Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Waldemar Bartosik o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  Waldemar Bartosik o O pożytkach z sentencji
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  dr TS o Wolne tematy (68 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  dr TS o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  kontra o Za pontyfikatu Piusa XII nasil…
  alejaja o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  revers o Niemcom i UE przekazano deklar…
  Marucha o Pius XII – Papież, który…
  Maverick o Polska przygotowuje się na „in…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Ukraińska propaganda wojenna

Posted by Marucha w dniu 2022-03-25 (Piątek)

Od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy na Ukrainie 24 lutego, wojsko ukraińskie pielęgnuje wizerunek małej ale dzielnej armii, która stawia czoła rosyjskiemu Goliatowi. Aby wzmocnić przekaz o sile swojej armii, Kijów uprawia wyrafinowaną propagandę, której celem jest uzyskanie publicznego i oficjalnego wsparcia ze strony państw zachodnich.

Kampania obejmuje poradniki językowe, chwytliwe hasła i setki plakatów propagandowych, z których niektóre zawierają symbole faszystowskie, a nawet wychwalają przywódców neonazistowskich.

Za propagandowymi działaniami Ukrainy stoi armia zagranicznych strategów politycznych, lobbystów z Waszyngtonu oraz sieć powiązanych z wywiadem mediów.

Strategia propagandowa Ukrainy spotkała się z uznaniem dowódcy NATO, który powiedział Washington Post: „Są naprawdę świetni w dziedzinie komunikacji strategicznej – media, operacje propagandowe i psychologiczne”. Washington Post ostatecznie przyznał, że „zachodni oficjele twierdzą, że choć nie mogą niezależnie zweryfikować wielu informacji podawanych przez Kijów na temat zmieniającej się sytuacji na polu walki, w tym liczby ofiar po obu stronach, to jednak stanowią one bardzo skuteczny oręż w dziedzinie komunikacji strategicznej”.

Kluczem do działań propagandowych jest międzynarodowy legion firm z dziedziny public relations współpracujących bezpośrednio z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy w celu prowadzenia wojny informacyjnej.

Według branżowego serwisu informacyjnego PRWeek, inicjatywa została zapoczątkowana przez anonimową osobę, która rzekomo założyła firmę public relations z siedzibą na Ukrainie.

„Od pierwszej godziny wojny postanowiliśmy przyłączyć się do MSZ, aby pomóc im w dystrybucji oficjalnych źródeł w celu pokazania prawdy” – powiedział PR Week anonimowy informator. „Jest to wojna hybrydowa: mieszanka krwawego konfliktu z ogromną kampanią dezinformacji i fałszerstw prowadzoną przez Rosję [sic]”.

Według anonimowych źródeł, do propagandowego blitzu przyłączyło się ponad 150 firm public relations.

Na czele tego międzynarodowego przedsięwzięcia stoją: współzałożyciel firmy PR Network Nicky Regazzoni oraz Francis Ingham, czołowy konsultant ds. public relations, blisko związany z rządem Wielkiej Brytanii. Ingham pracował wcześniej dla brytyjskiej Partii Konserwatywnej, zasiada w Radzie ds. Strategii i Oceny Służb Komunikacyjnych Rządu Wielkiej Brytanii. Jest Dyrektorem Naczelnym Międzynarodowej Organizacji Konsultantów ds. Komunikacji oraz kieruje organizacją LG Comms, zrzeszającą osoby odpowiedzialne za komunikację w samorządach lokalnych w Wielkiej Brytanii.

„Mieliśmy zaszczyt pomagać w koordynowaniu działań wspierających rząd Ukrainy w ostatnich kilku dniach” – powiedział Ingham w rozmowie z PRovoke Media. „Agencje oddelegowały całe zespoły, aby wesprzeć Kijów w wojnie komunikacyjnej. Nasze wsparcie dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy jest niezachwiane i będzie trwało tak długo, jak będzie to potrzebne.”

Po tym, gdy anonimowy Ukrainiec dołączył do dwóch czołowych osób zajmujących się public relations w kijowskim rządzie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy rozprowadziło dossier z materiałami (zarchiwizowane) instruującymi agencje public relations na temat „kluczowych przesłań”, zatwierdzonego języka, treści obalonych konstrukcji propagandowych, propagandy skrajnie prawicowej i neonazistowskiej.

Dossier jest prowadzone przez Jarosława Turbila, który na swojej stronie LinkedIn przedstawia się jako „Szef Ukraine.ua – ukraińskiego ekosystemu cyfrowego dla globalnej komunikacji. Komunikacja strategiczna i promocja marki kraju”. Turbil pracował w wielu organizacjach „społeczeństwa obywatelskiego” ściśle powiązanych z rządem USA i odbył staż w Internews, organizacji powiązanej z amerykańskim wywiadem, która działa pod pozorem promowania wolności prasy.

Wśród propagandowych konstrukcji rozpowszechnianych w tym dossier, znajduje się między innymi, szybko zdemaskowane jako fałszywe, nagranie wideo z incydentu na Wyspie Węży, w którym ukraińscy strażnicy graniczni stacjonujący na tej małej wyspie zostali podobno zabici po tym, jak powiedzieli zbliżającemu się rosyjskiemu okrętowi wojennemu, który nakłaniał ich do poddania się, „Pie…się”. Prezydent Zelensky zorganizował konferencję prasową, na której ogłosił, że odznaczy tych ludzi medalem Bohatera Ukrainy, a media głównego nurtu szeroko rozpowszechniły tę historię. Jednak rzekomo zabici żołnierze szybko okazali się żywi i zdrowi, dowodząc, że ich bohaterska postawa była farsą.

Mimo że historia ta okazała się fałszywa, w dossier zamieszczono propagandowy film wideo, który ją promuje.

Inny plik w tym dossier, prowadzony jest przez ukraińską graficzkę z MSZ Daszę Podolcewą i zawiera setki grafik propagandowych nadesłanych przez artystów z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Niektóre z nich zawierają ogólne przesłanie „nie dla wojny”, podczas gdy dziesiątki innych przedstawiają „Ducha Kijowa” – bohaterskiego ukraińskiego pilota, który okazuje się nie istnieć – oraz sfingowany incydent z „Wyspy Węży 13”.

Wiele z nich używa ksenofobicznego i rasistowskiego języka, a niektóre wprost wychwalają prominentnych ukraińskich neonazistów, w tym lidera C14 Jewhena Karasa, faszystowski paramilitarny Prawy Sektor i neonazistowski Batalion Azow. Na wielu zdjęciach można przeczytać o „koktajlach Bandery” – jest to odniesienie do koktajli Mołotowa nazwanych tak na cześć zmarłego dowódcy OUN-B Stiepana Bandery, który współpracował z nazistowskimi Niemcami w masowym mordowaniu Żydów i Polaków podczas II wojny światowej. Inny obraz przedstawia książkę pt: „Encyklopedia chorób nieuleczalnych”, w której wymieniono Rosję, Białoruś, Koreę Północną, Syrię i Erytreę.

[zdjęcia dostępne na stronie źródłowej]

„Kocham NLAW – Lekka Broń Przeciwpancerna Nowej Generacji” (Next Generation Light Anti-tank Weapon), dostarczana ukraińskiemu wojsku przez rządy państw zachodnich.

Na grafice sugerującej nawożenie pól ciałami napisano: „Babcia radzi Moskalom: chowajcie się po polach, Gdy zginiecie z rąk naszej armii, lepiej będą rosły słoneczniki”

„Dziękujemy Armii Ukraińskiej” z naszywką Batalionu Azow Wolfsengel na rękawie”.

„Encyklopedia Chorób Nieuleczalnych: Rosja, Białoruś, Korea Północna, Syria, Erytrea”

„Przeciwko okupacji Moskali”. Moskale to ksenofobiczny termin używany na określenie Rosjan.

Grafika nazywająca cara Mikołaja, Włodzimierza Lenina, Józefa Stalina i Władimira Putina wcieleniami tego samego „mentalnego smoka moskiewskiego”.

Strefa zakazu lotów uchroni całą Europę od katastrofy jądrowej.

Koktajl Bandery.

Flaga neonazistowskiego paramilitarnego Prawego Sektora. Kolor czerwony symbolizuje „krew”, a czarny „ziemię”.

Ukraina lub Valhalla – odniesienie do miejsca, gdzie bohaterowie mitologii skandynawskiej udają się po śmierci, motyw powszechnie przywłaszczony przez neonazistów.

Wezwanie do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą z wizerunkiem budynku używanego przez neonazistowski Batalion Azow, zbombardowanego przez Rosję.

„Jewhen Karas. Nasza dobra wiadomość. #Thank_You_Ukraine Army”. Karas to lider neonazistowskiego gangu C14, który chwalił się, że „zabijanie sprawia nam przyjemność”.

Zagraniczni ekstremiści napływają na Ukrainę.

W dossier znajduje się również link do strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych zatytułowanej „Walcz za Ukrainę”, zawierającej instrukcje dla obcokrajowców, którzy chcą wstąpić do ukraińskich neonazistowskich sił zbrojnych, określanych jako „Międzynarodowy Legion Obrony Ukrainy”.

Po wezwaniu Zelenskiego, by zagraniczni ochotnicy utworzyli brygadę, pojawili się chętni z całego świata, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Hiszpanii, Kolumbii, Brazylii, Chile i innych krajów. Inni, bez przeszkolenia i doświadczenia w walce, przyjechali w ramach „turystyki wojennej” – jeden z brytyjskich żołnierzy nazwał ich „łowcami kul”.

Oficjalna grafika rekrutacyjna MSZ Ukrainy zaczerpnięta z dossier

Rząd ukraiński twierdzi, że na jego wezwanie odpowiedziały dziesiątki tysięcy osób, ale niektórzy komentatorzy wyrażają wątpliwości co do tych liczb, nazywając to „zabiegiem PR-owskim”.

Cudzoziemcy, którzy przyjechali na Ukrainę, spotkali się jednak z o wiele bardziej surową rzeczywistością, niż się tego spodziewali.

Lotnictwo rosyjskie zbombardowało instalacje wojskowe sąsiadujące z miejscem, w którym spali zagraniczni bojownicy. Jeden z Hiszpanów, który uciekł do sąsiedniej Polski, powiedział, że bombardowanie mogło zabić tysiące ludzi.

Podobnie Amerykanin, który ukrył się w karetce pogotowia, aby uciec z linii frontu, ostrzegł, że władze ukraińskie zabijają obcokrajowców, którzy zdecydowali się zrezygnować z walki, nazywając to „pułapką”.

Poprawne sformułowania

Jeden z dokumentów w dossier określa dopuszczalne sformułowania dotyczące konfliktu z Rosją, ustalone przez rząd ukraiński.

Takie rosyjskie frazesy, jak „referendum na Krymie” czy „wola mieszkańców Krymu” są absolutnie nie do przyjęcia” – czytamy w dokumencie, nawiązując do referendum z 2014 roku, które zakończyło się przytłaczającym sukcesem i dotyczyło odłączenia się od Ukrainy.

Dokument uznaje za niedopuszczalne takie terminy jak „wojna domowa w Donbasie”, „konflikt wewnętrzny”, „konflikt na Ukrainie” i „kryzys ukraiński” na określenie wojny w Donbasie. Wszystko to wbrew opinii Wysokiego Komisarza ONZ d/s Praw Człowieka szacującego, że od 2014 r. w walkach wewnętrznych na Ukrainie zginęło 14 200 osób, w tym 3 404 cywilów.

W miejsce tych sformułowań w dokumencie postuluje się stosowanie terminów: „agresja zbrojna Federacji Rosyjskiej w Donbasie, międzynarodowy konflikt zbrojny, wojna Rosji z Ukrainą, konflikt zbrojny rosyjsko-ukraiński”.

Kluczowe przekazy

Inny dokument, zatytułowany „Kluczowe przekazy”, zawiera konkretne twierdzenia propagandowe, które były szeroko rozpowszechniane w zachodnich mediach głównego nurtu, ale od tego czasu zostały zdyskredytowane. W jednym z rozdziałów stwierdzono, że „cała Europa znalazła się na krawędzi katastrofy nuklearnej, gdy wojska rosyjskie rozpoczęły ostrzał największej w Europie, Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej”.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi powiedział jednak, że budynek trafiony rosyjskim „pociskiem” w elektrowni w Zaporożu „nie był częścią reaktora”, lecz ośrodkiem szkoleniowym. Rosyjskie wojska pozostawiły również ukraińskim pracownikom możliwość dalszej obsługi elektrowni.

W innej części dziękuje się Turcji za decyzję o „zablokowaniu dostępu rosyjskich okrętów wojennych do Morza Czarnego”.

Wśród głównych przesłań dokumentu znajduje się podziękowanie dla „demonstracji antywojennych organizowanych przez obywateli wielu krajów świata, które są wyrazem silnego wsparcia dla Ukrainy w jej obronie przed Rosją”.

Odnosi się to do dużych demonstracji pro-ukraińskich w Europie, podczas których wzywano USA i NATO do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą i zestrzeliwania rosyjskich samolotów wojskowych, co potencjalnie mogłoby przekształcić konflikt w wojnę światową między mocarstwami dysponującymi bronią jądrową.

„Wbrew rosyjskiej propagandzie nie ma dyskryminacji ze względu na rasę czy narodowość, także przy przekraczaniu granicy państwowej przez obywateli innych państw” – czytamy w ukraińskim dokumencie.

Jednak liczne filmy i raporty dokumentują, że władze ukraińskie uniemożliwiają Afrykanom ucieczkę przed walkami. Nawet New York Times, który nie jest raczej bastionem kremlowskiej propagandy, opublikował raport dokumentujący te rasistowskie praktyki.

W jednej z wiadomości napisano, że „16 marca siły rosyjskie zrzuciły bombę na teatr dramatyczny, w którym schroniło się do 1300 cywilów. Liczba ofiar nie jest jeszcze znana”.

Jednak, jak donosi Max Blumenthal, eksplozja wydaje się być wynikiem operacji fałszywej flagi przygotowanej przez neonazistowski Batalion Azow i mającej na celu wywołanie interwencji NATO.

Farmy trolli wspierane przez NATO

Inne anonimowe śledztwo pokazuje, jak ukraińskie firmy public relations wykorzystują reklamy ukierunkowane na rosyjskie sieci internetowe i społecznościowe w celu wywierania nacisku na ekonomiczną izolacje Moskwy i „zaprzestanie wojny”. Na czele tych działań stoją Jewgienij Witaliewicz Bezlepkin, posługujący się pseudonimem Jewgienij Korolew oraz Paweł Antonow z organizacji Targetorium. Skrywając się pod pseudonimem Koroley, ten żołnierz Internetu, pochwalił się 30 milionami odsłon swojego artykułu na Facebooku, w ciągu trzech dni.

Jednocześnie, Facebook zablokował rosyjskim państwowym mediom możliwość publikowania reklam i zarabiania na treściach. Pojawiło się kilka fałszywych kont takich mediów jak Russia 24, co spowodowało, że autentyczne konto zostało pogrzebane przez szereg oszustów. Facebook oznaczył również wypowiedzi rosyjskich urzędników, w tym Ministerstwa Obrony, jako „fałszywe”.

Kampania ta została podobno przeprowadzona na polecenie StopFake, samozwańczej organizacji zajmującej się sprawdzaniem faktów, która jest finansowana przez National Endowment for Democracy, Atlantic Council, ministerstwa spraw zagranicznych Czech i Wielkiej Brytanii oraz International Renaissance Foundation, finansowaną przez fundację Open Society należącą do miliardera George’a Sorosa.

Firma StopFake została zatrudniona przez Facebooka w marcu 2020 r. w celu „ograniczenia przepływu rosyjskiej propagandy”, ale okazało się, że zatrudnia wiele osób blisko związanych z neonazistami. Dziennikarzowi, który był współautorem artykułu na ten temat, grożono śmiercią i ostatecznie uciekł on z Ukrainy.

Te informacje najwyraźniej nie przeszkodziły Facebookowi w korzystaniu z pomocy tej organizacji w zakresie cenzury.

W międzyczasie rosyjscy hakerzy znaleźli dokument Google’a szczegółowo opisujący operację propagandową, która została rozpowszechniona na kanałach Telegramu przez „farmy trolli”.

„Można tu znaleźć linki do ukraińskich mediów, które wymagają promocji, konta botów z loginami i hasłami, z których wysyłano do użytkowników antywojenne wiadomości i wiadomości z fałszywkami na temat Ministerstwa Obrony, tezy i konkretne instrukcje dotyczące tego, jakie posty i jakich odbiorców należy podkolorować” – czytamy w komentarzu hakerów.

Kolejną kampanię prowadzi Natalia Popowicz, założycielka agencji public relations One Philosophy w Kijowie. Z profilu Popowicz na portalu LinkedIn wynika, że współpracowała ona z Departamentem Stanu USA i doradzała byłemu prezydentowi Petro Poroszence. Jest także współzałożycielką i członkiem zarządu Ukraine Crisis Media Center, organizacji propagandowej finansowanej m.in. przez U.S. Agency for International Development, National Endowment for Democracy, Ambasadę USA i NATO.

W artykule w Campaign Asia przedstawiono kilka firm public relations zaangażowanych w te działania. Wśród nich jest Richard Edelman, dyrektor generalny Edelman PR. Edelman jest również członkiem Rady Dyrektorów Rady Atlantyckiej i Światowego Forum Ekonomicznego.

„Geopolityka stała się nowym testem zaufania. Widzieliśmy to na przykładzie zarzutów o łamanie praw człowieka w Xinjiang, a wojna między Ukrainą a Rosją tylko je wzmocniła” – powiedział, nawiązując do amerykańskiej kampanii propagandowej w związku z pacyfikacją ujgurskich muzułmanów.

Media zatwierdzone przez firmy PR

Artykuł w PRWeek przedstawia kilka postaci uczestniczących w tym, co opisują jako „armię PR”, która „walczy na froncie informacyjnym” przeciwko „barbarzyńskiemu ludobójstwu Ukraińców” dokonywanemu przez Rosję.

„Propaganda nie różni się od prawdziwej śmiercionośnej broni” – twierdzi Marta Dzhumaha, PR manager w firmie BetterMe, zajmującej się opieką zdrowotną.

Julia Petryk, szefowa działu public relations w MacPaw, proponuje listę zatwierdzonych mediów, której autorką jest jej koleżanka Tetiana Bronistka, była pracownica Prokuratury Generalnej Ukrainy. Na liście znajdują się źródła rosyjsko- i anglojęzyczne, a także kanały Telegramu. Jednak te „sprawdzone źródła, które obiektywnie relacjonują to, co dzieje się na Ukrainie” nie są bynajmniej niezależne. Większość z nich jest powiązana z rządami USA i Europy oraz fundacjami miliarderów.

Operacje wywiadowcze

Podczas gdy firmy public relations zajmują się dystrybucją treści, ludzie z CIA i fundacje miliarderów zarządzają placówkami medialnymi, z których te treści czerpią. Jak wykazało śledztwo przeprowadzone przez rosyjską agencję medialną RIA FAN, rdzeniem tej operacji jest projekt o nazwie Russian Language News Exchange, który powstał w ramach założonej w 2016 r. sieci opozycyjnych mediów działających w krajach postsowieckich.

W lipcu 2021 r. grupa dziennikarzy przyleciała do Warszawy na szkolenie medialne po uprzednim zwolnieniu ich z ograniczeń związanych z koronawirusem i nakazu kwarantanny przez najwyższe władze medyczne w Polsce.

Wśród sześciu dziennikarzy znaleźli się Andriej Lipski, zastępca redaktora naczelnego „Nowej Gazety” i Julia Fediw, prezes Hromadske TV, jednej z najchętniej oglądanych sieci telewizyjnych na Ukrainie.

Raporty finansowe Hromadske pokazują, że jest ona finansowana przez liczne rządy i fundacje, w tym ambasadę USA na Ukrainie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii, Szwedzką Agencję Współpracy Międzynarodowej, European Endowment for Democracy oraz Free Press Unlimited. W jej tworzenie zaangażowany był również miliarder z Doliny Krzemowej Pierre Omidary.

Hromadske gościło niedawno komentatora, który domagał się ludobójstwa Rosjan w Donbasie, twierdząc, że zamieszkuje go 1,5 mln. „zbędnej” ludności, którą „trzeba wytępić”.

Szkolenie, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami w dniach 19-21 lipca, nosiło tytuł „Media Network 2021+” i było ściśle związane z Mediaset, znanym również jako Russian Language News Exchange, siecią założoną w 2015 roku. Strona internetowa Russian Language News Exchange jest niekompletna i zawiera niewiele informacji na temat jej działalności – najwyraźniej została utajniona po opublikowaniu wyników śledztwa RIA FAN.

Chociaż twierdzi, że jest niezależna, Russian Language News Exchange jest projektem Free Press Unlimited, finansowanym przez rząd holenderski i Komisję Europejską.

Obecnie w jej skład wchodzi 14 mediów, które działają jako „węzły”, publikując wzajemnie swoje artykuły w różnych krajach.

Narratorem filmu wprowadzającego na stronę jest Maksym Eristawi, były reporter Radia Wolna Europa i założyciel Hromadske. Obecnie kieruje on Millennium Leadership Program w wspieranym przez NATO i przemysł zbrojeniowy ośrodku analitycznym Atlantic Council.

Od początku istnienia Mediaset koordynuje działania pomiędzy placówkami w Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie, Łotwie, Mołdawii, Rosji i na Ukrainie. W marcu 2021 r. Mediaset rozszerzył swoją działalność o projekt Colab Medios, stworzony w ramach programu Free Press Unlimited Viable Media for Empowered Societies (VIMES). W ramach tego programu zorganizowano szkolenia dla dziennikarzy, a artykuły z salwadorskiego punktu sprzedaży El Faro zostały opublikowane w Euroradio (Białoruś), Coda (Gruzja) i Ziarul de Garda (Mołdawia).

4 marca, kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję ofensywy wojskowej, powstał nowy projekt pod nazwą Media Lifeline Ukraine.

Następnego dnia Free Press Unlimited zorganizowało konferencję kryzysową na temat Ukrainy z udziałem współzałożycieli Hromadske; Maksima Eristawi i Natalii Gumeniuk. Podczas spotkania wezwano do zebrania 2 milionów euro na realizację projektu. „Tylko dzięki stałemu wsparciu z zewnątrz, lokalne media będą mogły kontynuować swoją pracę” – napisano na stronie projektu.

Kilka dni później organizacja Free Press Unlimited ogłosiła partnerstwo w celu wsparcia nowego wspólnego projektu organizacji Reporterzy bez Granic i jej ukraińskiego partnera, Instytutu Informacji Masowej, pod nazwą Lwowskie Centrum Wolności Prasy. Instytutem Informacji Masowej kieruje Oksana Romaniuk, urzędnik USAID ds. komunikacji, a finansowany jest on przez USAID i rząd Wielkiej Brytanii.

Lobbyści z Waszyngtonu merdają psem

Podczas gdy firmy public relations i powiązane z wywiadem operacje propagandowe kierują swoje działania do opinii publicznej, lobbyści z Waszyngtonu agitują w Kongresie za przedłużeniem wojny na Ukrainie.

Daniel Wajdicz, zarejestrowany agent zagraniczny i lobbysta Ukraińskiej Federacji Pracodawców Przemysłu Naftowego i Gazowego, największej na Ukrainie, pracuje w imieniu Wołodymyra Zelenskiego nad lobbingiem wśród członków Kongresu w celu zatwierdzenia kolejnych transportów broni na Ukrainę. Obecnie kieruje firmą Yorktown Solutions, wcześniej doradzał w kampaniach wyborczych Teda Cruza i Scotta Walkera, jest też współpracownikiem Atlantic Council.

„Stingery, Javeliny, a teraz zajmijmy się kwestią samolotów bojowych” – powiedział Politico, twierdząc, że Rosja próbuje dokonać „ludobójstwa” i „wyludnić niektóre obszary Ukrainy”

Wajdicz był również autorem przemówienia Zelenskiego z 16 marca w Kongresie USA, w którym cytując przemówienie Martina Luthera Kinga Juniora „Mam marzenie”, wezwał on do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

Przemówienie stałego przedstawiciela Ukrainy przy ONZ Serhija Kyslytsja, wygłoszone 23 lutego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zostało napisane przez dyrektora zarządzającego firmy lobbingowej SKDKnickerbocker Stephena Krupina, byłego autora przemówień dla prezydenta Baracka Obamy, który również intensywnie pracował nad kampanią Bidena w 2020 roku.

Najbardziej znanym spośród zarejestrowanych lobbystów promujących interesy ukraińskiego rządu i biznesu jest Andrew Mac, który przyczynił się również do napisania przemówienia Zelenskiego do Kongresu. Mac zarejestrował się jako lobbysta Zelenskiego w 2019 r. i prowadzi waszyngtońskie biuro ukraińskiej firmy prawniczej Asters Law.

Firma lobbingowa Your Global Strategy, założona przez Shaia Franklina, który był związany z wieloma organizacjami syjonistycznymi, w tym ze Światowym Kongresem Żydów i Ligą Przeciw Zniesławieniu, wykorzystuje swoje wpływy także w kontaktach z lokalnymi urzędnikami w USA. Franklin zorganizował spotkania burmistrza Charkowa Ihora Terechowa z amerykańskimi burmistrzami, w tym Ericem Adamsem w Nowym Jorku, Michelle Wu w Bostonie i Lori Lightfoot w Chicago. Próbuje on również zorganizować spotkanie amerykańskich urzędników z burmistrzami Odessy i Kijowa. W jednym z mediów, którego właścicielem jest żona burmistrza Kijowa, pojawił się niedawno prezenter wzywający do ludobójstwa Rosjan, począwszy od dzieci.

Franklin powiedział, że współpracuje z administracją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, aby pomóc w zorganizowaniu wirtualnych spotkań burmistrzów Odessy i Kijowa z ich amerykańskimi odpowiednikami.

Prawnik z Maryland, Lukas Jan Kaczmarek, również pracuje w imieniu ukraińskiego Ministerstwa Obrony nad zwiększeniem dostaw broni z USA, a w szczególności stara się zorganizować transport broni z Kel-Tec CNC Industries z siedzibą w Cocoa na Florydzie do miasta Odessa na Ukrainie.

Były ambasador USA w Rosji Michael McFaul opisał sieć specjalistów od public relations i lobbystów otaczających Zelenskiego. „Są to ludzie z otoczenia pana Zelenskiego, którzy pełnią rolę pośredników i rozmówców. Od dawna utrzymują oni kontakty z amerykańskimi elitami i mediami” – powiedział.

McFaul i John E. Herbst, były ambasador USA na Ukrainie i dyrektor Centrum Eurazji Rady Atlantyckiej, pełnią rolę nieformalnych doradców Zelenskiego. McFaul powiedział Politico, że rozmawia z przedstawicielami ukraińskiego rządu „prawdopodobnie codziennie” i „pomagał im nawiązywać kontakty z producentami NBC i MSNBC”.

McFaul powiedział ostatnio Rachel Maddow z MSNBC, że „Hitler nie zabijał ludności niemieckojęzycznej, narażając się na oskarżenia o negowanie Holokaustu”.

Zelenski przeprowadził również „strategiczną wideorozmowę” z McFaulem przed jego rozmową z demokratami w Izbie.

W obliczu potężnej armii rosyjskiej walczącej u boku sił DRL i LPR, klęska wojsk ukraińskich wydaje się nieuchronna, chyba że Stany Zjednoczone i NATO zmierzą się bezpośrednio z siłami rosyjskimi, co jednak prezydent Biden już wykluczył. Mimo tego, lobbyści nie ustają w kampanii mającej na celu przedstawienie ukraińskiej armii jako przeciwnika, który zadaje kolejne ciosy rosyjskim hordom. W ten sposób przyczyniają się do przedłużenia wojny i kontynuacji rzezi.

Dan Cohen
Dan Cohen jest korespondentem Behind The Headlines w Waszyngtonie. Jest autorem szeroko znanych reportaży wideo i reportaży drukowanych na temat Izraela-Palestyny. Pisze na Twitterze pod adresem @DanCohen3000.

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: MintPressNews (March 22nd, 2022)  – „Ukraine’s Propaganda War: International PR Firms, DC Lobbyists and CIA Cutouts”

https://www.bibula.com

Komentarzy 10 do “Ukraińska propaganda wojenna”

 1. minka said

  Pierwszy miesiąc operacji wojskowej na Ukrainie

  Ocena Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej

  Rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie rozwija się zgodnie z planem, a główne zadania jej pierwszego etapu w całości zostały zrealizowane. Zostało to ogłoszone w piątek na odprawie w rosyjskim Ministerstwie Obrony.

  Według agencji, ukraińskie siły zbrojne poniosły poważne straty: prawie doszczętnie zniszczono lotnictwo i system obrony powietrznej, całkowicie przestała istnieć marynarka wojenna, nie pozostało zorganizowanych rezerw. Większość Donbasu została już wyzwolona.

  TASS zebrał najważniejsze rzeczy, o których mówiono w Ministerstwie Obrony.

  Ocena operacji

  „Ogólnie rzecz biorąc, główne zadania pierwszego etapu operacji zostały zrealizowane” – powiedział I zastępca szefa Sztabu Generalnego, Siergiej Rudskoj, . Wyjaśnił, że znaczna redukcja ukraińskiego potencjału militarnego pozwala skoncentrować główne wysiłki na głównym celu – wyzwoleniu Donbasu, a operacja będzie trwała do „całkowitego wykonania zadań postawionych przez naczelnego dowódcę”.
  Rosyjskie wojsko zablokowało szereg największych miast Ukrainy – Kijów, Charków, Czernihów, Sumy i Mikołajew. Pod ich całkowitą kontrolą znajduje się Chersoń i większość regionu Zaporoża.

  „Społeczeństwo i poszczególni eksperci zastanawiają się, co robimy na terenie zablokowanych ukraińskich miast. (…) Początkowo nie planowaliśmy szturmowania ich, aby zapobiec zniszczeniom i zminimalizować straty wśród personelu i ludności cywilnej, -przypomniał Rudskoj. Jednocześnie zaznaczył, że taka możliwość nie jest wykluczona.

  Powiedział, że rosyjska broń wykazywała „wysoką celność, niezawodność i możliwość użycia operacyjnego”.

  W ciągu miesiąca operacji zginęło 1351 rosyjskich żołnierzy, a 3825 zostało rannych.

  Straty ukraińskie

  Nieodwracalne straty ukraińskich sił zbrojnych i Gwardii Narodowej od początku operacji przekroczyły 14 tys. osób, łącznie około 30 tys. żołnierzy i oficerów. To około 11,5% ich składu.

  Ukraińskie siły powietrzne i system obrony powietrznej „są prawie całkowicie zniszczone”, a siły morskie tego kraju „przestały istnieć”, powiedział Rudskoj.

  Powiedział, że wszystkie 24 formacje sił lądowych poniosły „znaczne straty”. Jednocześnie Ukraina nie posiada zorganizowanych rezerw, a uzupełnianie strat poprzez mobilizację i obronę terytorialną zwiększa ryzyko strat z powodu braku wyszkolenia.

  Ukraina straciła znaczną część sprzętu wojskowego: 65,7% czołgów i pojazdów opancerzonych, 42,8% artylerii polowej i moździerzy, 30,5% systemów rakietowych wielokrotnego startu oraz 82% systemów rakiet przeciwlotniczych S-300 i Buk-M1 . Zostało wyeliminowanych 85% pocisków taktycznych kompleksu Toczka-U .

  Ponadto zniszczono prawie trzy czwarte ukraińskich samolotów wojskowych i połowę śmigłowców, a z 36 dronów Bayraktar TB-2 w gotowości pozostał tylko jeden.

  Rosyjskie wojsko zaatakowało 16 głównych ukraińskich lotnisk wojskowych i zniszczyło 39 baz magazynowych i arsenałów, w których znajdowało się do 70% sprzętu wojskowego, materiałów i paliwa, a także ponad milion ton amunicji. 30 kluczowych przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego zostało trafionych bronią o wysokiej precyzji.

  Sytuacja w Donbasie

  W ciągu miesiąca wyzwolona została znaczna część terytorium Donieckiej i Ługańskiej republik ludowych – odpowiednio 54% i 93%, pod kontrolą milicji ludowych republik znalazło się 276 miejscowości.

  Ukraińskie siły zbrojne w Donbasie straciły jedną czwartą swojego personelu – około 16 tys. osób, z czego 7 tys. to straty nieodwracalne.

  Teraz w ŁRL trwają walki na obrzeżach Siewierodoniecka i Lisiczańska, a w DRL trwa wyzwolenie Mariupola i na zachód od Doniecka trwa ofensywa.

  Ponad 23 tys. osób z 37 krajów wyraziło gotowość do walki po stronie Donbasu, a Moskwa zaleciła władzom republik przyjęcie tej pomocy, ale odmówili. „Mają wystarczająco sił i środków” – wyjaśnił Rudskoj.

  Rosja przekazuje łupy wojenne republikom ludowym. W szczególności otrzymali już 113 czołgów i pojazdów opancerzonych, 138 systemów rakiet przeciwpancernych Javelin i 67 granatników NLAW.

  Zachodnia pomoc dla Kijowa

  Od początku operacji kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie ponad 100 sztuk artylerii, prawie 900 przenośnych zestawów przeciwlotniczych i 3800 sztuk broni przeciwpancernej.

  „Uważamy za ogromny błąd dostarczanie broni do Kijowa przez kraje zachodnie. To przedłuża konflikt, zwiększa liczbę ofiar i nie może wpłynąć na wynik operacji. Prawdziwy cel takich dostaw, to nie poparcie Ukrainy, a wciągnięcie jej w długi konflikt zbrojny „do ostatniego Ukraińca „- powiedział Rudskoj .

  Moskwa nie zignoruje ewentualnych dostaw samolotów i systemów obrony przeciwlotniczej do Kijowa, a także „od razu odpowiednio zareaguje”, jeśli spróbuje się ustanowić strefę zakazu lotów nad Ukrainą – podkreślił.

  Liczba zagranicznych najemników i bojowników na Ukrainie, która osiągnęła 6,6 tys., zaczęła spadać – nie tylko z powodu precyzyjnych uderzeń w ich bazy i obozy szkoleniowe, ale także z powodu ucieczki do sąsiednich krajów. Według Rudskoja w ciągu ostatniego tygodnia na terytorium Ukrainy nie pojawił się ani jeden zagraniczny najemnik, a 285 bojowników.

  Aspekt humanitarny

  Od początku operacji Rosja ewakuowała prawie 420 tys. osób z Donbasu i Ukrainy – powiedział Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej. Jedna piąta z nich to dzieci. Ponadto Moskwa pomogła w ewakuacji 9 tys. obcokrajowców i to bez udziału Kijowa.

  Strona rosyjska codziennie otwiera i będzie otwierać korytarze humanitarne dla wyjścia ludności cywilnej z obszarów działań wojennych. Jednocześnie przez cały czas strona ukraińska nie uzgodniła ani jednego korytarza w kierunku Federacji Rosyjskiej.

  Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie dokonują ataków na obiekty infrastruktury cywilnej, podczas gdy Kijów jest zaangażowany w ich niszczenie, powiedział Rudskoj. Według niego, wszystkie 127 mostów zniszczonych na Ukrainie zostało wysadzonych w powietrze przez nacjonalistów, aby powstrzymać natarcie sił rosyjskich.

  Zaminowanie wejść do portów w Odessie, Oczakowie, Czermorsku i Jużnym zostało nazwane „kolejnym przykładem lekkomyślności” przez I zastępcę szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego. Co najmniej kilkanaście odsłoniętych min zerwało kotwicę i dryfuje w zachodniej części Morza Czarnego, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla okrętów wojennych, ale również dla statków cywilnych.

  https://wps.neon24.info/post/167366,pierwszy-miesiac-operacji-wojskowej-na-ukrainie

 2. UZA said

  „Kijów uprawia wyrafinowaną propagandę(…) Kluczem do działań propagandowych jest międzynarodowy legion firm z dziedziny public relations…”

  Kiedyś to się nazywało „hucpa” a teraz – „wyrafinowana propaganda”. Dawniej każdy by pogonił takich bezczelnych łgarzy, a dziś są budzącymi podziw i pewnie zarabiającymi krocie specjalistami. O tempora, o mores !

 3. Stanisław Potocki said

  To jest przerażające. Usrael bardzo dużo zainwestował w to by ta wojna na Ukrainie wybuchła i by się rozwijała. Wygląda na to,że chcą wciągnąć w konflikt inne kraje regionu (oczywiście na pierwszym miejscu Polskę), Nasza jedyna nadzieja w tym,że Rosjanie nie dadzą się sprowokować i wytrzymają tą lawinę obelg i festiwal rusofobii,z którym mamy obecnie do czynienia wśród polskojęzycznych władz w Polsce i w reżimowych,mainstreamowych mediach.

 4. amexpo said

  Z tym proroctwami to nawet Baba Wanga nie ma co się mierzyć… – admin

  Teraz Chiny uczą się na przykładzie Ukrainy jak za 5 lat rozpracować Rosję. Zbierają info o strategiach Rosji, o słabych i wrażliwych miejscach wojsk, badają morale i jak podminować w wojnie chęć do walki rosyjskich żołnierzy, oraz jaki sprzęt zniszczyć w pierwszej kolejności. – Chiny mają strategie podpuszczania na siebie nawzajem „dwóch tygrysów”, tzn. USA i Rosja. Po ich walce i osłabieniu, lub zabiciu jednego. Drugi tygrys, ranny, będzie łatwy do pokonania. Teraz następuje oslabianie Rosji w wojnie z Ukraina. Widać nieudolność taktyczna Rosjan, złe zaopatrzenie na froncie, niskie morale wojska, korupcje i złą organizację egzekwowania planów wojennych.

  Kataklizm NIE nastąpi w wojnie 2022 ani bezpośrednio w Polsce [tak mówią przepowiednie]…
  — ale za kilka lat po podpisaniu wszystkich możliwych traktatów pokojowych wybuchnie nagła wojna po zamordowaniu jakiegoś trzeciego wysokiego funkcjonariusza rządowego. Może przywódcę dużego państwa. W sumie będą 3 udane zamachy na 3 przywódców.
  — Wtedy dostawy prądu, wody, odprowadzanie ścieków, nasz transport dostawczy, komunikacja medialna i handel będą wstrzymane wszędzie.
  — Nastąpi głód i brak wody pitnej.
  — Musimy być gotowi. Teraz jesteśmy zależni od dostaw od wielkich producentów żywności, farm przemysłowych i oni stosują masę chemikaliów.
  — Tego nie będzie. Ważne, żeby psychicznie być gotowym i umieć samemu wyhodować żywność za kilka lat.
  — Ma byc w roku, kiedy niedziela przypada na 15 sierpnia [a więc 2027] … a zima tamtego roku będzie niezwykle ciepła. Żniwa już do maja

  – Chiny zaczną 3 wojnę światowa w bardzo zimna noc w czwartek [chyba pod koniec [?]2027 roku] …

  — Nie znamy dokładnej daty… — Będą 72 godziny ciemności … zginie miliard ludzi
  – Wojna potrwa b.krótko, nastąpi pół roku głodu.

  — Chiny do każdego sąsiada roszczą pretensje terytorialne. Czy Rosja wyciągnie z tego właściwe wnioski?
  — Rosja nie powinna podpisywać układów z Chinami, bo powtórzy się tak, jak atak ich „niemieckiego sojusznika” w 1941 roku. Z Chin to taki sojusznik, że jest możliwy inny scenariusz. Jak zobaczą, że Rosja się bardzo osłabiła, to zajmą kawał Syberii, bo na mapach oznaczyli, ze Władywostok i Chabarowsk do nich należą. Dziwne, że Putin nie bierze tego pod uwagę, ale może wcale nie dziwne, skoro nie przewidział następstw ataku na Ukrainę. Myślał, że powitają najeźdźców kwiatami.
  — Czy Putin „nie orientirujetsja”? … że to Chiny zaatakują Rosję, a nie NATO?
  — To nie UE jest wrogiem Rosji, tym bardziej nie Polska z Kaczyńskim, Tuskiem, Lewica…

  — Chiny [nie Rosja] zastosują scenariusz Sacharowa aby zniszczyć ludność UE i USA wywołując tsunami na Atlantyku. Chiny oszukują cały świat.
  — Chiny Tworzą bazy na całym świecie kosztem pożyczek dla tych państw i w zamian uzyskują 99-letnią dzierżawę portów, lotnisk itp.
  — Zaczną wojnę obwiniając o wszystko biała rase, bo za 5 lat będą już mieli na to sprzęt.

  — Mówią o tym prorocy XX wieku: A. Irlmaier, A. Nostradamus, Klimuszko, Ossowiecki, O. Pio i inni

  – Chiny najpierw wystrzelą rakiety na Amerykę, które obrona USA zestrzeli i wybuchną w wodach Atlantyku
  – wytworzą tsunami na 300 m wysokości, które zaleje Francję i Niemcy do Łaby, południowa Brytanię, Danię, a Polska malo straci przez głód
  — Nastąpią wielkie ubytki populacji UE, duże zmiany geograficzne, przebiegunowanie i zmiana klimatu w Polsce …
  — Wtedy przez tsunami ubędzie na krótko wody w oceanie i na dno Atlantyku nie będzie nacisku jak zawsze jest przez wody oceaniczne.
  — To wewnętrzne ciśnienie lawy w ziemi pod skorupą dna Atlantyku …popęka.
  — nagły brak ciśnienia wody oceanicznej wypchnie lawę spod dna oceanu do góry na zewnątrz.
  — To utworzy wulkany na oceanie, a może nowa wielka wyspę Atlantydę
  — Będziemy mieli łańcuchowa reakcje także w innych częściach globu, czego nie da się przewidzieć.
  — tysiące chińskich dronów z baz w Afryce zrzuci w tym czasie [żółta] truciznę na Europę od Pragi po Danie

  – Chińczycy wystrzela rakiety na miasta USA, najgroźniejszego „wroga” co może zablokować ich rozrost na pierwsze mocarstwo ŚWIATA…
  — Ucierpi Wschodnie wybrzeże USA, oraz Chicago, Houston, Miami i wybrzeże Pacyfiku z Los Angeles i Silicon Valley. – 230 mln Amerykanów zginie
  – Chiny robią 700 silosów [w/g zdjęć satelitarnych z 2020 r.] na pustyni na atomowe rakiety do ataku na USA.

  — Rosja pierwsza padnie ofiara Chin i bardzo ucierpi. Polska po chińskiej wojnie będzie miała więcej ludzi od Rosji
  — Inwazja wojsk lądowych będzie od Syberii po Petersburg, a Chińczycy już nie wrócą do domów
  — Chiny zbroja się i zechcą szybko „zużyć” nadwyżkę 36 mln. mężczyzn jako mięso armatnie,. Polityka 1 dziecka w rodzinie [1979-2016] naruszyła ich balans demograficzny
  – Budują 60 do 120 okrętów wojennych rocznie
  https://www.scmp.com/news/china/military/article/3161052/chinas-well-oiled-military-machine-launches-three-warships-one

  – Polska straci do 9% ludzi i po kataklizmie będzie Wielkim Krajem Europy
  — Polska zyskała pozytywna opinie jako dobry naród pomagający Ukraińcom po wybuchu wojny.
  — Inne małe narody w koło nas będą same, bez naszych nacisków chciały się z nami połączyć w jedno państwo federacyjne. Dzięki tym co przyjęli uchodźców, pomagali bezinteresownie, to ich praca zaprocentuje, gdy minie kataklizm. Wskazówki i doświadczenie tysięcy Polaków będą przydatne.
  — pomoc Ukrainie w 2022 pokazuje jacy są Polacy i widać nasza dobroć w pomaganiu potrzebującym. To będzie zachętą dla innych narodów aby przyłączyć sie do Polski, a na pewno nie do Rosji.
  — W 2028 będzie zjednoczenie Trójmorza od Baltyku po Chorwacje i Bulgarie

  — Przepowiednia o zmianach na świecie 50 lat po wyborze Papieża – Polaka.

  — Przepowiednia z 1863 r. o polskim Papieżu
  https://www.spokoj-ducha.pl/blog/2021/05/02/polska-stanie-sie-potega-do-2028-r/?fbclid=IwAR1TYlOfsckOILClhv1fwnC3DLbTlHLHLaI0M9o_ZYtoxCVu0mfKWR1-45M

 5. Maya said

  HOW UKRAINE CREATES FAKE NEWS DURING THE CONFLICT:

  https://rumble.com/vyamcz-how-ukraine-creates-fake-news-during-the-conflict.html

 6. Doinformowany said

  ,,Rok 1984″ Orwella poleca się w całej rozciągłości.

 7. Kto chce pozostać w krainie U ?

  Ad 1, Minka
  „Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie dokonują ataków na obiekty infrastruktury cywilnej, podczas gdy Kijów jest zaangażowany w ich niszczenie, „

  Jeśli ktoś chce w kraju pozostać, będzie się starał zachować infrastrukturę, jeśli nie, będzie ją niszczył, nie wygląda na to, że banda Zelenskiego ma jeszcze nadzieję pozostać w krainie U dłużej.

  Jeśli ocena sytuacji Rosji choć w części odpowiada prawdzie

  https://wp.me/p7MweG-jQ#0325

  to należy oczekiwać, że w 1-2 tygodni zostanie oczyszczony Donbas razem z Mariupolem, co poprawi warunki zaopatrzenia Rosji przez Morze Azowskie. Znamiennym jest, że Rosja zapowiada:

  „nie planuje się szturmu miast ”

  Mariupol jest tu wyjątkiem, ale on należy do Donbasu, zresztą Rosja nie ma do tego odpowiednich sił. Oznacza to, że Rosja chce raczej doprowadzić do kryzysu zaopatrzenia i odpowiedniej reakcji ludności. Udostępnienie przez Kijów broni ludności cywilnej, gwarantuje przy tym, że przy braku zaopatrzenia rozwinie się dziki bandytyzm, tzn. nie tylko bandytyzm władz w Kijowie, ale także spontaniczny, tym bardziej, że Zelenski wypuścił z więzień przestępców.

  Naturalnie będzie armia FR nadal ostrzeliwała rakietami ośrodki gromadzenia najemników i broni, jak to miało miejsce w Jaworowie, ale dajmy dojść do słowa także propagandzie z Polski:

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-20/poligon-w-jaworowie-pod-lwowem-osmioma-rakietami-nie-da-sie-wyeliminowac-tego-obiektu-z-uzycia/

  z której wynika, że poligon był wykorzystywany bez broni do celów pokojowych. Na ogół nawet operacje pokojowe nie obejdą się bez użycia broni, ale to miał być poligon bez broni, rodzaj pastwiska, i to największy NATO poligon w Europie.

  Ten link chyba najlepiej ilustruje, za jakich durni uważa się ogół Polaków.

 8. UZA said

  ad. 4) „Z tym proroctwami to nawet Baba Wanga nie ma co się mierzyć… – admin”

  Myślę, że tego rodzaju „proroctwa” nie wykluły się w głowie żadnej Baby Wangi czy innego Jackowskiego. Ja widzę w tym robotę jakiegoś atlantyckiego think tanku, formalnie non profit, a faktycznie finansowanego przez globalnych satanistów. Po prostu zebrali do kupy okruchy różnych popularnych przepowiedni, krążących wśród ludzi, zlepili propagandą i wyszedł, jak zwykle, toporny gniot, ale telewidzowie mogą to kupić. Kiedyś irytowała mnie arogancja takich propagandystów i ich pogarda dla nas, ale ostatnie doświadczenia zdają się potwierdzać słuszność obserwacji Lisa : „ludzie nie są tacy głupi , jak nam się wydaje, są dużo głupsi”. Sądzę zresztą, że problem tkwi nie tyle w intelekcie, co w woli. To nawet nie o to chodzi, że ludzie pewnych rzeczy nie widzą, że nie potrafią wyciągnąć oczywistych wniosków – oni raczej nie chcą widzieć i nie przyjmują do wiadomości prawdy. Tak strasznie pragną, żeby wreszcie było dobrze, że jak im ktoś wmawia, że już jest albo zaraz będzie, to wierzą.

  Globalni sataniści o niczym innym nie marzą jak o napuszczeniu Rosji na Chiny i vice versa („Chiny do każdego sąsiada roszczą pretensje terytorialne(…) Rosja nie powinna podpisywać układów z Chinami, bo powtórzy się tak, jak atak ich „niemieckiego sojusznika” w 1941 roku (…) Czy Putin „nie orientirujetsja”? … że to Chiny zaatakują Rosję, a nie NATO?..” bla, bla, bla). Starają się też utrwalić w mózgach publiczności przekonanie o wyższości oraz niezniszczalności atlantyckiego satanistycznego imperium i konieczności bezwzględnego podporządkowania się jego władzy, bo nikt z Ruskich ni z Chinoli nie poradzi, nie wydoli („Chiny najpierw wystrzelą rakiety na Amerykę, które obrona USA zestrzeli…”, no i w ogóle, Chińczycy trochę namieszają, wszystkich zniszczą – i Rosję i Europę, ale America First wszystko przetrzyma i jak zwykle zwycięży) .

  Tubylcza ludność polska zostanie zaś wynagrodzona za wierną służbę („Polska zyskała pozytywną opinię jako dobry naród pomagający Ukraińcom po wybuchu wojny. Polska straci do 9% ludzi i po kataklizmie będzie Wielkim Krajem Europy (…) Inne małe narody w koło nas będą same, bez naszych nacisków chciały się z nami połączyć w jedno państwo federacyjne. Dzięki tym co przyjęli uchodźców, pomagali bezinteresownie, to ich praca zaprocentuje, gdy minie kataklizm. „). A więc, Poliniacy – do pracy ! Przyjmujcie banderowców, przychylajcie im nieba, a przy okazji odkładajcie na te miliardy z S.447 . Jak się postaracie, to cały szwiat was pochwali. Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać…

 9. minka said

  Paul Joseph Watson – Ukraińcy podają nagrania z gier wideo jako rzeczywiste straty Rosjan

  W jakiś sposób „kontrolerzy faktów” to przegapili?

 10. minka said

  Ukraina: Za murem propagandy

  Stało się to prawie z dnia na dzień. Po dwóch latach COVID zdominował światowe nagłówki gazet, Ukraina bezproblemowo znalazła się w centrum uwagi.

  Jak większość Amerykanów nie jestem „ekspertem” od Ukrainy. Ale zgromadzono wystarczająco dużo informacji, aby sformułować pewne wnioski oparte na „przewadze dowodów”.

  Scenariusz został przedstawiony w mediach głównego nurtu jako nic więcej niż „niesprowokowana” inwazja Rosji. Co więcej, był to mecz David vs. Goliad i prawie każdy uwielbia kibicować słabszym. Putin był Hitlerem, wściekłym psem dążącym do podboju świata; Ukraina byłaby tylko jego pierwszą ambicją. Oto jak The Economist przedstawił go na okładce:

  AOL postanowił porównać go do Stalina:

  Odpowiedź rządu amerykańskiego była nie mniej teatralna. Podobnie jak w przypadku mediów, nie podjęto żadnych prób faktycznego zbadania motywów Rosji ani wysłuchania ich wersji. Zwykle pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, gdy inny kraj źle się zachowuje, jest dyplomacja. Ale nie było wysiłku, by negocjować. Zamiast tego szybką reakcją Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników były sankcje, po których w krótkim czasie nastąpiła bezpośrednia pomoc wojskowa dla Ukrainy.

  Jak zobaczymy jednak:

  • Od czasu zamachu stanu wspieranego przez CIA w 2014 roku, który obalił legalnie wybranego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza (który odmówił pożyczek z MFW), ukraiński rząd jest marionetką Zachodu.

  Interwencja Rosji na Ukrainie była uzasadniona kilkoma przesłankami:

  • Kiedy Związek Radziecki rozpadł się w 1991 roku, zapewniono, że NATO nie posunie się dalej na wschód. Ale NATO wielokrotnie łamało swoją obietnicę. Ukraina jest teraz partnerem NATO i miała zostać pełnoprawnym członkiem NATO. Ponieważ prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał broni jądrowej, stanowiło to zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji na jej bezpośredniej granicy.

  • Jak przyznały teraz Stany Zjednoczone, na Ukrainie działało około 30 amerykańskich biolabów, z których wiele pracowało nad niebezpiecznymi patogenami, co stanowi dalsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji.

  • Siły ukraińskie dopuszczały się okrucieństw wobec ludności cywilnej we wschodniej Ukrainie, zwłaszcza etnicznych Rosjan, a terytorium Donbasu formalnie zwróciło się o pomoc do Rosji.

  • Siły rosyjskie poruszają się powoli na Ukrainie – nie dlatego, że są słabe (jak twierdzą amerykańskie media), ale dlatego, że chcą zachować ukraińską infrastrukturę i są zainteresowane tylko konfrontacją z wrogimi siłami wojskowymi, a nie cywilami. Ale jest o wiele więcej. Wytrzymać. Ten artykuł będzie składał się z tekstu, grafiki i filmów; większość tych ostatnich jest bardzo krótka (1 lub 2 minuty). Zanotowałem długość każdego. Ogólna zawartość wideo może spowolnić ładowanie tego posta przez kilka osób, w zależności od ich urządzenia i połączenia internetowego. Jeśli film nie odtwarza się po pierwszym kliknięciu, kliknij ponownie.

  Zachód ma krótką pamięć: historia wojenna Ameryki/NATO
  Każdy, kto został wciągnięty w obecną propagandę wojenną w telewizji, powinien pamiętać, co ujawnił generał Wesley Clark, że powiedziano mu w Pentagonie po 11 września. 2 minuty.

  Zgodnie z tym, co powiedziano Clarkowi, USA zaatakowały Irak w 2003 r., rzekomo z powodu broni masowego rażenia, która, jak się okazało, nie istniała, przypominając inwazję na Irak w 1991 r., która odbyła się po fałszywych wiadomościach , że iraccy żołnierze rzucają kuwejckie dzieci z inkubatorów. Po tej pierwszej wojnie nałożono sankcje na Irak, w wyniku których zginęło pół miliona dzieci. I kto mógłby zapomnieć byłą sekretarz stanu, zmarłą Madeline Albright, która powiedziała Sixty Minutes , że „cena jest tego warta”. 1 minuta.

  Pomimo braku broni masowego rażenia, wojna w Iraku w 2003 roku trwała przez około dekadę. Ironia polega na tym, że podczas gdy Rosja walczy na jej granicy, Stany Zjednoczone pod fałszywym pretekstem najeżdżały kraj na drugim końcu świata. Jednak, jak zauważa Candace Owens, nikt nie nałożył sankcji na Stany Zjednoczone.

  Była też oczywiście 20-letnia wojna w Afganistanie, która trwała długo po rzekomej śmierci Osamy ben Ladena w 2011 roku (którego ściganie było pierwotnym pretekstem wojny). Następnie doszło do masowego bombardowania Libii przez NATO w 2011 roku, która do tego czasu miała najwyższy PKB na mieszkańca w Afryce, najdłuższą średnią długość życia i wskaźnik alfabetyzacji wynoszący 88 procent. 1 Kampania NATO obejmowała wspieranie rebeliantów terrorystycznych i od tego czasu kraj jest spustoszony.

  Następnie Trump wystrzelił pociski manewrujące przeciwko Syrii w 2017 i 2018 roku, w oparciu o fałszywe zarzuty, że syryjski prezydent Baszar al-Assad użył broni chemicznej na swoich własnych ludziach. Oraz dostawy broni do Arabii Saudyjskiej na jej bezlitosną wojnę z Jemenem, gdzie milionom grozi śmierć głodowa.

  Tak więc walczymy o wolność i „ochronę naszego bezpieczeństwa narodowego”, kiedy najeżdżamy i bombardujemy kraje oddalone o tysiące mil i oceanów, ale Rosja jest „złym facetem”, gdy interweniuje w kraju na granicy.

  W 2019 r. przedstawiłem publiczny PowerPoint podsumowujący oszustwa, które zostały użyte do wciągnięcia Ameryki w wojny, począwszy od wojny hiszpańsko-amerykańskiej z 1898 roku.

  Ciąg dalszy pod linkiem: https://jamesperloff.net/ukraine-behind-the-wall-of-propaganda/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: