rzymem, stanął u murów Pelusium i rozłożył się obozem, by sił nabrać przed atakiem na miasto. Zarządca grodu, przerażony wielce liczebną i zbrojną przewagą wroga, frasował się niezmiernie, zamyślając, w jaki sposób powinien stawić opór oblegającym. I tak, pojawił mu się ichni bóg imieniem Ptah, taka pokraka o postaci człowieka z ptasią głową, a pewnie i ptasim mózgiem. Polecił mu ów Ptah uzbroić wszystkich mieszkańców miasta, a to rzemieślników, kucharzy, wozicieli nieczystości, a nawet kobiety i dzieci. W międzyczasie, w ciągu nocy myszy i inne polne szkodniki pozjadały Asyryjczykom wszelkie części oręża, które sporządzone były ze skór zwierzęcych: cięciwy łuków, imaki tarcz, rzemienie od szłomów, rękojeści mieczy, popręgi siodeł, a pewnie i same siodła, a nawet paski od portek. Wskutek tego cała armia w sromocie i popłochu uciekła na powrót ku wschodowi, a uzbrojeni mieszkańcy miasta wyszli poza mury i w pościgu zabili wielu wrogów. Podróżujący Herodot obaczył potem w świątyni Hefajstosa upamiętniający to wydarzenie posąg Seta, boga nieszczęścia, z myszą w garści. Mysz w wierzeniach Egipcjan kojarzona jest ze zniszczeniem, zagładą, a litera egipska oznaczająca klęskę, ma wygląd polnego szkodnika.
  Ale to nie wszystko. Wiele lat później, armia perska pod wodzą króla Kambisa Drugiego, takoż udała się na podbój Egiptu. Tym razem naprzeciw najeźdźcy stanęły regularne egipskie wojska, gotowe bronić krainy, a działo się to dokładnie w tym samym miejscu, pod Pelusium. Ale Persowie znali historię Asyryjczyków i przywiedli ze sobą całe tabuny kotów, które przed sobą popędzili na Egipcjan, coby odstraszyły myszy. Ponieważ miejscowi oddają kotom cześć boską, jako że uważają te stworzenia za poświecone bogini Bast, padli na twarze i nie podnieśli oręża, aż koty przeszły, a Persom łacno przyszło zwycięstwo i nie zatrzymując się na długo w mieście, zaraz skierowali się na południe do Memfis. Kambis wkrótce zawładnął całą krainą. Ten sam Herodot oglądał peluzyjskie pobojowisko, wciąż pokryte kośćmi poległych po obydwóch stronach i zauważył, że czaszki Egipcjan są o wiele twardsze od głów perskich. Wytłumaczył to tym, iż Egipcjanie golą głowy, wystawiając je na działanie słońca, podczas gdy Persowie przykrywali je wieloma warstwami tkaniny.

 4. I*** said

  (2) No, obywatelu Boydar, nie ociągajcie się i pokażcie wasz podrasowany koci przychówek w komplecie – było nie było w takie święto… :))) Wszyscy kociarze, jak sądzę, ucieszą się ich widokiem! :)))

 5. Mi tam na razie 4 psy w domu wystarczą 😉
  Ale kot jest wdzięczny za pomoc! Mi jak go karmiłem podrzucał martwe myszy pod drzwi.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: