Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  OutsiderR o Polska przygotowuje się na „in…
  lewarek.pl o „Złamanie hegemonii jest…
  wewewe o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Emilian58 o Sprawy ważne i ważniejsze
  Ignorant o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  revers o „Złamanie hegemonii jest…
  Barbara Chojnacka o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  NC o Polska przygotowuje się na „in…
  Hiob o „Złamanie hegemonii jest…
  revers o „Złamanie hegemonii jest…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Zdaniem Szczęśniaka: Gaz za ruble?

Posted by Marucha w dniu 2022-03-31 (Czwartek)

Rosja rzuciła wyzwanie dolarowi i euro. Prezydent Putin ogłosił, że rosyjskie surowce będą sprzedawane teraz za ruble. Zaczniemy od gazu ziemnego – powiedział. Czyli poszkodowana byłaby przede wszystkim Europa, gdzie większość transakcji odbywa się w euro. To wywołało globalną polityczną burzę.

Petrodolar

Zanim jednak przeanalizujemy to dzisiejsze zamieszanie, przyjrzyjmy się fundamentom tego problemu. Ze zdziwieniem bowiem zauważyłem, że mimo iż piszę na łamach kierunekCHEMIA.pl od wielu wielu lat, nigdy nie opisałem tutaj fenomenu petrodolara. A to przecież podstawa światowego handlu, a także kamień węgielny dzisiejszego porządku światowego.

Na początek krótko i węzłowato, dlaczego petrodolar jest tak kluczową sprawą. To proste: w świecie, gdzie nie działa parytet złota, w handlu międzynarodowym powstają potężne nadwyżki. Przy wzroście wymiany towarowej powstaje popyt na walutę obsługującą tę wymianę. Państwo emitujące ją może jej dostarczać na rynki światowe, a w zamian otrzymywać realne dobra. To powoduje, że uzyskuje ono z posiadania takiej waluty potężny przywilej.

Według niektórych jest to nadmierny, wręcz „bezwstydny”, przywilej („exorbitant privilège” według Valéry Giscard d’Estaing). Na nim zbudowano „asymetryczny system finansowy”, gdzie inne gospodarki dokładają się do amerykańskiego poziomu życia i subsydiują amerykańskie koncerny międzynarodowe. Przy okazji kilku sojuszników też na tym zarabia, głównie Europa.

Ameryka cieszy się tym przywilejem wobec reszty świata od czasu, gdy zamknięto tzw. „złote okno”. Prezydent Nixon 15 sierpnia 1971 r. zakończył wymienialność dolara na złoto, co było ogłoszeniem faktycznej niewypłacalności Ameryki i wypowiedzeniem układu z Bretton Woods. Dolar stał się pieniądzem fiducjarnym (fiat currency), którego wartość była oparta na sile USA, a nie na pokryciu w wartościach materialnych takich jak choćby złoto.

Tym, którzy zgromadzili w dolarze rezerwy, Biały Dom złożył wtedy propozycję nie do odrzucenia – wprowadził 10-procentowe cła, chroniące amerykański rynek przed konkurencją światową oraz osłabienia ich walut wobec dolara. W grudniu 1971 grupa G-10, najbardziej uprzemysłowionych państw świata, zgodziła się na takie właśnie warunki. Ten tzw. „Smithsonian Agreement” został przez Richarda Nixona określony jako „największe porozumienie monetarne w historii świata”.

Na fundamencie ropy naftowej

Podstawą, na której zbudowano nowe fundamenty światowego ładu gospodarczego była ropa naftowa, najbardziej powszechny towar w globalnym handlu. Jej eksporterzy zaczęli w nowym systemie zarabiać wręcz niewiarygodnie wielkie pieniądze. Ogromna część tych pieniędzy przypada krajom Półwyspu Arabskiego, o niewielkiej liczbie ludności i potężnych zasobach ropy czy gazu. Później dołączyły do do tego grona Rosja i Norwegia. Jednak nie byli oni w stanie ich zagospodarować.

Natomiast importerzy (USA, Europa, Japonia) – mają ogromną dziurę w bilansie handlowym, a w efekcie odpływ środków finansowych ze swoich gospodarek. Stworzono więc mechanizm recyklingu, czyli odzyskiwania środków wydanych na ropę przez kraje zachodnie.

W 1974 r. oficjalnie na gruncie międzynarodowym powstał mechanizm „wtórnego przerobu petrodolarów” (petrodollar recycling). Polegał on na umieszczaniu na zachodnich rynkach finansowych dochodów z eksportu ropy nie wykorzystanych w lokalnej gospodarce. Mechanizm ten przynosi wiele korzyści bogatym krajom – eksporterzy ropy finansują zachodnie deficyty handlowe, pożyczając swoje dochody na potrzeby konsumentów Zachodu. Pieniądze wydane na zakup surowca pozostają w ich gestii, choć już nie jako środki własne, ale jako lokaty w ich bankach. Te inwestycje podnoszą ceny akcji, obligacji, rośnie wartość rynków kapitałowych, a na dodatek obniżane są koszty kredytu dla krajów uprzemysłowionych. Taki mechanizm napędza gospodarkę poprzez kredytowanie konsumpcji, czyli podniesienie, a co najmniej podtrzymanie, poziomu dobrobytu w krajach zachodnich. Przynosi on także bezpośrednie zyski z zarządzania złożonymi w bankach pieniędzmi.

Nie do pogardzenia są także korzyści polityczne, jakie odnosi Zachód. Lokując tam swoje bogactwa, kraje OPEC i inne państwa dały mu do ręki mocne środki nacisku, czasami szantażu, a niekiedy wręcz narzędzie wymierzenia kary, gdyby podjęły działania nie akceptowane przez Zachód.

Środki umieszczone w bankach mogą być bardzo łatwo zablokowane lub przejęte. Doświadczyła tego Libia w 2011 roku, gdy inwestycje finansowe w zachodnich instytucjach zostały objęte sankcjami i zablokowane przez państwa zachodnie. Podobny dzisiaj jest los naftowego majątku Iranu czy Wenezueli, ulokowanego w zachodnich instytucjach finansowych. Dzisiaj taki los spotkał Rosję.

Ale wcześniej należało ustalić, kto będzie odnosił te korzyści. Fundamentalnym wydarzeniem był tu tzw. „Saudyjski układ”. W negocjacje nad porozumieniem z eksporterami ropy, w jakiej walucie będzie się odbywał handel, były zaangażowane państwa uprzemysłowionego Zachodu, próbujące wypracować wspólne reguły. Jednak siła Ameryki była na tyle duża, że prowadziła ona własną politykę, odmienną od ustalonej z sojusznikami, którym obiecano, że wspólne uzgodnienia nie będą podważane umowami bilateralnymi.

Pomimo tych gwarancji, w latach 1972 -1974 ówczesny sekretarz stanu, Henry Kissinger, zawarł szereg umów z królewskim rodem Saudów, częściowo zapisanych w ogólnych sformułowaniach dwustronnej komisji, tzw. US – Saudi Arabian Joint Economic Commission (JEC). Wiele z tych uzgodnień do dzisiaj pozostaje jednak utajnione.

Wyzwanie dla dolara

Arabia Saudyjska zobowiązywała się do sprzedaży ropy naftowej wyłącznie za dolary, a dzięki jej dominującej pozycji zostało to także przyjęte przez inne kraje OPEC. Dynastia Saudów zyskała w zamian polityczny parasol Ameryki, pomoc techniczną i wojskową, gwarantujące obronę przed zagrożeniami zewnętrznymi i wspierające jej dominującą rolę w regionie Bliskiego Wschodu. Tak właśnie powstał petrodolar – fundament dzisiejszego światowego porządku.

Zanim dowiemy się, jak Rosja myśli sobie z tym wyzwaniem poradzić, warto przeczytać, jak to kilka lat temu Europa rzuciła wyzwanie dolarowi. Jak to z Brukselą bywa, słabo jej poszło z realizacją tych ambitnych zamierzeń. Zobaczymy, jak będzie z Rosją.

Źródło: Andrzej Szczęśniak
https://www.kierunekchemia.pl

Komentarze 22 do “Zdaniem Szczęśniaka: Gaz za ruble?”

 1. Siekiera_Motyka said

  Skoro Rosja nie może handlować w EU lub USraelu, poco jej euro lub dolary. Dodatkowo, gdzie niby te dolary za ropę i gaz ma deponować skoro jej Centralnego Banku konta na zachodzie zawłaszczono (ukradziono). Logiczne rozwiązanie sprawy było, sprzedajemy w rublach.

 2. minka said

  Belgijskie radio publiczne przedstawia historię studenta z Kamerunu, który przyjechał z Ukrainy do Belgii i nigdzie nie może wymienić hrywien, a ma ich całkiem sporo, bo równowartość 2 tys. euro. Waluty ukraińskiej nie przyjmują ani banki, ani kantory.

  RTBF dodaje, że tak się dzieje praktycznie w całej Europie. Osoby odpowiedzialne tłumaczą, że nie mają z hrywnami co zrobić i komu ich odsprzedać.

  „Wszyscy mi mówią, że ukraińskie pieniądze nie przechodzą. Powiedziano mi to w banku i powtórzono w kantorach. Wymieniają wszystkie waluty z wyjątkiem hrywien”.

  Belgijskie media cytują jednak Ukrainkę Janę, która mówi, że „jedyny sposób to wymienić ją w Polsce na złotówki, a potem na euro”. Dodaje, że w Belgii i wielu krajach europejskich wszyscy odmawiają wymiany.

  Pytany o sprawę makler Jonathan mówi: „Nie kupujemy ukraińskich banknotów, bo nie wiedzielibyśmy, co z nimi zrobić, a nikt od nas ich nie odkupi”. Dodaje jednak: „z drugiej strony bierzemy rosyjskie ruble”.

  https://nczas.com/2022/03/31/zachodnia-europa-nie-wymienia-hrywien-ale-ruble-i-owszem/

 3. Brutalne zamówione MORDERSTWO Moammar Gadhafi w ZEMŚCIE za bark subordynacji wobec $$$ said

  Muammar al-Gaddafi – WIELKI przywódca Wielkiej Arabskiej Libijskej Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna za odrzucenie przyjmowania zapłaty w „dolarach” za libijską ropę naftowa oraz za wprowadzenie do obiegu „Złotego Dinara Libijskiego” w Afryce został za to BRUTALNIE zamordowany przez napuszczony i podpłacony MOTŁOCH z północnej Afryki.

  Na dodatek tego US Army – czyli zbrojne ramie UPRZYWILIJOWANEJ żydo-finansiery z New Yorku oraz właścicieli światowych KORPORACJI oraz ich rodzin – na ich ZAMÓWIENIE popychadło czyli były prezydent USA Obama nakazał US Army NAPAŚĆ na Libję i spacyfikować militarnie przeciętnych cywilnych obywateli Libji oraz ZNISZCZYĆ całą infra-strukturę gospodarczą całego państawa Libja.

  W trakcie tego NAPADU na Libję w 2011r zostało ZAMORDOWANYCH niewinnych kilka setek TYSIĘCY cywilnych mieszkanców Libji.
  W tym KRAWAYM bezkarnym militarnym krwawym NAPADZIE do dzisiaj NIE rozliczonym też uczesniczyly siły militarne ROZWYDŻONYCH kolonialnych imperialnych krajów jak Francji, Niemiec, UK i Włoch.

  To była była bezkarna do dzisiaj NIE rozliczona krwawa ZEMSTA „właścicieli” parytetu US dolara przy zakupach ropy naftowej, którą usiłował zmienić Muammar al-Gaddafi, żądając zapłaty Dinarami Libijskimi za kupowaną ropę naftową od Libji.

  KARZDY kto się nie zgadzał z „polisami bankowymi” czyli z BANK-STERAMI z New Yorku / Waszyngtonu lub z tymi z tzw. „City of London” którzy uważają, że mają PATENT na tzw. „demokrację” to był i jest NAZYWANY „dyktatorem” lub „terrorystą” i za pomocą WYNAJETEGO podpuszczonego WYKOŁOWANEGO motłochu w ZEMŚCIE tak zostaje ZAMORDOWANY:

  Nieomal IDENTYCZNIE za takie samo „przestępstwo” bezkarnie ZAMORDOWANO Saddam Husseina – przywódcę panstwa Irak.

  Parę dni temu bidet odgrażał się Prezydentowi Rosji W.Putinowi . . .

 4. Waldemar Bartosik said

  JAKA LEKCJA PŁYNIE Z WOJNY JOM KIPPUR ?
  I DLACZEGO PUTIN JEST POJĘTNYM UCZNIEM ?

  Na fb, pisałem to 25 marca :

  O wojnie Jom Kippur pisałem wielokrotnie ; nie będę się więc powtarzał.
  Wywołały ją Stany, konsekwencją było arabskie embargo na węglowodory, wykreowała petrodolara – ratująć lecącego „na pysk” dolara, po zniesieniu dlań standardu złota.
  Rosja stoi gazem i ropą. I – pardon, zapomniałem – gnuśnością, zacofaniem i ciemnotą. Choć jako kraj, reprezentuje całą tablicę Mendelejewa, ma 150 milionową populację, jest sprzymierzona z Chinami, Iranem, ZEA i Wenezuelą, więc na rynku węglowodorów ma niebagatelne wpływy.
  I ma Putina na którego „cywilizowany świat kolektywnego zachodu” postanowił nałożyć sankcje za wojnę wywołaną przez Amerykę na Ukrainie.
  Więc dziś Putin zapowiedział, że jak najszybciej wprowadzone zostaną środki, aby przetransferować do rubla płatności za gaz.
  Odrobił lekcję z Jom Kippur.
  CZY WYKREUJE PETRORUBLA ???
  Bo powtarza strategię Jom Kippur….
  Przewidywania rodzimych profetów że Rosja leży na łopatkach, uważam za przesadzone.
  A Chińczycy ?
  Ci trzymają się mocno !

 5. Witoldo said

  Dzisiaj praktycznie wartość rubla wróciła do wartości z przed konfliktu. Znając życie rosnące ceny energii, żywności I roiczenie w ryblach wzmocni rosyjską gospodarkę. W tym całym cyrku nie chodzi o konflikt a wprowadzenie kolejnego etapu wielkiego resetu którym ma być głód
  10 powodów, by kwestionować narrację „Putin vs Davos” – Ryan Matters
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/03/10-powodow-by-kwestionowac-narracje.html

 6. AlexSailor said

  Obserwując to co się dzieje, można dojść do wniosku, że cały świat dostarczał swoich zasobów, surowców, produktów i pracy emitentom dolara, funta i euro ZA DARMO.
  To jest za obietnice, że coś tam ma gdzieś na kontach lub w inwestycja, które konfiskuje się natychmiast za nieposłuszeństwo, np. odmowę dalszego dostarczania za darmo lub chęć skorzystania z tych w sumie wirtualnych bogactw.
  Nawet pozostając przy pseudopieniądzu bez pokrycia, ale dokonując transakcji w walutach państw stron transakcji, jeszcze by to jakoś żarło.
  Ale nie tak, jak teraz.
  W ogóle natura i właściwości pieniądza to bardzo ciekawa sprawa.
  Czym jest w ogóle, jaka jest jego istota.

 7. Mietek said

  Economic Times ogłosił utworzenie analogu SWIFT przez Indie i Rosję..

  Economic Times: Indie i Rosja wypracowały odpowiednik SWIFT dla rozliczeń dwustronnych..

  Rosyjski bank VEB.RF i Reserve Bank of India prawdopodobnie zakończyły rozwój własnego systemu przelewów międzynarodowych dla transakcji bilateralnych. O tym poinformował „ Economic Times” 31 marca, powołując się na źródła.

  Według publikacji technologia ma na celu zapewnienie „płynnego przesyłania dokumentów importowych lub eksportowych dla transakcji w rupiach i rublach”. Planowane jest wprowadzenie nowego systemu w ciągu tygodnia.

  Należy zauważyć, że strona indyjska przedstawiła kilka opcji platform transferowych. Ostateczna opcja zostanie wybrana w siedzibie Banku Rezerw Indii i VEB.RF.

  Na początku kwietnia strony planują zorganizować spotkanie przedstawicieli banków centralnych Rosji i Indii. Podczas spotkania zostaną zatwierdzone ramy prawne współpracy.

  Władze Indii rozważają możliwość dopuszczenia pięciu banków narodowych do udziału w takich relacjach handlowych, dodaje Gazeta.Ru .

  Wcześniej tego dnia prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział, że nowe podejście do systemu finansowego, zainicjowane przez kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA), ma ogromny potencjał . Podkreślił, że nowy system nie będzie stosowany przeciwko krajom w taki sposób, jak robią to obecnie USA z dolarem. Maduro wyraził nadzieję, że w przyszłości międzynarodowy system bankowy nie będzie wykorzystywany jako instrument nacisku politycznego.

  I pozamiatane.

 8. Ile ma liter BRICS ?

  Ad 7, Mietek
  „Władze Indii rozważają możliwość dopuszczenia pięciu banków narodowych”

  Gdzieindziej można znaleźć, że BRICS mają stanowić rdzeń nowego systemu światowego. BRICS to coś koło polowy ludzkości, a i potencjał gospodarczy niemały, weźmy ChRL tylko:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/18/386number1/

 9. Mietek said

  Rosja jak widać jest konsekwentna, jak coś ustali, to jest to realizowane, tu nie można okazywać słabości, wkrótce będzie też ropa za ruble, jak ruble będą w Chinach, Indiach, Turcji, to i do Europy trafią.

  Rosyjskie władze zaproponowały nabywcom rosyjskiego gazu system płatności, który wymaga obowiązkowego otwarcia rachunku rublowego w rosyjskim banku…

   W czwartek 31 marca donosi RBC , powołując się na źródło w rosyjskim rządzie.

  Według rozmówcy publikacji „płatność od kupującego do Gazpromu będzie musiała być dokonana wyłącznie w rublach”. Źródło zbliżone do rosyjskiego koncernu gazowego również potwierdziło strukturę proponowanego schematu.

  Wcześniej tego dnia informowano, że niemieckie stowarzyszenie branżowe Aluminium Deutschland, zrzeszające firmy produkujące aluminium, wyraziło zaniepokojenie możliwymi przerwami w dostawach gazu w przypadku wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu ziemnego.

  30 marca Michael Vassiliadis, prezes Niemieckiego Związku Chemików (IGBCE) , powiedział , że niemieckie zakłady przemysłowe w przemyśle stalowym, chemicznym i papierniczym zamkną się w ciągu kilku tygodni, jeśli kraj zdecyduje się na wstrzymanie importu gazu z Rosji. Według jego prognoz konsekwencjami będzie nie tylko spadek produkcji i bezrobocia, ale także przerwanie łańcuchów przemysłowych w Europie..

  Ja bym Niemców trochę zmroził, jak wiadomo, niektórzy muszą poczuć żeby uwierzyć.
  Że w Europie, a niedługo na świecie co nieco się zmieni..

 10. Ochrona środowiska i oszczędność surowców

  Nic tak nie zmniejszy emisję wszelkich szkodliwych dla środowiska substancji i trwoenienie surowców, jak ustalenie wyższych cen na surowce przez kraje surowcowe. Czyżby Friday for Future był finansoiwany przez BRICS ?

 11. Mietek said

  Ależ się dzieje, to już jest rewolucja światowa, a w pisowskiej Polsce po staremu..

  Stanowisko Federacji Rosyjskiej, moim zdaniem, w tej sytuacji jest proste i wielokrotnie wyrażał je prezydent [Federacji Rosyjskiej] 
  Putin: Rosja musi i będzie działać w interesie państwa i jego obywateli w komunikacji z Zachodem. Korzystamy z handlu z UE, ale na własnych warunkach.

  Czy do wszystkich dotarło?

   Uważam, że nawozy, podobnie jak wiele innych towarów produkowanych w naszym kraju, należy sprzedawać za ruble ”- zaznaczył polityk.

  Duma Państwowa wyjaśniła decyzję USA o wycofaniu rosyjskich nawozów spod sankcji

  Poseł Nifantiev: Wycofując rosyjskie nawozy spod sankcji, Stany Zjednoczone rozwiązują problemy gospodarcze i polityczne

  Wycofując z sankcji rosyjskie nawozy, Stany Zjednoczone same rozwiązują problemy gospodarcze i polityczne, a także wysyłają do Europy sygnał, że są gotowe zrozumieć ich problemy.

   W czwartek, 31 marca, powiedział Jewgienij Nifantyew, członek Komisji Przemysłu i Handlu Dumy Państwowej.

  „Usuwając rosyjskie nawozy spod sankcji, Stany Zjednoczone same rozwiązują problemy gospodarcze i polityczne. Amerykanie nie są tak bardzo uzależnieni od rosyjskich nawozów jak kraje UE, choć ich udział w rynku amerykańskim jest znaczny i utrata tego wolumenu może pobudzić inflację żywności. A jednak wycofanie naszych produktów z sankcji jest bardziej sygnałem dla Europejczyków, że Stany Zjednoczone są gotowe zobaczyć i zrozumieć ich problemy i obawy – podkreślił.

  Zdaniem posła, prohibicyjna polityka wobec tych produktów może wywołać nie tylko wielokrotny wzrost cen żywności w UE, ale także fizyczny głód. Ten czynnik może wstrząsnąć politycznymi stanowiskami przywódców krajów europejskich i samej Unii Europejskiej – powiedział Nifantyev, dodając, że właśnie to ryzyko Amerykanie próbują zniwelować.

  „Stanowisko Federacji Rosyjskiej, moim zdaniem, w tej sytuacji jest proste i wielokrotnie wyrażał je prezydent [Federacji Rosyjskiej] Putin : Rosja musi i będzie działać w interesie państwa i jego obywateli w komunikacji z Zachodem. Korzystamy z handlu z UE, ale na własnych warunkach. Uważam, że nawozy, podobnie jak wiele innych towarów produkowanych w naszym kraju, należy sprzedawać za ruble ”- zaznaczył polityk.

  Era neokolonializmu się skończyła i nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone i ich satelity zmieniły swoje nastawienie konsumenckie do innych krajów – podsumował poseł…
  No Proszę, jak ładnie powiedział.
  A redaktor Szczęśniak ma jeszcze wątpliwości?

 12. Mietek said

  Panie Gajowy może warto zapamiętać?

  Tamara Globa wyraziła trudną prognozę dla zachodnich przeciwników Rosji na 2022 rok..

  31 marca 2022

  Słynna astrolog Tamara Globa ogłosiła prognozę sytuacji na świecie w 2022 roku. Jej zdaniem Europa będzie miała najtrudniejsze chwile, a Rosja nie będzie miała poważnych problemów.

  Globa uważa, że ​​w 2022 r. będą dwa najtrudniejsze okresy kryzysu. Jeden z nich, luty, już minął, a następny spodziewany jest na przełomie lipca i sierpnia. Astrolog za region najbardziej dotknięty kryzysem uważa Europę, która przyzwyczajona jest do życia bez większych zmian i nie potrafi szybko przenieść się w nowe realia.

  „To, co się dzieje, jest najbardziej bolesne dla Europy, bo to jest stabilny świat i bardzo trudno jest im od razu przejść na inne systemy” – powiedział Globa.

  Astrolog definiuje geopolityczny wektor Rosji jako wschodni: wierzy, że doprowadzi to do powstania „nowej unii wschód-zachód”. Główni światowi przeciwnicy Federacji Rosyjskiej będą nadal próbować wyjść z kryzysu, prowokując konflikty w różnych częściach planety, ale nie będą w stanie długo wytrzymać w tym formacie – uważa.

  „Przeciwnicy Rosji naśladują. Próbują utrzymać swoją gospodarkę przez wojny. Ale ciągła próba utrzymania czegoś, skierowania uwagi na coś innego, nie jest gospodarką światową ”- powiedział astrolog.

  Globa uważa lata 2022-2023 za czas ponownego podziału świata. Najbardziej wrażliwym będzie dla najbogatszych ludzi, którzy będą musieli „oskrobać dno beczki” i „zdobyć duże pieniądze”, aby zrównoważyć ogólną sytuację. Jednocześnie powtórka rosyjskiego kryzysu lat 90., zdaniem astrologa, jest możliwa tylko w Europie – samej Federacji Rosyjskiej i jej mieszkańcom nie zagrażają problemy z żywnością, bezpieczeństwem i innymi charakterystycznymi cechami tamtej epoki.

  „Problemy lat 90. już dawno minęły. Nie musimy na to czekać. Problemy będą w dużej mierze w Europie” – powiedziała Globa..

  Astrolog mówił też o przyszłości rubla i dolara . Jej zdaniem z czasem wszystkie waluty zostaną zastąpione nowym systemem integrującym majątek, ubezpieczenia, finanse i inne aktywa ludzkie. Oddzielne obwody tego systemu, według Globy, można już zaobserwować w technologiach takich jak NFT, ale pozostają one podatne na ataki hakerów, a nowa technologia będzie całkowicie bezpieczna.

 13. ojojoj said

  Janukowicz zostal usuniety bo nie chcial pozyczki z IMF, Orban zaczal byc gnebiony kiedy powiedzial kilka lat temu ze do konca roku jego kraj splaci cala pozyczke, szef NBP ktory odmowil brania pozyczki od IMF lecial w samolocie do Smolenska w 2010 roku, po zlikwidowaniu goscia nowy rzad zrobil czystki w NBP i zainstalowal swoich ktorzy odrazu podpisali umowy z IMF, Kadafi i Husejn wiadomo, pytanie za 100 pkt., co sie stanie z Putinem?

 14. minka said

  PUTIN PODPISAŁ DEKRET O PŁACENIU W RUBLACH ZA GAZ PRZEZ ZAGRANICZNYCH NABYWCÓW

  Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek, że podpisał dekret ustanawiający, że zagraniczni nabywcy muszą płacić w rublach za rosyjski gaz od 1 kwietnia, a kontrakty zostaną wstrzymane, jeśli te płatności nie zostaną zrealizowane.

  Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że podpisał dekret ustanawiający, że zagraniczni nabywcy muszą płacić w rublach za rosyjski gaz od 1 kwietnia, a kontrakty zostaną wstrzymane, jeśli te płatności nie zostaną zrealizowane.

  „Aby kupić rosyjski gaz ziemny, muszą otworzyć rublowe konta w rosyjskich bankach. To z tych kont będą dokonywane płatności za dostarczany od jutra gaz” – powiedział Putin.

  „Jeśli takie płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za zaległość ze strony kupujących, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Nikt nam niczego za darmo nie sprzedaje, nie zamierzamy też prowadzić działalności charytatywnej” – mówił

  Dekret podpisany przez Putina określa mechanizm, dzięki któremu kupujący przelewają obcą walutę na specjalne konto w rosyjskim banku, który następnie odsyła ruble do zagranicznego kupującego w celu dokonania płatności za gaz.

  Przypomnijmy, że w środę władze Rosji zadecydowały, iż klienci z państw uznanych za nieprzyjazne będą mogli nabywać rosyjski gaz ziemny jedynie za rosyjską walutę. Zmusiłoby to kraje UE do kupowania rubli, co oznaczałoby, że łamią nałożone przez UE i USA sankcje. Po tym oświadczeniu rosyjskich władz ceny gazu wzrosły o ponad 30 proc.

  Rosja wprowadziła do swojego porządku prawnego oficjalne uznawanie innych państw za „nieprzyjazne” wobec siebie. W marcu Moskwa rozszerzyła listę takich państw do kilkudziesięciu. Jest wśród nich Polska.

  https://kresy.pl/wydarzenia/putin-podpisal-dekret-o-placeniu-w-rublach-za-gaz-przez-zagranicznych-nabywcow/

 15. Ad. 13

  pytanie za 100 pkt., co sie stanie z Putinem?

  A co ma się stać? Mało to sobowtórów po świecie chodzi? 🙂

 16. minka said

  Sankcje wobec Rosji: Europa usiłuje uwolnić się spod amerykańskiego zarządu komisarycznego

  Wydaje się, że w murze – który Europejczycy wznieśli przeciwko Rosji, aby zadowolić Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w ich zimnej wojnie z Moskwą – zaczynają pojawiać się pęknięcia.

  Od momentu wybuchu działań wojennych, państwa Starego Kontynentu całkowicie podporządkowały się życzeniom Waszyngtonu: krzyczały na Putina, potępiały politykę Moskwy bez żadnego “ale”, ignorowały rosyjskie żądania i racje, a przede wszystkim nałożyły na Rosję niezwykle ostre sankcje, które uderzą w nasze gospodarki równie mocno, a nawet silniej niż w rosyjską.

  Czy jednak z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia rządy europejskie, zwłaszcza włoski, będą w stanie utrzymać dotychczasową linię postępowania, czy też nieuchronnie przyjmą bardziej umiarkowane, oparte na dialogu stanowiska?

  We Włoszech, Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej, presja ze strony sektora przedsiębiorczości oraz związków zawodowych staje się bardzo silna i narasta wyniszczający kryzys społeczny, który może doprowadzić do destabilizacji politycznej. Niemieckie związki zawodowe biją ostatnio na alarm w związku z ryzykiem zamknięcia wielu ważnych zakładów w branży chemicznej, metalurgicznej, motoryzacyjnej i mechanicznej, choćby tylko w przypadku zmniejszenia o połowę dostaw gazu z Rosji.

  Katastrofa, która zmusiłaby setki tysięcy pracowników do pozostania w domach. Ale również we Włoszech przedstawiciele świata biznesu są bardzo zaniepokojeni kwestią wytrzymałości systemu w przypadku zaostrzenia stosunków z Rosją. Termometrem niezadowolenia włoskich przedsiębiorstw jest wypowiedź Fabia Tamburini’ego, dyrektora Sole24Ore, dziennika Confindustrii – organu medialnego włoskich przedsiębiorstw par excellence, przedstawiona w programie Agora Rai3.

  Tamburini użył niezwykle dosadnych słów, stwierdzając: “Jeśli mają być sankcje, to muszą być one wspólne i dodałbym, że Stany Zjednoczone również powinny je płacić. Zbyt wygodnie jest robić wielkie halo przy pomocy cudzych kieszeni i cudzej skóry”.

  Jest to prawdziwy akt oskarżenia ze strony oficjalnego organu włoskiego przemysłu wobec USA oraz, pośrednio, wobec polityki rządu, który akceptuje warunki stawiane przez Waszyngton.

  W świetle tego rodzaju presji (oraz wyzwisk, jakie Mario Draghi otrzymuje od ludzi zredukowanych do nędzy podczas wszystkich swoich wystąpień publicznych w ostatnim czasie) zrozumiałe jest, dlaczego włoski premier postanowił nie rezygnować z 45-minutowej rozmowy z rosyjskim prezydentem w celu ponownego nawiązania dialogu (rozmowa miała miejsce 3o marca 2022).

  Wydaje się, że w murze – który Europejczycy wznieśli przeciwko Rosji, aby zadowolić Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w ich zimnej wojnie z Moskwą – zaczynają pojawiać się pęknięcia.

  Od momentu wybuchu działań wojennych, państwa Starego Kontynentu całkowicie podporządkowały się życzeniom Waszyngtonu: krzyczały na Putina, potępiały politykę Moskwy bez żadnego “ale”, ignorowały rosyjskie żądania i racje, a przede wszystkim nałożyły na Rosję niezwykle ostre sankcje, które uderzą w nasze gospodarki równie mocno, a nawet silniej niż w rosyjską.

  Czy jednak z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia rządy europejskie, zwłaszcza włoski, będą w stanie utrzymać dotychczasową linię postępowania, czy też nieuchronnie przyjmą bardziej umiarkowane, oparte na dialogu stanowiska?

  We Włoszech, Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej, presja ze strony sektora przedsiębiorczości oraz związków zawodowych staje się bardzo silna i narasta wyniszczający kryzys społeczny, który może doprowadzić do destabilizacji politycznej. Niemieckie związki zawodowe biją ostatnio na alarm w związku z ryzykiem zamknięcia wielu ważnych zakładów w branży chemicznej, metalurgicznej, motoryzacyjnej i mechanicznej, choćby tylko w przypadku zmniejszenia o połowę dostaw gazu z Rosji. Katastrofa, która zmusiłaby setki tysięcy pracowników do pozostania w domach.

  Ale również we Włoszech przedstawiciele świata biznesu są bardzo zaniepokojeni kwestią wytrzymałości systemu w przypadku zaostrzenia stosunków z Rosją. Termometrem niezadowolenia włoskich przedsiębiorstw jest wypowiedź Fabia Tamburini’ego, dyrektora Sole24Ore, dziennika Confindustrii – organu medialnego włoskich przedsiębiorstw par excellence, przedstawiona w programie Agora Rai3.

  Tamburini użył niezwykle dosadnych słów, stwierdzając: “Jeśli mają być sankcje, to muszą być one wspólne i dodałbym, że Stany Zjednoczone również powinny je płacić. Zbyt wygodnie jest robić wielkie halo przy pomocy cudzych kieszeni i cudzej skóry”.

  VIDEO z opinią Tamburini’ego pod linkiem: https://ne-np.facebook.com/lafiondarivista/videos/se-sanzioni-devono-esserci-le-sanzioni-devono-essere-condivise-e-aggiungo-che-le/519847719537270/

  Jest to prawdziwy akt oskarżenia ze strony oficjalnego organu włoskiego przemysłu wobec USA oraz, pośrednio, wobec polityki rządu, który akceptuje warunki stawiane przez Waszyngton.

  W świetle tego rodzaju presji (oraz wyzwisk, jakie Mario Draghi otrzymuje od ludzi zredukowanych do nędzy podczas wszystkich swoich wystąpień publicznych w ostatnim czasie) zrozumiałe jest, dlaczego włoski premier postanowił nie rezygnować z 45-minutowej rozmowy z rosyjskim prezydentem w celu ponownego nawiązania dialogu (rozmowa miała miejsce 3o marca 2022).

  (…) Krótko mówiąc, wydaje się, że pod presją kryzysu ekonomicznego i społecznego o historycznych rozmiarach, coś się w europejskich gabinetach poruszyło i pojawiają się pierwsze nieśmiałe oznaki polityki bardziej niezależnej od Waszyngtonu i bardziej wrażliwej na interesy krajów europejskich.
  https://visionetv.it/imprese-contro-governi-anche-il-draghi-fa-retromarcia/

  O tym, że Europa jest celowo niszczona przez USA mówi się już otwarcie we włoskich programach telewizyjnych (przykład):
  VIDEO: https://www.mediasetplay.mediaset.it/video/fuoridalcoro/a-chi-fa-comodo-la-guerra-in-ucraina_F311546601012C03

  Także o tym, że w Moskwie nie widać śladu skutków sankcji zachodnich:
  VIDEO: https://www.mediasetplay.mediaset.it/video/fuoridalcoro/ucraina-le-sanzioni-contro-putin-funzionano_F311546601012C07

  Źródło: https://babylonianempire.wordpress.com/2022/03/31/sankcje-wobec-rosji-europa-usiluje-uwolnic-sie-spod-amerykanskiego-zarzadu-komisarycznego/

 17. minka said

  Okazuje się, że w rzeczywistości, “odważny” kanclerz Scholz poprosił już Putina, podczas rozmowy telefonicznej, o pisemną instrukcję płacenia za gaz rublami, co najwyraźniej uczynił również Draghi. Wkrótce, eksperci z obydwu krajów spotkają się z ekspertami rosyjskimi, aby znaleźć sposób na płacenie rublami za pośrednictwem niesankcjonowanych banków, które wymieniają euro na ruble – oczywiście z prowizją.

  https://ilsimplicissimus2.com/2022/03/31/sanzioni-arrivano-le-prime-bandiere-bianche/

 18. revers said

  Michał Żulikowski
  31.03.2022
  ·
  „Rosja jako pierwsza wyszła z „Matrixa” i jest teraz finansowo prawie całkowicie „wolna od Stanów Zjednoczonych”.

  „Kiedy Saddam Husajn ogłosił w Iraku, że nie będzie dłużej akceptował dolara amerykańskiego za ropę, wojna w Iraku wybuchła dwa miesiące później i Saddam Husajn został zamordowany.

  Wiele wojen rozpoczęło się w celu zachowania dolara amerykańskiego. Kiedy Moammer Kaddafi stworzył walutę cenioną dla Afryki, zachodnia potęga wojskowa udała się do Libii i zamordowała Kaddafiego.

  Teraz Rosja w końcu złamała Petrol-Dolara (Pieniądze Fiata). Stany Zjednoczone są teraz w kryzysie egzystencjalnym, a Europa podąży za nimi
  :eyes:

  Dolar jest bankrutem, a okrzyki regulacyjne dotyczące kryptowalut skorumpowanych rządów pokazują korupcję i bunt w zorganizowanych organach systemu finansowego, takich jak SEC, ujawniając, w jaki sposób Bitcoin i Ethereum są chronione.
  Rosja ma rubla, który jest w pełni poparty złotem. Indie, Chiny i Rosja od dawna mają inny system monetarny niż SWIFT.
  Ripple powoli okazuje się być nowym QFS, które było obiecane i na które liczyło wielu długoletnich zwolRosjaenników XRP i XLM.

  Wygląda na to, że czas na przerzucenie przełącznika jest bardzo, bardzo blisko
  Przez długi czas stawialiśmy hipotezy i przewidywaliśmy scenariusze, które wiązałyby się z „Wydarzeniem”.
  Rosja wydaje się teraz wychodzić z „Matrixa”, pozostawiając za sobą skorumpowany system finansowy, media, Internet. Ujawni NWO, UE, USA, NATO, ONZ, CERN, WHO, CIA, MOSSAD. Wszystko to wielka jama węży, pełna ciemności połączonych ze sobą na złej piramidzie Elity. Zaraz zostanie całkowicie zestrzelony”

  Ps. Znalezione w czeluściach internetów…

 19. Siekiera_Motyka said

  „Gaz płynie rosyjskim rurociągiem w odwrotnym kierunku, gdy Gazprom instruuje klientów, jak płacić w rublach

  Podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin zwiększa presję na Niemcy i ich rodaków z UE, aby albo zgodzili się zapłacić za rosyjski gaz w rublach, albo zmierzyli się z niszczycielskimi niedoborami, gaz płynący przez gazociąg Jamał-Europa zaczął płynąć w odwrotnym kierunku, płynąc na wschód z Niemiec do Polski.

  Według agencji Reuters fizyczne przepływy wyjściowe w punkcie pomiarowym Mallnow na granicy z Niemcami wynosiły 2 691 220 kWh/h, zgodnie z danymi operatora gazociągu Gascade.

  Liczba ta była nieco większa niż 1 451 155 kWh/h we wtorek, zanim gaz przestał płynąć na wschód.”

  https://tradeforprofit.net/2022/04/gas-flows-via-russian-pipeline-reverse-as-gazprom-instructs-clients-how-to-pay-in-rubles/

 20. minka said

  Polska nakłada na siebie sankcje i dobrowolnie rezygnuje z rosyjskiego gazu, ropy i węgla

  2022-03-31

  Wczoraj, zadowoleni z siebie politycy partii rządzącej PiS, ogłosili, że Polska rezygnuje z rosyjskiego gazu, węgla i ropy naftowej. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zaproponuje takie rozwiązanie jako obowiązujące we wszystkich krajach członkowskich. Co rezygnacja z rosyjskich węglowodorów oznacza dla portfeli Polaków?

  Trzeba chyba przyjąć do wiadomości, że taniego gazu już w Polsce nigdy nie będzie. Teraz możemy się już tylko zastanawiać ile razy droższy będzie gaz następnej zimy w porównaniu do obecnej ceny. Wojna na Ukrainie wprowadziła w to równanie wielką niepewność, a wypowiedzi polskich władz nastrajają pesymistycznie do zdolności finansowych polskich rodzin do ogrzania własnych mieszkań i domów.

  Nie czekając na żadne unijne sankcje rząd PiS ogłosił, że przestaje kupować gaz i ropę naftową od Rosji. Innymi słowy zamiast próbować zabezpieczyć tani gaz i paliwa dla Polaków, pod pozorem pomocy Ukrainie i groteskowych sankcji na Rosję, rząd działa odwrotnie, zapewniając, że będą one rekordowo drogie.

  PIS najpierw sam rezygnuje z tanich rosyjskich surowców, a dopiero potem chcą nakłonić do tego inne kraje Europy. W razie niepowodzenia zostaniemy z drogimi nośnikami energii, a Zachód będzie zalewał nasz kraj tanimi towarami wytworzonymi z tańszych rosyjskich węglowodorów. Po prostu utracimy konkurencyjność.

  Na razie wygląda na to, że największą ofiarą – ekonomiczną – tej wojny staje się Polska, a nie Rosja. Wojenne wzmożenie rządzących odebrało im resztki rozumu. Rosja, która miała podupaść gospodarczo wydaje się być odporna na restrykcje zachodu.

  Nawet rubel, który początkowo bardzo się osłabił, powrócił już do poziomów sprzed wojny i zaczyna zyskiwać! Dzieje się tak przez deklaracje Władimira Putina, że krajom nieprzyjaznym będzie sprzedawał gaz i ropę nie za dolary, ale ruble.

  Zresztą ta wojna może się wkrótce zakończyć, Ukraińcy się dogadują z Rosjanami a Niemcy czy Francuzi nigdy nie przestali być z nimi dogadani. Możemy się zatem szybko obudzić w świecie, w którym to Polska najwięcej straci na sankcjach, w tym tych, które sama na siebie nałożyła.

  Należy się zatem spodziewać znacznych podwyżek a już tegoroczne ceny gazu zszokowały odbiorców domowych a zwłaszcza firmy, nie chronione taryfami. To spowoduje, że na skutek decyzji rządu upadnie jeszcze więcej firm, a Polaków nie będzie stać na ogrzanie domów gazem. Prawdopodobnie wiele osób nie będzie też stać ogrzać domy węglem, bo taniego rosyjskiego węgla nie będzie, a to wywinduje ceny czarnego złota dla Polaków tak, że tona węgla może kosztować nawet 2000 zł.

  Skutkiem „derusyfikacji węglowodorów” jak szalone sankcje na siebie samego nazywają PiSowcy, będzie szokująca drożyzna, która spowoduje, że ludzie będą masowo marznąć w swoich domach.

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/polska-naklada-na-siebie-sankcje-i-dobrowolnie-rezygnuje-z-rosyjskiego-gazu-ropy-i-wegla
  ————-
  Bardzo depresyjny dzień. Szkodliwa dla Polski i Polaków decyzja o jednostronnym odejściu od ros. surowców “dla dania przykładu”, bez solidnej alternatywy, przy zachwytach dużej części elit. Moment zniechęcenia. Czasem mam poczucie, że moja praca jest bez sensu.

  Łukasz Warzecha
  ————
  Pytania, na które rząd nie odpowiedział:

  – Jaki wpływ nasza jednostronna rezygnacja z ros. surowców będzie mieć na Rosję?
  – Czym zastąpimy te surowce?
  – Jaki koszt tej decyzji poniesie przeciętny Polak?
  – Jaki będzie to mieć wpływ na inflację?

  Widać już gołym okiem, że Polska przegrywa nie swoją wojnę i wykonuje na poziomie “państwowym” działania niszczące własną gospodarkę i własne społeczeństwo (akcja przesiedleńcza). Odurzeni propagandą Polacy nie widzą, że zasadniczy front wojenny nie przebiega na Ukrainie, ale w starciu z globalistami budującymi nowy totalitaryzm.

  https://www.ekspedyt.org/2022/03/30/pis-planuje-sankcje-dla-polski/

 21. Marek said

  Szkoda, że Pan nie podaje konkretnego linku…
  Admin

  Płatność za rosyjski gaz
  tłumaczenie maszynowe

  W minionym tygodniu jednym z głównych tematów mediów była wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina z 23 marca o zmianie płatności za eksportowany gaz z walut obcych na ruble rosyjskie. Mówimy o dostawach eksportowych do krajów znajdujących się na liście „nieprzyjaznych państw” (łącznie 48 państw). Przeważająca część gazu ziemnego eksportowanego przez Rosję przypada na wymienione w tym zestawieniu kraje UE. Szacuje się, że UE pokrywa 45% swojego zapotrzebowania na gaz dostawami z Rosji.

  Wielu europejskich przywódców stwierdziło, że nie zamierzają podporządkować się moskiewskiemu „waluowemu ultimatum” i będą dążyć do kontynuacji dostaw rosyjskiego gazu ziemnego zgodnie z podpisanymi kontraktami. Inni mówili w tym sensie, że sami zerwaliby te kontrakty. Jeszcze inni twierdzili, że zmniejszą import rosyjskiego gazu, ale nie zrezygnują z niego całkowicie. Niektórzy zgodzili się na rozliczenia rublowe.

  Waszyngton w każdy możliwy sposób zachęcał Europę do jak najszybszego zerowania dostaw rosyjskiego gazu. I nie chodzi tylko o geopolitykę: USA liczą na zastąpienie rosyjskiego gazu rurociągowego dostawami własnego LNG.

  W rzeczywistości ze strony Rosji była to pierwsza konkretna propozycja wyzwolenia naszego kraju z dominacji walut obcych (przede wszystkim dolara i euro) i pojawienia się realnej szansy na przekształcenie „drewnianego” rubla w światowa waluta. Byłby to realny krok w kierunku uzyskania przez Rosję suwerenności narodowej w sferze gospodarczej i zabezpieczyłby Rosję przed sankcjami gospodarczymi zbiorowego Zachodu (zatrzymania rachunków walutowych, blokowanie transakcji przez SWIFT itp.).

  Prezydent polecił rządowi, Bankowi Centralnemu i Gazpromowi przelać do 31 marca płatności na ruble z tytułu kontraktów na dostawy gazu do nieprzyjaznych krajów. Odpowiedzialnym za porządek zostali premier Michaił Miszustin , szefowa Banku Centralnego Elwira Nabiullina i szef Gazpromu Aleksiej Miller . Do 31 marca mieli złożyć raport i dalej robić to co miesiąc. Putin polecił również rządowi zatwierdzenie dyrektywy dla przedstawicieli Federacji Rosyjskiej w radzie dyrektorów Gazpromu w sprawie przekazywania płatności za dostawy w rublach „przy zachowaniu wielkości dostaw, cen i zasad ustalania cen ustalonych w kontraktach ” .

  31 marca Putin podpisał dekret „O specjalnej procedurze wypełniania przez zagranicznych nabywców zobowiązań wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”. Dokument ten różni się od oświadczenia Prezydenta z 23 marca. Dekret stanowi, że europejscy nabywcy gazu ziemnego mogą nadal dokonywać płatności w walutach określonych w kontraktach (głównie w euro, częściowo w dolarach). Dla wielu europejskich polityków i urzędników dekret ten wywołał westchnienie ulgi. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że niemieckie firmy „chcą, mogą i będą” płacić za rosyjski gaz w euro. „Przyjrzeliśmy się umowom, na podstawie których realizowane są dostawy gazu i inne dostawy. Mówi, że płatność jest dokonywana w euro. Czasami w dolarach, ale zwykle w euro. W rozmowie z prezydentem Rosji wyraźnie stwierdziłem, że tak pozostanie ” – podkreślił kanclerz Niemiec, dodając, że „w każdym razie pozostaje dla firm, które chcą płacić w euro ” .

  Dziennikarze poprosili mnie o wyjaśnienie: czy płatności za gaz są w rublach czy w euro?

  Najkrótsza odpowiedź brzmi, że walutą płatności za gaz ziemny pozostaje waluta obca. Wprowadzane są jedynie korekty mechanizmu przeprowadzania operacji rozliczeniowych. W dekrecie jest mowa o rublach rosyjskich, ale chodzi o przeliczenie wpłaconej przez kupującego waluty na ruble rosyjskie. Nawiasem mówiąc, ustawa federalna „O regulacji walutowej i kontroli walut” przewidywała, że ​​rosyjscy eksporterzy powinni sprzedawać swoje dochody dewizowe za ruble, ale nie w całości, ale w części. Zmieniono standardy sprzedaży. Istniały standardy 50, 70, 80, a nawet 90% obowiązkowego przeliczenia waluty na ruble. W ostatnich latach zniesiono obowiązkową konwersję. W związku z wybuchem wojny sankcyjnej uchwalono Dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 28 lutego 2022 r. nr 79 „W sprawie stosowania specjalnych środków ekonomicznych w związku z nieprzyjaznymi działaniami Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz obcych państw i organizacji międzynarodowych, które do nich przystąpiły” , który przewiduje wprowadzenie w 80% obowiązkowej konwersji dochodów z eksportu dewiz na ruble .

  Teraz współczynnik konwersji jest ustawiony na 100%. A przeliczenia dokonuje nie eksporter, ale specjalnie upoważniony rosyjski bank, na którego konto waluta jest odbierana od importera. Gazprombank został wyznaczony na taki bank dekretem prezydenckim z 31 marca.

  Aby dokonać przeliczenia, Gazprombank wejdzie na giełdę MICEX-RTS. W rzeczywistości Gazprombank działa jako pośrednik wymiany walut obsługujący klienta zagranicznego. Następnie waluta jest przeliczana na ruble, umieszczana na koncie rubla importera (w tym samym Gazprombanku). A następnie z konta rublowego importera jest przekazywany na konto rublowe eksportera – Gazpromu (to konto znajduje się również w Gazprombanku). Jak widać, konsekwencje dekretu są bardziej namacalne nie dla zagranicznych nabywców rosyjskiego gazu, ale dla Gazpromu, który jest przyzwyczajony do wielomiliardowych obrotów i rachunków w dolarach, euro i innych walutach rezerwowych. Teraz Gazprom będzie spółką absolutnie denominowaną w rublach.

  Schemat płatności za towary rosyjskie za walutę obcą przewidziany w dekrecie jest prawie taki sam jak poprzednio, ale z dodatkiem rubli. W świecie bankowości jest to powszechna rzecz: klient instytucji kredytowej otwiera swoje konto osobiste, z którego pieniądze mogą być przelewane na inne konta, podczas gdy pieniądze mogą przejść przez jakiś tranzyt (konta techniczne), który klient może nawet nie wiedzieć. Tak więc konto rublowe w Gazprombanku można nazwać technicznym.

  Procedura ustanowiona dekretem prezydenckim nie narusza interesów europejskich nabywców rosyjskiego gazu. Ponieważ zachodnie firmy płaciły papierami pochodzącymi z „drukarek” ich banków centralnych (Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, EBC, Banku Anglii itp.) i które nie są w żaden sposób wspierane, będą to robić nadal . A dolary, euro, funty brytyjskie znów będą gromadzić się w bilansie Banku Centralnego, a zbiorowy Zachód będzie okresowo konfiskował aktywa walutowe Banku Rosji w ramach wojny sankcyjnej. A jeśli Waszyngtonowi, jako głównemu dyrygentowi wojny sankcyjnej, coś się nie spodoba, to znokautuje autoryzowany Gazprombank ze swoim zespołem, ukarze Moskwę i zamrozi Europę.

  Co spowodowało metamorfozę, nie mogę odpowiedzieć. Istnieją różne wersje, jest ich już kilkanaście.

  Oto jedna wersja: Moskwa stopniowo przyzwyczaja Europejczyków do idei, że handel za pomocą rubli jest możliwy i konieczny. Dekret prezydencki z 31 marca jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Europejskim importerom rosyjskiego gazu nie zabrania się bezpośredniego wpłacania rubli na konto rublowe, z pominięciem konta walutowego. Moskwa może zaaranżować rozliczenia w taki sposób, aby przewalutowanie euro na ruble, które automatycznie przeprowadzi Gazprombank, będzie mniej opłacalne dla europejskich importerów gazu niż zakup tych samych rubli przez samego importera na kantorze (tam będzie korzystniejszy kurs dla takiej transakcji). A potem konto walutowe zagranicznego kupca rosyjskiego gazu w Gazprombanku zacznie stopniowo wygasać, pozostawiając tylko konto rublowe. I będzie to drugi i ostatni krok, który europejskie firmy podejmą dobrowolnie. Więc narodzi się nowa waluta, który można nazwać „rublem gazowym”. A jeśli jutro ta sama procedura rozliczeniowa zostanie rozszerzona na inne towary eksportowane przez Rosję do nieprzyjaznych krajów, to może pojawić się „ropa-rubel”, „ziarno-rubel” itp.

  Inna wersja głosi, że rewizja początkowego ultimatum walutowego Moskwy jest spowodowana względami politycznymi. Moskwa nie chce nadmiernego osłabienia Europy. Putin nie chce pchać europejskich przywódców do muru. Bo osłabienie Europy jest nieuniknionym wzmocnieniem pozycji Stanów Zjednoczonych w tej samej Europie. A Moskwa zdecydowanie nie musi wzmacniać swojego głównego wroga geopolitycznego po swojej stronie.

  Otóż ​​nie można nie zgodzić się, że planując pewne działania w sferze gospodarki w warunkach wojny sankcyjnej, władze kraju powinny kierować się nie tylko względami finansowymi i handlowymi, ale także politycznymi.

  Specjaliści zwracają uwagę, że kolejne płatności za eksport gazu zaplanowano na drugą połowę kwietnia i maja. Europejczycy mają więc co najmniej pół miesiąca na wyrażenie zgody na nowy schemat i przeprowadzenie formalnych działań związanych z przejściem na usługi w Gazprombanku.

  Już za miesiąc można podsumować pierwsze wyniki praktycznego działania nowego mechanizmu rozliczeniowego.

  ===
  naspravdi.info

 22. Marek said

  Szkoda, że Pan nie podaje konkretnego linku…
  Admin
  ===
  ok

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: