Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Włodek o Polityka równowagi
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Włodek o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Polska przygotowuje się na „in…
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Włodek o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Greg o Dr Paul Marik, wyklęty lekarz…
  minka o Włosi odrzucili globalizm, ter…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  OutsiderR o Polska przygotowuje się na „in…
  lewarek.pl o „Złamanie hegemonii jest…
  wewewe o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Ruskie miesięczne podsumowanie konfliktu – jak widzi to druga strona?

Posted by Marucha w dniu 2022-03-30 (Środa)

1. Ofensywa wojsk rosyjskich pokrzyżowała plany ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy na DRL i ŁRL z użyciem artylerii, systemów rakietowych i samolotów.

2. 22 stycznia rosyjski wywiad przechwycił rozkaz generała Balana o konieczności zakończenia przygotowań do działań ofensywnych do 28 lutego, aby w marcu Siły Zbrojne Ukrainy mogły przejść do ofensywy.

3. Operacja przebiega zgodnie z planem. Główne zadania pierwszego etapu operacji zostały już zrealizowane.

4. Głównym priorytetem pozostaje ochrona życia ludności cywilnej. Stąd taktyka precyzyjnych uderzeń w infrastrukturę wojskową i siły zbrojne wroga.

5. Blokada dużych miast zapewnia zniewolenie sił Sił Zbrojnych Ukrainy i nie pozwala dowództwu ukraińskiemu na przekazywanie posiłków do Donbasu. Główna operacja w tej chwili odbywa się w Donbasie. W DRL i ŁRL wyzwolonych zostało już 276 osiedli. Wyzwolonych zostało 93% terytorium LPR i 54% terytorium DRL. Grupa obecnie broniąca się w Mariupolu liczy ponad 7000 osób.

6. W pierwszych dwóch dniach operacji rosyjskie Siły Powietrzne i Kosmiczne zdobyły przewagę w powietrzu. Zorganizowany system obrony powietrznej, Ukraińskie Siły Powietrzne i Ukraińska Marynarka Wojenna faktycznie przestały istnieć.

7. Zniszczono do 70% wszystkich zasobów wojskowych Ukrainy w wyniku systematycznych ataków na magazyny. Zniszczono 30 kluczowych obiektów kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy. 68% przedsiębiorstw, w których naprawiano sprzęt wojskowy, zostało już zniszczonych. Jednocześnie od początku istnienia NMD armia ukraińska zniszczyła już 127 mostów.

8. Wszystkie zorganizowane rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy zostały już uruchomione, nowych nie ma. Stąd stawka na mobilizację niewyszkolonego kontyngentu. Na Ukrainie, według danych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, walczy 6595 zagranicznych najemników.

9. Łączne straty Sił Zbrojnych Ukrainy za miesiąc operacji. Około 14 000 zabitych i około 16 000 rannych (łączne straty zgrupowania AFU w Donbasie to 26% personelu). Spośród 2416 czołgów i opancerzonych wozów bojowych gotowych do walki na dzień 24 lutego w ciągu miesiąca zniszczono 1587. Na 152 samoloty wojskowe zniszczono 112, ze 149 śmigłowców – 75, z 36 dronów Bayraktar TB2 – 35. Spośród 180 S-300 i Buk M1 – 148, na 300 stacji radiolokacyjnych o różnym przeznaczeniu – 117.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej będzie szybko reagować na wszelkie próby zamknięcia przestrzeni powietrznej Ukrainy dla Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.

10. Według MON FR co najmniej 10 ukraińskich min morskich dryfuje obecnie w niekontrolowany sposób na Morzu Czarnym, stanowiąc zagrożenie dla żeglugi.

11. Ministerstwo Obrony Rosji przekazało zdobyczą broń DRL i ŁRL. Przeniesiono między innymi 113 czołgów i 138 systemów przeciwpancernych Jevelin.

Wpłynęło ponad 23 000 wniosków od obywateli 37 państw pragnących walczyć o DNR i LNR. Jest też wiele takich wniosków od obywateli rosyjskich.

12. Oficjalne straty od początku NWO. Zabici – 1351. Ranni – 3825.

13. Operacja będzie trwała do całkowitego spełnienia wszystkich celów.

Przy okazji poniżej kanał dziennikarza który relacjonuje wojnę w Mariupolu (idzie z ruskimi) [chyba z Rosjanami? – admin]

Źródła:
https://colonelcassad.livejournal.com/7517780.html
https://prawda2.info/viewtopic.php?t=23182&postdays=0&postorder=asc&start=1175l

https://polskawliczbach.blogspot.com

 

 

Komentarze 22 do “Ruskie miesięczne podsumowanie konfliktu – jak widzi to druga strona?”

 1. revers said

  Kodluch tez ma cos do dodania, w codziennej dawce wiadomosci niejawnych, nie glownosciekowych, przede wszystkim informacje bazujace z na bazie syryjskiej agencji iformacyjnej SANA.

  Mozna tam znalezc starsze materialy wizualne, plakaty z 1945 pasujace do dzisiejszych ukropili

  https://sun9-12.userapi.com/impg/Yf3vlfA57rdXQhwew1OQBidXWU1sg_G1quKUkg/gs-iFKwqn8k.jpg?size=480×540&quality=96&sign=455076ee680ed5b572aedc8bf3d41dda&type=album

 2. Stan prawie aktualny, wg. rosyiskich źródeł

  https://pppolsku.wordpress.com/2022/03/13/operacja-z-sprawozdanie-strony-rosyjskiej/

  Nie bez znaczenia jest także pozycja ChRL.

  https://wp.me/p7MweG-kz#USAOdpowiedzialnosc

  „The Intercept” w USA zatytułow artykuł: „wojna na Ukrainie pokazuje wyłaniający się świat post-amerykański”, czy ma racji. Wskazówki na zbliżanie się tej zmiany były liczne:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  choć ignorowane, szczególnie przez ekipy zarządzające w Polsce, które najwyraźniej żyją przeszłą epoką, kiedy objawienie nazywano „Hameryka”.

  Doktryna USA w Europie jest prosta,

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/17/texnc/#WojEur

  dwie wojny tzw. światowe realizowały ją, chętnie sprowokowały by USA trzecią, ale czasy się zmieniły. Polacy wspierają do dziś ołowiowy ciężar ekipy zarządzającej z zaprzeszłej epoki NSZZ, zgodnie zresztą z wezwaniem Młynarsiego i świętą zasadą licznych powstań: „Co by tu jeszcze spieprzyć ?”.

 3. Józef said

  Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.
  Niedługo powstanie takie fajne państwo ze stolicą w Dniepropietrowsku, na terenach na północ od Morza Czarnego, gdzie zamiast pustyni rozciągają się urodzajne stepy.
  A Krym będzie je skutecznie oddzielał i ochraniał od świata muzułmańskiego.

 4. revers said

  ad1

  tresc obrazka

  i link do kodlucha

  https://kodluch.wordpress.com/2022/03/29/29-03-2022-syria-2367-dzien-sprzatania-swiata/

 5. Z said

  Nie ma się więc co dziwic że tak duże miasta jak Kijów czy Charkow nie będą atakowane.

 6. Piskorz said

  re 4 p. Revers, super. Dziękuję !!

 7. revers said

  Mowi sie o przeniesieniu zbrojeniowki banderowskiej do Polski, a to by byl dopiero material wybuchowy w srodkowo-wschodniej europie , wiadomo przeciw komu skierowaany i w jakim celu

 8. plausi said

  Tylko mówi

  „Mowi sie o przeniesieniu zbrojeniowki banderowskiej do Polski”, wygląda raczej na to, że banderówka została przesiedlona, głównie do Polski.

 9. Re: Artykul…
  Skoro za malo dostajemy w dupe od „plemiennej zmiji”, to Rosja Nam „dolozyla” dodatkowo „ukrainskiego grzechotnika”…
  Moze to pomoze „polskiej gawiedzi”, by rozum wreszcie znalazl sie na wlasciwym miejscu…
  ============================
  jasiek z toronto

 10. revers said

  re8
  Na flightradarze pokazano startujace ukrainskie ILuszyny z Slowacji, moze juz skfadaja jakie ukrainskiego Sikorskiego smiglowce Hawki Nocne lub Antka AN2,

  Swego czasu w 90 tch latach rosja przeniosla czesc zbrojeniowki wraz z ukrainskimi zalogami pod Petersburg do swoich fabryk.

  W Mielcu rowniez skaldano kiedys licencyjne rosyjskie Mi-8, nie koniecznie dla sluzb wojskowych, ale w cywilnych sluzbach ratownictwie byly szeroko stosowane.

 11. wanderer said

  Panie Jasku, nic nie pomoze „polskiej gawiedzi”. Zadne, nawet nadzwyczajne wydarzenie nie spowoduje naplyniecia rozumu do glowy. Jak to ktos madrze ujal „madrego nie trzeba przekonywac, bo juz jest przekonany, a glupkowi i tak nic nie wytlumaczysz, bo nie jest w stanie zrozumiec”

  Ja juz jestem sklocony z cala rodzina. Nawet mojemu Ojcu nie jestem w stanie niczego wytlumaczyc.

  Nie da sie zadnymi argumentami przekonac durni. A przeciez to oni beda dostawac w dupe jako pierwsi.

  Ale i tak dla nich Putin bedzie zly.

 12. Re: 10 Wanderer…
  Sluszna uwaga.
  Na mojej ulicy przy ktorej jest tylko 26 domow, to tylko ja nie jestem „zaszczepiony”, ale prawie wszystkich grzecznie poinformowalem o niebezpieczenstwie tego „bio-chem-nano” technologicznego „badziewia”… Nic nie pomoglo. Wiec juz przestalem tracic swoj czas na jakiekolwiek slowa w ich kierunku… Jedynie sie usmiecham…
  ===================
  jasiek z toronto

  „Jeśli Twoje Twórcze Ręce jak i Twoja Własność nie jest opodatkowana, a Twoje zobowiązania Finansowe nie są oprocentowane, to Możesz zacząć mówić o Wolności”… (j.o.).

 13. #9, p. Janie jakze to milo zobaczyc po dlugim czasie Pana wpis w Gajowce. Po cietosci wpisy konkluduje ze jak za dawnych czasow Ciemnogrodu nieprzerwanie Wasc w pelni wladz cielesnych i duchowych.Tak trzymac i zdrowia zycze. Ja jak zwykle z rzadka wypowiadam sie. Natomiast nurtuje mnie jedna sprawa.
  Lata, lata temu nasi rodzice zmieniali jedna litere w propagandowych afiszach rozlepianych na murach okupowanej Warszawy..:
  „Deutschalnd siegt an allen Fronten”, na „Deutschland liegt an allen Fronten”
  Idac za obecna madroscia etapu juz nie wiem jaka ocena sytuacji jest obecnie poprawna politycznie ?
  „Russland liegt an allen Fronten” czy „Russland siegt an allen Fronten”. Jesli to drugie to rozumie koniec wojny rychly. Po prostu juz nie wiem czy mam handlowac szczawiem za dolce czy lepiej za ruble.:-)))) Pozdrawiam jeszcze raz z antypodow.

 14. revers said

  A tu koncepcja miedzymorza na nowo

  https://nczas.com/2022/03/29/tylko-realizacja-koncepcji-wolnosciowego-miedzymorza-doprowadzi-do-zablokowania-rosyjskiej-agresji/

  odgrzewane satre kotlety. A co z rusia kijowska? byla taka kraina, i co Ukraina zaneksowala i przez 8 lat w agresji byla w Donbasie albo Rusini sami na siebie napadaja sie.

  Serbowie takze maja tyle wspolnego z koszerna warszwka i nczasem jak polskomowiacy syryjski semita Nabil Malazim z koszer mafia z tel Aviwu.

 15. revers said

  Co najwazniejsze ze Bidena banda myslaa ze po banach na ruska rope i gaz, SWIFTach dolar poszybuje w Moskwie do 200 rubli za pandemicznego i w masce baksa,

  Okazalo sie ze spadl dollar ponizej 100 usd sprzed wejscia na ukraine wojsk rosyjskich i osignal cene 84 usd.

  Niedlugo eksperci rynku rosyjskiego z zachodu w tym z warszawki beda jezdzic na zmwyk do Moskwy zeby zarobic zlotego rubla, a nie szmaciane onucowo baksy i euro z daleka smierdzace ale zachodnia szmata.

  przy okazji nauza sie co to sa ekonomiczne cykle Konradiewa.

  Bo tego ani huhu na harwardach, yalach, mitach, NASA-ach, oxwordach i cambrigach, sorbonach nie ponimajut i inni Keeplerzy astronomii, ani pojecia nie maja typowe dla plaskoziemcow i wtornych analfabetow intelektualnych..

 16. Rozkład sił i mapa tzw. upadliny - stan na dzień 31 marca 2022r said

  Zaktualizowana mapę działań wojennych na upadlinie 31 marca 2022 r.

  Operacja specjalna Rosji w Donbasie. Czystka w Mariupolu i najnowsze wiadomości 22-III-2022r

  https://www.9111.ru/questions/7777777771813636/#image-6

 17. Po jarłyk

  Ad. 12, Revers
  „Niedlugo eksperci rynku rosyjskiego z zachodu w tym z warszawki beda jezdzic na zmwyk do Moskwy ”

  Ale dziś są „przy-wódce” w Warszawie gotowi poświęcić wszystkich Polaków dla banderowców czy kogo tam w ostatecznym rozrachunku, jak to dotychczas zawsze czynili w rozlicznych powstaniach, których sens do dziś nie sposób ustalić.

  https://marucha.wordpress.com/2022/03/30/litera-z-bedzie-zakazana/#comment-1001804

 18. Bez USUNIĘCIA neo-banderowców z życia społecznego Ukrainy ona będzie CIĄGLE destabilizować życie w Rosji, said

  Chyba najbardziej wiarogodne opinie różnych obserwatorów na temat USUWANIA neo-banderowców z terytorium byłej ukrainy.

  Ramzan Kadyrov – Gubernator Chechen Republic w swoim wywiadzie wyjaśnił, że „ukraina” NIGDY nie zazna spokoju i ludzie nie będą mogli spokojnie pracować i żyć, dopuki SKRAJNI naziści neo-banderowscy,
  zwłaszcza ci najbardziej ZDEGENEROWANI z wszystkich militarnych FORMACJI jak Azov, Aidar . . . itp. czy politycznych chorych na „nawieść” z krawych band „Prawy Sektor”, „Svoboda” . . . itp.

  Kadyrov twierdzi, że na bazie doświadzenia z Czeczenii jak naziści-nacjonaliści nie zostaną USUNIĘCI siłą z życia społecznego, to Ukraina też bedzie cały czas NĘKANA przez nich i TKWIŁA w pełnej stagnacji, a Rosjanie będą nadal prześladowani żyli w WIECZNYM strachu, tak jest to od 1992 roku do DZISIAJ na zdemolowanej nazistowskiej Ukrainie.

  Gubernator Ramzan Kadyrov, też poinformował, że DOPUKI w Chechen Republik w przeszłości nie zostali USUNIĘCI z życia społecznego skrajni szowiniści nacjonaliści na Kaukazie to Czeczenia też była przez nich straszliwie NĘKANA i Republika Czeczeni NIE mogła się rozwijać, a przecietni ludzie żyć i pracować spokojnie.

  Ramzan Kadyrov też wyjaśniał że w Stanach Zjednoczonych cała klasa polityczna UDAJE, że nie rozumie problemu skrajnego nacjonalizmu, który nie pozwala NORMALNIE funkcjonować Ukrainie.

  Dlatego USA i Anglia wspierają neo-banderowców ciągle atakujacych Rosje i Rosjan, tak aby Rosja też nie mogła żyć spokojnie i się rozwijać.

  Aby Rosja, a w tym też Republika Czeczenii cały czas były zajęte TYLKO zwalczaniem AWANTURNICTWA wszelkiej maści neo-nazistów skrajnych nacjonalistów, a na Ukrainie banderowców, gdzyż BRAK spokoju czy to w Czeczeni, Rosji lub na Ukrainie lub w Kirgizji jest w interesie USA, bo bardzo OSŁABIA całą Rosje, czego pragną imperialna Anglia i USA usiłujący całkowicie sobie podporzadkoawać cała Rosję, na co NIE będzie nigdy zgody.

 19. Piskorz said

  !!! Warto posłuchać tylko 9 min/. Polskie napisy; https://youtu.be/jwlCNv_XyNw Dziennikarka śledcza o Ukrainie.

 20. Aktualne doniesienia strony rosyjskiej

  https://wp.me/p7MweG-jQ

 21. Re: 13 MazurekJanek….
  Obawiam sie, ze wkrotce Swiat panstw … ten „demon-kreatyczny” dowie wprost od Rosji i Chin sie, ze ich waluta panstwowa emitowana i oprocentowywana przez lichwiarzy jest „gowno” warta i stanie sie zwyklym „swistkiem” kolorowego papieru z cyframi nan nalozonymi… wykreowanymi ze zwyklego „powietrza”…(z koszernej d…upy”…) a „nierzadnica – lichwa” usadowiona na 6 kontynentach zacznie „robic pod siebie”…
  ===========================
  jasiek z toronto

  http://www.forum.michalkiewicz.pl/viewtopic.php?f=4&t=29277

 22. minka said

  NYT: USA POMOGĄ W DOSTARCZENIU UKRAINIE PORADZIECKICH CZOŁGÓW

  Stany Zjednoczone we współpracy ze swoimi sojusznikami z NATO będą pośredniczyć w dostarczeniu Ukrainie czołgów produkcji sowieckiej, by wzmocnić siły ukraińskie w rejonie Donbasu – podał „The New York Times”.

  W piątek amerykański dziennik „The New York Times” podał, że administracja prezydenta USA, Joe Bidena, będzie współpracować ze swoimi sojusznikami z NATO w celu przekazania Ukrainie czołgów produkcji sowieckiej. Ma to wzmocnić zdolność ukraińskiej armii do obrony, szczególnie na wschodzie, w Donbasie.

  Gazeta powołuje się na wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika administracji rządowej, który zgodził się rozmawiać pod warunkiem zachowania anonimowości. Jak podano, decyzja o podjęciu działań w tej sprawie miała zapaść w odpowiedzi na apele ze strony ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Stany Zjednoczone miałyby być pośrednikiem, pomagającym w przekazaniu Ukraińcom czołgów. Zaznaczono, że będzie to pierwszy raz, gdy USA pomagają w takich działaniach.

  Źródło „NYT” wyjaśnia, że dzięki pozyskaniu takich pojazdów ukraińska armia będzie mogła przeprowadzać ostrzał artyleryjski z dużej odległości „na rosyjskie cele w Donbasie”.

  Według dygnitarz, na którego powołuje się „NYT”, proces przekazywania czołgów ma rozpocząć się już wkrótce. Urzędnik ten odmówił jednak podania bliższych informacji. Nie chciał powiedzieć, ani ile czołgów zostanie wysłanych, ani z jakich krajów one pochodzą.

  W omawianym przypadku, jak można przypuszczać, chodzi o przekazanie Ukrainie czołgów z rodziny T-72, które były lub są wciąż używane przez część państw dawnego bloku wschodniego, które obecnie należą do NATO. Do takich państw należy Polska, a także Czechy czy Słowacja.

  https://kresy.pl/wydarzenia/nyt-usa-pomoga-w-dostarczeniu-poradzieckich-czolgow-ukrainie/
  ———–
  POLSKA PRZEKAŻE PORADZIECKIE CZOŁGI UKRAINIE? PREMIER: „SZCZEGÓŁÓW NIE BĘDĘ UJAWNIAŁ”

  New York Times (NYT) podał w piątek, że Stany Zjednoczone we współpracy ze swoimi sojusznikami z NATO będą pośredniczyć w dostarczeniu Ukrainie czołgów produkcji sowieckiej, by wzmocnić siły ukraińskie w rejonie Donbasu. O doniesienia gazety został zapytany w sobotę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był dopytywany, czy strona amerykańska zwróciła się w tej sprawie już do Polski i czy Polska jest w stanie to zrobić. „Co do szczegółów tej pomocy to jesteśmy oczywiście w stałym kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi, ale ponieważ są to sprawy bardzo delikatne, związane z pomocą wojskową, to szczegółów nie będę ujawniał” – odpowiedział.

  W czasie sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o piątkowe doniesienia New York Times sugerujące, że USA we współpracy ze swoimi sojusznikami z NATO będą pośredniczyć w dostarczeniu Ukrainie czołgów produkcji sowieckiej, by wzmocnić siły ukraińskie w rejonie Donbasu. Szef rządu był dopytywany, czy strona amerykańska zwróciła się w tej sprawie już do Polski i czy Polska jest w stanie to zrobić.

  „My oczywiście jesteśmy w bliskim kontakcie ze stroną amerykańską i przekazujemy bardzo różne rodzaje broni, broni przede wszystkim defensywnej. W kontekście naszej pomocy, pomocy wojskowej, pomocy w obronie ich domów, ich terytoriów, jesteśmy bardzo, bardzo aktywni” – odpowiedział, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.

  Co do szczegółów tej pomocy to jesteśmy oczywiście w stałym kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi, ale ponieważ są to sprawy bardzo delikatne, związane z pomocą wojskową, to szczegółów nie będę ujawniał” – dodał.

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska-przekaze-poradzieckie-czolgi-ukrainie-premier-szczegolow-nie-bede-ujawnial/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: