Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Mg-42 o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Marek Rogalski o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Kura domowa o Wolne tematy (67 – …
  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Yagiel o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Bez jakich rosyjskich towarów będzie trudno się obejść państwom zachodnim

Posted by Marucha w dniu 2022-03-14 (Poniedziałek)

W rosyjskim eksporcie jest wiele towarów, bez których Zachód nie może się obejść. Rezygnacja z ich importu może prowadzić do skrajnie negatywnych konsekwencji – powiedziała w rozmowie z agencją Prime Maria Maksakowa, kierownik Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Zewnętrznych Kontaktów z Zagranicą im. Liwencewa przy MGIMO.

Ewentualne ograniczenie lub zakaz eksportu nawozów może zaburzyć równowagę nie tylko europejskiego, ale i światowego rynku żywności, powodując niedobory i wzrost cen produktów. Rosja jest jednym z 5 największych światowych producentów nawozów, a dwie trzecie jej produkcji trafia na eksport.

Rosyjskie kontrsankcje mogą również dotyczyć tych pozycji, które nie są jeszcze objęte zachodnimi ograniczeniami: niklu, palladu, aluminium, innych metali i towarów.

„Na Rosję przypada około 10-12 procent światowego eksportu niklu, 13 procent tytanu i 40 procent palladu. Zakaz eksportu palladu może negatywnie wpłynąć na europejski przemysł motoryzacyjny, gdyż metal ten jest wykorzystywany w katalizatorach do oczyszczania spalin. Zakaz eksportu niklu i kobaltu może natomiast podnieść koszty produkcji samochodów elektrycznych” – podkreśliła ekspertka.

Nowe sankcje wobec Rosji

Państwa zachodnie nałożyły nowe antyrosyjskie sankcje w związku ze specjalną operacją demilitaryzacyjną na Ukrainie. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że zachodnie sankcje są bardzo poważne i Rosja przygotowała się do nich z dużym wyprzedzeniem. Dodał, że wymagają one analizy i koordynacji działań resortów w celu wypracowania odpowiedzi, która będzie zgodna z interesami Rosji.

Dmitrij Biriczewski, dyrektor Departamentu Współpracy Gospodarczej w rosyjskim MSZ, powiedział Sputnikowi, że odpowiedź Moskwy na zachodnie sankcje będzie szybka i precyzyjna, a prace nad środkami zaradczymi trwają na wszystkich frontach. Zauważył, że w obliczu zaostrzenia restrykcji strona rosyjska zmniejsza wykorzystanie dolara w rezerwach walutowych i płatnościach zewnętrznych, przechodzi na niezachodnie rynki kapitałowe i podejmuje wysiłki w celu zabezpieczenia projektów inwestycyjnych przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi.

Biriczewski podkreślił: Moskwa żałuje, że Unia Europejska rozpętała „wojnę gospodarczą” przeciwko Rosji. Jednocześnie dodał, że sankcje UE powodują ogromne szkody dla obywateli samej Unii, a powody ich nałożenia są trudne do logicznego uzasadnienia.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow zapowiedział, że Rosja wkrótce opublikuje listę sankcji wobec zachodnich polityków, biznesmenów i innych osób.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 19 do “Bez jakich rosyjskich towarów będzie trudno się obejść państwom zachodnim”

 1. Mietek said

  Ja powiem tak, jeśli Niemcy nie zmienią swego podejścia do Rosji, to nadchodzącej zimy upadną!
  Niemcy chcą zrezygnować z rosyjskiego węgla i ropy, jak wiadomo niemieckie rafinerie przerabiają ciężką rosyjską ropę, powód jest prosty, jest to najbardziej ekonomiczna ropa do produkcji oleju napędowego, w jaki sposób chcą ją zamienić, nikt nie potrafi wyjaśnić, być może chcą pozyskać ropę z Iranu, ale już ten sposób próbowali amerykanie, jak wiadomo w odpowiedzi dostali atakiem rakietowym, żeby było śmieszniej, jankesi udali że nic się nie stało, he he, jeśli chodzi o węgiel, jest podobnie, rosyjski węgiel jest najtańszy na rynku, Rosja nie ma problemów z jego sprzedażą, w tej chwili idą rekordowe ilości do Chin oraz Indii, rozliczenia są robione w walutach krajowych, bazą jest Juan, Rosjanie już ostrzegli Niemcy, w razie odmowy węgla i ropy, przestaną dostarczać też gaz! A to oznacza koniec niemieckiej gospodarki, podobnie jest też z metalami, taki nikiel jest potrzebny do produkcji akumulatorów, jego ceny już są w kosmosie, już dziś według szacunków, z tego powodu średnia cena samochodu elektrycznego wzrośnie o ok tysiąc dolarów, dodajmy do tego wzrost aluminium i innych metali, i mamy koniec marzeń o zielonym ładzie.
  Jak zmienia się świat macie tutaj przykład, czy jeszcze ktoś ma wątpliwości o co w tym wszystkim chodzi? Myślę że nie!

  W poniedziałek 14 marca Chiny podpisały porozumienie z Arabią Saudyjską w sprawie budowy na terytorium Chin rafinerii ropy naftowej, której surowcem będzie ropa ze złóż rosyjskich.

 2. VD said

  Polecam tekst:

  Natarcie Rosji i nowego świata. O co tak naprawdę walczy z „zachodem” Rosja na Ukrainie?

  Fragment dający do myślenia:
  (Światowid: Aby jako Polak i polski nacjonalista [bo nie – waszyngtońskiego chowu „narodowiec” „narodu” katolicko-libertariańskiego rodem z „Konfederacji” czy różnych „ONR”-ów] zrozumieć perspektywę rosyjską na tzw. „naród banderowski”, który „zachód” próbuje stworzyć z ukraińskich Rusinów spójrzmy na swoje własne podwórko. Cóż powiedzielibyśmy, gdyby „zachód” w 1989 r. stworzył z części PRL [choćby na tej drodze, na której powstało „niepodległe Kosowo”] jakiś „Wolny Śląsk” z „narodem śląskim”, którego bohaterami „narodowymi” staliby się bojownicy Werwolf-u i dziadkowie w SS i Wehrmachcie, a oficjalną ideologią – hitleryzm? Czy patrzylibyśmy obojętnym okiem na budowę przez „zachód” u naszych granic, na naszych ziemiach takiego „narodu”?)

 3. Kapsel said

  Ledwie co weszli a już się stawiają i robią co chcą

  „Na polsko–białoruskim przejściu granicznym zorganizowano protest. Zebrani manifestowali w taki sposób, aby blokować lub znacząco spowalniać wjazd na teren Białorusi ciężarówek z rosyjskimi lub białoruskimi rejestracjami.Gdy Ukraińcy tłumaczyli Rosjanom, jaki jest powód tej akcji, kierowcy z kraju Władimira Putina byli zaskoczeni. Rozkładali ręce i pytali, o jaką wojnę chodzi..”

  https://www.tvp.info/59029268/blokada-ciezarowek-z-rosji-i-bialorusi-protest-na-granicy-polacy-i-ukraincy-spowalniaja-ruch
  https://auto.wprost.pl/aktualnosci/10654723/aktywisci-blokuja-tir-y-na-granicy-z-bialorusia-kierowcy-z-rosji-nie-wiedza-o-co-chodzi.html

  No właśnie , przecież na Białorusi i w Polsce jeszcze żadnej wojny nie ma.

 4. Anzelm said

  Niemcy w tej sprawie tyle do powiedzenia co…ten tekst polecam https://www.bibula.com/?p=131741

 5. Boydar said

  „… jeśli Niemcy nie zmienią swego podejścia do Rosji, to nadchodzącej zimy upadną …”

  Nie zmienią. I upadną. Tak zostało ustalone.

 6. Maverick said

  Iran odstrzelił conajmniej 4 generałów MOSAD-u.

 7. burak z kartoflandii said

  Nie zmienią, panie Boydarze. I nie upadną. To wszystko jest czymś w rodzaju piasku w oczy dla motłochu.

  Proszę sobie coś sprawdzić, ale tak zupełnie beznamiętnie. Ceny palladu wprawdzie poszły mocno w górę, ale wczoraj spadły o trzysta dolarów za uncje Troy. Z 2900 na 2300. Dla porównania złoto utrzymuje cenę giełdową mniej więcej 1900 za uncję. Kilka miesięcy temu pallad był o wiele tańszy od złota. Co to może znaczyć? Ale najśmieszniejsze jest to, co robi platyna. Od dawna jest znacząco tańsza od złota, dziś 1050 dolarów. A przecież podaż platyny to tylko 10 procent podaży złota plus platyna jest metalem przemysłowym. Dobrym miejscem na śledzenie tych spraw jest kitco.com

  I teraz do rzeczy. Przedwczoraj dwa tankowce wyjechały sobie z Rosji do Ameryki wioząc ropę. (uczciwie komunikuję że jest to wiadomość tak samo sprawdzona jak informacje na wp.pl o panicznej ucieczce Rosji aż za Ural). Nikt nie mówi jak wygląda montowanie wielkich silników do pojazdów kosmicznych przez Rosję dla USA. Po co o tym mówic a tym bardziej pisać. Pic na grójec, panie Boydarze my się niepotrzebnie podniecamy jak szczerbaty na suchar.

 8. Boydar said

  Ja mam swoje, zupełnie abstrakcyjne przesłanki. I zachowam uparcie zdanie odrębne. Ale pozostaję z szacunkiem.

 9. Wlodek said

  Ad. [7]
  „… Nikt nie mówi jak wygląda montowanie wielkich silników do pojazdów kosmicznych przez Rosję dla USA …”

  „… Dmitrij Rogozin ogłosił wczoraj podczas wywiadu dla sponsorowanej przez Kreml stacji Russia 24 TV, że:
  Rosja oficjalnie odcina Stany Zjednoczone od swoich silników rakietowych, więc:
  Amerykanie mogą sobie latać… na miotłach: …”

  [https://geekweek.interia.pl/technologia/news-niech-lataja-na-miotlach-rosja-odcina-usa-od-silnikow-rakiet,nId,5871494]

 10. Olo said

  Rozwiązaniem wszystkich problemów całego świata, tak przyszłych, jak i obecnych i przyszłych, jest użycie przez Rosję atomu, tylko nie przeciwko Ukrainie a zrzucenie jej bezpośrednio na Londyn. Cały świat na to czeka. Teraz jest najlepsza okazja. Po co wykrwawiać ludzi, atakować miasta,kiedy lordowie z londyńskiego City popijają sobie w tym czasie herbatkę i śmieją się ze wszystkich ofiar. Wystarczy tylko jeden konkretny ładunek. Odparować Londyn!!! I będzie spokój i pokój jak makiem zasiał.

 11. Mietek said

  Bez komentarza!

 12. Wlodek said

  Ad. Olo
  „… Odparować Londyn!!! Nie czekać. Nie ma na co… ”
  „… Odparować Londyn!!! I będzie spokój i pokój jak makiem zasiał. …”

  Olo wzywa już kolejny raz, tak, jakby ktoś go poganiał ze zniecierpliwienia.
  Do zniszczeń wojennych zawsze dążyli tylko ci, którzy robili na tym „złote” interesy.
  Chyląca się obecnie ku upadkowi hegemonia dolar’a może być rzeczywiście przyczyną nerwowości w pewnych kręgach.

 13. Mietek said

  No proszę, jak szybko świat się zmienia!
  Projekt niezależnego systemu monetarnego i finansowego EUG i Chin zostanie przygotowany do końca marca..

  15.03.2022

  Eurazjatycka Unia Gospodarcza wraz z Chinami pracuje nad stworzeniem niezależnego systemu monetarnego i finansowego, który całkowicie wyeliminuje rozliczenia w dolarach…

  Sergey Glazyev, minister ds. integracji i makroekonomii Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, wyjaśnił, że wkrótce pojawi się nowa międzynarodowa waluta, na której będzie opierać się działanie tego systemu. Będzie on obliczany jako indeks walut narodowych wszystkich uczestniczących krajów i cen na aukcjach giełdowych.

  „Biorąc pod uwagę wspólne wyzwania i zagrożenia związane z globalnym spowolnieniem gospodarczym i restrykcjami wobec państw EUG i Chin, nasze kraje powinny zintensyfikować praktyczną współpracę zarówno na poziomie regularnych dialogów eksperckich, jak i w obszarze wspólnych działań i projektów”

  Sergey Glazyev, warto zapamiętać to nazwisko!

 14. Wlodek said

  Ad. Mietek
  „… No proszę, jak szybko świat się zmienia! …”

  Świat „finansów” antycypował upadek dolara już dawno i już od kilkunastu lat zaczął temu „przeciwdziałać”.

  Teraz to tylko szybka reakcja „reszty” świata, ale czy uda się wreszcie zmienić cały świat?

 15. Janek said

  Ad.13
  Mietek, czy mógłbyś dodać jakieś źródło tych informacji? Google nie pomaga w tej materii…

 16. Mietek said

  Jak to mówią, nie strasz nie strasz, bo się zes rasz, tyle było krzyku że U Niemiecka rozłoży sankcjami Rosję, i co się stało?
  Jedyne sankcje, że nie kupią latem węgla, jak zimą ich przyciśnie to i o węgiel będą prosić, poza tym po staremu, ropę jak i gaz będą kupować, a żeby zrobić Rosji na złość, zakazali sprzedaż luksusowych samochodów, myślę że lepszego prezentu nie mogli zrobić, teraz rosyjski Aurus będzie królem szos na rosyjskich drogach, jak i na eksport.
  Za to w Niemczech coraz lepiej.
  NEOPresse: ceny paliw mogą doprowadzić do masowego bankructwa w Niemczech

  Związek Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Niemczech obawia się masowego bankructwa przedsiębiorstw z powodu wzrostu cen energii, pisze NEOPresse, powołując się na raport dyrektora zarządzającego stowarzyszenia Markusa Jergera.

  Autor dokumentu krytykuje niemiecki rząd za utrzymanie wysokich podatków od energii elektrycznej i niezrealizowaną reformę świadczeń dla osób korzystających z transportu publicznego: „Federalne Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw obawia się bankructwa przedsiębiorstw i utraty miejsc pracy z powodu wysokich cen energii. Ceny energii stały się problemem egzystencjalnym dla wielu przedsiębiorców”

  Jerger uznał, że koszt benzyny przekracza dwa euro za litr, a podwojenie cen gazu jest niedopuszczalne. Według niego grozi to utratą dużej liczby firm i miejsc pracy. Zaapelował o obniżenie do minimum podatku od energii elektrycznej i zmianę systemu świadczeń za korzystanie z komunikacji miejskiej.

  W tym kontekście Norwegia odmówiła dodatkowego tranzytu błękitnego paliwa do Niemiec, aby ratować swoją gospodarkę, informuje niemiecki tygodnik Wirtschaftswoche. Zdaniem eksperta magazynu Julii Grot, Norwegia posiada złoże Oseberg, ale zwiększenie wydobycia tam gazu możliwe jest tylko przy spadku wydobycia ropy. Ale sześć razy bardziej opłaca się krajowi otrzymywać czarne złoto niż niebieskie paliwo. Nawet w razie potrzeby Norwegowie nie będą w stanie zwiększyć eksportu do Niemiec, ponieważ nie mają zasobów i niezbędnych zdolności.

 17. Mietek said

  Ad, Janek, wiadomość pewna, są źródła o których nie wspominam.
  Wszystko w swoim czasie.

 18. Mietek said

  Ad, Janek, na dziś tyle..
  Model gospodarki jednobiegunowej” zostanie zastąpiony przez „model gospodarki dwubiegunowej”. Instytucje należące do starego liberalnego porządku, takie jak jedna waluta (dolar), jeden bank (Bank Światowy), jedna instytucja finansowa (MFW), jednolity system bankowy (SWIFT) ulegną zmianie, ponieważ nowe centra zdominują te instytucje, a nowe centra stworzą alternatywy dla tych singli. (W rzeczywistości zaczęły się już pojawiać alternatywy, takie jak pieniądz koszykowy i Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych).
  https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/yeni-dunya-duzeni-insasi-1915667

 19. Wlodek said

  Ad. 15
  „… źródło tych informacji …”

  „EAEU and China to draft independent monetary and financial system”
  https://24.kg/english/227491_EAEU_and_China_to_draft_independent_monetary_and_financial_system/

  „The Eurasian Union and China will jointly issue a new currency”
  https://adyrna.kz/en/post/106989

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: