Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Emilian58 o Gaz za ruble, kto przegra…
  bryś o Wolne tematy (48 – …
  Mietek o Szczytowanie przed dołowaniem
  osoba prywatna o Wolne tematy (48 – …
  mironik o Wolne tematy (48 – …
  Kura domowa o Wolne tematy (48 – …
  Mietek o Gaz za ruble, kto przegra…
  Emilian58 o Matka skazana za zagłodzenie d…
  Emilian58 o Ławrow: nazywanie NATO sojusze…
  angol o Wolne tematy (48 – …
  Emilian58 o Szczytowanie przed dołowaniem
  kolejny o Ławrow: nazywanie NATO sojusze…
  kolejny o Realne problemy z ukraińskimi…
  osoba prywatna o Wolne tematy (48 – …
  bryś o Wolne tematy (48 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Francuski ekspert: Zachód globalnie źle ocenił gospodarkę Rosji.

Posted by Marucha w dniu 2022-05-25 (Środa)

Francuski ekonomista Jacques Sapir uważa, że Zachód nie docenia globalnego znaczenia rosyjskiej gospodarki. Jego zdaniem, wydarzenia na Ukrainie uświadomiły im to znaczenie.

Sapir uważa, że przyczyna tej pomyłki leży w ocenie kursów walutowych. Zauważył on, że jeśli porównamy produkt krajowy brutto (PKB) Rosji, przeliczając go z rubli na dolary amerykańskie, to rzeczywiście gospodarka rosyjska będzie porównywalna wielkością z gospodarką Hiszpanii.

Jednak takie porównanie nie ma sensu bez uwzględnienia parytetu siły nabywczej (PPP) – powiedział francuski ekonomista. Parytet ten uwzględnia wydajność i poziom życia. A co za tym idzie – dobrobyt per capita i wykorzystanie zasobów.

A jeśli zmierzyć PKB Rosji na podstawie parytetu siły nabywczej, można dojść do wniosku, że gospodarka Rosji jest w rzeczywistości bardziej podobna do gospodarki Niemiec – cytuje artykuł z Tablet Magazine autor kanału Telegram China Threat.

Jacques Sapir zwraca uwagę, że sektor usług jest obecnie bardzo przewartościowany w porównaniu z sektorem przemysłowym i towarowym. A gdyby zmniejszyć proporcjonalne znaczenie usług w gospodarce światowej, gospodarka rosyjska stałaby się znacznie większa niż niemiecka. A już teraz stanowiłoby to 5-6% światowej gospodarki.

Ponadto całkowicie pomija się globalne przepływy handlowe. Według francuskiego ekonomisty, udział Rosji w nich może wynieść nawet 15 procent.

Uważa on, że Rosja jest pod wieloma względami ogniwem globalnego łańcucha produkcyjnego, ponieważ odgrywa wiodącą rolę w produkcji wielu podstawowych towarów. W związku z tym maksymalne sankcje wobec Rosji oznaczałyby reorganizację gospodarki światowej. Co francuski ekspert nazwał „dramatycznym”.

Jacques Sapir przypomina nam, że sektor usług stanowi 77% gospodarki amerykańskiej i 70% gospodarki Unii Europejskiej. Zdaniem francuskiego eksperta, świadczy to o znacznym przecenieniu znaczenia gospodarczego Zachodu, a także o znacznie większym parytecie względnej siły gospodarczej z Chinami i Rosją.

Oznacza to, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wyglądają obecnie na znacznie słabszych gospodarczo niż trzy czy cztery dekady temu. I nadal powszechnie uważa się, że tak właśnie jest.

https://www.pravda.ru

Komentarzy 8 do “Francuski ekspert: Zachód globalnie źle ocenił gospodarkę Rosji.”

 1. Kojak said

  Trudno tu nawet tak do konca mowic o realnej gospodarce Uslugi sa przeszacowane i nadymane to fakt ale faktem jest tez to ze zamiast cos realnie wytwazac zydowstwo kreuje glownie tzw inzynierie finansowa ! W tlumaczeniu na polski ; machloje ,szwindle, geszefty, obrot psedopapierami rzekomo wartosciowymi, pseudoakcjami , kuglowaniem na gieldach ,tzw ratingami i i i a od tego nie ma nic realnego ! Realny od tego jest tylko szmal w zydowskich portfelach

 2. Pejot said

  to nie zostało źle ocenione. ONI dobrze wiedzą co i ile wytwarza Rosja, to zostało specjalnie wykorzystane by wywrócić świat.

 3. aniemowil said

  ad 2 – dokladnie tak!

 4. Leo said

  @Kojak wie, co mówi. Próbowałem znajomemu Amerykaninowi wytłumaczyć, że bogactwo USA to w dużej części kuglarstwo finansowe, w drugiej części pasożytnictwo za pomocą dolara a reszta, ta realna gospodarka, jest owszem spora acz topniejąca i realna przewaga USA nad resztą zmniejszyła się do zera, zwłaszcza wobec Chin. Nie dał się przekonać… ale ziarno myślenia zasiałem.

 5. Xxxx said

  Dokładnie, wiele lat porownoje sie gospodarke rosji do gospodarki Holandii, no ale wez wyprodukuj tyle czolgow rakiet samolotow statkow , wydobycie ropy wygla huty stali ilosc samolotow jachtów , styl zycia w Moskwie , ilosc miliarderow…..

 6. Jacques Sapir zwraca uwagę, że sektor usług jest obecnie bardzo przewartościowany w porównaniu z sektorem przemysłowym i towarowym.

  🙂 Usługi, to jest KOSZT. 🙂

 7. Wywrotowiec said

  Jesli odetnie sie kraj uslugowy od uslogobiorcow np samkcje czy innego rodzaju blokady to taki kraik zdycha.
  Jesli dany kraj stoi przemyslem to bedzie zyl tak dlugo jak tylko zechce.
  Proste do bolu.

 8. Leo said

  Ad. 7 He he, jak się odetnie kraj przemysłowy od surowców, to będzie jak w tym kawale: „gdybyśmy mieli blachę, to byśmy zrobili konserwy, ale nie mamy mięsa…”. Rosja to autarkia – ma ziemię (żywność), zasoby naturalne, paliwa i przemysł. Nie potrzebuje londyńskiego City do funkcjonowania. Ani nikogo innego.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: