Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Sebastian o NATO może się samo rozbroić…
  revers o NATO może się samo rozbroić…
  ? o Wolne tematy (58 – …
  Yagiel o Wolne tematy (58 – …
  Bezpartyjna o Co nam zrobili ruskie
  Głos Prawdy o Co nam zrobili ruskie
  Anzelm o NATO może się samo rozbroić…
  plausi o Położyć kres patologii
  Anzel o Położyć kres patologii
  Anzelm o Położyć kres patologii
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  Emilian58 o Schiller na liście Ukraiń…
  prostopopolsku o Żydowska kloaka przetacza się…
  bryś o Co nam zrobili ruskie
  Us o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Prawda przeciw prawdzie

Posted by Marucha w dniu 2022-05-10 (Wtorek)

W czasie dramatycznych wydarzeń takich jak obecna wojna na Ukrainie, a także przy okazji sporów politycznych niesłychanie istotny staje się problem prawdy. Od lat notowałam sobie – trochę dla żartu – wypowiedzi na temat prawdy różnych polityków. Dla żartu bo kuriozalne były postacie biorące udział w tych sporach a czasem kuriozalne okoliczności zdarzenia.

Na przykład gdy powszechnie znany z prawdomówności Donald Tusk zarzucał szefowi CBA Kamińskiemu zwykłe kłamstwo. Przypominam, że w tamtych czasach Tusk występował w żartach rysunkowych z długim nosem kłamliwego Pinokia.

Wzajemnie zarzucali sobie również kłamstwo Pitera i Boni osoby w oczach opinii publicznej równie wiarygodne. Czy warto przypominać te zabawne postacie i ich humorystyczne wypowiedzi? Uważam, że warto bo to część naszej najnowszej historii.

Bodajże w grudniu 2009 roku niejaki Sebastian Karpiniuk powiedział : „Proponuje nam się różne ćwierć prawdy, a prawda leży tam gdzie leży”.

Karpiniuk zastosował tu klasyczną definicję idem per idem w wersji siermiężnej. Chłop to chłop, baba to baba, złodziej to złodziej, prawda to prawda. Był to bardziej przejaw bezradności intelektualnej niż poczucia rzeczywistości. Pan Karpiniuk zginął w Smoleńsku w sprawie którego do tej pory toczy się walka prawdy przeciw prawdzie.

Według antagonistów Karpiniuka prawda (jak prawdopodobieństwo) jest liczbą z przedziału obustronnie domkniętego <0,1>. Jeżeli na przykład temu, co mówi pani Pitera przypiszemy liczbę 3/11 a temu, co mówi Boni 4/13 to rację ma Boni. A przecież w naszej kulturze cały system prawny oparty jest jak dotąd na ocenie „zero-jedynkowej” , a prawników też uczy się na studiach wyłącznie logiki dwuwartościowej.

Jak zanotowałam w tym samym okresie inny polityk Stanisław Żelichowski powiedział : „Będziemy głosować, która prawda jest bardziej prawdziwa”.

W demokratycznym społeczeństwie prawdę ustala się drogą glosowania. Jeżeli parlament przegłosuje, że aborcja w 8 miesiącu ciąży nie jest morderstwem, to znaczy, że nie jest, a przestępcą staje się ten, kto ośmiela się twierdzić inaczej. Jeżeli Akademia Nauk w demokratycznej procedurze ustali, że Ziemia jest płaskim krążkiem, który niosą na grzbietach trzy słonie, będziemy tego uczyć dzieci w szkołach. Prawda- jak zło- podlega również stopniowaniu. Nic dziwnego, jeżeli –jak wyżej- możemy przypisać jej pewien ułamek.

Prezydent Komorowski jest jeszcze bardziej wnikliwy :„Prawda to jest to, co ma odbicie w dokumentach”

To też już znamy. Wałęsa ma papier na to, że nie jest Bolkiem, więc Bolkiem nie jest. Sąd nie dopuszczał dowodów, które chciał przedstawić Krzysztof Wyszkowski, bo po co tracić czas, gdy znamy prawdę. Gangster ma papier od lekarza, że jest chory, więc wędruje na wolność. A że lekarz też gangster? Nic nie szkodzi, ma przecież odpowiednie papiery , ma dyplom i jest na liście biegłych sądowych.

Przypominam, że w sąsiednim kraju stosowana była kiedyś definicja prawdy wyjątkowo skuteczna i niezawodna. „Prawda to jest po prostu to, co pisze Prawda”. Kiedy w tym znanym piśmie pojawiała się informacja, że pan X jest wrogiem ludu odwiedzali go o świcie z gazetą w ręku smutni panowie, a sąd na podstawie artykułu w Prawdzie wysyłał go na białe niedźwiedzie.

Taką definicją posłużyła się wówczas to znaczy w 2009 roku pani Milewicz. Indagowana przez dziennikarza, dlaczego twierdzi, że podsłuchiwanie gangsterów i polityków jest niedopuszczalną praktyką CBA, jeżeli akceptuje nagrywanie Rywina przez swego szefa Adama Michnika odparła oburzona, że przecież, Michnik nagrywał przestępcę. Nie przyszło jej do głowy, że o uznaniu Rywina za przestępcę zadecydowały właśnie taśmy Michnika. Dla pani Milewicz prawdą było to i tylko to, co pisała Prawda, czyli Gazeta Wyborcza.

Na marginesie – Rywin poszedł siedzieć za to, że usiłował ubić interes z nielojalnym kontrahentem. Ciekawe czy gdyby to Rywin nagrał Michnika i poleciał z donosem, poszedłby siedzieć Michnik?
Ciekawe też czy sądy skazują każdego Kowalskiego, który po pijanemu mówi, że zabije teściową?.

Michnik upozował się w tej sprawie na dziennikarskiego Katona, ale- twierdzę – bliżej mu było do zwykłego Kapuścińskiego. Nie znaczy to oczywiście, że znam czy bronię Rywina.

Nie bez przyczyny wspominam Kapuścińskiego. W swojej słynnej powieści „ Cesarz” opisuje on lata panowania i upadek etiopskiego dyktatora Hajle Selasje. Duża część powieści poświęcona jest posuniętym do absurdu dworskim ceremoniałom i rytuałom oraz opisowi życia codziennego Hajle Selasje, który miał bardzo wiele służby, bo wykonywała ona drobiazgowe i absurdalne czynności, takie jak podkładanie poduszek pod nogi cesarza, aby wydał się wyższy.

Zapamiętałam psy sikające na buty oficerów gwardii cesarza. Jak się okazało były to opisy całkowicie zmyślone przez Kapuścińskiego lecz dobrze pasujące do idealnego studium tyranii. Gdyby „Cesarz” był tylko powieścią Kapuściński mógłby sobie do woli zmyślać. Jednak „Cesarz” był przedstawiany i reklamowany jako reportaż a tu nie ma miejsca na kłamstwa zwane elegancko licentia poetica.

Kilka lat temu uczestniczyłam w seminarium na temat kłamstwa w mediach zorganizowanym w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym. Najciekawszy dla mnie był wykład poświęcony współczesnym sposobom blokowania poszukiwań prawdy. O wiele skuteczniejsze od ordynarnej cenzury są jak się okazuje triki i manipulacje psychologiczne.

Prowadzącym śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zarzuca się na przykład nagminnie brak troski o uczucia rodzin zmarłych. Tymczasem jak wiadomo dla rodzin osób tragicznie zmarłych najtrudniejsza jest niewiedza.

50 lat temu oglądałam film „Rashonom – czyli prawda przeciw prawdzie”. Trzy wersje tego samego zdarzenia sprzed lat opowiadają w deszczowy dzień różni jego uczestnicy. Każda z tych wersji jest równie spójna, logiczna i przekonywująca. Jak pamiętam film zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dziś widać wyraźnie, że antycypował on postmodernistyczne rozumienie prawdy i jej relatywizację do odczuć jednostki.

Izabela Brodacka Falzmann
https://naszeblogi.pl

Komentarzy 13 do “Prawda przeciw prawdzie”

 1. Magdalena said

  „Takie widoki obecnie w Polsce. Banderowcy w wieku poborowym stoją na miejscu dla osób niepełnosprawnych i śpiewają „Czerwona kalinę” na ulicy w Poznaniu.”

  https://t.me/dostawcy/4376

 2. Magdalena said

  „A dlaczego aktor miał kilka okazji na rozejm ale wybrał wojnę?
  A dlaczego Ban dera (nazistowski kolaborant, morderca) jest bohaterem narodowym Ua?
  Jeśli wojna toczy się na 10% terenu Ua to czemu te kilka milionów cywilów nie przeniesie się na zachód Ua, która jest dwa razy większa niż Polska?
  Dlaczego ukraińskie dzieci idą do polskich szkół? Mogą mieć, i z resztą mają, naukę zdalną.
  Dlaczego tym ludziom przyznawane jest 500 plus?
  Czemu Ua bierze ropę i gaz z Rosji w dodatku taniej niż na przykład Polska?
  Skoro biorą ją od tych samych ludzi, których zabijają od 2014 roku to czemu chcą żeby inni tego nie robili?
  Dlaczego inni mają nie brać ropy i gazu, ale oni to cały czas robią?
  Czemu nakładane są sankcje które nie uderzają w Rosję (wszyscy nadal robią z nimi interesy, rubel co raz mocniejszy) ale w przeciętnego Kowalskiego?
  Na koniec, w tym czasie opadania masek, pokazywania kto jest kim, zostawiam pytanie najważniejsze: Dlaczego tak mało ludzi to dostrzega?
  Wpis Kopiować, udostępniać, uświadamiać innych Polaków. To czas próby moi drodzy 🇵🇱🇵🇱🇵🇱”

 3. Magdalena said

  „Symboliczna scena, gdy polska (czy może bardziej polskojęzyczna) policja wyprowadza poza teren cmentarza człowieka z biało-czerwoną flagą, któremu Ukraińcy nie pozwolili złożyć pod pomnikiem kwiatów.
  Razem z policją odprowadza go „asysta” śpiewająca hymn Ukrainy…”
  Gdzie my żyjemy???”

  https://gloria.tv/post/MHioFkXmeueX2AEEbKAnXjE3q

 4. Magdalena said

  A tak było na Ukrainie przed wojną

  https://gloria.tv/post/H9xgtkdnfhDX2KCg9MuDVdv8b#25

 5. Magdalena said

  „Winę za barbarzyńskie i skandaliczne zachowania ponoszą nie tylko bezpośredni sprawcy związani z przebywającymi w Polsce banderowskimi środowiskami ukraińskimi, którzy byli jedynie tępym i bezmyślnym narzędziem w rękach zakulisowych mocodawców. Winę za ten incydent ponoszą przede wszystkim obecne władze Rzeczypospolitej Polskiej oraz władze miasta Warszawy, które nie zapewniły bezpieczeństwa i warunków do godnego przebiegu uroczystości rocznicowych.

  Przez banderowskich prowokatorów i za przyzwoleniem władz polskich zszargany został także międzynarodowy wizerunek państwa polskiego oraz tradycyjne wartości polskiego narodu.”

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/05/10/9-majowa-prowokacja-w-warszawie/

 6. Józef Bizoń said

  A tu z cynicznym uśmiechem przewracający oczami R. Winnicki skontrowany przez Korwina Mikke.

 7. Homolka said

  upainci wypierdala z POLSKI do telavivu Bo z tamtad sa wasze korzenie Tabula rasa I niema zadnej ukrainy TO SA ODWIECZNE ZIEMIE RZECZYPOSPOLITEJ i smierc smierc smierc smierc smierc smierc ===zydobanderii SMIERC SMIERC SMIERC A Polacy ktorzy pomagaja smieciom zydobanderowskim sa poprostu GLLUPCAAMI I NIE SA POLAKAMI prawdziwymi Smier smierc smierc smierc ===Zydo-Banderii

 8. Magdalena said

  Musisz to wiedzieć (1410) Takie pomniki stawiali na Ukrainie…

 9. cyilizacja ” lacinska” zostal zatruta antycywilizacja Talmudyczna ( Abrahama, izaaka aarona i jakuba) i ……juz jest porzerana na naszych ( krajowcow z roznych ” demonkratycznych krajow”👍😳TYMIORZERAJACYMI sa te kraje gdzie nie ma ABRAHAMOWYCH ..zabobonow😀🙈

 10. lewarek.pl said

  Interesujące mogą być też dalsze losy tej całej Iriny.
  Na jej miejscu odbylbym spowiedź generalna. Jak nie u popa, to chociaż u Deszczycy.

 11. Bezpartyjna said

  Bo my zaczynamy powoli żyć w UkroPolin i dlatego takie prowokacje jak w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i innych miastach mają miejsce. Ciągle Polska i Polacy są solą w oku szatanów – oni nas zoologicznie nienawidzą i chcą całkowicie wyeliminować oraz zabić.

 12. Józef Bizoń said

  Re. 11 Bezpartyjna

  Racja.
  Dowalanie Polakom im służy.

 13. jezeli Rosja przegra ze swiatowym talmudem. to…..BIALY CZLOWIEK w obrzarze Religijnym Abrahama!,, ZOSTANIE ZLIKWIDOWANYM JAKO BIALA RASA😡😱👿

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: