Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Emilian58 o W kierunku głębi
  Emilian58 o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (68 – …
  minka o Anglosaski „mordplan” gospodar…
  Yagiel o Wolne tematy (68 – …
  Peryskop o Wolne tematy (68 – …
  Olo o W obronie Sikorskiego
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Mietek o W obronie Sikorskiego
  Peryskop o Wolne tematy (68 – …
  Ale dlaczego? o Co powiedział Prezydent Federa…
  NICK o Wolne tematy (68 – …
  minka o Co powiedział Prezydent Federa…
  Mietek o W obronie Sikorskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 619 obserwujących.

Świat zachodni się skończył

Posted by Marucha w dniu 2022-03-29 (Wtorek)

Wiele zaskakujących zmian zaszło  wczoraj. Rosja ogłosiła najwyraźniej, że rubel ma być oparty na złocie lub powiązany ze złotem. Nie miałem czasu pomyśleć o wszystkich implikacjach. Informacje są trudne do zdobycia, ponieważ USA blokują rosyjskie wiadomości, aby kontrolować ukraińską narrację i propagandę wojenną.

System z Bretton Woods załamał się, gdy Zachód przejął rezerwy rosyjskiego banku centralnego i wydaje się, że złoty rubel przyspieszy koniec dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej z Bretton Woods.

Konsekwencje mogą być ogromne, a idioci z Waszyngtonu mogą bardzo żałować, że nie zostawili Rosjan w spokoju. Powtarzałem im w kółko, że Rosja ma już ich dość, ale aroganccy idioci nie słuchali. Wydaje się, że sankcje spowodowały zmianę reżimu na Zachodzie, zmniejszając jego władzę i wpływy.

Innym ważnym wydarzeniem jest to, że najwyraźniej Ukraina zgodziła się być krajem neutralnym, bez NATO, bez zagranicznych baz, bez broni nuklearnej i akceptuje fakt, iż wschodnia Ukrainę się od niej uniezależnia.

Zobaczymy, czy amerykańskiej marionetce Zełenskiemu wolno będzie podpisać to, na co zgodziła się Ukraina.

Tymczasem Rosja wstrzymała atak na Kijów i koncentruje się na likwidacji resztek nazistowskich milicji z Donbasu. Myślę, że dotrze to nawet do rządów o niskim poziomie inteligencji w Polsce i Rumunii, a amerykańskie bazy rakietowe w tych krajach zostaną wkrótce zamknięte.

Są to ważne zmiany, które mają wiele poważnych implikacji. „Reset” Światowego Forum Ekonomicznego został prawdopodobnie zastąpiony przez reset rosyjsko-chiński.

Stany Zjednoczone tak długo opierały się na arogancji, że wydrążyły same siebie.

Los świata zachodniego jest niejasny. Wydaje się, że nikt na kierowniczych stanowiskach intelektualnych, biznesowych czy politycznych nie wierzy w wolność i swobody obywatelskie.

Stany Zjednoczone są z pewnością zajęte pracą nad anulowaniem samych siebie:

>https://www.smithsonianmag.com/smart-news/more-than-600-places-in-the-us-will-remove-racist-slur-from-their-names-180979733/

Obecne pokolenia Amerykanów nie rozpoznają swojego kraju. Rzeki, góry, ulice, szkoły, przestrzenie publiczne, a nawet miasta tracą swe tradycyjne nazwy i zyskują nowe nazwy, politycznie poprawne. Zwykle tak robią najeźdźcy z zewnątrz, ale my robimy to sobie. [Rękami pewnej wpływowej mniejszości – admin]

Kraj, który niszczy własne zabytki i historię, ginie.

Mój wniosek jest taki, że czasy Zachodu się skończyły. Zachód tonie w nagromadzonych błędach i degeneracji. Kręgosłup moralny w szeregach przywódców zniknął.

Paul Craig Roberts
https://www.paulcraigroberts.org/2022/03/29/the-western-world-has-had-its-run/
Nad. „Carlos”

Komentarze 32 do “Świat zachodni się skończył”

 1. kolejny said

  wspaniała nowina!!!Na nic innego nie zasługuje cywilizacja, która pozwoliła sobie zbezcześcić cały dorobek minionych pokoleń.

 2. Yagiel said

  Tak – bardzo już pora na to !
  Może wreszcie Słowianom i innym nacjom przyjdzie do głów, że Zachód to wzór, ale skurwienia mentalnego i umierania we włąsnym brudzie… A zresztą:
  niech sobie robią co chcą w tamtej xazarskiej klatce dla debili… Tyle że to także Kraj Polska !

  ——————-
  Nie przyjdzie,
  Oni zdychają, ale zarazili i nas śmiertelną chorobą.
  Admin

 3. Mietek said

  Świat wkracza w nową rzeczywistość

  Nowy ład światowy wyjdzie z interesów Rosji”

  Jeszcze przed rozpoczęciem przez Rosję specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, wskazywano, że Rosja przechodzi przez punkt, z którego nie ma odwrotu . Niewątpliwie ten historyczny moment zapisze się w książkach historycznych jako punkt zwrotny w XXI wieku. Proponuję przyjrzeć się nowemu obrazowi świata, który się teraz kształtuje, ale umyka uwadze z powodu szaleńczego napływu informacji i raportów z pól bitewnych.

  22 marca, rozmawiając z przedstawicielami biznesu, prezydent USA Joe Biden powiedział :

  „Wiesz, że znajdujemy się w punkcie krytycznym światowej gospodarki. Nie tylko w gospodarce, ale na całym świecie. Zdarza się to co trzy lub cztery pokolenia. spotkania, między 1900 a 1946r zmarło 60 milionów ludzi. i od tego czasu ustanowiliśmy liberalny porządek świata, a tak się nie stało od dawna.

  Wiele osób umiera (teraz), ale to jeszcze nie chaos. A teraz nadszedł czas, aby wszystko się zmieniło. Nastanie nowy porządek świata i musimy nim przewodzić. I w tym musimy zjednoczyć resztę świata”.

  W ten sposób prezydent USA uznaje, że stary liberalny porządek światowy, ustanowiony po drugiej wojnie światowej i upadku ZSRR, odchodzi w zapomnienie. Biden ma nadzieję, że Stany Zjednoczone będą przewodzić „nowemu porządkowi świata”. Wymaga to jednak zasobów i siły. 

  Właśnie tego nie mają już kraje zachodnie.

  Nakładając na Rosję bezprecedensowe sankcje, sam Zachód uderzył w własną gospodarkę. Pospieszne poszukiwania alternatywnych dostawców węglowodorów dla Europy na całym świecie, przeprowadzone w styczniu 2022 roku, nie zakończyły się sukcesem. Same Stany Zjednoczone muszą negocjować z przywództwem Wenezueli w sprawie dostaw ropy, choć całkiem niedawno Amerykanie ogłosili reżim dyktatorski i nałożyli sankcje.

  Same kraje zachodnie ścinają odwieczny konar, na którym zbudowano ich ideologię – nienaruszalność własności prywatnej. Rezerwy walutowe Rosji utrzymywane za granicą zostały zamrożone. Majątek przedstawicieli biznesu, który mógł być w jakiś sposób związany z przywództwem Rosji, został aresztowany bez procesu i śledztwa.

  Jak wyjaśnił rosyjski prezydent Władimir Putin : „Zbiorowy Zachód faktycznie wytyczył linię pod wiarygodnością swoich walut. A teraz wszyscy na świecie wiedzą, że zobowiązania w dolarach i euro mogą nie zostać spełnione”. Dlatego zdecydowano się jak najszybciej przenieść opłatę za rosyjski gaz ziemny dostarczany „nieprzyjaznym krajom” na ruble rosyjskie.

  Jeśli ktoś nie docenia takiej decyzji rosyjskiego prezydenta, to głęboko się myli, w rzeczywistości jest to deklaracja suwerenności w polityce pieniężnej Rosji, o potrzebie, o której tak długo piszą eksperci. Ponadto The Wall Street Journal niedawno poinformował , że trwają rozmowy między Arabią Saudyjską a Chinami w sprawie sprzedaży ropy za juana, co byłoby „potencjalnie znaczącą stratą” dla dolara jako głównej waluty świata.

  Warto też zastanowić się nad sytuacją na rynkach finansowych. W rzeczywistości ten mechanizm redystrybucji przepływów finansowych poprzez handel kontraktami terminowymi, a nie rzeczywistymi towarami, już dobiega końca. Na początku marca Londyńska Giełda Metali Nieżelaznych została zmuszona do zawieszenia obrotu kontraktami terminowymi na nikiel z powodu gwałtownego wzrostu cen. Zrobiono to, aby uratować Tsingshan Holding Group, która stanęła przed perspektywą gigantycznego wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego o wartości 8 miliardów dolarów. Także taka „niewidzialna ręka rynku”.

  Giełda zawiesiła i anulowała z mocą wsteczną umowy o wartości 3,9 miliarda dolarów, co naturalnie podważyło zaufanie graczy, ponieważ granie razem z chińską firmą było oczywiste dla wszystkich. Liberalny mit Zachodu o „wolnym rynku” po prostu wyparowuje. Okazuje się, że był rynkiem tylko dla siebie lub według własnych reguł.

  W ten sposób gospodarka światowa, wciąż zbudowana na węglowodorach, i system finansowy jako całość przechodzą ogromne zmiany, które z pewnością wpłyną na równowagę światowych graczy i wyraźnie nie sprzyjają ubogim w energię krajom Zachodu.

  Jeśli w latach 90. Stany Zjednoczone mogły siłą straszyć kraje produkujące ropę, to teraz nie są w stanie tego zrobić. Na początku marca przywódcy Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich po prostu odmówili rozmowy telefonicznej z amerykańskim prezydentem w sprawie zwiększenia wydobycia ropy.

  UE i USA nie są już preferowanym rynkiem dla węglowodorów i nie mogą dyktować swoich warunków, jak pokazał kryzys gazowy w 2021 r ., kraje azjatyckie są gotowe oferować lepsze ceny dla dostawców. Świat już się zmienił pod tym względem.

  Nieszczęsna Ukraina jasno pokazała zwolennikom liberalnego porządku światowego, że jeśli nie jesteś wybranym członkiem NATO, to ideologiczna ścieżka „liberalnej demokracji” jest twoim własnym wyborem i nikt nie poniesie po drodze kosztów, nie mówiąc już o śmierci. Jest mało prawdopodobne, że znajdą się tacy, którzy zechcą powtórzyć jej drogę. I ogólnie rzecz biorąc, na tle obecnych i przyszłych zmian tektonicznych w porządku światowym, operacja specjalna Rosji na Ukrainie będzie wyglądać jak pierwszy epizod globalnych zmian w pierwszej tercji XXI wieku, po którym bez wątpienia przyjdą inne .

  Marzenia amerykańskiego prezydenta o kierowaniu zjednoczonym światem „nowego porządku światowego” już się nie spełnią. Chiny, Indie, Brazylia, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, kraje afrykańskie nie przystąpiły do ​​sankcji wobec Rosji. To właśnie te wypłacalne kraje będą stanowić podstawę nowego porządku światowego. Kraje, które są w stanie zapłacić za swoje potrzeby prawdziwymi towarami, zasobami, usługami i technologiami, a nie tylko „zieloną księgą zaufania”.

  Charakterystyczna jest ostatnia próba przeciągnięcia Chin na swoją stronę przez Stany Zjednoczone w sprawie Ukrainy. Amerykanie rzeczywiście oczekiwali, że dla Chińczyków ich stosunki dwustronne są ważniejsze niż neutralność publiczna Chin wobec sytuacji na Ukrainie. Amerykańska publikacja Politico zwróciła uwagę, że próba wydaje się odwrotna, a Chiny podwajają swoją koordynację z Rosją przeciwko USA w sprawie amerykańskiego stanowiska w sprawie Tajwanu.

  Sytuacja na świecie osiągnęła taki poziom, że chińscy dyplomaci odchodzą od swojej zwykłej uprzejmości. Komentując oświadczenie sekretarza NATO Jensa Stoltenberga, że ​​wszelkie rosyjskie wsparcie przyczynia się do wojny z Ukrainą i pociąga za sobą śmierć, cierpienie i ogromne zniszczenia, rzecznik chińskiej misji przy UE powiedział :

  „Odnotowaliśmy stosowne uwagi. Chińczycy mogą w pełni odczuwać ból i cierpienie innych krajów, ponieważ nigdy nie zapomnimy, kto zbombardował naszą ambasadę w Federalnej Republice Jugosławii. naruszający prawo międzynarodowe.

  Jako pozostałość po zimnej wojnie i największym sojuszu wojskowym na świecie, NATO kontynuuje poszerzanie geografii i zasięgu swoich operacji. Jaką rolę odegrał w zaprowadzaniu pokoju i stabilności na świecie? NATO musi dokładnie przemyśleć”.

  Indie nieoczekiwanie odwołały wizytę brytyjskiej delegacji pod przewodnictwem przewodniczącej Izby Gmin Lindsey Hoyle. Według gazety The Guardian w przeddzień premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona podczas rozmowy telefonicznej ze swoim indyjskim odpowiednikiem Narendrą Modim próbował go przekonać do „zaostrzenia stanowiska wobec Rosji”, ale Indie nie przyłączyły się do antyrosyjskiego działania.

  W tej chwili kruszą się etyczne fundamenty zachodniej cywilizacji. Wolność słowa, tolerancję dyskredytuje wściekła rusofobia, nawet przysięga Hipokratesa bynajmniej nie powstrzymuje „cywilizowanej” osoby.

  Jak słusznie zauważył prezydent Rosji , upada mit „złotego miliarda”. Teraz przywódcy krajów europejskich nie będą w stanie zapewnić obywatelom dawnego standardu życia. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział : „Staniemy w obliczu światowego kryzysu żywnościowego. Wprowadzę czeki żywnościowe, aby pomóc najbardziej potrzebującym gospodarstwom domowym i klasie średniej, aby mogli poradzić sobie ze wzrostem cen”.

  Jeśli wyścig o cukier w rosyjskich sklepach jest tylko chwilowym szumem, który w zasadzie się skończył, to walka o olej słonecznikowy we francuskim, hiszpańskim czy niemieckim sklepie ma racjonalne wytłumaczenie, ponieważ główny import słonecznika pochodził z Ukrainy. Zasiew tam jest zagrożony, dlatego olej słonecznikowy staje się prawdziwym niedoborem.

  Niemiecki minister rolnictwa wyjaśnił , że państwo nie może ponieść wszystkich kosztów: „Nasze państwowe działania, które teraz podejmujemy, nie mogą w najlepszym razie wyeliminować skutków sankcji”, dlatego zasugerował spożywanie mniejszej ilości mięsa.

  Prezydent USA Joe Biden również nie wstydzi się zadeklarować , że życie się pogorszy: „Jeśli chodzi o brak jedzenia, to będzie prawdziwe. Cenę sankcji ponosi nie tylko Rosja, ale także ogromna liczba krajów, w tym kraje europejskie i nasz kraj”. Blomberg już sugeruje, że Amerykanie sprzedają swoje samochody, przestawiają się na żywność pochodzenia roślinnego, kupują tylko hurtowo i pozbywają się zwierząt domowych, aby zaoszczędzić pieniądze.

  WEF , ONZ , WTO , wszyscy ostrzegają przed zbliżającym się głodem i chaosem na świecie. Na przykład na Sri Lance już trwają protesty z powodu rosnących cen żywności, leków i paliw, a w Hiszpanii z powodu rosnących cen energii. Nietrudno się domyślić, że kolejnym krokiem po globalnej pandemii, by zastraszyć i kontrolować ludność, będzie głód i niedobory energii.

  Dopiero 24 lutego Rosja wyszła z tego globalnego trendu i takie perspektywy nie zagrażają jej ludności. Specjalny Przedstawiciel Rosji ds. Globalnego Zrównoważonego Rozwoju zrezygnował z własnej woli i nie słyszeliśmy o zastępstwie. Oczywiście przed nami jeszcze wiele trudności. Ale grając na własnych zasadach, Rosja sama tworzy nowy porządek świata. Po raz kolejny, podobnie jak na początku XX wieku, Rosja robi to, co wcześniej nie do pomyślenia w istniejącym paradygmacie.

  Jeśli nawiążemy analogię do znanego cytatu Archimedesa: „Daj mi przyczółek, a ja obrócę świat”, to Rosja obraca teraz cały świat przez Ukrainę i nieuchronnie nadejdzie „nowy porządek świata” nasze rosyjskie interesy.

 4. Grace said

  Ja sie zgadzam z Panem Gajowym. Przez mysl im, nie przejdzie ze cos jest z ich krajami nie tak, albo ze robia cos zlego. Oni wszystko wiedza najlepiej i na wszystkim sie znaja, zawsze maja racje i oczywiscie nikogo nie sluchaja.Polacy w Kanadzie wracaja do Polski a inni mowia ze wroca albo przeprowadza sie do innego kraju. Jest tutaj straszny zamordyzm, niesamowita cenzura. Rzady czy to prowincjonalne czy rzad federalny z nikim sie nie licza. Ludzi sie ma tutaj za nic. Imperia upadaja. Juz im niewiele brakuje do dna.

 5. Robert Smialowski said

  Дай Бог Великий, aby optymizm Mr P. C. Robertsa okazał się jak najbardziej trafny, AMEN !

 6. pdf said

  Przecież w Polsce po 1989 roku nie było polskiego projektu przyszłości. Było wprowadzane to, co przywieziono w teczkach z zachodu. Ca obezna tzw. elita polityczna bazuje na wykonywaniu poleceń zagranicy. Gdy zachód upadnie, polecenia przestana przychodzić, co zrobią. Oni nie potrafią samodzielnie myśleć, projektować , przewidywać. Tak wiec trzeba by zacząć od ), to jest od najniższego poziomu, znacznie niższego niż w 1945 roku. Znacznie ….

 7. oddanie (się) w opiekę Matce Boskiej said

  Po której stronie są Niebiosa?

  Ciekawe, czy prawosławni poświęcili/poświęcą bezbożny Zachód Matce Boskiej?

 8. Carlos said

  Czy Kreml wie, co robi?

  Paul Craig Roberts

  Wcześniej dzisiaj opublikowałem moje zdanie na temat rozwoju sytuacji gospodarczej i militarnej na froncie rosyjskim. Na podstawie doniesień prasowych wyobrażałem sobie, że złoty rubel zdetronizuje dolara amerykańskiego i upadek systemu z Bretton Woods, który umożliwił Stanom Zjednoczonym i ich sektorowi finansowemu eksploatację świata. Napisałem w tym czasie, że zachodnia blokada wiadomości na temat doniesień z Rosji, aby Waszyngton mógł kontrolować narrację, sprawiła, że ​​rzeczywiste fakty były trudne do ustalenia. https://www.paulcraigroberts.org/2022/03/29/the-western-world-has-had-its-run/

  W ciągu dnia dotarło do mnie trochę więcej informacji. Informacje te wywołały u mnie obawy, że Rosjanie nie są na tyle wyrafinowani, by zobaczyć, że mogą obalić system z Bretton Woods i zdetronizować dolara amerykańskiego, tworząc złotego rubla, a w połączeniu ze złotym juanem w Chinach stworzyć blok, który rządzi materialnie. Myślę, że Rosjanie tylko ustalają ceny złota w Rosji, aby Rosjanie obawiający się sankcji nie opuszczali rubla i nie uciekali w złoto. Możliwe, że wewnętrzne ustalenie ceny złota/rubla może rozwinąć się w szeroki system, ale po co dawać wrogowi ostrzeżenie i czas na przygotowanie blokad drogowych? Czy wniosek, że Rosjanie nie mają pojęcia?

  W latach Jelcyna rosyjscy ekonomiści mieli pranie mózgu przez amerykańskich ekonomistów, którzy szkolili ich na sługi imperium Waszyngtonu, a teraz piastują wysokie stanowiska. W konsekwencji rosyjskie aktywa narodowe zostały splądrowane, a Rosja została narażona na zachodnie sankcje i inne środki karne. Tutaj mamy przypadek wyższej potęgi militarnej, która została rozbrojona przez własnych intelektualistów.

  To absolutnie niewiarygodne, że Kreml polegał na de facto antyrosyjskich agentach Zachodu, takich jak Aleksiej Kudrin, Elwira Nabiulina i Anatolij Czubajs. Te trzy służą nie Rosji, ale oligarchom i prozachodnim atlantyckim integracjonistom. Nic na to nie mogą poradzić i tak naprawdę nie są zdrajcami, tylko amerykańskimi biednymi duszami wypranymi z mózgu. Ich oczywistym następcą jest Siergiej Głazjew, który przynajmniej częściowo rozumie, co musi zrobić Rosja. Ale jest demonizowany przez Zachód i chociaż Kreml trzyma go w pobliżu, jest wobec niego nieufny. Do niedawna Kreml faworyzował tych, których aprobuje Zachód. Ci ludzie są postrzegani jako wejście Rosji na Zachód.

  Rosja nigdy nie zdoła skutecznie ochronić się przed Zachodem, dopóki Kreml będzie ograniczany pragnieniem elit bycia częścią Zachodu. Moim zdaniem to ograniczenie doprowadzi do wojny nuklearnej. Waszyngton będzie naciskał i naciskał przeciwko rządowi, który ma elementy, które chcą być częścią Zachodu, dopóki ta ostatnia czerwona linia nie zostanie przekroczona. Wtedy świat eksploduje. Pomysł Waszyngtonu jest taki, że presja zniszczy przywództwo ceniące suwerenność Rosji, a Waszyngton zainstaluje marionetkę, jak na Ukrainie.

  Jeśli chodzi o doniesienie o porozumieniu pokojowym między Rosją a Ukrainą, to niezwykle dziwne jest, że Zwycięzca konfliktu idzie na ustępstwa wobec Przegranego. Świadczy to o tym, że sam Kreml został dotknięty zachodnią operacją psyops przeciwko Rosji. Kreml jest bliski zawarcia pokoju częściowo na warunkach ukraińskich, aby zakończyć zachodnią kampanię psychologiczną przeciwko Rosji.

  Powtarzam się. Jak wielokrotnie mówiłem, moim celem jest zapobieganie wojnie nuklearnej. Ale wojna nuklearna jest tym, do czego kieruje nas Waszyngton i jego marionetkowe państwa europejskie. Aby uniknąć wyrzucenia puszki na ulicę, Rosja nie powinna podpisywać umowy, chyba że zawiera ona zgodę Ukrainy na to, że Krym i Donbas nie są częścią Ukrainy. Nie jest jasne, czy Waszyngton pozwoli swojemu marionetkowi Zełenskiemu na podpisanie umowy lub jej utrzymanie, jeśli zostanie podpisana. Waszyngton nadal będzie sprawiał problemy Rosji. Rosja powinna rozważyć, czy można ufać Ukrainie, że dotrzyma jakiegokolwiek porozumienia, kiedy Ukraina odmówiła dotrzymania porozumienia z Mińska. Zachodnia Ukraina prawdopodobnie pozostanie marionetką USA, więc jak Ukraina może być w rzeczywistości neutralna? Rosja powinna pamiętać, że to ona jest zwycięzcą, a nie Ukraina i nie zaakceptuje porozumienia w imię pokoju, inaczej kłopoty się powtórzą. Ukraina przegrywa konflikt i być może po prostu chce ocalić jak najwięcej z siebie. Byli poręczyciele porozumienia mińskiego i nic nie zrobili.

  Putin i Ławrow wielokrotnie powtarzali, że ufanie Zachodowi było błędem. Po co więc powtarzać ten błąd ponownie?

  Myślę, że jedyną udaną umową byłaby taka, w której Ukraina sprzymierza się z Rosją i oczekuje od Rosji ochrony. Nie wiadomo, jak Ukraina może być w UE i być neutralna. Austria jest krajem neutralnym i członkiem UE. Czy Austria uczestniczyła w sankcjach wobec Rosji? Czy po traktacie Ukraina będzie uczestniczyć w przyszłych sankcjach wobec Rosji?

  Ukraina od wieków była częścią Rosji. Nigdy nie była częścią Zachodu. Rosja musi odzyskać Ukrainę, jeśli nie przez podbój, to przez dyplomację. Czy to podbój, czy dyplomacja, Rosja musi zdecydowanie zająć się Ukrainą TERAZ i nie pozostawiać miejsca na ponowne pojawienie się problemu.

  Kreml popełnił swój zasadniczy błąd strategiczny w 2014 roku, kiedy Kreml odmówił prośbie Rosjan Donbasu o ponowne zjednoczenie z Rosją. Kreml bał się obrazić Zachód poza jego zjednoczeniem z Krymem i potwierdzał zachodnią propagandę, że Putin odbudowuje imperium sowieckie. Z tej niesamowitej, głupiej pomyłki Kremla wyszło 8 lat ukraińskiego ostrzału Rosjan Donbasu, masowe ładunki zachodniej broni dostarczonej na Ukrainę, masowa propaganda przeciwko Putinowi i Rosji, protesty rosyjskich patriotów w Rosji przeciwko akceptacji przez Kreml ukraińskich nazistów Rosjanie w Donbasie, przygotowując w ten sposób scenę dla obecnych zachodnich psyops przeciwko Rosji. I, jak przewidziałem, wymagało od Rosji bardziej zdecydowanych działań, niż było to potrzebne w 2014 roku przez uhonorowanie prośby Donbasu.

  Pytanie przed światem brzmi: czy wyzyskujące imperium Waszyngtonu zwycięży nad światem, ponieważ Rosja, Chiny i Indie nie mają o niczym pojęcia?

  Bo Rosja ma elity, które wolą być częścią Zachodu niż suwerenem?

  Czy naiwność Rosji i Chin spowoduje, że zachęcany Zachód przekroczy czerwone linie, które kończą się wojną nuklearną?

  To, co zrobiła powolna wojna Kremla, tak niespokojna, niespokojna osoba, to pokonanie wizerunku Rosji jako potęgi militarnej. Oto Bloomberg News: Rosja zawiesiła ogień i wycofała się z Kijowa, ponieważ „Putin po prostu chce ograniczyć swoje straty po miesięcznej inwazji, która nie zdołała zająć dużego miasta i podobno kosztowała go tysiące zabitych żołnierzy”.

  Innymi słowy, Putin błaga Ukrainę o litość i pójdzie na ustępstwa na rzecz zakończenia konfliktu.

  Czołowy generał USA mówi, że militarna porażka Rosji na Ukrainie wskazuje na „lukę wywiadowczą w USA, która spowodowała, że ​​USA przeceniły możliwości Rosji”. https://www.cnn.com/2022/03/29/politics/tod-wolters-intelligence-gap-us-russia-ukraine/index.html

  Bez względu na to, jakie są fakty, prostytutki mają wrażenie, że wśród narodów zachodnich to, czego dokonał Putin, jest demonstracją rosyjskiej słabości militarnej. Przekonanie to spowoduje kolejne prowokacje przeciwko Rosji i zakończy się wojną nuklearną.

  Tak jak się obawiałem, Zachód nie traktuje Putina poważnie

  Konsekwencją będzie wojna nuklearna

  Bezsilna Francja do potężnej Rosji – rublami nie zapłacimy

  Rosyjski plan został odrzucony przez UE i G7 wcześniej we wtorek.

  Dopóki Putin będzie chodził jak dobre buty, Zachód nigdy nie potraktuje go poważnie

  https://www.rt.com/russia/552940-france-russia-gas-rubles/

 9. Anucha said

  Młodzież przyszłością narodów.

  Michniki na całym zachodzie ,młodym ludziom założyli wysokie obcasy.
  Obrzezali nie tylko z napletków, a piloty i baterie mają w swoich kosmatych łapskach.
  Ni ma ratunku, razem z nami w piach pójdzie normalność.

 10. ? said

  Mówiąc zaś o Europie i Zachodzie, pełen mądrości Bożej przepodobny Justyn Kelijski uczy nas, że: „Wszystkie małe i wielkie tajemnice europejskiego ducha spotkały się i zlały w jednym potężnym i niezmiennym dogmacie: dogmacie o nieomylności człowieka. W nim się urzeczywistniły główne dążenia wszelkiego rodzaju europejskiego humanizmu: i świeckiego, i religijnego. Człowiek został ogłoszony człowiekobogiem. W samej istocie, dogmat o nieomylności człowieka odsłonił główną tajemnicę człowieka europejskiego. Za jego pomocą człowiek europejski złożył otwarte i szczere wyznanie wiary przed światem ziemskim i niebieskim, powiedział, kim jest, czego chce, do czego dąży. Przez ten dogmat zdecydowanie i całkowicie wygnał z Europy Boga-Człowieka, a posadził na tronie człowiekoboga. W ten sposób na zawsze określił przyszłość Europy: musi ona nieuchronnie poruszać się wedle zasad i w kierunkach wyznaczonych przez nieomylnego człowieka – europejskiego człowiekoboga”.

  http://www.eparhija-prizren.org/?p=103819

 11. Yagiel said

  ad ?@9 – to jest ciekawe podejście. Do przemyślenia. Dziękuję.

 12. Piskorz said

  re art przestrzenie publiczne, a nawet miasta tracą swe tradycyjne nazwy i zyskują nowe nazwy, politycznie poprawne.””….zza Odrą robią to samo !!

 13. I okazuje się, że walutą jest TOWAR – realna produkcja. Okazuje się, że jeden metr sześcienny gazu jest wart ileś Mercedesów lub ileś ton chleba ileś ton zboża…

  Wracamy do barteru. A żeby było wygodniej wyceniamy towar w rublach.

 14. Marucha said

  Obawiam się, że Putin zmięknie, zacznie pertraktować z bandziorami, iść na ustępstwa… jednym słowem nie doprowadzi akcji do końca.
  A banderyzm to jak wszy: nie wytępisz do końca, to się znowu rozmnożą

 15. Gość said

  Tam gdzie ta mniejszość włoży swoją łapska TO. ….ginie , nie dajmy zginąć Polsce na razie naszym orężem musi być świadomość Polaków

  ———–
  Świadomość u Polaków to towar równie rzadki, jak pierwiastek astat w przyrodzie.
  Admin

 16. OutsiderR said

  Jest jeszcze, tradycyjne – złoto i srebro. O których większość ludzi nie bardzo pamięta. No może teoretycznie. To jest odpowiedź na SBDC. I blokadę kont bankowych. Czy brak możliwości oszczędzania.
  Bo pieniądze w bankach na wartości tracą. Ale to już było….?

  Może jeszcze przyjdą czasy, że aby otrzymać zapłatę za dniówkę, będzie do wyboru – albo opodatkowane do granic „pieniądz” na koncie, albo też, jedna uncja srebra.
  Do ręki. i świat będzie się kręcił…

  Tak więc nie tylko rubel, czy towar.

 17. Marcin said

  Niech Putin nie cacka się z nimi jak matka z łobuzem i ciśnie ich do końca. I tak już więcej stracić nie może.
  Niech nie powtórzy błędów sprzed 8 laty.
  Przynajmniej ta banderowska wszawica będzie wytluczona na Ukrainie bo w Polonii to będzie przeżywała renesans.

 18. Boydar said

  Oficerowie KGB nie miękną.

  My nie wiemy, co leży u fundamentalnych fundamentów siły wroga, ale Putin to wie. I to wcale nie musi być coś co wygląda na „jądro krystalizacji”. Dla naprzykładu, w mrowisku wystarczy przejąć królową, i potem już nie musowo walczyć ze wszystkimi robotnicami.

 19. bryś said

  Rosja jest zbyt potężna żeby się tym (likwidacja banderyzmu) przejmować. A i wpakowanie nam na grzbiet rozbrojonej i rozkradzionej u-krainy ma dla niego plusy. Osłabi swojego wroga (Polskę). A że banderowcy nie będa go w stanie ugryźć, skierują swoją aktywność gdzie indziej. A i dla administracji Polski to plus – będa grać jednych na drugich i spokój. Dla Rosji liwidacja problemu to żadna korzyść. To korzyść dla jego przeciwników.

  ———-
  Panie Bryś… daj Pan spokój…
  Admin

 20. Mietek said

  Nie wracamy do żadnego barteru, żeby kupować gaz, jak i pewnie wkrótce inne rosyjskie dobra, trzeba będzie mieć na swoich kontach bankowych ruble, tak jak dzisiaj mają dolary czy euro, a żeby mieć te ruble, to trzeba je gdzieś kupić, lub coś do Rosji sprzedać, ile tych rubli będziesz mieć na koncie, tyle kupisz gazu, ropy, węgla, itp, tak dziś Rosja już handluje z Chinami, Indiami, Turcją, itd, to są wymogi tylko dla krajów nieprzyjaznych, inni mają większe możliwości, mogą płacić w różnych walutach.
  Rosja tych nieprzyjaznych spokojnie wyczeka, dla rosyjskiego budżetu większych szkód nie będzie, dla krajów UE będzie to katastrofą, przypomnę że Gazprom do budżetu Rosji odprowadza podatek od wydobycia, nie od zysków, w sumie przy produkcji rocznie ok 760 mld m3 gazu, Gazprom przy odmowie UE może stracić do max 100 mld m3 gazu, oczywiście to by oznaczało katastrofę dla Niemiec, dla budżetu Rosji mniej o podatek od 100 mld m3 gazu, czyli ok 13% mniej wpływu do budżetu, kwotowo ok 700 mld rubli, przy budżecie Rosji ok 25 bilionów rubli, nie ma to większego znaczenia, tym bardziej że budżet Rosji ma każdego roku dużą nadwyżkę, wszystko poza 42 dol za baryłkę ropy idzie na rezerwy.

 21. Mietek said

  Jeszcze w sprawie odmowy Niemiec?
  Niemieckie przedsiębiorstwa przemysłowe sprzeciwiają się odmowie importu rosyjskiego gazu.

  Nie tak dawno największa firma energetyczna w Niemczech, Eon, ostrzegła przywódców tego kraju przed nakładaniem embarga na rosyjskie węglowodory. Później swoje obawy w związku z tym podzieliło stowarzyszenie lobbingowe VCI, którego szef Wolfgang Entrup ogłosił możliwość „katastroficznego załamania się łańcuchów przemysłowych”. Któregoś dnia do ich szeregów dołączył największy niemiecki koncern chemiczny BASF, donosi Frankfurter Allgemeine.

  Zarząd BASF jest przekonany, że odmowa importu rosyjskich surowców energetycznych lub zmniejszenie wolumenu ich dostaw będą miały bardzo krytyczny wpływ na działalność firmy. Nie wyklucza się możliwości wstrzymania produkcji w zakładzie w Ludwigshafen. W takim przypadku 40 tys. osób pozostanie bez pracy. W dodatku zagrożenie wisi nad całym przemysłem chemicznym, a jest to potencjalna utrata setek tysięcy miejsc pracy.

  Negatywne konsekwencje dla koncernu przyniesie także częściowe ograniczenie importu gazu z Federacji Rosyjskiej. BASF będzie zmuszony ograniczyć wypuszczanie niektórych ważnych produktów, na czym ucierpią klienci firmy zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Spółka obawia się również ewentualnego embarga na dostawy amoniaku, kluczowego pierwiastka w produkcji nawozów. Dziś jednym z głównych dostawców tego związku chemicznego jest Rosja. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku surowców energetycznych, nie da się go zastąpić w krótkim okresie.
  Jak widać Niemcy nie mają żadnego wyjścia, muszą i zgodzą się na warunki Moskwy.
  Ja jeszcze przypomnę wszystkim wątpiących, mecz dopiero się zaczyna, a zachód już wszystkie siły wyczerpał, Rząd Rosyjski właśnie szykuje kolejne pakiet sankcji dla krajów nieprzyjaznych, i nie będzie to ostatni!

 22. UZA said

  „A banderyzm to jak wszy: nie wytępisz do końca, to się znowu rozmnożą”

  Jak toto wytępić ? Na atomice Putin się raczej nie zdecyduje, a problem jest, niestety, szerszy niż się to niektórym wydaje. Przystępując do operacji Rosjanie myśleli pewnie (tak, jak wielu Polaków), że banderowcy to jakaś garstka awanturników z dawnej Galicji, która sterroryzowała poczciwy z gruntu, rusiński lud. Wyobrażali sobie może, że rosyjska armia wyzwoli ten biedny lud z opresji i dlatego operację prowadzono konwencjonalnie i humanitarnie.

  Tymczasem cały lud rusiński okazał się dotknięty skazą i dlatego ( a nie ze strachu) tak chętnie i masowo uległ banderowskiej propagandzie. Ona po prostu trafiła tam na podatny grunt. Ci nieliczni sprawiedliwi, którzy ją odrzucili już dawno siedzą w Rosji albo w Donbasie czy Ługańsku. Pozostali są dumni z narodowych „bohaterów” : Chmielnickiego, Bandery i bojowników SS- Galizien. Owszem, ludobójstwa na wołyńskich Polakach dopuścili się ci z Galicji, pozostali w nim nie uczestniczyli – po części z braku okazji, a po części dlatego, że ich mordercza nienawiść ukierunkowana była i jest na Rosjan, nie na Polaków.

 23. UZA said

  „…Rosjanie nie są na tyle wyrafinowani, by zobaczyć, że mogą obalić system z Bretton Woods i zdetronizować dolara amerykańskiego, tworząc złotego rubla, a w połączeniu ze złotym juanem w Chinach stworzyć blok, który rządzi materialnie. ”

  Rosjanie może i nie są, ale Chińczycy na pewno są, toteż wykorzystają każdą możliwość obalenia systemu wroga. Do tej pory chińscy szachiści mieli pewien problem z Rosjanami, którzy uparcie chcieli widzieć w atlantyckich satanistach partnera. Może była w tym słowiańska naiwność, a może Rosjanie po prostu trochę się Chin bali i próbowali jakoś balansować. Teraz już się nie da. Zachodowi przestawiono wajchę i idą na zwarcie.

 24. Wlodek said

  Ad. [3] „… Świat wkracza w nową rzeczywistość …”

  „… została zmuszona do zawieszenia obrotu kontraktami terminowymi …”;
  „… stanęła przed perspektywą gigantycznego wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego o wartości 8 miliardów dolarów …”;
  „… Giełda zawiesiła i anulowała z mocą wsteczną umowy o wartości 3,9 miliarda dolarów …”

  To bezprecedensowe, w historii Wielkiej Lichwy, skutki akcji specjalnej „Z”. Wielka Szulernia, jaką jest (była?) Wall Street i Citi of London są rzeczywistymi ofiarami tej „agresji”.

  Ad. [8] „… Czy Kreml wie, co robi? …”

  Skoro jednak Kremlowi udało się Finansowego Hegemona wyprowadzić z równowagi, do tego stopnia, że ten sam może się obalić, to chyba warto najpierw odczekać na pojawienie się skutków, aby wiedzieć jak dokończyć dzieła.

  Nie dziwię się, że P.C.Roberts bije się z własnymi myślami, na temat tego, co myśli Putin. Cała „kariera” Włodzimierza Włodzimierzowicza daje dużo do myślenia.
  Z nadzieją włącznie.

 25. Mietek said

  Poprawię mój komentarz.
  dla budżetu Rosji mniej o podatek od 100 mld m3 gazu, czyli ok 13% mniej wpływu do budżetu, kwotowo ok 700 mld rubli, przy budżecie Rosji ok 25 bilionów rubli, nie ma to większego znaczenia.

  13% to mniej z podatku od wydobycia gazu, kwotowo to ok 700 mld rubli, przy budżecie Rosji ok 25 bilionów rubli, daje to ok 3% mniej do budżetu, czyli tyle co nic.

 26. Carlos said

  Co się stanie, jeśli Rosja zakręci kurki gazowe do Europy?
  Podejścia dotyczące terminu zmiany płatności na ruble
  Co się stanie, jeśli Rosja zakręci kurki gazowe do Europy?
  © Getty Images
  Rosja wyznaczyła „wrogim” krajom 31 marca termin rozpoczęcia płatności za import gazu ziemnego w rublach. Nowa zasada zmiany waluty wpłynie na kraje, które nałożyły sankcje gospodarcze na naród i zamroziły jego rezerwy walutowe. Dotyczy to w szczególności niektórych krajów UE, które są w dużym stopniu uzależnione od dostaw energii z Rosji.

  Co się stanie po 31 marca?
  Rosja twierdzi, że Europa nie otrzyma darmowego gazu, jeśli kraje odmówią płacenia w rublach. „Nie będziemy dostarczać gazu za darmo, to jasne” – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapytany, czy gaz zostanie wyłączony dla osób niepłacących, Pieskow odpowiedział: „Bez płatności, bez gazu”. Dodał jednak, że Rosja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, jak zareagować, gdyby kraje europejskie odmówiły płacenia w rosyjskiej walucie.
  Jak bardzo Europa jest uzależniona od rosyjskiego gazu?
  Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiego gazu do ogrzewania i wytwarzania energii. Rosyjski gaz stanowi około 40% całkowitego zużycia w Europie. Import gazu do UE z Rosji w tym roku wynosił od 200 do 800 mln euro dziennie.
  Co dzieje się w Europie bez rosyjskiego gazu?
  Komisja Europejska poinformowała, że ​​planuje w tym roku zmniejszyć zależność UE od rosyjskiego gazu o dwie trzecie i zakończyć uzależnienie od rosyjskich dostaw „na długo przed 2030 rokiem” .Ekonomiści twierdzą jednak, że nie jest łatwo zastąpić 1550 terawatogodzin rosyjskiego gazu dostarczonego do UE w 2021 r. Europa nie może szybko uzupełnić niedoboru dostaw; będzie musiał ograniczyć popyt. Tymczasem zwiększony import skroplonego gazu ziemnego (LNG) na i tak już napiętym światowym rynku LNG wywarłby ogromną presję na wzrost cen. Byłby to poważny cios w europejską gospodarkę, która już teraz cierpi z powodu niebotycznie wysokich cen energii. Przedłużające się wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu miałoby koszt dla UE, a nawet mogłoby spowodować, że niektóre kraje bardziej narażone na wahania rosyjskiego gazu, takie jak Włochy i Niemcy, musiałyby podjąć środki nadzwyczajne. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł, że zakaz importu rosyjskiej energii wywoła recesję gospodarczą w Europie.
  Jakie są szersze implikacje?
  Istnieje ryzyko globalnego kryzysu energetycznego. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej Rosja jest największym eksporterem gazu ziemnego na świecie i drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej po Arabii Saudyjskiej. Zastąpienie rosyjskiego gazu nie będzie łatwe. Europa będzie musiała kupować gaz na wolnym rynku, co oznacza, że ​​kupując w krajach takich jak Katar czy USA, będzie musiała zapłacić więcej. Oznacza to również, że gaz, który kupują, nie trafi gdzie indziej. Rezultatem będą wszędzie wyższe ceny gazu, ponieważ kraje przelicytują się nawzajem o ograniczone dostawy.
  Czy wpłynie to na ceny ropy?
  Rosja dostarcza do Unii Europejskiej około czterech milionów baryłek ropy dziennie. W przeciwieństwie do gazu, którego podaż nadal w większym stopniu regulowana jest kontraktami długoterminowymi, cena ropy jest zmienna i determinowana przez podaż i popyt. Jeśli Europa nadal zdecyduje się zrezygnować z rosyjskiej ropy, ceny ropy mogą wzrosnąć do 200 USD za baryłkę, a nawet więcej, ostrzegają analitycy.
  Czy Rosja będzie sprzedawać inne towary w rublach?
  Prezydent Władimir Putin zasugerował w swoim planie płatności, że gaz ziemny może być pierwszym rosyjskim towarem sprzedawanym w rublach. Jeśli Zachód nałoży dalsze sankcje, to stwarza możliwość, że inne rosyjskie towary eksportowe mogą być wyceniane w rublach, w tym ropa, metale i zboże.
  Kto pierwszy mrugnie, gdy nadejdzie termin płatności?
  Jak dotąd kraje UE i G7 odrzucały żądanie Rosji, aby zmienić płatności za gaz na ruble. Rosja oświadczyła, że ​​nie zapewni darmowych dostaw gazu, sugerując, że jest gotowa zamknąć krany. Gdyby tak się stało, Moskwa traciłaby od 200 do 800 mln euro każdego dnia embarga. Rosja mogłaby jednak skierować część gazu do Azji. Europa prawdopodobnie stanęłaby w obliczu kryzysu gospodarczego, którego nie widziano od II wojny światowej, ponieważ gwałtownie rosnące ceny energii wpędziłyby gospodarki regionu w recesję. Więc kto pierwszy mrugnie? Postaw swoje zakłady.
  rt.com

 27. Mietek said

  Moskwa traciłaby od 200 do 800 mln euro każdego dnia embarga.

  Tu są same przekłamania, to nie Moskwa by traciła, tylko Gazprom, Gazprom by mniej zarobił, budżet Rosji straciłby tak jak pisałem ok 3% gdyż Gazprom płaci podatek od wydobycia, a nie od zysków.

 28. Zerohero said

  a gdzie to wydobycie pójdzie?

 29. Mietek said

  Zerohero, Gazprom wydobywa ok 760 mld m3 gazu, z tego do krajów UE trafia ok 100 mld m3, czyli wydobycie pozostaje na poziomie ok 660 mld m3 gazu, i od tego Gazprom odprowadzi podatek, dodam że podatek jest jednakowy dla wszystkich odbiorców.

 30. bryś said

  Panie Gajowy – ja naprawdę w to wierze.

  Sadiq Khan – burmistrz londynu, a u nas np. burmistrzem wrocławia będzie Mirosław Skórka, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

 31. Marucha said

  Re 30:
  Jakoś mi nie żal polactwa. Nawet tego z Wrocławia.

 32. minka said

  Rosja kontra Zachód to w dużej mierze zdrowi heteroseksualni mężczyźni kontra seksualny odmieńcy: pedofile, homoseksualiści i transwestyci.

  Spójrz na zachodnich przywódców.

  Biden jest pedofilem. Fidelito i Macron są homoseksualistami.

  W przeciwieństwie do tego Putin zakazał promowania homoseksualizmu i transpłciowości.
  ———–
  Sztab Generalny NATO i Knitting Circle)

  Rosjanie, którzy wciąż mają mocne pojmowanie rzeczywistości, kontra urojony, seksualnie dysfunkcyjny Zachód.

  Ta wojna to sprawdzian rzeczywistości.

  Zwycięstwo Rosji jest decydującym zwycięstwem ludzkości.

  Źródło: H.Makow

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: