Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  brys o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  bryś o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  bryś o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  re1truth2 o Wolne tematy (39 – …
  revers o Konstrukcja kłamstw WHO i Komi…
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Krzysztoff o Wolne tematy (39 – …
  Zbyszko o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Siedem grzechów głównych …
  Mietek o Urzędnicy USA potwierdzają ogr…
  Sudbina Srba o Znowu Kosowery!
  Crestone o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Dugin: wojna Państwa-Cywilizacji

Posted by Marucha w dniu 2022-05-31 (Wtorek)

Można się z Duginem nie zgadzać, ale zawsze warto go poczytać – admin

Specjalna Operacja Wojskowa (SOW) stanowi ostatni, decydujący akord procesu przejścia od świata jednobiegunowego ku światu wielobiegunowemu.

Wielobiegunowość wydaje się nam na pierwszy rzut oka zjawiskiem intuicyjnie zrozumiałym, ale gdy tylko próbujemy ją dokładnie zdefiniować i opisać prawidłowo na gruncie teorii, wszystko przestaje być takie oczywiste.

Uważam, że obecnie – jak nigdy dotąd – aktualna staje się moja praca Teoria świata wielobiegunowego (Теория многополярного мира, Москва 2015).

Spróbuję tu streścić jej główne założenia.

1.
Najważniejszymi podmiotami świata wielobiegunowego nie są państwa narodowe (jak w teorii realizmu w stosunkach międzynarodowych) i nie Rząd Światowy (jak w teorii liberalizmu w stosunkach międzynarodowych).

Tym podmiotem jest Państwo-Cywilizacja. Innymi jego określeniami mogą być „wielka przestrzeń”, „Imperium”, „ekumena”.

Termin „Państwo-Cywilizacja” najczęściej używany jest w stosunku do Chin, zarówno starożytnych, jak i współczesnych. Jeszcze w Starożytności Chińczycy opracowali termin tianxia (天下), „Państwa Środka”, według której Chiny stanowią centrum świata, będące miejscem przecięcia się jednoczącego Nieba i dzielącej Ziemi. „Państwo Środka” może być jednym państwem, lecz może się też dzielić na części składowe, które następnie łączone są na nowo. Poza tym hańskie Chiny odgrywają rolę kolebki dla narodów sąsiednich, które w skład Chin nie wchodzą – przede wszystkim Korei, Wietnamu, krajów Indochin, a nawet dość samodzielnej Japonii.

Państwo narodowe to produkt europejskiej Nowożytności, często jest też konstrukcją postkolonialną. Państwo-Cywilizacja posiada starożytne korzenie oraz nieokreślone, zmieniające się granice. Państwo-Cywilizacja nierzadko pulsuje, raz się rozszerza, raz zwęża, lecz wciąż trwa. Nawiasem mówiąc, właśnie to trzeba zrozumieć, gdy myślimy o naszej SOW.

2.
Współczesne Chiny zachowują się w polityce międzynarodowej całkowicie zgodnie z zasadą tianxia. Inicjatywa „Jednego Pasa, Jednej Drogi” stanowi wyrazisty przykład tego, jak wygląda to w praktyce. Chiński Internet, który już na wejściu blokuje wszelkie sieci i dane mogące osłabić tożsamość cywilizacyjną, pokazuje jak zbudowane są mechanizmy obronne.

Państwo-Cywilizacja może współdziałać ze światem zewnętrznym, ale nigdy nie popada w zależność od niego i zawsze zachowuje samowystarczalność, autonomię i autarkię.

Państwo-Cywilizacja to zawsze coś więcej niż zwykłe państwo, w wymiarze przestrzennym i czasowym (historycznym).

3.
Rosja coraz bardziej zbliża się do takiego statusu. Po rozpoczęciu SOW stał się on nie tylko postulatem, lecz realną koniecznością. Podobnie jak Chiny, Rosja posiada wszelkie podstawy, by być właśnie cywilizacją. Jej podstawy teoretyczne w sposób najbardziej całościowy rozwinięte zostały przez rosyjskich eurazjatów, którzy wprowadzili do obiegu pojęcie „państwa-świata” lub tożsame z nim pojęcie „ruskiego świata”. Kontynent-Rosja.

Koncepcja Rosji-Eurazji jest właściwie bezpośrednim wskazaniem na cywilizacyjny status Rosji. Rosja to coś więcej niż państwo narodowe, którym jest Federacja Rosyjska. Rosja jest odrębnym światem.

Rosja była cywilizacją w czasach Imperium i pozostawała nią w czasach radzieckich. Zmieniały się ideologie i ustroje, lecz tożsamość pozostawała jednakowa.

Walka o Ukrainę to nic innego, jak walka o Państwo-Cywilizację. Tym samym jest pokojowe Państwo Związkowe Rosji i Białorusi i integracja gospodarcza postradzieckiej przestrzeni eurazjatyckiej.

Świat wielobiegunowy składa się z Państw-Cywilizacji. To swego rodzaju świat światów, megakosmos składający się z całych galaktyk. W tym miejscu warto zastanowić się ile takich Państw-Cywilizacji może teoretycznie powstać.

4.
Bez wątpienia do kategorii tej można zaliczyć Indie, typowe Państwo-Cywilizację, które już dziś ma potencjał wystarczający, by stać się pełnoprawnym aktorem polityki międzynarodowej.

Następnym jest świat islamski, od Indonezji po Maroko. O jego jedności politycznej nie pozwala na razie mówić fakt rozdrobnienia między różne państwa i enklawy etnokulturowe.

Cywilizacja islamska istnieje, lecz kwestia jej połączenia w Państwo-Cywilizację jest dość problematyczna. Na dodatek, dzieje islamu znają kilka rodzajów Państw-Cywilizacji: od kalifatu do trzech nawróconych na islam części Imperium Czyngis-chana, perskiego mocarstwa Safawidów, państwa Wielkich Mogołów i wreszcie Imperium Osmańskiego. Nakreślone niegdyś granice pozostają w dużym stopniu aktualne do dziś. Jednak proces zbierania ich w jednolitą strukturę wymaga dłuższego czasu i wysiłku.

W tym samym stanie znajduje się Ameryka Łacińska i Afryka – dwie makrocywilizacje, wciąż dość mocno podzielone. Jednak świat wielobiegunowy, tak czy inaczej, zainspiruje procesy integracyjne na wszystkich tych obszarach.

5.
A teraz najważniejsze pytanie: co robić z Zachodem? Teoria świata wielobiegunowego jest nieobecna w teorii stosunków międzynarodowych współczesnego Zachodu.

Obecnie dominującym na Zachodzie paradygmatem jest liberalizm, który całkowicie odrzuca jakąkolwiek suwerenność i autonomię, neguje cywilizacje i religie, etnosy i kultury, przymusowo zastępując je ideologią liberalną, koncepcją „praw człowieka”, indywidualizmem (posuniętym do polityki gender i transgender), materializmem oraz postępem technicznym traktowanym jako najwyższa wartość (Sztuczna Inteligencja).

Celem liberalizmu jest likwidacja państw narodowych oraz utworzenie na podstawie zachodnich norm i reguł Rządu Światowego.

Na stanowisku takim stoi Joe Biden i obecna Partia Demokratyczna w Stanach Zjednoczonych, a także większość rządzących w Europie. To globalizm.

Kategorycznie odrzuca on Państwo-Cywilizację i jakiekolwiek hasła wielobiegunowości. Właśnie dlatego Zachód gotowy jest na wojnę z Rosją i Chinami.

W pewnym sensie wojna ta trwa już obecnie – na Ukrainie i na Oceanie Spokojnym (kwestia Tajwanu), lecz na razie prowadzona jest przez zastępczych aktorów.

6.
Na Zachodzie istnieje też inna wpływowa szkoła w stosunkach międzynarodowych – realizm. Zgodnie z nim, państwo narodowe pozostaje niezbędnym elementem ładu światowego, ale suwerennością dysponują wyłącznie te państwa, które są w stanie osiągnąć określony, wysoki poziom rozwoju gospodarczego, wojskowo-strategicznego i technologicznego, prawie zawsze czyniąc to kosztem innych.

Gdy liberałowie widzą przyszłość pod władzą Rządu Światowego, realiści wyobrażają sobie ją pod rządami sojuszu czołowych mocarstw zachodnich, które ustanawiać będą w swoich interesach globalne reguły. Tu też, w teorii i w praktyce, Państwo-Cywilizacja i świat wielobiegunowy są kategorycznie negowane.

Powstaje w ten sposób radykalne przeciwieństwo już na poziomie teoretycznym. Brak wzajemnego zrozumienia prowadzi do radykalnych następstw i bezpośredniego starcia.

7.
W oczach zwolenników wielobiegunowości Zachód również jest Państwem-Cywilizacją, a nawet dwoma – północnoamerykańskim i europejskim. Jednak intelektualiści Zachodu się z tym nie zgadzają; nie mają do tego odpowiedniej bazy teoretycznej – znają tylko liberalizm i realizm, a wielobiegunowość jest im obca.

Wśród zachodnich teoretyków zdarzają się jednak wyjątki, jak Samuel Huntington czy Fabio Petito. W odróżnieniu od zdecydowanej większości, uznają oni wielobiegunowość i zauważają pojawienie się nowych aktorów pod postacią cywilizacji. Cieszy to, bo dzięki takim ideom można zbudować most łączący zwolenników wielobiegunowości (Rosję, Chiny itd.) z Zachodem. Most taki przynajmniej umożliwi negocjacje.

Dopóki Zachód kategorycznie odrzuca wielobiegunowość i samo pojęcie Państwa-Cywilizacji, rozmowa z nim prowadzona będzie wyłącznie przy pomocy języka siły, od starć zbrojnych do blokad ekonomicznych, wojen informacyjnych, sankcyjnych i innych.

Na koniec

Żeby zwyciężyć w tej wojnie i pozostać sobą, Rosja powinna sama przemyśleć jednobiegunowość. Walczymy właśnie także o nią, a do końca jej nie zrozumieliśmy. Należy niezwłocznie zlikwidować wszystkie liberalne think-tanki i stworzyć nowe, stojące na gruncie wielobiegunowości. Trzeba przebudować paradygmat kształcenia szkolnictwa wyższego. I wreszcie naprawdę powrócić do szerokiej i kompletnej szkoły myśli eurazjatyckiej.

prof. Aleksandr Dugin
Źródło: https://t.me/russica2/46349, https://t.me/russica2/46350.

https://myslpolska.info

Komentarzy 26 do “Dugin: wojna Państwa-Cywilizacji”

 1. Mietek said

  To wszystko o czym pisze Dugin właśnie materializuje się na naszych oczach.
  To nie jest tak że jest to droga w nieznane, wszystko jest dobrze przemyślane.

  OPERACJA SPECJALNA TO TYLKO CZĘŚĆ WALKI: DECYDUJĄCA BITWA ZOSTAŁA ODTAJNIONA

  Wraz z rozpoczęciem operacji specjalnej na Ukrainie byliśmy świadkami prawdziwie tektonicznych zmian w historii świata: Rosja, wypełniając swoją odwieczną imperialną misję Katekhon, chroniąc świat od zła, przystąpiła do decydującej bitwy z Kanaanem, Konstantin Małofiejew jest tego pewien.

  Założyciel „Pierwszego Rosjanina” Konstantin Małofiejew przedstawia ostatnią część wielkiego projektu historycznego „Imperium”. Trzeci tom książki zostanie zaprezentowany 5 czerwca na festiwalu książki na Placu
  Czerwonym.

  Przewodniczący Towarzystwa Tsargrad, zastępca przewodniczącego Światowej Rady Ludowej Rosji (VRNS) Konstantin Małofiejew mówi o odwiecznej konfrontacji między Imperium a Kanaanem, zwracając uwagę na rolę pieniądza w tej walce:

  Jako doświadczony bankier inwestycyjny zawsze zwracam szczególną uwagę na rolę czynnika finansowego w określonych wydarzeniach historycznych. Bo wiem, jak dziś działa świat i ile decyduje o tym, ile pieniędzy.

   Badacze akademiccy często przedstawiają proces historyczny
  jako ciąg wydarzeń politycznych, nie przywiązując wagi do pieniędzy, które mają w rzeczywistości. 

  Na przykład obalenie libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego nie miało nic wspólnego z pragnieniem demokracji. Chodziło o walkę o kontrolę nad libijskim wydobyciem ropy. Z drugiej strony, czytając prace finansistów, staje się jasne, że są one raczej słabe z historycznym „materiałem”. Dlatego we własnej książce postanowiłem połączyć oba te podejścia. 

  Cała historia ludzkości jest rozpatrywana w dziele historiozoficznym „Imperium” jako walka między dwiema zasadami. Od
  stulecia do wieku dwie siły przeciwstawiają się światu: jest to promienne Imperium, które przez pokolenia niesie wiarę w Boga i sprawiedliwość, a ponury Kanaan, który stara się go podważyć, jest potworem politycznym i gospodarczym, który nie gardzi lichwą, ani handel niewolnikami, ani ofiary z ludzi, w tym liczba dzieci.

  Ta walka trwa od początku ludzkiej cywilizacji. 

  I do 24 lutego tego roku żyliśmy w niespokojnej epoce, kiedy Kanaan dominował wszędzie, a Imperium, choć w okrojonej formie, zachowało się tylko w Rosji. 

  Jednak wraz z rozpoczęciem operacji specjalnej na Ukrainie staliśmy się świadkami iście tektonicznych zmian w historii świata: Rosja, wypełniając swoją odwieczną imperialną misję Katekhon, powstrzymując świat od zła, stoczyła decydującą bitwę z Kanaanem, Konstantinem. Małofiejew jest pewien:Najważniejszą rzeczą w życiu Imperium, ideałem i standardem dla innych państw, jest zapewnienie swoim poddanym najlepszych warunków do duchowego rozwoju i doskonalenia. 

  Oszukują nas, przekonując, że to komfort obywateli jest miarą sukcesu państwa.

   To nieprawda – powiedział Konstantin Małofiejew. – Powiedzmy, że całkiem niedawno, przed nałożeniem sankcji na Rosję, życie codzienne w Europie Zachodniej odznaczało się dość wysokim poziomem komfortu. 

  Jednocześnie jednak Europejczycy dosłownie jęczą z powodu inwazji migrantów, ponieważ utracili swoją tożsamość oraz duchową i kulturową odporność na takie najazdy. Komfort wcale nie oznacza żadnej tożsamości. Aby spożywać tę lub inną pastę do zębów, ciastka, piwo, nie trzeba mieć żadnej narodowości ani wyznania. Komfort, podniesiony do rangi zasady, niszczy państwo jako takie. 

  Przypomnijmy, że „Imperium” to trzy części dużego dzieła historiozoficznego:

  Tom I – okres rozkwitu cesarstwa do upadku Konstantynopola w 1453 roku.Tom II – Translatio imperii („przekazanie władzy” – red.) do Rosji. Triumf monarchii rosyjskiej, rewolucja 1917 r. i jej konsekwencje dla historii narodowej i światowej.Tom III – wydarzenia XX i początku XXI wieku, kiedy Imperium zmiażdżone przez Kanaan po raz pierwszy ożyło w postaci państwa sowieckiego, a dziś odradza się na nowo – jako prawdziwe Imperium Prawosławne – dzięki staraniom Władimira Putina .

  Jeszcze o tych hitlersynach z azowa..

  W Azowstalu znaleziono zaminowane ciała 152 ukraińskich bojowników

  Podczas badania podziemnych struktur zakładu Azowstal rosyjscy żołnierze znaleźli furgonetkę izotermiczną, w której przechowywano 152 ciała zabitych bojowników z Azowa, zakazanych w Rosji, oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. 

  O tym powiedział oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji Igor Konashenkov.

  Według niego układ chłodzenia w furgonetce, w której znajdowały się ciała, nie działał. Konashenkov podkreślił, że podczas oględzin furgonetki saperzy znaleźli pod ciałami żołnierzy cztery miny. „Masa materiałów wybuchowych wystarczyła, by zniszczyć wszystkie szczątki ciał pozostałych w furgonetce” – podkreślił generał.

  Powiedział, że podczas przesłuchań bojowników azowskich ustalono, że ciała wydobywano na bezpośredni rozkaz Kijowa.

   Celem tej prowokacji było oskarżenie Rosji o celowe niszczenie szczątków ciał. Konashenkov poinformował, że w najbliższej przyszłości planowane jest przekazanie ciał ukraińskich bojowników i żołnierzy przedstawicielom Ukrainy.
  https://rg.ru/2022/05/31/na-azovstali-obnaruzheny-zaminirovannye-tela-ukrainskih-152-boevikov.html

 2. Pejot said

  Duginem straszy się u nas dzieci, ale jak go czytam to generalnie się z nim zgadzam . Problem w tym, czy jego postulaty są tak naprawdę programem działania dzisiejszej Rosji. Broniona i usprawiedliwiana przez Dugina SOW coraz bardziej przypomina czyszczenie terenu pod Niebiańską Jerozolimę. Przychylne działania Izrahela wobec Rosji mogą potwierdzać tą tezę. Ciekaw jestem co napisze Dugin, kiedy się okaże, że ci wszyscy spaleni żywcem czołgiści i piechociarze z odrąbanymi głowami polegli za nową ziemię obiecaną. Pożywiom , uwidim 😉

 3. Listwa said

  Pan Dugin odsłonił nieco swą mitologię, mieszając przy tym pewne rzeczy.

  Weźmy to zdanie:
  „Państwo narodowe to produkt europejskiej Nowożytności, często jest też konstrukcją postkolonialną.”

  – państwo narodowe to twór Kościoła katolickiego. Papież jako ten który otrzymał władzę od Boga, sam nadawał władzę królowi jako pomazańcowi Pańskiemu. Wokół króla budowała się jednolita społeczność.
  Ta społeczność, pod wpływem doktryny katolickiej i łaski Boga budowała cywilizację, zwaną łacińską.

  Pan Dugin opowiada o europejskiej nowożytności jako podmiocie stwórczym dla państwa narodowego. Mieszanie i gmatwanie, aby zacierać wpływ katolicyzmu, którego jest wrogiem. I nic tu nie ma do rzeczy żadna konstrukcja postkolonialna. Poprzez kolonie też była transmitowana cywilizacja odmienna od tam zastanej.

  Do tego miesza cywilizację z wielobiegunowością. Zakłając że na świecie byłaby tylko jedna cywilizacja np łacińska, turańska itd, wtedy też moze istnieć swiat jednobiegunowy lub wielobiegunowy.

  „Koncepcja Rosji-Eurazji jest właściwie bezpośrednim wskazaniem na cywilizacyjny status Rosji.”
  – to kolejne zdanie z którym należałoby się rozprawić.

  Wystarczy aby przeorać te dwie opinie, a tekst Duginina już się poważnie chwieje.

 4. AlexSailor said

  To jest człowiek, który zniszczy Rosję od środka.
  Kiedyś zrobił to Lenin po wieloletnim przygotowaniu wielu wywiadów, a zastopował za straszliwą cenę proces zniszczenia, czy raczej go spowolnił, Stalin.
  Gdyby do władzy doszedł Trocki, po Rosji pewnie zostałoby już tylko wspomnienie.

  Teraz takie same będą skutki jadu sączonego w Rosję przez Dougina.
  Pan Nikt mimochodem rzucił, że mason.
  Pasowałoby, bo oni właśnie rozwalają od środka.

  Już widać skutki skażenia tym jadem na Ukrainie.
  Oczywiście dorobienie hagady, że to tak miało być, że nie spieszą się, itd. teraz.
  Ale jak to wygląda.
  Rosyjskie aktywa ok. 350 miliardów dolarów przejęte, zablokowany również inny majątek niepaństwowy, zablokowane porty, utrata bądź co bądź ważnego rynku Europejskiego, blokada handlowa, na której korzystają głównie Chiny, zablokowanie płatności, itd.
  A przecież prócz wariatów z Polski i może Litwy nikt tego nie chciał.
  Gdyby wojna zakończyła się w 2 tygodnie, nie byłoby 3/4 sankcji, a jej koszty, w tym dla ludności cywilnej byłyby 10 razy mniejsze.

  A Chiny? Chiny pochłoną, zniszczą, wdeptają w ziemię Rosję.
  W miękki sposób w najlepszym razie odbiorą jej azjatycką część, a z reszty
  zrobią sobie kolonię.
  To się już dzieje, a ten dupek dalej swoje.

  Do czego doprowadziły cywilizacje chińska i bramińska doskonale wiemy.
  Wtrąciły oba kraje w nieopisaną słabość, biedę, okrucieństwo i spowodowały straszne skutki dla ludności.
  Ale elity nażarły się ile wlezie.

 5. Yagiel said

  Dugin zdaje mi się aż jagiellonidą, tj. mentalnym potomkiem/synem Jagiełły+Rodzina+Drużyna – i to jest dla mnie piękne.
  Jeśli Kreml ma ideę Russkowo Mira jako Rzeczy Pospolitej wg Jagiełły, to jest nadzieja i program urzeczywistniania nadzieji.
  A co do Chin-RzeczyPospolitej: przypomnę, że jeden z braci Yogajly/Jagiełły miał na imię Lindwen/Szymon…
  Można sprawdzić w google, co wyskoczy, gdy wpisać ‚lingwen’ – 😉

 6. AlexSailor said

  @Pejot

  Dajmy na to, że Rosja w końcu wygra tą wojnę.
  I co zrobią z Ukrainą, która niezależnie, czy będzie oddzielna, czy włączona do Rosji, będzie jej srać zawsze i wszędzie z partyzantką zasilaną z zewnątrz włącznie.
  Jak i kim Rosja utrzyma Azjatycką część, jak będzie rywalizowała w Arktyce, w zbrojeniach, z Chinami i Indiami, jak będzie pilnowała swoich interesów na innych kontynentach, choćby w Syrii, Iranie, Wenezueli i na Kubie?
  Kto zastąpi tych, którzy zginęli, a w każdym społeczeństwie takich jest mało.

  Jak to się stało, że w 2014r. nie było cichej interwencji?
  Rosja zupełnie przegrała wówczas wojnę informacyjną i wywiadowczą?
  Nie wierzę.

  Wystarczyło chronić Janukowicza i uruchomić ukraińską armię oraz bezpiekę, a zamachowców i majdanowców przegonić.
  W ostateczności właśnie wtedy zająć rosyjskojęzyczne tereny.

  Jak czytam wynurzenia Dougina, a nie robię tego często, to tak, jakbym czytał, czy słuchał naszego Bartosiaka, też stratega od siedmiu boleści.
  Ten dupek „Euroazja” a tamten strategos „mocarstwa lądowe i morskie”.
  I jak zdarta płyta.

 7. aniemowi said

  Członek masonerii świątyni wschodu/ templariuszy , szkolony przez sowieckie GRU i czczący aleistera crowleya to chyba nie jest dobry przykład dla” chrzescijań i społeczeństwa demokratycznego zachodu”??

 8. Boydar said

  Ja też mówiłem. Oszust. Sporo się musiał natrudzić żeby stare, żydowsko masońskie zabiegi ubrać w te nowoczesne słówka.

  Ja bym go tak na wszelki wypadek zastrzelił przy najbliższej okazji, ale kto wtedy powie co w trawie piszczy ?

 9. ojojoj said

  Cywilizacja jest tylko jedna, ta z terenow od Egiptu po Babilon oslana miastami o imionach szatanow jak Baalbek czy Palmira, miasta pelne kolumn ich swiatyn ktore nie raz niszczyl Bog. Spojrzcie na budynki rzadowe na calym swiecie – kolumny (2, 4, albo 8 przed kazdym wejsciem), pochodzi to od podstawy piramid – wszystkich na calym swiecie, oraz trojkat na gorze, a wiec sciana piramidy. Te budynki sa wszedzie, te symbole sa wszedzie, w chinach w indiach w rosji w europie w amerykach doslownie wszedzie – lwy, kielichy ich krwi przed wejsciami do ich posiadlosci, kule z krzyzem zelaznym rownoramiennym w rekach krolow, a wiec „my rzadzimy calym swiatem” – nie ma innych cywilizacji.

 10. Mietek said

  Ekspert wojskowy Kater: w najbliższych dniach cały Donbas znajdzie się pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych
  31 maja 2022

  Całkowite uwolnienie Donbasu od ukraińskich nacjonalistów zajmie Siłom Zbrojnym FR kilka dni lub tygodni, po czym Rosja będzie zaangażowana w zapewnienie bezpiecznego korytarza na Krym, powiedział ekspert wojskowy Roland Kater.

  Emerytowany niemiecki generał Kater w rozmowie z kanałem Welt TV skomentował przebieg operacji specjalnej Sił Zbrojnych Rosji na Ukrainie i stwierdził, że konsekwentnie rozwiązują powierzone im zadania i wkrótce dotrą do granic LDNR. 

  „W mojej ocenie to kwestia dni, w najlepszym razie tygodni, nie będą z tego zadowoleni i będą kontynuować dalej” – powiedział Cater. 

 11. Ad. 4

  Pasowałoby, bo oni właśnie rozwalają od środka.

  Na pochyłe drzewo to i koza skacze. – Jak się nie ma przygotowania intelektualnego, to się wierzy Duginom na słowo.

 12. Maverick said

  Zaraz za frontem idą dostawy żywności, wody pitnej, banki wprowadzają wymieny walut z hrywien na ruble, sklepy są zaopatrywane z Rosji, i bardzo szybko sytuacja się normalizuje, co bardzo ważny psychologiczny afekt na ludność cywilną, która była terroryzowana poprzez bataliony nazistowskie.

  Mariupol jest poważnie zniszczony ale zostanie odbudowany bardzo szybko.

  Wkleiłem to poprzednio w zły wątek.

 13. szkoda że autor nie oparł się na nauce o cywlizacjach prof. Konecznym odkrywcy nowej nauki o cywilizacjach. Wswej książce „ O Wielosci Cylilizacji „ opisał dokładnie istnienie tej nowej nauki która wyjaśnie wątpliwości dyskutantów i autora tego artykułu Dygina. Nowe nazwy i zgrupowanie narodów w nowych obszarach cywilizacji nie są niczym nowym po odkryciu prof. Konecznego. Faktem jest że wielu”naukowców” i polityków korzysta z nauki prof. Konecznego zmieniając nazewnictwo przy czym korzysta z nauki prof. Koniecznego jako jej nowi „ odkrywcy” -nauki już istniejącej od blisko 100 lat.Cały anglosaski swiat to robi podejmując decyzje polityczne i działanie wojenne w oparciu o nauke prof. Konecznego. Wrzask się podniósł gdy zastosował to prezydent Putin w procesie obrony cywilizacji Chrześcijańskiej- Oparcie o tą naukę wyjasniła by się szybko pozycja papieża Franciszka która tak oburza Zachód.Prof. Koneczny został wcześnie odsuniety od zycia publicznego i rozwoju tej nauki prasez Piłsudskiego co zmusiło go do pracy na stanowisku bibliotekarza. O dziwo jego odkrycie nauki o cywilizacja i osoba zostało docenione i uszanowane u schyłku jego zycia w PRL.! Obecnie w Polsce historia się powtarza w postaci z czasów Piłsudskiego…Poniżej jest notka z Wikipedii która okraśla lekceważąco prof. Konecznego jako twórcę koncepcji cywilizacji…:

  „Feliks Karol Koneczny (ur. 1 listopada 1862 w Krakowie, zm. 10 lutego 1949 tamże) – polski historyk i historiozof, bibliotekarz, krytyk teatralny, publicysta, twórca oryginalnej koncepcji cywilizacji

 14. Yagiel said

  Cóż, Rosja jako Naród/Państwo nie ma szans skutecznie przeciwstawić się Nadnarodowej Mafii Xazarów – za to Rosja/Kreml jako RzeczPospolita=cywilizacja tę szansę ma, bo walczy nie tyle o siebie, ile o Cywilizacyjną Alternatywę dla Xazarów/MX/NWO, itp.
  I to tak przeraża Xazarów, myślę, także Tu…
  Grając w szachy nie wystarczy być jednym Narodowym Pionem, Wieżą czy Królem – trza być Drużyna Pionów i Figur, tzn. grać całym zestawem. I to właśnie roz-UMie Kreml i o ty pisze Dugin… Nic to nowego w zestawieniu z Yogajlą/Jagiełłą i nie niejszą ma moc sprawczą, jak myślę.
  Nigdy sam Pele, Maradona, Cruyff czy Messi albo ROnaldo – nie mówiąc o Lewandowskim czy bramkarzu Tomaszewskim – nie wygrali meczu; podobnie jak nigdy sam Kurek czy dawniej Wójtowicz czy Skorek – itp.
  Rosja nie może reprezentować tylko Rosji przecież – by uratować Rosję przed MX/CofL, musi walczyć o Ruś Euro-Azję, tj. o coś w rodzaju Wielkiej Tartarii czy Darii (przedlodowcowej)… Myślę, że roz-UMienie tego już jest połową sukcesu 🙂

  Ja jestem prosto-myślący-ANALOGIAMI: siatkarze – gdzie kopaczom do nich ! – z trenerami spoza Polski: taki Antiga nie był pierwszy obcy, z Kubanem siatkarzem, który może niedługo będzie Leon Wilfredowski – ? (żart) – oni nie reprezentują tylko Polski, a włąściwie KL Polin, oni ratują w nas poczucie Polski/RzeczPospolitej, zachowują to POLAK POTRAFI, które rozwinął tak pięknie Jagiełło, nie-Polak przecie ! Zawisza Czarny bez Jagiełły, nawet Zyndram z Maszkowic bez Jagiełły – jak Kurek bez Antigi czy Heynen’a…
  No ale jak komu zależy, żeby Rosja/Ruś/itdawniej przegrała z Xazarią, to bardzo kibicuje… Rosji. Tylko Rosji.
  Mam nadzieję, że Kreml co najmniej jak Wawel; zresztą oni grają w szach-maty, gdy polactwo czy inne narodostwo na xazarskich smyczach – tylko w szachy; choć prawdę mówiąc w szaszki. Bedzie żarcikrymowany na koniec:
  polaszki grają w szaszki
  Po-Ljachy grają w szachy
  Ljachy z Braty – w szach-maty
  a Ty ?

  ps/ zresztą czy Puszcza albo Las rosną Drzewami jednego tylko gatunku ? czy Puszcza Jodłowa to Jodły jeno ?

 15. ojojoj said

  re 13
  nie ma zadnych kazarow ani zydow, sa faraoni z egiptu siedzacy w krajach beneluksu, czy pan Yagiel wyobraza sobie ksiecia Alberta albo krolowa angli na traktorze co orze pole? rzadza swiatem darmozjady co wmowili ludzkosci ze bog ich wybral na tron zeby rzadzic, pytanie teraz jaki bog?

 16. Boydar said

  Pele jak najbardziej, interesowała Go tylko piłka, a przeciwnik w małym stopniu 🙂

 17. ojojoj said

  panie Boydar, pamietam, pele latal z pilka od jednej bramki do drugiej i spowrotem, a wszyscy stali wryci nie wiedzac co sie dzieje 😀

 18. Wanderer said

  Dugin calkowicie jak dla mnie sie odkryl, kiedy w sposob agresywny opowiadal sie za szczepionkami. To nie byla zyciowa pomylka z jego strony. To inteligentny facet i rozumie swiat. Wiec dla mnie to wystarczy.
  To jest drzazga kora robi stan zapalny w zdrowym ciele Rosji.

 19. ojojoj said

  staly czytelnik
  SS to ISIS, taka kurwa egipska

 20. AlexSailor said

  ad 13 @Bohdan

  Pan chyba nie wszedł głębiej w temat.
  NIE MA cywilizacji chrześcijańskiej.

  Jest łacińska, bizantyjska, turańska.
  Dwie cywilizacje nie mogą funkcjonować na tym samym obszarze fizycznym.
  Mogą spokojnie funkcjonować w jednym państwie, np. Niemcy z cywilizacją bizantyjską i łacińską.

  W kontekście trucizn Dougina.
  Jak on sobie wyobraża te swoje cywilizacyjne bloki, kiedy we współczesnej
  Rosji mamy cywilizację turańską, na południu bizantyjską, miejscami łacińską (Putin chciał przerobić Rosjan na łacińską, ale oczywiście nie dał rady i dał se spokój), cywilizację religijną żydowską, cywilizację arabską i na dodatek jeszcze miejscami cywilizację chińską?
  Chce rozparcelować Rosję?

  Duby smolone plecie, które dziwnie podobne są do rojeń satanistów.
  Nawet w tym artykule to widać.
  Wystarczy znaleźć pomysły podziału świata na strefy po i w czasie II WŚ.
  Nawet mapy są.
  Oczywiście, jako etap przejściowy w tworzeniu rządu światowego.

  A poza tym, wydaje mi się, że my Polacy łacinnicy (obecnie nie wszyscy Polacy są łacinnikami) źle patrzymy i oceniamy sprawy.

  Problemem jest to, że w Polsce powstała moim zdaniem odmiana cywilizacji łacińskie posiadająca jej cechy wymagane, niestety z dodatkami.
  Nazywam ją cywilizacją łacińską odmiany polskiej, bo nie wyodrębniła się z łacińskiej całkowicie.
  Gdybyśmy w Polsce stali twardo na gruncie cywilizacji łacińskiej, uniknęlibyśmy większości klęsk i kłopotów.

  Dougina powinniśmy oceniać wyłącznie z punktu widzenia polskiego interesu narodowego i państwowego, oraz z religii katolickiej rzymskiej.
  A co mówi Dougin?
  Ano, że nas ma NIE BYĆ, bo przeszkadzamy w interesach z Rosji z Niemcami.
  No, ewentualnie możemy istnieć, jeśli przejdziemy na prawosławie, to jest roztopimy się w Rosji.

  A to jest niemożliwe w świetle nauki o cywilizacjach Koniecznego.

 21. Pejot said

  @AlexSailor , nie pisałem nic, że Rosja wygra wojnę. Pisałem tylko, że osobiście wątpię czy Rosja realizuje program/postulaty (czysto intelektualne) Dugina. Nie wiem jaki wpływ ma Dugin na rządzących Rosją. Zgadzam się z Pana tezą , że wszystko co obserwujemy może być rozwaleniem Rosji od środka. Na całym  świecie elity wypełniają dziwny plan, więc Putin też może wykonywać plan osłabienia Rosji. Brałem pod uwagę możliwość zdrady Putina i „czyszczenia” UKR dla Niebiańskiej Jerozolimy. Ciekaw jestem co wtedy napisałby Dugin. Dla mnie osobiście to wszystko ma bardzo dużo niewiadomych , dlatego najlepiej przyglądać się temu z daleka i nie wykonywać nerwowych ruchów. Dlatego na koniec jeszcze raz napiszę : Pożywiom – uwidim

 22. Ad. 13

  Tak jest.

  (nie ma łapek, więc trzeba tekstem)

  ———-
  Łapki były nadużywane przez trolli i spamerów.
  Admin

 23. AlexSailor said

  @Marucha

  „Rosja praktycznie przestała ponosić straty podczas operacji specjalnej, jest to wynik zmiany podejścia do prowadzenia działań wojennych – powiedział Andriej Kartapołow, przewodniczący Komisji Obrony Dumy Państwowej.

  „Praktycznie przestaliśmy tracić ludzi. Ostatnie dane ogłoszone w marcu przez Ministerstwo Obrony mówią o 1 351 ofiarach śmiertelnych. Od tego czasu liczby te nie były podawane, a ja wyjaśnię dlaczego. Obecnie oczywiście są ranni, ale nie ma już tak licznych ofiar”.

  📌 W początkowej fazie, gdy Siły Zbrojne Rosji wkroczyły na terytorium kontrolowane przez Kijów, nikt nie używał broni – dodał przewodniczący komisji.

  „Ale kiedy zaczęto do nich strzelać, palić ich, brać do niewoli, demonstracyjnie wyśmiewać, to oczywiście zmieniono taktykę, zmieniono podejście do samej istoty operacji. Obecnie jest ona prowadzona ściśle według zasad nauki wojskowej” – powiedział.

  „Operacja specjalna będzie się rozwijać zgodnie z planem i, jak sądzę, zakończy się, gdy obecni przywódcy Ukrainy dojrzeją do negocjacji” – powiedział Kartapołow.”

  Przestali się kierować naukami zatrutymi naukami Dougina??
  Lepiej późno niż wcale.
  Ale jeżeli gościem się nie zajmą na poważnie, to znowu będą kłopoty.

 24. ! said

  „Pan Dugin odsłonił nieco swą mitologię, mieszając przy tym pewne rzeczy.

  Weźmy to zdanie:
  „Państwo narodowe to produkt europejskiej Nowożytności, często jest też konstrukcją postkolonialną.”

  – państwo narodowe to twór Kościoła katolickiego. Papież jako ten który otrzymał władzę od Boga, sam nadawał władzę królowi jako pomazańcowi Pańskiemu. Wokół króla budowała się jednolita społeczność.
  Ta społeczność, pod wpływem doktryny katolickiej i łaski Boga budowała cywilizację, zwaną łacińską.”

  To o czym pan z doktoratem napisał to katolicka monarchia wieków średnich a nie państwo narodowe. Władcom w Średniowieczu nie przeszkadzało to iloma ludami rządzą. Nie zawsze były państwa w których mieszkała jedna tylko etniczne ludność. Tym co spajało w tamtych czasach społeczeństwa były religia katolicka i osoba monarchy. I tak było mniej więcej do masońskiej rewolucji antyfrancuskiej gdzie zdetronizowano nie tylko króla ale i Boga w państwie i w ten sposób zaczęto szukać innego czynnika spajającego ludzi i tym czymś była narodowość, która zaczęła się na dobre właśnie wtedy dokładnie kształtować bo wcześniej tylko elity miały tożsamość narodową a chłopom było wszystko jedno w jakim języku mówi pan feudalny, który ich dyma. I tutaj Dugin napisał prawdę. Dodać też należy, że nacjonalizm postrewolucyjny nie był tym co nam się kojarzy z Dmowskim, a raczej był wykorzystywaniem uczuć narodowych do wszczynania masońskich wojen i rewolucji, czego przykładem jest historia dziewiętnastowiecznej Francji i seria „polskich” powstań. Myślałem, że pan z doktoratem to wie.

 25. Listwa said

  @ 24 ! said

  Tylko myślisz jak przyczepić i do czego.

  Tu chodzi o źródła, przyczyny, skąd i dlaczego. Narodowe państwa to nie „produkt europejskiej Nowożytności”, a rewolucja antyfrancuska, jak nazwa wskazuje, nie była przeciw odrębnym plemionom.
  Także Joanna D’Arc w tym procesie uczestniczyła doprowadzając do namaszczenia i koronacji króla w Katedrze w Reims.

  Państwa , granice , paszporty to okres po rewolucji. Dugin nie mówi prawdy, zataja rolę papieża i Kościoła w procesach narodowotwórczych, dzięki którym myśli o sobie jako rosjanin.

 26. Listwa said

  ad 25
  I żebyś nie zgubił i nie pomyli : Kościół katolicki wniósł procesy narodowotwórcze i cywilizacyjne, cywilizację łacińską. Co Dugin też miesza. i przemilcza.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: