Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  1956 o To Wojna
  Józef Bizoń o „Nigdy więcej” zamordyzmu!
  OutsiderR o Polska przygotowuje się na „in…
  1056 o To Wojna
  1956 o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Emilian58 o Wolne tematy (68 – …
  Jack Ravenno o To Wojna
  Marguar o To Wojna
  Emilian58 o To Wojna
  minka o O pożytkach z sentencji
  Jack Ravenno o To Wojna
  Jack Ravenno o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Waldemar Bartosik o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  Waldemar Bartosik o O pożytkach z sentencji
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Zbrodnia w Berezowicy Małej w Środę Popielcową

Posted by Marucha w dniu 2022-03-02 (Środa)

Środa Popielcowa, 23 lutego 1944 roku. Zbrodniarze wszelkich ideologii i maści zawsze lubili wykorzystywać święta religijne do zadawania dodatkowego bólu. Tak też i uczynili ludobójcy ukraińscy z band UPA, którzy popełnili kolejną, jedną z tysięcy maskar na polskiej ludności, tym razem w Berezowicy Małej, właśnie w Środę Popielcową.

Dzisiaj w zbiorowej amnezji i z politycznym nakazem zapominania dawnych krzywd, gwałtów, ofiar, nie wolno wspominać, że potomkowie zbrodniarzy nazistowskich z band UPA nadają ton współczesnej krainie zwanej Ukrainą, że nauczają od dziecka wielbienia morderców i nienawiści do „Lachów”, że nadają imieniem Bandery ulice, place, skwery, stawiają pomniki mordercom, że w niemal każdym większym i mniejszym mieście miały miejsce pochody z symbolami zbrodniczej nazistowskiej bandy UPA, że potomkowie – wraz z żyjącymi jeszcze „bohaterami” – jawnie urządzają wiece w nazistowskich mundurach SS, że parlamentarzyści krajowi i lokalni śpiewają pieśni „Ojcem naszym Bandera”, że rok 2022 został przez nich ogłoszony Rokiem Bandery,, że….

W jakimś zbiorowym szaleńczym samobójstwie, wyzwolonym przez propagandę sterującą emocjami, zakazuje się nam trzeźwo myśleć o tym, że dzisiejsze „akty solidarności” oraz jednostronna ocena obecnych wydarzeń, mogą poskutkować przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Nierozliczona, nieukarana, ukrywana, zapominana, przeinaczana zbrodnia rodzi chęć jej powtórzenia w jeszcze gorszej odmianie.

Red.

Zbrodnia w Berezowicy Małej

Zbrodnia w Berezowicy Małej – zbrodnia popełniona w nocy z 22 na 23 lutego 1944 przez UPA na polskich mieszkańcach Berezowicy Małej w dawnym województwie tarnopolskim.

W Berezowicy Małej położonej w pobliżu Zbaraża istniała polska samoobrona zorganizowana po doniesieniach o rzezi wołyńskiej. Działalność samoobrony ograniczała się do wystawiania nocnych wart, głównie od strony granicy z Wołyniem i alarmowania ludności w przypadku zagrożenia.

W lutym 1944 mieszkańcy wsi byli wykorzystywani przez Niemców do budowy umocnień przeciwko nadciągającej Armii Czerwonej. W wyniku zmęczenia tymi pracami członkowie samoobrony nie byli w stanie wystawiać wart. Liczono, że obecność wojska niemieckiego w okolicy odstraszy napastników.

Nocą z 22 na 23 lutego, od strony granicy z Wołyniem furmankami i saniami nadciągnął oddział UPA, który dzień wcześniej dokonał zbrodni na Polakach w Wiśniowcu. Upowcy zaczęli napad od wymordowania mieszkańców przysiółka położonego kilometr od wsi. Podchodzili w ciszy, starając się wykorzystać element zaskoczenia. Zabijano bez użycia broni palnej, by nie wywołać ucieczki mieszkańców dalej położonych zabudowań. Piotra Szewczuka porąbano siekierami na trzy części. Wdowę Katarzynę Tomków i jej siedmioro dzieci zakłuto bagnetami. Śmierć poniosła także nieomal cała rodzina Kurylczuków. Uratował się Władysław Kurylczuk, który uciekł oprawcom i biegnąc przez wieś alarmował ludność. Dzięki niemu większość Polaków z Berezowicy Małej uratowała się.

Po dokonaniu zbrodni w przysiółku upowcy zajęli właściwą część wsi. Nie bronione domostwa w Berezowicy były bez trudu przez nich zdobywane, a mieszkańcy zabijani za pomocą siekier i bagnetów oraz broni palnej. Większość napadniętych szukała ocalenia w ucieczce. Polacy chowali się u ukraińskich sąsiadów, w kamiennych schronach lub w murowanych oborach. Upowcy złapane większe grupy rozstrzeliwali, a obory podpalali. Ocalał Hryńko Pańczyszyn, Ukraińcy zastrzelili mu żonę i córeczkę, a jemu samemu darowali życie, gdy odmówił po ukraińsku pacierz.

Ocalała też większa grupa Polaków w murowanej oborze Jana Krąpca, ojca późniejszego filozofa i wieloletniego rektora KUL o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Leżała ona blisko budynków ukraińskich sąsiadów. Sąsiad ten uratował życie Polakom, gdyż oszukał napastników, mówiąc że obora Krąpca była już przeszukiwana. Uciekający do lasu byli ostrzeliwani z daleka.

Oprócz eksterminacji Polaków napastnicy dokonali rabunku ich mienia, które załadowali na furmanki i sanie. Ograbione domostwa palono, o ile nie były położone w pobliżu zagród ukraińskich. Po napadzie oddział odjechał w stronę granicy z Wołyniem.

Tej nocy zginęło w Berezowicy Małej 131 polskich mieszkańców.

Następnego dnia rano popalone trupy pozbierano w prześcieradła, włożono do paczek i tak pochowano. Pozostali przy życiu musieli zdążyć z pochówkiem za dnia, by nie nocować we wsi ze względu na grożące niebezpieczeństwo. Większość ocalonych schroniła się w Tarnopolu.

Część z uciekinierów udała się do pobliskiej wsi – Ihrowicy i padła ofiarą wigilijnego mordu UPA 24 grudnia 1944 roku.

Obelisk ku pamięci 131 zamordowanych przez UPA Polaków mieszkańców wsi Berezowica Mała został odsłonięty w 1994 roku na cmentarzu parafialnym w Sośnicy.

W 2007 r. został odsłonięty w Berezowicy Małej, krzyż i dwie tablice z listą ofiar. Napis na krzyżu głosi:

Pamięci spoczywających tu około 130 Polaków mieszkańców wsi Berezowica Mała zamordowanych nocą z 22 na 23 lutego 1944 roku, niech spoczywają w pokoju Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rodziny, 2007

Za: IV Rozbiór Polski
https://www.bibula.com

Komentarzy 8 do “Zbrodnia w Berezowicy Małej w Środę Popielcową”

 1. jx said

  w ukrainie bez zmian, tyle ze teraz mordują swoich, nie będę wklejał linków które i tak można znaleźć, ale przykładami są filmiki rozstrzelania cywilów uciekających z mariupola czy poniższy pdf z donbasu:

  Click to access Presentation%20Ukrainian%20War%20Crimes.pdf

 2. ! said

  „Na Ukrainie”, a nie „w” baranie jeden!

 3. Provocator said

  Przypomnij pan jeszcze Bitwę Warszawską. Też się zdarzyła w święto.

 4. 1943 said

  W dniu wczorajszym służby cywilnej rozesłał pismo do pracowników urzędów. Zachęca w nim do pomocy i wspieraniu rządowych działań dla ukrainy.
  Najlepsze jest jednak na koniec. Ów menda, inaczej nie da się tego określić, użył sformułowania:
  Chwała ukrainie i jej bohaterom
  Tfu.
  Czy nie tak pozdrawiali sie ci którzy mordowali Polaków?
  Czy menda zapomniała, którego Państwa jest urzędnikiem?
  Ale najważniejsze czy menda wie jakie jednostki są bohaterami ukraincow?
  Takie sformułowania to jawne popieranie bandery, nazistowskich bojówek Azov, prawego sektoru i innnych. Gloryfikacja zbrodniarzy ze strony urzędnika państwowego jest niedopuszczalna. Czy ta menda zastanowiła się jak muszą się czuć potomkowie ofiar upa lub ci ktorzy to przeżyli?
  To obrzydliwe pozdrowienie w piśmie znajduję się zaraz obok logo Niepodległa. Ta menda chyba kompletnie nie wie co pisze, kogo reprezentuje i za czyje pieniądze pracuje.

 5. – Polska w 50 lat po wyborze polskiego Papieża będzie Wielkim Krajem Europy.  https://www.youtube.com/watch?v=Gn4NWCxeSRA 
  – Inne mniejsze narody w koło nas będą chciały się z nami połączyć w jeden kraj – O Ukrainie jako wspólnota z PL.  https://www.youtube.com/watch?v=qqPmDGL3lN8  
  – Teraz potomkowie zabójców z UPA płacą za lata 1940-te. Karma spotyka niestety cały naród, który rządzony przez wrogich im oligarchów jest w rozkładzie i już ma mniej ludności niż Polska.
  Nie wszyscy o tym wiedza, a wielu nie chce wracać w rozważaniach do lat 1940-tych. Odwracają się od odpowiedzialności przodków, bo minęło prawie 80 lat, ale to będzie ciągnęło się za nimi aż sami to naprawia  
  – Tedy droga https://www.youtube.com/watch?v=qqPmDGL3lN8&t=249s  
   – Dobre dla Polski  https://www.youtube.com/watch?v=Qa13mg-ptFE   
  – Musimy być samowystarczalni w produkcji żywności. Żyjemy w czasach dobrobytu, a to jest ostrzeżenie na przygotowanie się aby przeżyć kataklizm chiński 2027-2028.Idą zmiany, unikajmy lewactwa i potrzeba nam takich informacji jak z Konfederacji, aby nie wpadać w narracje mediów, bo kierują nimi wrogowie Polski. 

  –  milicja ukraińska utworzona przez OUN-B ściśle współpracowała z formacjami niemieckimi https://www.youtube.com/watch?v=F7z9AgaLvhA  

  https://www.spokoj-ducha.pl/blog/2021/05/02/polska-stanie-sie-potega-do-2028-r/?fbclid=IwAR1TYlOfsckOILClhv1fwnC3DLbTlHLHLaI0M9o_ZYtoxCVu0mfKWR1-45M

 6. Lily said

  Co jedza dookola Swiata. Czym witaja.

  Source ; Food Around The World.

 7. Siekiera_Motyka said

  Ten element Galicyjski w Zachodniej Ukrainie dalej ma wirusa faszyzmu i tysiące są zakażeni tym.

  Setki tysięcy uciekających ludzi z Ukrainy nie są zagrożeniem Pandemiczny ?
  Szczepieni byli i czy są w punktach na granicy ?
  Testowani są ?
  Jeżeli nie, to znaczy że Pandemia się wyłączyła jak Putin Grozny wkroczył na Ukrainę.
  No to jest istny cud.

 8. Lily said

  Re 6;Lily
  Goscie witani przez starsze malzenstwo,
  banderowska flaga wysoko powiewajaca.

  „Chwala Ukrainie,Ukrainie chwala”.Jaroslaw K.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: