Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof55 o „Goudomor” jak Hołodomor, czyl…
  Listwa o Wolne tematy (23 – …
  minka o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  Novy o Dlaczego mężczyźni starzeją si…
  lewarek.pl o Dlaczego mężczyźni starzeją si…
  lewarek.pl o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  Krystian Szeliga o „Udu***y cię tak, że się…
  Rick o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  lewarek.pl o Putin i putinizacja
  Marucha o „Udu***y cię tak, że się…
  Krystian Szeliga o „Udu***y cię tak, że się…
  Boydar o Męczeństwo Mikołaja II punktem…
  emilo o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  Leo o Polscy socjaliści o cenzurze i…
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czy narcyz ma słabą pamięć czy po prostu ignoruje co do niego mówisz?

Posted by Marucha w dniu 2022-06-21 (Wtorek)

Jeśli jesteś w związku z narcyzem albo wiesz, że Twój pracodawca ma narcystyczne zaburzenia osobowości czy też narcystyczny rys, zapewne zastanawiasz się, o co chodzi z jego pamięcią. Czy zapomina specjalnie o tym co mówiłeś? Czy robi to z premedytacją?

Jeśli „usprawiedliwiałeś” ignorancję narcyza jego zaburzeniami osobowości, mamy złą wiadomość. Narcyzi mają świetną pamięć, ale działa ona w sposób wybiórczy.

Jak działa pamięć narcyza?

Większość narcyzów skupia się na tym, czego aktualnie chce w danym momencie. Prawdopodobnie nie jest to coś, co jest ważne dla Ciebie. Nie jest też dla nich ważne, że być może właśnie logicznie wytykasz im fakt, że o czymś zapomnieli. Jeśli prawda ma narcyzowi przeszkodzić w uzyskaniu tego, czego chce, to ją po prostu zignoruje lub zracjonalizuje.

Żeby poznać dokładny mechanizm działania pamięci narcyza, trzeba sięgnąć po wiedzę z zakresu teorii relacji z obiektem. Stałość relacji z obiektem to zdolność do postrzegania ludzi w stabilny, zintegrowany sposób, co oznacza, że widzimy jednocześnie ich dobre oraz złe strony. Nie widzimy tylko bieli i czerni, ale i całą paletę szarości między nimi.

W praktyce osoby narcystyczne dzielą ludzi na dwie kategorie, przy czym są one całkowicie zależne od sytuacji – są oni tylko źli, albo tylko dobrzy. Przykładowo, jeśli narcyz właśnie kłóci się z dziewczyną, to widzi w niej samo zło. Jeśli układa się im, idealizuje ją i nie widzi w niej wad. Nie potrafi w sytuacji konfliktu jednocześnie widzieć w niej wad i zalet.

Jak brak stałości obiektów wpływa na pamięć?

Jako że każdego dnia jesteśmy bombardowani przez ogromną ilość bodźców, nasz mózg musi wybierać to, co jest najważniejsze np. nie słyszysz brzdąkania na klawiaturze kolegi z pracy, ale podnosisz głowę, gdy słyszysz karetkę. Sygnał był bodźcem o ważniejszym znaczeniu.

Podobnie prezentuje się sytuacja, gdy chodzi o nasze pragnienia, lęki i niezaspokojone potrzeby. One nadal w nas żyją i można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że odpowiadają za większość naszych zachowań.

W przypadku narcyza oznacza to, że jeśli jest w trybie idealizacji drugiej osoby, zauważa tylko te rzeczy, które do tej wizji pasują. Podobnie w przypadku trybu bycia na kogoś złym. Wszystkie inne dane, które mogłyby zakłócać jego wizję są w danym momencie ignorowane. Jest tu zatem widoczna tendencja do zauważania tego, co służy podtrzymaniu własnych poglądów i niezauważaniu faktów, które mogłyby im przeczyć.

Nabycie stałości obiektu lub nie to zadanie rozwojowe dla sześciolatków; kiedy wówczas go nie osiągną, w przyszłości mają problem z myśleniem zero-jedynkowym. Przyczyn takiego problemu upatruje się zwłaszcza w relacji z rodzicami – jeśli dziecko jest mocno karcone za złe zachowanie, dostaje kary i rodzic nie daje mu odczuć, że jest kochane zarówno za psocenie, jak i bycie grzecznym, będzie dorastać i wejdzie w świat dorosłości z problemem ze stałością obiektów.

Wróćmy do problemów narcyzów z pamięcią, wiesz już, że narcyz koncentruje się na swoich potrzebach i uczuciach. Jego skupienie na sobie jest na tyle silne, że nie zauważa szerszego kontekstu. Liczy się dla niego tylko co, co chce w danej sytuacji. Dodatkowo brakuje mu emocjonalnej empatii, więc Twoje samopoczucie nie jest dla niego istotne.

Jeśli więc wracasz z pracy i mówisz narcyzowi, że jesteś zmęczona i źle się czujesz, a on chce koniecznie z Tobą porozmawiać na istotny dla niego temat, będzie zachowywać się tak, jakby Twoje słowa do niego nie dotarły. I nie chodzi o to, że on o nich zapomni, tylko jest po prostu tak skupiony na sobie, że sens Twoich słów do niego nie dociera. To nie problemy z pamięcią, a egocentryzm.

Źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/understanding-narcissism/202007/do-narcissists-have-memory-problems-or-are-they-just-lia

https://www.diananowek.com

Komentarzy 31 do “Czy narcyz ma słabą pamięć czy po prostu ignoruje co do niego mówisz?”

 1. bronek said

  „To nie problemy z pamięcią, a egocentryzm.”
  —————————–
  Czy to się da wyleczyć?
  Taka przypadłość szkodzi obu stronom – więc trzeba to leczyć.

 2. Boydar said

  Jak by mu tak czasem z lekka przypier’dolić to szybko by oprzytomniał, i zaraz przypomniał co trzeba. ale kto miałby to zrobić, gdy dookoła same narcyzy i inne chwasty. Chwast chwastowi łba nie urwie.

 3. bryś said

  Nie działa. Plułem takim kolesiom w ryj, a po 2 minutach nie było śladu. Nie są w stanie zrozumieć, o co komuś może chodzić. Serio. Przypadek rodzinny. Całkowite zerwanie kontaktów i spokój. Znaczy się, nie ma tu mowy kontaktach, raczej o ciągłe manipulowanie, roszczeniowość, wymuszenia, itd, itp. W takich relacjach – rozmowa z kimś z zewnątrz, z kimś normalnym (nawet w miarę) jest jak oddech świeżego powietrza. Większość ludzi też nie jest w stanie zrozumieć takich pokrak psychicznych.

 4. bryś said

  „więc trzeba to leczyć” – narcyzowi jego narcyzm przynosi wyłącznie korzyści. On nie rozpatruje innych osób w kategoriach ich potrzeb. Co za tym idzie – nie zrozumie on potrzeby „leczenia”. Może się dopasować na jakiś czas, może się nauczyć „pokazywania emocji”, zachowywania i wyglądania jak człowiek. Oczywiście to tylko pokazówka. Pod względem braku empatii i nie zrozumienia „czyjejś krzywdy” nie daleko nam do socjopati czy psychopati.

 5. Piskorz said

  re art Od tzw. narcyzów abstrahując….krótką a nawet b. krótką pamięć mają kobiety. Naukowo udowodnione, a ja znam to ze swojej praktyki „naukowej”.

 6. Piskorz said

  re art nasz mózg musi wybierać ” To Sartre chyba powiedział, że człowiek skazany jest na ciągłe wybieranie..

 7. Forma psychopatii. – Nie do leczenia (jak każda psychopatia).

 8. robi za Syzyfa said

  ależ da się uleczyć, tyle że nie u lekarzy-proceduralnych, tylko u Egzorcystów, niestety jest ich,
  tych prawdziwie katolickich, coraz mniej . . . a psychopatów przybywa w ciągu geometrycznym.

 9. Boydar said

  @ Pan Bryś

  Bo jak to narcyz, uznał że deszcz pada. Trzeba było jednak przyp…, zgodnie z moją receptą, na narcyza plucie na nic.

 10. Marucha said

  Psychologowie mówią o tzw. „mrocznej triadzie” lub „ciemnej triadzie”. Zalicza się tu psychopatię, narcyzm i machiawelizm. Wszystkie b. szkodliwe społecznie.
  Czasami dodaje się również sadyzm, mówimy wówczas o mrocznej tetradzie czy ciemnej czwórce.

  Osoby o wysokim poziomie tych cech częściej popełniają przestępstwa, wywołują niepokój społeczny i są przyczyną poważnych problemów dla organizacji, zwłaszcza jeśli zajmują stanowiska kierownicze. Osoby te łączy też brak empatii, bezduszność i egoizm, przedmiotowy stosunek do ludzi, tendencja do manipulacji interpersonalnej i eksploatacji partnerów.

  Są to cechy nieuleczalne.

 11. bryś said

  Boydar – prowokowali mnie cały czas. Niech Pan nie zapomina z kim miałem do czynienia. I bez tego razpowiadali że znęcam się nad rodziną, że boją sie prze ze mnie wyjść na dwór, a jak delikatnie dałem do zrozumienia żeby się od…ili, moment miałem przed dzrzwiami dwa radiowozy. Drugi ze straży wiejskiej. Uratowało mnie to, że miał gościu na sobie czerwoną kurtkę, a było błotno. Historia jak chciałem go zepchnać ze schodów spełzła na niczym. Ale i tak kłamali bez zająknięcia przez jakieś 45 minut. Nikomu nie życzę. Oszczerstwa, oczernianie, wgrywanie swojej narracji, bez niczego, ot tak – to dla nich norma.

  Bez szans na poprawę. Wypisałem się z rodziny. Naprawdę ulga nie do opisania.

 12. Lily said

  Znam jedna psycholoszke ,ktora jest
  psychopatka.

 13. Boydar said

  @ Pan Bryś

  Szczerze Panu współczuję. Z moimi było podobnie, tylko się bardziej bali szczekać, bo ja się w pryncypiach nie certolę i chyba wiedzieli jak to się może skończyć, więc i do wojny nie przyszło. Cóż mogę więcej, tylko to co od dawna powiedziano – Mk 10, 28-31

 14. bryś said

  Wazne jest żeby nie dać się osaczyć, nie być samemu i nie robić z takich sytuacji tajemnicy. Bardzo boją się utraty wizerunku. Miłych i sympatycznych. Mają dzieci, pieski, itp, itd. Z czasem wyszło na moje. Zaczęli przesadzać, wiele osób zaczęło się orientować, że coś tu śmierdzi.

 15. ! said

  Wypisz wymaluj mój wójt i Jarosław Kaczyński.

 16. Boydar said

  Proszę się nie łudzić, człowiek prawy jest zawsze sam. Nawet jeśli „ma poparcie” to nie z uwagi na jego rację tylko że jest jakoś silny, co przyciąga słabych.
  Naszym jedynym niezawodnym przyjacielem, proszę mi uwierzyć, jest tylko Bóg.

 17. xyz said

  #16
  „Proszę się nie łudzić, człowiek prawy jest zawsze sam.”
  Szczera prawda ale to tylko z wiekiem człowiek może się dowiedzieć bo wcześniej to tylko się łudził że jest inaczej. Prawy ma szacunek tylko jeśli innych zastraszy.

 18. revers said

  A jak ma sie narzyz dziennikarz A. na tle narcystycznej widowni i organow prawa i sprawiedliwosci?

  ” Człowiek, który oczyścił z ziemi dekadę kłamstw i udokumentował całą hipokryzję rządzących.

  Dzięki niemu znacie najgłośniejsze skandale sfabrykowanych spraw politycznych i zbrodni wojennych podczas wojny w Syrii, Iraku, Libii i Jugosławii!

  Sprawa Kaddafiego, zbrodnie wojenne armii amerykańskiej wobec ludności cywilnej Afganistanu i Bliskiego Wschodu, ujawnienie inwazji wojskowej na Wenezuelę i Ekwador, praca czarnych transplantologów na polach konfliktu jugosłowiańskiego – a to tylko niewielka część tego, co Assange dał światu.”

  Moze dalo by sie jakiego swietego Jankesa z niewoli w Nowejrosji wymienic na Assange?

  Jego brat i ojciec byli 21.06 w Berlinie , pare przyjaciol nalezi w JungenWelt, sic u lewakow, ale tyh starszych data. Mlodzi szykuja sie na wojne bellasazjanowa w ua.

 19. Jolanta Jomarmag said

  Panie Boydar masz pan rację gdyby nie Bóg…, żyję z narcyzem prawie 50 lat.

  ———-
  A po co?
  Admin

 20. Boydar said

  Wedle niektórych ostrożnych szacunków takie 50 lat podobno wystarczy na bilet do Nieba 🙂

  Na dobranoc – .https://www.youtube.com/watch?v=rZzeHPmJ00k

  Ale to może być tylko urban legend

 21. revers said

  Ukraiński nacjonalizm rozprzestrzenia się w Polsce w zastraszającym tempie. Wkrótce będziemy błagać o przebaczenie za Wołyń.😡

  wiele idei nazistowskich w Europie stopniowo zanikło, ulegając idei zdrowego rozsądku, tylko nie nacjonalizm ukraiński. Do dziś nasi wschodni sąsiedzi święcie wierzą w swoje wybraństwo, w brak wartości życia ludzkiego, w jedną wartość – ozpowszechnienie nacjonalizmu ukraińskiego na świecie, a przede wszystkim w Polsce, którą mimo pomocy, Ukraińcy zawsze uważali za wroga.

  A biorąc pod uwagę lojalną postawę naszego rządu wobec uchodźców z Ukrainy – na propagandę banderowską, a następnie na wprowadzanie ideologii banderowskiej nie trzeba długo czekać. Proces zmiany historii został już rozpoczęty,

  Polacy według PiS muszą być bardziej lojalni i tolerancyjni, muszą porzucić pamięć historyczną i prosić Ukraińców o wybaczenie za Wołyń!

 22. bryś said

  Pojechał Pan z tą prawością. 🙂 W sieci ciągłych kłamstw, półkłamstw, niedomówień, dwuznaczności, manipulacji, oskarżeń, żadań, wymuszeń, wsparciem może być nawet rozmowa z kimkolwiek normalnym. Bo po prostu zaczyna Pan po jakimś czasie myśleć, cholibka, może to ze mną jest jednak coś nie tak?

  Co jeszcze zauważyłem – to ponadprzeciętna chciwość i skąpstwo. Mają chyba świadomość, że w razie W. może im tylko zostać mamona. Buduje to chyba to też ich ego dodatkowo? Pozwala patrzeć na innych z góry? Znaczy sie nie każdy chciwiec jest od razu narcyzem, ale u mnie to było dość widoczne.

 23. Boydar said

  Jestem za bardzo zarozumiały żeby tak cholibkować, taka odmiana narcyza. Tyle że bez psychopatii 🙂

 24. revers said

  Zbiorowy skrajny narcyzm polaaczony z periodm robi straszne kolektywne spustoszenie psychiczne i humanistyczne

  „Period Crunch”, bo oczywiście chciałybyśmy, żeby przy mleku i płatkach śniadaniowych przypominano nam o krwi miesiączkowej.

  Feministki to po prostu kobiety cierpiące na skrajny narcyzm.

  Chcą, by ich problemy były w centrum uwagi wszystkich i wszędzie, bez względu na to, jak bardzo jest to niestosowne lub irytujące.

  Jeśli więc mają problemy z miesiączką, wszyscy powinni być w to zaangażowani, nawet przy stole śniadaniowym.

  A jeśli ktoś ma problem z wyraźnym i ciągłym wspominaniem o swoich płynach ustrojowych, to dlatego, że „nienawidzi kobiet”.

  lub inne psycholozzkowanie.

 25. Boydar said

  Ja tam nie mam, żadnych. Trzy dni przed wyprowadzam się z chałupy i wszystko jest cacy.

 26. Ale dlaczego? said

  Życie z psychopatą czy narcyzdm to tragedia niestety.

  Moje zdanie o psychologii i psychiattii jest bardzo negatywne.
  W odróżnieniu od np. chirurgii oowe dziedziny są ze 100 lat w tyle.
  I uważam, że wiele zaburzeń psychicznych można by leczyć. Od psychopatii, przez depresję (tą się często zalecza) po homoseksualizm.
  Tyle że to bardzo skomplikowane. I wymaga wiedzy oraz zvody pacjenta na ingerencję w osobowość.
  Zmiana osobowości to zmiana człowieka. Tego kim i jaki jest.

  Jeśli ludzkość zmądrzeje i przetrwa dzisiejsze czasy, będzie się to kiedyś leczyć.

 27. Kar said

  Jolanta/19

  – Jego rozumiem, bo narcyz., ale Pani (50rokow !!??)

  hmmmm,

 28. Marucha said

  Re 26:
  Nie docenia Pan osiągnięć psychologii i psychiatrii – zwłaszcza tych nieupublicznianych. Są w stanie niemal dowolnie sterować społeczeństwami i jednostkami, co każdy normalny człowiek widzi własnymi oczami.

  Psychopatii nie da się „wyleczyć”, proszę nie pisać bzdur opartych na braku wiedzy.

 29. NICK said

  NO.
  Powiem więcej po naprawie oka lewego.
  06.07.2022.
  I weź mi Lubelak nie pisz, że to jest oko Cyklopowe.
  Ciekawym, mimo to.
  Czy… .
  Uważam Was.
  Kamraci.

 30. Boydar said

  No siema Robal !

 31. Kura domowa said

  Ad.Pani Lily, tak w kwestii formalnej, błagam o nie pisanie ” psycholożka”, działa to na mnie jak płachta na byka.
  Chyba,że napisała Pani to celowo, to zwracam honor.
  Jak ja nie cierpię tej feminizacji. Czyż nie ładniej i poważniej brzmi ” pani psycholog”, „pani ginekolog”?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: